Veenendaals dagblad V errassingsaanval Israël als vergelding Buiten Herrie door op relletjes beluste jongeren TILBURGSE STUDENTEN BLIJVEN WEIGEREN Franse regering vu biedt alle 1 mei-betogingen Tal van arrestaties en minstens 20 gewonden AMSTERDAM Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei GRANDIOZE HULDE AAN JARIGE VORSTIN DAM EIS BRUG IN EGYPTE OPGEBLAZEN Vandaag nieuwe premier in* Noord-Ierland JAMIN Aanslagen in Portugal Suharto's reis uitgesteld Viering van Koninginnedag ontaardde te Amsterdam in hevige onlusten POLY SELECT matras Vrees voor extremisten BEWOLKING HERVORMINGEN KIND DODELIJK MISHANDELD DOOR VADER diverse roomboterkoekjes 250 gram van 129 voor 95 niet te geloven voor die prijs! Mei-maand OVERSTROMING ARTILLERIE GEZIN (6 PERSONEN) VERONGELIJKT Bij bezichtiging nieuw huis verongelukt CURATOREN WILLEN SLUITING ONGEDAAN MAKEN BIJ ONTRUIMING VAN GEBOUW KANDIDATEN COMMISSIE OVERLEG BUITEN BOEKJE RUSTIG VROUW OP OVERWEG OMGEKOMEN Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vattei", opgericht in 1926. Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ÓONDERDAG I MEI I969 - 43e JAARGANG no. I0I AVIV Een verrassende Israëlische commando-aanval op Egypte in de nacht van dinsdag op woensdag was een vergelding van de voort durende schendingen van het bestand door Egypte. BELFAST Vandaag krijgt Noord- Ierland zijn vijfde premier. I)e 35 La gerhuisleden van de Unionistische par tij kiezen vandaag de opvolger van Te rence O'Neill, die deze week aftrad. De twee kandidaten over wie gister avond achter de schermen van het zwaar bewaakte parlementsgebouw de strijd nog in volle gang was, zijn: Brian Faulkner, 48 jaar, tot onlangs vice-pre mier, en James Chichester-Clark. 46, tot vorige week minister van Land bouw. Hoe progressief of conservatief deze politici zijn, is onmogelijk te zeggen. Een vingerwijzing kan zijn dat Faulk ner vooral wordt gesteund door tegen standers van de voorzichtig vooruit strevende O'Neill en de tweede kandi daat door uitgesproken voorstanders van O'Neill. Maar beiden hebben gezegd, dat zij de hervormingen steunen die O'Neill wilde doorvoeren, met name algemeen kiesrecht voor de rooms-katholieke min derheid in Ulster. Kernvraag is evenwel hoe vlug de man die vandaag wordt gekozen deze vitale hervorming doorvoert. Van be lang vooral ook vanwege de toenemende druk van de Britse regering, die jaar lijks ruim 860 miljoen gulden uittrekt om Ulster op de been te houden. HELDEN fabrici /Vis*/ van W. uit het kerkdorp Koningslust in Noord-Limburg heeft de Heidense rijkspolitie bekend zijn tweeën halfjarig zoontje verscheidene malen te hebben mishandeld. Zoals bekend is de man gearresteerd, nadat het gehandicapte kind was over leden, nadat zijn vader er loopoefenin gen mee had gedaan. Sectie op het lijk je bracht ernstig letsel aan het licht. ADVERTENTIE morgen W'e staan aan het begin van de j mooiste maand des jaars in- dien wij de enthousiaste natuurbe schrijvers en de ouderwetse dich ters over bloemen en vogels mogen geloven en we hopen nu maar, dat zij beter uit de hoek zal komen dan haar voorgangster. Natuurlijk bestaat er alle kans op, dat de IJs- heiligen ons kwade parten spelen, g doch laat ons geen zorgen vóór de g tijd maken. We lopen door de tegen- j houdende april een beetje achter de lente aan, doch het is verwonderlijk g hoe snel zich alles kan herstellen, indien bloeimaand zich ontplooit zoals we ons dit het liefst voorstel- len. Heel de wereld van boom en struik staat in deze periode groen, j ook de tragen hebben zich gehaast met de betovering en het is dwaas- heid, op een klein hoekje van de krant, zoals mij dit al sinds jaar en j dag wordt toegemeten, de vele ge- wassen, kruiden, bomen en alles