Praag boekte klein succes tegen Sovjet-druk 30% Noodtoestand in Libanon Koppelverkoop altijd even goed Over de grenzen Bezetting binnen jaar ten einde Unionisten geven toe aan eisen van O'Neill 25 stuks1.75 I PHILIPS Oogpatiënt maakt het goed Meer studenten bij sit-in méér licht op tafel... ..voor dezelfde stroomkosten inet Studentenrellen in Portugal Peronisten actief in Argentinië Narcotica vondst in Antwerpen NIXON WIL DE MISDAAD AANPAKKEN Vlaanderen tegen hormonen-vee Tien doden bij onlusten Geen verbod van N.P.D. Bekende Duitse journalist overleden Israël bestaat 21 jaar Duitsland heft verjaring op Aanklacht en student zoek BEZETTING STUDENTEN 7VRGENTA SUPER LUX. Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. ZWITSERSE SOLDATEN BIJ LAWINE GEDOOD "Voel es hoe glad geweldige snelscheercrême, die Bartex!" Wastafel verstopt. Is er nog Fifax? Nee! Haal het even bij de drogist. DONDERDAG 24 APRIL 1969 ADVERTENTIE ZÜRICH De vervanging van Alexander Dubcek als Tsjechoslowaaks par tijleider door Gustav Husak is het resultaat geweest van moeizame en vaak verhitte onderhandelingen tussen enerzijds de Russische minister van Defensie, maarschalk Gretsjko, en de onderminister van Buitenlandse Zaken, Semjonof, als afgezanten van het Kremlin en aan de andere kant de voornaamste leiders in Praag, zoals president Svoboda, premier Cernik, Husak en Strougal. Naar van welingelichte Tsjechoslo waakse zijde verluidt, worden in politieke kringen in Praag de resultaten van deze onderhandelingen weliswaar als tame lijk hard beschouwd, maar toch als minder zwaar dan men had verwacht. Naar van genoemde zijde wordt ver nomen, is tussen Moskou en Praag o.a. afgesproken, dat partijleider Husak aan het einde van de huidige topconferentie van de Comecon, de Oosteuropese eco nomische gemeenschap, in de Sovjet hoofdstad de lening van 500 miljoen goudroebels krijgt, waarom Tsjecho- Slowakije heeft gevraagd. Deze hulp zal het de regering in Praag mogelijk maken om van de voorgenomen verho ging van de prijzen van de belangrijke levensmiddelen aan het eind van deze maand af te zien en zelfs bepaalde lo nen te verhogen. Tevens zullen de Oost europese landen zich niet langer ver zetten tegen een hervatting van het overleg, dat Tsjecho-Slowakije vorig jaar met verschillende kapitalistische landen, met name met West-Duitsland, was begonnen om tot economische over eenkomsten te komen en kredieten te verkrijgen. Op militair gebied zou maarschalk Gretsjko hebben toegezegd, dat de Rus sische bezettingstroepen in de komende 12 maanden zullen worden teruggetrok ken, als Praag zich houdt aan de ge maakte afspraken die door Husak zijn bevestigd. Ten aanzien van de binnenlandse aangelegenheden zou Moskou zich niet meer verzetten tegen het bijeenroepen van het 14e Tsjecho-Slowaakse partij congres en tegen het uitschrijven van algemene verkiezingen voor het einde van dit jaar. Op zijn beurt zou Husak er mee hebben ingestemd, dat het fe deralistische beginsel niet zal worden toegepast op de communistische partij en dat er dus geen aparte Tsjechische partij zal komen, naast de al bestaande Slowaakse beweging. De Russen heb ben zich steeds tegen de vorming van een afzonderlijke Tsjechische partij verzet. Voorts zou Husak hebben toegezegd dat de besluiten welke het centrale par tijcomité in november te Praag had ge nomen over de leidende rol van de communistische partij, strikt zullen worden uitgevoerd. Dit betekent dat er een einde moet komen aan de openlijke kritiek van journalisten en schrijvers op de misdaden uit de Stalinistische periode en de vaak maar nauwelijks verholen kritiek op de Sovjet-Unie. Meer collega's hebben zich bij de studenten sit-in tegen het regime van de nieuwe partijleider, Gustav