Wielerpromotor van Veluwe bedankte voor de eer Jaap van 't Ende: „Ik laat me niet door KNWU de wet stellen" Weekendspart op radio en tv T om Okker bereikte de halve finales Tsjechische pers vol lof voor Spartak Siffert/Redman snelste op Monza Hilvarenbeek opent zondag het internationale wegrace-seizoen Tulpenrallye dit jaar lichamelijk en geestelijk ware slijtageslag Cees Koeken tweede in eerste etappe van Ronde van Sarthe Zesde partij afgebroken Zweedse uitnodiging voor Zatopek DE SP0RTT0T0 Italiaan Salina won tweede etappe Geen succes voor tafeltenniss(t)ers Oorzaak Met vier man Geen naleving Geen inspraak Ajax sportief Strijd Maandag start in Rotterdam Basis Langzame klim Tour-de-force Vechten Twee uur slaap Wat een hari allemaal „fcari hebben Geweld Max Merkel eist 25.000 mark schadevergoeding Ronde van Spanje DAVIS CUP SPORT IN 'T KORT ZATERDAG 26 APRIL 1969 APELDOORN „Er bestaat in ons land geen dictatorialere bond dan de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie. De hele structuur bevalt me niet. Ik wil er niets meer mee te maken heb ben. De maat is vol. Ik maak het bed niet op voor de heren jury leden, zodat ze maar hoeven te gaan liggen. Zo gek ben ik niet". Jaap van 't Ende is boos, ontzettend boos. De man, die de wie lersport op de Veluwe gestuwd en geregeerd heeft, niet minder dan 180 wedstrijden zelf organiseerde, kortom, er dag en nacht voor in touw was, heeft de KNWU de rug toegekeerd. Onlangs bedankte hij als secretaris van de wielervereniging „De IJssel streek" te Wezep, waaraan hij vijftien jaar lang zijn krachten heeft gegeven. Van *t Ende: „Ik vind het bijzonder jammer, dat „De IJsselstreek" van dit conflict de dupe is geworden, maar als secretaris van een club krijg je door die nieuwe reglementen veel te veel met de KNWU te maken. En daar pas ik voor". Wat is er precies gebeurd? „In het kort komt het hierop neer: de KNWU wil, dat er voortaan bij alle wedstrijden een gediplo meerde jury aanwezig is". Van 't Ende: „De bond wil geen ver enigingsbestuursleden meer in de jury. Hij wil een neutrale jury. Ik heb in die vijftien jaar geen enkele klacht gehad. Het liep allemaal gesmeerd. Ik stelde zelf de jury op. Vreemde gasten kwamen er niet in. Daar zorgde je wel voor. Je gaat tenslotte niet je eigen glazen ingooien. De renners zijn ook niet gek. En fin, de KNWU wil dit niet meer. Er kwam een jury-opleiding en onlangs heeft men examen gedaan. JAAP VAN 'T ENDE dag en nacht in touw De uitslag was grandioos, verbazing wekkend. Er zijn mensen geslaagd, die nog nooit op een jurywagen hebben ge zeten en zelfs nog nooit een baan gezien hebben. Anderen, die al jaren in het „vak" zitten, zijn gezakt. Het examen was zuiver theoretisch, allemaal flauwe kul-vragen. Wanneer je het stencil uit je kop had geleerd, was je klaar, dan zat je op rozen. Naar praktische kennis werd niet gevraagd. v ren, dat ik het wel over kon doen. en ik zakte. Ik heb alles verkeerd in gevuld, exprès. Later kreeg Ik te ho- Ook ik heb examen moeten doen--. Geen haar op mijn hoofd, die daar over denkt. Als je twintig jaar wieler wedstrijden organiseert dan doe je geen examen meer. Ik heb nog nooit trammelant gehad. Ik laat me de wet niet stellen. Eigenlijk wilde ik niet eens in de jury. Ik was al druk genoeg met de organisatie. Bij „De IJssel streek" was ik meer organisator dan secretaris. In Utrecht werd ook examen afgeno men en daar zaten ze nota bene met vier man aan één tafeltje. Ze konden alles van elkaar overschrijven. Als re den van deze toestand gaf de KNWU op, dat ze geen grotere zaal had kun