„Obligatiemarkt komt in gevarenzone Meer geleidelijkheid bij sociale voorzieningen „Centrale banken achter de franc" In Frankrijk bleef het opvallend rustig Reis Suharto op losse schroeven VenhcJe koek KMI Over de grenzen Mogelijk Aanval op „biermonopolie in Groot-Brittannië Vasthouden aan vaste wisselkoers Theologische commissie van onderzoek EX-PRESIDENT STUURDE DANKBRIEF BIJ VOORTDUREN VAN PRIJSSTIJGINGEN: GOUDEN PRINSEN VAN ORANJE NASSAU PENNING SALAZAR 80 jaar Zwartkijkers! aangifte formulier Dan kijkt n gerost! Na aftreden De Gaulle Beeld van illem de Zwijger in Brussel beklad Incidentje op links congres SPAARLOON GELEIDELIJK OVERLEG RADICAAL us VATICAAS AANBOD Typerend voor nèt iets kwieker werken is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie waardoor u nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. Na gebeurtenissen in Frankrijk UITSTELLEN Verdeeld Vermoeid Beraad Naar huis een woensdag om een beetje te vieren - tracteren op Verkade Koffiekoek bij de koffie mals en kruidig Dubeck voorzitter federaal parlement T sjecho-Sloicakije DINSDAG 29 APRIL 1969 AMSTERDAM Sprekend over de gevolgen van de prijsstijging of met andere woorden van de geldont waarding. die men zeker niet mag onderschatten, zegt het vandaag verschenen jaarverslag van de Nederlandsche Bank: Geheel afgezien van de loonstijging die de bedoel de prijsstijging vergezelt en die vroeger of later de inter nationale concurrentiepositie en daarmede de groei en de (Vervolg van pag. 1) werkgelegenheid moet ondermijnen, leidt een voortduren de en omvangrijke prijsstijging tot een ondergraving van een ordelijk economisch en financieel bestel. Er komt ten slotte een moment, waarop het tot de spaarders en beleg gers doordringt dat de zogenaamde risico-mijdende be leggingen een groot risico dreigen op te leveren, name lijk dat van permanent geldbederf. Wanneer dit in voldoende mate wordt beseft, kan met name ten aanzien van de obligatiemarkt en aqdere markten van leenkapitaal een neiging tot inkrimping van het aanbod ontstaan. Zulks is zeker in Nederland nog niet in aanzienlijke mate het geval. Maar b(j voortduring van prijsstijgingen, zoals wij die thans beleven, zal onherroepelijk de obligatiemarkt in de gevarenzone komen. Het behoeft geen betoog wat zulks voor de financiering van de overheidshuishou- ding zou betekenen. Een verder aandraaien van de belastingschroef ter com pensatie van de inkrimpende financieringsmogelijkheden zou het inflatoire kli maat slechts kunnen verscherpen. ADVERTENTIE Gezet met 6 echte edelsteentjes in de kleuren van de Nederlandse vlag. Ter gelegenheid van de 60e verjaar dag van Koningin Juliana en de 2e verjaardag van prins Willem Alexander, slaat Oranje Munt Voor burg een 21,6 karaats gedegen gouden Prinsen penning. Dit prachtig kleinood, een waar voorbeeld van KUNSTENAAR SCHAP toont de beeldenaar van onze geliefde vorstin wier uitspraak „MIJN TAAK IS ZWAAR EN MOOI" haar verantwoordelijkheid en edel karakter kenmerkt. Om de koningin in een krans van Medaillons haar drie kleinzonen en hun grote voorgangers Willem de Zwijger, Stadhouder Johan Willem Friso en Stadhouder Maurits. De achterzijde toont de wapens van deze 7 vorstelijke personen. Alle penningen zijn genummerd en voorzien van garantiecertificaat, ge zet met 2 Robijntjes. 