Zestien procent Philips activiteit in arme landen Neef van O'Neill Ulster's premier Michel Rocard, vierde kandidaat Paus dringt aan op meer sociale rechtvaardigheid Uw melkman heeft ze weer! Wanhoop in Jordaans dorp Samenwerking bedrijven en vakbonden Eenzijdige terugtrekking V S-troepen overwogen Staking bij General Motors IR. PHILIPS: GROOT GEBREK AAN GOEDE INITIATIEVEN IN DE ONTWIKKELINGSGEBIEDEN Onderzoek naar misdaad in V.S. Oproerige studenten hard aanpakken Wetsontwerp tegen staking in Denemarken Negerorganisatie eist 1.75 mld van kerken Geen schade aan Apollo -10 Anti-NPD-actie in München Zeven doden bij vliegongelukken Cbicbester-Clark, beheerst politicus i Aanrander via autonummer aangehouden Presidentschap in Frankrijk P leeuwezegel Amerikaanse minister: RECHTER BESCHULDIGD VAN Jl W ELEN SMOKKEL EFFECT OPLEIDING Na fout met brandstof NIEUWE VOORSTELLEN INZAKE W.-IRIAN Een toast op de gastvrouw die weet hoe feestelijk feestjes worden met Verkade Toast. Diplomatiek EERSTE MEI De formule tot plezieriger studeren is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie waardoor u nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. Argentinië Elke dag vers van uw melkman VRIJDAG 2 Mfcl 1969 "C^INDHOVEN „De tijd is voorbij, dat men naar de „Oost" ging om in ■*-J korte tijd „steenrijk" te worden en zich daarna terug te trekken in het moederland om van het gespaarde te kunnen rentenieren. Integendeel, in de huidige situatie vormt de beslissing om in een ontwikkelingsland te investe ren een fundamentele stap, die op de toekomst is gericht". Dit verklaarde ir. F. J. Philips, presi dent van de N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken, in de vanmiddag te Eindho ven gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der vennootschap. Ir. Philips sprak over ontwikkelingslan den. hij vertelde wat deze voor het Phi lips-concern betekenen en waarom zij zoveel aandacht krijgen. De situatie is thans zo dat. gemeten naar de omzet. 16 pet van de Philips activiteit in de ontwikkelingslanden plaats vindt. In te genstelling tot wat velen menen, ligt op dit moment de winstgevendheid van de Philips-operaties in deze gebieden WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren een speciale commissie in het leven ge roepen om een onderzoek in te stellen naar de misdaad in de Verenigde Sta ten. De commissie bestaat uit zeven leden. Voorzitter wordt Claude Pepper (een Democraat). WASHINGTON De .Amerikaanse minister van Justitie John Mitchell, heeft gisteravond in een toespraak ge zegd. dat er aan de tirannie van een minderheid op de Amerikaanse tmiver- viteiten een einde moet komen. Hij eis te een krachtig optreden van de leiding van de universiteiten tegen militante studenten. „Als er arrestaties moeten plaatsvin den, dan dienen arrestaties te worden uitgevoerd", zei Mitchell. „Als geweld plegers dienen vervolgd te worderv, dan zullen we hen vervolgen". „Deze regering heeft getracht geduld te oefenen, in de hoop. dat de studen ten, de plaatselijke autoriteiten en de professoren samen een eind aan de chaos zouden maken, maar de tijd is gekomen, waarop ons geduld ten einde is". De toespraak van Mitchell werd op gesteld in overleg met president Ri chard Nixon en de hoofd van de FBI, Edgar Hoover. Mitchell sprak op het jaarlijkse diner van de orde van advo caten in Detroit. KOPENHAGEN De Deense rege ring heeft aan het parlement een wets ontwerp voorgelegd, dat snel een eind moet maken aan een staking van veertigduizend landarbeiders. De staking onder de boerenarbei ders en de werknemers in de zuivelin dustrie en in de abattoirs kwam gis teren in heel Denemarken op gang, nadat onderhandelingen over hoger loon waren afgebroken. De gevolgen van de staking waren, behalve in Kopenhagen en directe om trek, overal onmiddellijk merkbaar. Voor ziekenhuizen worden noodrant soenen achter de hand gehouden. Het is de bedoeling van de Deense