Hans Kroon overwon FC Twente Jan Roessink in Harfsen winnaar kampioenscross Motorraces in Rockanje ITALIAANSE TENNISTITEL VOOR JOHN NEWCOMBE Eerste uitvallers in Tulpenrallye WAGTMANS DERDE Scholte verdedigt nationale titel ankerkader 71/2 Atletiek-allerlei Twee overwinningen voor David Broome Nederland in finale verslagen Home, sweet home Zuid-Afrika bedreigd met uitsluiting Schotse amateurs tegen Nederland Whitley sprong 8.04 m. Belg Ludo Dielis wereldkampioen neo pentathlon Rob Postma behield Mitel NKGB Jackey Stewart won op Nürhurgring Anti-doping clausule in reglement KNZB Jeugddamtitel voor IJsbrand Haven Spartak Trnava won 16 ploegen kandidaat voor de Tour Twee spelers van Corinthians om het leven gekomen Koersen Hilversum Maria Gommers liep goede 1500 meter Preek Uitslagen Leeds Engels voetbalkampioen Overtuigd Slechts vijf 32 jaar SPASSKI ZIEK Bobby Wilson uit Brits DC-team Roche in vijf sets verslagen Bournemouth Moeiteloos Joop Zoetemelk bleef leider Ronde van Spanje Helvetia Cup Davis Cup Van Lachterop winnaar Robert versterkte positie DINSDAG 29 APRIL 1969 „Ik ben niet bij Volendam gekomen als wonderman" VOLENDAM De spectaculaire overwinning (2-1) die Volendam zondag op titel- pretendent FC Twente heeft behaald, heeft automatisch de aandacht gericht op de man achter het succes: Hans Croon. „Ik ben natuurlijk dolgelukkig, maar nou te zeggen dat ik de overwinning had verwacht, nee, dat echt niet", verklaarde de uitgelaten 32-jarige Hans Croon, die pas sinds vorige week woensdag als trainer-coach werkzaam is bij Volendam. „Ze hebben trouwens wel precies zo gespeeld zoals ik ze had opgedragen. Niet in het wilde weg aanvallen, want dat heeft in het moderne voetbal geen enkele zin meer. Maar rustig de aan vallen van Twente proberen op te van gen en dan met een paar onverwachte uitvallen de boel bij Twente in de brand steken". Hans Kroon had Volendam voor zon dag nog nooit zien spelen. „Ik heb daar gewoon de tijd niet voor gehad. Vorige week werkte ik nog bij HVC, maar toen Ron Dellow zijn vijf jarige periode bij Volendam voortijdig beëindigde, kreeg ik een telefoontje of ik meteen maar wilde beginnen bij Vo lendam". HANS KROON warm onthaal HVC stemde onmiddellijk toe. Hans Croon vertrok dinsdagavond al naar het palingdorp en sprak de spelers van Vo lendam in hun kantine als volgt toe: „Ik kom hier niet als een wonderman, die even het degradatiegevaar komt be zweren. Het moet van jullie zelf komen. Het is van belang dat Volendam het oude zelfvertrouwen terugwint". APELDOORN Jan Roessink uit Diepenheim heeft de eerste punten in de kampioens-motocross 250 cc van Harfsen in de wacht gesleept. Na een bijzonder spannende strijd in beide manches, waarbij veel uitvallers onder de veertig deelnemers te noteren vie len, kwam Roessink tenslotte nog enigszins gelukkig aan de overwin ning. Jo Lammers uit Schijndel lag met één ronde voor de boeg nog in winnende positie, toen een vastloper hem verder uitschakelde. In de eerste manche voerden Ton van Heugten en Jo Lammers lang het veld aan met Jan Roessink in derde positie. Op het juiste moment sloeg de Diepenheimer toe en passeerde zijn ri valen. In de tweede manche hetzelfde spel letje. Nu liet Jo Lammers zich