2 Briljantjes en met 2 blauwe Saffiertjes. A. 1000 exemplaren 7 gram 0 22,8 mm 124,50 B. 500 exemplaren 12è gram 0 28 mm 184, C. 100 exemplaren 30 gram 0 38 mm ƒ390, D. 50 exemplaren 60 gram 0 38 mm ƒ690, Prijzen INCLUSIEF B.T.W. Tevens gedurende 1 jaar gratis ver zekerd tegen verlies, vermissing en/ of diefstal. Een gouden penning, een waarde vol, historisch bezit. Te bestellen bij banken, juweliers en rechtstreeks bij NUMISMATIQUE LION dOR ORANJE MUNT Waalhofflaan 7 - Voorburg Tel. (070) - 87 06 02 LISSABON De Portugese ex-pre- mier dr. Antonio Salazar, is gisteren tachtig jaar geworden. Hij weet nog al tijd niet dat een beroerte vorig jaar september een einde maakte aan zijn al 36 jaar durende autoritair bewind. De oud-premier raakte als gevolg van de beroerte gedeeltelijk verlamd. Wekenlang zweefde hij tussen leven en dood. Nadien trad een gedeeltelijk her stel in, maar tot dusver heeft nog nie mand hem verteld dat hij geen premier meer is. De Portugese president, admiraal Americo Thomaz, zei kortgeleden dat dr. Salazar niet in staat was de toespra ken van de president te lezen of te be luisteren. Gelet op de hardnekkigheid van de prijsstijgingen, die in de jaren 1964 tot en met 1969 gemiddeld 4a 5 procent bedragen, zal doorbreking van deze ontwikkeling niet eenvoudig zijn. Nood zakelijk is dat de regering en bedrijfs leven zich zo spoedig mogelijk beraden over hetgeen in de komende periode en dit betekent voor het onderhavige probleem met inbegrip van het jaar 1970 kan en moet geschieden. De loon- en prijsverhogingen voor 1969 staan vrijwel vast. Nagegaan moet worden hoe een redelijke loonstijging in de zin van reëel beschikbaar loon in 1970 mogelijk is, zonder dat dit leidt tot nominale loonstijgingen van zodanige omvang, dat daarmede de prijsstijgingen opnieuw zouden worden bestendigd. Of invoering van het spaarloon in de gegeven situatie een deugdelijk middel ter voorkoming c.q. bestrijding van de prijsinflatie kan worden geacht, moet ernstig worden betwijfeld. Afgezien van de verdienste van het spaarloon als middel tot vermogensvorming is moeilijk in te zien, waarom in de ge spannen conjunctuur die ook voor 1970 wordt verwacht, het spaarloon andere gevolgen voor de priizen zou hebben dan de meer gebruikelijke vormen van loonstijging. Verder zal In ieder geval aan het overheidsbudget de eis moeten worden gesteld, dat het gefinancierd kan wor den zonder verdere vergroting van de belastingdruk anders dan die welke voortvloeit uit het reële progressie-ef fect. Daar verhoging van de directe belastingen gelet op de hoogte van de bestaande tarieven eerder de be sparingen dan de bestedingen zal druk ken, zou immers verzwaring van de belastingdruk welhaast noodzakelijker wijs de vorm moeten aannemen van een verhoging van de indirecte en dus van prijsverhogende belastingen. Ook ten aanzien van de sociale ver zekeringen zou meer geleidelijkheid moeten worden betracht. De totale pre miedruk steeg in de jaren 1963 tot en met 1968 met ruim 40 procent (name lijk van rond 24 procent tot 35 procent van het premieplichtige loon). Een dergelijke aftrek op het reëel beschik bare loon van de actieve afhankelijke beroepsbevolking moet welhaast onver mijdelijk inflatoire repercussies heb ben. Bij een overheidsbeleid, als hierbo ven geschetst, behoort een loon- en prijsgedrag van het bedrijfsleven, dat eveneens een wezenlijke bijdrage tot de afremming van de thans bestaande inflatiespiraal levert. Door de prijspo litiek van de overheid en het prijsge drag van de ondernemers moet de en dogene prijsstijging in 1969 worden af geremd en in 1970 worden teruggedron gen. Hierdoor zou de basis kunnen wor den gelegd voor nominale loonstijgin gen, die enerzijds dicht genoeg bij de stijging van de arbeidsproduktiviteit liggen om de gewenste afremming van de prijsstijgingen mogelijk te maken, en