notities Old-timers naar Zutphen op Koninginnedag r Nieuwe sporthal voor LETS in Schaarsbergen DENK ER EENS OVER NA SCHAKEN door H. KRAMER 't Was weer uit met de rust rondom Tiel Zelfs Oranjes stonden tegenover elkaar Uitgaan in Nederland Capitulatierit in klassen m m 9 mmm «i mm m m&m&m m m m m nz DAMMEN KRUISWOORDRAADSEL Contrast Sauve-garde Toch wel bont Protest Bevoorrechting Ook voor burgers Alle spelen Geen entree 01 8AB -'SWA- door J. M. BOM vc KLEMMEN OPLOSSING door H. W. FILARSKI Nu kwamen er zware jaren onder Franse bezetting Liever dan de feiten belangrij ker te vinden dan de mensen die de geschiedenis maakten, speuren wij bij voortduring naar de menselijke verhoudin gen en achtergronden. En dan •tuit men nogal eens op hoogst merkwaardige en soms niet te begrijpen zaken. Al zo dik wijls hoorden wij spreken over de hertog van Turenne, maar schalk van Lodewijk XIV, en éven zo vele malen is dan ge dacht aan een Fransman die de Nederlanden amper kende, niets van onze regering be greep en in feite de slaaf van zijn koning was. Maar dan slaat men de plank vorstelijk mis. Hij kende ons land béter dan wie ook, ja was eigenlijk een der onzen, een afstamme ling uit de meest vooraan staande Hugenotengeslachten van Frankrijk en als klap op de vuurpijl... een rasechte Oranje en toch een verdwaas de, die door de ongekende schittering van zijn vorst to taal verblind was. Deze man wist de stad Tiel met een zoet lijntje, énkel en alleen met wat vage dreigementen, voor Lodewijk XIV in de wacht te slepen. wmÊÊmsmmmm 1 I mmmi mm Wie was deze hertog van Turenne dan wel precies? Om het maar duidelijk te stel len: hoe kwam het dat deze kleinzoon van Willem van Oranje zo afstak bij zijn na neef stadhouder Willem III? Laten wij zijn doopceel eens lichten. Henri de Latour d'Au- vergne, vicomte de Turenne werd geboren in 1611 als zoon van de calvinistische hertog Henri (Hendrik) van Bouillon en van Elizabeth van Oranje, dochter van Willem van Oran je en van Charlotte de Bour bon. Hij sneuvelde in 1675. Het is alles des te opmerkelijker als wij begrijpen hóé Willem van Oranje goed en bloed in zette voor ons dappere en zo vertrapte volk van Nederland. En daarnaast die grootmoeder Charlotte! Eerst nog abdes van een klooster te Jouarre, verliet zij dit in 1572 en nam de wijk naar de residentie van de keurvorst van de Palts, naar Heidelberg, de puur en puur Calvinistische stad, bekend door het reformatorische leer boek bij uitstek. Zij was over tuigd calviniste geworden en bovendien een begaafde en zéér mooie vrouw. Zij kwam in 1575 in Den Briel aan, huwde daar met prins Willem van Oranje en werd diens grootste steun. Haar dochter Louise Juliana huwde met de Keurvorst Frederik IV van de Palts. De hertog van Tu renne en de vermaarde „Win terkoning" Frederik V van de Palts (gehuwd met de Engel se prinses Elisabeth Stuart) waren dus volle neven! En die zalfde Turenne veroverde in 1674 de Palts! Als maarschalk evenwel was hij briljant, zo dat na zijn dood zijn grote te genstander en bloedverwant Willem III van Oranje sprak van een „grand homme"; het erbij gevoegde „parent" is te beschouwen als een vage her innering. Vijf jaar (van 1625- 1630) diende hij als officier in het Staatse leger van zijn half- neef Frederik Hendrik. Turen ne was toen nog overtuigd cal vinist! Zijn ommezwaai naar de roomse kerk was ongetwij feld het gevolg van de ver zwakking van het Franse cal vinisme, die vooral zo groot was in de kringen van de ho ge adel als gevolg van het ver langen mee te mogen doen aan het feeërieke hofleven. De moeder van Turenne hield zich daar vérre van; de zoon kon de kracht niet weer staan. Hij was aanvankelijk een tegenstander van Lode wijk XIV, wiens terugkeer na Parijs hij in 1652 bevocht. Daarbij was Lodewijk prins van Condé (zélf gesproten uit het meest vooraanstaande hu