niet verrassen. In het duel met Ton van Heugten trad hij zegevierend te voor schijn. Jan Roessink kon zijn run naar de kop niet voltooien, Van Heugten wees hem terug. Toch werd het een tweede plaats omdat Jo Lammers door pech terugviel. Dat betekende tevens de eindzege voor de man uit Diepen heim. Bij de 250 cc junioren was de win naar van de tweede serie Sally van Peer de grote pechvogel. In de finale klemde hij zijn voet tussen een boom en de voetsteun, waardoor hij uitge schakeld werd. De winnaar van de eerste serie J. Oosterink uit Vorden was in de finale ook veruit de sterkste. In de zijspanklasse reed de helper van de gebroeders Van Heugten Jan Schulte naar een gedecideerde eind overwinning. De constant rijdende Dik van Hoevelaken bezette de tweede plaats. 250 cc Senioren: 1ste manche: 1. Jan Roessink, HVA, Diepenheim; 2. Jo Lammers, CZ, Schijndel; 3. Paul van Heugten, CZ, Amersfoort; 4. Stef van der Sluis, Bultaco, Arnhem; 5. Ton van Heugten, CZ, Amersfoort; 6. Jo Hoef man, HVA, Doetinchem; 7. Brord Haa- ker, CZ, Badhoevedorp; 8. Henk Was- sink, CZ, Doetinchem; 9. J. Eggens, HVA, Westerbork; 10. Ad van de Boo- men, HVA, Veldhoven. 2de manche: 1. Ton van Heugten, CZ, Amersfoort; 2. Jan Roessink, HVA, Diepenheim; 3. Paul van Heugten, CZ, Amersfoort; 4. Stef van der Sluis, Bul taco, Arnhem; 5. Jaap Eggens, HVA, ROTTERDAM. Toen elf jaar gele den voor de eerste maal de tSichting en voor de eerste maal de Stichting Circuit Rockanje motorraces uitschreef er kwamen dertig renners aan de start bevroedde men niet dat de be langstelling jaarlijks groter zou wor den. Voor de races van zaterdag 3 mei zijn 110 inschrijvingen binnengekomen, ver deeld over vier klassen. Voor de 50 cc nationaal is de belangstelling zo groot dat er drie series verreden moeten worden. De zes beste rijders van elke serie plaatsen zich in de finale. In de zelfde klasse, maar bij de internationa len is Schurgers uit Haarlem, die op een fabrieks-Kreidler aan de start komt, de grote favoriet. Bij de 125 cc nationalen zullen de Honda's het in twaalf ronden wal on der elkaar moeten uitvechten. Rotting, Keers en Bruins maken goede kans op één van de ereplaatsen. Het hoofdnummer, de 125 cc inter nationaal, gaat ook over twaalf ronden. Van Leeuwen uit Leidschendam, één van de kanspaarden, zal wegens een ge broken been niet aan de start komen. De strijd gaat nu in hoofdzaak tussen Hartog uit Abbekers op Honda en Van Rijswijk uit Den Haag die op eer fa- brieks-Yamaha rijdt. De eerste start zaterdagmiddag is om twee uur. Westerbork; 0. Jo Hoefman, HVA, Doe tinchem; 7. Brord Haaker, CZ, Bad hoevedorp; 8. Henk Wassink, CZ, Doe tinchem; 9. Peter Willems Bultaco, IJsselstein; 10. Ad van de Boomen, HVA, Veldhoven. Einduitslag 250 cc senioren: 1. Jan Roessink, HVA, Diepenheim; 2. Ton van Heugten, CZ, Amersfoort; 4. Stef van der Sluis, Bultaco, Arnhem; 5. Jo Hoefman, HVA, Doetinchem; 6. Brord Haaker, CZ, Badhoevedorp; 7. Jaap Eggens, HVA, Westerbork; 8. Jo Lam mers, CZ, Schijndel; 9. Henk Wassink, CZ, Doetinchem; 10. Ad van de Boo men, HVA, Veldhoven. Zijspannen: Eindstand: 1. J. Schulte, AJS, Amersfoort; 2. D. van Hoevela ken; 3. E. Willemsen, BSA, Arnhem; 4. R. Vermeulen, BSA, Alkmaar; 5. R. Willemsen, Suzuki, Brummen; 6. J. Bastinck, BSA, Rotterdam; 7. K. On- stenk, Triumph, Eefde; 8. R. Dijk- Matchless, Ruinerwolde; 9. W. van Duuren, BSA, Gouda; 10. J. Kodde, BSA, Vlissingen. 