wat er omheen ontloken is, af te raffelen. Daar heeft geen mens wal j aan. Voorts kunnen wij met de zan- ger zeggen: Zomervogels klein en groot, zijn nu weer gekomen" want allemaal keerden ze terug g naar het gevaarlijke vaderland, waar meer bedreigingen het hoofd moet worden gebodendan in de winterherberg het geval is. Ik denk alleen maar aan de ontluistering g van het landschap door vergiftige insecticiden, die gruwelijk onder de vogels huishouden. Inderdaad is de mei van onze jongensjaren, toen g vader ons op de wandeling of ge- woon onder het werk in de grote Veluwse schoolmeesterstuin op dui- zend-en-één dingen in het rijk der natuur attent maakte, veel minder rijk van inhoud en gebeurtenis dan tegenwoordig. De wereld is merk baar veranderd, doch daarom niet getreurd en bloeimaand blijmoedig en op hoop van zegen tegemoet ge- tredenj De eerste mei 1969 A. B. WIGMAN Dat heeft mevrouw Golda Meir, de Israëlische premier, gisteren verklaard Later voegde Yigal Allon, de vice^pre- mier eraan toe dat „oorlog geen een richtingsverkeer kent. De lange arm van het Israëlische leger reikt tot elke plaats in Egypte". Israëlische commando-eenheden wa ren in de nacht van dinsdag op woens dag 180 kilometer binnengedrongen in Opper-Egypte. Ze bliezen er een dam en een brug op en vernielden hoogspan ningskabels waardoor de Egyptische hoofdstad, Cairo, van stroom wordt voorzien. Als gevolg van de aanval op de Nagh Hamadi-dam, die een half jaar geleden bij een gelijksoortige aanval al zwaar werd beschadigd, zouden grote stukken land onder water zijn gelopen. De Israëlische commando's werden naar men aanneemt met helikopters naar Egypte gevlogen. Alle militairen keerden volgens een bekendmaking in Tel Aviv behouden terug op hun bases. Ze ondervonden geen Arabische tegen stand. Bijna de hele dag hebben Israëlische en Egyptische strijdkrachten langs het Suezkanaal elkaar gisteren beschoten. Ten noorden van El Quantara kwam daarbij een 23-jarige Israëlische inge nieur om het leven. Het schieten ver plaatste zich later naar het gebied bij de Grote Bittermeren en Post Taufiq. Drie Israëliërs werden gewond door een landmijn, drie anderen liepen ver wondingen op tijdens de artilleriebe schietingen. Gunnar Jarring, de speciale verte genwoordiger van Oe Thant voor het Midden-Oosten, kwam gisteren onver wacht in Genève aan voor overleg met de secretaris-generaal van de VN. LISSABON De Portugese rege ring heeft aangekondigd met harde hand tegen alle 1-meibetogers te zul len optreden, nadat terroristen gisteren hadden getracht een hoogspanningslei ding pabij Lissabon op te blazen. Ook zijn brandbommen geworpen naar de Amerikaanse ambassade in Lissabon en het Amerikaanse consu laat in Oporto. De aanslagen zijn volgens het minis terie van Justitie het werk van d^ „Li ga voor revolutionaire eenheid en ac tie". Nu het bezoek van president Suhar to aan Nederland, Zuid-Slavië en Frank rijk voorlopig niet kan doorgaan, heeft hij de regeringen van West-Duitsland en België laten weten dat hij liever zijn hele Europese reis uitstelt. Nederland heeft gisteren op uit bundige wijze stilgestaan" bij de zestigste verjaardag van konin gin Juliana. De feestviering in Soestdijk is uit gegroeid tot een grandioze manifes tatie. Onze foto toont de koninklijke familie op het bordes van het paleis. FALLINGLOSTEL Bij een ernstig verkeersongeluk te Frankenfeld in West-Duitsland zijn vanmorgen zes mensen om het leven gekomen. Een personenauto reed tegen een brugleu ning en sloeg over de kop. De bestuur der Een Westduitser werd uit de wagen geslingerd en kwam in de ri vier onder de brug terecht. Hij ver dronk. Zijn vrouw en vier kinderen zijn eveneens om het leven gekomen. BREEZAND De 75-jarige mevrouw