anderzijds tevens een aanvaardbare reële positieverbetering van de werkne mers inhouden. „Samenvattend en. herhalend mag men stellen, dat overleg tussen over heid en bedrijfsleven, betrekking heb bend op de komende periode met inbegrip van het jaar 1970 volstrekt noodzakelijk is om de zinloze en ge vaarlijke inflatiespiraal te breken. De tijd dringt echter. Wanneer het pro bleem niet welbewust en rationeel kan worden opgelost, zal het vroeg of laat zichzelf oplossen door stagnatie van de groei en schade aan de werkgelegen heid. Dit laatste geschiedt dan of op wat langere termijn door ondergraving van de internationale concurrentieposi tie of op kortere termijn, doordat de (monetaire) fiches voor het (inflatoire) spel gaan ontbreken." Aldus dr. Zijl stra in het jaarverslag van de Ned. Bank. LONDEN Laat de mensen hun glaasje drinken zoals dat op het Europese vas teland gebruikelijk is. Maak de bepalingen omtrent de openings- en sluitings tijden soepeler en zorg dat ook de kinderen cafés binnen kunnen met hun ouders. Dit zjjn voor Engeland revolutionaire aanbevelingen van de commissie voor de monopolies. Die heeft de betrekkingen bekeken tussen de bierbrouwerijen en de pubs (cafés). De commissie vindt dat er veel nadelen zjjn verbonden aan de nauwe banden tussen de brouwerijen en de pubs: de bierbrouwerijen bezitten 78 procent van deze cafés. Die mogen alleen het bier van hun eigen brouwerij schenken. Door soepeler openings- en sluitingstijden en het geven van vergunningen aan veel meer geschikte drankzalen, cafés e.d., ja zelfs gewone w inkels, kunnen de monopolietoestanden worden weggewerkt, meent de commissie. Dij de besprekingen van het mo- netaire beleidsinstrument in de vorm van kredietrestricties merkt dr. Zijlstra in het jaarverslag van de Nederlandsche Bank op, dat de rentestijging een internationaal verschijnsel is. Wanneer de tonen uitgaan boven de produktiviteit, wanneer de overheidsuitgaven, voor zover niet gedekt door belastingontvangsten, uitgaan boven de mogelijkheden, die de kapitaalmarkt biedt, is een rentestijging onvermijdelijk. De prijsstijgingen die langzaam maar zeker doordringen tot het beleggen de publiek, dat het reële rendement op leenkapitaal daardoor bedreigd ziet, leiden eveneens tot rentenstij- gingen. Het kapitaalvragende be drijfsleven heeft weinig moeite, in het inflatoire klimaat, de hogere rentekosten te betalen. Wanneer dan het monetaire beleidsinstru ment wordt ingezet om de infla tiespiraal te doorbreken, kan dit in eerste instantie slechts een ver scherping- van de stijging van de rentestad ten gevolge hebben. Het is echter de prijs die moet worden betaald voor het niet tijdig op ade quate wijze bestrijden van beste- dings- en inkomensinflatie. Ook in 196S kwam en wel in toenemende mate de vraag aan de orde of de vele spanningen en de van tijd tot tijd uitbrekende crises in het internationale mone taire bestel niet mede zijn terug te voeren tot wezenlijke gebreken van dat bestel. Werd de aandacht hierbij aanvankelijk vooral ge richt op de vraag of de internatio naal beschikbare liquiditeiten vol doende moeten worden geacht voor en bevredigende ontwikkeling van de wereldhandel en de economi sche groei, vooral na de totstand koming van de overeenkomst inza ke de speciale trekkingsrechten is het accent in de discussie verscho ven naar het vraagstuk van de wenselijke graad van flexibiliteit van de wisselkoersen. De meest radicale wijziging, die men zich in dit verband kan den ken, is uiteraard de overgang naar volledig vrije wisselkoersen, of met andere woorden een afschaffing