250 cc junioren: 1. J. Oosterink, CZ, Vorden; 2. A. Woessink, Bultaco, Harfsen; 3. J. Veenhof, HVA, Doetin chem; 4. H. Hoogendoorn, HVA, Gou da; 5. J. Tijhuis, Rond-Sachs, Nijver- dal; 6. A. Makkink, HVA, Eefde; 7. R. van Laar, Greeves, Rhenen; 8. F. Karsmakers, CZ, Aalst; 9. G. Hooren- berg, HVA, Lochem; 10. J. van Leek Bultaco, Soest; 11. M. Haaker, CZ, Badhoevedorp. LONDEN Leeds is gisteravond En gels voetbalkampioen geworden door in Liverpool tegen Liverpool met 0-0 ge lijk te spelen. Voor de tweede divisie won het ge promoveerde Crystal Palace met 2-1 bij Blackburn. ALCAZAR DE SAN JUAN De Belg Steegmans won de vijfde etappe van de Ronde van Spanje. Hij reed de 162 km van Madrid naar Alcazar de San Juan in 3.27.31 en klopte een flinke kopgroep in de sprint. Tweede werd de Fransman Bolley, derde Rini Wagt- mans, vierde de Brit Wright, tiende Dolman, allen in dezelfde tijd. Cees Haast werd 22e in 3.27.57. 36 Ottenbros, 49 Nijdam, 70 Zilverberg, 82 Buckaki. Het algemeen klassement: 1. Steeg mans (Belg) 20 uur 59 min. 22 sec; 2. Wright (GB) op 2 sec; 3. Echevarria Sp) op 9 sec; 4. Michelotti (It) op 12 sec; 5. Pingeon (Fr) op 19 sec; 10. Wagt- mans op 32 sec.; 16. Dolman op 47 sec. AMSTERDAM De Brabander Henk Scholte, die vorige week in Eindhoven een zaak heeft geopend, zal van 15 t/m 18 mei in de sporthal te Geldrop zijn na tionale titel in het ankerkader 71/2 ver dedigen. De tegenstanders van Scholte, die enkele maanden niet in biljarttoer- nooien is uitgekomen zijn: Tini Wijnen (Oss), Lambert van Nij- natten (Steenbergen), Henk de Kleine (Mierlohout), Joop Roodenburg (Voor hout), Lambert van Leur (Oss), Hans Sundquest (Schiedam) 'en Jean Bes- sems (Kadier en Keer). De laatste twee waren in de voorwedstriiden gedegra deerd en zijn bij keuze tot de eind strijd toegelaten. In de voorwedstrijden was trouwens zeer slecht gespeeld want ook Pierre Duysens, Toon Mol, l^ouis Rijvers en Janus Jacobs bleven bene den de grens van 14.00 en zijn dus geen ereklassers in het 71/2 meer. Diezelfde dinsdagavond kregen de spe lers al te horen welke tactiek zou wor den toegepast in het loodzware duel met Twente. Hans Croon: „Ik heb ze ver teld dat ik het beslist niet eens ben met de mensen die zo hard roepen dat aan val de beste verdediging is. Zoiets is pure onzin". „Aanvallen vanuit een versterkte ver dediging is de enige manier om tegen woordig in het betaalde voetbal nog iets te bereiken. De vroegere legenda rische trainer van het Duitse elftal, Sepp Herberger, verkondigt die opvatting overigens al vanaf 1935. Maar nu pas raakt iedereen ervan overtuigd". „Elke Nederlandse oefenmeester zal zijn spelers erop wijzen, dat een goe de voetballer zowel aanvallend als ver dedigend zijn mannetje moet staan. Piet Keizer is een uitstekend voorbeeld. Vroe ger zag je hem nergens anders dan op de linksbuitenplaats, maar moet je nou eens kijken: Hij stopt de opkomende verdediger af". Het zijn woorden van een trainer, die zijn vak verstaat. Niet alleen is hij in het bezit van het hoogste oefenmeester- diploma, dat