Veenendaals dagblad C.H.-jongeren willen een kabinets reorganisatie Buiten Twee jaar geëist tegen gemeente-ontvanger V.S.-verkenningsmissies worden opnieuw bezien Laatste beroep De Gaulle om „Ja" te stemmen Volkerak „modeV afgesloten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei OUDSTE PRINSJE MOR GEN TWEE JAAR Run van Ajax-fans op reizen naar Madrid Meer Britse troepen naar N.-Ierland Warmer maar. Ds. Abernathv in arrest „Kleur" nieuwe burgemeester komt er voor Arnhemmers niet op aan Schietterrein Ku in der bos no« open zaak Generaal Wheeler; bezorgd maar vastbesloten „Geef mij nog drie jaren Premier en Luns eind mei naar Washington Dode door brand in Olster Asfaltfabriek Studentenboycot bij opening nieuw gebouw Von Papen ziek Israël bezorgd over Egyptische overmoed „Sociaal-economische driehoek rammelt" SCHRIKKELJAREN Getapte boom 5 NEGENTIG MILLE „ZOEK" GEMAAKT PRINSES CHRISTINA OP VERJAARSBEZOEK UITSTAPJES KONINGINNEDAG 0 R A N J E 6 E B A K KIND MEEGESLEURD ONDER AUTO VERSLAG zingende dolfijnen ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk - Tel. 03410 2569. Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Teief 08385-10550 (adm.), 10757 en 10065 (red.), Qiro 1321600. kosse nummers 0,25; Abonnement 007 p. w., 4,16 p. m.. f 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. IATIRDAG 26 APRIL I960 - 43e JAARGANG no. 98 DEN HAAG Op de voorjaars- conferentie van de organisatie van CH-jongeren, heeft CHJO-voorzitter Jac. Huijsen het vanmorgen gewenst genoemd, dat men de mogelijkheden van een tussentijdse kabinetsreorgani satie nagaat. Hij noemde deze reorga nisatie gewenst in het belang van het prestige van het kabinet en van de be vriende partijen. Naar het oordeel van de heer Huysen, die constateerde dat „sommige ministers aanrommelen betreft dit niet alleen minister De Block van Economische Za ken, maar, zo merkte hy op, „de hele sociaal-economische driehoek rammelt". Over minister Wittevcen van financiën merkte hy o.m. op, dat diens genialiteit hem voorkomt als een van die versluier de geheimenissen, „die ons mogelijk in het hiernamaals pas geopenbaard zullen worden". Over de samenwerking tussen de drie grote confessionele partijen sprekende, zei de C.H.-jongerenvoorzitter o.m., dat een samenwerking zonder een grondige vernieuwing van de afzonderlijke par tijen weinig zin heeft. Hij zei een sa menwerking tussen A.R.P. en C.H.U. al leen af te wijzen en noemde „een exclu sief clubje van protestantse mannen broeders" volstrekt achterhaald. „Volstrekt niet verguld", toonde de heer Huysen zich met de V.V.D.-ge dachte om uit de huidige regeringspar tijen één party te laten groeien. „Nu de V.V.D. een vrouwelyke voorzitter heeft, hopen wü, dat men zyn aanzoeken al thans tot de schrikkeljaren beperkt", aldus de heer Huysen. In zijn jaarrede drong hij aan op het beleggen door Nederland van een ron de-tafelconferentie om het Koninkrijks statuut „op jaren" te stellen. Hij sprak de wens uit, dat de Tweede Kamer voet bij stuk houdt inzake het Griekse lid maatschap van de Raad van Europa en haar opvattingen waar maakt. CHARLESTON (Zuid-Carolina) Dominee Ralph David Abernathy en 50 anderen zijn vrijdag in Charleston in de Amerikaanse staat Zuid-Carolina ge arresteerd, toen ze deelnamen aan een protestbetoging bij een ziekenhuis, dat negers elementaire rechten onthield. Dominee Abernathy, de opvolger van dominee Martin Luther King als leider van de zuidelijke christelijke leiderschap