Om een goed „paardenhuwelijk" >n Kwart eeuw kiezer kan men van vele missen in Sleen terecht „Volk van sukkels Van boren Hoe komen die knallen tot stand? Optelsom voor de „lijn" Dl' sjiek Verkeerde paard Net n huwelijk Protocol De prijzen Enfant terrible Hij draagt een zeer ouderwets pak, dat hem nog uitstekend staat ook: de heer D. J. Idellema, paardenfokker in Finsterwolde en autoriteit op het gebied van paardensport. Wij krijgen van hem een geweldig lesje. Wafineer je een Mellema bent, dan laat je je niet fotograferen met paarden dié je bij het halster vasthoudt. „Dan zou het zijn, of ik een handelaar ben", aldus de heer Mellema. „Ik kan wel een jongen opdracht geven om een paard voor te brengen en als er dan gefotografeerd moet worden, zal ik daar zelf met een zweep je in de hand achterlopen". Wij hebben de heer Mellema nog maar net een hand gegeven, maar we geloven wèl, dat we kunnen zeggen: zó is de heer D. J. Mellema. Hij heeft een groot aantal functies in de Nederlandse paardensport en een van die functies is voorzitter van het Noord Neder lands paardensport- en fokcentrum, dat is te vinden in Sleen (vlak bij Emmen). In dat centrum in Sleen zitten we te pra ten en er zijn twee heren aan de zijde van de heer Mellema, die familie is van het Tweede-Kamerlid. Dat zijn de heer J. A. J. A. Wouters van den Oudenweijer, direc teur van het centrum en de heer H. J. Free- se. die de vice-voorzitter is. En waarom nu, dat gesprek? Omdat er in het paardensport- en fokcentrum in Dren the op 10 mei een veiling van rijpaarden wordt gehouden. Vorig jaar is er ook een gehouden en dat was toen praktisch nieuw voor Nederland (en afgekeken van Duits land). Een veiling van paarden is iets om gewoon •en beetje nieuwsgierig naar te worden.Want wij dachten altijd dat het zó ging, wanneer je een paard wilde aanschaffen: je stapt met een vertrouwde paardenkenner naar deze en gene fokker, je maakt een keuze, betaalt en dan maar afwachten of de keuze goed is geweest. „Ja", zegt de heer Wouters van den Ouden weijer, „u dacht nog verstandig, u dacht eraan een expert in de arm te nemen. Maar ik ben ervan overtuigd dat er hier in Nederland heel veel mensen het verkeerde paard kozen. Dat kan goed gaan, er kun ne ook ongelukken gebeuren". Waaraan de heer Mellema, die al 25 jaar halfbloeds fokt, toevoegt: „Een paarden- en een'mensenkarakter moeten bij elkaar pas sen. Vergelijk het met êen huwelijk". De veiling in Sleen is er nu om de kansen op een goed huwelijk te bevorderen, maar ook om de paardenfokkerij in Nederland op hoger niveau te brengen. Precies 29 paarden komen er op 10 mei onder de hamer, maar voordat de werkelijke veiling begint, is er een hele geschiedenis aan vooraf gegaan. Die 29 paarden zijn door een speciale commissie al geselecteerd uit het aantal paarden dat voor de veiling door fokkers in Noord Nederland werd aangeboden. Het zijn allemaal jonge rijpaarden, van drie tot vier jaar en dat is dan doorgaans de leeftijd, waarop de paarden onder het zadel kunnen worden gebracht. Dat „zadelmak" maken is een karwei (vaak niet zonder risico's) dat gebeurt in het centrum (n Sleen. De pikeurs van de heer Wouters van den Oudenweijer heb ben daarvoor tenminste zes weken nodig. Wanneer de veiling wordt gehouden, zijn die paarden al heel goed te berijden, ze hebben al wat leren springen en ze zijn be keken, getest en onderzocht door de heer Wouters van den Oudenweijer en een die renarts. Er wordt per paard een compleet „proto col" opgesteld en dat is voor de veiling al ter inzage, zoals ook de paarden tevoren kunnen worden bekeken en bereden door de aspirant kopers. x „En wat is nu het