GEEN VERJARINGSTERMIJN VOOR OORLOGSMISDADIGERS Geen viering eerste mei dit jaar in Praag fijnste en koffie gezond KOFFIE VHAE GU a la Franc Referendum steeds dreigender FIAT-AGENT Succes voor Ehmke9 tegen wil van Kiesinger Chinese partijcongres thans beëindigd Bewindsman gaf excellent advies Denen beboeten Harlingse visser fors Drie maal was scheepsrecht Regeringscrisis in Soedan Sovjet-vloot blijft NAVO volgen Vader van Sirhan leest vonnis Hart en nier overgebracht Schaduwen voor De Gaulle Aanval van sjah op Irak Advocaten wilden niet in toga Lady Churchill uit hospitaal Dit is de heer Somers hij kiest voor zijn vakantie uit 29.000 hotels in 6000 steden WAGONS-LiTSff C00K reist met u mee VRIJGELATEN ANGST VOOR NIEUWE DEMONSTRATIES FUSIE MESSERSCHMITT MET BÖLKOW echte koffiebonen- COFFËÏNEVRU Ede Yeenendaal Rhenen Wageningen VRIJDAG 25 APRIL 1969 ADVERTENTIE Ongeloofwaardig? De 460 Wagon8-Lit8//Cook kantoren In 56 landen, zorgen ervoor dat de hotel documentatie steeds up-to-date blijft. Als u eens wilt afwijken van de gebruikelijke vakantie-paden, kom dan eens praten bij Cook. Praat met vrouwen en mannen die de prettigste plekjes ter wereld kennen. En die voor u graag in dienstregelingen duiken, hotels uitzoeken, tickets klaar maken, geld wisselen, reischeques verzorgen, verzekeringen afsluiten, ingewikkelde reizen uitstippelen, of u een prettig geprijsde all-in vakantie adviseren. Wagons-Lit8//Cook wéét hoe belangrijk die paar weken vakantie zijn, en handelt daarnaar. Vandaar dat alomvattende programma: zon, zee, bergen, sneeuw, vliegtuig, boot, trein, hotel, apartement, bungalow... Loop eens binnen bij Cook voor een vrijblijvend advies. U bent er welkom. Ook in al die buitenlandse kantoren. 460 Kantoren In SS landen. Voor Nadarland in Alkmaar. Almelo. Amsterdam, Amstelveen. Apeldoorn. Arnhem. Bllthoven, Eindhoven. Enachede. Groningen, Den Haag. Haarlem. Hilversum. Leeuwarden. Nijmegen, Rotterdam, Utrecht, Zwolle. Hoofdstraat 122/hoek Deventerstraat Telefoon 18626 - Apeldoorn ESBJERG De Harlingse visser H. Halbertsma kreeg gisteren in de Deen se haven Esbjerg een boete van 13.200 kronen (circa 6500 gulden). Hy was aangehouden wegens vissen in de ter ritoriale wateren van Denemarken. Het was de grootste boete die het zeegerecht in Esbjerg voor zulk een overtreding ooit heeft opgelegd. De garnalenkotter Geertje Harita (HA 62) werd opgebracht door een vis serij-inspectieschip. Het gaf met zijn machinegeweer enkele waarschuwings schoten. Ook uit een gemotoriseerde rubberboot werden waarschuwingsscho ten naar het vluchtende vissersschip ge zonden. Voor de rechtbank antwoordde de Ne derlandse visserman op de vraag waar om hij zonder lichten voer, dat de stop pen waren gesprongen. Hij zei verder niet de betekenis te kennen van de af geschoten groene lichtkogels. De vissersreder J. Poepjes uit Har- lingen, eigenaar van de Geertje Harita, heeft gisteren nog via zijn bank het geld voor de boete laten overmaken. Zijn schipper H. Halbertsma zou dezelf de avond nog met schip, vistuig en la ding (tweeduizend kg. garnalen) wor den vrijgelaten. De kotter wordt van middag aan de visafslag in Harlingen verwacht. BONN De Westduitse regering heeft vanmorgen vroeg besloten de verja ringstermijn voor moord en groepsmoord, waaronder de door de nazi's in de laatste wereldoorlog gepleegde moorden, zonder voorbehoud af te schaffen. Het besluit viel na een debat van bijna zes uur. De regering nam het wetsont werp aan, ingediend door de socialistische minister van Justitie, Horst Ehmke, ondanks het verzet van Bondskanselier Kiesinger, die een meer gedifferen tieerde oplossing wil. SOUTH BEND Drie maal in vijf maanden overviel dezelfde gewapende jongeman een benzinestation te South Bend in de staat Indiana V.S.Elke keer werd hij herkend door de pomp houder als de 20-jarige Franklin