conferentie, werd met de anderen in een bus naar een gevangenis overgebracht. Er werd niet gevochten. Mannen van de nationale garde, waren aanwezig met bajonetten op het geweer. In deze tijd van het jaar is het niet ongewoon ergens een bloedende" boom te zien. Som- g mige zijn duidelijker en kleuriger g dan andere; waar men elzen heeft j afgezet", ziet ge al uit de verte de oranje-rode plakkaten van de g zaagvlakken der stompen vochtig j glanzen in de zon. Een lentesymp- toom van bijzondere aard. Hetzelf- de beeld, ofschoon minder fel van j palet, schenkt een afgezaagde berk en als ge van dichtbij zo'n stoel onderzoekt, zullen u de vele insek- j ten opvallen, die op het gistende sap afkomen. Op schooljongens- 5 manier tapten wij het vocht uit de j berken. De sterke opwaartse wor- j teldruk stuwt het water krachtig door stam, takken en twijgen. Er j zit wel meer dan Vit procent drui- j vesuiker in en ge zoudt nauwelijks geloven, dat een boom, volop in i lentewerking, 4 liter ivater per dag j kan leveren. Wij maakten vrij laag 5 bij de grond een door een steentje g opengehouden inkeping en legden 5 j daarin een wollen draad, die drup- j pelsgewijs een wat lager hangende 5 fles vulde. Natuurlijk konden we on- i ze tijd niet afwachten en verbeeld- 5 j den ons, dat het brouwsel de j volgende dag al klaar was. In wer- 5 kelijkheid was er niets aan, want 5 men dient te wachten tot het sap j goed gist, waarop het in welgeslo- ten flessen wordt bewaard, zodat 5 het koolzuur niet ontsnappen kan. J Later kan er suiker of honing aan worden toegevoegd. Men gebruikte j vroeger meer dan tegenwoordig Z het verse sap nogal eens als ge- leesmiddel voor gal-nier-en blaas-- 5 kwalen, huidaandoeningen enz., ja i zelfs om er sproeten mee te bestrij- 5 den. De kostelijke etherische olie, j Z .oleum betulae albae", is in de Z apotheek verkrijgbaarzij wordt Z Z verkregen door distillatie uit blaren en knoppen, dus zóver is het nu nog j niet. 26 april 1969 A. B. WIGMAN J UTRECHT Nog enkele maanden geleden heeft de 61-jarige gemeente ontvanger P. K. tot de notabelen In het Utrechtse dorp Maartensdyk behoord. Gisteren stond hy voor de Utrechtse rechtbank om zich te verantwoorden voor de vele knoeierijen opbrengst negentigduizend gulden gepleegd in de gemeenteiyke boekhouding. De verificateurs van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten misten bij een routine-controle in januari de 26.000 gulden van een verkochte ge meentewoning. Verder zoekend in de boekhouding, vonden zij behalve de ne gentigduizend gulden, die niet verant woord waren ongeveer dertig valse handtekeningen van de ontvanger. Zeer behulp, deelde de grijzende fi guur in het gedistingeerde blauwe pak de Utrechtse rechter, mr. D. van Ze- ben, mee dat hij in 1962 met de mal versaties begonnen was. Volgens een der verificateurs, was dit niet meer te achterhalen, omdat verdachte de ont stane tekorten uit persoonlijke leningen dekte. Wel kon deze getuige verklaren dat de ontvanger in 1967 voor het eerst een i ARNHEM Het merendeel van de Arnhemmers vindt, dat de kerkeiyke gezindte en de politieke kleur er by het benoemen van een nieuwe burgemeester weinig toe doen. Dat is gebleken uit een enquête, die de laatste dagen gehouden is onder een representatieve groep van 600 Arnhemmers. De enquête werd ingesteld door het instituut voor politicologie van de uni versiteit van Nijmegen, op initiatief van de politieke partijen in Arnhem. Deze steekproef over de