Nederlandse musea organiseren gezamenlijke manifestaties Holland-festival zonder tv-toneel V.P.R.O. heeft nieuwe voorzitter Vara-gids met een geurtje Speciaal programma „Duke" Ellington Zenderwisseling nu eenmaal per j'aar UIT DE KERKEN en TELEVISIEPROGRAMMA'S Smidje Verholen en het geheim van De Uylenborgh Jaarmarkt FINANCIËLE NOTITIES Beter resultaat Ned. Kabel Grontmij 12 pet Geen dividend op gewone aandelen van De Gruyter Fusie Innovation en Bon Marché Kwarta alei j f ers van Philips 19 mei Vettewinkel is optimistisch Reineveld optimist PILOOT STORM VEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE MORGEN TELEVISIE T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN Tfy-* m MAANDAG 28 APRIL 1969 Toen Koen de Bock ter Bye bij het JK>ntje aankwam was het natuurlijk ^fuist aan de overkant. Dat gebeurde ;"tótijd als je haast had. Hij trok aan de veerbel om da veerman te waar- ■chuwen. Die was in geen velden of wegen te bekennen. Hij zat zeker in het kroegje aan de overkant te klet sen en zou voor één passagier z'n borreltje niet laten staan. Het regen de nog wel, maar de zon begon al door de wolken te breken en toverde tegen de wegtrekkende bui een fan tastisch mooie regenboog. De aarde en de rivier dampten. Hij was te on geduldig om er veel aandacht aan te besteden. Hij wilde naar huis. Zijn haren waren drijfnat. Het zager uit als platgeslagen maan-bleek vlas op een akker. Hij beende op het kleine aanlegsteigertje heen en weer. Rukte nog eens aan de bel. Eindelijk maak te het pontje zich los van de oever. Nu duurde het zeker nog vijf minu ten voor het door de stroom gegrepen en naar deze zijde gemanoevreerd was. En dan nog weer eens vijf mi nuten terug. Toen hij eindelijk aan de overkant stond was de regenboog al lang ver bleekt en de zon weer schuilgegaan. Hij zette er stevig de pas in. Veer had al veel te lang moeten wachten. Maar op het plein voor het Wiede aangekomen, trof hij daar zijn doch ter Ciaartje, die in alle gemoedsrust bezig was modder aan te dragen in een emmertje om er de plassen mee te dempen. Ze zag hem niet eens, zo verdiept was ze in haar spel. Met haar klompjes aan, de capuchon van haar blauwe cape diep over haar hoofdje getrokken zag ze er meer dan ooit uit als een wanstaltige ka bouter. Toen hij haar riep, smeet ze emmer en schopje neer en stormde op hem af zo vlug haar kromme beentjes haar maar dragen konden. „PapaPappie," juichte ze en ze stortte zich in zijn uitgespreide ar men. Hij droeg haar de treden van het bordes op, waar Veer aan de ron de ijzeren tafel zat te schrijven. Hij vroeg licht bestraffend: „Ik zou wel eens willen weten wie mijn dochter heeft toegestaan in dit noodweer naar buiten te gaan om met modder te kliederen?" „Ik zou ook wel eens willen weten waar jij zo lang geweest bent en wie er natter is, de vader of de dochter? Ik zou ook wel eens willen weten, wie Ciaartje had kunnen tegenhouden met zo'n vader die haar altijd in alles haar zin geeft. Zolang het onweerde heb Ik haar met geweld binnen ge houden. Daarna is ze op de bovenste tree gaan zitten en zo ongemerkt tel kens een tree afgezakt. Als ik dan zei: Ciaartje dat mag niet, weet je wat ze dan antwoordde: „Caaltje mag wel van papa. Caaltje moet be leden op papa wachten." Wel tien keer heb ik haar weer naar boven gesjouwd. Toen heb ik het opgegeven. Je zou er een hartkwaal van krijgen, telkens al die treden op met dat loodzware tegenspartelende kind in je armen. Ik heb haar klom pen en cape gehaald en haar daar midden op het plein neergezet met de waarschuwing, dat ze me zonder jou niet meer onder ogen hoefde te ko men op straffe van regelrecht naar bed gebracht te worden. Toen had ik tenminste eindelijk rustOpeens schoot Veer in de lach en op hem wijzend zei ze: „Je moet jezelf eens even in de lange gangspiegel gaan bekijken. Zo