J. Kuit-Hagen uit Enschede, is dins dagmiddag tijdens het bezichtigen van een van de in aanbouw zijnde bejaar denflats aan de Burg. Lovinkstraat in Den Helder van de trap gevallen. Met ernstig hersenletsel werd zij in bewus teloze toestand naar het ziekenhuis „Parkzicht" vervoerd, waar zij even later overleed. ADVERTENTIE I^ARIJS De Franse regering heeft alle I mei-demonstraties verboden, omdat volgens haar extremistische groepen erop uit zijn er vandaag een „dag van revolutionaire tijd" van te maken. De communisten en het christe lijke vakverbond C.F.D.T. hadden hun traditionele 1 mei-betogingen al af gelast, maar militante studenten wilden een mars organiseren ter viering van het aftreden van president De Gaulle. Waarnemers sluiten de mogelijkheid van straatgevechten vandaag in Parijs tussen politie én studenten niet uit, maar achten een nationale ketting reactie als tijdens de crisis van vorig jaar onwaarschijnlijk. Vooral de com munistische partij en de vakbond CGT zijn bang, dat ongeregeldheden een re actie van verschrikte kiezers tegen links teweeg zullen brengen zoals vorig jaar gebeurde. Na oud-premier Pompidou en Gas ton Defferre, burgemeester van Mar seille, heeft zich gisteren" een derde kandidaat voor het Franse president schap aangemeld. Het is Alain Sava- ry, een links-socialist die zal trachten steun te krijgen van de linkse groepe ringen die een verenigd front met de communisten voorstaan. Savary, die 51 jaar is, is politiek nooit op de voor grond getreden. Hij is eens staatsse cretaris voor Marokkaanse en Tunesi sche zaken geweest. Waarnemers zien hem niet als een kanshebber. De Franse oud-premier Georges Bi- dault, die wegens een conflict met De Gaulle over Algerije een tijd in bal lingschap heeft geleefd, heeft te ken nen gegeven dat ook hij zich mogelijk als kandidaat voor het presidentschap zal aanmelden. „Ik sluit generlei ini tiatief of verantwoordelijkheid uit", zei hij op een persconferentie. In Parijs is een commissie gevormd voor de kandidatuur van Frangois Mit- terand. Deze 53-jarige politicus is voor zitter geweest van de linkse federatie van socialisten en democraten, die geen succes is geworden. In december verenigde hij 45 procent van de stem men op zich, tegen 55 procent voor De Gaulle. Mitterrand is alleen bereid zich kandidaat te stellen, als de com munisten en de andere linkse partijen het voordien eens worden over een ge meenschappelijk program. Dit wordt weinig waarschijnlijk geacht. NIORT Te Aigonnay Deux-Sèvres, in het westen van Frankrijk, zijn bin nen enkele uren vijftig varkens aan varkenspest bezweken. De 150 overige varkens van de betrokken fokkerij zijn onmiddellijk afgemaakt. AMSTERDAM Het hart van Amsterdam werd gisteravond beheerst door steeds feller wordende gevechten tussen politie en jongelui. Het verkeer in het stadscentrum was volledig ontwricht; op talloze plaatsen werden barricades opgericht en woedden kleine brandjes. De jongelui braken de straat open en bekogelden politie, auto's en ruiten met stenen. Bij de charges van de politie vielen tenminste twintig gewonden. Gisteravond waren de sirenes van politie, brandweer en G.G.D. voortdurend te horen. Pa» na middernacht werd het rustig. De Koninginnedagviering in Amster dam werd 's middags al grondig in de war gestuurd toen demonstraties van de Socialistische Jeugd op de Dam uitgroeiden tot rolletjes. De onrust breidde zich 's avonds toen de politie de Dam hermetisch had afgesloten uit tot voor het Centraal Station en tot bij het Amsterdamse stadhuis. Daarvan werden enkele rui ten ingegooid. Op het Rokin werden vaten met olie en teer en een 's middags omgegooi de werkwagen, afkomstig van de Dienst Bestratingen, in brand gesto ken. Ook in (je Nes