Husak, aangesloten. Woordvoerders voor de studenten aan de grote faculteit voor wijsbegeerte van de Karei Universiteit hebben mee gedeeld, dat 20 colleges en faculteiten nu in Praag deelnemen en dat velen zullen voortgaan met het boycotten van de lessen tot vanavond, waardoor de sit-in met een dag verlengd wordt. De colleges waar de lessen gedeelte lijk of geheel stopgezet zijn, omvatten meer dan 25.000 studenten. Maar woordvoerders hebben laten weten dat het aantal studenten dat actief deel neemt aan het bezetten van de college zalen of het organiseren van stakings maatregelen slechts 1000 tot 2000 be draagt. Van de zijde van de studenten wordt verder meegedeeld dat de staatsautoriteiten begonnen zijn een on derzoek in te stellen welke beschuldi gingen tegen de studenten ingebracht kunnen worden voor de laster tegen Husak. Eerder deze week werden drie studenten gearresteerd en ondervraagd en later vrijgelaten, aldus de studen ten. ADVERTENTIE De lamp met het speciale lichtvenster aan de onderzijde. LISSABON Ongeveer 5000 in het zwart gestoken studenten hebben woens dag in Coimbra gestaakt en betoogd te gen de schorsing door de regering van acht studentenleiders. Volgens een be kendmaking van de Portugese rege ring, hebben de betrokken studentenlei ders niet de nodige egards in acht genomen tegenover het staatshoofd, pre sident Tomas, tijdens een plechtigheid, die vorige week plaatshad in de univer siteit van Coimbra. MACH. S Emond ALG. A Een van de pilaren van een onder grondse oversteekplaats in Praag werd gebruikt om er pamfletten op te plakken. Toen iedereen geïnteresseerd stond te lezen, verscheen er plotseling een hand die een van de papieren weg rukte. ADVERTENTIE BUENOS AIRES Twee mannen en een vrouw die ervan verdacht worden deel uit te maken van een terroristen organisatie zijn door de politie in Bue nos Aires overmand na een vuurge- veche waarbij een politieagent werd ge dood en twee gewond. Na de gevangenneming van de drie zijn een reeks arrestaties uitgevoerd van personen die verdacht worden te behoren tot de Peronistische revolutio naire beweging, die in de laatste we ken een aantal aanvallen op militaire installaties heeft uitgevoerd. GENèVE Zes leden van een Zwitserse militaire patrouille zijn woensdag bij Pontresina door een la wine getroffen. De militairen werden met hefschroefvliegtuigen naar het zie kenhuis van Samedan vervoerd. Kort na aankomst aldaar stierven drie van hen. De drie overige militairen zijn zwaar gewond. ANTWERPEN De Antwerpse po litie heeft een inval gedaan in een wo ning in het centrum van Antwerpen waar vier personen werden aangetrof fen onder invloed van verdovende mid delen. Als een gevolg van de inval zijn zes personen gearresteerd, waar onder een Nederlander. Vier kilo verdovende middelen wer den gevonden: opium, heroïne, canabis, LSD en andere. Tevens werd een la boratorium ontdekt voor het vervaar digen van verdovende middelen. In de woning werden twee mannen, twee jongens en twee meisjes aange troffen. De beide volwassenen zijn ge arresteerd. Het zijn beide Belgen. Na een verder onderzoek werden nog twee Belgen, een ervan een hoogleraar en de Nederlander M. B. gearresteerd. Het laboratorium dat werd ontdekt zou het eigendom van een Amerikaan zijn, die eveneens werd gearresteerd. Volgens de politie zijn waarschijn lijk Turken, Grieken, Fransen en Ne derlanders bij de zaak betrokken, die volgens de politie verband houdt met een aantal zelfmoorden onder jonge mensen in Antwerpen in de afgelopen paar maanden. WASHINGTON President Nixon van de Ver. Staten heeft in en specia le boodschap aan het Amerikaanse Con gres een totale oorlog verklaard aan de georganiseerde misdaad in de VS, die volgens hem een steviger greep dan ooit tevoren heeft