voordeel van zo'n veiling boven het kopen op de ouderwetse manier" vragen wij de directeur van het centrum. „Je zou kunnen zeggen: de kopers kopen vertrouwd. Ze weten bij voorbaat al precies welk paard ze krijgen en welk karakter het heeft. En de prijzen die worden betaald, zijn eerlijk. En daar bedoel ik mee, dat een paard waard is wat een liefhebber er voor geeft". Op de veiling van vorig jaar vonden de liefhebbers de paarden gemiddeld vierdui zend gulden waard. De heer Mellema ver telt dat op veilingen in Duitsland, een ge middelde van achttienduizend gulden heel normaal is.. „Daarbij moet u wel bedenken, dat het fokken van rijpaarden in Nederland eigen lijk pas gestart is", zegt hij. „Toen ik 25 jaar geleden ermee begon, werd ik voor de men sen van het stamboek het enfant terrible, iedereen verklaarde me voor gek. Nu heb ben ze spijt, dat ze ook niet eerder begon nen". De veiling in Sleen moet ook een stimu lans worden voor Nederlandse boeren om rijpaarden te gaan fokken. „Veelal zien ze er tegenop, men wil wei nig moeite doen". Paarden en paardenkenners (en fokkersin Sleen, vlak bij Emmen. Daar wordt op 10 niei een veiling van rijpaarden gehouden, om ruiters op een vertrouwde manier een goed paard te laten kopen én om de Nederlandse fokkerij van rijpaarden op een hoger niveau te halen. Die veiling is vooral te danken aan drie mensen: het zijn de heer D. J. Mellema staande in het midden), de heer J. A. J. AWouters van den Oudenweijer (mid den, te paard) en de heer H. J. Freese. Geheel links een van hun pikeurs. Goed, het is natuurlijk heel sjiek om te zeg gen dat je paard een Ier is, een Frans paard of een Duitser. Viel sjieker, dan wanneer je moet zeggen dat je je paard hebt van een boer uit Finsterwolde. Maar die mensen vergeten één ding: dat je gewoon een paard moet hebben dat bij je past". „Duitsers hebben een paard nodig dat bij wijze van spreken naar de knoet luistert. Fransen bevelen een paard niet, die vragen of het dier alsjeblieft iets voor hen zou wil len. Ander type paard dus. Voor mij is de gemiddelde Nederlandse ruiter het best gediend met de Groninger van vroeger. Het is misschien niet zo sjiek maar de karakters kloppen". Vandaar ook die veiling in Sleen op 10 mei. En wat die karakters betreft, moet u ook nog even weten dat de heer Mellema somtijds weigert iemand een van zijn paar den te verkopen. Gewoon, omdat hij vindt dat koper en paard niet bij elkaar passen. En dan is de heer Mellema weer aan het woord: „Er is één handicap", vindt hij. „Mensen die een paard willen kopen, vra gen altijd: is ie mooi en heeft ie bloed? Zelfs goed doordachte en uitgewerkte psychologische tests kunnen geen vervan ging zijn van het gezonde verstand". Dr. D. D. Fillis, psycholoog „De wereld is vol onzin, dus daar kan de reclame best bij". Prof. Pen. „De wereld is vol onzin, maar de reclame hóórt er bij". Weerwoord van een reclameman. „Krab de mens zijn vernis af en men vindt de geldverdiener" Robert L. Heilbronner. „De Praagse lente is voorbij. b~.r komt nu een korte herfst en dan een lange, lange winter. De zomer valt uit..." Tsjechische student. „Zionisme is een pracht idee, maar met Joden niet uit te voeren". Duitslands keizer Wilhelm II. (De zoveelste Duitser die ongelijk kreeg - red.) „Wie de lamp uitdraait, omdat deze niet tot in de verste hoeken van de kamer reikt, heeft helemaal geen licht meer. We moeten erkennen dat er nu eenmaal donkere hoe ken moeten blijven", ('t ging over onze economie-red.) Prof. dr. F. Hartog. „Het aardige van mensen met een hoog inkomen en een hoge ontwikkeling is, dat zij in de markt zijn voor primaire levens behoeften als landhuizen, wereldreizen, gouden sieraden, rolls royces, kaviaar, rij paarden enz. Wat mensen met een hoog inkomen en een hoge ontwikkeling voor adverteerders zo interessant maakt, is dat zij tevens nog de middelen hebben om hun secundaire le vensbehoeften te bevredigen door aanschaf \>an bijvoorbeeld: gewone automobielen, delicatessen, foto- en filmcamera's, t.v.