nen krijgen. Wij behoorden tot de groep Zwolle wel een grote zaal en ik kreeg de indruk, dat de bond ons streng wilde selecteren. Gediplomeerde juryleden dus, die neutraal zijn en die geld voor dat baantje moeten hebben. De bestuurs leden, die al jaren met dat bijltje hak ken, worden aan de kant gezet. Zij hebben nooit een cent gevraagd. Maar ze moeten plaats maken voor die „baantjes-gasten", die laat komen, vroeg naar huis gaan en veel geld beuren. Als het bed opgemaakt is, kruipen deze lieden erin, want daar komt het tenslotte op neer. En nu komt het gekke nog: de KNWU wil voortaan negen man in de jury. Dat is te gek om over te praten. Met drie man kan je het af. Je krijgt nu situa tie» bij nieuwelingenwedstrijden, dat er meer geld in de gediplomeerde jury gaat zitten dan de jongens kun nen verdienen. Wanneer je in de jury zit dan moet je de jongens kennen. En je leert ze kennen door vaker naar wedstrijden te komen, een praatje met ze te maken en noem maar op. Je komt tenslotte voor de sport en niet voor de centen. Als je in de jury zit dan moet je ook wedstrijden kunnen organiseren en daar is praktische ken nis voor nodig." „De KNWU gooit je dood met regie- meten, maar wat heb ik eraan als ze niet worden nageleefd. Zo is bijvoor beeld de heer Koopman, voorzitter van de wielervereniging Olympia, die Olympia's Tour organiseert, dit jaar weer aangewezen als wedstrijdleider. Over een neutrale jury gesproken. Ook bij de Ster van Zwolle '69 werden de reglementen niet nageleefd. Er na men renners deel, die niet eens éen licentie hadden. Ik zelf heb wel eens verkeerde nummers ingevuld op de 11- centiekaarten. Ik hoorde er nooit wat over. Wat een poppekast, die KNWU. En dan de zaak-Collard. Die is mooi de doofpot ingegaan. De reglementen zeggen hoe het wel of niet moet. De Mexico-ploeg had een dokter nodig. Normale zaak. Maar de KNWU stelde het geld daarvoor niet beschikbaar. Dat hebben sponsors gedaan. De KNWU verkocht zich gewoon"! „En weet je wat ook zo mooi is bij de bond? Je kunt geen gewoon lid wor den, wel werkend lid. Gewone leden worden door de bond benoemd. Die dure jongens doen dat. Een werkend lid heeft geen stemrecht, voel je 'm? De clubs hebben totaal geen inspraak. De prijzen hebben ze verhoogd zonder de clugs erin te kennen en die moeten tenslotte de geldprijzen betalen. Onze Olympische kampioen Fedor den Her tog (lid van „De IJsselstreek") heeft vo rig seizoen geen wedstrijd voor zijn ver eniging gereden. De KNWU en sponsor bepalen waar Fedor rijdt. Jan Aling die dit jaar de Ronde van Drente ge wonnen heeft, zou volgende week woensdag starten in de Ronde van Wezep, maar de KNWU stuurt hem naar België. Het contract was al gete kend. En de mensen, die op Koningin nedag naar Aling komen kijken, voe len zich bedonderd. Als men lid van de bond is, dan kan men zo maar een ronde aanvra gen. Het geld, dat over is, is voor jou. Normaal zou het toch zijn dat alleen de clubs het mochten doen, vooral nu er een stelletje erkende juryleden moet komen opdraven..." Emmer overlopen „De structuur van de KNWU staat me helemaal niet aan en dat examen- gedoe deed de emmer overlopen. Als ik twintig jaar hard voor de wieler sport gewerkt heb, dan laat ik me niet op deze manier voor de kop sto ten. Ik heb nooit een vermaning ge had. Niet, omdat ik het zo best deed, nee, ik was ze te glad af. Als ik het werk doe, dan wil ik de baas zijn en niet, als de organisatie achter de rug is, de zaak aan die „baantjes-gasten" af geven. Ik heb lang over mijn besluit na gedacht. Maar de jongens van „De IJs selstreek" rooien