op het economische en politieke leven in de Ver. Staten. Het voornaamste doelwit van de strijd tegen de misdaad wordt in Nixons boodschap aan het Congres, de organi satie Cosa Nostra genoemd, die 5.000 leden telt. President Nixon zegt, dat hij het mi nisterie van Justitie opdracht heeft ge geven 20 speciale bureaus over de V.S. verspreid te vormen en een ploeg in de staat New York ter bestrijding van de Cosa Nostra-organisatie. Nixon vraagt het congres voor het komende begrotingsjaar 25 min. dollar extra ter bestrijding van de misdaad. Dit zou het huidige hiervoor beschik baar gestelde bedrag ongeveer verdub belen. Nixon vraagt het Congres ook om een bedrag van 300mln. dollar voor subsi dies aan de staten voor de bestrijding van de misdaad. Behalve om meer gel den vraagt de Amerikaanse president het congres ook om nieuwe wettelijke maatregelen. BRUSSEL De procureur-generaal van de Belgische provincies Oost- en West-Vlaanderen heeft een uitgebreid onderzoek gelast naar het gebruik van hormonen bij het vetmesten van vee. De Rijkswacht heft in verband daar mee dinsdag razzia's uitgevoerd op de weekmarkten van Gent en andere plaat sen in Vlaanderen en daarbij hormonen spuiten en -preparaten in beslag geno men, zo meldt „De Standaard". De actie is een gevolg van waarschu wingen van de geneeskundige diensten, dat het gebruik van hormonen en ande re preparaten om vee in geforceerd tempo te mesten, een gevaar begint op te leveren voor de volksgezondheid. Volgens „De Standaard" zouden de hormonenpreparaten die in België wor den gebruikt, voornamelijk afkomstig zijn uit Nederland en Italië. BEIROET, (Libanon) Troepen, po litie, gesteund door pantserwagens heb ben het vuur geopend op duizenden pro testerende studenten in Beiroet. Ten minste twee betogers werden hierby gedood. Ook twee leden van de veilig heidstroepen overleden aan hun ver wondingen. De Libanese regering heeft gepro beerd de guerrillastrijders te verhinde ren het land als operatiebasis te gebrui ken tegen Israël, uit vrees voor repre sailles. De noodtoestand is afgekon digd. Eerder werden zes mensen dood geschoten en tenminste 30 gewond tij dens een straatgevecht van een uur in de stad Sidon in het zuiden van het land tussen politie en Palestijnse uitge wekenen. Enkele soldaten werden eveneens ge wond voordat de betogers vluchtelin gen die ook protesteerden tegen de re- geringspolitiek inzake de guerrillastrij ders teruggedrongen werden in het overvolle Ein El-Hilweh kamp. Machinegeweervuur ratelde door de de straten toen zes pantserwagens in ac tie kwamen. De studenten trokken door de Basta wijk, een dicht bevolkte mo hammedaanse wijk en een links bas tion, tot steun van de Arabische guer rillabeweging. Veiligheidstroepen wer den vanachter haastig opgeworpen bar ricaden met stenen bekogeld. De studenten trotseerden een reeds lang bestaand verbod voor demonstra ties om te protesteren tegen de rege ringsbeperkingen op de activiteiten van de guerrillastrijden in Libanon. Het leger heeft een uitgaansverbod voor onbepaalde duur in Beiroet uitge vaardigd en soldaten met de helm op patrouilleerden in alle wijken toen de avond begon te vallen. In een communiqué van de regering werd meegedeeld, dat de jeugdige de- HOUSTON De man die op dinsdag een nieuw oog heeft ontvangen in de eerste oogtransplantatie maakte het woensdag goed. John Madden en de dokter die de transplantatie heeft ver richt, hopen beiden dat de operatie Madden weer in staat te stellen te zien. Het zal op zijn minst drie weken du ren voordat bekend is of de transplanta tie is geslaagd. Dr. Conrad Moore die de operatie op dinsdag heeft uitgevoerd, zei dat bijna een miljoen zenuweinden aan elkaar moeten groeien wil de operatie succes hebben. Een bekende Pari