ging een werkkeet in vlammen op. De brandweer, die moest werken onder bescherming van de politie, had de vlammen vrij snel onder controle. Burgemeester dr. I. Samkalden ging om tien uur naar het hoofdbureau van politie voor overleg. Tegen middernacht concentreerde de politie zich op twee punten. Een cordon van marechaussees werd ge trokken rondom de tijdelijke NRU- studio op de Dam, omdat verwacht werd, dat tijdens het spelen van het Wilhelmus éen massale aanval op de studio zou worden gedaan. Men vrees de, dat men dan zou proberen de stu dio in brand te steken. Hier gebeurde echter niets. Een veel grotere politiemacht werd samengetrokken in de buurt van de Prins Hendrikkade omdat een jeugdi ge groepering had aangekondigd van af het gebouw „Fantasio" in een fak keloptocht „Oranje te gaan begra ven". Kort na twaalf uur verscheen op de Prins Hendrikkade inderdaad een stoet van naar schatting 25 personen, die in hun midden een oranje geschil derde doodkist met daarop een zwart geschilderd kruis meevoerden. De po litie kreeg opdracht de stoet uiteen te drijven en de kist in beslag te nemen. Aldus gebeurde. De kist werd overge bracht naar het posthuis van de poli tie in het Centraal Station, evenals 2 arrestanten. Freelance-verslaggever Hans Soet, die gisteravond tijdens een radiore portage van de onlusten in Amster dam het Algemeen Nederlands Pers bureau ervan beschuldigde, dat het de moeilijkheden in de schoenen schoof van de Socialistische Jeugd, is na zijn opmerking door de chef-reportage van de NRU, Kees Buurman, gedesavou eerd. De heer Buurman, die van mening was, dat de verslaggever hiermee te ver buiten zijn boekje was gegaan, heeft hem gelast zijn reportage te sta ken. Hij wilde gisteravond geen ge bruik meer van zijn diensten maken. Inmiddels heeft de heer Buurman zijn excuses aan het ANP aangeboden. TILBURG Onder luid gejoel, heb ben de Tilburgse studenten gisteravond het voorstel van senaat en curatoren van de Katholieke Economische Hoge school ontvangen, om de sluiting onge- ADVERTENTIE ,»uut»num»»v daan te maken als de studenten het ge bouw verlaten. Ook werd de studenten zaalruimte beloofd als zij erom zouden vragen. De studenten, die een halve dag op de beslissing hadden gewacht, narsteen in luid boegeroep en gefluit uit, nadat Paul Jansma, voorzitter van de Tilburg se studentenvereniging, de' verklaring in de aula had voorgelezen. De vergadering werd geschorst, zo dat de studenten de gelegenheid zouden hebben om zich op de voorstellen te be zinnen. Maar zij lieten er geen twijfel over bestaan dat het voorstel niet zou worden geaccepteerd en dat de bezet ting zou worden voortgezet. Overigens is het gisteren bijzonder rus tig geweest op de bezette hogeschool. De juridische studenten vonden dat de sluiting zo kort voor de examens een on rechtmatige daad zou kunnen zijn. Zjj hebben nagegaan of het mogelijk was de sluiting via een kort geding ongedaan te maken. Dat bleek een hachelijke zaak en toen het op stemmen aankwam, bleken de meesten niets voor een kort gedir.g te voelen. Verder is de telefooncentrale weer ontruimd. Bedoeling: de hogeschool moet gewoon kunnen blijven werken. Ook is de grondraden in andere univer siteitssteden aangeraden geen verster king te sturen. Men vreest dat daar door een chaos zou kunnen ontstaan, die zou kunnen leiden tot ingrijpen vqp de politie. Men zie ook elders in dit nummer. Bijgaande foto werd gisteravond in de Am -ev amse binnen tad gemaakt tijdens het treffen tussen de politie en een grote groep jongelui. Een politie-agent maaki hier korte metten met een der demonstranten. Er lag gisteren een wereld van verschil tussen Soestdijk en Amsterdam, hoe klein die afstand ook is. Voor het bor des van het witte