burgemeesters benoeming actueel omdat burgemees ter Matser binnenkort met pensioen gaat leverde voorlopig enkele verrassende resultaten op. Zo bleek men een voor keur te hebben voor een gekozen pre mier boven een gekozen burgemeester. Wel was de meerderheid voor een gro tere invloed op de benoeming. Sommigen vonden dat de burgemees ter door de gemeenteraad gekozen moet worden, anderen dat de gemeenteraad de Kroon bij de benoeming moet advi seren. Een vrij grote groep geënquêteerden vond dat de nieuwe burgemeester van Arnhem tussen de 35 en 45 jaar oud moet zijn. Tweederde meende dat hij niet per se uit Arnhem hoeft te komen. DEN HAAG Het kabinet heeft nog geen beslissing genomen over de be stemming van het Kuinderbos tot schiet terrein. Dit plan, dat vooral in Emmeloord kwaad bloed heeft gezet doordat het ge meentebestuur hiervan onkundig was gelaten, is vrijdagavond aan de orde ge weest in het wekelijks kabinetsberaad. Voordat een beslissing wordt geno men, zal nog nader overleg worden ge pleegd met de betrokken besturen van provincie en gemeente. AMSTERDAM Prinses Christina kwam vanochtend vroeg uit Canada op Schiphol aan om de verjaardag van haar moeder woensdag mee te vieren. Het gehele koninklijk gezin zal die dag op Soestdijk zijn. valse handtekening had gezet. Binnen zes jaar had de gemeente-ontvanger negentigduizend gulden uit de gemeen tekas laten verdwijnen. Een gedeelte hiervan geschat wordt de helft ge bruikte hij om de meest in de gaten lopende hiaten aan te zuiveren. De verdachte kon onmogelijk zeggen waar de overige 45.000 gulden gebleven waren. Hij had geen buitensporige din gen gedaan. Wel bekende hij, na het vertrek uit de echtelijke woning in 1963, losgeslagen te hebben geleefd. Vooral dure uitstapjes tijdens de weekeinden deden de voorraad duizenden en zijn sa laris van elfhonderd gulden per maand snel slinken. De Utrechtse officier van justitie eiste tegen de gemeenteontvanger, die reeds in 1933 wegens diefstal werd veroor deeld, twee jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Prins Willem-Alexander, viert morgen op kasteel Drakensteyn zijn tweede verjaardag. Prins Claus maakte zelf deze opname van zijn Z oudste zoon. S WASHINGTON De voorzitter van het comité van chefs van staven in de Verenigde Staten, generaal Earle Wheeler, heeft vrijdag gezegd, dat alle Ame rikaanse verkenningsmissies opnieuw zullen worden bezien om uit te maken of ze het risico wel waard zijn en of ze afdoende kunnen worden beschermd. Wheeler zei dit voor een subcommissie van de commissie voor de strydkrachten van het Amerikaanse Huis van afgevaardigden. Hy zei verder dat gezameniyke stafchefs hun controle op deze verkenningsmis sies zulen versterken, „wy proberen de risico's af te wegen tegen de noodzaak voor deze missies", zei hy. Hq noemde de verkenningsvluchten absoluut noodza- keiyk en zei dat ze door moesten blqven gaan. Wheeler verklaarde dat sinds het neerschieten van de EC 121, de com mandanten is verzocht erop toe te zien dat alle verkenningsvluchten die wor den gemaakt, het daaraan verbonden risico waard zijn en dat deze vluchten worden geëscorteerd op de wijze die president Nixon heeft bevolen. Wheeler erkende dat deze vluchten risico's met zich mee kunnen brengen, maar zei dat deze risico's in bepaalde gevallen dienden te worden genomen. Een van de redenen waarom Noord- Korea zo nauwgezet wordt bespied, is dat de kennis omtrent wat zich in Noord-Korea afspeelde zo bijzonder ge ring