het wel. Van 't Ende verlaat geen zinkend schip". Wanneer we de „wielerkamer", waarin onder meer het gouden Olym pische certificaat van Fedor den Her tog hangt, verlaten, valt ons oog op een wandversiering: „Na regen komt zonneschijn". Het ziet er voor de KNWU niet naar uit. De stuwende kracht voor de wielersport op de Noord-Veluwe is ze kwijt. Voorgoed. In de rubriek „Sport van het week end", onderdeel van het programma „Scala", dat de NTS zaterdag van 19.03 tot 19.30 uur op Nederland 2 uitzendt, worden samenvattingen gegeven van de wedstrijd om de Engelse Cup tus sen Manchester City en Leicester City en van de hockey-interland Nederland- Wales in Amstelveen. Het NTS-Sportprogramma dat zon dag van 19.30 tot 20.30 uur op Neder land I wordt uitgezonden, bevat repor tages van: de 86-ste Varsity op het Amsterdam- Rijnkanaal bij Jutphaas; de voetbalwedstrijden DOS - Feyen- oord en Vitesse - Haarlem; de wereldkampioenschappen tafel tennis in München; de interlandwedstrijd Nederland - Wales gewichtheffen in Brunssum; de interlandwedstrijd Nederland - Wales trampolinespringen in Aals meer; de korfbalwedstrijd Nederland-Bel- gië in Dordrecht; de Olof-wegraces op het circuit De Beekse Bergen te Tilburg. In NRU-sportprogramma „Langs de Lijn" van zondag zal aandacht wor den gewijd aan de volgende sporteve nementen: de voetbalwedstrijden: Vitesse - Haarlem, DOS - Feyenoord, Volen- dam - FC Twente. Ajax - MVV, For- tufia Sittardia - DWS: korfbal: de interland Nederland- België in Dordrecht; motorsport: de internationale weg races in Hilvarenbeek; roeien: de Varsity; waterpolo: de interland Nederland- Sovjet-Unie in Leeuwarden: de paardenkoersen in Duindigt en Wolvega; nieuws en uitslagen van handbal, korfbal, amateurvoetbal, hockey. In het RONO-programma „Sport voor sport" worden zondag van 18.30 tot 19.25 uur nabeschouwingen gebracht van SC Cambuur - Veendam en Vites se - Haarlem in het betaalde voetbal; van Germanicus - Drachten. Velocitas- Sneek, Neptuna - Alcides, SC Assen - Noordster bij de amateurs in noord en van RKHVV - Jonge Kracht en Ensche- dese Boys - Roda in oost. de internationale motorwegraces in Hilvarenbeek de motor-cross in Harfsen; de nationale grasbaanraces in Vries, de waterpolo-ontmoeting Nederland- Rusland. ROME Tom Okker heeft zich ge plaatst voor de halve finales van het heren-enkelspel door een overwinning op de Engelsman Graham Stilwell met 6-2, 6-4, 6-0. Stillwell, die eerder deze week opzien baarde door zowel Santa- na als Stolle uit te schakelen kreeg te gen de briljant spelende Nederlander geen voet aan de grond. De 21-jarige Australische Kerry Mel ville heeft in het damesenkelspel voor een opzienbarende verrassing gezorgd. Kerry Melville versloeg in de kwartfi nales de als nummer één geplaatste Billy Jean King (Ver. Staten). De Ame rikaanse ging kansloos tenonder 3-6 en 0-6. In een andere kwartfinalewedstrijd versloeg Francoise Dürr (Fr.) de Ame rikaanse Peaches Bartkovicz met 6-4, 7-5. In de eerste ronde van het herendub belspel versloeg Tom Okker en zijn Amerikaanse partner Marty Riessen de combinatie Polorni (Oost.)/Aubone (Arg.) met 6-2, 4-6, 6-1, 6-4. VERDERE UITSLAGEN: Kodes (Tsj.Slow) - El Shafei (Egyp te) 6-3, 6-2, 6-1; Mulligan (Austr) - Le- jus (Rusl) 6-4. 