ENGELAND VOL SPORTIEVE BEWONDERING Bernadette gaat „getto van het gemenebest zeer dapper te lijf Nieuw op de boekenmarkt Het Boek voorde Weg' - de steen der wijzen Achttien bezig met een eigen program n D- Communisme alleen militair met tijd meegegaan MR BIESHEUVEL FRACTIELEIDER ARP. Motorsport Science Fiction Ken uw paard Over „Spoken' Arm Experiment Aantrekking MELOVAN DJ1LAS IN NIEEIV BOEK: MAANDAG 28 APRIL 1969 LONDEN Bernadette Devlin vierde deze week haar 22ste verjaardag in Lon den. Voor een deel in het Lagerhuis, waar zij als jongste vrouwelijk lid dat er ooit was, haar triomfantelijke intrede had gedaan. Dit eenvoudige meisje uit het woelige Noord-Ierland heeft Engeland met stom heid geslagen, ledereen is wild enthousiast over deze vurige strijdster voor de men senrechten in het door godsdienstige twee spalt verscheurde Ulster, waar de toestan den nog zo achterlijk zijn, dat men nu spreekt van het „getto van het Gemene best", het achterlijkste gebied, sociaal, poli tiek en religieus van heel Europa. Zij is aan de lopende band de gast van de groten in de politieke wereld van Lon den. Op een dag gaf zij een persconferen tie, moest zij weghollen naar een lunch, waarna het Lagerhuis haar weer opeiste. Links en rechts is vol bewondering voor deze kordate, kleine timmermansdochter, derde-jaars studente in de psychologie, die eerst het grootste kiesdistrict van Noord- Ierland stormenderhand veroverde en daarna, in één middag politiek Londen. Bernadette, haar vier zusjes en één broer zagen hun vader vroeger niet al te veel. Er was in Cookstown, waar zij wonen, voor hem geen werk. In heel Ulster niet Hij ging, als zovelen, naar Engeland om te werken. Als het even kon kwam hij de weekeinden thuis. Cookstown is een dwarsdoorsnede van de sociale en economische ellende waar Ulster zo rijk aan is. Het plaatsje heeft krotten- buurten waar katholieken wonen, maar ook dergelijke wijken met protestanten. Daar leerde Bernadette de getto-mentali teit kennen waar Ulster de laatste halve eeuw aan gewend is geraakt. Vader Devlin stierf toen zü negen jaar was. Haar moeder nam z(jn taak als ge zinshoofd over. „Wy waren arm", zegt Bernadette met ontwapenende oprechtheid. ..wy moesten het doen met f 100 per week, die moeder van de staat kreeg." Dit jongste Lagerhuislid beschouwt zich dan ook in de eerste en voornaamste plaats als vertegen woordigster van wat zy de verdrukten in Ulster noemt. De meeste mensen in Noord-Ierland zijn arm, aldus Bernadette. Zij wijdt dit aan het wanbeleid van de protestantse partij der Unionisten. Er is geen werk. er zijn onvoldoende wo ningen en daar lijden zowel de katholieken als de protestantse kleine luiden onder. Op school bleek al hoe intelligent Ber nadette is. Ze kreeg daar alle kans om ho gerop te komen, ondanks de sociale mis standen in Ulster. Maar ze zegt bitter dat ze juist als gevolg van de toestand in Ul ster parlementslid is geworden. Veel der anderen die een goed stel hersens hebben, zijn geëmigreerd. ,,Veel van mijn school vrienden hebben geen werk", vertelt ze. Men noemt haar al een moderne Jeanne d'Arc „Ik zie mezelf als Bernadette Devlin", weerkaatst ze snel. Ze hoopt haar studie in de psychologie te kunnen beëin digen. Ze heeft om uitstel gevraagd, om eerst haar politieke werk te kunnen aan pakken. Van huis uit is Bernadette katholiek. Ze heeft echter een oecumenische kijk op haar geloof. Ze noemt zich ook socialist, maar ook dit niet in de doctrinaire zin. „Ik heb Marx niet eens gelezen", bekent ze een beetje beschaamd lachend. Haar ideaal is een Ierse socialistische republiek die noord en zuid verenigt. Sinds Bemadette's moeder twee jaar ge leden overleed, wist zü het gezin Devlin ondanks haar studie by elkaar te houden. Een deel van haar studietoelage besteedde ze om haar zusjes en broertjes te kleden en te eten te geven. „Ons kleine experiment in een democratische