j se oogspecialist verklaarde dat het ondenkbaar is dat het oog ooit normaal zal functioneren. Op dieren is oogtransplantatie al her haaldelijk beproefd. Daarbij stuitte men op onoverkomelijke moeilijkheden, na melijk de onmogelijkheid om de ge zichtzenuwen goed te verbinden en om het oog op de bloedsomloop aan te slui ten. De bloedvaatjes zijn daarvoor veel te klein, zei hij. Wel kunnen met succes bepaalde delen van het oog, zo als het hoornvlies, worden vervangen. ADVERTENTIE BELFAST Premier Terence O'Neil heeft wo. op een vergadering van zün Unionischtische Party met 28 tegen stemmen zijn eis voor gelijk stemrecht in Noord-Ierland bij plaatselijke ver kiezingen ingewilligd gekregen. Onmid dellijk na de stemming over het voor stel, nam minister van Landbouw ma joor James Chicherster Clark ontslag. Hij was ook leider van de Unionis tische Partij. Het kiesstelsel wordt beschouwd als de kern van de onlusten in Ulster. Vol gens het huidige stelsel mogen bij plaatselijke verkiezingen slechts land en huiseigenaren een stem uitbrengen waardoor de protestanten in het voor deel zijn. Volgens het systeem dat O'Neil wil invoeren, zullen uitsluitend hoofden van gezinnen hun stem mogen uitbrengen. Kapitein O'Neil had gedreigd af t<_ treden, als zijn eis niet zou worden ingewilligd. De 36 afgevaardigden en 16 senatoren van de Unionistische Par tij vergaderden twee-en-een-half uur alvorens te stemmen over de wijziging. Maar alles is nog niet in kannen en kruiken in Noord Ierland. De beslissing van de partij moet eerst worden voor gelegd aan de permanente commissie van de raad der Unionisten, een oude en invloedrijke organisatie waartoe ook de „orang'isten" behoren. Het is niet zeker, dat de commissie een veto over de stemming van de partij kan uit spreken. Tracht men dit, dan zal dit vermoedelijk leiden tot nieuwe onrust in het land. Een onzekere factor is ook dat de verkiezingen voor de gemeenteraden het volgend jaar zouden worden ge houden, maar dat het nog niet bekend is wanneer. Uitstel zou vermoedelijk ook kans op onlusten betekenen. De Ierse minister van Buitenlandse Zaken, Frank Aiken, heeft in New York de toestand in Noord-Ierland be sproken met secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. Hij deed echter geen verzoek om de kwestie op de agenda van de Veiligheidsraad te zet ten, of om een troepenmacht van de volkerenorganisatie naar Noord-Ierland te sturen. BONN Het Westduitse kabinet heeft besloten, dat door de huidige regering geen stappen genomen zullen worden om de uiterst rechtse nationaaldemo- cratische partij (NPD) te verbieden. Een woordvoerder voor de regering zei dat het coalitiekabinet, dat bijeen was onder leidgin van kanselier Kurt Georg Kiesinger, overeenkwam dat Duitsland een oordeel moet uitspreken over de partij tijdens de federale ver kiezingen van 28 september. monstranten door een barricade van de gendarmerie braken en schoten op poli tie die probeerde de orde te handhaven. De veiligheidstroepen schoten terug waardoor een betoger gedood en ver schillende anderen gewond werden. De betogers smeten oude autobanden op een hoop en staken die in brand waar door het verkeer kwam stil te liggen. Er werden traangasgranaten op de menigte afgeschoten om te proberen haar te verspreiden. De menigte schreeuwende leuzen tot steun aan de guerrillastrijdens en droeg spandoeken mee, waarop de regering van premier Rasjid Karami en zijn politiek jegens de Fedayeen-beweging aan de kaak ge steld werden. ADVERTENTIE MüNCHEN Werner Friedmann, een bekende Duitse journalist en mede oprichter van de Süddeutsche Zeitung, is woensdagavond in de ouderdom van 59 jaar aan de gevolgen van een hart aanval overleden. Friedmann, oud-hoofdredacteur van de beroemde Münchener