regering de staking vandaag of mor gen als verboden te zien door de nieu we wet. NEW YORK Een lid van het Pe ruaanse hooggerechtshof, Felix Porto- carrero Olave, is gisteren voor een fe deraal gerechtshof in New York ge leid op beschuldiging van juwelen- smokkel. Rechter Portocarrero was eerder op de dag op de Kennedy-luchthaven ge arresteerd met voor 373.000 gulden aan diamanten in zijn bezit. Hij was uit Israël in New York aangekomen. De rechter kreeg toestemming naar zijn vaderland terug te keren op voor waarde dat hij voor behandeling van de zaak naar New York komt. gemiddeld lager dan die van het con cern in zijn geheel. Deze 16 pet. maken reeds anderhalf miljard gulden uit. Ir. Philips zei te verwachten, dat de ze landen op den duur interessante markten zullen worden. Wil het concern straks in deze markten een positie heb ben, dan moet het daar nu aanwezig zijn, omdat het opzetten van verkoop kanalen en produktiecentra een moei zame en vooral tijdrovende zaak is. Het ziet er naar uit, aldus ir. Philips, dat het verschil in inkomen tussen de inwoners van de ontwikkelde landen en die van de ontwikkelingsgebieden in de komende jaren eerder groter zal wor den dan zal afnemen. Spreker achtte dit echter niet zo funest als men dik wijls wil goen geloven. Wat z.i. het be langrijkste is, is dat elk jaar verbete ring optreedt, en dat deze verbetering door de bevolking als zodanig wordt on dervonden. De moeilijkheid in de ont wikkelingsgebieden is echter, dat nog zo'n groot gedeelte van de bevolking op een zo.laag levensniveau staat, dat van besparing nauwelijks sprake kan zijn. Een industriële traditie is meestal niet aanwezig en er bestaat dus ook een ge brek aan ondernemers met ervaring. Het deelnemen in het ontwikkelings proces van die gebieden door de z.g. rijke landen gaat veel verder dan het overmaken van geld alleen. Wil deze geldstroom effect sorteren, dan moet voldaan worden aan een reeks psycho logische en sociale voorwaarden, waar van de vervulling vele jaren van inspan ning vergt. Ir. Philips maakte een on derscheid in 3 soorten ontwikkelings projecten: 1. Die welke de opvoeding en het onderwijs van de grote massa beogen. 2. De infrastructuurplannen. 3. Investeringen ten behoeve van de in dustriële ontwikkeling. De stroom van middelen uit particu liere bron naar deze landen bedroeg in de afgelopen jaren ca. 15 miljard gul den per jaar, hetgeen ongeveer 40 pet. was van de totale stroom. Het industria lisatieproces zal vooral in Afrika in ho ge mate afhankelijk zijn van de wil der ontwikkelingslanden om te komen tot regionale marktvergrotende samenwer king. In een beperkt aantal gevallen worden reeds de produkten uit de Phi- lipsfabrieken in Afrika naar nabuur landen geëxporteerd. Philips ontplooit thans in zo'n 25 ont wikkelingslanden industriële activitei ten, die van grote betekenis zijn voor deze gebieden op het gebied van de werkgelegenheid, de opleiding van jon ge mensen, enz. In de bedrijven in de NEW YORK Een in het afgelo pen weekeinde opgerichte negerorga- nisatie. de „Nationale unie voor de economische ontwikkeling der ne gers", eist een losgeld van 500 mil joen dollar (1,75 miljard gulden) van de „Racistische blanke kerken en Joodse synagogen" in de Verenigde Staten. Het losgeld „vijftien dollar voor elke Amerikaanse neger" zal be stemd worden voor de oprichting van een bank voor negers in het zuiden van de Verenigde Staten, een univer siteit voor negers, drukkerijen en te levisiezenders in zeven grote steden. Worden de „herstelbetalingen" ge weigerd. dan zal de organisatie zon dag beginnen met de bezetting van de onroerende goederen van de geloofs gemeenschappen. WASHINGTON Een eenzijdige te rugtrekking van Amerikaanse troepen uit Vietnam zal mogelijk deze zomer beginnen. Uitlatingen van de Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken Elliot Richardson, schijnen daarop te wijzen. Hij verklaarde gisteren