Rustig weekeinde in Noord-Ierland MENINGSVERSCHIL IN COMECON Twee in mannen gepakt zaak-Lèbach Ook drs. Tilanus sluit tussentijdse kabinets wijziging niet uit m Alain Poher, voorstander Europese éénwording Commissaris wiltu een stuk kaas uit het vuistje? én beschuit Krankzinnige doodt mede patiënt Geestelijken trokken door straten Londonderry VS-vloot naar de Gele Zee Korpsen van 400 Geestdriftige ontvangst man gewenst bij polit ie Verzet van Roemenië Rachman wil conferentie over Jeruzalem Band met de Maffia President van Bolivia verongelukt Spaanse priester vrijgelaten Na voorzitter c.h.-jongeren Kusttanker met giftige stof ramde steiger Voorlopige opvolger De Gaulle Zesde hart in Zuid-Afrika overgeplant Fotograaf liep beeld omver: hoofd er af In Breda één postbestelling Vieren van giek kan rampen voorkomen China bestudeert Sovjet-voorstel Desertie mislukt „Polak weigert in de toekomst te kijken'" Galerijen van flats moeten worden gestut Regering Peru beboet KLM Zwakzinnige dronkeman stichtte brand Weer Migs boven West-Berlijn nl m5S8ÊSSaP MOEDIG GEESTDRIFTIG Naar Zuid-Korea Investeringsbank Lening PARACHUTIST POLITIE 200 ARRESTEERT NEGERS Uw sleutel tot opgewekter autorijden is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie" waardoor u nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. STAATSDIENST M,i,v. oktober: Voorzitter visserbond: C.O.C. MEENT: Scherp kantje DRAMA IN INRICHTING GEEN VERVOLGING MAANDAG 28 APRIL 1969 NMlIlfltlflMHJMflItlllflIflIIIIIIIIIIIIIIIIIIII lüiuimiiiiiiimntiNiiiiiiMfiMifiiiitni T ONDEN Op een vechtpartij na in Armagh tussen protestantse extremisten en rooms-katholieken en hun medestanders, is het weekeinde in Ulster vrij rustig verlopen. Ondanks de gevaarlijk opgelopen spanning wa ren er verder geen ongeregeldheden. Alleen in Saintfield bij Belfast, vond een priester gisterochtend een primitieve tijdbom op een kozijn van zijn rooms-katholieke kerk. Hij sneed koelbloedig één der draden door van het tijdmechanisme. Dat het in het anders zo woelige Lon donderry tijdens het weekeinde rustig is gebleven, was mede te danken aan een moedig initiatief van vier geeste lijken. De rooms-katholieke en de Angli caanse bisschoppen van die stad maak ten zaterdag, samen met twee domi nees een lange tocht door de buurten waar elk ogenblik een nieuwe uitbar sting werd verwacht. De vier kerkelijke leiders werden overal geestdriftig ontvangen. In de kathedraal van Armagh heeft de rooms-katholieke primaat van ge heel Ierland, kardinaal Conway, zijn gelovigen gisterochtend ook nog eens aangemaand om geen geweld te ge bruiken. De kinderen werd gevraagd om niet op straat te gaan. WASHINGTON De Amerikaanse oorlogsschepen, die sinds kort in de Ja panse Zee waren samengetrokken, zul len naar de Gele Zee opstomen. Dit heeft het ministerie van Defen sie in Washington bekendgemaakt. De schepen, die ter bescherming van de verkenningsvliegtuigen bij Noord-Ko- rea bleven varen, zullen nu verder van Noord-Korea en de Sovjet-Unie van daan gaan. De Gele Zee strekt zich uit ten westen van Korea langs de noorde lijke kust van China. In Moskou wordt de overplaatsing van de Amerikaanse oorlogsschepen beschouwd als een positieve reactie op de „ongerustheid van het Kremlin", waarvan de Russen tegenover de Ame rikanen blijk hadden gegeven. Inmiddels is een deel van de Ameri kaanse militaire installaties van Okina wa bij Japan overgebracht naar Zuid- Korea. Het Zuidkoreaanse parlement heeft een