van de vaste pariteiten. Het systeem van vrije wissel koersen draagt in zich de kiemen van een gevaarlijk protectionisme, te gevaarlijker ornaat handelspoli tieke protectie, eenmaal op gang komend, een sterke tendens ver toont in omvang en intensiteit toe te nemen. Indien het voorgaande juist is, betekent overgang van vaste naar vrije wisselkoersen een niet gerin ge stap terug op de weg die na de tweede wereldoorlog werd af gelegd naar een toenemende inter nationale arbeidsverdeling en dus naar economische groei en wel vaart. Enerzijds zijn de eisen die uit het huidige systeem van vaste wisselkoersen voor het nationaal beleid voortvloeien, stellig zwaar, somtijds welhaast te zwaar kenne lijk, maar anderzijds is de prijs voor het opgeven van de vaste wis selkoersen te hoog. Het risico dat de wereld zou terugvallen in res tricties, bilateralismeen daarmee in economische stagnatie is onaan vaardbaar groot. ADVERTENTIE Kijkgeld betalen moeten we allemaal. Dat staat in de wet Weea verstandig en vraag een aan. Dat doet u zo Schrijf uw naam en adres achter op een lege envelop en stuur die - zonder postzegel - aan ROME Paus Paulus heeft gisteren de oprichting van een nieuwe theologi sche commissie bekendgemaakt, die tot taak zal krijgen de huidige theologische stromingen aan een grondig onderzoek te onderwerpen. Op de instelling van deze commissie is aangedrongen door de bisschoppen synode, die vorig jaar in Rome heeft vergaderd. De namen van de leden van de nieuwe commissie zullen binnen kort bekend worden gemaakt. Theolo gen uit verscheidene delen van de we reld zullen er deel van uitmaken. MISFORMULIER De paus, die gisteren de benoeming van 33 nieuwe kardinalen bekrachtigde, deelde voorts mee dat er een nieuw misformulier is ingevoerd met een ver eenvoudigde liturgie en dat er een nieu we Romeinse kalender is vastgesteld voor de feesten van het kerkelijk jaar, waarin de grote betekenis van Pasen duidelijker naar voren komt. AMSTERDAM De president van de Duitse Bundesbank heeft gisteren gezegd, dat de centrale banken van de Europese Gemeenschap en van de Groep van Tien grote geïndustrialiseerde landen pal staan achter de Franse franc. „Het is nu van belang, dat de Franse vakbonden kalm blijven en zich ont houden van overdreven eisen". Vrees, dat de Duitse mark niet on der opwaardering uit kan komen, be zorgde de aandelen van Duitse bedrij ven een koersdaling. Die vrees werd nog versterkt door een rapport van economen, die een sterke groei van de Duitse export verwachten ondanks de vorig jaar genomen maatregelen. In ons land hebben, na een korte tijd van beperking op de inwisseling van Franse francs de grenswisselkan toren gisteren in de loop van de dag alle beperkingen opgeheven. De note ring lag vijftig cent per honderd francs lager dan vrijdag f 65,- per honderd bij inkoop en f 68,- bij ver koop. Op de valutamarkt heeft het aftre den van president De Gaulle veel on rust veroorzaakt. Franse francs wer den aanvankelijk aangeboden. Zij wer den met f 73,13 per honderd officieel genoteerd. Op termijn daalden de koersen van Franse francs enorm. Francs op één maand kwamen uit op ca. f 69.