Wat kan de kassier anders doen? Kinderen hebben „fantasie genoeg" „Voor een goed namaakwapen gaat iedere bankbediende opzij" Toon mij uw hand en ik zal u zeggen wat ge zijt Oplossing Frans experiment met stookolie inzuiger op zee Gewoon „Pieren" Gangsterwapen Schrikaanjagend Van metaal Vonnis 1960 Overvallen James Bond Dodelijk Ketsen Wet 1919 In wezen echt Tegen strandvervuiling Natuurgetrouwe kopie De dodelijke ernst van het speelgoed iitliii Als zo een pistool op je wordt gericht, kun je niet zien of het echt of vals is. Ook dit pistool waarmee de heer Hoeneveld zo gevaarlijk staat te doen, is een nabootsing, die bij de wet verboden is. ff pe' oranje met paarse strepen. Dat zijn de beste kleuren voor speel- r goedwapens. Niet zwart meneer. Nooit zwart. Ze lijken dan al gauw op echte pistolen en dat is verboden." De heer J. H. M. Hoeneveld van het stafbureau juridische zaken bij de directe politie geeft dit advies altijd aan handelaars en importeurs die het ministerie van justitie vragen of ook politie en justitie bepaalde namaakpistolen als speelgoed aanzien. „Als ze werkelijk voor speelgoed zijn bedoeld, hoeven ze niet zo echt te lijken. Kinderen hebben fantasie genoeg. Die vin den een stuk hout soms veel meer op een geweer lijken dan de mooiste imitatie in plastic." „Het is niet meer als vroeger toen geweer tjes en pistolen van blik werden gemaakt. Toen was er bijna geen enkele overeenkomst met een echt wapen. Je zag in ieder geval meteen dat het speelgoed was. De dingen, die nu op de markt komen, zijn zo natuur getrouw nagemaakt, datje er echt bang van wordt." Uit zijn omvangrijke verzameling imitatie wapens neemt hij een machinegeweer met roterende patronentrommel. Een echt gang sterwapen om zo te zien. „Hier gaat elke bankbediende voor opzij", zegt hij. Ik vind het helemaal niet prettig dat hij dit geducht uitziende wapen in mijn richting afvuurt. Er knallen hele salvo's uit. „Klappertjes! Gewone klappertjes! Het is een klappertjesgeweer! roept hij boven de ratelende reeks knallen uit. Toch blijft het een griezelige ervaring als hij schrikaanjagende pistolen op mij richt. Ook al weet je dat het imitaties zijn. „Je kunt nooit weten of er per ongeluk geen echte tussen zit", veronderstel ik. „Die zitten er tussen" bevestigt de heer Hoeneveld. „Dat is om te laten zien hoe geraffineerd echt al die namaak-dingen zijn." Soms lijkt het wel of de plastic pistolen uit dezelfde gietvormen zijn gekomen. Op de zijkant staan zelfs in precies eendere lettertypen naam, fabrieksnummer en kali ber in gegraveerd. door M. W. VAN EIJK De kassier wordt bedreigd door vijf vuurwapens. Wat kan hij anders doen dan geld geven? In de verrassing van het ogenblik kan hij niet zien of het speelgoedwapens zijn of dat de pistolen echt zijn. Ziet u wel? Elders op deze pagina vindt u de oplossing. „Verscheidene zijn echt", zegt de heer Hoeneveld. „Dat wil zeggen: die komen uit de echte wapenfabrieken. Het laatste jaar worden ze ook van metaal gemaakt. Er zijn er al van hetzelfde staal waarvan de werkelij ke pistolen worden gemaakt." „Die dingen van plastic zijn heel licht. Deze hier weegt even zwaar als een echt pistool. Ja, het zijn vuurwapens, ook al ontbreekt de opening waardoor de kogels vdn het magazijn in de1 kamer moeten komen." „Voor kwaadwillenden is dat geen be ren patronen. „Losse flodders", zegt hij. „Ook dit is een alarmpistool". „Hij begint te schieten. Na elke knal vliegt er opzij een patroonhuls uit. De volgende kogel komt in de kamer en er gaat weer een schot af. Het werkt allemaal precies als bij de echte Mauser. „Het is een klein kunstje om met dit wapen met scherp te schieten." Het kaliber van dit stuk speelgoed is 7,65 mm. komt. Hij blijft vastzitten en blokkeert het mechanisme. -»a suapjnS jooa -ui'ApaoSpads njsoaiu ap ui u$ smquait'M japsi ui uftz stwdRM -jaads sa&jnjs «ka jfiA ajj» tpK uauaipoq zwaar. Die gaten zijn er zo ingeboord en dan heb