Ben Janbroers hield in lange solovlucht achtervolgers vijf seconden achter zich Benjamins grote pechvogel „Waar waren heren van de KNWU NOC beschouwt kwestie-Collard als afgedaan Voetbal in het buitenland Tom Okker in halve finales door Roche uitgeschakeld Nederlander wel in eindstrijd heren-dubbelspel Zuid-Afrika won met 5-0 van Iran Serpenti derde in Grote Stauder-prijs Remise in Moskou DE GRAAUWE HENGST DERTIENDE RONDE VAN GELDERLAND WERD ONDANKS DE POSBANK EEN VRIJ VLAKKE KOERS Demarrage RONDE-ORGANISATOR JAN VAN DE BLANKEVOORT: Duitsland Vermoeidheid overwonnen Harde strijd Italië België Portugal Frankrijk Goed proefdebuut van Ron Holmberg DC-tennis Uitslag Eerste grote triomf het Nederlandse paard dat zegt met een onvervalste Franse tongval. 10.95 11.45 MAANDAG 28 APRIL 1969 KAAPSTAD De Davto Cup-wed strijd voor de eerste ronde van de Euro pese zone (groep A) tussen Zuid-Afrika en Iran is in een overwinning van 5-0 voor de Zuidafrikanen geëindigd. Zater dag won Bob Maud met 6-1, 6-0, 6-1 van Issa Hodaie en Bob Hewitt ver sloeg Taghi Akbarl met 6-4, 6-3, 6-3. Zuid-Afrika speelt nu in de tweede ron de tegen de winnaar van Polen-Hon- garfle. A PELDOORN Zwaar getekend, maar nog net niet volledig uitgeput, ging de 21-jarige Ben Janbroers uit Amsterdam zaterdagmiddag in het „Orderbos" door de finish. De armen, die hij in een krampachtige poging triomferend boven het hoofd had gekregen, moesten haastig naar het stuur, want slechts luttele meters achter hem stortte het peloton zich in een laatste afmattende spurt op de meet. Ger Harings uit het Limburgse Scheul- der, een van de weinige aanwezigen uit het KNWU-keur- korps, drukte zijn fiets net iets eerder over de lijn dan de concurrenten en greep de tweede plaats. Janbroers en Ha rings, geen mannen die voor het overige een heldenrol speelden. De helden en de daden waren zeer dun gezaaid. De dertiende Ronde van Gelderland was onder een on gelukkig gesternte geboren. De keuzeheren hadden het nodig gevonden om het toch al schaarse toptalent in an dere coursen in te zetten. Ondanks de Posbank voor het eerst in de Gelderse klassieker opgenomen de kop van Deelen en de Dassenberg werd het een vrij vlakke wedstrijd met weinig hoogtepunten. Sneu voor Jan van de Blankevoort, wiens voortreffelijke organisatiewerk nog steeds niet naar waarde wordt geschat. De vraag is of dat ooit zal gebeurenDe renners hadden in de felle plens buien hun grootste tegenstrever. De vele tientallen en thousiastelingen langs het parcours toch wel! zagen meestal een gesloten rennerskaravaan aan zich voorbij trekken. De Emma Pyramide mocht dan een grote slach ting aanrichten, als scherprechter mocht zij geen naam hebben, omdat zij al na 38 van de 146 kilometers bestegen werd. Na ruim zestig kilometers kwam de eerste en enige serieuze vluchtpoging, die Henk Benjamins en Bennie Groen gezamenlijk ondernamen. Zij kregen steun van zes pedaleurs, die ook wel voor een avontuurtje voelden. Na ongeveer negentig kilometer, bij Barneveld. had de groep van acht een voorsprong van rond dertig seconden op het peloton. Toen deze na ruim honderd kilometers tot een minuut was uitgegroeid leek de beslissing gevallen. Het pakte anders uit. Er zat toch te weinig inhoud in de hoofdmacht. Terwijl de acht steeds meer moeite hadden om de wieltjes draaiende te houden ontsnapte Janbroers aan het peloton. Ergens in de omgeving van Assel streek hij op de kopgroep neer. Hij kwam, zag enging er gelijk vandoor, omdat hij constateerde dat de dappere vluchters totaal leeg gefietst waren. Juist gezien, want en kele minuten later viel het achttal ten