resolutie goedgekeurd, waar in aan Amerika wordt gevraagd om het Zuidkoreaanse leger te modernise ren en de Amerikaanse bases in Korea te versterken. I Rooms-katholieke en Angli caanse bisschoppen hebben in Londonderry (Noord-Ierland) de bevolking tot kalmte gemaand. Zij 1 werden overal geestdriftig ontvan- l 1 gen en hun oproep had tot gevolg dat het afgelopen zondag vrij rustig 1 bleef. DEN HAAG Het landelijk contact orgaan van hoofdcommissarissen en commissarissen van gemeentepolitie meent dat de centralisatie van de poli tie moet worden gezocht in gewestelij ke of regionale politiekorpsen van min stens vier- tot vijfhonderd man. De politie-autoriteiten hebben hun mening vastgelegd in een memoran dum, dat zij toezonden aan de minis ters van Justitie en Binnenlandse Za ken, de Eerste en Tweede Kamer, de commissarissen der Koningin, de bur gemeesters en andere personen en in stanties die bij het vraagstuk zijn be trokken. De politie moet volgens het memoran dum ook niet vallen onder twee minis ters, die van Justitie en die van Binnen landse Zaken. Er moet een minister met politiezaken worden belast. TJRAAG De topconferentie van de Oosteuropese organisatie voor eco- nomische samenwerking, Comecon, is zaterdag in Moskou geëindigd. De deelnemende landen zijn het niet eens kunnen worden over het belang rijke vraagstuk van economische integratie. Dit bleek uit het slotcommuni qué. De Sovjetunie is een groot voorstan der van zo'n integratie, maar met na me Roemenië heeft zich in Moskou sterk ertegen verzet. Aangekondigd werd dat er een inves teringsbank voor de landen van de Co mecon komt en dat het werk van de internationale bank voor economische samenwerking van de Oosteuropese lan den moet worden verbeterd. In Praag keerde gisteren de Tsjecho- Slowaakse delegatie terug uit Moskou. Ze bestond uit de partijleider, Gustav Husak- en de premier, Oldrich Cernik. Wat de Praagse leiders uit de Rus sische hoofdstad mee naar huis hadden gebracht werd niet bekend gemaakt. Het stond echter wel vast dat Husak en Cernik met de Russische leiders hadden gesproken over terugtrekking van de Russische troepen uit hun land. Bovendien zou er zijn gesproken over een grote Russische lening aan KOEALA LOEMPOER De premier van Maleisië, Abdoel Rachman wil zo spoedig mogelijk een conferentie van de Islamitische landen. Het onderwerp van de conferentie zou „de bevrijding van de heilige stad Jeruzalem" zijn. Rachman verklaarde gisteren, dat het Israëlesch-Arabisch conflict zich zou kunnen uitbreiden tot een heilige oorlog ott de bevrijding van Jeruzalem. ADVERTENTIE LEBACH Met de arrestatie van twee mannen, zaterdag in Landau, heeft de Westduitse politie waarschijn lijk een beslissende slag geslagen in de zaak-Lebach. De twee arrestanten, Hans Jürgen Fuchs (26) en Wolfgang Wilhelm Ditz (26), zijn naar men aanneemt de da ders van de gewapende overval op een munitie-opslagplaats in Lebach (Saar land) op 20 januari van dit jaar. Bij die overval werden drie wacht posten doodgeschoten. Een vierde over leed aan de opgelopen verwondingen Fuchs is een oud-parachutist, die tot augustus vorig jaar in Lebach had ge diend. Ditz verliet de militaire dienst in 1967. Beiden werden gearresteerd in Landau, honderd kilometer ten zuid oosten van Lebach dat dicht bij de Westduits-Franse grens ligt. Volgens Siegfried Buback, de West duitse officier van justitie die het on derzoek in handen heeft, is het moge lijk dat de Maffia de hand heeft