Veenendaals dagblad NA DERDE AANSLAG HEDENMORGEN Buiten Daders van overval staken hun auto in brand r DROSTE chocolaatjes assoitis Libanese premier afgetreden Ajax leed gelukkigste nederlaag: 0-2 Op het nippertje in de finale om Europa Cup PIEDRO Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Gevaar voor epidemieën Versteeg Groeizamer JAMIN de ef teling De kraan bijna dicht Biafra zou Owerri hebben heroverd pindarotsjes Waarschijnlijk wordt Kloos voorzitter van Europees vakverbond Twee doden op overwegen Alleen wonende vrouw in slaap overvallen kinderschoenen kinderschoenen Zon onder ONGEHOORZAAM WEGGEDUWD ^•■^rBoe'r"ond,Te''04750 attracties voor een toegangsJIWJS in kaatsheuvel ULTIMATUM VAN EL FATAH Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 25 APRIL I969 - 43e JAARGANG no. 97 BELFAST ZIT PRAKTISCH ZONDER WATER BELFAST (Noord-Ierland) Saboteurs hebben vanmorgen in alle vroegte een derde aanslag gepleegd op een buis van Belfasts waterleiding. De vernielde buis behoorde tot het transportnet, waarmee water naar de stad wordt ge bracht. Door deze aanslag is de wateraanvoer thans in een kritiek stadium komen te verkeren. Het gevaar dat in de stad epidemieën zullen uitbreken is lang niet denkbeeldig. De bomaanslag werd gepleegd, nadat de Noordierse regering nieer Britse troe pen had aangevoerd voor de bewaking van belangrijke installaties. Verder zijn meer politiereserves in dienst geroepen. Helikopters patrouilleren boven de waterleidingbuizen en de hoogspanningsleidingen. Door de jongste aanslag is een grote transportleiding 55 km van Belfast zwaar beschadigd. Deze leiding vormt de verbinding van het waterreservoir in de Mourne-bergen met de hoofdstad. De politie heeft bekendgemaakt, dat door de aanslag het watertekort niet vergroot zal worden, omdat de leiding al afgesloten was sinds een van de vroegere gelinietaanvaller. op de trans portleidingen. De politie is onmiddellijk naar de da ders gaan zoeken en heeft wegversper ringen opgericht in de districten Down. Antrim en Armagh die rondom Belfast zijn gelegen. De grenspolite in het zui den van Ulster is gealarmeerd. Over het algemeen is men van me ning dat de aanslagen zijn gepleegd door extremistische elementen onder de r.-k. minderheid in Noord-Ierland die vecht voor gelijke burgerrechten voor katholieken en protestanten. Men is nu bevreesd voor vergeldingsacties van de zijde van de militante protes tanten. A Vanmorgen is weer een leiding die Belfast van water voorziet, opgeblazen. De watervoorziening in de stad is gerantsoeneerd en som mige delen van de stad zijn zelfs geheel van water verstoken. Een jeugdige Ierse is met haar keteltje naar de pomp gelopen in de hoop op iets nattigs. IHIALA (Biafra) Volgens hoogge plaatste Biafraanse zegslieden, hebben de Biafraanse strijdkrachten na een beleg van enige maanden gisteren de strategisch belangrijke stad Owerri op het Nigeriaanse leger heroverd. Ower ri. voor de burgeroorlog, de op vier na grootste stad van Nigeria en een be langrijk wegenknooppunt werd in september vorig jaar door de Nigeri- anen ingenomen. In Biafraanse kringen wordt de her overing van Owerri niet alleen be schouwd als een goede opvanger voor de psychologische klap die de val van Oemoeahia veroorzaakte, ook werd Owerri van groter strategisch belang geacht dan Oemoeahia. Sinds de stad in september viel, heb ben de Biafranen alles in het werk gesteld om de Nigeriaanse troepen te verdrijven. De hierbij gebruikte tactiek bestond uli het steeds nauwer insluiten van de stad, de zeven toegangswegen stuk voor stuk veroveren en hinderlagen leggen voor de konvooien die het bele gerde garnizoen kwamen bevoorraden. In januari had de veste nog slechts een verbindingsweg met de Nigeriaan se hoofdmacht, en deze werd in febru ari veroverd, waarna de bezetting van enige duizende militairen alleen nog maar door de lucht kon worden bevoor raad. Wordt de val van Owerri bevestigd, dan is het de eerste grote stad die de Biafranen op de federalen hebben ver overd, in de reeds 23 maanden duren de oorlog. ADVERTENTIE morgen 200 gram van 105 voor*95 niet te geloven voor die prijst f e hebt kunnen