genotengeslacht dat Frankrijk kende en waarvan meer leden later hardvochtige hugenoten- verdelgers werden), Condé dus was de tegenstander van Tu renne en de laatste won de strijd bij Parijs, waarna Condé overliep naar Spaanse zijde. En in 1658 leed Condé aan het hoofd van een Spaans leger weer een nederlaag tegen Tu renne. Weinige jaren later vin den wij deze „gezworen vij anden" broederlijk als de gro te maarschalken op weg naar de Nederlanden, 't Is dat bij Lobith Condé gewond raakte en Turenne de gehéle leiding nam, de krijgsplannen wijzig de, dus niet regelrecht naar Amsterdam liet optrekken, waardoor de Betuwe strijdto neel werd. Deze vertraging van het tempo van de Fran se opmars bracht in ieder ge val Tiel Franse bezetting. En daar had Tiel niét op gere kend. Uiteraard niet... Wij zien uit het voorgaande, dat het voor deze praktisch onschendbare hoge edelen hele maal niet moeilijk was weer in genade van de landsvorst te worden aangenomen, als deze van hun singuliere gaven maar gebruik kon maken. De verraderlijke prins van Condé werd in 1659 begenadigd en de calvinist Turenne ging in 1668 naar de roomse kerk over. Een tweetal zeer be kwame bevelhebbers geraak ten volkomen in de ban van het fenomeen dat tot de dag van vandaag „de Zonneko ning" genoemd wordt. En had Turenne dan pech in de Ne derlanden, in 1672 versloeg hij èn passant wel even Fre derik Willem, de „gfrote" keur vorst van Brandenburg... Zijn achter-neef, die kleinzoon was van prins Frederik Hendrik van Oranje en dus evenééns zijn directe bloedverwant. On begrijpelijk dat dit voorviel tussen de nazaten van Oranje. Enkel en alleen om Tiels burgerij het lot van over wonnenen en als gevolg daar van brandstichtingen en roof partijen te besparen werd be sloten Turenne om sauvegar- de te verzoeken. Op 16 juni waren jonker Wilt van Broeckhuysen, Pelt en de ju risten Blancken en Altena naar de hertog gezonden. Men koos de wijste weg. Het zou immers zinloos geweest zijn met het handjevol eigen volk een legermacht als Turenne ter beschikking had te lijf te gaan of een defensieve hou ding aan te nemen. Dat kon alleen maar onnodig bloedver gieten opleveren. Reeds 18 juni kwam de commissie in de stad terug met de begeerde sauve- garde. Een Frans officier had hen begeleid en de magistraat van Tiel zowel als het ambt Neder-Betuwe moesten deze MMmmmmmmmmMmmmmmimmm \m de viering van het Ko- ninginnefeest extra luister bij te zetten heeft de vereni ging „Koninginnedag" te Zut phen de bekende Pionier Au tomobiel Club uitgenodigd, woensdag 30 april naar Zut phen te komen om met haar antieke motorvoertuigen te paraderen en te demonstre ren. Verwacht wordt dat zo'n 30 a 35 old-timers uit alle de len van het land aan dit eve nement zullen deelnemen. De antieke auto's en hun bemanningen zullen in de loop van de morgen verzame len in Bronkhorst, dat vanaf negen uur voor al het overige verkeer zal worden afgeslo ten. Sommige van de old-ti mers zullen hier op eigen kracht heenrijden, andere zullen op trailers worden ver voerd. De pionierautomobie len zullen dan in het voor on ze begrippen zeer trage tem po van rond de eeuwwisseling naar Zutphen rijden, waar men omstreeks 12 uur hoopt aan te komen op het 's Gra venhof. De ongeveer hon- derdkoppige bemanning van de oude auto's gaat zich hier op in de bij hun wagens pas sende kledij steken om ver bolgens deel té nemen aan het bedrag van 250 fl. mee geven. Vervolgens werden brie ven gezonden aan de Hoog Mogende Heren Staten en de prins van Oranje, inhoudende de mededeling dat de stad zich overgegeven had en dat dit gedaan was om stad en inwo ners voor ondergang te behoe den. En of men hun dit maar niet kwalijk wilde nemen. Als opperste bevelhebber verbood Turenne zijn manschappen in de stad op roof uit te gaan of schade aan te richten. Twee vertegenwoordigers van de hertog