-, op twee maanden op ca. f 68,-, op drie maanden op ca. f 67,- en op zes maanden op ca. f 66,-. In de loop van de middag ontstond gisteren op deze zeer lage koersen weer enige kooplust, zodat de termijn noteringen iets gunstiger sloten. Door deze beweging raakte het pond sterling onder druk. Tegenover de dol lar daalde de koers van 2,3865 dollar, maar ook daarin kwam aan het eind van de dag enige verbetering. De dis- agio's liepen sterk uit Met de koer sen van vrijdag waren er tijdens de notering verschillen van vier tot ze ven punten, wat op paniekverkopen wijst. In deze richting wijst ook de gewel dige koersstijging voor Duitse mar ken van f 90,99 naar f 91,35 per hon derd. De valutamarkt vreest dat, wan neer de internationale monetaire autoriteiten niet snel ingrijpen, op nieuw een valutacrisis kan ontstaan. In Frankfurt daalde de Amerikaan se dollar naar het laagste peil van dit jaar. De Bundesbank moest driemaal in de markt komen om dollars op te kopen, waarmee verscheidene tientallen miljoenen dollars waren gemoeid. In Frankrijk daarentegen steeg de dollar naar het hoogste punt sinds november 1968 (valutacrisis) - frs. 4,9735. De Franse nationale bank verhoogde de koers waarop zij dollars koopt tot frs. 4,9740. De goudprijs in Londen steeg van 43,30 dollar tot 43,55 dollar per troy ounce van 31,1035 gram, die in Neder land steeg van f 5.040 tot f 5.090 per kilogram bij inkoop en van f 5,140 tot f 5.190 bij verkoop. BRUSSEL Het standbeeld van Wil lem de Zwijger in Brussel is gister nacht van onder tot boven met oranje- verf besmeurd. Aangenomen wordt dat dit bedoeld is als protest tegen de Benei ux-topconfe- rentie, die gisteren in Den Haag begon nen is. De conferentie wordt in Frans talige kringen in België met reserve gevolgd. Ook het standbeeld van de Nederland se leeuw is met oranjeverf besmeurd. NIJMEGEN Nieuw Linksers uit de Partij van de Arbeid hebben eergiste ren op het congres Links Nederland van de PSP in Nijmegen een klein incident veroorzaakt. Nadat een voorstel was aangenomen om te streven naar de vorming van een nieuwe radicaal-socialistische partij, lieten zij weten in een verder gesprek geen heil meer te zien. Een korte schorsing bracht uitkomst. De Nieuw Linksers verklaarden te blij ven discussiëren toen de Socialistische Jeugd en de afdeling Amsterdam van de PSP bereid bleken om het aangeno men voorstel aanzienlijk af te zwakken. KB ADVERTENTIE DARIJS. Het was gisteren opval- lend rustig in Parijs en in geheel Frankrijk. Dit is vermoedelijk wel het belangrijkste nieuws van de eerste uren van het na-gaullistische tijdperk. Tien jaar lang is Frankrijk voor die uren bijzonder bang geweest. Toch hangt er een vreemde sfeer, een on miskenbare spanning, zowel bij de gaullisten als bij hun tegenstanders. Men is uit op een revanche. De gaullisten voelen zich duidelijk los- ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers |~\EN HAAG President Suharto van Indonesië zal hoogstwaarschijnlijk U afzien van de Europese reis, die hij volgende maand zou beginnen. Het aftreden van president De Gaulle van Frankrijk heeft de laatste belang rijke hoeksteen weggenomen waarop de reis van de Indonesische president was gebaseerd. Generaal Suharto zou voor het eerst sinds hij in 1966 officieel tot staats hoofd werd benoemd, staatsbezoeken brengen aan Joegoslavië, Nederland, Frankrijk, West-Duitsland en België. Nederland en Joegoslavië lieten de Indonesische president eerder al weten om politieke redenen liever te willen, dat hij zijn bezoek zou uitstellen. Ne derland wilde wachten tot na de volks uitspraak in West Irian. In Joegoslavië verzette een sterke stroming van com munisten er zich tegen. Officieel is president Suharto uit Parijs nog niet meegedeeld of het be zoek moet worden afgezegd. Het Indo nesische kabinet zal zich in elk geval morgen opnieuw beraden op de West- europese reis van de president. Als president Suharto ook niet naar Parijs kan komen zal hij allleen nog in Bonn en Brussel kunnen worden ont vangen. In