als je daar met Ciaartje op je arm staat, lijk je wel een bedelaar en zo'n gezicht zet je ook." Hij deed een paar passen in de richting van de deur, maar Vera hield hem haastig tegen: „Je hoeft het niet zo letterlijk op te vatten. Verdwijn alsjeblieft zo vlug mogelijk die treden weer af, zo klets nat kan je de gang niet door. De meisjes hebben vanmorgen het mar mer geschrobd, ze zouden het bester ven, als je er met je modderlaarzen over liep. Ga je natte goed maar uit doen beneden op het terras voor onze slaapkamer. En haast je een beetje, want we gaan dadelijk aan tafel." „Een hartelijke ontvangst is dat," mopperde Koen de Bock ter Bye, „en ik die me nog wel zo gehaast heb, omdat ik dacht dat je bang voor on weer was." ..Ben ik ook! Maar sinds ik met je getrouwd ben en je me met zo'n dochter opgescheept hebt, heb ik geen tijd meer om bang te zijn. Heb je die knetterslag gehoord?" „Ja, ik was bij Nella, ze wilde me niet laten gaan, anders was ik al veel eerder thuis geweest. Ik dacht dat het wel eens hier in de buurt ingesla gen kon zijn." „Het sloeg hier vlakbij in een boom. Ik sprong wel een meter van mijn stoel, zo schrok ik. De meisjes kwamen dodelijk bang naar boven ge hold en weet je wat Ciaartje zei? Ze zat doodbedaard op de stoep, klapte in haar handjes en juichte: „Bóm zegt de donner." „Och jij hondje," zei Koen hele maal vertederd, „jij bent verstandi ger dan al dat domme vrouwvolk te zamen. Natuurlijk zegt de donder bómbomberdebómbómbóm De capuchon was van Claartjes hoofdje gegleden, het vriendelijke dikke snoetje, dat er onder uit kwam, was een en al opgewektheid. Ze sloeg zichzelf met de handjes op haar krul- lebol en juichte mee: bómmerdebóm. Gewillig liet ze zich naar beneden dragen, waar Koen haar in het sou terrain overleverde aan een der meis jes, die met haar in de keuken ver dween. Hij liep door de slaapkamer naar het terras, dat, aan de oostkant beschut door de hoge dijk, uitzicht bood op de kolk, die bij een dijkdoor braak geslagen was. Hij zette zich neer op de rieten ligstoel die daar was blijven staan na Christine's dood en begon zich van zijn natte plunje te ontdoen. Diep ademde hij de fris se vochtige lucht in, die op een zacht briesje over het water kwam aange waaid. Een ogenblik zat hij stil, hele maal ontspannen, overmeesterd door een gevoel van moeheid. Hij dacht een beetje bezorgd, dat de jaren toch wel begonnen te tellen en dat hij niet meer zo goed als vroeger kinderdruk- te verdragen kon. Dat gehannes met en op die vélo had hem een pijnlijke rug en kuitspieren bezorgd. Nu zag hij er tegenop om zich naar zijn schoenen te bukken om ze los te kno pen. Hij zou zijn bottines maar aan schieten want op sloffen wilde Veer hem niet aan tafel hebben. Hij had de schoenen nu los en 9chopte ze uit. Heel voorzichtig verhief hij zich. Met de gespreide handen als steun in zijn lendenen deed hij op kousevoeten de paar stappen over het natte terras de slaapkamer in. Na tafel toen Ciaartje naar bed gebracht was, roeide hij alsof er geen moeheid en spierpijn bestond alweer over de kolk. Veer wilde wat waterlelies plukken en hij had zijn kleinzonen beloofd voor de nacht het uitgezette vistuig nog eens te inspecteren. De donderbui had wel een kleine afkoeling teweeggebracht maar het werd toch nog een mooie wat vochtige avond. Vera hield van het water en speciaal van het er ge ruisloos op voortglijden. Koen en zij waren beiden de zwemkunst mach tig. Het was hun grootste genot om 's morgens heel in de vroegte de kolk in te gaan. Ze pasten er wel voor op dat geen menselijk oog hun bespieden kon. Een dame en 'n heer gezamenlijk lijk in het bad zou de goêgemeente schokken tot in het diepste van hun ziel. Een vreemde kon toch aan de buitenkant niet zien of de burgerlijke stand er wel aan te pas was geko men Ze genoten ervan