je een echt wapen waarmee geschoten kan worden." Bij overvallen en berovingen zijn de laatste maanden zelfs minder „echte" wapens ge bruikt. Plastic pistolen, die volgens de han del speelgoed zijn. Met deze dingen kan niet worden geschoten. Bij de postroof in Terheijden dreigde de overvaller met zo'n plastic stukje „speel goed". De overvallen ambtenaar dacht dat er een echt pistool op hem werd gericht. De overvaller van de spaarbank in Meerssen hanteerde met evenveel succes een speel goedpistool. Uit de verklaring van een vrouw, die in Amsterdam werd overvallen, blijkt dat de rover ook een namaakpistool gebruikte. De vrouw zei later tegen de politie: „Ik heb geluk gehad. Zijn pistool ketste wel vijf keer. Anders was ik doodgeschoten." De strijd tegen namaakpistolen is in 1960 begonnen met een vonnis van de Techtbank te Almelo. De Hoge Raad bevestigde deze veroordelende uitspraak. Die was gericht tegen de imitatie van de Parabellum. Daarna volgde nog een veroordeling te Amsterdam van het z.g. Japanse erwtenpistool. Sindsdien zijn plasticindustrie en spuitgiet- bedrijf zo ontwikkeld, dat elk wapen tot in de kleinste bijzonderheden kan worden na gemaakt. Er zijn nu al Brownings; Barretta's; F.N.-pistolen en Colts van plastic en gegoten metaal die niet van echt te onderscheiden- zijn. De heer Hoeneveld neemt weer een ander wapen op. „Kijk", zegt hij, „met dit type alarmpistool is begin februari in Tilburg een vrouw doodgeschoten. Het was uitgeboord zodat je met scherp kon schieten". Hij neemt een namaak-Mauser. In de kolf stopt hij een magazijn met een reeks kope- Dit herhaaldelijk „ketsen" duidt er vol gens de wapendeskundigen op, dat de over valler geen echt pistool had. Een echt pistool kan maar eenmaal ketsen. Daarna zit het mechanisme vast. Het ketsen wordt veroorzaakt door een kogel die niet hele maal correct van het magazijn in de kamer Van die merken zijn zelfs verschillende typen als speelgoed in omloop. De heer Hoeneveld heeft ook de befaamde Walter P.P.K. van James Bond in plastic. In populaire bladen hebben reeksen adver tenties gestaan waarin postorderbedrijven zulke wapens aanboden. Als aanprijzing stond er vaak bij: „niet van echt te onder scheiden en toch geen wapenvergunning nodig." Politie en justitie hebben daar een eind aan gemaakt. Omdat ze niet van echt te onderscheiden zijn, zijn dit ook vuurwapens in de zin van de wet. Ook al kan er misschien niet mee worden geschoten, toch is er een wapenvergunning voor nodig. De speelgoedwinkels worden vrijwel dagelijks door de recherche op dit verboden „speelgoed" gecontroleerd. „Er komen elke dag nieuwe typen bij", zegt de heer Hoene veld. Hij heeft dit jaar al meer dan tweehonderd verschillende exemplaren bemachtigd. Hij houdt zich in het ministerie van justitie speciaal bezig met de wetten, reglementen en uitspraken betreffende wapens. De wetgever kon in 1919 niet voorzien, dat tegen het einde van de eeuw plastic zou worden uitgevonden, waarmee alle wapens natuurgetrouw kunnen worden nagemaakt. Toch werd toen al alles verboden wat maar op een wapen leek en dat zou kunnen meehelpen om geld en goed van iemand los te krijgen door er mee te dreigen. De heer Hoeneveld heeft er echter volledig begrip voor dat de officier van justitie te Maastricht opnieuw een uitspraak over deze imitaties verlangt. Even nuttig zal het proef proces zijn dat binnenkort in Leeuwarden begint over de zgn. „replica's". Dat zijn imitaties van antieke vuurwapens. Ook daar is een rijke handel in. Er zijn hele verzamelingen van. Sinds 1 januari zijn de bepalingen in Duitsland ten aanzien van de imitatiewapens danig verscherpt. Daar is het nu verboden die wapens in zwart, chroom of goudkleur in omloop te brengen. „Je snapt niet wat de mensen er aan hebben", zegt mr. W. Moors. Hij is de officier van justitie in Maastricht die op nieuw tegen de imitatiewapens te velde is getrokken. „Echt schieten kun je er niet mee en