prooi aan het pe loton, dat vervolgens een verbeten jacht opende op de weerspannige Amsterdammer. Het lukte net niet ook hem tot de orde te roepen. Rondemiss Riet van de Blanke voort en haar vader, de organi sator van de Ronde van Gelderland, in gesprek met winnaar Ben Jan broers. Met wedstrijdleider Stef van de Berg als vertrouwde gids ging het in stro mende regen van het Asselsepad geneu traliseerd naar de Marchantstraat, waar de Zwolse „opperbevèlhebber" met het gebaar van de routinier de rode vlag liet vallen. De renners waren op dat moment al doorweekt. De eérste kilo meters leverden het bekende beeld op van kleine valpartijtjes, legio lekke tu bes, driftig doende volgers en voor hun leven rennende koeien op. Door de lan delijke omgeving van Klarenbeek, Hall en Brummen ging het naar Eerbeek, waar bij de Hallsebrug een grote mas sa het bontgekleurde rennerslint spette- red aan zich voorbij zag gaan. Het duurde bijna veertig kilocmeters, voor dat er wat gebeurde. Johnny Cornelis- sen deed met de Posbank voor zich een gedurfde poging. Zijn voorsprong werd niet groter dan 500 meter. Aan Hans Egberts uit Zutphen komt de eer toe de rapste klimmer te zijn. Naar hij ons later vertelde voelde hij er niets voor om met nog ruim honderd kilometers voor het stuur een serieuze vluchtpoging te ondernemen. De Zijpenberg en de Emma Pyramide waren gehuld in een grauw regendordijn. Veel renners haak ten af tegen dit trieste décor, anderen werden daartoe gedwongen door mate riaal pech. Onder hen bevond zich ook de Apeldoornse cross-koning Gertie Wildeboer. Bij Roosendaal werd hij door pech ver teruggeworpen. Gertie wist op dat moment- dat zijn serieuze voorbereiding geen zoden aan de dijk had gezet en stapte af. Nog meer streek- renners, zoals Groot-Ribbel ink uit Brum men en Mosterman uit Velp, gaven hier de pijp aan Maarten. Op de Schelmseweg vond een her groepering plaats- Verder ging het in hoog tempo langs de Dierentuin, waar de meute geen tijd had om voor (de) aap te staan. En nog vrij plotseling knetterde het door de Tour-radio „twee renners aan de haal". Bennie Groen uit Steenwijk en Henk Benjamins uit Hollandscheveld demarreerden op de Ko ningsweg uit alle macht en pakten in een minimum van tjjd vyfhonderd me ter. Piet van de Kruys uit Helmond was de eerste, die de ontsnapping serieus nam. Hij snelde achter het tweetal aan, De groep vluchters in de nabijheid van de overgang van de E8 in Ugchelen. even later gevolgd door de Peugeot-rij- ders Van Stralen en Duyker. De vijf onderhielden een hoog tempo. Echter niet hoog genoeg om bijtrekken onmo gelijk te maken. Nog voor Barneveld gingen Kemps, Bravenboer en Deckers in de achtervolging. Het drietal werkte uitstekend samen en had spoedig aan sluiting verkregen. Na negentig kilome ters acht man op kop met een peloton, dat zich schijnbaar niet veel zorgen maakte. Mede daardoor kon het, dat de voorsprong groeide tot circa een mi nuut. Daarna meldde de communica tie-wagen een slinkende marge. Met het verstrijken van de kilometers werd het peloton waakzaam. Er werd hard aan getrokken, hetgeen resulteerde in een sterke dunning. Evert, eens „Tarzan", Dickhof, de Apeldoorners Jansen, Scha- ke en Wijde en de Epenaar Henk Schol ten behoorden bij de „afvalligen". Voor lopig haalde het niet zoveel uit- want de acht op kop hielden het tempo hoog. a Geknakte hoofdmacht Na Otterlo brak er iets in het ritme van de kopgroep. Het beulswerk kwam neer op de schouders van enkelen. Steeds schokkender werd de pedaaltred en steeds minder asfalt scheidde de aandringende meute van de vroege vluchters. Slimme Ben Janbroers