lezen, dat de zon ongeveer tegen half zes opgaat; zij kan dan mits er geen buien van sneeuw of hagel zijn, waar zij het blonde hoofd achter verbergt tot bij achten schijnen, dus dit is best de moeite waard. Als lang- I zaam de zachte fluwelige avond- j nevel over bos en veld trekt, leg gen de laatste stralen een gouden boord langs de crème hyacinten, waarop ik vanuit mijn bed juist kijk en misschien zie ik dit ook wei van de tulpen, die nu nog niet bloeien en waarvan ik mij onder een bepaalde toets door het vlakke strijklicht van de avond iets bij zonders voorstel. Onderwijl wan delen de brede vegen over het gazon, vangen even het glanzend gevederte van de twee boskraaien bij hun laatste avondmaal en ma ken de schaduw van het paar soli taire berken in een paar minuten tweemaal zo lang als straks. Dan is het tuinbos aan de overkant al in nissen en grotten opgelost; al lengs worden de contouren ondui delijker als op een foto, gemaakt door een soft-focus lens. Kon ik de sneller dalende zon thans volgen, dan zou ik zien, hoe zij over de groene weiden, de lange dreven, de hofsteden en het water van het Gel- ders-Stichtse gebied haar laatste matte stralen werpt. Ze springen over de Grift, passeren meent en hooiland om ten slotte weg te dui ken in de manteling der bossen van Remmerstein. Kleumse kieften lig gen met neergeslagen kuif plat op het nest in de wijde polders. De vogels zijn thans volkomen on- zichtbaar voor 's mensen oog, dat j zelfs de silhouetten van een koppel rijzende wilde eenden nauwelijks 5 meer kan volgen. 25 april 1969 A. B. WIGMAN i De Noordierse minister van Binnen landse Zaken, Robert Porter, heeft don derdag in het parlement speciale maat regelen aangekondigd voor de handha ving van de orde in het land en voor de bescherming van vitale installaties. De voorzitter van het bestuur van de Noordierse beweging voor burgerrech ten heeft laten weten dat men van plan is om met ingang van 1 mei een cam pagne van burgerlijke ongehoorzaam heid te gaan voeren in bepaalde de len van Noord-Ieland. Dit plan van het bestuur aldus de voorzitter, is een rechtstreeks gevolg van de door de regering aangekondig de maatregel om de „speciale politie" te versterken en haar taak uit te brei den. Door deze maatregel wordt name lijk de kans op vechtpartijen tussen de aanhangers van de beweging voor bur gerrechten en de politie groter. Ondanks de oproep van de leiders van de beweging voor de burgerrech ten hebben de plaatselijke leiders van de beweging in Strabana besloten daar morgen een mars te laten doorgaan. De protestanten willen morgen een pro testmars houden in Armagh, waar het de afgelopen zes maanden herhaalde lijk tot ongeregeldheden is gekomen. Parlementsleden verbonden aan de beweging voor de burgerrechten heb ben kritiek geuit op Porters beslissing meer reservisten op te roepen, omdat deze vrijwel allen protestant zouden zijn. In Londonderry hebben de katholie ken bij de ongeregeldheden hun beklag ingediend over het brute optreden van de reservisten. Maandag zal premier O'Neill waar schijnlijk in Londen verslag gaan uit brengen over de ontwikkelingen. DEN HAAG De heer A. H. Kloos. voorzitter van het NVV zou vandaag zeer waarschijnlijk worden gekozen tot voorzitter van de kersverse Europese bond van vrije vakverenigingen (twaalf miljoen leden). Een congres van de bij het IWV aangesloten vakcentrales in de Europe se Gemeenschap stelde hem gisteren als (enige) kandidaat voor deze functie. Het is de bedoeling dat het NW de heer Kloos zoveel mogelijk ontlast voor de nieuwe functie. Het verbondsbe- stuur heeft hem enige tijd geleden al een priv-secretaris gegeven. HILVERSUM De Hilversumse po litie speurt nog steeds naar de twee mannen, die gistermorgen een misluk te gewapende overval pleegden op een geldtransport. Dank zü heta kordate op treden van de 55-jarige J. C. Hooge- brug ging, zoals gemeld, een buit van een kwart miljoen gulden aan de neus van de overvallers voorbij. De heer Hoogebrug was omstreeks half negen met een chauffeur en een administrateur bij een bank in Hilver sum de salarissen gaan halen voor het personeel van het ziekenhuis Zonne