Indonesische kringen wordt het voor de hand liggend gevonden, dat generaal Suharto dan zijn reis volledig zal uitstellen. geslagen na het heengaan van De Gaulle en zij zoeken een nieuw an ker. Dat wordt ongetwijfeld Georges Pompidou. In ta van steden worden op het ogenblik actiecomités opge richt, die proberen hem over te ha len zich kandidaat te stellen voor het presidentschap en om deze kandi datuur te steunen. Hoewel dit referendum alleen maar een verliezer heeft opgeleverd De Gaulle is gebleken, dat, als er een winnaar zou moeten worden aan gewezen, dit toch de Gaullisten zijn. Toen bij de laatste presidentsverkie zingen De Gaulle in de eerste ronde eveneens alle politieke partijen tegen zich had, kwam hij slechts tot -J4 procent van de stemmen. Gisteren kreeg hij er 7,6 procent. Daarom voelt de oppositie zich niet he lemaal gelukkig met haar overwin ning. Niet alleen moeten alle opposi tiepartijen (van extreem-links via het centrum naar extreem-rechts) de 52,4 procent van de stemmen delen, maar nu, eenmaal beroofd van hun vaste mikpunt, en in de wetenschap dat binnen enkele weken een verkie zingscampagne te moeten voeren, treedt hun onderlinge verdeeldheid scherper dan ooit aan de dag. Maar het Franse volk is duidelijk moe. Moe van de meirevolutie, moe van de daarop gevolgde Kamerverkiezin gen, moe van de monetaire crisis, moe van de voorjaarsstakingen en moe van dit laatste referendum. Daarom houdt het zich rustig, al ziet het met schrik de datum van 1 mei naderen. Op die dag willen de linkse en extreem-linkse bewegingen en partijen tegen de erfenis van het Gaullisme gaan betogen. De politie heeft opdracht gekregen de orde te handhaven. Inmiddels is deze regering gisteroch tend in de ambtswoning van pre mier Couve de Mürville bijeen ge weest om zich te beraden over de toestand. Daarbij was afwezig René Capitant, minister van Justitie. De ze is als enige minister afgetreden uit solidariteit met De Gaulle. Dat deed trouwens ook Jaques Vendroux, de zwager van De Gaulle, als voor zitter van de Kamercommissie voor buitenlandse zaken. In een brief aan pfemier Couve de Murville heeft De Gaulle het volle dige kabinet en Couve in het bijzon der bedankt voor hun medewerking. Inmiddels hebben alle naaste mede werkers van De Gaulle en de leden van zijn verschillende kabinetten het Elysée, het presidentiële paleis, ver laten en zijn naar huis teruggekeerd. Leden van de veiligheidsdienst hebben in de nacht van zondag op maandag alle archieven van De Gaulle en de weinige persoonlijke bezittingen van De Gaulle en de weinige bezittingen van het echtpaar De Gaulle ingepakt en verhuisd naar Colombey-les-deux- Eglises. De Gaulle heeft het Elysée nooit an<jers beschouwd dan als een ambtswoning en had er maar weinig eigendommen, voornamelijk kos tuums en uniformen. ADVERTENTIE "Toals de Franse president, of beter ex-president De Gaulle vorige week vrijdag nog zeide: het Franse volk heeft een nieuwe bladzijde in zijn historie opgeslagen, of beter nog, een oude bladzijde dichtgeslagen. De Gaulle is geschiedenis geworden en zijn rol in de historie gespeeld. Er zijn vele facetten aan deze figuur: de verzetsman 1940-'45, die met zijn „neen", de Franse rol in de geschie denis van deze oorlog bepaalde; de politicus die er in slaagde dj? histo risch noodzakelijke overgang ,-w.i Al- garjje naar onafhankelijkheid door te zetten en tenslotte de vastgelopen politicus, die nog slechts in het ver leden de Franse glorie zag en die de toekomst van de wereld poogde te rug te draaien. En het is in deze laatste creatie, dat het Franse