be- breep de aanwijzingen van zijn ploeg leider en ging alleen in de opmars. Hij voelde zich sterk genoeg om de in pro blemen geraakte rebellie met de neus op de waarheid te drukken. In Assel knipoogde Vrouwe Fortuna tegen de moedige, maar wankelende strijders. Op het moment, dat zij de onbewaakte overweg naderden gingen net de bomen weer open. Het beteken de uitstel van executie. Op de klinker weg naar Hoog-Soeren zag Janbroers zijn volhouden beloond. Heel even slechts heeft er aan de kop een negen tal gefietst. Toen namelijk begon voor Henk Benjamins, de grote gang maker, de dramatische slotfase. Zijn eerste lekke band wierp hem terug in het peloton. Op het moment, dat hij met de meute de geradbraakte vluch ters achterhaalde en pogingen aanwend de om de driftig stampende Janbroers ongewenst gezelschap te geven ont snapte voor de tweede keer de lucht uit een van zijn tubes. Janbroers ging kei hard door en voelde de hete adem van het peloton in zijn nek, maar had in 't „Orderbos" nog vijf seconden over. En dat bleek net voldoende om zich in de bloemen te fietsen. Voor hem de over- Ben Janbroers ging in het Order- bos" zegevierend over de finish. winningskrans en de pakkert van ronde miss Riet van de Blankevoort. Hij maakte graag plaats voor de aanstor mende massa- Zijn eerste zege in een klassieker was binnen. 1. B. Janbroers, de 146,5 km in 3 uur 21 min. en 29 sec.; op vijf seconden: 2. G. Harings, 3. P. van Katwijk, 4. E. Diepeveen, 5. S. Douma, 6. H. Gorter, 7. B. Groen, 8. G. Heeringa, 9. C. Stam, 10. C. Priem, 11. A. Wouters- 12. H. Verbeek, 13. J. Dickhof, 14. H Schet- ters, 15. C de Smet. ,16 J .v.an de Berg, 17. J. Cornelissen, 18. J. van der Pol, 19. C. van der Knaap, 20. J. Al- dershof, 21. H. Nak, 22. H. van Vucht, 23. D- van Doorn, 24. G. Zantingh en 25. J. Beursken. De ploegenprijs werd gewonnen door Caballero B met 23 punten. De tweede plaats was voor Batavus, dat evenveel punten verzamelde, maar minder ren ners dan Caballero bij de eerste 25 had. De rest van de ploegen kwam niet voor punten in aanmerking, daar ze minder dan twee renners in het eind klassement hadden. Zestig renners re den de ronde uit. KAMP-LINTFORT Nederlandse profwielrenners hebben een grote rol gespeeld bij de „Grote Stauder-prijs", een wegwedstrijd over 100 kilometer in Kamp-Bintfort aan de Nederrijn. In de kopgroep van zes man, die een voor sprong had van 20 seconden op het ver brokkelde veld, waren drie Nederlan ders Jan Serpenti, Leen Poortvliet en Wim Deelen, die beslag legden op resp. de derde, vierde en zesde plaats. De uitslag was 1. Colombo (It.) 2.20.35 2. Kemper (Did.); 3. Serpenti (Ned.); 4. Poortvliet (Ned.); 5. Oldenburg (Did.); 6. Deelen (Ned.), alien in dezelfde tijd als de winnaar; 7. Zoet (Ned.); 9. Bongers (Ned.); 10. Van Dongen (Ned.), allen op 20 sec.; 13. Brouwers (Ned.) op 56 Tussen Eerbeek en Brummen i een lang, ononderbroken Unt. vormde de rennerskaravaan nog APELDOORN Organisator Jan van de Blankevoort was na afloop van de 13de Ronde van Gelderland zeer tevreden. „Het is een geweldig parcours. Het opnemen van de Posbank in de rit is bijzonder goed bevallen. Ook van offi ciële instanties alleen maar complimenten. Alleen de KNWU schitterde door afwezigheid en daar ben ik erg boos om. Alleen de heer Zweedijk (t.c.