als kinderen die verboden dingen doen. Nu was Koen begonnen met de kleinzonen zwemles te geven en daar had zelfs Marie geen bezwaar tegen gehad als hij er maar voor zorgde dat Chris- tientje uit de buurt bleef en niet mee deed. Oh neen, al trokken ze haar nog zo'n zedig badpakje aan, het was en bleef streng verboden. Zwemmen was ongeschikt en zelfs gevaarlijk voor de gezondheid van jonge meis jes, net als het schrijlings rijden op een paard. „Waar zit je toch zo over te suf fen?", vroeg Koen die haar al een paar keer onderzoekend had aangeke ken. Ze zat daar zo afwezig, een hand aan' de dunne witte sjaal die ze omgeslagen had, de andere afhan gend in het water naast de boot. In haar wat bleke gezicht stonden de ogen doodernstig. (Wordt vervolgd) 4405 De Naugish aan boord van het cylinderschip had den met ongeduld het resultaat van de verkennings tocht afgewacht en vooral nadat hun commandant Kroead meegegaan was aan wal, waren de verwach tingen hooggespannen. Toen na verloop van tijd ook de gestalten van Marnes en Folda, tezamen met een vreemd tweebenig wezen, aan de oever van het meer versche nen en uitnodigende gebaren begonnen te maken, aar zelde geen der aquarium-bewonders. De tekens die het tweetal gaf, duidden erop, dat er volop voedsel aanwe zig was en de Naugish lieten zich zoiets niet tweemaal ■eggen. Bovendien waren zij van nature ontzettend nieuwsgierig, dus toen er één schaap over de dam ging, volgde spoedig de rest Achter elkaar zwommen zij naar de oever, weinig vermoedend, dat zij daarmee eigenlijk hun laatste vrije daad verrichtten, want zij zou den weldra de macht van dat ogenschijnlijk onbeteke nende mannetje leren kennen, dat rustig tussen hun twee verkenners stond te wachten. Marnes en Folda ontvingen hun makkers met enthousiaste mede delingen over Drago's wonderdaden. En inderdaad, eenmaal binnen de muren van het laboratorium, zagen de Naugish hoe er al een flink aantel containers met Zorm-extract voor hen klaar stond! 46. Weldra werd de plantengroei zo welig, en het groen daardoor zo dicht, dat onze vrienden hun eigen voeten niet meer konden zien en zij nog slechts strui kelend en vallend voorwaarts worstelden. De drukken de stilte, de smoorhete atmosfeer en de vermoeienis toverden hen rode sterretjes voor de ogen en deed hen snakken naar frisse lucht, desnoods de mistige lucht van LondenPlotseling werd de stilte verbroken door snerpende kreten en toen de oerwoudworstelaars ver schrikt opkeken zagen zij een troepje brulapen, die mich slingerend een weg tussen de takken zochten op zoek naar een rustplaats voor de nacht. Nog een stief kwartierke hakten en kapten de beide vrienden zich verder voorwaarts om dan opeens voor een heel klein open plekje in het geweldige oerwoud te staan. „Tot hier en geen stap verder!" hijgde Sir Patrick en liet zich zonder verder naar de rijdieren om te zien op de grond neervallen. „Brr! Wat een warboel is dat hier! Afrika is er niks bij!" Tekko beaamde wat zijn vriend zei, tuigde de paarden af en na deze te hebben vast gebonden, begon hij een smakelijke en voedzame maal tijd te bereiden. HILVERSUM De NTS heeft geen overeenstemming kunnen bereiken met het bestuur van het Holland Festi val over een gezamenlijke toneelmani festatie voor dit jaar. Vorig jaar werkten de NTS en het Holland Festival samen in de opvoe ring van het stuk „Lucelle" van Bre- dero. De NTS zal zich dit jaar wat het Holland Festival betreft beperken tot zes magazines van elk vijfentwintig minuten, die voor en tijdens het festi val zullen worden uitgezonden en die bijzonderheden over het programma en de deelnemende kunstenaars zullen bevatten. UTRECHT De VPRO heeft sinds zaterdag een geheel nieuw bestuur, waarvan de heer J. Kassies. directeur van de Amsterdamse Toneelschool en vice-voorzitter van de Raad voor de