gemeenschap", noemt ze dit. „Ieder is gelyk, we delen alles". Nu krijgt Bernadette een salaris als la gerhuislid van ruim 27.000 gulden. Enkele maanden geleden had niemand buiten de universiteit van Belfast van Ber nadette Devlin gehoord. Tot ze uit solidari teit met mede-studenten meeliep met een protestoptocht. Die ging uit van de cam pagne voor gelijke burgerrechten. Het liep uit op een bloedige veldslag met extreme protestanten en de politie. Een vriend van Bernadette kreeg een gapende hoofdwond toen hij een slag kreeg met een politie- knuppel. „Ik was volkomen ontzet", zegt ze van dit incident. „Diep geschokt, ik kon niet langer afzijdig blijven". Dit was het begin. Ze nam van dat ver schrikkelijke moment af met hart en ziel deel aan de strijd voor gelijke rechten voor de katholieke minderheid. Bernadette voerde haar campagne niet als katholiek maar van algemeen menselijk, democra tisch, christelijk standpunt uit. „Ik ben een van jullie", riep ze van meet af aan tegen de arme kathplieken en protestanten, de verdrukten wier woordvoerster zij is. In februari was ze voor de eerste keer kandidaat by verkiezingen. Dit was een in terne Noordierse aangelegenheid. Toen al bleek haar enorme aantrekkingskracht. Vorige week beëindigde ze haar eerste par lementaire stryd voor een plaats in het Britse Lagerhuis. Een meerderheid der unionisten van 2560 stemmen in het agra rische Midden-Ulster, zette ze om in een winst voor haar eigen onafhankelyke een heidsbeweging van 4211. Bernadette deed dit met kunst, vliegwerk en een enorme dosis moed, vechtlust en doorzettingsvermogen. Ze had geen goed- geolied partijapparaat zoals de unionisten. Ze weerstond een voortdurende bekoge ling met stenen en flessen op verkiezings vergaderingen, deze kleine figuur, toen nog in haar verschoten spijkerbroek en blauwe truitje. Het was een uitputtingsslag van elf dagen die ze glansrijk won. Ze at bijna niets dan boterhammen met kaas en ze rookte aan een stuk door. Toen ze haar magnifieke eerste rede hield zat op de publieke tribune o.m. de vertegenwoordiger van 27 jaar gespannen te luisteren, die tot voor kort haar ver loofde was. Hun verloving is nu verbro ken, want voorlopig gaat de politiek voor huwelijk en studie. Het lijkt haast de steen der wijzen te zijn: een boek voor de weg, groot ge noeg om vrijwel alles te bevatten en klein genoeg om handzaam te blijven. ANWB en Reader's Digest hebben dit ideaal zeer dicht benaderd met „Het Beste Boek voor de Weg" (winkelprijs f 47,50). Er staat ontstellend veel in en toch zijn de afmetingen zo bescheiden gebleven, dat er in de meeste auto's wel een plekje voor te vinden is. Reader's Digest heeft ook in andere landen zo'n uitgave verzorgd, in samenwerking met de nationale toeristenbonden. In die landen heeft het boek een nationaal karakterm de Nederlandse uitgave is echter heel Europa betrokken. uitgevoerde boekwerk wordt in uitge breide vorm, als onderdeel van de fy siologie, de bewegingsleer onder de aandacht gebracht. Het derde deel houdt zich in nauw verband met het vorengaande bezig met de opleiding van de ruiter en de africhting van het paard. Het is een bijzonder handboek. Niet alleen voor de amazone en ruiter, maar ook voor hen, die als jurylid of instructeur bij de ruitersport betrok ken zijn. Waar de schrijver zelf in kennis tekort schoot, heeft hij advie zen gekregen van vooraanstaande fi guren in de paardebeweging en in de veterinaire kringen. Een sieraad in de boekenkast van iedere paardesport- liefhebber en voor de prijs van slechts f 15,50. steeds stijgende belangstelling voor de motorsport en met name de motocross-sport in ons land deed wel eens de behoefte gevoelen aan een betere voorlichting wat betreft wed strijddata. circuits, spelregels en deel nemers. Immers niet iedereen is lid van de KNMV en ontvangt het week blad Motorsport, dat wel op al die vragen een antwoord geeft. Was het dan