-lid) was er, maar die woont tenslotte in Apeldoorn. De heren van de KNWU zitten al lemaal in het buitenland. Ze hebben geen interesse voor koersen in Nederland. We zijn maanden dfuk met de organisatie van deze klassieker en dan mag je toch wel verwachten, dat de KNWU in Apeldoorn haar gezicht eens laat zien. Maar nee hoor, 't was er niet bij. Niet dat we om die heren zitten te springen, maar de gedachte, dat ze lekker in het buitenland zitten en ons hier in ons sop laten gaarkoken, daar ben ik kwaad om. Ik vind dat geen manier van doen. Overigens is de wedstrijd goed geslaagd. Wat wil ik dus nog meer?" Voor de 21-jarige Janbroers uit Am sterdam betekende deze overwinning zijn eerste triomf in een grote klassie ker. De Peugeot-rijder boekte dit jaar nog geen enkele zege. Aan de finish vertelde de totaal leeggereden coureur bijzonder bang te zijn geweest, dat de aanstormende meute hem nog voor de finish zou inhalen. „Ik kon net de kracht opbrengen om de troep voor te blijven", aldus de winnaar. De Apeldoorner Gertie Wildeboer, die goed „van voren zat", reed op de afda ling van de Posbank plat. „Ik moest zo wat een kwartier op een wiel wachten en dat betekende dat ik de aansluiting voorgoed had verloren. Er was geen be ginnen meer aan. Erg jammer, ik draai de lekker". Hans Egberts, die in de zware ronde van Noord-Holland als derde finishte, was als eerste op de Posbank (Emma- piramide), maar daarna viel ook voor hem het doek spoedig. Hij dook met fiets en al in een sloot. „Jammer dat er geen bergprijs was", vertelde de Zutphenaar, die liever was tegenwind had gehad. „Voor mij was het niet zwaar genoeg. Wanneer je in de meute zat dan hobbelde je vanzelf wel mee". De dertiende Ronde van Gelderland zal de geschiedenis ingaan als nat en vrij vlak. Van strijd is praktisch geen sprake geweest. Zelfs dat kopgroepje van acht man bracht de rustig voort- peddelende meute niet in beroering. Die ene minuut voorsprong was tenslotte niet onoverkomelijk, hetgeen achteraf ook wel bleek. Voor enige sensatie zorg- DEN HAAG Het bestuur van het NOC heeft zaterdag in een communi qué bekendgemaakt, dat het de kwestie- Collard als afgedaan beschouwd. Tot dit standpunt is men gekomen na uitvoeri ge bestudering van de rapporten van de medische commissie, belast met de be geleiding van de Olympische ploeg, de rapporten van de chef de mission, de chef d'équlpe der wielerploeg en de cor respondentie van de Internationale Wiel- ren Unie. „Sjeng" Collard werd tijdens de spe len naar huis gezonden omdat was ge constateerd dat de Limburger als seig neur van de wielerploeg tegen een eer der gemaakte afspraak in injecties had toegediend. Hierbij is komen vast te staan dat er curaboline is verstrekt. Deze stof behoort tot de anbole stero- iden en staat bij de Internationale Wlel- ren Unie (UCI) op de zogenaamde B- lijst geplaatst. Het NOC-bestuur staat achter de op vatting van de medische delegatie en keurt het beleid in dezen, zowel als dat van de chef de mission, de heer A. J. H. Dokkum, goed. Men beschouwt de terug, zending van Collard als een disciplinaire straf en het NOC is niet van zins nog verdere maatregelen tegen hem te ne men. MOSKOU De zesde partij van de tweekamp om het wereldkampioen schap schaken tussen Petrosjan en Spasski is zaterdag in remise geëindigd. De partij, die vrijdag verdaagd was, vergde in totaal 48 zetten. De stand is nu 3,52,5 voor uitdager Spasski. de gelukkig nog Ben Janbroers, die op ongeveer 30 kilometer voor de finish uit het peloton vluchtte en een magis trale solo inzette. Bij Assee pakte hij de kopgroep en met nog een tiental ki lometers voor de boeg ging hij alleen door en finishte als eerste, zij het op het nippertje. Die ontsnapping van Jan broers was eigenlijk het enige hoogte punt van de ronde. Gelukkig, dat er nog een Posbank en een Kop van Dee len waren. Daar vielen de slachtoffers bij bosjes. Anders was het helemaal zo'n saaie