6-3, 2-6- 6-4. HerendubbelspelMetreveli/Likhats- jev (Rusl.) - Drysdale (Zd. Afr.) Tay lor (GB) 4-6, 6-4, 6-8, 6-3, 6-3. Damesdubbelspel Jones (GB) Dürr (Fr) - Kalogeropoulos (Griek)/Beltra- me (It.) 6-2, 6-0; King/Casals (VS) - SABLE De eerste etappe van de Ronde van de Sarthe is vrijdag gewon nen door de Pool Szurkowski. Hij legde de 195 kilometer van Le Mans naar Sable af in 4 uur 37 min. en 27 sec. De Nederlander Cees Koeken werd tweede op 5 sec. Na de eerste etappe wordt het ploegenklassement aangevoerd door de Poolse ploeg met een tijd van 13 u. 52 min. 35 sec. De Nederlandse ploeg is tweede met een achterstand van 5 se conden. Loeys (Belg.) Guzman (Equador 6-2, 6-1. Damesenkelspel: Ann Jones (GB - Lea Pericoli (It) 6-1, 6-2; Judy Held- man (VS) - Lesley Bowrey (Austr.) 3-6, 6-4, 6-1. MOSKOU De zesde partij in de tweekamp tussen de Russen Tigran Pe trosjan en Boris Spasski (uitdager) is vrijdagavond in Moskou na de 40e zet afgebroken. De partij zal vandaag wor den voortgezet. Spasski heeft met 32 de leiding in de tweekamp. STOCKHOLM De Tsjech En - topek, meervoudig Olympisch pioen, heeft van de Zweedse al jk- bond een uitnodiging ontvangen naar dat land te komen en in dienst te tre den als coach van de Zweedse lange af standlopers. Tijdens de Spelen van Mexico was Zatopek al een dergelijk voorstel gedaan. De Tsjech verkoos toen echter terug te keren naar zijn land. Kort geleden werd Zatopek. kolo nel in het Tsjechische leger, in zijn mi litaire functie geschorst. DEN HAAG De cijfers van sport- toto 36 van het afgelopen weekeinde waren: aantal deelnemers: 790.597; inleg: f 1.714.221,90; prijzenbedrag: f 771.400. Eerste prijs: f 231,420.- 14 meldingen bruto: f 16.530,-. Tweede prijs: f 151.280 228 meldin gen netto f 676,60 Derde prijs: f 231.420,- 2673 meldin gen netto: f 86,50. Extra prijs: f 154.280,- 2945 meldin gen netto: f 52,30. BRATISLAVA „De overwinning met 2-0 drukt het overwicht, dat Spar tak bijna gedurende de gehele wed strijd tegen Ajax heeft gehad, bij lan ge niet uit," aldus het Tsjechische blad Smena. De krant schrijft verder: „Spartak heeft meer gedaan dan was verwacht. De Spartakspelers hebben de slechte indruk, die zij in Amsterdam maakten, volledig uitgewist. In een met dramatiek geladen wedstrijd heeft Spartak aangetoond dat zelfs de 0-3 achterstand geen onoverkomelijke hin dernis behoefde te zijn voor een gelspi- reerd en wilskrachtig team." „Praca": Spartak leverde een pres tatie gelijkwaardig aan alle grote clubs in de wereld. Het is eigenlijk niet eens van belang dat Ajax de finale heeft gehaald. Dank zij de televisie heeft vrij wel iedereen in Europa kunnen zien dat Spartak niet alleen sportief, maar ook zeer goed voetbal speelde. Ajax stelde bitter teleur. Bijna gedurende de gehele wedstrijd kwamen de Am sterdammers niet tot een gevaarlijke actie." Volgens de Pravda was het afscheid ▼an Spartak Trnava van de Europa- Cup-competitie indrukwekkend. „Er kan maar een ding gezegd worden van de Nederlanders. Zelfs in de kritiek- ste opblikken greep Ajax niet naar grove middelen. Het was een uitermate sportief team". De Tsjechische ochtendbladen zijn het er allemaal over eens dat Spartak een beslissingswedstrijd toch minstens verdiend had. De bladen zijn verder vol lof over het optreden van Gert Bals. MADRID De uitslag van de tweede etappe van de Ronde van Spanje was: 1. Salina (It.) 135 km in 3.16.46 (gem. snelh. 