paleis waren tien duizenden uit alle delen van Neder land bijeengekomen om hun jarige vorstin te huldigen en op dat mo ment smeedden in Amsterdam enkele zich socialistisch noemende jongeren hun „oranje-franje-beu"-plannen, be doeld als „politieke tegendemonstra- tie" en niet minder bedoeld om het de medeburgers onmogelijk te maken het feest te vieren anders gezegd: om herrie te schoppen. Er op reke nend dat je voor „agentje-pesten" in Amsterdam altijd meer dan genoeg medestanders kunt vinden.. Wat dan ook gebleken is! Over die mede-herrieschoppers kunnen we kort zjjnhet zjjn jongelieden die niet anders verdienen dan een pak slaag. Jongens die het leuk vin den een sigaret in het gezicht van een politieman uit te drukken maken zich schuldig aan nazi-methoden en horen op dezelfde manier als nazi's te wor den aangepaktnet zo hard en net zo lang tot ze onvoorwaardelijk capi tuleren. Als de politie ze op die ma nier aanpakt kan ze er zeker van zjjn dat het overgrote deel van het Neder landse volk achter haar staat. Ligt het met de aanstichters van al dat kwaad, die socialistische jongeren, an ders? Naar ons besef nauweljjks. Dat ze „oranje-franje-beu" zjjn, dat ze in de Vietcong hun heilstaat zien het is dom, maar een mens heeft het recht om dom te zijn. Dat ze die mening naar buiten willen uitdragen, is in een democratische staat ook nog toe gestaan. Maar dat te doen door mid del van straatterreur is een methode die bjj ons niét past en die bjj ons ook niet geduld wordt: Mussert en zjjn trawanten hebben dat ervaren. We zullen nu wel het verwjjt naar het hoofd geslingerd krjjgen dat we dit „socialisme" op één lijn stellen met het nazisme het zjj zo. Niemand kan ontkennen dat hun methoden ge lijk zjjn en dat die methoden in strjjd zijn met de democratie en ook met wat wjj als gewone Nederlandse bur gers behoorlijk achten. We weten het: Amsterdam is een stad waar men graag laatdunkend spreekt over dat „burger-fatsoen" en over de „establishment", de geyestigde orde. Het stadsbestuur en de politie heb ben het daar moeilijk mee. Ze zullen bjj hun aanpak moeten beseffen, dat „de rest van Nederland" van deze mentaliteit niet gediend is. Nederland wil op Koninginnedag zjjn vorstin hulde bewjjzen dat heeft met po litiek niets te maken. En als Amster dammers menen die feestvreugde te moeten verstoren dan zullen ze moe ten ervaren dat wij hun negatieve mentaliteit meer dan beu zjjn! BERGEN OP ZOOM Op de onbe veiligde overweg tc Langewcg (gem. Bergen op Zoom) is woensdagavond omstreeks half twaalf de 32-jarige me vrouw Van der Kar-Vriens uit Steen bergen om het leVen gekomen. Zij reed in haar auto de overweg op en werd door een trein gegrepen. Een mede-inzittende werd gewond overge bracht naar een ziekenhuis. Op de rijksweg Zwolle - Deventer is vannacht in Olst de 17-jarige Devente- naar Jan Mulder zwaar gewond naast zijn bromfiets gevonden. Hij bezweek korte tijd later aan zijr) verwondingen. 17en gebied met lage luchtdruk strekt zich uit van de Azoren over het Middellandse-Zeegebied, terwijl een rug van hoge luchtdruk boven Scandinavië en de Noordzee ligt. Tussen beide systemen bevindt zich een regengebied, dat de schei ding van de vochtige lucht vormt, die zich boven Zuid-Europa be vindt. Dit neerslag gebied had vanmor gen het zuiden van ons land be reikt. Het verplaatst zich slechts langzaam in noordwestelijke rich ting. Het laat zich aanzien, dat reeds eerder genoemd regengebied zich morgen nog dicht bij ons land zal bevinden. Er zal dan ook veel bewolking zijn, waaruit mogelijk wat regen valt. Hierbij zullen de temperaturen in het algemeen iets hoger zijn dan vandaag. Morgen Zon op: 05.09 onder: 20.06 Maanop: 21.12 onder: 04.48

De Vallei | 1969 | | pagina 1