zouden er op toe zien dat een en ander onder de duim gehouden werd. Zó lang tot de hertog zelf in de stad kwam, die éérst het fort Nas sau op de Vooren en de schans van Sint-Andries bezet wilde hebben. Na poolshoogte geno men te hebben liet hij dertig Zwitserse huurlingen onder bevel van een luitenant ach ter, enige tijd na dien nog vermeerderd met omtrent zes tig Fransen. Toch heeft die sauvegarde niet eens zo veel uitge haald. Die Franse soldaten maakten het soms evengoed bont in de stad. Was er dan weer eens „wat aan de hand", dan waren de koster en de lui dere in de toren van de Sint- Maartenskerk op hun posten en werd met klokgelui de bur gers bekend gemaakt dat het fout zat. Vrouwen en meisjes moesten dan onmiddellijk van de straat, waaruit op te maken is dat de burgerij van Tiel tabak had van de alom ver maarde Franse esprit. Het zal wel bittere noodzaak geweest zijn. Begrijpelijk was het dat de burgerij geheel ontwapend werd. In naam des konings moest ieder zijn geweer inle veren en zo stond men met le dige handen. De enigen die met een ponjaard of sabel ten teken van hun waardigheid mochten blijven rondlopen waren de magistraat, de ede len en de officieren van de burgerwachten. De verzorging van de Fran se troepen, óók van de solda ten die buiten de stad op de Eijerweerd over de Waal gele gerd waren, kwam voor een groot deel voor rekening van de stad. Toch had Turenne er flink de wind onder, want een kapitein met veertig man schappen die de sleutels van de stad en het wachtwoord kwam opeisen werd op het matje geroepen nadat (alweer) een commissie naar de hertog gezonden was om daar tegen te protesteren). een lunch die hun door de vereniging „Koninginnedag" wordt aangeboden. Om twee uur volgt dan een rondrit door Zutphen, waarvan de route nader bekend zal worden ge maakt. Aan deze rondrit zal ook worden deelgenomen door een antiek GTW-busje (T- Ford) met een aantal bejaar den. Bij wijze van contrast zal de stoet worden afgeslo ten door enkele tientallen au to's van het allernieuwste ty pe. Ook zal een autobus van het nieuwste model meerij den met daarin deputaties van de schooljeugd. Na twee maal een rondje om de Wal- burgkerk te hebben gereden zullen de antieke auto's om drie uur op de Zaadmarkt verschijnen, waar een con cours d'élégance en een be hendigheidswedstrijd voor de ze wagens zal worden gehou den. In verband hiermee zal de Zaadmarkt tussen drie uur en ca. half vijf voor alle ver keer worden afgesloten. Om vijf uur volgt de prijsuitrei king op het 's Gravenhof door burgemeester mr. J. J. Roe- ters van Lennep, nadat de oude wagens door een des kundige jury zullen zijn be oordeeld. Onderling was er ook nog gekrakeel. De uitgeweken le den van de magistraat keer den met de jonkers Vijgh en Van Wijhe tot Echteld op 22 augustus in Tiel terug en meldden zich op de vergade ring. Maar het zat hun niet glad. Men wilde hen wel toe laten, maar wat besloten was tijdens hun afwezigheid had den ze maar goed te keuren. Maar dat lag beneden hun waardigheid; na wat onderling overleg, waarbij het nu eens ja en dan weer neen werd, verklaarden zij zich toch te gen. Turenne had gezegd dat ieder op zijn post diende te blijven. Heftig protest volgde van de burger-officieren en burger-gecommitteerden. Tu renne had juist gezegd dat er voort geregeerd moest worden zoals het was toen hij in Tiel gekomen was. Nou, en dan kent ieder wel de spreekwoor den van storm in een glas wa ter en het onnette van het glas en de plas. Dae laat ste deden ze dan maar. Er werd maar een soort alliantie gesloten. Toch waren inmid dels ambtman Bodeck en landschrijver Foijert op 18 au gustus op de Kwartierdag te Nijmegen geweigerd omdat zij als afgevaardigden van de re geerders en niet namens de ra den van de stad Tiel gekomen waren. Wilt van Broeckhuy sen en Karei Vijgh rechtten daarop de