- toestellen, wasautomaten, e.d. Het waarlijk buitengemeen bijzondere van mensen met een hoog inkomen en een ho ge ontwikkeling is echter, dat zij daaren boven nog geld (genoeg) hebben voor zelfs tertiaire levensbehoeften als: melk, kip, margarine, w.c.-papier, sigaretten, enz" „Het Vaderland". ..Werk is werk en werken moet je overal", zeggen de uitgebluste zittenblijvers en laat-maar-waaiers. Ze komen dan ook nooit verder dan een bromfiets en een va kantiedag je op Zandvoort". Personeelsadvertentie IBM. Ook in Hagenbeck's dierenpark is het eindelijk lente en Hamburgs duurste paar waarschijnlijk op het ogenblik het kostbaarste in Europa waagde zich weer aarzelend naar buiten. Pandur en Shita zijn jeugdige pantserneushoorns, die elkaar sinds zes maanden kennen en van elkaar houden. Als twee van ongeveer 500 laatste van hun soort vertegenwoordigen zij sa men een waarde van 180.000 Mark. Pan dur arriveerde in oktober 1968 uit Zurich in de Hamburgse dierentuin, om met de twee jaar geleden hier geboren Shita te hu wen. De Indiase eenhoornszijn bijna uit geroeid, want hun pulveriserende neus hoorn geldt in Azië als een werkzaam aphrodisiacum. Het is daarom taak van de dierentuinen op de hele wereld, deze dier soort in stand te houden. In Hamburg had men tot nu toe geluk bij het fokken, ook al waren Shita en haar drie jaar oudere broer flessenkinderen. TVederland is erg fortuinlijk in de Miss verkiezingen. Twee missen World, vijf missen Europa en één mis International Beauty. Heel wat gelukkiger dan in de Songfestivals. Het beeld is kennelijk be ter dan het geluid. De man die dit jaar zijn 24»te miss Holland gaat kie/.en en die dus al 24 jaar dit werk doet, heet Pim van Meeuwen (62). In zijn Amsterdamse nachtclub Casi no is hij druk bezig met de voorronden. Een man die tot nu toe ruwweg driedui zend juffrouwen in badpak heeft beke ken. Een kenner dus. Het is niet aan hem te zien. In een Aerdenhoutse villa zit hij 's middags om half vier aan de thee, in een klassiek be klede fauteuil. Donker pak met vest, rijzi ge figuur, grijs haar. Een kolonel in ruste. Vlij is de man, die elk jaar om deze tijd in alle Nederlandse kranten deze ad vertentie zet: Miss Holland verkiezing. Meisjes vanaf 18 jaar kunnen hun foto opsturen. Hij zegt: Meestal geven ze de maten ook gelijk op. Ik heb er nu al 150; elke dag krijg ik nog zo'n 3, 4. 5 brieven. Uit Stadskanaal, Winschoten, plaatsen waar ik nog nooit van gehoord heb. De meisjes worden al direct in badpak getest, een bezigheid, die zorgvuldig wordt ingekleed. De heer Van Meeuwen: „Je moet die meisjes op hun gemak stellen; ik kan dat goed. Ze voelen direct dat ik een man ben, die boven alle flauwekul staat, niet klefferig ben". TW ideale maten: 86-60-86. Het univer- sum ként vier miss-titels. De heer Van Meeuwen: „Je hebt miss Europa, daar telt het figuur, lang op de benen (1500 dollar, is 5400 gulden), miss Universe, erg moei lijk hoewel daar Europese meisjes veel kans hebben (10.000 dollar, is 36.000 gul den), miss International Beauty, daar kie- ze ze het meest donkere meisjes (2500 gul den) en miss World, ook moeilijk, want daar zitten allemaal Engelsen in de jury (2500 gulden). Finland, Zweden en Israël, dat zijn altijd onze grote concurrenten". Vierentwintig jaar lang