dat zijn regering uitkijkt „naar de tijd dat de militaire sterkte van Zuid- Vietnam groot genoeg is om de Ame rikaanse strijdkrachten terug te trek ken". Deze verklaring scheen erop te wij zen, dat de Amerikaanse regering de mogelijkheid om haar troepen eenzij dig terug te trekken bestudeert. Dit vooral omdat president Nixon koste wat kost van Vietnam af wil. ontwikkelingslanden heeft Philips thans ca. eentiende van zijn totale personeel in de wereld in dienst. Het Philipscon- cem streeft naar continuïteit en groei, waartoe het behalen van een redelijk rendement en een visie op lange ter mijn noodzakelijk zijn, en evenzeer naar het volledig tot zijn recht komen van de menselijke persoonlijkheid in het bedrijfsgebeuren. Philips heeft steeds de gehele vrije wereld als zijn werkterrein beschouwd. Voor de ontwikkelingslanden is schaarste aan goede initiatieven een grotere rem op de vooruitgang dan ge brek aan kapitaal. Het is daarom van het grootste belang goede initiatieven, juist ook van particuliere zijde, te sti muleren. Samenwerking tussen onder nemingen en vakbonden, om tot scho ling van vaklieden en lager toezichthou dend personeel te komen, achtte ir. Philips van bijzonder groot belang. Hij geloofde dat het concern een positief element kan zijn in de ontwikkeling van belangrijke gebieden in de wereld. KAAP KENNEDY Specialisten van het Amerikaanse ruimtevaartcentrum op Kaap Kennedy hebben gisteren de inspectie van de Apollo-10-raket vol tooid en bericht dat het feit, dat zon dag onverwacht duizenden liters brand stof uit de raket op de lanceringsplaats zijn gestroomd geen schade heeft toe gebracht aan raket of ruimteschip. Een reparatie-ploeg heeft zondag per vergissing de gevulde tanks van de eerste trap „ontlucht", waardoor de zich daarin bevindende hoogwaardige kerosine op het lanceringsplatform stroomde. Inspectie van de tanks en andere delen van de eerste trap heeft aangetoond, dat er geen structurele fouten zijn en dat alles in orde is. Dinsdag is de lanceringsploeg begonnen met de lange vooroefeningen voor de lancering, die op 18 mei moet plaats vinden. Men ligt acht uur achter op het sche ma, maar er zijn geen bijzondere moei lijkheden. Maandag gaan de astronau ten, Tohmas Stafford, Eugee nVeman en John Yound, in de cabine van de Apollo-10 voor een proeflancering. De Apollo-10-missie bestaat uit vluchten rond de maan, waarbij twee der astro nauten met een maan-landingsvaartuig tot op 1500 meter van het maanopper vlak zullen komen. Met de fApóÜd-n, die in juli wordt gèlsöaceërcf,' zal dan de" eerstë maanlan ding worden uitgevoerd. MüNCHEN Ongeveer 400 betogers zijn onder het roepen „nazi's uit Mün chen" opgerukt naar een bierlokaal in de Schwabing-wijk, waar ongeveer dui zend leden van de neo-nazistische NPD een vergadering hadden gehouden. De politie verhinderde dat de twee groepen slaags raakten. De betogers schreeuw den en spuwden naar de leden van de NPD., die het lokaal verlieten. Toen de politie ingreep werd er geroepen: „De Duitse politie beschermt de fascisten". Door de NPD'ers werd geroepen: „Wij zullen jullie wel krijgen". In Penzberg. ongeveer 50 km ten zuiden van Mün chen, bezetten 500 betogers een zaal, waar de NPD een vergadering wilde houden. DJAKARTA Sudjarwo Tjondrone- goro, door het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken belast met za ken West-Irian betreffende, heeft nieu we voorstellen over de „daad van vrije keuze" van de Westirianse bevolking ontvangen van VN-afgevaardigde dr. Ortiz Sanz. De heer Sudjarwo zei giste ren dat hij woensdag met dr. Sanz het Indonesische verslag van de resulta ten had besproken van het overleg met regionale volksvertegenwoordigingen in West-Irian. PARIJS Bij het neerstorten van twee toeristenvliegtuigjes zijn in Frankrijk zeven personen om het le ven gekomen. Donderdag werd in de Elzas het wrak gevonden van een sinds woensdag vermiste Zwitserse Cessna, die