rug en verklaarden dat de Gecommitteerden de re gering binnengedrongen wa ren. Grote verontwaardiging uiteraard, zodat de burge meesters Diderik van Riems dijk en Peter de Vries en se cretaris Schuil zich genood zaakt zagen een verklaring te geven dat het mederegeren door de Gecommitteerden vol komen legaal was. Opvallend is het dat Turenne zich nooit inliet met bur ger aangelegenheden. Hij was vóóreerst bevelhebber en uit voerder van militaire opdrach ten. Naast hem was nog steeds de graaf De Lorge aanwezig die in opdracht van Lodewijk XIV invloed begon uit te oe fenen op kerkelijke en gods dienstige aangelegenheden. Het valt op dat er niet direct van calvinistenvervolging gespro ken kan worden. Maar wél van bevoorrechting van het toen evenredig kleine aantal roomsen. Lodewijk XIV wen ste dat de Sint-Maartenskerk weer voor de roomse eredienst zou worden ingericht en ver volgens opnieuw gewijd. De leden van de raad overwogen dat het maar het beste was daaraan toe te geven nadat graaf De Lorge deze nadruk kelijke wens tot vordering van de kerk him had medege deeld. Zij onderhandelden met de bevelvoerende commandant en alweer waren de poppen aan het dansen. De burgerof ficieren en gecommiteerden tekenden appèl aan. De Lorge schijnt van de gedachte te zijn uitgegaan dat wie over de wapenen beschikt in feite regeert en wie regeert maakt ook uit wat de godsdienst zal zijn. Wat drommel hadden Dirk Vijgh en de zijnen in Tiel en heel de Neder-Betuwe ónders gedaan! Er kwam bij de hoofden- gang van de oude Sint- Maartenskerk een grimmige schildwacht te staan zodat geen gereformeerde er in kon. En toen koos men samen tóch maar eieren voor het geld. De „kleine kerk" dat was uiter aard de Caeciliakapel werd dan maar voor de „andersden kenden" in gereedheid ge bracht, de „grote kerk" werd opnieuw geconsacreerd en voor het gebruik voor de roomse eredienst in gereedheid ge bracht. Zo zal ongetwijfeld de gevolgde regel geweest zijn. Adriaan P. de Kleuver. T"Ie editie 1969 van Uit in Ne- derland (f 3,50, uitgave De Mediabron, Amsterdam/Gro ningen; distributie Meulen- hoff-Bruna NV, Amsterdam) biedt in 256 blz. een overzicht van de toeristische attracties die Nederland te bieden heeft. Oorspronkelijk opgezet als gids voor de organisatoren van schoolreisjes e.d. is Uit in Ne derland nu uitgegroeid tot een vraagbaak voor ieder die in groepsverband of met het ei gen gezin een dagtochtje of meerdaags uitstapje wil orga niseren. De informatie is per provin cie gerangschikt en wordt aan gevuld met provinciekaartjes, een overzichtskaart van de kampeerterreinen in Neder land en de toeristische routes van de ANWB. Tot de dit jaar toegevoegde nieuwe informa tie behoren getijdentabellen voor het strand, toeristenziel zorg, onderwatersport enz. Omdat deze gids ieder jaar geheel wordt bijgewerkt, is 't mogelijk data en andere in lichtingen op te nemen over plaatselijke evenementen als bloemencorso's, tentoonstellin gen e.d. Verder vindt men in Uit in Nederland '69 speeltui nen en musea, rondvaarten, vakantiehuizen, mooie plekjes in de vrije natuur en in onze dorpen en steden, voor voet gangers toegankelijke land goederen en natuurreservaten, enz. /~kp zaterdag 3 mei organi- seert de Wageningse Automobiel Club (aangesloten bij de RAC-Oost) voor de acht tiende maal haar traditionele capitulatierit. De start is tussen 13 en 14 uur bij hotel Nol in 't Bosch. Er wordt in vier klassen ge reden, t.w. een A en B klasse voor meer en minder ervaren kaartlezers en een C en D klasse, resp. voor geroutineer de en minder geroutineerde rijders op het gebied van oriën- tatieritten. Hoewel aan voorinschrijving de voorkeur wordt gegeven, kan men zich ook opgeven op 3 mei a.s. bij de start in hotel Nol in 't Bosch, Hartenseweg 60, Wageningen, maar dan tus sen 12.00 en 13.00 uur. Naast vele prijzen is er voor