Moderne „Encyclopedie van de Nederlandse Antillen „Strijd tegen kanker is nog niet beslist" 25 voor één-40 Voor u 31/*7o op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en vooru.... Limburgse antiekdieven stonden terecht De KLM komt U graag een heel eind tegemoet de bank waar ook zich thuis voelt a^'SMURFJUl Eerste exemplaar voor koningin Juliana 59 hwiqkiëvm trimt} niitbmkrsuv mhuibim km-Up Toch interesse van Fransen voor Europese straaljager Staatssecrearis meent: Roolvink: geen discriminatie bij emigratie Protest tegen eindexamen De cel in voor poging .tot doodslag Beter vervoer tussen A'dam en Amstelveen WCT WEET IK ZELF 3 Smurf mee Smurf BP! TE DVVR DUITS IDEE NEDERLANDS GELD VOOR BANDUNGS ZIEKENHUIS Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 31/>% rentevergoeding. Bovendien is er de mogelijkheid een maandsalaris extra op te nemen ais gezinskrediet. Als rekeninghouder geniet u een uitgebreide persoonlijke service. Zo kunt u bijvoor beeld gebruik maken van betaalcheques, waarmee u bijna overal betalen kunt. Onderzoek Indische Nederlanders ONVINDBAAR LAGE PRIJZEN 124 BEZWAREN TEGEN ONTSLAG JEZUÏETEN (Om precies te zijn, tot op het Stationsplein en bij het motel te Arnhem) X DINSDAG 29 APRIL 1949 De Smurf}— weten het ai.. ADVERTENTIE 5 DEN HAAG Gistermorgen is aan koningin Juliana op „Huis ten Bosch" het eerste exemplaar aangeboden van de bij Elsevier Nederland N.V. verschenen „Encyclo pedie van de Nederlandse Antillen". Het boek is het re sultaat van een in 1950 genomen initiatief, waartoe de Stichting Encyclopaedic van de Nederlandse Antillen werd opgericht. In 1960 was de organisatie van het werk georganiseerd en had de stichting de benodigde finan ciële mjddelen bijeen gekregen. Reeds in 1917 was er een „Encyclo paedic van Nederlandsch West-Indië" (tevens gewijd aan Suriname) versche nen, maar door de vestiging van de olieindustrieën op Curacao en Aruba, tussen 1915 en 1925, deden zich op ve lerlei terrein drastische veranderingen voor, hetgeen o.m. blijkt uit de cijfers van de bevolkingstoeneming. Van 1850 tot 1910 steeg het aantal inwoners van 16.000 tot ruim 32.000, maar van 1910 tot 1965 nam de bevolking toe van 32.000 tot circa 210.000. De betrekkelijk statische maatschap- Koningin Juliana heeft gistermorgen op paleis Huis ten Bosch te Den Haag het eerste exemplaar in ontvangst genomen van de Encyclo pedie van de Nederlandse Antillen", uitgegeven door ElsevierRechts ziet u mevrouw A. Fortanierde Wit, die het boek samen met mr. H. J. Reinink aanbood. pijstructuur van de Ned. Antillen tot 1915 onderging de laatste halve eeuw omvangrijke en dynamische wijzigin gen een ontwikkeling, die meer dan eens de behoefte aan een nieuwe en cyclopedie deed gevoelen, aldus de me ning van de stichting. Het boek, dat tijdens een maandag middag in de ambtswoning van de ge volmachtigd minister van de Ned. An tillen, dr. E. Jonckheer, gehouden re ceptie, door mr. H. J. Reinink, voor zitter van de Sticusa, aan de Antilli aanse bewindsman werd aangeboden, telt 708 bladzijden, waarin circa 2600 alfabetisch gerangschikte onderwerpen en verwijzingen aan de orde komen. Achter het alfabetisch gedeelte is de tekst opgenomen van het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden, de staatsregeling voor de Nederlandse An tillen en de eilandenregeling. Het boek kwam tot stand onder lei ding van prof. dr. H. Hoetink, op het ogenblik hoogleraar aan de universi teit van Austin (Texas), en bevat alle facetten van de Nederlandse Antillen, zoals de geschiedenis van dit eilanden rijk, de geografie, flora en fauna en al le uitingen van menselijke bedrijvig heid op economisch, technisch en cultu reel gebied. Prof. Hoetink werd terzij de gestaan door ruim honderd deskun digen op velerlei gebied uit de Ned. Antillen, Suriname, Nederland, Vene zuela en de V.S. Het werk wil niet alleen een eny- lopedie voor, maar vocoral van de Ne- j derlandse Antillen zijn: het moet vol- gens de stichting mede dienen om het besef van en het inzicht in de eigen kenmerken van land en volk te verdie pen en te verscherpen. Er is verder naar gestreefd het contact van de An tilliaanse samenleving met haar omge ving in vele artikelen te belichten. Ook waar het