op weg was van Abbeville naar Ba zel. De vier inzittenden, wier identiteit nog niet bekend is, waren dood. Bij Cluny in Oost-Frankrijk vloog een Frans vliegtuigje tijdens mist tegen een berg. De 57-jarige piloot, een groothan delaar in wijn, zijn vrouiw en haar zus ter kwamen om. Een meisje van zes overleefde het ongeluk. ADVERTENTIE Een triest beeld uit het Midden-Oosten. Met een gebaar van wanhoop kijkt deze vrouw in het Jordaanse dorp Irbid naar de verwoestingen in haar huis, veroorzaakt tijdens een Israëlische tankaanval op het plaatsje. n plaats van de kapitein heeft Ulster nu de majoor. Met die militaire rang duidt men hier de nieuwe pre mier, James Chichester-Clark, aan. Zijn voorganger en neef, O'Neill, was vroeger kapitein bij het befaamde Ierse garderegiment; de nieuwe pre mier bracht het tot een rang hoger. Het is in Ulster waar de protes tanten alles nadrukkelijk zo Engels mogelijk doen. gebruikelijk om ook na de diensttijd zijn militaire rang te gebruiken. De leiding van de unionistische partij wemelt van de kapiteins, de ma joors en generaals. Niet van de ser geants en korporaals. De majoor maakte gisteren een gran dioze entree na zijn verkiezing in het enorme parlementsgebouw in Belfast. Hij daalde langs een brede marmeren hal. Daar wachtte de wereldpers, zoals men dat noemt. Onderaan de trap ging de lange majoor wat ongemak kelijk zitten op een stoel die daar als een soort troon was neergezet. In het begin was hij erg nerveus. dienst bij de Ierse gardisten. Pas negen jaar geleden ging hij in de politiek. Hij was te oud voor de di plomatieke dienst. Daarvoor is hij eigenlijk in de wieg gelegd: onver stoorbaar en beheerst. Twee jaar was hij minister van Landbouw. Z'n manier van werken en praten ge tuigt van zijn militaire verleden. De majoor is de verpersoonlijking van de gentleman. Correct gekleed, gis teren in het donkergrijs met een donkerblauwè das met wat rood er in. Behalve van pers wemelde het in het parlementsgebouw, dat Stormont heet, weer van gewapende politie agenten. Toch vond men er gister ochtend vroeg twee onbevoegden in de kamer van de premier. Dat is typisch Iers, zullen we maar zeggen. Net zoals al dat geld uit de Ierse republiek dat hier gewoon in omloop is naast het Engelse geld. En ook dat er in Ulster meer kran ten te koop zijn uit de republiek dan uit Noord-Ierland zelf zal wel een typisch Iers verschijnsel zijn. Ulster ken James Chichester-Clark eigenlijk nauwelijks. Hij is here- boer en zeer rijk. Hij bezocht de be roemde Engelse jongenskostschool Eton en hield daarvan een geaffec teerd accent over. Daarna nam hij DETROIT Tengevolge van de maandag begonnen staking van 28.000 werknemers van General Motors in Detroit heeft de directie van het con cern meer dan 45.000 uurloners moe ten ontslaan. De staking begon na het mislukken van de onderhandelingen voor vernieu wing van de arbeidscontracten in 26 fabrieken van General Motors. De vakbonden verwachten dat 140.000 Ge neral Motors-werknemers op straat komen te staan voordat de staking over is. GOUDA Een 21-jarige Goudse leer ling van de Amsterdamse zeevaart school heeft bekend enkele aanrandin gen te hebben gepleegd. De jonge aangehouden. Eind vorig jaar vergreep hij zich aan een tienjarig meisje uit Rijnsaterwou- de. Op 13 maart van dit jaar pleegde hij ontucht met een negenjarig meisje in Zoetermeer. Spelende kinderen hadden in Zoeter meer de lettercombinatie van het auto nummer opgenomen. De politie is toen alle eigenaars van auto's die deze let ters voeren, nagegaan. Aan de hand van een fotocombinatie is de man tenslotte aangehouden. ADVERTENTIE T>ARIJS Een nieuwe kandidaat voor het Franse presidentschap heeft zich gisteren aangediend: Michel Rocard (36). Hij is de algemeen-secre taris van de unie van uiterst linkse so cialisten, P.S.U.: zijn partij heeft hem kandidaat gesteld. Daarmee is hij de vierde deelnemer geworden in de wedloop naar het