gehad in de overval. Deze theorie was al eer der verkondigd in een Westduits tele visieprogramma. De politie onderzoekt nl. of de twee mannen de overval alleen hebben ge pleegd of in opdracht en in samenwer king met een onderwereldorganisatie. Bij de arrestatie van de twee man nen trof men in het huis waar ze ver bleven een schrijfmachine aan van hetzelfde type waarmee eerder brieven geschreven waren aan een tijdschrift en een makelaar in München. De brie ven waren ondertekend met „De Maf fia". LA PAZ President René Barrien- tos van Bolivia is gisteren verongelukt. Hij kwam om het leven toen zijn he likopter neerstortte in de buurt van Oruro, aldus heeft de chef van de Bo liviaanse strijdkrachten meegedeeld. Barrientos was sedert augustus 1966 president van Bolivia. Tsjecho-Slowakije, bedoeld om de eco nomie van dit land te verbeteren. Vorige week al meldde een Joego- Slavisch persbureau uit Moskou dat overeenstemming was bereikt over een schema voor terugtrekking van de be zetters uit Tsjecho-Slowakije. BILBAO De Spaanse autoriteiten hebben zaterdag op uitdrukkelijk ver zoek van de bisschop van Bilbaop mgr. Cirarda, diens vicaris-generaal, pater Ubieta vrijgelaten. De geestelijke had drie etmalen gevangengezeten op ver denking van sympathie voor de verbo den Baskische organisatie, Eta. Pater Ubieta werd vrijgelaten op grond van een verdrag met het Vati- caan, dat het de Spaanse staat verbied geestelijken gevangen te houden zonder toestemming van het episcopaat. De bisschop van Bilbao heeft geen stappen ondernomen om zeven andere priesters, die gevangen zijn gezet we gens hun vermeende activiteiten voor de Eta, te bevrijden. Hun hangen pro cessen boven het hoofd, die kunnen re sulteren in gevangenisstraffen tot der tig jaar of zelfs de doodstraf. DRIEBERGEN Drs. A. D. W. Tilanus, voorzitter van de c.h.-fraetie in de Tweede Kamer, vindt dat het in principe mogelijk moet zijn om een zittend kabinet te reorganiseren. Dat zou kunnen door „onderweg" te wisselen, door onderlinge verschuivingen of door vervanging van zittende leden van het ka binet. Drs- Tilanus sprak gisteren in Drie bergen voor de algemene vergadering van de c.h.-jongerenorganisatie. Hij reageerde op de bewering van de jon- gerenvoorzitter de heer Jac Huysen, dat het kabinet eigenlijk zou moeten worden gereorganiseerd omwille van zijn prestige. De heer Huysen had daarbij, vooral de ministers in de sociaal-economische driehoek (Witteveen, De Block en Rool- vink) en minister Luns (Buitenlandse Zaken) op het oog. Drs. Tilanus zei in zijn reactie niet, dat nu al zou moeten worden overge gaan tot reorganisatie van het kabi net. Dat is, zei hij, in de eerste plaats een verantwoordelijkheid van het kabi net en van minister-president De Jong. HOEK VAN HOLLAND De Neder landse kusttanker Elisabeth Broere, ge laden met het zwaar giftige acrylnitril, is gisternacht uit zijn roer gelopen en tegen een steiger gebotst. De boeg van het schip werd ernstig beschadigd, maar de laadruimte bleef intact. De steiger, van de Maatschap pij Zeeland in Hoek van Holland, scheurde over een lengte van 25 meter; drie vloedpalen sneuvelden. Acrylnitril is een van de gevaarlijk ste stoffen, die in het Rotterdamse ha vengebied worden vervoerd. CHARLESTON De politie van Charleston in de Amerikaanse staat South Carolina heeft zaterdag 89 jonge negers gearresteerd. De jongelui zaten vreedzaam op straat in de stad. Toen zij weigerden op te stappen, werden zij in overval