straal. Toen hij ruim een kwartier later weer bij het ziekenhuis kwam sprong er uit een rode Citroën een gewapende man met een nylonkous over het gezicht en een hoed op. De overvaller richtte zijn stengun op de heer Hoogebrug en eiste de stalen koffer, waarin de ruim 250.000 gulden zaten. „Het ging allemaal zo snel", vertelde ons gistermiddag de heer Hoogebrug, die weer net als anders de post in „Zonnestraal" ronddeelde. „Elke maand haal je dat geld. Juist bij de oprijlaan van het ziekenhuis in het Loosdrechtse Bos ben je bedacht op een overval, om dat daar nogal wat bomen staan. Ineens sprong die kerel op me af en richtte een wapen op me Eerst dacht ik, dat het een grapje was van mensen uit het ziekenhuis. Maar al snel merkte ik dat het menens was. Ik duwde de loop van het wapen opzij. Die kerel moet toen hebben willen schieten, maar het wapen ketste. De politie heeft later een negen millimeter patroon op de grond gevonden." Snel griste de heer Hoogebrug daar op het waardevolle stalen koffertje van de grond en bracht het in het kantoor van het ziekenhuis in veiligheid. Buiten was inmiddels een vechtpartij ontstaan. De 58-jarige chauffeur van de geldauto deelde een van de overvallers nog een klap uit. De rovers ontsnapten echter met hun auto. Onderweg moeten zij de nummerborden hebben verwisseld. De daders van de mislukte overval, die verdwenen in een rode Citroën, Doordat zijn dragline een hoogspan ningskabel raakte- is donderdag de 21- jarige W. de Graaf uit Mijdrecht door stroom gedood. Het ongeluk gebeurde in de Kalslagerpolder te Uithoorn. ADVERTENTIE L bromfiets KOOP 9^hb^S°föeVe%. N.V. Nedespa* hebben deze auto gisteravond bij de jachthaven „Het Anker" in Loosdrecht in brand gestoken. Daarna zijn zij in een andere, vermoedelijk eveneens ro de, sportauto in volle vaart richting Hil versum verdwenen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE In een rijke doos zowel melk als dessert. Een verrukkelijke verrassing I 4,35 k. BEIROET Premier Rasjid Karame van Libanon heeft vandaag het ontslag van zijn regering aangekondigd. In Libanon zfjn de afgelopen twee dagen b\j botsingen tussen ordetroepen en be togers die grotere vrijheid van handelen van de Palestünse guerrilla-organisaties eisten, zeker vijftien doden en tientallen gewonden gevallen. Woensdag is de noodtoestand afgekondigd, die in elk geval tot zondag van kracht blijft. De aftredende premier lichtte zijn be sluit toe in het parlement. „Laten we openhartig zijn. Er zijn twee partijen in Libanon een die zegt, dat onge acht de omstandigheden, vanuit Liba non commando-acties moeten worden gevoerd, en de andere die zich daar tegen verzet. Daarom kan een regering geen van beide meningen aanhangen zonder het land te verdelen", aldus Karame. Karame verklaarde zllf voorstander te zijn van het optreden der guerrilla's in Libanon. De 47-jarige Karame werd in 1955 voor het eerst premier en heeft sinds dien zeven kabinetten geleid. Het laat ste werd op 15 januari gevormd na de kabinetscrisis, die ontstaan was door de Israëlische vergeldingsactie tegen de luchthaven van Beiroet. De palestijnse verzetsorganisatie Al ZWOLLE De 34-jarige Zwolle naar R. J. Haveland is gisteren om het leven gekomen toen zijn auto op een beveiligde overweg te Nieuwleu- sen door een sneltrein werd aangere den. De trein liep zoveel schade op, dat hij in Zwolle uit de dienst moest worden genomen. Over de oorzaak van het ongeval is nog niets bekend. Zeker is, dat de knipperlichten van de overweg goed werkten. TRNAVA Ajax is gistermiddag 90 minuten lang vernederd en bijna weg gevaagd door een furieus Spartak. „Ze bleven maar komen", zei een moe ge streden Tonnie Pronk na afloop. „Je kwam geen moment op adem. Zoals die ploeg blééf doorgaan, heb ik nog nooit meegemaakt". De tweeduizend supporters zagen hun favorieten tóch als eerste Neder landse club de finale van de Europa Cup voor landskampioenen halen. De drie doelpunten, elf dagen geleden in Amsterdam gemaakt en op papier een onaantastbare voorsprong, wogen zwaarder dan de 2-0 nederlaag in het overkokende stadion van Trnava. Ajax wankelde naar Madrid, waar woensdag 28 mei