41.165 km/u); 2. Steegemans (Big) op 3 sec.; 3. Bukacki (Ned.) z.t.; 4. Sgar- bozza (It.) z.t. Vervolgens het peloton in dezelfde tijd als Steegemans. Het algemeen klassement ziet er na de tweede etappe als volgt uit: 1. Wright (GBr.) 9.53.10; 2. Ocana (Sp.) op 9 sec.; 3. Pingeon (Fr.) op 17 sec.; 4. J. M. Lasa (Sp.) op 18 sec.; 5. Salina (It.) op 19 sec.; 6. Velez (Sp.) op 21 sec.; 7. Michelotto (It.) z.t; 8. Lopez Rodriguez (Sp.) op 23 sec.; 9. Linares (Sp.) z.t. 10. San Miguel (Sp.) op 25 sec.; 16. Wag- mans (Ned.) op 30 sec. De plaatsingen van de overige Neder landers zijn als volgt: 46. Bukacki op 44 sec.; 64. Van Katwijk op 51 sec.; 66 Zilverberg op 52 sec.; 75. Ottenbros op 57 sec.; 77. Nijdam op 58 sec.; 82. Haast op 1 minuut; 99. Hendriks op 10 min. 44 sec. De Engelsman John Cooper won vorig jaar bij de eerste ,,Olof- race" drie afstanden. We geloven niet, dat hij dit huzarenstukje zondag nog eens zal herhalen. MONZA De Zwitsers-Engelse combinatie Joseph Siffert-Brian Red man heeft vrijdag met een Porsche 906 de 1009 kilometer van Monza ge wonnen, tellend voor de wereldkampi oenschappen merken. Op het snelle circuit bij Milaan heb ben de fabrieks-Porches felle strijd moeten leveren met de Italiaanse Ferra ri's. Siffert en Redman toonden zich echter oppermachtig. Geen enkele deel nemer slaagde erin in dezelfde ronde als de winnaar» te eindigen. De rijders stelden het wedstrijdrecord, sedert '65 met 202,611 km per uur in bezit van de Ferrari-equipe Bandini-Amon (It./ Nw. Zeeland), scherper en hadden voor de duizend kilometer 4 uur 53 minuten 41,2 seconden nodig (gera. 206.342 km per uur). De uitslag: 1. Joseph Siffert - Brian Redman (Zwits/GB) met Porsche 908 de 1000 km in 4 uur 53 min. 41,2 sec (gem. 206.342 km/u); Op één ronde: 2. Hans Hermann - Kurt Ahrens (W.Dld) met Porsche 908; Op acht ronden: 3. Ger hard Koch - Hans Dechent (W.Dld) m. Porsche 907; 4. Andrea de Adamich - Frank Gardner (It/GB) met Lola T 70, winnaar van de categorie sport groep 4. Samen met de Belg Teddy Pilette heeft Rob Slotemaker in een Alfa Ro meo 33 de achtste plaats bereikt. Hun achterstand op Siffert/Redman bedroeg 13 ronden. APELDOORN Het internationale motor-wegrace seizoen wordt zondag geopend met de „Olaf'-wegraces op het circuit „De Beekse Bergen" in Hil varenbeek, (onder de rook van Til burg.) Vorig jaar werden deze races op 12 mei gehouden in het kader van het achtste lustrum van het studentencorps „Sint Olaf". Het werd een groot succes. Hierdoor gesteund besloot men van dit motorevenement een jaarlijks te rugkerend gebeuren te maken. Een stichtingsbestuur werd in het leven ge roepen. Voor de organisatie zijn een viertal mensen uit de studentengelede ren gérecruteerd, de zogenaamde race commissie. Zij werkt nauw samen met de Koninklijke Motorrijders Vereni ging, de motorclub „Vitesse" uit Uden en de leiding van het recreatieoord „De Beekse Bergen". Een vijftal grote firma's staan finan cieel achter de organisatie, t.w. Shell, Coca Cola, Bavaria, Hero en DAF. Het prachtige circuit rond de recrea tievijver is bijzonder snel en fraai. Het heeft slechts één bezwaar. Niet over al kan het publiek langs het circuit staan. Toch heeft men veel van dit bezwaar kunnen ondervangen door een luchtbrug te bouwen, waardoor men ook aan de binnenzijde van het circuit kan komen. Beleefden vorig jaar de races him premiere en werd de Engelsman John Cooper winnaar in drie klassen en de grote man, dit jaar zal deze heel wat meer concurrentie te verduren krijgen en een herhaling van deze prestatie valt nauwelijks te verwachten. Ons Nederlands wegraceteam heeft gezien bij vorig jaar enorm aan kracht gewonne. Nieuw materiaal, de vor ming van race-teams en de intensie ve training onder de leiding van de K.N.M.V. hebben onze couteurs in de terrein gebracht. In de 50 cc behoeven we maar de namen te noemen van Paul Lodewijkx, Martien Mijwaart, beiden op hun eigen bouw Jamathi, Cees van Dongen op zijn supersnelle Kreidler en Jos Schur- gens op zijn Van Veen Kreidler. De Engelsman