men in Nederland kan be halen, ook is hij bevoegd om in de Bun- desliga de eredivisie van West-Duits- land de training te verzorgen. Toen Hans Croon examen deed bij Sepp Her berger en Helmut Schön, de huidige trainer van het Duitse elftal, slaagden slechts vijf van de 23 kandidaten. Met zo'n achtergrond is het voor de nieuwe trainer niet moeilijk om tekort komingen bij Volendam op te sporen. „Wat ik graag zou willen zien, is een wat uitgebreider medische begeleiding. Dat zou al een stap in de goede richting zijn. Daar heb ik bij HVC veel ple zier van gehad. Je kunt er de conditie van de spelers op eenvoudige wijze mee controleren". „Een speler met een normale conditie trapt op zo'n fiets altijd wel het cijfer acht of negen bij elkaar. Als een spe ler de avond tevoren een stuk of wat pilsjes naar binnen heeft gewerkt, komt hij echter nooit hoger dan zes. Dat is dan het teken dat hij conditie tekort komt en dus extra tfainirig nodig heeft". Trainer Hans Croon weet dus heel goed wat hij doet. Na de zeer onver wachte zege van Volendam op Twente gelooft het IJsseldorp in hem. Ondanks het feit dat Hans Croon nog maar 35 jaar is. „Het gezag heeft tegenwoordig geluk kig niet veel meer te maken met de leeftijd. De deskundigheid van iemand is veel belangrijker en dat geldt in de Verenigde Staten nog veel sterker dan hier. Het mooiste voorbeeld vind ik al tijd nog Robert Kennedy. Die was op zijn 36ste al minister van justitie". Misschien is Hans Croon op zijn 36ste al trainer van Ajax. Je kan nooit we ten. DEN HAAG De 22-jarige Russi sche student Janis Donins heeft bij kwalificatiewedstrijden in Riga de speer 83,20 meter ver geworpen, de beste prestatie van dit seizoen. In Ba ton Rouge was Olympisch kampioen Willie Davenport weer snel: hij won de 120 yards horden in 13,5 sec. Leon Cole man, die bij de Spelen in Mexico vierde werd, liep in Gainesville 13,6 sec., een tijd die ook voor het nieuwe Amerikaan se talent Thomas Hill werd afgedrukt. Bill Toomey, Olympisch kampioen op de tienkamp, moest in Walnut een veelbelovend begonnen tienkamp afbre ken wegens een blessure. Toomey had in vijf onderdelen 4214 punten verzameld. Winnaar in Walnut werd Rik Sloan met 7615 punten (o.m. 2,03 meter hoog en 5,00 meter polsstokhoog). ROME De Britse ruiter David Broome heeft maandag bij het 37e in ternationale concours Hippique in Ro me twee overwinningen behaald. Met zijn landgenoot Elan Oliver (met Bay Rum) won Broome, die met Ballu-Will- will reed, de Aventin-prijs. De tijd van de Engelsen was 137,7 seonden. Dec Italianen Graziano Mancinelli (met Do- neraile) en Vittorio Orlandi (met Kil- lane) legden het parcours ook foutloos af, maar zij hadden daarvoor aanzien lijk meer tijd (147,2 sec.) nodig. Het tweede onderdeel, een springcon cours om de Ranieri di Campello-prijs, won Broome met het paard Top of the Morning (0. strafpunten, 53,7 sec). Tweede werd de Fransman Jean Mi chel Gaud met Omo (0-54,0) en derde de Britse Caroline Bradley met Franco (0-54,8). PRAAG West-Duitsland heeft voor de achtste opeenvolgende maal het bad- minton-toernooi om de Helvetia Cup gewonnen. In de finale versloegen de Duitsers Nederland met 43, waardoor onze landgenoten op de tweede plaats