Europees-Nederlandse activi teiten als die der West-Indische Com pagnie betreft, werden deze zoveel als doenlijk in een ruimer Caribisch per spectief geplaatst. ADVERTENTIE BONN Het is mogelijk dat Frank rijk de plaats van Nederland zal inne men bij de ontwikkeling van een ge vechtvliegtuig in het z.g. MRCA-75- project. Het vliegtuig zou in de jaren zeven tig de Starfighter moeten opvolgen. De Nederlandse minister van Defen sie W. den Toom bespreekt vandaag in Bonn het project opnieuw met zijn ambtsgenoten van West-Duitsland, En geland en Italië. Verwacht wordt dat hij de Nederlandse bezwaren tegen deelna me aan het project zal uiteenzetten. Nederland vindt de ontwikkelingskos- te hoog. Deze worden inclusief de eerste produktiekosten geraamd op bijna vier honderd miljoen gulden. Het Duitse ministerie van Defensie heeft gisteren bekend gemaakt, dat Frankrijk onverwacht belangstelling heeft getoond voor het vier jaar oude project. De Franse minister van De fensie Pierre Messmer heeft er over morgen in Parijs een bespreking over met zijn Westduitse ambtgenoot Ger hard Schroder. Bonn heeft indertijd het initiatief genomen voor het project om de Euro pese luchtmachten in het midden van de jaren zeventig te voorzien van een su personische jachtbommenwerper. DEN HAAG Nederland draagt ruim 676.000 gulden by voor een uitbrei ding van het Kebondjati-ziekenhuis in Bandoeng. De plaatselijke stichting Kawalujaan betaalt daaraan 330.000 gulden. De opleiding van verpleegsters en vroedvrouwen zal in het ziekenhuis worden uitgebreid. Er zal meer voor lichting worden gegeven over de ge- boortenregeling. ADVERTENTIE AMSTERDAM Dr. R. J. H. Krui- singa, staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, heeft gisteren gezegd dat de medische wetenschap in de strijd tegen de kanker niet zo ver is gevorderd als de mensen soms gelo ven. Er zijn veel te veel verschillende soorten kanker. Dr. Kruisinga sprak op het vierdaag se Europese congres voor kankerbe strijding in de Amsterdamse RAI. De sterftecijfers in de Westeuropese landen, de Verenigde Staten en Cana- ADVERTENT1E w Eén-40 voor 25 héle goeie sigaretten. Meer hoeft niet. Want laten we wel wezen: 1.75 voor een pakje sigaretten, dat moet écht niet altijd. Neem Mantano. Stopt 25 van die héle goeie sigaretten in een pakje. Enrekent daar één-40 voor. Da's toch meegenomen? Eigenlijk zou u zo'n Mantano even moeten proberen. Want Mantano, da's gewoon een erg goeie sigaret. Mantano Gegarandeerd door Louis Oobbelmann. de heer IV. van Klaveren 1 Commercieel Medewerker kantoor Ter neuzen da tonen, dat kanker niet meer de doodsoorzaak is van een op de vijf mensen, maar sinds 1955 van een op de drie. Het viel dr. Kruisinga op dat de sterftecijfers van kankerpatiënten in de minder ontwikkelde landen zo als Mexico en Jordanië veel lager liggen. De medische wetenschap zou zich te veel hebben bezig gehouden met het klinische onderzoek en te weinig reke ning hebben gehouden met de omstan digheden, waaronder een ziekte kan ontstaan. Het leek de - staatssecretaris nuttig voor de doeltreffendheid van de kan kerbestrijding het meer voorkomen van longkanker in Engeland, van maagkanker in Japan, van blaaskan ker in de Verenigde Arabische Repu bliek, van huidkanker in Australië en van mond- en keelkanker in India te onderzoeken. „Het is een misverstand", aldus dr. Kruisinga, „te menen dat de arts al leen het probleem van de kanker kan aanpakken. Integendeel, de noodzaak van een complete aanpak is een soci aal-geneeskundige uitdaging. Of nog scherper gesteld: een beroep op ons al ler medemenselijkheid." SCHIPHOL Minister Roolvink (So ciale Zaken) vindt dat Indische Neder landers bij emigratie moeten worden beschouwd als Nederlanders met vol le rechten. „Zij zijn Nederlanders als elke andere Nederlander". Minister Roolvink verklaarde giste ren op Schiphol de kwestie te hebben besproken met zijn Australische ambt genoot voor de immigratie Snedden. Het was een diepgaand gesprek over het Australische toelatingsbeleid ten aanzien van Indische Nederlanders. Minister Roolvink bracht bezoeken aan Australië en Nieuw-Zeeland. LEIDEN De Kritische Leraren Organisatie en de Scholieren Belangen Organisatie hebben gezamenlijk een