Jerry Lancaster zal het de Wie meent, dat het pad van de deelnemers aan de 2le Tulpenrallye over rozen zal gaan, vergist zich deerlijk. De 3.500 kilometer lange route ligt bezaaid met tijdcontroles en „speciale etappes" waar de rijders duchtig aan de tand worden gevoeld. Vooral de nach telijke bergtrajecten op 29 april in de Vogezen en op 30 april in de Alpen, worden lichamelijk en geestelijk een slijtageslag. Een wedloop tegen de tijd met vermoeidheid en een eindeloze reeks bochtige bergwegen als handicaps. Bij de tijdcontroles zullen de aankomsttijden ditmaal in seconden in plaats van minuten nauwkeurig worden geregistreerd. Bovendien moeten de deelnemers rekening houden met de geheime tijdcontro les waar wordt nagegaan, of de voorgeschreven gemiddelde snelheid niet met méér dan eenderde wordt overschreden. Het moyenne, dat varieert van vijf tig tot zestig kilometer per uur, wordt verhoogd tijdens de speciale etappes. Daartoe worden in de Vogezen, de Ju ra en de Alpen wegen voor het overi ge verkeer afgesloten. De equipes moeten het traject binnen een krap vastgestelde tijd afleggen, zo dat de kwaliteiten van wagen, bestuur der en kaartlezer zwaar op de proef worden gesteld. Pure snelheid zal nog zwaarder tel len tijdens de klassementsproeven op het circuit van Zolder, Vlasakkers en vooral op Zandvoort. Voor het publiek zal zaterdagmiddag, 3 mei, op het cir cuit van Zandvoort heel wat te beleven zijn tijdens de races over twintig kilo meter, waarvoor de deelnemers in groepen al naar gelang de cilinder inhoud van hun wagen aan de start zullen verschijnen. Slechts de gem. rondetijd telt voor de eindrangschikking. De snelle wagens zijn hier weliswaar licht in het voor deel, maar het staat vast, dat de basis voor een goede plaats in het klasse ment wordt gelegd tijdens de 3.500 ki lometer lange rally-route. Maandag 28 april, om kwart voor acht 's morgens in Rotterdam, begint het spul. De eerste deelnemer start dan voor de etappe Rotterdam-Hoogstraten, een afstand van 75 kilometer, die met een gemiddelde van zestig kilometer per uur moet worden afgelegd. Van Hoogstraten gaat het door het Kempi- sche land naar het tachtig kilometer verder gelegen circuit van Zolder, en kele kilometers ten noorden van Has selt. Tussen half twaalf en twee uur leg gen de equipes er de eerste snelheids proef af. Onmiddellijk daarna volgt de 245 kilometer lange etappe naar Laro- chette in Luxemburg. Na ongeveer tachtig kilometer steken de deelnemers de Maas over en begint de langzame klim van de Ardennen. Men passeert Remouchamps met de beroemde grotten en tegen kwart over drie bereiken de eerste wagens de Bel gisch - Luxemburgse grens. De wouden worden steeds indrukwek kender en de wegen steeds smaller. In de late middag en in het begin van de avond voert de rallyroute de equipes van Larochette weer 105 kilometer ver der over de Franse grens naar Sarre- bourg, dwars door het stroomgebied van Saar en Moezel. De moeilijkheden, die de deelnemers in Sarrebourg achter de rug hebben, zijn slechts vingeroefeningen in verge lijking met wat hen nu wacht. Een nachtelijke tour-de-force tussen de breeduitgezakte toppers van de Voge zen. Precies 525 kilometer bochtenwerk op smalle, moeilijk herkenbare departe mentale bergwegen. Af te leggen met een gemiddelde snelheid van zestig kilometer per uur. Met een climax tijdens de vijf specia le bergtrajecten waar de snelheid nog hoger wordt opgevoerd. Bijna acht uur rijden in een slingerende en grommen de wagen, bestuurder en kaartlezer tu rend in het schijnsel van de koplampen, wachtend tot een tijdcontrole opduikt tussen de eindeloos voorbijflitsende boomstammen en rotswanden. Het is weer dag als de Tulpenrally de Jura intrekt. Twee etappes. 