ook een wonder, dat de Nederlandse motorsportliefhebbers vo rig jaar jaloers waren op hun Belgi sche confraters, die daar een com pleet naslagwerk onder de titel „Moto- cross 1968" voorgeschoteld kregen? Het was een lijvig pocketboek met alle gegevens over de motorcross- sport voor dat jaar. Wedstrijdkalen ders voor geheel België en program ma's van de Grand-Prix'. Bovendien gaf het in chronologische volgorde wedstrijduitslagen van het afgelopen jaar. zodat men nog eens rustig de re sultaten van zijn favorieten kon na gaan. Van vele coureurs waren zeer lezenswaardige biografieën opgenomen terwijl goed fotomateriaal het geheel tot een aantrekkelijk boekwerk maak te. Zelfs in Nederland werd dit uitslui tend Belgische naslagwerk veel ver kocht. In 1969 werd de tweede jaargang uitgegeven. Nederland komt nu volle dig aan zijn trekken. Naast het Belgi sche gebeuren zijn nu ook de Neder landse motocrosswetenswaardigheden opgenomen. Het boekwerk is, evenals vorig jaar tweetalig (Frans en Neder lands) en bevat vele wetenswaardig heden over Nederlandse coureurs. Een echt naslagwerk, dat geen enkele Nederlander, die zich voor de motor sport interesseert, zal willen missen. De distributie van „Motocross 1969" is in handen van de firma Lieshout Zonen in St. Oedenrode, postbus 2. De prijs bedraagt f 8,- (f 8.75 franco thuis). /"fcnlangs zyn twee nieuwe sciense-fic- tion romans verschenen bij Bruna Er komen 170 Europese en Bene- luxkaarten in voor met doorleesfrag menten, die een uitstekend leesbare aansluiting geven. De kaarten van het Benneluxgebied zijn door de ANWB ontworpen, de andere door het Zwit serse huis Hallwag. Zeer de moeite waard zijn ook de stadsplattegronden van de belangrijkste steden in Neder land, België en Luxemburg: in twee kleuren gedrukt en met een duidelijk beeld van in- en uitvalswegen, door gaande routes, parkeerterreinen, open bare gebouwen en diensten, beziens waardigheden, kerken, musea, schouw burgen en sportterreinen. De voor naamste Europese steden kregen een plattegrond met toegangs- en door gaande wegen. Het boek is zelfs ook thuis te ge bruiken. Er staat bijvoorbeeld een klein standaardwerk in over autotech niek, onderhoud van de auto en het rijden ermee, waarmee de belangstel lende leek zich met enige inspanning kan promoveren tot een gevorderde leek. Veel genoegen valt ook te bele ven aan de hoofdstukken over het landschap (flora en fauna in Europa), compleet met kleurige plaatjes van vogels, bloemen, bomen en paddestoe len. Er zijn pentekeningen van mega- lithen, kerken, molens. boerderijen, bouwstijlen enzovoort. Het streven is geweest de reiziger over vrijwel alles te informeren, wat hij ook maar op zijn weg zou kunnen ontmoeten of be leven. Het resultaat van dat streven benadert de perfectie op een indruk wekkende manier. lyfei het verdwünen van het paard uit de commerciële sector van onae samenleving ging een fraai brok romantiek verloren. Dat dat verlies betreurd werd, is begrypeiyk. De ech te paardeliefhebber bleef het paard aanhouden voor zün plezier. Dit leid de er al spoedig toe, dat voor het paard een nieuw emplooi begon te ont staan en wel in de recreatieve sector. De liefde voor het paard groeide en bevindt zich nog steeds in een stijgen de lijn. In zo'n periode bestaat er be hoefte aan goede literatuur, die de no dige voorlichting over hetv hoe en wat van het paard geeft. Veel is er op dit gebied verschenen. Veel, dat eigenlijk niet opengesneden had behoeven te worden. Maar gelukkig zijn er ook uitstekende werken over dit onder werp. Bij Ad. M C. Stok Forum Boeke rij in Den Haag verscheen kortge- den onder de titel „Ken uw Paard" een handboek over paard en pony, dat een welkome aanvulling is van de slechts kleine rij van uitstekende wer ken over het paard en de paarde- sport. De auteur H. Treffers heeft het met grote zorg geschreven en samen gesteld. De psychologische kennis van