iedere nieuwe deelnemer een draag- insigne, terwijl zij die al eer der meereden en geklasseerd werden een strip voor dit in signe ontvangen. W/ëer of geen weer, dit na- jaar zullen de leerlingen van de Luchtmacht Elektroni sche en Technische School, de LETS, in Schaarsbergen in ie der geval zeker aan hun twee uur sport per week toe kunnen komen dank zij het in gebruik nemen van een grote, moderne en zeer goed geoutilleerde sport hal, die tijdens de weekeinden ook voor burgersportverenigin gen ter beschikking kan wor den gesteld. Dan zal, vermoedelijk in de loop van oktober, het punt sport voor de commandant van de school, drs. P. V. H. J. Hamburg, die geregeld zo'n tweeduizend leerlingen in de klaslokalen heeft zitten, geen probleem meer zijn, de sport- officier van de LETS, de eer ste luitenant G. Pot, zal dan ook niet meer in verouderde sportzalen op „Groot Heide- kamp" en •.Vrijland" behoe ven te werkën. Die worden dan weer tot hun oorspronkelijke staat, die van magazijn, terug gebracht. Wat de buitensporten betreft behoeft men op de LETS niet te klagen. Er zijn twee com plexen van sportvelden, sintel- banen een tennisbaan. Twee sportvelden zijn bovendien al ingezaaid en komen spoedig nog ter beschikking. Maar voor de binnensport, de specifieke zaalsporten moest men genoe gen nemen met wat noodvoor zieningen. T")e nieuwe sporthal komt ei- genlijk jaren te laat, vindt luitenant Pot, die ons gisteren vertelde dat de hal die nu wordt gebouwd door de firma Gerritsen uit Heelsum, tot de laatste hallen behoort die voor ie luchtmacht worden gebouwd Er komt er nog een op Soester- berg te staan en dan is dat deel van het vernieuwingspro gramma ten einde. De nuttige zaaloppervlakte van de nieu we sporthal wordt 41 bij 28 meter. Aan een zijde komt daar nog zo'n drie meter voor de tribune bij. De accommo datie wordt geschikt gemaakt voor alle binnenspelen als handbal, hockey, micro-korf bal, dubbel- en enkelspel tennis basketball, volleybal en zelfs zo nodig voor voetbal. Alles op internationaal erkende af metingen. Voorts is er moge lijkheid tot aansluiting van zes lopers voor het schermen en kan er een boksring met licht- kap worden opgesteld. Bij de sporthal is er een zeer goede accommodatie van kleed kamers, douchecellen, wasge legenheid en kantoorruimte voor de sportofficier. IJet gebruik door burgers, dat men gaarne bevordert, stuit volgens de letter van de bepalingen theoretisch nogal op wat bezwaren zoals het drie maanden van te voren aan vragen. Verder een heel lange procedure die we maar zullen overslaan, omdat in de praktijk blijkt dat daar wel een en an der aan te doen is. Alleen de huur, die is nogal pittig. En bezwaarlijk ook omdat men in deze sporthal geen entree mag heffen bij sportmanifestaties. Voor de opening van de sporthal dit najaar staan ver schillende grote manifestaties op sportgebied op het pro gramma waaraan ook de bur gerij van Schaarsbergen in Arnhem deel zal hebben. En verder zal dit project als al les eenmaal een beetje soepel loopt, een goed middel blijken om het toch al goede contact tussen de militaire en de bur- gersport te verstevigen. IN HET FTiesche Vlagtoernooi te Leeuwarden om het kampioenschap van Nederland hebben Ree en Langeweg de bedde eerste plaatsen gedeeld. Ree bleef daardoor kampioen hoewel zijn vorm minder constant was dan die van Langeweg. Toch is merkbaar dat Ree zich langza merhand herstelt van de inzinking die zijn spel het laatste jaar kenmerkte. Over het algemeen neemt Ree meer risi co dan zijn concurrenten en als gevolg daarvan is hij kwetsbaarder. In Leeuwarden moest hij tweemaal een nederlaag Incasseren: tegen de 17-jarige Jan TLmman in de voorlaatste ronde en tegen De Ruiter in de vijfde ronde. Deze laartste partij la hieronder weergegeven, voornamelijk omdat het slot goed in de ze rubriek past. WW: T. de Ruiter. Zwart: Hans Ree. (Leeuwarden 1989) StclXiaanse verdediging. 