vertoning geworden. Maar wat wil men, de top renners zaten in het buiten land, met de heren van de KNWU. Mede-organisator Van Opstal verklaar de desondanks dat het de bedoeling is de Ronde van Gelderland in de toe komst tot één der zwaarste klassiekers van Nederland te maken. ADVERTENTIE vieux etalon vieux brandy per hele liter BONN Een dolle solo van „bomber" Gerd Müller heeft naar alle waarschijn lijkheid de strijd in de Duitse Bundes- liga beslist. Dankzij het doelpunt, dat hieruit in de 64ste minuut voortkwam, won Bayern München op eigen terrein met 10 van FC Köln. Aangezien geen van de andere titelkandidaten de volle winst behaalde, werd de marge waar mee Bayern München de leiding heeft, vergroot tot zeven punten met nog slechts vier wedstrijden te spelen. Vooral de nummer 2 van de ranglijst, VBF Stuttgart, stelde teleur. De ploeg leed de eerste nederlaag op eigen ter rein van dit seizoen tegen 1. FC Nürn- berg, dat hiermee de laatste plaats overdeed aan Borussia Dortmund. Ham burger SV, dat met slechts twee ver- liespunten meer dan Bayern München (met twee wedstrijden minder gespeeld) redelijke perspectieven op de titel had, verspeelde terrein door een nederlaag met 20 tegen Alemannia Aken. Ver- ROME Tom Okker heeft zondag in de halve finales van de open Italiaanse kampioenschappen na een strtfd, die drie uur en een kwartier in beslag nam, zyn meerdere moeten erkennen in de hardslaande Australische professional To ny Roche. Okker, titelhouder van verleden jaar (toen deze wedstrijden nog niet openstonden voor professionals), won een week geleden het proftoernooi van Monte Carlo, terwyl veertien dagen geleden Rod Laver er in de finale van de Zuidafrikaanse kampioenschappen in Johannesburg aan te pas moest komen om de successenreeks van de Nederlander te stuiten. In Rome kon hij echter op de lange duur niet op tegen de grotere lichaams kracht van de atletisch gebouwde links handige Australiër, hij verloor uiteinde lijk met 6-4, 6-4, 5-7, 10-12, 3-6. Nadat Okker in de eerste twee sets duidelijk superieur was geweest, werd de lange vierde set, waarin de Nederlander twee setpoints teniet deed, hem uiteindelijk fataal. In de beslissende set nam Roche een voorsprong van 5-0 alvorens zijn tegenstander zich had hersteld. Okker redde twee matchpoints, kwam op 5-1 en vervolgens via een doorbraak op 3-5. Daarna echter serveerde Roche de par tij uit. Tom Okker, die na het gevecht tegen Roche mentaal en fysiek uitgeput leek, had even later alle vermoeidheid over wonnen. Met de Amerikaan Marty Ries- sen drong hij door tot de finale van het heren-dubbeslpel, dank zij een zege in vier sets op de Roemenen Ion Tiria en Ilie Nast ace. Okker bewoog zich weer even snel als altijd over het centre court en sleepte zijn trage partner mee in de eerste- lange set: 14-12, 3-6, 6-2, 6-1. Wie Okker en Riessen, titelhouders, in de finale ontmoeten, was zondag nog niet bekend, de tweede halve eindstrijd tussen Tony Roche en John Newcombe en hun landgenoten Dick Crealy en Alan Stone werd bij 6-1 en 4-4 in de tweede set wegens de invallende duister nis gestaakt. De finale heren-enkelspel wordt een Australische aangelegenheid, want na Roche drong ook de vroegere Wimble- donkampioen John Newcombe tot de eindstrijd door. Evenals Roche moest ook Newcombe zondag harde strijd le veren vooqr zijn finaleplaats. De 23-jari ge Tsjechische student Jan Kodes, die reeds eerde de Spanjaard Manuel San- tana en de Amerikaan Arthur Ashe had uitgeschakeld dwong Newcombe vijf sets af. De grotere ervaring en de hoge re concentratie van de Australiër ga ven tenslotte de doorslag. De