het paard neemt een zeer belangrijke plaats in. Met de fysiologie van het paard heeft de wetenschap de laatste decennia een enorme vooruitgang ge boekt. In het tweede gedeelte van dit fraai Toen Bernadette Devlin vorige week haar 22ste verjaardag vierde, was het traditionele uitblazen van de kaarsjes op de verjaardagstaart goed voor alweer een plaatje. NEW YORK Milovan Djilas, de verstoten Zuidslavische schrijver en gewezen vice-president van dat land zegt in zijn zojuist in New York ver schenen boek „de onvolmaakte maat schappij achter de nieuwe klasse", dat het communisme als eenheids- Ideologie voorbij is en dat er nog slechts nationalistische takken van bestaan, verbonden door de vrees voor druk van de communistische super- landen en voor interne of buitenlandse gevaren. De Oosteuropese landen gaan vol gens Djilas langzaam maar zeker in de richting van een democratischer bestaansvorm. Tenslotte zullen naar zijn mening ook in de Sovjet-Unie vrijere sociale patronen ontstaan. Daar gaat het langzamer „omdat de democratische tradities zwakker zijn en de politieke bureaucratie stag neert". In het Sovjet-blok is bezig een nieu we sociale laag te ontstaan van spe cialisten onderwijzers, technici, kunstenaars en geschoolde arbeiders die peen speciale leer aanhangen en slechts uit zijn op persoonlijke le vensvervulling en verhoging van de levensstandaard. Deze nieuwe klasse, aldus Djilas, is het gevolg van het voortschrijden van de wetenschap, mede waardoor ook de marxistische leer uit haar verband is geraakt, om dat zij uitgaat van statische sociale lagen. Einsteins relativiteitstheorie en de vorderingen van de wetenschap on dergroeven de leer van Marx, maar het communisme wilde dat niet erken nen. Het ging alleen op militair ge bied met zijn tijd mee. Voor het overi ge wurgde het zich technologisch en isoleerde het zich van de rest van de wereld, zo schrijft Djilas. Mr. Barend Biesheuvel, fractielei der van de negentigjarige Anti-Re volutionaire Partij, bekijkt zijn vol le agenda. Hij zucht lang en diep. Met teleurstelling in zijn stem zegt hij: „Nou moet ik naar de tandarts terwijl Ajax speelt. Jammer". De voetballiefhebber uit Aerden- hout trekt zich weer terug op zijn doelgebied: de politiek, het terrein waarop hij thuis is, waarop hij scho ten voor de boeg lost, waarop hij voortdurend probeert de (maat schappelijke) achterhoede in de ga ten te houden en waarop hij aan koerst op een sterke bezetting van het economische middenveld. Aanvallen vanuit een kritische po sitie en het verdedigen van die po sitie, die activiteiten hebben van Biesheuvel een man gemaakt waar tegen in het parlement en daarbui ten wordt opgekeken. En met wie politieke vrienden en vijanden ge ducht rekening houden. In zijn fractiekamer zit hij klaar om de eerste stoten op te vangen. De ARP als partij en be weging. Uw fractiegenoot Goudzwaard heeft in zyn ju bileumboekje geprobeerd dui delijk te maken in welke rich ting de beweging gaat. Zyn de „kleine mensen" de „klei ne luyden" van vandaag en be tekent dat dan na negentig jaar een herleving van de kri tische houding van de ARP ten aanzien van de bestaande maatschappy verhoudingen? Mr. Biesheuvel: „Deze vraag sug gereert dat de ARP in de tijd van Kuyper kritisch was, daarna niet meer en nu weer opnieuw. Dan mag ik wijzen op Talma, Colijn en Ger- brandv. Het is het eigene van eer christelijke partij om zich kritisch in te stellen". Het kan niet bij die instel ling blijven. ..Akkoord. Maar daar blijft 't ook liet bij, al gebeurde de concretise- -ing bij Colijn in mindere mate. Onze Tweede-Kamerfractie van nu heeft zich tegenover di verschillende kabinetten kritisch opgesteld. Zelfs in zaken waarbij geestverwanten waren betrokken. De wisselvalligheid in de regeringssamenwerking van de ARP met andere partijen gedurende de laatste jaren. Is voor de ARP de VVD rechts en de PvdA links? Mr. Biesheuvel