wagens gestopt. De dag tevoren had de politie al 102 negers gearresteerd onder wie ds. Abernathy, de opvolger van negerlei der ds. King. Zij hadden een verboden mars toch gehouden. ADVERTENTIE Natuurzuiver 11/fet het aftreden van president De Gaulle als onvermijdelijke consequentie -L" van een nederlaag in het referendum over de senaats- en gewestelijke bestuurshervormingen is de 60-jarige Alain Poher, de voorlopige opvolger van De Gaulle, totdat een nieuw Frans staatshoofd is gekozen. Ironisch' genoeg wordt deze rol als tijdelijk staatshoofd toebedeeld aan de voorzitter van de senaat, het instituut dat juist door de in het referendum verworpen hervormingen zijn politieke macht zou hebben verloren. Poher heeft dan ook een gezagheb bende stem gehad in het koor van poli tici, dat het Franse volk tot nee-stem men heeft gemaand. Als senaatsvoor zitter volgde hij in oktober 1968 de fel le anti-gaullist Gaston Monnerville op, die deze functie 21 jaar had bekleed. Krachtens de grondwet neemt de voor zitter van de senaat tijdelijk het pre- sidentsqhap waar als het staatshoofd voor het eind van zijn ambtstermijn aftreedt. Onder de aan het referendum onderworpen voorstellen zou dit de mi nister-president worden. Poher is lid van de Centrum-Partij, zeer toegewijd aan de Europese één wording. en heeft er naar verluid be langstelling voor, de volgende gekozen Franse president te worden. Aanvaardt hij een presidentskandidatuur, dan zal hij aftreden als president ad interim, zo heeft hij reeds verklaard. Alain Poher werd op 17 april 1909 ge boren en studeerde rechten en politie ke wetenschappen voor hij in staats dienst ging. In 1946 werd hij in de se naat gekozen en bekleedde in de daar.- nacht opnieuw een harttransplantatie verricht. Het was de zesde maal, dat in Zuid-Afrika iemand het hart van een ander mens ontving. De operatie werd niet uitgevoerd in het Groote-Schuurziekenhuis in Kaap stad, waar tot nu toe alle transplanta ties zijn uitgevoerd, maar in het Went- worthziekenhuis in Durban. Behalve de Groote Schuur en het Wentworthziekenhuis beschikken nu ook ziekenhuizen in Johannesburg en Pretoria over een accommodatie, die harttransplantaties mogelijk maakt. opvolgende jaren hoge functies in het ministerie van Financiën. Al in het begin van de jaren '50 be gaf Poher zich in de Europese politiek. Na verscheidene functies in Europese organen te hebben vervuld, was hij van 1955 tot 1957 voorzitter van de Euro- marktcommissie. In 1966 werd hij ge kozen tot voorzitter van het Europees parlement, en in maart vorig jaar voor een tweede termijn gekozen. Wegens zijn verdiensten in de twee de wereldoorlog werd hij onderschei den met het Croix de Guerre en „me daille de Résistance". Poher is burge meester van het Par ij se voorstadje Ablon, waar hij ook woont. Poher heeft een dochter, Marie Agnes, die ge trouwd is en drie kinderen heeft. CULEMBORG Een kostbaar ma donnabeeld is zondagmiddag op de ten toonstelling Kerkzilver en kerkgewa den in Culemborg gesneuveld. Een bezoeker, die aan het fotografe ren was, liep achteruitgaand het ma donnabeeld tegen de vloer. Het hoofd brak van de romp, waarbij het beeld ook nog scheuren opliep. De fotograaf bleek verzekerd. BREDA Begin oktober zal Breda nog maar één postbestelling per dag krijgen. De posterijen in Breda kam pen met een ernstig personeelstekort. Zelfs na de invoering van het nieuwe systeem zal een tekort blijven bestaan. Het éénbestellingssysteem moet in het