was, toen de oorlog aldaar in 1950 uitbrak, aldus de generaal. Toen was men zo slecht op de hoogte, verklaarde hij, dat de oorlog al elf uur aan de gang was voor de Amerikaanse militaire leiders beseften dat een grote aanval was begonnen. PARIJS President De Gaulle (78) heeft ln een laatste oproep voor het Franse volk verklaard dat hij onmiddel- lyk zal aftreden als de meerderheid van het kiezerskorps „nee" stemt in het zondag te houden referendum over her vorming van de Senaat ir b eding van de regionale bevoegdhe'r^i. Wordt de uitslag positief, dan zal de generaal zyn huidige mandaat uitdienen om „het werk voort te zetten, waarmee tien jaar geleden werd begonnen". In elk geval zal De Gaulle niet aan blijven na afloop van zijn huidige man daat in december 1972. Dat klonk alsof de generaal bedoelde: „Laat mij ditmaal nog maar blijven. Over drie jaar ga ik uit mijzelf". Wanneer het referendum een negatie ve uitslag oplevert zal De Gaulle waar schijnlijk niet eens naar Parijs terugke ren. Hij blyft dan in Colombe-les-deux Eglises, in zijn landhuis, waarheen hij gisterochtend is vertrokken. Hij zal dan het volk van zijn besluit op de hoogte brengen in een boodschap. Voor de eerste maal sedert 1958 wordt een referendum een ware nek-aan-nek- race. Volgens de laatste opiniepeiling van het grootste desbetreffende Franse bu reau, I.F.O.P., worden de voorstellen van het referendum afgewezen met 49 tegen 51 pet. AMSTERDAM De volgzaamheid van de Ajax-aanhangers kent geen grenzen. Vele honderden van hen hebben nauwelijks teruggekeerd uit Trnava met een geboekt voor de reis naar Madrid, waar de volgende, en dus laatste, beker voetbalwedstrijd zal worden gespeeld. De reisbureaus, die de reis organise ren, hadden gisteren handenvol werk. Dè eerste chartervliegtuigen waren gis teravond al volgeboekt. Zelfs werd al belangstelling getoond voor treinreizen naar de wedstrd. De Nederlandse Spoorwegen zijn aan ook al bezig extra vervoer naar Madrid mogelijk te maken op de dag voor het finale-treffen (de treinreis duurt onge veer 24 uur, de vliegreis een kleine twee uur). Verwacht wordt dat zo'n dertigdui zend Nederlanders de Spaanse voetbal- reis zullen ondernemen. Heel wat men sen zullen de reis opnemen in hun va kantiereis naar de Spaanse stranden, zo meent men in de reiswereld. Dat zal overigens wel moeten omdat de capaci teit van het lucht- en railvervoer naar Madrid aan'zo'n massale belangstelling in zo korte tijd niet kan worden aange past. De eendaagse reis van het Alkmaarse reisbureau De Magneet was gisteren al uitverkocht: de driehonderd stoelen in de twee DC-8 toestellen vlogen weg. De meeste mensen lieten voor alle ze kerheid meteen het geld (275 gulden) telegrafisch overmaken. ADVERTENTIE Ons bekende MAISON KRAMER Een nieuwe triomf over het wa- 5 ter was gisterochtend de model- Z sluiting van het Volkerak. Zeven Z t stoere sleepboten trokken en duw- j den gisteren het veertiende caisson als laatste in het steeds nauwer 5 g wordende sluitgat. J De betonnen dozen van elk 45 me- j ter lang lagen in een bewonderens- j Z waardig gelid alsof zij tegen een Z reuzenlineaal naast elkaar waren S geschoven. De werkelijkheid is dat men van Z Tweede Paasdag af behoedzaam is Z bezig geweest om dit fraaie resul- f j taat te bereiken. Maandagochtend j zullen in alle caissons gelijktijdig g de stalen schuiven worden neerge- Z i laten, zodat dan de waterkering de- Z finitief is. ROTTERDAM De 24-jarige auto mobilist J. van D. uit