protestmiddag tegen het huidige eind examen georganiseerd. Beide willen een „eindexamen per vak" dat in ge deelten kan worden afgelegd. Voor de protestmiddag die zaterdag om twee uur in de sprekershoek van het Amsterdamse Vondelpark begint, en die wordt voortgezet in het jeugd centrum Paradiso is staatssecretaris Grosheide (onderwijs) uitgenodigd. MAASTRICHT De rechtbank in Maastricht heeft de negentienjarige G. G. uit Geleen veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vijf maanden en 29 dagen wegens poging tot doodslag. Het vonnis was conform de eis van de of ficier van justitie. De jongeman had op 14 november van het vorig jaar zijn pleegmoeder met een broodmes verscheidene §teken toegebracht. Zij raakte ernstig ge wond. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1. Tie!: Hoogeinde 3. I MAASTRICHT 8 De rechtbank te Maastricht heeft maandag de hele dag besteed aan de berechting van acht mensen, die tussen juni en december 26 diefstallen in Limburg zouden heb ben gepleegd. Daarbij was het steeds te doen om antieke beelden, oude schilderijen en kruisbeelden, die in Limburg nog bij tientallen langs de binnenwegen te vin den zijn, vaak van respectabele ouder dom en die grote culturele waarde be zitten. Ditzelfde geldt voor beelden, die zich in de kerken of in veldkapelletjes langs de wegen bevinden. Zo werd op 20 november uit de kerk van Sint Johannes de doper in Nieuw- stadt het houten beeld Sint Anna te Drieën gestolen, dat uit ongeveer 1500 stamt en dat wordt toegeschreven aan de beroemde beeldensnijder uit het Maasland, Jan van Stevensweert. De waarde van dit beeld is niet in geld uit te drukken. Het is in België voor ruim tweeduizend gulden ver kocht en sindsdien onvindbaar. „Deze dieven", zei de officier van justitie, mr. R. Gonsalves, „hebben on vervangbare cultuurgoederen uit Lim burg laten verdwijnen en helaas moe ten wij er ons bij neerleggen dat ver scheidene nooit meer térug zullen ko men." Het grootste deel van de buit werd in België tegen lage prijzen aan anti quairs verkocht en verdween van hier uit direct naar andere landen, zodat de beelden en schilderijen thans moeilijk te achterhalen zijn. Tegen de hoofddader eiste de officier twee en een half jaar gevangenisstraf. Tegen de zeven anderen gevangenis straffen variërend van anderhalf jaar tot acht maanden, waarvan drie voor waardelijk. AMSTERDAM Het Amsterdamse gemeentevervoerbedrijf en de streek- vervoermaatschappij Maarse en Kroon hebben een eerste stap gezet op de weg naar meer samenwerking. Bussen van beide bedrijven gaan een dienst onderhouden tussen Amstelveen en het centrum van Amsterdam. Binnen de gemeente Amsterdam, in clusief Buitenveldert, geldt het stads- tarief. Binnen Amstelveen en tussen Amstelveen en Amsterdam is het ta rief van Maarse en Kroon van kracht. AMSTERDAM 124 Nederlandse je zuïeten zjjn het niet eens met de ma nier waarop Huub Oosterhuis en Ton van der Stap zijn ontslagen uit de orde der jezuïeten. Zij zullen de generaal der jezuïeten, pater P. Arrupe, een brief schrijven, waarin zij hun bezwaren uiteen zetten tegen de bij de ontslagen gevolgde pro cedure. De brief bevat verder hun visie op het functioneren van het gezag in de orde. De jezuïeten vergaderden gisteren in Amsterdam over de ontslagkwesties. ADVERTENTIE A Voortaan stapt U al thuis in voor Uw vliegreis; elke dag staan er KLM-bussen voor U gereed, die U zelfs in alle vroegte recht streeks naar Schiphol brengen. Daar komt U hoe dan ook op tijd aan voor de eerste vlucht. De laatste bus terug naar Arnhem sluit aan op vrijwel alle vluchten dib 's avonds op Schiphol binnen komen. We meenden dat o.m. Uw vakantie hierdoor wat sneller van de grond komt. maandag t/m vrijdag zaterdag zondag maandag t/m vrijdag zaterdag j zondag 5.15 9.30 19.45 1 2 8.15 12.25 17.00 21.50 6.45 16.45 22.35 ii ES 6.10 1023 14.28 19.23 5.40 10.02 20.17 9.00 13.10 17.45 22.35 7.30 17.35 23.20 6.20 10.35 14.40 19.35 5.50 10.15 20.30 E o <E 9.50 14.00 18.35 23.25 8 20 18.30 0.10 7.10 11.25 15.30 20.29" 6.40 11.10 21.20 10.02 14.12 18.47 23.35 8.32 18.42 0.20 7.55 12 10 16.15 21.10 7.25 12.00 22.05 23.5* 9.05 19.15 0.45 Vanaf 1 mei 1069 i Enkele reis Arnhem-Schiphol 11.-

De Vallei | 1969 | | pagina 9