Kunst, voorzitter is. De bestuurswisseling is een gevolg van de nieuwe organisatievorm van de VPRO, waartoe eind vorig jaar is be sloten. De vereniging heeft nu een districtenstelsel met twaalf afdelingen die in totaal 85 vertegenwoordigers voor de ledenraad hebben aangewezen. In het nieuwe bestuur, dat de leden raad zaterdag in Utrecht op zijn eer ste vergadering koos, komen slechts drie leden voor. die ook deel hebben uitgemaakt van het oude bestuur Het zijn de heren Kassies en F. de Smit en de oud-voorzitter dr. K. H. Roes- singh. In totaal bestaat het nieuwe bestuur uit elf leden. Het oude bestuur telde negentien leden. Op de bijeenkomst van de ledenraad werd met nadruk gewezen op het feit, dat het ledenbestand van de VPRO sterk is vergrijsd en dat om het voort bestaan van de omroep te verzekeren jonge leden nodig zijn. In het eerste kwartaal van dit jaar verloor de VPRO alleen al 350 leden door overlijden. De laatste jaren gaat de VPRO met zo'n tienduizend leden per jaar ach teruit. Op 1 januari van dit jaar had deze omroep 123.924 leden. Het voor de VPRO vereiste minimum aantal is honderdduizend. BUSSUM De radio- en televisie gids van de Vara van 3 mei komt uit met een omslag die is gedrukt met ge parfumeerde inkt. De bloemen die op de voorkant van de gids staan afge beeld verspreiden een aangename geur. Het parfum, dat is ontwikkeld door de Chemische fabriek Naarden, moet ruim een maand zijn sterke geur blij ven behouden. De gids is gedrukt bij Vada in Wageningen. De geurige gids wordt uitgegeven in velband met de opening, deze week, van een nieuw compfejx van de Vara. Ned. Herv. kerk Beroepen: te Midwolda: P. A. Geluk, pred. voor b.w. te Scheemda; te Hoo- geveen K. J. Jansen, jeugdpred., te Doe veren; te Rijsoord: J. Pronk, te Rotter dam-Kralingen. Aangenomen: naar Bennekom: J. van Ginkel te Oosthem. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Radiojourn. 18.25 Ik verbind u door..., praatje. 18.30 Para de: strijdkrachtenprogr. 19.30 Nieuws. RVU: De oudere mens in de Nederland se samenleving, door mr. P. J. Blom- menstein NRU: 20.05 Verandert de hou ding tegenover psychiatrische patiën ten?: gesprek met de Stichting Pandora. 20.30 Variaties op de stilte, hoorspel. 21.40 Lichte gr.muz. 22.00 Brood op de plank: uitzending over beroepskeuze. 22.20 Visueel gehandicapten: lezing over het Koninklijke Nederlands Gelei dehondenfonds. 22.30 Nws. 22.55 Jazz in aktie. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Meisjeskoor en licht in strumentaal sextet. 18.19 Uitzending van de Katholieke Volkspartij: Kaarten op tafel, een uitz. over politieke zaken die de aandacht verdienen. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.46 Act. 19.05 Litera- ma: radiokroniek over boeken, schrij vers en toneel. 19.20 Muz. en dienst: progr. met informaties over kerklied en kerkmuz. in klank en geschrift. 19.50 Stereo: Metropole orkest: amusements- muz. 20.10 Philippijnse volksliederen. 20.25 Op de man af, praatje. 20.30 Am sterdams kamerorkest mod. en klass. muz. 21.30 Lichte gr.muz. 22.00 Lichte gr.muz. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Mod. snaarinstrumenten, hun voorlopers en oervormen, muz. lez. 23.05 Lichte gr.muz. 23.30 Verbosonie, klankbeeld. 23.55—24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.50 In kleur: de Fabeltjes krant. 19.00 Journ. TROS: 19.07 In kleur: Jam: non-stop-action-pop-colour- show. NTS: 20.00 Journ. TROS: 20.20 Progr.-overzicht. 20.22 In kleur: De dief van Wasfington, TV-feuilleton. 21.12 An- jeraktie 1969. 21.22 Serge Lama: Tour de Chant. 21.40 Cities at war, documen tair progr. over Berlijn, (produktie van Granada Television) NTS: 22.40—22.45 Journ. 23.0023.30 Teleac: Filmkunde in het voorgezet onderwijs (les 2 herh.). NEDERLAND II NTS: 18.50 In kleur: De fabeltjes krant. 19.00 Journ. 