voorjaar van 1971 landelijk zijn in gevoerd en dan een jaarlijkse bespa ring van vijftien miljoen gulden ople veren. URK Het aan dek laten vieren van de gieken op vissersschepen zou een nieuw voorschrift van de Scheep vaartinspectie kunnen zijn. Op die manier zouden rampen, als on langs op het IJsselmeer met de kotter UK 204 gebeurde, kunnen worden voor komen. De heer K. Hoekstra uit Urk sprak hier zaterdag over als voorzitter van de Nederlandse Vissersbond op de jaarvergadering in Utrecht. Er zijn al enkele kotters waarop het mogelijk is de gieken waaraan het vistuig wordt bevestigd helemaal neer te laten. De meeste visserssche pen varen nog met de bomen rechtop of half opgehaald als er niet wordt ge vist. De Scheepvaartinspectie onderzoekt nu of op die schepen de gieken ook omlaag gelaten kunnen worden. Op die. manier wordt de stabiliteit verbeterd, omdat het zwaartepunt omlaag wordt ge bracht. HONGKONG China bestudeert Russische voorstellen voor besprekin gen over de grensgeschillen tussen de twee landen. Dat heeft Radio-Peking gisteren be kendgemaakt. Lin Piao, de officiële plaatsvervanger van partijleider Mao Tse-toeng, maakte vorige week voor het eerst gewag van het Russisch-Chi- nees contact over deze kwestie. Lin onthulde dat de Russische pre mier, Kosigin, op 21 maart met de Chinese leiders een telefoongesprek wilde voeren over de geschillen. De Chinezen wezen dat af. Op 29 maart deed Moskou nieuwe voorstellen om de in 1964 afgebroken besprekingen te hervatten. Maar de Russen bleven daarbij „obstinaat" vasthouden aan hun eigen standpunten zei Lin Piao. China heeft inmiddels nog niet gerea geerd op een tweede Russisch voorstel van 12 april, om spoedig te gaan on derhandelen. WILLEMSTAD Twee hofmeesters van de Koninklijke Marine, gelegerd in Parera op de Nederlandse Antillen, hebben geprobeerd te deserteren. Zij stalen op Curagao een vissers boot. Drie mijl buiten de kust werden zij door vissers aangehouden en op sleeptouw genomen naar Klein 'Sint Mi chel. Daar werden zij aan de mare chaussee overgegeven. AMSTERDAM „Wanneer minister Polak ons de koninklijke goedkeuring weigert, sluit hij aan bij het verleden en weigert hij in de toekomst te kij ken". Deze woorden sprak de algemeen voorzitter van de Nederlandse vereni ging van homofielen (COC), de heer B. Premsela, gistermorgen in zijn ope ningsrede van het congres van het COC. De heer Premsela was over de ont wikkeling van het COC, dat vorig jaar groeide van 4742 tot 5845 leden, niet he lemaal tevreden. Er was, meende hij, te weinig gebruik gemaakt van de mo gelijkheden tot experimenteren in het jongerenwerk. Hij hoopte, dat hierin verandering zou komen. Het congres, dat in een gemoedelijke sfeer gehouden werd, kreeg een scherp kantje toen bij de hoofdbestuursver kiezing het afwezige hoofdbestuurslid drs. J. B. W. Polak ter sprake kwam. Een Amsterdamse afgevaardigde achtte de heer Polak niet op zijn plaats in het hoofdbestuur wegens zijn activiteiten voor het Democratisch Ap pel, „een politieke groepering die slechts tut tut, ho ho, in het vaandel geschreven heeft". Deze opmerkingen lokten felle de batten uit die tenslotte resulteerden in een schriftelijke stemming. De heer Po lak werd gekozen met 36 tegen drie stemmen. DEN HAAG De galerijen van bij na 160 flats in de Leidschendamse Prin ses Annalaan lopen de kans te verzak ken en zijn daarom door jjzeren palen gestut. De woningen zijn voor ongeveer de helft bewoond. Het resterende deel