Rotterdam heeft gistermiddag in zijn woonplaats, na- verkeerslicht had genegeerd, een kind dat hij met grote snelheid een rood verkeerslicht had genegeerd, een kind doodgereden. Het kind, de achtjarige Gerard Cap- pel uit Rotterdam-Zuid, werd gegre pen op een zebrapad, waarvan het voetgangerslicht op groen stond. Het werd 42 meter meegesleurd en was meteen dood. Generaal Wheeler maakte bekend dat sinds het incident met de Pueblo, twee dergelyke Amerikaanse spionage-sche- pen voortdurend een bewapend escort hebben gehad. Een ervan, de Georgetown heeft zich het vorig jaar in het oostelqk deel van de Middellandse Zee opgehouden en langs de noordelyke kust van Afrika, zei Wheeler. Generaal Wheeler heeft later een nauwkeurig verslag gedaan van de ge beurtenissen rond het neerschieten van het Amerikaanse verkenningstoestel bij Noord-Korea. Een onbewapend EC-121-toestel van het eerste eskadron verkenningsvlieg tuigen, met 30 bemanningsleden aan boord en een marinier en beladen met zes ton apparatuur, is op 14 april om ongeveer 23.00 uur opgestegen van de luchtbasis Atsugi in Japan. Het toestel had de opdracht om van Atsugi naar een punt nabij het Musu schiereiland te vliegen aan de kust van Noord-Korea. Daar diende het dan rond te vliegen in een ellips vormige baan die ongeveer 125 kilometer lang was van noord-oost tot zuid-west en daarna te landen op de luchtbasis Osan in Zuid- Korea. De route van 't vliegtuig was te allen tijde boven internationale wateren. Het Pentagon heeft bekendgemaakt, dat er vrijdag een EC-121 is neergestort DEN HAAG Minister-president De Jong en minister Luns (Buitenlandse Zaken) zullen 27 en 28 mei een officieel bezoek brengen aan de Verenigde Sta ten. President Nixon heeft hen daartoe uitgenodigd. De Amerikaanse president sprak er telefonisch al over tijdens zijn recente Europese reis. De heer Nixon legde daar bij uit waarom hij niet naar Den Haag kwam. toen het toestel opsteeg van een basis in Thailand. De 18 inzittenden van het viermotorige verkenningsvliegtuig zijn om het leven gekomen. Het verongelukte toestel dat veel op een verkeersvliegtuig lijkt, is van het zelfde type als de EC-121 die kortgele den bij Noord-Korea is neergeschoten. Maar volgens de Amerikaanse lucht macht werd dit toestel niet voor derge lijke verkenningsvluchten gebruikt. Het deed dienst in het oorlogster rein van Vietnam en zorgde er ondermeer voor dat bommenwerpers niet boven verbo den terrein kwamen. OLST Vrijdagavond is in bet St. Joseph-ziekenhuis in Deventer overle den de 20-j. G. Oostelaar, die 's mid dags ernstig gewond raakte by een brand in de Olster Asfaltfabriek, waar over u elders in deze editie meer leest. Door omstandigheden van technische aard waren wij niet meer in staat het bericht over het overlijden van het slachtoffer op te nemen in ons verslag „Felle brand teisterde Asfaltfabriek Olst". GRONINGEN Niemand van de subfaculteit Nederlands was gistermid dag in Groningen aanwezig by de of ficiële opening van het nieuwe gebouw van de faculteit der letteren van de rijksuniversiteit. De studenten hadden de feestelijke bijeenkomst geboycot om nogmaals de aandacht te vestigen op hun eis tot heengaan van hun enige hoogleraar, prof. dr. G. A. van Es. De staf van de subfaculteit had zich met de 230 stu denten solidair verklaard en daarop had ook prof. Van Es besloten maar niet te verschijnen. OBERSASBACH Franz von Pa pen, oud-rijkskanselier en rijksgevol machtigde voor Pruisen in 1932 en vice- kanselier in het eerste kabinet van Hit- Ier, is zeer ernstig ziek. De 8^-jarige Duitse oud-politicus moet na een kou reeds enkele weken het bed houden. Hij stond in Neurenberg als oorlogsmisdadi ger terecht, maar werd vrijgesproken. LONDEN De komende dagen zul len nog 500 Britse militairen naar N.