19.03 Scala: inform, progr. NCRV: 19.30 In kleur: Pick Up: presentatie nieuwe gr.pl. NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Country- en Wes tern Show. 20.40 De Spaanse Burgeroor log, documentaire film (deel I). 22.10 Avondsluiting. NTS: 22.2022.25 Journ. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Lichte gr. muz. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radiojour naal. 8.20 Lichte gr. muz. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. NRU: 9.00 Een nacht tot 6 uur nul..., klankbeeld. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muz. uit de Middeleeuwen en Renais sance (opn..) AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (11.00-11.02 Nws.) 11.30 Stereo: Radio Filharmonisch Sextet: mod. muz. 11.55 Beursber. 12.00 Komt vrienden in het ronde: progr. rond het volkslied. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. Over heidsvoorlichting: 12.29 Uitz. voor de landbouw. AVRO: 12.39 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojourn. NRU: 13.30 Spiegel van België: Muz. en nws. van onze Zuiderburen. 14.00 Ros- strum of Composers 1968: muz. van hedendaagse componisten uit Austra lië en Joegoslavië. 14.00 Jazz uit het historisch archief (opn.). AVRO: 15.00 Stereo: De wereld van de opera: Ariadne auf Naxos, opera van R. Strauss, met toelichting. 16.00 Nws. 16.02 Canta America: lichte muz. uit Latijna Amerika. 16.30 Land der Mu zen: kunstkroniek. 17.00 Stereo: Big Band Beat: mod. orkestmuz. 17.25 Jazz Spectrum. 17.55 Med. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lichte gr. muz. met nws. en act. 8.00 Nws. 8.11 Te Deum laudamus: gewij de muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de vrouw. 9.35 Schoolradio. 10.00 Opstan ding en nieuw leven in de Bijbel, le zing. 10.15 Hoogtepunten uit Carmen, opera van Bizet (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Med. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. pro gramma (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Act.; 13.00 Raden maar...) 14.00 Conciliepostbus. 14.05 Schoolra dio. 14.30 Pizzicato: muzikaal middag magazine. (16.00 Nws.) 17.00 Over heidsvoorlichting: Encyclopedie van de Ned. Antillen, vraaggesprek van Cees van Maasdam met drs. W. Gor dijn. 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM ni VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws.) 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde vi site: licht pl. progr. (12.00 Nws.) 13.00 Nws. 13.03 Ekspres: pl. progr. (14.00 Nws.) 15.00 Nws. 15.03 Drie-draai. 16.00 Nws. 16.03 Mix: licht pl. progr. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Mix (vervolg). NTS/NOT: sie. NEDERLAND I 11.00-11.50 Schooltelevi- DUITSLAND I WDR: 18.00 Kleur: Voor de kinderen. 18.04 Kleur: Van Baby Ion bis tibermor- gen, TV-serie. 18.25 Kleur: Weekjourn. Aansluitend: Kleur: Die Eintrittskarte, TV-serie. 18.40 Journ. en Goedenavond. 19.20 Kleur: Muz. progr.). 20.00 Journ. en weerbericht. 20.15 Act. 21.00 Kleur: Kunstrijden op de schaats. 22.00 Kleur: Filmreportage. 22.45 Journ., commen taar en weerbericht. 23.05 Filmreporta ge. DUITSLAND II 18.05 Act. en muz. 18.40 Kleur: wed- strijdprogr. 19.10 Kleur: Königlich Baye- risches Amtsgericht, TV-serie. 19.45 Nws., act. en weerbericht. 20.15 Kleur: Uit onderzoek en techniek. Aansluitend: Nws. 21.00 Bumerang, Duitse speelfilm. 22.30 Nws. en weerbericht. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. van gister avond. 10.30 Spiel mit dem Tode, TV- spel. 12.00-13.30 De actuele kroniek. 16.05 Journ. 16.10 Voor de kinderen. 16.25 Voor de kinderen. 16.55 Voor de kinderen. 17.25 Kleur: Filmrep. 17.55- 18.00 Nws. DUITSLAND II 16.05 Voetbalwedstrijd Duitsland/ Engeland voor scholieren. 17.30 Nws. en weerber. 