de eindstrijd wacht. Pas op 15 mei is de tegenstander be kend. Dan moet Manchester United op eigen terrein proberen de 2-0 achter stand tegen AC Milan weg te werken. De grote man bij de Amsterdam mers was Gert Bals. Ondanks zijn fout, die oorzaak was van Spartaks eerste doelpunt. Zijn herstel was groots, een paar maal haalde hij de bal uit de uiterste hoek van zijn doel, met leeuwemoed dook hij op schietgra ge Tsjechische schoenen. Voor het grote wapen in de voorhoe de van Ajax, Cruyff, duurde de wed strijd maar 23 minuten: „Majernik schopte me tegen de grond, ik heb de nopjes van zijn schoen nog in mijn knie staan", getuigde hij later. Algemeen was in de kleedkamer de bewondering voor de ontzagwekkende inzet van Spartak: Danielsson: „Onze achterhoede kwam nauwelijks toe aan het opzetten Ajax beleefde gisteren in Trnava de gelukkigste nederlaag in zijn glorieus bestaan: tegen het aanhou dend geweld van de Tsjechoslo- waakse kampioensploeg Spartak bleven de Ajacieden slechts zover overeind, dat de uitslag tot 20 voor de thuisclub beperkt bleef. Trainer Michels had na het eind signaal. ondanks de nederlaag, toch reden tot juichen: na de 30 voor sprong in Amsterdam hadden zijn mannen toch kans gezien zich te plaatsen voor de finale om de Euro pa Cup te Madrid. van een aanval; ik stond altijd al leen". Van Duivenbode: „Wat een ploeg hè? Dit is het beste elftal waartegen ik ooit heb gespeeld". Trainer Michels tenslotte: „Spar tak heeft geweldig gevoetbald. Ik had wel gedacht dat ze thuis heel wat meer mans zouden zijn dan in Am sterdam, maar dat ze er zo tegenaan zouden gaan, nou, daar schrok ik van. En ze gingen door tot het bittere ein de". Zie verder onze sportpagina. Fatah heeft donderdag de Libanese autoriteiten gewaarschuwd, dat zij el ke vijandige actie tegen de beweging zal verijdelen. In een door het Algerijnse bureau van Al Fatah uitgegeven communi qué, wordt de Libanese autoriteiten verzocht, af te blijven „van de revo lutionaire massa in Libanon". „Onze gewapende revolutie is vastbesloten zich te verdedigen en elke vijandige actie, zowel van Arabische als van vreemde zijde, te verijdelen, die onze revolutionaire koers afbreuk zou wil len doen". DEVENTER In de nacht van woensdag op donderdag is de 66-jarige mej. R. Mulkes alleen wonende aan de Platvoet nabij Deventer, in een oud boerderijtje, overvallen door een of meer nog onbekend gebleven personen. De vrouw werd wakker door een scherp licht in haar gezicht. Ze werd uit de bedstee gesleurd, waarna iemand met een ijzeren staaf op haar insloeg. Door het gillen van de aangevallene, raakte(n) de overvaller(s) in paniek, zodat ze door het venster overijld het vertrek verlieten, daarbij een aan de zolder hangende petroleumlamp vernie lend. Door de slagen werden bij de vrouw de linker arm zwaar gekneusd en de rechteronderarm gebroken. Ze werd in het St. Josefziekenhuis te Deventer op genomen, waar de rijkspolitie van Die penveen haar een voorlopig verhoor af kon nemen. De politie heeft enkele spo ren en zoekt voorts naar iemand met verwondingen aan handen en gezicht. ADVERTENTIE Goed nieuws op gebied van Aan onze zeer grote collectie kinderschoenen is thans ook toe gevoegd het speciale merk Deze schoenen worden volgens een speciaal maatsysteem bij de kindervoet aangemeten en ten zeerste aanbevolen door H.H. doktoren. KINDERSCHOENEN SPECIALIST SCHOENEN - TASSEN Hoofdstraat 54 - 56 Veenendaal (Van onze weerkundige medewer ker). IJ et weer is nu eindelijk eens wal groeizamer. Tussen een depres sie bij Schotland en een hogedruk- gebied van Zuid-Frankrijk tot Mid den-Europa wordt met zuidwestelij ke winden wat zachtere lucht aan gevoerd. Hierin loopt de tempera tuur dit weekeinde tijdens zonnige perioden in Gelderland op tot 15 graden C. of nog enkele graden ho ger. De bestendigheid van het weer laat nog wel te wensen over. De kans op een bui en zelfs op een re genzone houdt dan ook nog aan. In Spanje is het nu al dagen ach tereen zomers met 25 tot 28 graden. Frankrijk meldde gisteren 18 gra den, Cairo 33 graden. Morgen, zon op 05.21onder 19.56, maan op 12.50, onder 03.36.

De Vallei | 1969 | | pagina 1