denkt even na. Dan zegt hij behoedzaam: „De VVD en de PvdA hebben de gewoonte elkaar als extremen te zien. De een heeft de ander blijkbaar nodig om zichzelf te rechtvaardigen. Zij zetten zich ook tegen elkaar af. De AR-fractieleider ziet minder verschil tussen de kabinetten Marij- nen, Cals en De Jong dan de libera len voorgeven te zien. „Ik heb dat zelf ervaren. Niet dat het allemaal één pot nat is, maar het is meer een kwestie van duidelijke nuanceringen. Dat alles wil niet zeggen dat we nu maar blindelings in de kabinetten zijn gaan zitten. In de programma's moesten we onszelf wel terug kun nen vinden. Dat gold ook voor dit k- binet". Vindt u op dit ogenblik in het beleid van het kabinet nog „uzelf" terug? Mr. Biesheuvel is niet bereid om die vraag te beantwoorden. „Ik zou erover willen nadenken. Binnenkort kijk ik op het AR-partijconvent na twee jaar kabinet-De Jong achterom en dan zal ik ook de vraag beant woorden wat er van de plannen van het kabinet terecht is gekomen". „Er moet nog veel gebeuren. De ontwikkelingshulp wordt sterk aan gepakt, maar het buitenlands be leid als geheel heeft een te inciden teel karakter. Luns is een uitstekend «onderhandelaar, maar hij moet men sen naast zich hebben die ook de no dige internationale belangstelling op brengen, die hem ook bezielen". Ik zie zo weinig van een echt Eu ropees beleid. Juist nu de EEG door een „terugkeer naar nationalisme" van sommige landen dreigt te be zwijken zou het kabinet initiatieven moeten tonen om uit de impasse te raken. Luns hinkt op twee gedach ten: een Engelse en een Franse". Mr. Biesheuvel komt weer op de „wisselvalligheid". „Die zit niet in het optreden van de ARP. Wij zijn juist een stabiel element doordat wij bij de laatste kabinetten niet afwezig waren. Geloofwaardigheid en des ondanks de „eigenheid?" „Als je regeringsverantwoordelijk heid aanvaardt kan je niet voor hon derd procent je eigen zin doordrij ven. In dit landje moet je compro missen sluiten. Maar moed in de po litiek wordt ook wel eens beloond. Dat hebben de verkiezingen van 1966 en 1967 uitgewezen. Bij ons valt de slijtage van een langdurige regerings verantwoordelijkheid niet waar te nemen. Het vereist wel veel en goed contact met je mensen". De eigenheid. De fractie voert vol gens haar voorzitter een eigen be leid. „Dat is met name bij de debat ten over de BTW gebleken." Straks ook bij de belasting voorstellen? Het weekblad Ne derlandse Gedachten, dat de dekking van minister Witte- veen niet juist vindt, loopt daarop al vooruit. Mr. Biesheuvel: „Van mijn kant loop ik niet vooruit op een voorlo pig verslag. Ik laat in het midden of de inbreng afwijkt van Nederland se Gedachten. Dat blad heeft een eigen verantwoordelijkheid". Aannemende dat KVP en CHU een voortzetting van het beleid als dat van het kabinet- De Jong beogen, hoe kan de ARP dan in de Groep van Achttien blyven en tegelyker- tijd tegen 1971 met een eigen program de handen vrij hou den? Mr. Biesheuvel :„De Achttien zijn bezig met het opstellen van pro gramma's. Er wordt in de Achttien bijna nooit over het kabinet-De Jong gesproken. Wij maken programma's voor de jaren 1971 tot 1975. Het ka binet-De Jong moet ook niet de in zet van de verkiezingen zijn. Het is op basis van een redelijk compromis gevormd voor de jaren 1967 tot 1971. „De ARP zal de verkiezingen met een eigen program ingaan, onder eigen lijstaanvoerder, al heb ik «r niets op tegen indien ARP en CHU met één lijst uitkomen". „Nu naar een nog bredere samen werking (met de KVP dus) wordt gewerkt, vind ik het niet verstandig om te geforceerd te werk te gaan. Wel zullen de programma's van de drie christelijke partijen op elkaar moeten worden afgestemd". Voor een Christen-Democratische Unie (CDU) voelt mr. Biesheuvel niets. Partijvernieuwing meent hij is niet het zo snel mogelijk bij elkaar vegen van partijen. Het moet ook een stuk interne vernieuwing