17.35 Raum ist in der kleinsten Hütte, TV-serie. UTRECHT Ruim 150 Nederlandse musea zullen zich voor de eerste maal gezamenlijk gaan presenteren. Dat zal gebeuren van 19 juni tot en met 13 juli onder de naam „Musement" in de Ire- nehal van de Jaarbeurs in Utrecht. Tij dens deze manifestatie zal vrijwel de he le rijkdom en verscheidenheid van het Nederlandse museum bezit worden ge toond. Musement heeft vooral ten doel bij een groter publiek belangstelling te kweken voor de musea. Het accent valt hierbij op „de gewone man", omdat juist deze bevolkingsgroep vaak niet in ziet welk nut het heeft een museum te bezoeken. Tijdens de officiële opening van Musement op 19 juli zal ook konin gin Juliana aanwezig zijn. De manifestatie is ook bedoeld om in de toekomst een beter gespreid bezoek van alle musea in ons land te bevorde ren. In totaal bezochten ruim 7Vs miljoen mensen het vorig jaar de ruim 400 Ne derlandse musea. Ruim twee miljoen mensen daarvan gingen naar een van de 18 Rijksmusea. De bezoekers van Musement zullen ook een volledig beeld krijgen van de activiteiten van de Ne derlandse musea. Zo zullen er tijdens de expositie onder meer klederdrach tenshows worden gegeven, terwijl men IS.26. Er gingen een paar rustige dagen voor bij, en op een goede ochtend stond smidje Ver holen enkele reparaties te verrichten aan boer Knolle's landbouwtractor, toen de waard van „Het Wapen van Rijkhuyzen" plotseling naderbij- trad. „Moge, Verholen," zuchtte deze, en hij haalde een papiertje uit zijn zak. „Weet jij mis schien waar ik die kale meneer Van Uylen uit hangt? Hij is toen 's avonds met jou mee naar huis gegaan, en daarna heb ik hem niet meer teruggezien. En nou heb ik hier nog een reke ningetje voor logies met ontbijt en een paar maai er ook klompenmakers en zilversme den aan het werk kan zien. Er zal voorts een continu filmprogramma wor den afgewerkt. De manifestatie zal, volgens de voor zitter van het werkcomité Musement, dr. L. Gans uit Amsterdam, een volledig beeld geven van alle terreinen, die door de musea worden bestreken, zo wel musea, oudheidkamers dis openba re collecties zijn vertegenwoordigd. De bezoeker maakt kennis met onder meer de beeldende kunst, kunstnijverheid, architectuur, letterkunde, toneel, film, religie, geschiedenis, archeologie, nij verheid, medische wetenschap, geologie, volkenkunde, opgravingen en natuur bescherming. Ook de hedendaagse kunst zal aan bod komen, hoewel over de in zendingen nog weinig vast staat. Enke le musea hebben laten weten dat ze niet vooraf zullen bekend maken wat ze het publiek willen laten zien. „Er zijn dus nog enige verrassingen in petto", aldus dr. Gans. De ruim 150 deelnemende musea om vatten niet het hele Nederlandse „mu seumpakket". Een groot aantal voor al veel kleinere musea doen niet mee. Enkele grotere zoals het Rotter damse Museum Boymans-Van Beunin- gen, verlenen geen medewerking aan Musement uit financieel oogpunt. Dr. Gans deelde mee, dat in de toe komst een sociologisch onderzoek on der de 150 Nederlandse musea zal wor den gehouden om te onderzoeken of de doelstellingen van Musement (het trek ken van meer publiek) ook inderdaad vruchten heeft afgeworpen. tijden, zie je." „Maak je maar geen zorgen, waard", lachte de smid. „De arme meneer Van Uylen heeft een klein ongelukje gehad en ligt boven in bed. Voorschrift van de dokter, begrijp je? Dat geld komt wel." „Dus je denkt wel, dat het met dit rekeningetje in orde komt?" vroeg de waard bedremmeld. „Nou beterschap dan maar met de patiënt, hè?" Nu met die patiënt ging het blijkbaar best. Hij lag prinsheerlijk in de kussens en genoot van de inhoud van vier be langrijke papiertjes. Telkens weer begon hij te lezen... "Ik, Jacob van Uylen, ondergeteken de van dit document, verklaar hiermede een goudschat begraven te hebben op zeshonderd rijnlandse ellematen afstand van mijn have zate Uylenborgh. De