miss-verkiezin- gen, gewoon omdat in 1946 iemand in Parijs vroeg of hij het wilde doen. Hij r)e laatste weken hebben we verschïl- lende knallen gehoort in onze omge ving. Wéér gingen er vliegtuigen „door de geluidsbarrière" zoals dat heet. Hoe ontstaan nu die knallen? Het klinkt wellicht vreemd, maar er is geen geluidsbarrière. Het vliegtuig zelf veroorzaakt dan ook geen klap als het sneller dan het geluid gaat vliegen. Het gaat om wat anders. Bij het steeds sneller vliegen worden vóór het vliegtuig luchtdeeltjes tegen el kaar gedrukt. Als het toestel op de snel heid van het geluid is gekomen (onge veer 1200 km op een hoogte van twaalf km) ontstaat voor neus, vleugels en an dere uitstekende onderdelen een soort front van zulke samengeperste luchtdeel tjes. Gaat het vliegmachien sneller dan het geluid, dan spat dit front ook wel drukgolf genoemd naar alle kan ten uit elkaar, ook naar beneden naar de aarde dus. Vergelijk het met de krin gen in een vijver als er een steen in ge gooid wordt. TVe aarde wordt dus geraakt door een pannekoek rati samengeperste lucht deeltjes. Die koek (in feite de drukgolf) kan een middellijn van twintig, maar ook wel van tweehonderd kilometer heb ben. Het oor ervaart die voortplanting van luchtdeeltjes als een knal. Afhanke lijk van de oppervlakte van de koek kan die knal op verscheidene plaatsen wor den gehoord. Het kan gebeuren dat je in Rotterdam een knal van de drukgolf hoort van een toestel dat boven Arnhem sneller dan het geluid vliegt. Dat is afhankelijk van onder andere de vochtigheid in de lucht en van de richting en snelheid van de wind. Hoe droger de lucht en hoe min der de wind, des te sterker de knal is. 4 f aten we aannemen dat het toestel sneller dan het geluid blijft vliegen. Het blijft dan stenen in de vijver gooi en. Het toestel trekt als het ware een reeks drukgolven achter zich aan. Over al waar het passeert, ontstaan dan die vervelende knallen. Het was op 14 oktober 1947 dat de Amerikaanse luchtmachtkapitein Char les Yeager (26) als eerste zo'n drukgolf veroorzaakte. Hij bestuurde het raket achtig experimenteel vliegtuig Bell XS- 1 dat werd meegevoerd in een lanceer- buis van een bommenwerper B-29 die het op grote hoogte de vrijheid gaf. Ik heb destijds duidelijk geprotesteerd tegen de wijze van invoeren van de BTW. maar ik was een eenling en werd door de autoriteiten vermoedelijk beschouwd als een soort zielig geval. Zo schrijft een le zer als reactie op ons bericht van de vo rige week over de oranje Protestplaatjes. Of mijn bedrijf door de stroom van overheidsmaatregelen ten gronde zal gaan, zal de overheid niet interesseren. Er zijn toch mogelijkheden tot ondersteu ning voor zielepoten In de kamer wordt wat gebabbeld als de regeringsmaatregelen er reeds „door" zijn. Wat moet gebeuren, dat zijn dingen waardoor nu eens de regering duidelijk verontrust kan worden. Bijvoorbeeld: to tale staking van belastingbetalingNiet het geld opmaken maar storten op een Zwitserse bank. Later zullen wij dan wel eens gaan zien op welke wijze het geld van de gemeenschap zal worden ge bruikt. Geen papiertjes op de achterruit van de auto, waarvoor de autoriteiten medelij dend de wenkbrauwen ophalen. Neen, la ten alle automobilisten massaal optrek ken naar het Binnenhof. Ik stel mij voor, dat dan het verkeer wel tot ver in het land vast zal zitten. Maar helpen zal deze brief toch wel niet. Wij zijn een volk van sukkels, dat de regering krijgt dat het verdient". zegt: „Ja, gut, je vond het wel leuk, weet ik veel. Het was trouwens moeilijk in het begin: ik kreeg maar dertig meisjes. Maar dan doe je het 24 jaar, zonder blaam, geen schandaaltjes