T. Wike, die overigens bekend stond als een keurige jongeman, die onder meer zong in het koor van zijn kerk. Driemaal werd Wike gearresteerd en gestraft. Hij raakte zijn baan kwijt, zijn woning en zijn auto en vermoede lijk ook zijn zelfvertrouwen. Maar toen hij voor de derde maal in de gevangenis zat, werd het benzine station opnieuw overvallen. De dader werd gegrepen. Hij heette Gordon W. Ward, was 20 jaar oud en leek spre kend op de onfortuinlijke Wike. Die werd prompt in vrijheid gesteld. Hij ging weer zingen in zijn kerk koor, hij kreeg een nieuwe baan en trouwde met de 18-jarige Diane Copen- haver, die hem door alle akeligheid heen trouw was gebleven en in zijn on schuld was blijven geloven. Kiesinger acht vervolging van de gro te nazi-misdadigers gewenst, maar wil geen processen tegen de „kleine", waar onder hij de slachtoffers van het toen heersende systeem verstaat, die met te genzin opdrachten uitvoerden. Het wetsontwerp, dat nu is goedge keurd, kent echter geen uitzonderingen. Het besluit van de Westduitse rege ring kwam acht maanden en vijf dagen, voordat de bestaande wet die het moge lijk maakt om oorlogsmisdadigers te blijven vervolgen zou aflopen op 31 de cember 1969. Hiermee heeft de regering een wets voorstel aanvaard dat oorspronkelijk door Gustav Heinemann werd ingediend en donderdag door zijn opvolger als minister van Justitie, Horst Ehmke werd verdedigd. In een verklaring na afloop van de zitting van het kabinet zei de woord voerder van de regering Conrad Ahlers, dat het kabinet bereid was om een stu die te maken van de mogelijkheid of er een vaste regel kon worden opgesteld voor het rekening houden met de spe ciale omstandigheden waaronder perso nen die van oorlogsmisdaden worden beschuldigd leefden in de tijd van de nazi's. Dit standpunt van het kabinet heeft ten doel een bepaald onderscheid te ma- PRAAG Voor het eerst sedert het einde van de tweede wereldoorlog zal er te Praag vermoedelijk geen 1-mei- optocht in Praag worden gehouden, alhoewel misschien wel wat kleinere optochten in de buitenwijken. Niemand geeft het toe, maar men vreest, dat een massale optocht in het hart van de stad wel eens zou kunnen uitgroeien tot ee.i anti-Sovjetdemonstra tie en dat niet alleen in de hoofdstad. Naar men zegt, zal de uiteindelijke be slissing worden genomei. door Gustav Husak, die op het ogenblik in Moskou vertoeft in verband met de Comecon- conferentie. Het zou kunnen zijn, dat Husak beslist, dat de optochten toch moeten worden gehouden, omdat het verbieden ervan in Moskou zou kunnen worden uitgelegd als een toegeven van het nieuwe regime de toestand nog niet helemaal in de hand te hebben. Volgens een Praagsch blad zullen in Bratislava, in Slowakije, de vieringen op de „traditionele manier" worden ge houden. Vakbondsleider te Praag zou den tegen een parade in de hoofdstad zijn. Een andere Praagse krant schreef vandaag, dat de 1 mei-viering minder een viering, dan wel „een voortschrij den naar het normale werken" symbo liseert. In een stad in Noord-Bohemen zou den zeven Tsjechoslowaken zijn gear resteerd wegens het verstoren van een bijeenkomst van de bond voor „vriend schap tussen Tsjecho-Slowakije en de Sovjet-Unie". In Praag merkt men op het ogenblik weinig of niets meer van protesten te gen de nieuwe leiding. Gisteren werd er CAIRO De Soedanese minister-pre sident Mohammed Achmed Mahgoeb heeft donderdag zijn ontslag ingediend, nadat de pogingen om een hardnekkige politieke crisis in Soedan te regelen, op niets waren uitgelopen, zo meldt de pers te Cairo vandaag. Door het aftreden van de premier, is Soedan in een zeer ernstige regerings crisis terechtgekomen. Deze crisis is het hoogtepunt na een maand van strijd in de coalitieregering van Mahgoeb, die bestond uit leden van de twee grote par tijen van het land, de Al Oemma en het Democratische