juiste plaatse heb ik ge merkt met een jonge boom, welke stam voor zien is van het uitgesneden wapen der Uylens. Op deze wijze hoop ik mijn geld te kunnen be waren voor mijn geliefde nageslachtDe goe de Gozewijn was zo blij als een kind en kende de boodschap al helemaal uit zijn hoofd.... Musement kan met een jaarmarkt voor de kunst worden vergeleken: Er wordt een museumstad gebouwd, com pleet met straten en pleinen, met stands en etalages, met attracties en demon straties. Specifieke zaken komen hier bij aan de orde: restauraties, het pro bleem van vervalsingen, oude ambach ten en het geven van namen aan onbe kende schelpen of stenen. De manifes tatie is onder meer mogelijk gemaakt met steun en medewerking van het mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk en gemeentelijke en provinciale overheden. Het initiatief van Musement is uitgegaan van de ver eniging van Nederlandse musea. „De museumdag". De vereniging heeft hier toe een stichting opgericht. De lijst van deelnemers is zeer omvangrijk: behal ve alle Rijksmusea kunnen worden ge noemd het Allard Pierson Museum (ar cheologisch museum van de Universi teit in Amsterdam), het Nederlands Filmmuseum, de Vereniging van Noord brabantse en de Federatie van Friese musea, het Zoölogisch Museum van de Universiteit in Amsterdam, het Natio naal Automobielmuseum in Leidschen- dam (dit museum omvat de grootste standruimte), het Nederlands Openlucht museum in Arnhem, de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek in Amersfoort, het Nederlands Postmuseum en het Koninklijk kabinet van Munten, Penningen en Gesneden Stenen in Den Haag. het Rijksmu seum va Volkenkunde in Leiden, het Rijksmuseum Kröller-Müller in Ot- terlo en het Nederlandse Molenmuseum in Nieuw Vossemeer. Zelfs het Neder lands Belasting Museum uit Rotterdam is present. Bovendien is ook het Prins Bernhardfonds uit Amsterdam verte genwoordigd. Ter gelegenheid van het feit dat „Duke" Ellington op 29 april 70 jaar wordt zal de NRU maandag (22.55- 23.55 uur) een speciaal Ellington-pro- gramma brengen. Dit programma wordt uitgevoerd door Nina Simone en Bill Evans. Produktie: Joop de Roo. Nina Simone zingt o.a. „In my soli tude"- „Sophisticated lady" en „Stom- py Jones". De radio-opname hiervan werd gemaakt in de NCRV-studio tij dens het verblijf van de zangeres in ons land eind maart. Nina Simone trad op met de band van Boy Edgar. Bill Evans maakte met zijn trio, eveneens eind maart, een opname voor dit programma in de KRO-stu- dio. Het trio bestaat uit: Bill Evans, piano, Eddy Gomez, bas en Marty Morell, drums. Het wisselen van de programma's op de zenders Hilversum I en II, het geen tot nu toe om de vier maanden gebeurde, zal met ingang van het win terseizoen voortaan éénmaal per jaar plaatsvinden. Dit jaar echter zal er voordien nog één zenderwisseling zijn, en wel per 1 mei a.s.: dan zal het AVRO/VARA/VPRO-programma te horen zijn via Hilversum II en het KRO/NCRV/TROS-programma via Hil versum I. De daaropvolgende zenderwisseling zal plaats hebben op 5 oktober; deze wisseling geldt dan het gehele jaar tot het begin van het winterseizoen in ok tober 1970. DELFT De resultaten van d« Ne- derlandsche Kabelfabrieken zijn vorig jaar aanzienlijk verbeterd. Dit jaar handhaafde de bedrijvigheid zicti tot nu toe op een hoog niveau. De omvang van de in 1969 ontvan gen opdrachten hield hiermee gelijke tred. Zeker de eerstkomende maanden mag dan ook op een goede bezetting van het fabrieksapparaat worden gere kend. Aan de jaarvergadering 12 mei wordt voorgesteld het dividend over 1968 te verhogen van 16 tot 18 pet- Er komt dan ook een statutenwijziging aan de orde, waarin het bestuur zich veilig wil stellen tegen een overval op het concern. Het exploitatieresultaat steeg vorig jaar van 77,1 tot 92,7 miljoen en de nettowinst van 13-3 