komt in de komende twee maanden klaar. Volgens de toekomstige eigenaar, de Nationale Nederlanden N.V., zijn een paar balconelementen bij proefbelas- ting verzakt. Een versterking zal de bouwer twee a drie ton kosten. De dienst Bouw- en woningtoezicht van Leidschendam zag geen reden het bouwwerk stil te leggen. SCHIPHOL De KLM moet aan de regering van Peru een boete van ruim achtduizend gulden betalen. Peru zegt dat de KLM zonder toe stemming gebruik maakt van een toe stel met een capaciteit voor tweehon derd passagiers. De KLM had alleen toestemming om te vliegen met e DC-8 voor 133 inzittenden. Volgens de KLM heeft zij er niet bij stil gestaan dat Peru de super DC-8 als een nieuw type zou beschouwen. Zij heeft inmiddels officieel gevraagd dit vliegtuig voortaan te mogen gebruiken voor vluchten naar dit Zuidamerikaan- se land. In Djakarta is voor het eerst een stierengevecht gehouden. President en mevrouw Suharto, Indonesische minis ters, leden van het diplomatieke corps woonden met honderdduizend andere toeschouwers dit eerste stierengevecht bij. NOORDWIJKERHOUT In de psy chiatrische inrichting St. Bavo in Noordwijkerhout heeft zaterdag een patiënt een medepatiënt doodgestoken met een mes, dat werd gebruikt bij het werk in de tuin. Dader en slachtoffer behoorden tot een groep jongemannen uit de gesloten afdeling van de inrichting, waar de pa tiënten worden verpleegd voor wie een krankzinnigverklaring is afgegeven- De Haagse officier van justitie, mr. W. J. Kolkert, die het onderzoek leidt, heeft erin toegestemd dat de dader in de inrichting blijft. De geneesheer-di recteur heeft de officier gegarandeerd, dat er tegen herhaling en tegen even tuele zelfmoordpogingen zal worden gewaakt. Opsluiting van deze patiënt in een huis van bewaring zou volstrekt onverantwoord zijn, meende de genees heer-directeur. Over de toedracht van de steekpar tij, die zich afspeelde in een van de pa viljoens, is nog niet veel bekend. Er waren geen ooggetuigen en de geeste lijke toestand van de dader maakt een uitgebreid verhoor voorlopig nog onmo gelijk. Van een vete tussen de twee pa tiënten was nooit iets gebleken. Mr. Kolkert heeft al besloten geen vervolging in te stellen. Hij is wel ge ïnteresseerd in het antwoord op de vraag hoe een krankzinnige patiënt de beschikking kon krygen over een mes. Het onderzoek daarnaar is nog niet af gesloten. c ADVERTENTIE LEEUWARDEN De 31-jarige J. de V. uit het Friese Opeinde heeft gisteren tegenover de politie van Smallingerland bekend de veestalling van de familie W. Blauw in brand te hebben gestoken. De man, die als zwakzinnige bekend staat, was dronken toen hij de brand stichtte. Hij wordt overmorgen voor de officier van justitie in Leeuwarden ge leid. Passerende automobilisten ontdekten 's nachts om half een de brand. Zij slaagden erin achttien koeien, een paard en een veulen naar buiten te brengen. De dieren waren het eigen dom van de vader van de heer W. Blauw. De V. riep op het terrein van de brand steeds: „Ik heb hem aangesto ken. Dit had ik niet moeten doen". Hij werd ter plaatse gearresteerd. WEST-BERLIJN Tweemaal zijn zaterdag groepen Russische straalja gers van het type Mig laag over West- Berlijn gevlogen. De dag tevoren had den ook Migs lage vluchten boven de stad uitgevoerd. De drie westelijke geallieerden Ame rika, Engeland en Frankrijk, hebben bij de Russen geprotesteerd. ADVERTENTIE tls elke dag verjaardag, met aardbei 5V kl i

De Vallei | 1969 | | pagina 5