ik heb het clean gehou den". „Nu denken ze, ondanks dat ik een nacht club heb, dat ik het serieus doe. Dus aan biedingen genoeg. Als ik stom was ge weest, hadden de journalisten heus wel m'n nek omgedraaid", Tedereen kan miss Holland kiezen; het is geen beschermde titel, maar, zegt de heer Van Meeuwen: „Ze kunnen niet naar een buitenlandse titelstrijd. Daar zijn de «fcontracten onderling vastgelegd. Dat is één kliek en ik doe het voor Nederland". Over de techniek van het kiezen: „We hebben nu negen voorverkiezingen en ik wil het beste zoeken. Ik doe het uiteinde lijk alleen; ja. wel gechaperonneerd na tuurlijk. Ik heb twee dames om mee te kijken, ik wil geen verhalen". „Kijk, als er een bij de miss Europa ver kiezing tweede wordt, stuur ik haar toch naar de miss Universe verkiezing. Ik moet prijzen hebben, we zijn maar een klein land en dan moet je alles proberen. Geld, voor mezelf? Nee, natuurlijk niet, ik zou me doodschamen; ik ben geen impres- serio". T\e meisjes kunnen zelfs wed eens lastig zijn: „Zij vinden het prettig als ze win nen, maar het lijkt wel of ze het achter af gênant vinden dat ze hebben meege daan. Op het strand liggen ze in bikini nou meneer, een streepje maar hier hoeven ze alleen maar in badpak. Ze krij gen een mooie prijs, geld, een auto. Ik be grijp niet dat ik niet duizend aanmeldingen krijg..." Het vetgebruik in Nederland stijgt steeds, ondanks het feit dat we minder reuzel, rundvet enzovoort eten. Het Voor lichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag heeft een paar voorbeelden gegeven, van dingen, waarin we wellicht geen vet vermoeden, maar waar het toch wel lek ker inzit. Vrouwen, die geen zware arbeid ver richten mogen ten hoogste zestig tot zeven tig gram vet per dag gebruiken, mannen tachtig tot negentig gram. Maar wist u. dat een vrouw al aan de helft, van haar portie is, wanneer ze een ons boterham- of metworst eet? Eén ons bacon zorgt al voor 42 gram vet, een ons vet spek voor 85 gram. Een plak Edammer kaas levert 4,5 gram vet, goudse kaas 5,7 gram voor één plak op de boterham. Dat waren dan wat hoge percentages, maar ook in beschuit zit vet (0,7 gram), in gevulde koeken (7,5 gram in een koek van een half ons), in mokka-gebakjes (15 gram in een gebakje van een half ons). Ieder keer wanneer u koffie met kof fiemelk drinkt, levert dat normaal 1,1 gram vet op. Koffieroom 2,5 gram. Maar ook in vla uit een flesje zit vet (4.4 gram per normale portie) en een beker gestandaardiseerde melk brengt 4,8 gram vet mee. Neemt u een paar zoutjes (15 gram), dan bent u al goed voor 6 gram vet. En weet u dat vooral in luxueus brood vet wordt verwerkt (2 gram vet in een kadet je van 15 gram). En een ei? 6,5 gram vet. Eet u zo graag een portie zoute pin da's? Reken voor vijftig gram pindaatjes maar op 25 gram vet. Een zakje patat zit daar dichtbij in de buurt, met 15 gram vet. Fritessaus erop verhoogt het percentage vet tot 22 gram. Een gewone boterham, besmeerd met margarine of boter (niet overdadig) levert 3.3 gram vet op, een boterham met halva- rine 1,6 gram. Zestig tot zeventig gram per dag voor vrouwen als maximum, wanneer we even rekenen, wat we dagelijks naar binnen krijgen, zitten we maar al te snel boven dat cijfer. U moet het zelf weten, maar deze cij fers van het Voorlichtingsbureau zijn wèl iets om te onthouden. Voor u nu dat kleine lepeltje slagroom in de mond steekt: dat kleine beetje zorgt voor twee gram vet, wanneer het totaal zo'n vijf gram is. Ach ja, en in deze produkten komt dan géén vet voor: aardappelen, groenten, vruchten en vruchtensappen, peulvruch ten en bindmiddelen.

De Vallei | 1969 | | pagina 18