beslag legden. Eindstand 1. West-Duitsland; 2. Ne derland; 3. Oostenrijk, 4. Tsjecho-Slo- waki,ie; 5. Wales. LONDEN Bernard Ford en Diane Towler, het Britse wereld- kampioenspaar ijsdansen, heeft een aanbod voor een contract van 100.000 pond (870.000 gulden) met een Amerikaanse ijsrevue afge slagen. Bernard Ford en Diane Towler, die in het begin van dit jaar na het behalen van hun we reldtitel professional werden, wil len liever in Engeland blijven wo nen. Het tweetal zal, in plaats van twee jaar in de show te werken, les gaan geven op een kunstijsbaan in Londen. LONDEN De tennisbonden van Po len en Hongarije hebben voorgesteld Zuid-Afrika uit te sluiten van het toer nooi om de Davis Cup. Zuid Afrika is ingedeeld in de Europese zone van dit toernooi. Vooral Oosteuropese landen weigeren uit te komen tegen Zuid-Afri ka vanwege de apartheidspolitiek. Gezien de loting acht men de kans groot dat Zuid-Afrika dit jaar de fina le van de Europese zone kan halen door zegge en schrijven één wedstrijd te spe len. Volgens de secretaris van de In ternationale Lawntennisbond (ILTF), de Engelsman Basil Ray, maakt het voor stel van de Polen en de Hongaren een redelijke kans. GLASGOW Het Schotse amateur elftal, dat woensdagavond in Leiden te gen Nederland zal spelen, bestaat voor namelijk uit spelers van Queen's Park uit Glasgow. In de selectie van vijftien man zijn namelijk niet minder dan der tien spelers van Queen's park opgeno men. Queën's Park bezet een tamelijk unieke plaats in hét Britse voetbal. Deze oudste vereniging van Schotland is eigenaar van het immense Hampden Park, waar de Schotse voetbalbond vrij wel al zijn belangrijke wedstrijden laat spelen. De selectie voor het Schotse amateur elftal voor deze eerste wedstrijd in het Europese bekertoernooi voor amateur- landenteams bestaat ui' Barr, Camp bell, Guild (East Five), 1 amil, Hopper, Hunter, Jackson, Judge, Mackay, Neil, Sheridan, Stewart, Watkins Whitehad (Vale of Leithen) en Wilson. MOSKOU Wegens ziekte van Spasski is de zevende partij voor het wereldkampioenschap schaken in Mos kou uitgesteld tot morgen. Na zes par tijen heeft Spasski 3V2 en Petrosjan, de wereldkampioen 2V2 pt. DESMOINES De Amerikaanse stu dent Stan Whitley won tijdens atletiek wedstrijden in Desmoines (Iowa) het verspringen met de respectabele ak stand van 8 meter en 4 centimeter. De Olympische kampioen hoogspringen Dick Fosbury bracht het op zijn specia liteit tot een sprong over 2.13 meter. Mike Goodrich, student aan de universi teit van Iniana, liep de 100 yards in 9,2 seconden, de beste tijd van het jaar op dit nummer. LONDEN Bobby Wilson, die vele malen Engeland bij grote tennisevene- menten heeft vertegenwoordigd, is niet opgenomen in het Britse Davis Cup team, dat op 9 tot 11 mei a.s. in Zürich tegen/ Zwitserland uitkomt. De 33»-jarige Bobby Wilson heeft de laatste vijf jaar steeds Davis-Cup gespeeld voor Enge land. Het Britse team bestaat nu uit Mark Cox, Graham Stilwell, Gerald Battrick en Peter Curtis. Laatstgenoem de is voor de eerste maal in de Britse selectie opgenomen. Hij maakte vorig jaar in de eerste ronde van de Wimble- donkampioenschappen een bijzonder goede indruk tegen Tom Okker. WEST-BERLIJN De 24-jarige Belg Ludo Dielis is zondagavond in West- Berlijn wereldkampioen neo-pentathlon geworden. In de beslissende partij tussen Dielis en titelverdediger Raymond Ceu- lemans, in het kader 71/2, bleek de jonge Belg zijn zenuwen beter te be heersen dan zijn oudere landgenoot. Hij won met 300 tegen 253 caramboles in vijf beurten. De eindstand 1 en wereldkampioen Dielis (België) 12 matchpunten, 47 spelpunten; 2 Ceule- mans (België) 10-46; 3 Müller (W.