volk tenslotte eindelijk „nee" heeft gezegd tegen hem, om dat de toekomst tenslotte het belang rijkste is voor een volk. Tenslotte is De Gaulle gevallen in zijn eigen strikken. Men kan vandaag geen volk meer isoleren, men kan de grote mogendheden niet meer imi teren en wat tenslotte de doorslag geven moest: men kan geen volk meer met loze dreigingen en vage angsten regeren en pogen te leiden naar eèn toekomst die slechts in het verleden is geworteld. Het moge misschien tragisch lijken, het is de tragiek die in de hele na tuur ligt opgesloten, de tragiek van de ouderdom, die niet wil en kan be grijpen, dat de toekomst anders is en eigen wegen zal gaan. Het is een drama in de„ klassieke zin. de ondergang van een man door zijn POMPIDOU Hybris, zijn eigen verblindheid, zon der schuld, maar ook niet onschul dig. De gevolgen kunnen velerlei zijn. Voor Frankrijk zelf en voor Europa vooral. Het was immers juist De Gaulle die de eenwording van Europa, histo risch noodzakelijk in deze verander de wereld, heeft pogen terug te hou den. Het is mogelijk dat er een nieu we kans voor Europa komt. Zo is er de kans dat de Franse demo cratie, die de laatste tijd toch wel erg in de kreukels was geraakt, weer eens wat gladgestreken wordt. Vorig jaar in mei heeft het Franse volk dat op de verkeerde wijze, met geweld gepoogd. Misschien komt nu de kans om het op een vredelieven de wijze over te doen. "Veel ®al daarby afhangen van wie de nieuwe president zal zijn, of hij de Gaullistische grondwet en staatsopvattingen zal handhaven of vervangen. Of hij de oude opvattin gen in overeenstemming met de nieuwe tijd, weer inhoud zal weten te geven. Veel zal er vooral van afhangen of hij de komende paniek, die zich zal ont laden boven de positie van de Fran se franc, zal weten te bezweren. Men vergete daarbij niet. dat het De Gauile was, die met zijn hardnek kigheid de devaluatie die hij zelf door zyn economische maatregelen noodzakelijk had gemaakt, diezelfde devaluatie tegenhield. Tegelijk wordt de nieuwe Franse rege ring geconfronteerd met een loonge- sprek, dat door De Gaulle op de lan ge baan was geschoven. En dat alles zal een reeks versobe ringsmaatregelen vereisen die niet direct populair zullen zijn. Internationaal zal Frankrijk de weg naar Europa weer moeten betreden. Dat geeft misschien eindelijk Enge land de kans om tot Europa toe te treden, een maatregel die allang noodzakelijk was. "JVTog niet is dan gesproken over de mogelijkheid, dat de nieuwe Fran se regering zal afwijken van de plot selinge pro-Arabische weg, die De Gaulle was ingeslagen zeer ten na dele van zijn eigen economie, over de pro-Russische houding en de NAVO. Maar voor alles zal men binnenslands een stabiliteit moeten vinden, die de kans zal geven ook naar buiten een nieuw gezicht te tonen. Men verwachte niet dat dat alles snel of simpel zal zijn. Het is mogelijk dat het langzaam en met schokken komt. Iets minder dan de helft van het Franse volk stemde zondag nog voor De Gaulle en zijn politieke op vattingen. En als de opvolgers van de ex-president ook alleen maar naar het verleden, de derde of vier de republiek kijken, zullen zij net zo vastlopen als hun voorganger. Niets is immers zo moeilijk als wer kelijk iets nieuws te creëren. PRAAG Alexander Dubcek is ge kozen tot voorzitter van het federale parlement van Tsjecho-Slowaktje. Volgens niet officiële cijfers zou hij in de Volkskamer 184 stemmen voor, 61 tegen en 6 onthoudingen hebben ge had. In de kamer van de naties was de stemmenverhouding 122 voor, 7 tegen en één onthouding.

De Vallei | 1969 | | pagina 7