zijn. Voltrekt die zich in de KVP niet wat langzaa m? „In de KVP is die vernieuwing nog niet voldoende uitgekristalli seerd. Bij ons is zij, geprogram meerd, al veel eerder op gang ge zet. Bij de CHU zit er nu ook schot in". U zit met de KVP in de Achttien! „Met z'n drieën zouden we nauwe lijks tot een wankele meerderheid komen. Er is een vierde en wellicht vijfde partij nodig om te complete ren. „Met de PvdA wordt het moeilijk: Ik voel met de KVP meer verwant schap. De christelijke partijen zijn het eens geworden over de uitgangs punten. Het gaat nu om het afron den van de programma's. Ik ben zeer benieuwd wat de VVD vindt van het rapport over de economi sche macht". Beschouwt de ARP haar i*a- dicalen als „de uiterste gepro nonceerdheid van haar radica lisering" (term van ar-radi- caal dr. J. van Putten)? Geeft zij omwille van die radicalise ring mogelijk een samengaan met KVP en CHU op als dit de beweging in haar voort gang zou belemmeren? Mr. Biesheuvel: „Niet onmiddel lijk: „Heel moeilijke vragen. Radi caliteit willen wij zien als radicali teit volgens het Evangelie. De AR- radicalen zijn antirevolutionairen. Zy wensen dat te blijven. Ook al wordt er sterk aan hen getrokken: PvdA, PPR". „Binnen de ARP weerklinken we! /kreten van: laat ze maar gaan. Fout. Mensen als Scholten, Idenburg, Bou- kema en Kuiper hebben we nodig. Ik zou ook graag AR-radicalen in de Kamerfractie hebben. Aan een ver scheurde ARP heb ik niets". jterugkomend op de radicaliteit zegt mr. Biesheuvel: „Zijlstra (nog door Drees ontdekt) werd in zijn jon ge jaren in zijn partij voor een radi caal met dirigistische theorieën uit gekreten. Nu beoordelen velen hem anders. Aan de Vrije Universiteit staat alweer een nieuwe lichting klaar met weer andere opvattingen dan de AR-radicalen van nu". (Utrecht/Antwerpen), de uitgever van de Zwarte Beertjespockets. De eerste roman „Huwelijksexperi ment op de maan" van Fredric Brown, is een bundel korte verhalen, die alle maal los van elkaar staan, maar die alleen de science-fiction met elkaar ge meen hebben. De titel ontleent het boek aan het laatste verhaal, waarin een „afgedankte" astronaut naar de maan wordt gestuurd om het mensen ras te laten voortbestaan. De aarde staat namelijk onder invloed van een stra ling van buitenwereldlijke wezens, waardoor alleen maar meisjes worden geboren. De wezens zijn namelijk uit op vernietiging van de aarde. Met zijn Russische echtgenote moet hij contro leren of de maan ook onder invloed van die straling staat. De hoofd rol wordt gespeeld door een computer, die verstandiger blijkt te zijn dan de mensen. De verhalen, het een nog wetenschap pelijker en gefingeerder dan het an der, worden met de nodige humor verteld, waardoor de bundel de nodi ge charme heeft meegekregen. Hier door wordt het boek het lezen meer dan waard, vooral voor liefhebbers van ontspannende, vrijblijvende en amusan te lectuur. Het andere boek, „Andromeda" van het duo Fred Hoyle en John Elliot, is wat minder „fiction", wat minder ge heimzinnig en lijkt qua stijl wat meer op een spannende detective-story. Het gaat over een groepje geleerden, die uit de sterrennevel Andromeda al lerlei signalen ontvangen, die met be hulp van een speciaal gebouwde com puter verwerkt worden tot een bio-che- mische formule, waarmee de computer een levend wezen kan maken, dat door middel van elektrische ladingen met de computer kan communiceren. Na enkele proefnemingen ontstaat uit die formule een meisje, zonder mense lijke instincten en gevoelens, maar met een super-intelligentie en -geheugen. Door haar kennis wordt zij ingescha keld bij de defensie. Zij ontwerpt en ontwikkelt dan een feilloos afweermid del tegen militaire satellieten, die het Westen bedreigen. Dit gegeven is door de schrijvers zeer spannend uitgewerkt tot een boeiend verhaal, al is het gegeven wel specta culair. Maar door de manier waarop het verwerkt is