verbond. nog maar in vijf of zes collegezalen van de Karei-universiteit een zitstaking ge houden, tegen 20 eergisteren. De meeste studenten hebben doen we ten, heden weer normaal de studie voort te zullen zetten. NAPELS De verkenningsvliegtui gen van Sovjetmakelij met Egyptische kentekens, hebben boven de NAVO- vloot gevlogen die op het ogenblik in de Middellandse Zee een oefening houdt. Aan de oefening doen schepen van vijf landen mee. Boven het Amerikaanse vliegdekschip Shangri-La kruisten ze meer dan een uur. Het waren vliegtuigen van het type Tu-16. De vloot wordt ook „geschaduwd" door -en Sovjet-torpedojager van de Kasjin-klasse die met raketten is uitge rust. Dit schip heeft de Shangri-La lan ge tijd op een afstand van tien mijl gevolgd. Het is al vier dagen in de buurt van de NAVO-schepen. Aan de oefening die op 20 april is begonnen en 12 dagen zal duren, wordt deelgenomen door 60 schepen en 300 vliegtuigen. De Sovjet-vloot in de Middellandse Zee is op het ogenblik, met ongeveer 60 schepen, op recordsterkte. MUNCHEN Messerschmitt-Bölkow GmbH en de Hamburger Flugzeugwer- ke GmbH hebben aangekondigd, dat de twee maatschappijen willen samengaan en dat de nieuwe kombinatie de groot ste vliegtuigfabriek van West-Duitsland zal zijn. De besprekingen hierover zijn op 18 en 19 april voltooid en het besluit zal binnenkort aan de voltallige directies en aandeelhouders van de bedrijven ter goedkeuring worden voorgelegd. Messerschmitt-Bölkow verwacht in 1969 een omzet groot 600 min. D-mark (150 min dollar) en de Hamburger Flug- zeugwerke, die het eigendom is van de familie Blohm, de Hamburgse scheeps bouwers, een van ongeveer 350 min. mark (62,5 min. dollar). Samen zullen de twee bedrijven onge veer 50 procent leveren van de hele Westduitse vliegtuigproduktie. ken tussen belangrijke oorlogsmisdadi gers en hen die als slachtoffers van het naziregime konden worden beschouwd in de zin dat ze oorlogsmisdaden heb ben gepleegd onder bedreiging van zwa re straffen. ADVERTENTIE De vader van Sirhan Bishara Sirhan leest, zittend op het dakterras van zijn woning, de kranten die het nieuws brengen, dat zijn zoon tot de doodstraf is veroordeeld. HONGKONG Het negende congres van de Chinese communistische party is donderdag met een plenaire bijeen komst geëindigd. Na herhaalde malen te zyn uitgesteld, was het congres op 1 april begonnen. Over het verloop is wei nig bekend geworden. Op 14 april deelde radio-Peking mee, dat met algemene stemmen nieuwe par tijstatuten waren aanvaard, waarin de gedachten van de 75-jarige partijvoor zitter Mao Tse-tceng de grondslag vor men voor de politiek van China. Voorts werd de minister van Defensie, de 62- jarige Lin Piao, officieel aangewezen om tezijnertijd Mao op te volgen. Pre mier Tsjoe En-Lai is de derde man in de partij-hierarchie gebleven. Het congres blijkt ook een nieuw cen traal comité te hebben gekozen, dat 170 leden en 109 kandidaat-leden telt. De partijvergadering werd besloten met een plenaire bijeenkomst onder lei ding van Lin Piao. Het congres deed een beroep op het Chinese volk, de gedach ten van Mao overal te bestuderen en toe te passen. Deze leider kreeg een storm achtig applaus, terwijl ook Lin Piao werd toegejuicht. In het slotcommuniqué, waarvan radio-Peking de inhoud bekendmaakte, werd de veroordeling van het „Ameri kaanse imperialisme" en het „Sovjet- revisionisme" herhaald. Ook drong het congres aan op de „bevrijding van Tai wan" (Formosa). In vergelijking met het vorige, in 1056 gekozen centrale partij comité zijn ver scheidene „revisionisten" uit het comité verdwenen, onder wie in de eerste plaats het voormalige staatshoofd Lioe Sjao-tsji. ADVERTENTIE Zo maar in de privé-sfeer aan een goede kennis. Iemand met constant weinig tijd (net als u?), die ook nog nadelige ge volgen ondervond van koffiedrinken. Net als u? De