1. ed-et. c7—c6 2. Pgfl—13, Pb8—C« 3. d2d4. C5xd4 4. Pf3xd4, Pg8—f6 5. Pbl—c3, d7d6, 6. g2g3, g7-g8 7. Lfl—g2 Lc8—g4. (Deze scherpe uitval is min of meer een sta* in de lucht. Behal ve de door wit gekozen bestrijdingswijze is ook 9. f3, Ld7 9. Le3 een 9tevTg ant woord. Sterteer is 7. Pxd4 8. Dxd4. Lf7). Pd4xc6, b7xc6. 9. Ddld3. Dd«—c« (Wit dreigde 10. h»-h3. 10. «6). Lg4e6 lil. f2—14. L«—17 18. g3—g4!, Pf6d7 13. Lel—d2, 0—0 CProvo- cerend gespeeld. Meer voor de hand lag 1 3TbO om eerst eens gewaar te worden wat wit wil. Op 14. b3 kan dan 1 4c5 volgen). 14. 14—f5, Pd7e® 16. Dd3—g3, LeO—d7 16. b2b3, a7—a5 17. h3-h4. h7—h« (Zwart mag niet toelaten dat wit de h- of g-lijn opent. Op 18. h5 taan nu 18g5 en op 18. g6, hS volgen). 18. Tal—dl, Dc8b7 19. Thl—Cl. (Nu de toren op de h-lijn geen taak meer heeft, had wit ook eenvoudig 19. 0—0 kunnen doen). EERST VEILIGHEID 19Tf8—e8 20. a2—a4, Db7—b6 21. Lg2h3, Ta8d8 22. Tfl—12 Ld7—c8 23. g4—g5. h6hS 24. Kei—fl. (Wit kan niet goed 24. 18 spelen, omdat de tegenstander dan de e-lljn zou openen. Vandaar dat de koning eerst veiliger oorden gaat op zoeken). 24. Lc8b7 25. Ld2f4 (Anders zou zwart d6ó5 kunnen spelen). 25Db6b4 26. Dg3—e3, Lb7-c8!T (Hier verzuimt zwart de afwikkeling 26. PC4 27. bxc4, Dxc3 28. DXC3, Lxc3 29. fxg6, fx6 30. Le6+ waarschijnlijk omdat hij na 30Kg7 31. Td3 minder aange naam vond. Toch waren de kansen in het eindspel ongeveer in evenwicht ge weest). 27. Pc3—e2, c6c5 28. Lf4xe5, Lg7xe5 29. C2—C4. Kg8g7 30. Tf2—f3, Db4—b7 31. PeS—14. Lc8—d7 32. Pf4—d5. Ld7—c« 33. Kfl—g2 Kg7—h7 34. f5xg6t, Kh7xg6 35. Tdl—fl. Te8—f8. REE 8 7 6 5 m W \W m m^m 4 '2 3 2 1 abedef£h DE RUITER De opgave van de week: op weöca wijze besliste de witspeler de partij van uit de diagramstelling? De oplossing komt in de volgende ru briek. OPLOSSING De stand was: Wit (Van Baarle)Kol, Tgl en g3, Lc% PgS, pionnen a2, b2, d5, f7 en h6. Zwart (Piket): Kh8, Dc4, Ta8, Lf5, pi onnen a7, b7. c5, d6, e3 en h7. Er volgde: 31. f7—f8 (D)jl, Ta8xf8 31. Pg5f7t, Tf8xf7 33. Tg3—g8 mat. OOR DE wedstrijd om het persoonlijk kampioenschap van Ne derland was zowel elke Insider als elke leek ervan overtuigd, dat Ton Sy- brands de titel in de wacht zou slepen, al leefde er de stille verwachting, dat een verrassing het onvermijdelijke mis schien zou kunnen voorkomen. De jonge Amsterdammer bewees ech ter. dat een perfecte conditie, gepaard aan grote kennis, slagvaardigheid en de vaste wil om elke partij tot een over winning te brengen, elke verrassing ultalult. De uitslag loog er niet om: van de elf wedstrijdpartijen won de nieuwe titel houder er negen en de twee remises waren niet meer dan grootmoedig toe gestane „salonremises" Juist In de partijen, waarin hij nog tegenstanders trof die zich niet tevreden wilden stellen met gelijk spel, toonde hij zijn uitzonderlijke kracht: agressief tot het uiterste, doch evenzeer minutieus re kenend, zoals dit het spel eist. Een staal tje hiervan uit de zevende ronde: Wit: E. P. Bronstring; Zwart: T. Sy- 1. 34—30 17—22; 2. 30-25 11-47; 3. 31—28 19—23; 4. 33—29 23x34 5 40x 29 6—11; 6. 36—31 16—21; 7. 32—27 21x32 8. 38x27 De Leidenaar heeft een voorliefde voor omsingeling, die Mj te pas en te onpas in praktijk brengt. Hier is de ingenomen hekstellLng weinig effectief door het ont breken van schijf 16. t13—19; 9. 39-34 22—281 Aarzelt geen moment en begint een scherpe cen- trumdoorstoot. 10. 41—36 17—22; 11. 44-40 20—24! 12. 29x20 15x24; 13. 34—30 11—17; 14. 27—21 9-13; 15. 42—38 19—23; 30x19 13x24. Vervalt niet in de veel gemaakte fout om te trachten aan beide vleugels wit geheel aan de bordranden te houden. De beide vleugelformaties van wit die nen om het zwarte centrum „in de tang" te nemen. Vanaf dit ogenblik tracht wit met alle middelen het zwarte vooruit geschoven bolwerk in te klemmen. 