strijd tus sen Kodes en Newcombe is enkele ke ren onderbroken wegens luid knallend vuurwerk, dat in een voetbalstadion, waar ene wedstrijd in de eerste divisie werd gespeeld, werd afgestoken. Bij het dames-enkelspel slaagde een ongeplaatste speelster er in de finale te bereiken- De 21-jarige Australische Ker ry Melville versloeg de beroepsspeel ster Frangoise Durr met 6-4, 6-1. In de finale ontmoet zij de Amerikaanse Ju dy Heldman, die Ann Jones uitscha kelde. Ann Jones (GB) en Frangoise Durr versloegen in de finale dames-dubbel spel Billie Jean King en Rosemary Ca sals (VS) met 6-3, 3-6, 6-2. der stond Mönchen-Gladbach in Duis burg tegen de MSV een punt af (11) en ook Eintracht Braunschweig kwam tegen Kickers Offenbach niet verder dan een gelijk spel (22). Ondanks de zege met 32 op VFB Stuttgart is het degradatiegevaar voor de Duitse kampioen 1. FC Nürnberg nog lang niet geweken. Nürnberg is thans in punten (25) gelijkgekomen met 1. FC Köln, maar deze club heeft twee wedstrijden minder gespeeld. VFB Stuttgart-1. FC Nürnberg 2—3; Schalke '04-1860 München 20; Werder- der Bremer-Bor. Dortmund 21; Ale mannia AachenHamburger SV 20; Bayern München-1. FC Köln 10; Ein tracht Frankfurt-Hannover'96 00; Eintracht Braunschweig-Kickers Offen bach 22; MSV Duisburg-Bor. Mön chen-Gladbach 11. AC Milan, met Manchester United kandidaat voor de finale van het toer nooi om de Europese beker voor lands kampioenen, heeft zondag in een wed strijd voor de Italiaanse competitie ver loren. Milan, dat de eerste wedstrijd uit de halve finales tegen Manchester United met 20 won, ging in Turijn met 10 tegen de AC Torino ten onder. Atalanta Befgamo-Napels 00; Cag- liari—Verona 2—0; Internationale— Sampdoria 11; LanerossiJuventus 00; Pisa-Bologna 01; AS Roma-Va- rese 00; AC Torino-AC Milan 10; Palermo-Fiorentina 00. De stand luidt na 29 wedstrijddagen: 1. Fiorentina 39 punten; 2. Cagliari 38; 3. AC Milan 37; 4. Internationzale Mi lan 32; 5. Juventus Turijn 32. Standard Luik-SV Ware gem 20; Union St. Gillis-La Gantoise 10; Lier- se SK-Daring CB 31; SC Anderlecht- FC Mechelen 51; Racing White-Char- leroi 0—0; FC Luik-FC Brugge 3—1; Beerschot-St. Truiden 11Beringen FC-Beveren Waas 11. Hoewel nog enkele wedstrijden moe ten worden gespeeld, zijn de beslissin gen in de Belgische competitie geval len. Standard Luik, dat een voorsprong heeft van 5 punten op Charleroi, is ze ker van de landstitel. FC Mechelen en Daring Club Brussel degraderen naar de tweede divisie. Benfica is zondag voor de derde ach tereenvolgende keer kampioen van Por tugal geworden. In de laatste wedstrijd van het seizoen versloeg de ploeg uit Lissabon Uniao de Tornar met 40. Atletico-Varzim 02; Sporting-Lei- xoes 10 Guimaraes-Sanjoanense 50; Academica-Braga 6—2; FC Porto-Be- lenenses 10; Benfica-Uniao de Tornar 4—0; Setubal-CUF 3—0. De eindstand luidt: 1. Benfica 39 pnt; 2. FC Porto 37 pnt; 3 Guimaraes 36 pnt; 4. Setubal 35 pnt; 5. Sporting 30 pnt; 6. Academica 30 pnt. Bekervoetbal, halve finales: RCP Sedan-Girondins Bordeaux 00; SC Angers-Olympique Marseille 0—0. Voor de eerste divisie is een inhaal wedstrijd gespeeld. Olympique Nimes verloor op eigen terrein met 12 van Olympique Lyon. ANSHEIM De Amerikaan Ron Holmberg heeft op 31-jarige leeftijd een goed debuut gemaakt bij de tennis- professionals. Holmberg, een speler uit New York, die bekend staat om zijn kracht en uithoudingsvermogen en de laatste twee jaar als zesde speler op de Amerikaanse ranglijst stond, debuteer de als prof tegen de Australiër Roy Emerson. Hij won met de ongebruike lijke score van 21-19, 25-23.

De Vallei | 1969 | | pagina 9