ideale oplossing is - zo sprak de be windsman - Hag-Oploskoffie. Hiervoor worden de beste koffiebonen gebruikt, maar dan vrij van coffeïne en van andere schadelijke stoffen. Hag-Oploskoffie spaart hart, zenuwen, bloedsomloop en maag, lever en gal. Lekkere, geurige koffie, maar dan zonder nadelen voor uw gezondheid. U knapt er helemaal van op. MIAMI Een 33-jarige man heeft gisteren in het Hart-instituut te Miami, Florida, het hart en een nier van een 29-jarige vrouw gekregen. Het was de eerste hartoverplanting in de staat Florida. De namen van do nor en ontvanger werden niet bekend gemaakt. Wel deelde men mee dat de operatie begon nadat de dood van de vrouw door vijf artsen was vastgesteld. De vrouw overleed gistermorgen. A Overal in Frankrijk hangen plakka ten als laatste poging om het refe rendum voor De Gaulle (die zichzelf maar gemakshalve met Frankrijk ver eenzelvigt) nog te redden. ADVERTENTIE PARIJS Charles de Gaulle heeft het Elysée, de ambtswoning van de Franse presidenten nog niet verlataen, maar het feit, dat hjj heeft gedreigd dit te zullen doen, als het referendum van zondag ongunstig voor hem uitvalt, doet reeds me nigeen een blik naar het paleis werpen. De gaullisten spannen zich in de laatste dagen voor het referendum enorm in, om het Franse volk te bewegen tot een „oui", maar allen zjjn het erover eens, dat de uitslag dicht bij de 50/50 zal liggen. Het opinie-onderzoek, dat „Le Figaro" eerder deze week publiceerde gaf een uitslag van 53 procent „non" met 36 pro cent onbeslist. Drie weken geleden was de stand volgens „Le Figaro" 56 procent „oui". De Gaulle, die in het verleden vaak heeft bewezen zelf zijn beste pleitbezor ger te zijn, komt vanavond met een laatste rede op radio en televisie. Wel licht vindt hij opnieuw woorden die het getij te zijnen gunste doen keren. De Gaulle heeft in het verleden de op positie verweten, dait zij nooit in staat zou zijn genoeg steun achter zich te krij gen voor een stabiele regering. Maar dit argument heeft veel van zijn kracht verloren nu George Pompidou, die zes jaar De Gaulle heeft gediend als eerste minister, heeft aangekondigd, dat hij zich voorstelt, kandidaat te zullen zijn bij de volgende presidentsverkiezingen. Pompidou heeft verklaard, dat hij vol ledig loyaal tegenover De Gaulle staat en deze niet wil opvolgen „na een schis ma", maar woensdagavond heeft hij in een televisietoespraak niet met evenzo- vele woorden ontkend, dat hij in de hui dige omstandigheden geen kandidaat voor het presidentschap zou willen zijn. Francois Mitterand heeft over de kan didatuur van Pompidou verklaard: „hy kan verslagen worden". Mitterand heeft by de presidentsverkiezingen van 1965 als kandidaat van links 45 procent op zich verenigd. Mitterand heeft onlangs verklaard, „geen kandidaat voor wat dan ook" te zyn. Niettemin wordt zyn naam nog vaak genoemd. Andere mogelijke kandidaten zijn: Va- léry Giscard d'Estaing, leider van de onafhankelijke liberalen, Edgar Faure, oud-premier, momenteel minister van onderwijs en sinds enige tijd ook be horend tot de zijde van De Gaulle, oud premier René Pléven, de socialistische leider Guy Mollet en Alain Poher, presi dent van de Senaat en man van het midden. Poher was een vrijwel onbekende fi guur tot, bij het referendum, de positie van de Senaat in het geding zou komen. Hij heeft zich opgeworpen als voorvech ter van de Senaat in zijn huidige positie en een goede indruk gemaakt tijdens de vakantie. Als De Gaulle tengevolge van de uit slag van het referendum aftreedt, zou Poher president-ad interim worden. Verkiezingen zullen in dat geval worden gehouden binnen twintig tot vijftig da gen nadat de president zijn ambt heeft neergelegd. De presidentsverkiezingen worden ge houden in twee ronden. Aan de eerste ronde kunnen een onbepaald aantal kandidaten deelnemen. Aan de tweede ronde de