17. 50—44 14—19; 18. 44—39 10—14; 19. 38—33 8-13: 20. 43—38 4-9; 21. 48-42 7—11; 22. 31—27 22x31; 23. 36x27. Tracht de voor post van de hoofdmacht af te snijden. Zwart mag natuurlijk niet vervolgen met (2832) 37x28 (23x34) wegen 40x20 en heeft moeilijk spel door de dreigende passage naar dam door 20—15—10 enz. 2314—20; 24. 33x22 17x28 25. 25x14 9x20: Dreigt nu wèl (28—32) 26. 38—32 20-25: 27. 42—38 24—30!! 28. 35x24 19x30. Wit ziet zich nu geplaatst voor een drei gende aanval tegen zijn rechter flank (zie diagram) Wit moet rekening houden met het sterke (30—34). Na (40—35) 30—34 (39x30) neemt 34 een overheersende posi tie In. 29. 49—44 5—10: Aan onze lezers hier de opgave: Waar om zou Sybrands hier zijn aanval niet hebben doorgezet met (30—34?) 30. 21—16 2—7 31. 37—31 Ziet geen ver der heil ln de omsingeling en probeert via een verdedigingsactie het ergste te voorkomen. 3128x37; 32. 31x42 11—17; 33. 46—41 3—8; 34 27—21 Gedwongen. Na 38—32 zou volgen (23—28) 32x23 (18x29) met gewonnen spel. 3430—34! 35. 39x30 25x34 36. 40x29 23x34 37. 41—37 10-14 38. 37—32 13—19: 39. 44—39 34x43 40. 38x49 18—22! Een nieuwe mokerslag. 41. 4741 8—13; 42. 41—37 13—18; 43. 49—43? Verhaast het einde. Langer verdediging geeft 37—31. Fraai forceert zwart thans de winst: 43. 22—27 44. 43—38 Moet wel. Op (42—38) volgt 27-31! 4419-33 46. 46—40 23—291 46. lO-ill 7X16; 47. 32—28 29—34! 48. 40x3» 18-22; 49. 16x27 22x24; en wit geeft op. Wit (Roozenburg): 23, 27, 29, 32, 33, 39, 37, 39, 41, 42. 43, 44. 45, 47 48 48 (18 St.) Zwart (Bergsma): 1 2, 3, 4, 5, 7. 8, 9 1« 11, 12, 14, 17, 18, 26. 30 Zwart nam de enig winnende combina tie door: (1—A. 35x24 (18—22) 27x18 (26—31) 37x26 (14—19) 24x131! Bij A had zwart alt vrij tempo (10—15) of (11—16) moeten spe len, dan was de verdediging, die wit nu nog heeft onmogelijk geweest: (8x46) schijnt gewonnen maar: 28—21! (12x34) 31x1 en wit komt zelfs een schijf voor! RUITENBOER, «en naam gegeven aan een evenement voor spelers der eerste klasse en Lager, bracht diverse min of meer moeilijke spelproblemen waarvan ik u vorige week deze partij toonde: 4 A84 AHV6 O A75 965 3 8 5 4 2 1086432 472 4 HVB10 92 C?93 OHB 4 642 4 652 (?B 10 7 O V 9 4 AH VB 10 Oost gever, OW kwetsbaar. Oost opende met één sohoppen zuid twee klaver noord drie Sansatout. Een goed manchebod, maar een uiterst lastig te bieden slembod voor NZ. Het winnen van twaalf slagen (hoog gewaardeerd ln deze wedstrijd) in Sans (door noord) of in klaver (door zuid) hangt af van Juiste kaarttaxatle. Oost heeft vrijwel zeker ruitenheer en daar NZ reeds over elf slagen beschik ken. is de gewenste eindfiguur die tot de rte slag leidt een z.g. „placing". Slagen 1 nemen met schoppenaas (niet nemen is onjuist!), vier hartens spelen (zuid schoppen weg) en daarna vijf klaveren. Oost kan niet anders overhouden dan één hoge schoppen alsmede ruiten HB: zuid speelt tenslotte schoppen na. oost wint. moet rutten spelen voor ruiten vrouw van zuid 12e slag ruitenaas voor noord. Héél moeilijk zei iemand mij per telefoon. Is dat echt zo? Prometheus heet de personeelsverenl- Ovan de Technische Hogeschool te t. Als onderdeel van een door Pro metheus georganiseerde en in alle op zichten bijzonder geslaagde „sportten- toonstelllng" kwamen op 12 april ook de wedstrijdbridgers aan bod. Jammer was het, dat over heit alge meen onze als topbridgers aangekondigde spelers het woordje „top" te weinig waar maakten. Dit gaf niettemin aanlei ding tot diverse komische situaties, waarbij het toppunt van feestvreugde onder de toeschouwers wel werd bereikt bij de laatste (16e) spel van de eerste helft, toen de spelers de volgende kaar ten in handen kregen: 4 A 8 3 <?7432 O 6 3 2 4 V 10 2 4 V 5 4 <?H 10965 O 9 49764 4 10 7 2 O V B 10 4 4 AHB853 4 HB96 C AVB8 O AH875 4 West gever. OW kwetsbaar. Kokkes van Heusden