krant, was ten tijde van zijn sterven uitgever van het avondblad Abendzeitung, dat eveneens te München verschijnt. Friedmann behoorde in 1945 tot de op richters van de Süddeutsche Zeitung. Hij was de man, die het blad zijn hui dige vorm en inhoud heeft gegeven. Bovendien werkte hij vanaf de op richting voor de Abendzeitung. In 1949 heeft Friedmann de Verenig de Staten bezocht om daar een studie te maken van het journalistieke onder wijs. In hetzelfde jaar nog stichtte hij in München het Friedmann-instituut voor journalistiek. Friedmann trad in 1960 af als hoofd redacteur van de Süddeutsche Zeitung. JERUZALEM Met dankdiensten in de synagogen en dansen op straat is woensdag in vele Israëlische steden en dorpen de 21ste verjaardag van de staat Israël gevierd. In Jeruzalem trok ken 6.500 jonge Israëliërs van de Gad- na, 'n para-militaire jeugdorganisatie, van 't westelijke stadsdeel door de Joodse wijk van.de oude stad voorbij de klaagmuur. Ook vele Arabieren ke ken naar de parade, die de traditionele soldatenoptocht heeft vervangen. De viering begon dinsdagavond op de berg Herzl, waar vertegenwoordigers uit de grensplaatsen twaalf bakens aanstaken. Daarna werd door 't hele volk feest ge vierd en de hele nacht gedanst. Woens dag namen duizenden in parken en op het platteland er hun gemak van. BONN De Westduitse regering heeft besloten, de verjaring voor moord en volkenmoord in de huidige vorm op te heffen. Daardoor wordt vervolging van nazi-misdaden ook na 31 januari van dit jaar mogelijk. Dat zou niet meer het geval geweest zijn wanneer deze maatregel niet was genomen, omdat voor moord in West-Duitsland een ver jaringstermijn van twintig jaar bestond. De regeringswoordvoerder in Bonn deelde mee, dat de minister van Justi tie, Horst Ehmke, opdracht heeft gekre gen dit kabinetsbesluit in een wetsont werp vast te leggen en dit donderdag avond aan de regering ter goedkeuring voor te leggen. Het parlement krijgt daarna het laatste woord. NIJMEGEN Op het politiebureau in Nijmegen heeft men tevergeefs ge zocht naar een aanklacht, die door een vijfdejaars sociologiestudent zou zijn in gediend. Hij zei de aanklacht dinsdag morgen aangetekend te hebben verzon den. De aanklacht, die smaad inhield, was gericht tegen de rector-magnificus van de Katholieke Universiteit in Ny- megen, prof. mr. baron S. F. L. van Wynbergen. De recrtor-magniifcus had een studen tenoptreden tijdens een lustrumcongres vorige week, waarop minister Seda uit Indonesië 't woord zou voeren als „fas cistisch" betiteld. De Indonesische mi nister werd enkele malen „massamoor denaar" toegeroepen, toen hij weigerde met de studenten te discussiëren. Ook de student, die zegt de aanklacht te heb ben ingediend, Marcel van Herpen, is spoorloos. Volgens zijn hospita, is hij naar zijn ouders in Den Bosch; volgens zijn moeder is hij in Nijmegen. Tn Le Monde, het Franse kwaliteits- blad, van gisteren, werd ernstig rekening gehouden met een kleine meerderheid van „nee" stemmers in Frankrijk bij het komende referen dum van zondag. Het is mogelijk, maar toch niet »o waarschijnlijk. De gemiddelde Fransman (als men zoiets mag creëren) is niet zoals men wel op grond van een misschien ver keerd geïnterpreteerde historische kijk sedert 1789 meent te moeten geloven, revolutionair van inborst. Integendeel. Hij is eerder wat wan trouwend-behoudend en vooral met hart en ziel bij zijn bezit. En voor dat bezit is hij bang. Hij vreest wat er kan gebeuren als De Gaulle eens werkelijk zijn steeds op nieuw herhaalde dreigement zou uit voeren en na een stembusnederlaag zou aftreden. Hij ziet dan als alterna tief een „linkse" regering op zijn best, of een revolutie op zijn zwartst. En daarvan vreest hij een aanslag op zijn bezit. Die vrees gaat zelfs