- Ierland worden gezonden, ter verster king van de daar al gelegerde Britten, zo deelt het ministerie van Defensie in Londen mee. De Noordierse regering had vrijdag gevraagd om militairen voor een betere bescherming van de openbare nutsbedrijven waarop al verscheidene aanslagen zijn gepleegd. Er zijn 3000 Britse soldaten permanent in Ulster gelegerd. De taak van de Britse militairen blijft dezelfde, namelyk bescherming van vitale installaties. Zij zullen niet worden gebruikt voor politie taken als het optreden by demonstraties. In de verklaring van het ministerie van Defensie staat, dat „het aantal te beschermen installaties is herzien in het licht van recente gebeurtenissen" en dat de „versterking nodig is, wil men niet het uiterste vergen van de al (in Ulster) aanwezige troepen". In het onrustige Noord-Ierland heeft vrijdag een verboden protestantse para militaire organisatie verklaard, dat zij „gereed is onverwijld tot rechtstreekse actie over te gaan". Het gaat om de „Ulster Volunteer Force", die nog stamt uit de tijd van de deling van Ierland in Ulster dat bq Groot-Brittannië hoort, en de zelfstan dige Ierse republiek. De organisatie zou, hoewel zy al verscheidene jaren verbo den is, nog over wapens beschikken. TEL AVIV Ondanks Egyptische verklaringen van het tegendeel acht Israël zich nog steeds gebonden aan de wapenstilstandsovereenkomst van juni 1967. Toch spreekt men over 'n oorlogs toestand in het gebied van het Suez- kanaal. Zo ziet Israël in de evacuatie van Port Said een aanwijzing dat Egypte heeft besloten de vijandelijkheden langs het Suezkanaal uit te breiden tot deze stad. Egypte zou uit drie geslaagde com mando-overvallen over het kanaal wel eens de conclusie getrokken kunnen hebben, zo vreest men in Tel Aviv, dat de tijd rijp is om het kanaal op grotere schaal over te steken. Gistermorgen drong opnieuw 'n Egyp tische commando over het Suezkanaal heen door op Israëlisch gebied. Ze werd door een Israëlische patrouille onder schept. Bij het daaropvolgende gevecht zouden zes Egyptenaren zijn gesneuveld. In een open brief aan „alle burgers van Ulster" verklaart de beweging, dat zij niet verantwoordelijk is voor de sa botagedaden, waardoor de watervoorzie ning van de hoofdstad Belfast tot on geveer de helft is teruggebracht. ADVERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen, stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen .in é*n pro gramma. Tijden: 10.00 - 11.30 - 13.00 14.30 - 16.00 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELU WESTRAND RONDVAART (Van onze weerkundige medewerker) Z TVt weekeind voert een zuidelijke Z Z tot zuidoostelijke wind wat war- Z 5 mere lucht aan, waarin de zon de g temperatuur tot 15 a 19 graden C. Z g zal doen stijgen. Helaas bevinden zich in de Golf van Biscaje alweer storingen, die g Z in Spanje onweer veroorzaakten, i Het evaar is niet denkbeeldig dat ieze storingen, omgevormd tot een Z regengebied, in de loop van van- Z daag al Nederland bereiken. De verdere gedragingen zijn onzeker. J Waarschijnlijk wordt het maandag bij zuidwestelijke tot westelijke 5 2 wind weer koeler. i MHnnunmmnwwuwmiimmmmiMAi s

De Vallei | 1969 | | pagina 1