vertolkten de rol van NZ, tegen Bisht Blitzblum als OW. In vierde hand opende zuid met één klaver (17 of meer punten) noord één harten (6 of meer punten) oost twee klaver zuid twee ruiten west drie klaver noord paste - maar zuid veroorzaakt# nog enkele krachtsexplosies die tenslotte ln het ietwat overdreven contract resul teerden van vijf harten, die west niet doubleerde. Dit lijkt een mysterie, maar misschien had hij een vooruitziend# geest want het contract werd met een overslag gewonnen! Oost startte met klaverheer die op ta fel (zuid werd getroefd met harten acht. Ruitenaas en rudtenheer volgden, de heer werd door west getroefd met harten ne gen. Klaver na dwong zuid met harten boer te troeven. Lang gepieker en toen schoppenheer, schoppenboer (niemand dekte!) en schoppenaas. Vervolgd werd met kleine harten naar bet aas, zuid mocht de 13e schappen spelen, laag ge troefd en overgetroefd. Noord speelde klavervrouw na en troefde ln zuid met hartenvrouw west troefde over ondanks het feit dat hij nog klaver had, oost sliep er rustig bij door en zei niets, zodait de „verzaking" vol dongen werd. De harten 4, 3 die noord nog bezat betekende voor NZ de 10# slag. OW hadden gemaakt één afgetroefde ruiten en later twee hartenslagen (tien en heer), doch door de verzaking konden NZ twee slagen van hun tegenstanders claimen. Na veel gepraat kende de arbi ter aan de NZ-spelers toe: vijf harten geboden zes harten gemaakt! De score van plus 480 voor NZ was nog niet voldeende om een rampje van de andere tafel op te vangen. Kreyns Kaiser waren als OW in vijf gedoubleerde kla ver geëindigd: drie down, 500 voor NZ. Ondanks deze tegenslag van één matchpunt, wist het nationale team (Kokkes Van Heusen met Kaiser Kreyns) de wedstrijd te winnen. Maar niemand die zich déér nog druk over maakte. 1. 5. 8. 10. 12. 113. 15. 17. is. 119. 21. 23. 26. 27. 28. 29. ,31. 33. 34. i 36. '2- 40. 42. 44. 145. 46. 47. I 50. 51. I*. 36. I 57. 58. 81. 62. 63. S4. 66. 68. 69. 70. 72. 74. 76. 78. 91. 82. 83. 34. zoogdier zoogdier zoogdieren zoogdier vreemde munt plaats in Indonesië gezwel natie voorzetsel plaats in Afrika plaats voor behandeling van het vlas noot op dit ogenblik rivier ln Zwitserland plaat voegwoord dierengeluid kleur waterloop krijgsgewoel voorop komend vorderaar uitroep waarschuwingsinstrument waardeloos voorwerp soort onderzoek Jongensnaam kennis boom Plaats in Overijssel rivier in Frankrijk vervoermiddel rivier In Ned. plaats ln Zuid-Holland titel Bijbelse plaats laag Man voor balspel noot noot voeg lied maat herrie plaats in Italië vrouwen bepaalde stand vaartuig ligplaats voorzetsel keurig 33. tijdperk 34. plaats ln Groningen 35. krijgen zonder arbeid 37. dwaling 38. voorzetsel 39. drinkgerei 40. maat 41. bergplaats 43. streep 48. voorzetsel 49. spoedig 52. wapen 53. insekt 55. Bijbelse figuur 56. kleur 59. deel van Azdë 60. vieze lucht 62. vogel 63. familielid 85. zoogdier 67. plaats in Drenthe 68. drank 69. de onbekende 71. voorzetsel 73. verfplant 74. Europeaan 75. maat 77. hevig 79. voertuig 80. stel Oplossing vorige cryptogram Horizontaal: 1. haarkam 10. dagjesmens W. staniol 12. rampzalige 13. aanslag 14. baar 16. tijdig 17. manege 18, links 29» entree 27. Epe 28. boller 30. egoïste 31. vandalisme 32. naderen 33 extraheren 34. st! 35. sate Verticaal: 2. Astrakan 3. rantsoen 4. adorabel 5. Malaga 6. sjap 7. Astarte 8. beminde 9. asperge 16. rok 19. inleiden 29. sergeant 21. stuiven 22. veeteelt 23. ser- "s 24. vennote 25. Abraham 29. Eemne#. VERTICAAL oogdier toegankelijk olaats in Frankrijk zoogdier slingerplant rivier in Armenië 7. voorzetsel 9. voorzetsel 10. geslacht 11. bouwwerk 12. militair (afk.) 14. windrichting 13. familielid 16. rivier in ved. 17. bevel 20. het Romeinse rijk 22. zoogdier 25. voedsel 28. droogvloer 30. drartk 32. kwaal

De Vallei | 1969 | | pagina 19