220 ki lometer van Cernay naar Morez en de laatste T60 kilometer tot Annecy. Nog zeven uren vechten tegen de loodzwa re slaap, voordat de hele rally-kara vaan in het Parc-fermé om twee uur 's middags tot rust komt. Vijf voor negen 's avonds. Start voor een zes en een half uur durende nacht merrie in de Franse Alpen. Een vier honderd kilometer lange tocht door de duisternis van het bergland van Savo- ye, waar het overdag lente moet zijn. Deze rit met negentien tijdcontroles eindigt woensdagmorgen bij het och tendgloren om de deelnemers nog twee uur slaap te gunnen voor zij aan de weg terug beginnen. Dat is dan de etappe Rummilly-Mo- rez. De eerste wagen verschijnt om half zes aan de start. Een traject van 187 kilometer, dat drie speciale etap pes telt. Tegen de middag bereiken de rallyrijders weer de Vogezen. be route Morez - Giromagny (198 ki lometer), zit er dan op en de 275 kilo meter naar Sarrenburg met vier spe ciale snelheidsetappes zullen de hele woensdagmiddag in beslag nemen. Nog eens 285 kilometer brengen de Ardennen in het verschiet. Het wordt nacht als de deelnemers de borst nat maken voor de 435 kilometer van het traject Bouillon-Hoogstraten en het is alweer dag als zij de Nederlandse grens bereiken. 1 mei, de vierde dag van de 21e Tulpenrallye. Nog 110 kilometer naar Oud-Leusden bij Amersfoort, een laatste klassements proef op Vlasakkers en dan 89 kilome ter naar de finish in Rotterdam. Om tien voor twaalf eindigt de ter mijn van binnenkomst. Wie op dat mo ment nog meetelt mag zaterdag op Zandvoort zijn coureurstalenten tonen. Dat is dan ten overvloede. CHICAGO Dr. Dale Groom, car dioloog en professor in de medicijnen aan de universiteit van Oklahoma, heeft op het 50ste congres van het Ame rikaanse medische college rapport uit gebracht over zijn onderzoek naar de prestaties van de Tarahoemaras, de Mexicaanse Indianen. „Ik heb nog nooit zoiets gezien", zei dr. Groom. Die Indianen vertonen geen sporen van hartvergroting zoals at leten vrijwel overal ter wereld doen na de meest inspannende prestaties. Zo is het bekend, dat de Tarahoemaras bij wijze van sport een houten bal ter grootte van een tennisbal over een af stand van soms 260 kilometer voort- schoppen en dat op een hoogte van 2500 meter." Hardlopen wordt door die Indianen al heel jong gedaan. Dr. Groom heeft hardlopers onderzocht, mensen van 18 tot 48 jaar oud, die hadden deelgeno men aan een cross country over 46 ki lometer door bijzonder woest terrein. De winnende ploeg had gelopen met een gemiddelde snelheid van ruim 9 V* kilometer per uur. Terwijl de hardlo pers elk zo'n twee kilo gewicht verlo ren hadden, waren hun bloeddruk en polsslag nauwelijks opgelopen en wa ren hun elektrocardiogrammen nor maal. „Het wonderlijkste is, dat het mense lijke hart tot het leveren van zulke ex<- treme prestaties kan worden opge voerd", zei dr. Groom. KAAPSTAD Het Zuidafrikaanse Davis Cup-team heeft zich vrijdag in Kaapstad geplaatst voor de tweede ron de van het Davis Cup-toernooi (Euro pese zone, groep A). Bob Hewitt en Frew Mc Millan versloegen in het dub belspel van de wedstrijd tegen Iran Is- sa Khodei en Ezat Nemati in drie sets 6-0, 6-4, 6-2. Zuid-Afrika had op donder dag de eerste twee enkelspelen al ge wonnen. Nederlanders overigens niet cadeau doen. Teunis Ramaker - uit Hattem maakt zijn internationaal debuut en hij kon wel eens een gevaarlijk outsider blijken te