zo ver, dat men in het boerenland hardnekkig weigert om tot ruilverkaveling over te gaan en liever zijn her en der ver spreid „eigen" land oneconomisch be bouwt. ]Ufaar tegelijk is zyn onbehagen te- gen „le grand Charles" zoals men het staatshoofd wat oneerbiedig betitelt - in tegenstelling tot Karei de Grote, die daar Charlemagne heet - groeiende. Men begint vele van zijn pasklaar geleverde leuzen als hol te doorzien. De dreiging dat achter zijn rug de chaos zou losbarsten, lacht men wat schamper weg met de bewe ring: De Gaulle zelf is de beste pro pagandist voor het communisme. Hij heeft de angst geschapen en bij het volk de wil om zichzelf te regeren, verzwakt. En een volk dat zich niet meer durft te regeren en zich laat lei den door lieden die in wezen slechts minachting hebben voor dat volk, le vert zich over aan de chaos. T)e Gaulle heeft het de Fransen voor zondag wel heel moeilijk gemaakt. Hij heeft zich bij de verkiezingsdoe len schuldig gemaakt aan een soort koppelverkoop. En dan van groothe den die niets met elkaar te maken hebben. Alsof de groenteman ons bij een bosje peterselie een luxe toilet zou aanbieden. Hij heeft de koppelverkoop verslui erd achter een geschrift, dat aan een niet-middelbaar gevormde Fransman de grootste moeilijkheden brengt en dat voor een buitenlander volkomen onleesbaar is. In de eerste plaats zal (als men „Ja" stemt) de Senaat, de Franse Eerste Kamer beroofd worden van politieke macht. Er zal een volkomen machteloze Sociaal Economische Raad van gemaakt worden, die slechts raadgevende bevoegdheden zal krijgen. Reeds nu is de Senaat bezig weg te schrompelen tot een soort blinde darm, een orgaan dat men makke lijk kan missen en dat geen rol speelt in het dagelijks leven. Dan zal het vol komen een te verwaarlozen grootheid zijn geworden. Daarnaast is er het voorstel om het land meer te decentraliseren. Vanouds is Frankrijk een tot in het absurde centraal geregeerd land. Men ziet het niet alleen in de praktijk van het dagelijks leven. De provinciale steden zijn vaak of weggeteerde dode nesten, of wat zielige imitaties van Parijs, oud en nieuw. Maar om deze provinciale autonomie weer niet al te zeer te laten doordraven, komt er als dwarskijker een „commissaris des ko- nings" vanuit Parijs. Afen vraagt zich af, wat de bedoe ling van De Gaulle hiermee Is. Vroeger was doorgevoerde centrali satie misschien te erg. In een moder ne staat is het eenvoudig niet weg te denken. Mogelijk is dit ingegeven door het bekende feit, dat de aanhang van de generaal in de provincie wat groter is, dan in de grote steden en zeker dan in Parijs met zijn uitgebreide commu nistische industrie-voorsteden. Maar als de ene hand dan gul terug neemt wat de andere gul geeft, is er van verandering bitter weinig sprake. Zo is ook bij het in de koelkast zet ten van de Senaat de gedachte dat dan niet meer de voorzitter van dit regeringsorgaan de president automa tisch zal opvolgen, maar de (door De Gaulle benoemde) premier, bij de koppelverkoop ingesloten. TAe conclusie van Le Monde lykt, on- danks de vele goede gronden er voor, enigszins voorbarig. Vele Fran sen zullen voor het ene voorstel zijn en tegen het andere. Sympathie, angst en vele factoren spelen mee. Voorlopig lijkt vooral het feit dat er geen georganiseerde oppositie is en geen oppositioneel plan, nog wel be slissend voor een meerderheid voor De Gaulle. Bij K.B. van 22 april is aan de heer O. R. A. Beau jon op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als gezaghebber van het eilandgebied Curacao. Bij het zelfde K..B is in deze functie benoemd de heer E. J. Morkos. Hij is inmiddels beëdigd. ADVERTENTIE toch maar Toneelspeler en TV-acteur Henk van Ulsen liever caballero

De Vallei | 1969 | | pagina 7