-Dld.) 8-38; 4 Spielmann (W.-Dld.) 6-30; 5 Roodenburg (Ned.) 4-21; 6 Girves 2-15; 7 Kobajasji 0-14. TILBURG De Utrechter Rob Postma heeft zondag in Tilburg zijn turntitel bij de jeugd van 16 tot en met 18 jaar (Ne derlandse Katholieke Gymnastiek Bond) behouden. Hij bleef Wim. Jacobs bijna acht punten voor. Bij de jongens van 13 tot en met 16 jaar won de Ossenaar Marie van Orsouw. De eindstand bij de junioren van 16 t/m 18 jaar was1. Rob Postma (Utrecht) 99,70 pnt.; 2. Wim Jacobs (Kerkrade) 91,85; 3. Jan Bremene (Kerk- rade) 89,70. NüRBURG De 30-jarige Brit Jackie Stewart heeft zondag op de Westduitse Nürburgring met zijn Ma- tra-Ford de derde wedstrijd voor het Europese kampioenschap voor formule- 2-wagens gewonnen.- Stewart verbeter de voor de ogen van 250.000 toeschou wers enkele records het ronderecord bracht hij van 8 min. 15.1 sec. (Dan Gurney) terug tot 8.05.3, hetgeen een gemiddelde snelheid van 169.4 kilome ter per uur betekent, terwijl ook zijn gemiddelde snelheid van 167.7 kilometer per uur over de gehele 228.25 km lange race een nieuw record voor de Nür burgring betekende. Achter Stewart werd de Zwitser Jo Siffert in een BMW tweede. Siffert had een achterstand van meer dan een mi nuut. De Fransman Jean-Pierre Beltoise werd in een Matra-Ford derde. ROME. De Australiër John New- combe heeft gisteren in Rome de Ita liaanse tennistitel op zijn naam ge bracht. In de eindstrijd versloeg hij zijn landgenoot Tony Roche, die in de halve finales titelhouder Tom Okker had uitgeschakeld, in vijf sets: 6-3, 4-6, 6-2, 5-7, 6-3. Bij de dames leverde de eindstrijd een overwinning op voor de Amerikaan se Julie Heldin an. Zij bedwong de Aus tralische Kerry Melville met 7-5, 6-3. De finale van het herendubbelspel werd niet uitgespeeld. Nadat New- combe en Roche hun partij tegen de Australiërs Stone en Crealy, die zondag avond was afgebroken, hadden afge maakt begonnen ze wel aan de finale, maar door het invallen van de duister nis werd doorspelen onmogelijk. Tegen standers van het Australische duo wa ren de Nederlander Okker en de Ame rikaan Marty Riessen. Newcombe en Roche wonnen de eerste set met 6-4 en Okker en Riessen brachten de tweede set met 6-1 op hun naam. De partij zal niet worden afgemaakt. In de eerste ronde van het toernooi in Bournemouth is Astrid Suurbeek uit geschakeld door de Britse Winnie Shaw. De Nederlandse speelster verloor met 6-3, 6-2. Betty Stöve boekte een over winning op de Britse Diane Bridger: 6-2, 6-1. UTRECHT De algemene vergade ring van de KNZB is zaterdag in Utrecht akkoord gegaan met het voor stel van het bondsbestuur om in het sportreglement een anti-dopingclausule op te nemen. Hiermee komt de KNZB tegemoet aan de wens van de Neder landse Sportfederatie. Het voorstel werd verdedigd door voorzitter