zijn. In de 125 cc gaat de grote belangstel ling uit naar Lous van Rijswijk op de supersnelle Yamaha van het Riemers- ma-Motorpaleis-Racingteam. Zal hij de Australiër Brian Smith en de Engelsen Gordon Keith en Charles Mortimer het hoofd kunnen bieden? Concurrentie van eigen landgenoten is er overigens ook voldoende. In deze klasse komen Cees van Dongen, Jan Huberts, Jan Bastiaan Jan Kostwinder en vele anderen aan de start. Een groot internationaal gezelschap komt zowel op de 250 cc als in de 350 cc in het zadel. John Cooper, de triomfator van vorig jaar, maar nu be dreigd door het RM-racing team met Leo Commu, Jan Kostwinder en Bert Oosterhuis. Ook Cees van Dongen en Jan Huberts zullen tegenover het En gelse geweld van Cooper, Mortimer en Smith hun partijtje meeblazen. Met de Engelsen Cooper, Jolly en Nash, de Nieuw-Zeelander Breignen en de Australiër O'Brien zal Bert Ooster huis, de grote comingman, een zware strijd uit te vechten krijgen in de 500 cc. Theo Louwes en Casper Swart kon den wel eens een belangrijke rol in de ze strijd gaan spelen. Er valt dus op het 4.3 km. lange cir cuit in Hilvarenbeek een spannend ge vecht te verwachten. De races op al le afstanden tellen mee voor het Ne derlands kampioenschap. De eerste gaat om half twee van start. MÜNCHEN De wereldkampioen schappen tafeltennis zijn vrijdagmor gen in München voortgezet met de voor ronden van het dames-enkelspel. Mie- ke ten Broek versloeg in de eerste ron de de Zweedse Andersson in vier ga mes (21-18, 17-21, 21-9 en 22-20), maar werd in de tweede ronde uitgeschakeld door de Canadese Nesuhailes. Ook Veronique van der Laan kwam de eerste ronde door via een overwin ning op de Schotse Angus. De cijfers waren: 21-16, 21-14 en 21-15. Aukje Wy- nia sneuvelde in drie games tegen de Russin Amelina: 20-22, 11-21, 16-21. De nationale kampioene Mary van Ruiten verloor in de eerste hoofdronde van het damesenkelspel van de Oosten rijkse Stummer. De cijfers waren: 20-22, 18-21, 21-9, 21-17, 22-24. Frans Schoofs, de laatste Nederland se vertegenwoordiger in het herenenkel spel, verloor na felle tegenstand van de sterke Zuidslaviër Korpa met 21-11, 19-21, 17-21, 15-21. Later kwam hij met Mieke ten Broek in het gemengd-dub belspel een ronde verder. In de eerste voorronde won het Nederlandse duo met 21-11, 13-21, 21-17, 21-17 van het Oostenrijkse paar Heine/Willinger. Voor Veronique van der Laan was geen plaats bij de laatste zestien weg gelegd. De Roemeense Carmen Crisan bleek met 21-17, 21-15 en 21-11 onbe twist de beste speelster. In de voorronde van het herendub belspel werden Bert v.d. Helm en Nico van Slobbe uitgeschakeld door de Duit sers Freundorfer/Gomolla. De cijfers waren: 16-21, 16-21, 19-21. Het Duitse duo Leihs/Scholl zorgde voor een verrassing door de Europese kampioenen 1968, Stipanic en Vecko (Z.S1), te verslaan: 16-21, 21-18, 23-21, 21-19. NEURENBERG De oud-trainer van F.C. Nürnberg- de Oostenrijker Max Merkel, heeft vrijdag bij een rechtbank in Neurenberg-Fürth een eis tot scha devergoeding ingediend van 25.000 mark tegen een plaatselijk dagblad. Volgens Merkel is zijn goede naam en eer in een artikel aangetast. De advocaat van Merkel verklaarde dat de 50-jarige We ner „zijn naam niet verder wil laten ruïneren". Drie Nederlandse zwemmers zullen deelnemen aan het wereldzwemfeest, dat op 10 mei a.s. in Brussel plaats vindt. Het zijn de HPC'ers Rob Bosson en Ale van der Veen en de VZC-zwem- mer Roger van Hamburg. Het drietal wordt vergezeld door Nico van Dam als leider en Wim Geurtsen als trai ner.

De Vallei | 1969 | | pagina 9