in handen van kwaadwillenden zijn zij even gevaarlijk als echte." Omdat zij niet van echte te onderscheiden zijn, vallen zij onder het verbod. In wezen zijn het daardoor echte vuurwapens gewor den. Men mag ze daarom niet in bezit hebben. „Wie ze schietklaar zou maken", aldus de heer Hoeneveld, „fabriceert onbevoegd vuurwapens. Dat is even strafbaar als het zwart verven van een gekleurd kinderpistool tje, omdat dit ook valt onder het begrip: vuurwapens vervaardigen." PARIJS - In de laboratoria van het Franse scheepsconstructiebedrijf Technocéon, spelen ingenieurs en technici al maanden lang met een vreemde, twee meter lange, boot. Hiervoor hebben zij een bassin ge bouwd met kunstmatige golfslag. Dit spelen heeft ten doel catastrofale strandvervuilingen door stook- en andere olie tegen te gaan. Zoals men zich zal herinneren werden hiervan in 1967 de Engelse en Franse stranden het slachtoffer na het vergaan van de tanker Torrey Canyon. Onlangs werden de Californische stranden daarmee bedreigd door een spuitende, onderzeese oliebron. Het is de bedoeling, dat dit door Technocéon ontworpen schip op de zee drijvende olie inzuigt, oplsaat en wegbrengt naar een destructiebedrijf. Het schip heeft de vorm van een V. Aan de voorkant tot op de helft ziet het er uit als een gewoon schip. De tweede helft bestaat uit twee grote pontons. Het is de bedoeling dat het schip 17.000 ton groot en negentig meter lang wordt. De pontons worden 45 meter lang en de einden ervan liggen dertig meter uiteen. Daardoor ontstaat tussen deze twee „pieren" een soort haventje, waarvan de „kade" gevormd wordt door een zuigwand van tien meter breed. Door achteruit te varen wordt het olie-oppervlak naar deze mond geleid. Deze zuigt de bovenlaag van het water naar binnen, scheidt de olie van het water, slaat de olie in tanks op en spuit het gezuiverde water weer naar buiten. Het ontworpen model heeft een zuigcapacitiet van tienduizend kubieke meter water per uur en kan eenzelfde hoeveelheid olie opslaan. Het schip krijgt een snelheid van twaalf mijl en achteruit varend kan het een snelheid van drie mijl maken. Geen lichaamsdeel is met de hersenen door zoveel zenuwen verbonden als de hand, die wij zo vaak en meestal zonder bewust nadenken, gebruiken. De hand is echter niet alleen een verbluffend precisie-instrument, zij geeft ook aanwijzingen voor het karakter en de speciale eigenschappen van haar bezitter of bezitster. Duitse onderzoekers beweren, dat reeds de lengte van de vinger een indicatie geeft van bepaalde eigenschappen. Vrouwen hebben over het algemeen relatief lange ringvingers en pinken; een lange pink nu zou wijzen op een goede aanleg in de omgang met haar medemensen, een bijzonder ontwikkelde ringvinger op gevoel voor schoonheid en. harmonie. Daarentegen wijst bij de man 'een goed ontwikkelde duim, wijsvinger en middelvinger op een sterk mannelijk karakter. Een krachtige middelvinger betekent dat de bezitter verantwoordelijkheids- en plichtsgevoel heeft; de duim symboliseert wils kracht, een lange wijsvinger is het teken van krachtige intellectuele werkzaamheid. Amerikaanse geleerden hebben zich ook beziggehouden met de verhouding tussen de lengte van de vingers en die van de handpalm. Wanneer de middelvinger korter is dan de handpalm, zou dit duiden op daadkracht; in het omgekeerde geval op bedachtzaamheid en gevoeligheid. Dit alles behoort tot het gebied van de chirologie, de wetenschap die zich bezighoudt met de wetenschappelijk verantwoorde karakterduiding niet te verwarren met de chiromantie, die zich zeer onwetenschappelijk bezighoudt met het voorspellen van de toekomst uit de handlijnen. Hebt u ook zo'n mooie levenslijn? (CONSU). Mat een kopie van de Parabellum begon in 1960 el de strijd tegen het verboden „speel goed". Links de echte Parabellum, rechts de imitatie van plastic. Zelfs het kleinste knopje en schroefje zitten er aan.

De Vallei | 1969 | | pagina 16