mr. J. van der Krol en dr. W. Mosterd. Controle op de naleving van het verbodsartikel is in KNZB-verband vooralsnog niet goed mogelijk. De bondsraad besloot verder de water- polocompetitie van de tweedeklassers te verschuiven naar winter en voorjaar, zo als dat een jaar geleden is gebeurd met de hoofd, en eersteklassers. ARNHEM De derde partij van de herkamp tussen IJsbrand Haven en Geurts om de jeugddamtitel van Neder land is zaterdag in Arnhem in remise geëindigd. De achttienjarige IJsbrand Haven uit Marknesse heeft de twee kamp met 4-2 gewonnen en mag zich jeugdkampioen van Nederland noemen. KEULEN De Amsterdammers Fred van Lachterop heeft zondag in Keulen voor ruim tienduizend toe schouwers een internationaal straten- criterium voor amateurs gewonnen. In de eindsprint versloeg hij de Duitser Derlick. Van Lachterop had voor de 100 km 2 uur 20 min. 5 sec. nodig (gem. 42,9 km per uur). De Nederlan der Hoekstra werd twaalfde. TRZIC De Belg Joel Robert heeft zijn leidende positie in het klassement voor de wereldtitel 250 cc motocross verbeterd met een overwinning in de Grote Prijs van Zuidslavië, die zondag in Trzic is gehouden. Het was de derde wedstrijd tellend voor het wereld kampioenschap. Tweede werd de Zweed Torsten Hallman (Husqvarna) voor de Belg Sylvain Geboers (CZ). Robert heeft nu een totaal van 24 punten. Hij wordt gevolgd door Geboers (14) en Hallman (6). JOHN NEWCOMBE SARREBOURG (Fr.) Het noodlot kan zelfs de sterksten kansloos maken. Dit ondervonden Hans Koster en Chris Kok amper enkele uren nadat zij in Rotter dam voor de 21e Tulpenrallye waren gestart. Tydens de proef op het circuit van Zolder b(j Hasselt werd het duo op slag kansloos, toen een drijfstang door het carter van hun witte B.M.W. 2002 T.I. sloeg. De Nederlandse combinatie was de eerste uitvaller van de karavaan, die bij de start 85 wagens telde. Kort daarop schakelde een defecte versnellingsbak ook de enige Renault-Alpine in de ster- rit, gereden door de Fransen Freddy Krause en Dominique Thirry, uit. In de klassementsproef op het circuit van Zolder, was de Belg Gilbert Sta- peleare de snelste „coureur". Hij legde met zijn Ford Escort Twin Cam de 3000 meter af in 1 min 29 sec. De fovoriete Poolse Porsche-rijder Sobieslav Zasa- da was juist een seconde minder snel. Rob Slotemaker, rijdend in een rood witte fabrieks-BMW 2002 TI, was met 1 min. 32 sec. een zeer goede derde. Vergaande conclusies kan men aan de tijden in de eerste klassementsproef ge maakt, niet verbinden. Met nog meer dan 3000 km zware kilometers voor de De 21ste Tulpenrallye is gister morgen van start gegaan. Wet houder Langerak van Rotterdam vlagt hier de Nederlandse equipe Van Grieken/De Jong weg. wielen hebben de prominente rijders beslist nog niet alles van hun wagens geeist. Moeiteloos hebben de deelnemers maandagavond laat Noord-Frankrijk bereikt. De weersomstandigheden waren voortreffelijk, zodat de rijders gemak kelijk de controles konden bereiken. In de eerste rallynacht kwamen echter de problemen. De gestadig neervallende re gen maakte dat van Sainte-Odile de rui tenwissers geen moment konden worden stilgezet. Uit de Vogezen, waar de eerste speciale etappes met een vrijwel niet te halen gemiddelde moeten