twee kandidaten die in de eerste ronde het Orootste aantal stem men op zich hebben verzameld. Er is nog een mogelijkheid: dat De Gaulle aftreedt en zich opnieuw kandi daat stelt. MüNCHEN De sjah van Perzië heeft donderdag de regering in Bag dad ervan beschuldigd, „imperialisti sche neigingen" ten toon te spreiden, die zij heeft overgenomen van de Brit ten. De sjah doelde op de grensgeschil len tussen Iran en Irak over de Shjattel- Arab rivier. De sjah siprak over de ver houdingen van Iran met z'n buurlanden in een interview met het gezaghebben de Duitse dagblad, „De Süddeutsche Zeitung". De sjah verklaarde, dat Iran zijn beleid gericht op machtsevenwicht zou voortzetten, ook als de Engelsen, in 1971, hun militaire basis op het ei land Bahrein in de Perzische Golf zul len hebben ontruimd. De landen langs de Golf zullen dan de verantwoorde lijkheid voor de veiligheid in het ge bied zelf op zich moeten nemen, aldus de Sjah. Hij zei, dat Iran een plan voor sa menwerking tussen deze staten heeft uitgewerkt. Verdere details gaf hij niet. Wel zei hij, dat het plan niet overal goed was ontvangen en noemde daarbij Irak. De sjah verklaarde dat Teheran voor stander is van een volksstemming over de toekomst van Bahrein. Over de ontwikkelingen in Pakistan toonde hij zich gematigd optimistisch. WEST-BERLIJN Een nieuw pro ces tegen de 41-jarige Westberlijnse po litieman Karl Hein Kurras, die in een eerder proces was vrijgesproken van de aanklacht dat hij de student Benno Ohnesorg door onzorgvuldigheid had doodgeschoten, is donderdag voor onbe paalde tijd verdaagd, omdat twee ad vocaten niet in hun traditionele toga wilden verschijnen. De rechter in West- Berlijn had begin deze week bevolen, dat zij dat wel moesten doen. De advocaten, Horst Mahleren en Wolfgang Schily, die de afgelopen twee jaar vele linkse studenten hebben ver dedigd, zijn echter van mening dat de traditionele zwarte toga's te intimide rend werken op beklaagden en getui gen. De advocaat van Kurras verzocht om verdaging van het proces, omdat dit niet ordelijk kan verlopen, wanneer er wordt gediscussieerd over het dragen van advocatentoga's, zoals hij zei. De 26-jarige Ohnesorg werd tijdens een demonstratie tegen het bezoek van de Sjah van Perzië aan Berlijn, op 2 ju ni 1967, gedood, waardoor in West-Duits land een studentenoproer ontstond. Kur ras heeft tijdens zijn eerste proces ver klaard, dat hij door de betogers in het nauw was gebracht en dat zijn pistool daardoor per ongeluk was afgegaan. LONDEN De 84-jarige Lady Cle mentine Churchill, die op 4 april haar heup brak en verscheidene dagen op de rand van overlijden heeft gelegen, is donderdag uit het ziekenhuis van Westminster ontslagen. Het ziekenhuis verklaarde dat haar toestand „aan merkelijk is verbeterd". ADVERTENTIE Als auto's in prijs worden verlaagd, moet u altijd Nee. konkurrenten in z'n prijsklasse heeft de Pri even uitkijken. Daar zit vaak wat achter. mula niet. Nü niet en vóór de prijsverlaging niet. 'n Steelse blik naar konkurrenten in de prijsklasse Maak daarom gauw 'n afspraak voor 'n Primula bijvoorbeeld. proefrit, met de Fiat agent in uw woonplaats. Niets van dat alles bij de Autobianchi Primula! Er Da s nu interessanter dan ooit. komt géén nieuw model: waarom zouden we die - lange lenige lijn, dat slanke silhouet veranderen? KQK/% Er zijn liefhebbers genoeg voor. En z'n gróótste Prijzen vanaf I OzJDU,-. kracht: Fiat motortemperament gekombineerd met £S£S£SA voorwielaandrijving. Wat kan \n sportieve rijder Inclusief BTW 1000*fj"( meer verlangen? *af Bom Automobielbedrijf BIERHOF N.V Verlengde Maanderweg 97 Telefoon 08380 14551 J. JANSEN EN ZOON Nieuweweg 188 190 Telefoon 08385 12536 OARAGE DE RHOTER Fred. v. d. Paltzhof 2 Telefoon 08376—2000 2484 GARAGE DE RHOTER Prof. van U ven weg 195 Telefoon 08370—4204

De Vallei | 1969 | | pagina 9