tot een wetenschappelijk- realistisch geheel, laat het boek zich ademloos lezen. Wetenschap en fictie worden goed dooreen geweven tot een acceptabel geheel, waaraan veel plezier valt te beleven. "Voor wie niet opziet tegen wat grieze ligheid, geheimzinnigheid, sex en doodslag in zyn lectuur, is by A. W. Bruna Zoon in Utrecht verschenen de Zwart Beertjespocket „OSS 117 ziet spoken" van Jean Bruce. Geheimzinnigheid is er van het be gin tot het eind in dit boek en het element „Sex" neemt een drietal da mes met animo voor haar rekening. De held van het verhaal, dat zich af speelt op een plantage op Sumatra tij dens de eerste jaren na de Tweede We reldoorlog, toen daar geen wetten meer golden, slaagt erin met de „spoken" en hun handlangers af te rekenen. Voor de liefhebbers: „Scheepjes van papier", zachtjes het water van het woelige dagelijkse leven opgeblazen door Clare Lennart. Voor anderen trek ken ze misschien een spoor op de vij ver van hun verbeelding. De bundel bevat een kloeke verzameling verhalen over ontmoetingen met mensen en die ren, soms vrijblijvend, soms opeens in de kern van het leven dringend. Licht van toon geschreven, maar met een zeer persoonlijke toets, die velen zal aan spreken. (Uitgave Kosmos, f 7,50). Van diverse zijden ontvingen wtj de volgende nieuwe uitgaven: „Turkije" door J. G. Stolte, een nieuwe met vele foto's geïllustreerde uitgave in de serie Land-Volk-Cultuur van „Het Wereldvenster" te Baam. Een schat van informatie uit verleden en heden over dit interessante land en volk, dat ons zoveel gastarbeiders le vert. De prijs van het boek is f 18,50. „Vijfhonderd rozen in kleur" door H. Edland en R. Buisman, tweede uit gebreide druk. Uitgave „Kosmos" te Amsterdam: f 13,90. Een gevarieerde zending van Zo mer en Keuning te Wageningen: aller eerst voor tie kinderen een boek met nieuwe avonturen van Swiebertje, na melijk „Met Brom door dik en dun" door John uit den Bogaard, evenals in het vorig najaar verschenen „Pas op je tellen, Swiep!" boordevol kostelijke fo to's in zwart/wit en kleur (f 3,95). Dan drie nieuwe receptenboekjes in de be kende serie van keukenprins Ben J. Kuyper, a raison van f 2,90, te weten: „Vijftig lekkere boterhammen", „250 dranken en drankjes" en „Lekker eten op z'n Oostenrijks". Tenslotte een kook boekje speciaal voor vuurvaste scho tels door Hendrine Siegers en Jeannot van Waesberghe, namelijk „Vuurvast voor u en uw gast"; f 6,50 in de Stok paardjes-serie. Van J. H. Kok N.V. te Kampen ontvingen wij de nieuwste roman uit de VCL-serie, te weten „Alleen van daag" door Jos A. Brusse (f 7,30; voor abonnees f 3,65). Voorts twee gedich tenbundels in de serie Verbaal, name lijk „Hagel en sneeuw" door Anton Ent en „Mijn vader en de Dom" door Anthonie Stolk, per stuk f 3,95). „Hemelvaart en Pinksteren", het negende deeltje in de serie „Wat de Bij bel ons vertelt", begrijpelijk voor gees telijk gehandicapten en voor kleuters (Voor f 3,60 bij het Nederlandsch Bij belgenootschap te Amsterdam). De pocket-uitgave „Elseviers Aquariumvissen Encyclopedie" door J. J. Hoedeman is met de verschijning van de deeltjes 5 en 6 compleet ge worden. De prijs is f 5,75 per deel, rijk verlucht met (kleuren)foto's, versprei dingskaartjes en tekeningen. Deel 5 is gewijd aan „Vissen en wetenschap" en deel 6 aan „Vissen en de mens", al thans wat het algemene gedeelte be treft. In de systematische gedeelten van beide delen worden achtereenvolgens beschreven: levendbarenden, zeenaal den, labyrintvissen, zonnebaarsjes, ci- chliden, grondels en tetraodonten. Else vier Nederland N.V. kondigt al aan, dat binnenkort de serie compleet in ge schenkverpakking op de markt komt. Ter gelegenheid van het 150-ja- rig bestaan van de Gorkumse uitgeve rij J. Noorduyn en Zoon N.V., ver scheen „Eerherstel voor de inkomsten belasting" door prof. dr. J, H, Christi- aanse. De prijs is f 4,50.

De Vallei | 1969 | | pagina 6