Ely- sée, het presidentiële paleis, en als zo danig de derde socialist. De beide an deren zijn Gaston Deferre, kandidaat van de socialistische partij S.F.I.O. en Alain Savary, kandidaat van de nieuw op te richten socialistische beweging. Ongetwijfeld zullen nu ook de socia listische clubs en andere linkse snip- perpartijen met een kandidaat komen. Dat zal Mitterrand zijn of mr. Roland Dumas. burgemeester van Brive, in Zuid-Frankrijk. De kandidaat van de Gaullisten is, zoals bekend, George Pompidou. De kandidatuur van Rocard was het enige opmerkelijke feit van deze zelfs op politiek gebied zo rustige eerste mei De waarnemende president, Alain Poher, die door zijn eenvoud de sym pathie van alle Fransen heeft, profi teerde hiervan om een eerste officiële plechtigheid op het Elysée te verrich ten sedert het vertrek van De Gaulle. Geheel volgens de traditie kwam een delegatie van de Hallen-sjouwers, met in hun midden „hun koningin" de presi dent een korf lelietjes van dalen aan bieden. Voor de eerste maal nam ook me vrouw Poher, gekleed in een stemmige beige mantel met een bijpassende strooien hoed, deel aan de ceremonie A/VATICAANSTAD. - Paus Paulus heeft gisteren in een toespraak tijdens de mis in de St. Pieter, die hij samen met de 33 nieuwe kardinalen opdroeg, een beroep op de rooms-katholieken gedaan te werken voor de ontwikkc- ADVERTENTIE Natuurzuiver ling van de arme volkeren en te stre ven naar een grotere sociale recht vaardigheid. Hij wees op de „smartelijke ongelijkhe den", die er op de wereld bestaan. Dit contrast bestond niet alleen tus sen de verschillende landen maar ook tussen de verschillende klassen. In sommige gevallen kon men zelfs spreken van onderdrukking en verne dering van de arbeidersklasse, wat leidde tot strijd en verdeling van de geesten ten nadele van het gemeen schappelijke goed. De kerk, aldus Paus Paulus, heeft altijd de arbeiders verdedigd om een grote sociale rechtvaardigheid te waarbor gen en zal dit blijven doen. De Paus wees erop, dat de arbeiders nog in be langrijke mate verstoken zijn van so ciaal welzijn en sociale zekerheid. Dc mens wordt soms nog steeds be schouwd als een stuk gerec' «r zonder meer, overeenkomstig de mee dogenloze economische wetten. Maar niet alleen op het persoonlijke vlak moest men tot actie overgaan ter verbetering van het lot van de arbei ders, ook het geweten van de volke ren diende wakker geschud te wor den om de arme volkeren te helpen. En dit moest niet worden gedaan met geweld, maar met de zachtmoedig heid van het evangelie, de morele kracht van de gerechtigheid en de on weerstaanbare macht van de liefde. Het Argentijnse episcopaat heeft er gis teren voor gepleit „de volksmassa volledig te bevrijden van een onrecht vaardige sc iale structuur". Het plei- looi is vervat in een nog niet officieel rijgegeven document, dat is goedge aard op een conferentie van de Ar- ,fijnse bisschoppen die zaterdag Waarnemers in Buenos in het pleidooi van de bis- en overwinning van de pro- bisschoppen op hun meer conservatief denkende collega's. Inmiddels probeerden extreem linkse studenten en anarchisten de rust te verstoren door verrassingsbetogingen te houden in enkele noordelijke voor steden en buitenwijken van Parijs. Al le studentenorganisaties en vakbonden hadden, om provocaties te voorkomen, hun betogingen afgelast. De betogers behoorden dan ook vrijwel allemaal tot verboden communistische organi saties. De betogingen werden bij het ver schijnen van de politie haastig ontbon den om kort daarna elders hervat te worden. CHICHESTER-CLARK majoor ADVERTENTIM Die verfijnde, porseleinen, rijk gedecoreerde kopjes, die u krijgt bij Leeuwezegel. Voor niet meer dan vijf entwintig rode leeuwtjes en twee gulden tachtig brengt hij deze drie feestelijk verpakte kopjes bü u thuis. Zo maar, omdat u alleen met de fijnste marga rine tevreden bent. Met Leeuwezegel. mtOomm!

De Vallei | 1969 | | pagina 15