worden af gelegd, werd verradelijke grondmist ge meld. XERTIGNY Ook na de vierde en vijfde etappe van het Circuit des Mi nes, die maandag werden gereden heeft Joop Zoetemelk de leiding in het algemene klassement behouden. In de vierde rit eindigde Zoetemelk achter de Fransen Jankowski en Viard op de derde plaats. In de vijfde etappe zegevierde Thiriat (Fr) voor Hordijk (Ned) en De Koning (Ned.). Algemeen klassement: 1. Zoetemelk 13.24.53; 2. De Koning 13.25.03; 3. Jan- son (Fr) 13.26.04; 9. Keibeck (Ned) 13.29.39. TRNAVA De Tsjecho-Slowaakse ti telhouder Spartak Trnava, door Ajax in de halve finale van het Europacuptoer nooi uitgeschakeld, heeft in de competi tie zijn kans op prolongatie van de titel vergroot door de inhaalwedstrijd tegen Lokomotiv Kosice met 3-0 te winnen. Spartak heeft nu vijf punten voor-, sprong op Slovan Bratislava. Er moe ten nog zes wedstrijden gespeeld wor den. PARIJS De organisatoren van de Ronde van Frankrijk, die van 28 juni tot 20 juli wordt gehouden, hebben be kend gemaakt dat zestien fabrieksploe- gen zich hebben kandidaat gesteld voor deelneming aan de ronde. De organisa tie, de dagbladen Le Parisien Libre en 1' Equipe, zal in begin mei de eerste se lectie maken, waarna op 12 juni defi nitief zal worden beslist welke twee of drie ploegen moeten afvallen. De zestien ploegen, die willen starten zijn Bic. Frimatic-De Gribaddy, Mer- cier BP, Peugeot BP en Sonolor-Lejeune (Frankrijk), Faema, Flandria-Declerck en Mann-Gründig (België), Fagor en Kas (Spanje), Filotex, Molteni, Salva- rani en Sanson (Italië), Caballero en Willem 2-Gazelle (Nederland). SAO PAULO Twee spelers van de voetbalclub Corinthians uit het Brazi liaanse Sao Paulo, Ludgero da Silva en Eduardo Neves de Castro, zijn maan dag bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Da Silva, een rechterverdedi- ger, was bekend onder de naam Lidu, terwijl Neves de Castro linksbuiten was in de Braziliaanse selectiegroep, die vo rig jaar een trip door Europa maakte. ROTTERDAM Vanavond om half zeven begint een koersprogramma in Hilversum. ANTILLAPRIJS (2400 m., autostart, met trio): Flora K - Fozetti - Flori- can Dear. ALARIKPRIJS (2000 m., autostart, eerste afd.): Fair Dale - Hartin Ger- da - Granda. DARIUSPRIJS (2000 m., autostart, met trio): Flipsen - Gertien WS - Gamin B. Outsider: Gitte Hollandia. ALARIKPRIJS (tweede afdeling): Hoop van Rhea - Giovanni - Fusie. OTERONPRIJS (2020 m., voor leer lingen) El Mac - Feny Hollandia - Fenno Silk. JUNOPRIJS (2000 m., met trio): Rijder J. van Dooyeweerd (Crony van de Lente of Dougalls Stern S) - Carma - Barbarossa W. Outsider: Entry Vo- lann. MIDASPRIJS (2420 m.): Edmund van Peterhof - Gaela van Amstel - Dora Williams. Outsider: Edel Hollandia. KREONPRIJS (2020 m., met trio): Frisco H. - Goldprise - Goldfinger. Out sider: Furie. ALARIKPRIJS (derde afd.): Hino Contessa - Goldperie - Goya. BEEK Tijdens wedstrijden in Beek heeft Maria Gommers (Unitas) zaterdag haar wereldrecord op de 1500 meter tot op 4 y2 seconde benaderd en een tijd ge maakt van 4.20,1. Bij een harde wind en op een door de regen zware baan werd Anneloes Bosman (UNC) tweede in 4.35,0 en Els Gommers (Unitas) der- 1 de in 4.38,2.

De Vallei | 1969 | | pagina 17