tot 15,5 miljoen. De afschrijvingen namen toe van 36,8 tot 39,2 miljoen. UTRECHT Op de algemene verga dering van aandeelhouders van Gront mij in De Bilt zijn de balans en de ver lies- en winstrekening over 1968 goed gekeurd. Het dividend is vastgesteld op 12 procent (In 1967 10 procent), alsme de een uitkering in aandelen van 2 pro cent (onveranderd) ten laste van de agio-reserve. Ir. J. J. Westerhof, voorzitter vaq de directie, werd met algemene stemmen benoemd tot president-directeur. Ir. Westerhof, die van 1947 tot 1954 hoofd ingenieur was bij de Cultuur-Techni sche Dienst en van 1954 tot 1958 lid van de directie van deze dienst, werd in 1956 in de directie van de Grontmij op genomen. Aan prof. dr. A. H. M- Al- bregts, voorzitter van de raad van com missarissen werd op eigen verzoek eer vol ontslag verleend als commissaris der vennootschap. Prof. Albregts is namelijk van me ning, dat nu de Grontmij door de mede-oprichting van de NV Gronami.j haar werkzaamheden in verticale richting op het gebied van de bouwac tiviteiten en de financiering daarvan heeft vergroot, het commissariaat van de Grontmij z.i. niet verenigbaar is met zijn positie in een andere onderneming, die in de loop der jaren geïntegreerde activiteiten op voormeld gebied heeft gerealiseerd en waarmee de band in latere jaren als gedelegeerd commissa ris van nog oudere datum is. Ir. M. A. Geuze uit Poortvliet zal prof. Albregts als voorzitter van de raad van commis sarissen opvolgen. DEN BOSCH De raad van bestuur van P. de Gruyter en Zn. NV deelt mee- dat op de op 25 april gehouden commissarisvergadering besloten werd aan de op 9 juni a.s. te houden algeme ne aandeelhoudersvergadering voor te stellen het dividend op de cumulatief preferente aandelen en op de cumula tief preferente winstdelende aandelen over 1968 vast te stellen op zes procent. De resultaten over het boekjaar 1968 laten niet toe daarnaast een dividend op de gewone aandelen uit te keren. BRUSSEL Tussen de raden van beheer van de Belgische warenhuis maatschappijen Innovation en Bon Mar ché zijn fusiebesprekingen gaande en een gunstige beslissing kan binnen af zienbare tijd worden verwacht, zo heeft de directeur-generaal van Innovation. Bernheim, verklaard op een persconfe rentie in Brussel. Met elkaar zullen deze ondernemin gen over een kapitaal beschikken van 1,4 miljard frank. Ze beschikken reeds over een gezamenlijke dochtermaat schappij, Priba. Tezamen met de doch ter bereiken zij een omzet van 13 mil jard frank. EINDHOVEN In de namiddag van maandag 19 mei zal Philips de cijfers over het eerste kwartaal 1969 bekend maken, zo wordt van de zijde van het bedrijf meegedeeld. De jaarlijkse ver gadering van aandeelhouders wordt, zo als bekend, gehouden vrijdagmiddag 2 mei te Eindhoven- AMSTERDAM In de eerste zes maanden van het lopende boekjaar heeft de Vernis- en Verffabriek Vette winkel een omzetstijging geboekt van 6 procent bij gelijkgebleven resultaten. Het bestuur, dat dit in de jaarverga dering meedeelde- acht de basis sterk genoeg om het dividend te kunnen handhaven. Het lopende boekjaar zal vijftien maanden gaan beslaan omdat het boekjaar gelijk gaat lopen met het kalenderjaar. De vergadering keurde met algemene stemmen de fusie met Varossieu goed. Aansluiting bij een groot chemisch concern wordt niet af gewezen als dit bedrijf de verfsectr als belangrijk ziet. DELFT De orderportefeuille van de Machinefabriek Reineveld heeft zich in het eerste kwartaal gunstig ontwikkeld. De waarde van de buiten landse orders ligt belangrijk boven die van 1968, zo deelt de directie mee. Zij hebben een waarde van ruim f 3 mil joen. Ook uit Nederland zijn enkele belangrijke orders ontvangen. Reineveld meldde enlangs een forse daling van de winst en de mogelijk heid van dividendpassering.

De Vallei | 1969 | | pagina 2