jvooi mv aovm moet U bij rlAIKI W| jw s|ijter zjjn Enkele hoogl colleg eraren gaan es hervatten Studenten proberen zaak draaiende te houden 25 cent Jarige Koningin met optreden van „Toon" blij verrast Meeste ziekenhuisbed den bezet door psychisch zieke mensen PvdA-voorzitter desavoueert „Soc. Jeugd" pede Tl ...u geniet zoveel méérl Industriële vakbond van C.N.Vbreekt lans voor Roolvink neem het uw Winkelier niet kwalijk... Er zijn ochtendzieke vaders Tilburgse Hogeschool nog geslotenmaar: In maart 9237 nieuwe huizen Hongerig door revolutie Geslaagde avond op paleis Soestdijk VRIJDAG 2 MEI 1969 REPERCUSSIES RURGEM EEST ER uootjaars-voordeel Tijdelijk 2 flacons Poly-Set haarvet-steviger van 170 voor slechts 1A5 Poly-Set voor een soepel kapsel, dat lang in vorm blijft. PROMOTIE Kom. Laten we die grijze gevel eens opfleuren. Zó moeilijk is dat niet. Want planten en bloemen geven een vrolijk, fris en fleurig balkon. Een paar bakken Op drift geraakt Na •.onwaardige rel in Amsterdam maar er zijn alleen maar lieve moeders en lieve moeders zijn op moederdag een elektrische pede snijmachine waard UISTEL VAN DIENST INGETROKKEN DIEP GEHEIM FUSIE COMPLIMENTEN MINISTER DE BLOCK REIST NAAR IRAN Wij hadden veel verwacht van de nieuwe Peter Stuyvesant in 25 King Size verpakking. Véél, maar dit slaat alles! Wij kunnen het nauwelijks bijhouden. De medewerkers in onze fabrieken doen al het mogelijke en soms het onmogelijke. Neem het uw winkelier dus niet kwalijk als hij u een enkele keer niet meteen kan helpen aan Peter Stuyvesant. Peter Stuyvesant, de King Size filter sigaret die over de hele wereld gerookt wordt omdat hij zoveel beter is. Peter Stuyvesant, nü 5 van die geweldige sigaretten méér! ADVERTENTIE TILBURG Ongeveer vijftien van de negentig wetenschappelijke medewer kers van de Tilburgse Hogeschool zullen maandag de colleges hervatten. Ook de hoogleraar wijsbegeerte, prof. dr. J. Th. C. Arntz gaat dan aan het werk. Wordt iemand van hen door het universiteitsbestuur ontslagen, dan gaan alle wetenschappelijke medewerkers in staking. Dit is gisteren onder doodse stilte meegedeeld in de Tilburgse Hoge- schooi, die nu drie dagen door de stu denten is bezet, sinds curatoren dins dag de hogeschool sloten, omdat stu denten ondanks waarschuwingen, de telefooncentrale hadden bezet. Vermoedelijk zullen de komende da gen meer hoogleraren zich aansluiten bij degenen die weer aan het werk gaan. Van ruim tien hoogleraren is be kend dat zij niet afkerig tegenover de democratiseringsideeën van de stu denten staan. Prof. dr. F. A. M. Alting van Geu- sau en dr. Th. C. M. Klundert hebben gistermiddag voortdurend gepoogd een aantal collega's te overtuigen van de juistheid van de hervatting van de colleges. Zij slaagden er niet in. Prof. Alting van Geusau zei dat het te gevaarlij kzou zijn wanneer één en kele hoogleraar zijn colleges begon. Curatoren hebben immers duidelijk laten weten dat zij degenen, die dat doen repercussies te wachten staan. Gisteren deed de sluiting van de hogeschool zich voor het eerst voelen. Voor de colleges, die 's morgens gege ven hadden moeten worden, kwamen geen hoogleraren, lectoren en weten schappelijke medewerkers opdagen. De studenten gingen meteen tot maatregelen over om de hogeschool draaiende te houden. In vergaderin gen van de economische, juridische en sociologische studenten werden roos ters uitgedeeld volgens welke het on derwijs in eigen beheer kan worden voortgezet. Vooral de eerste- en tweedejaars studenten zullen daarvan profiteren. Zij zullen in kleine groepjes college krijgen van doctoraal studenten. Het juridisch en sociologisch onderwijs kwam op die manier vandaag al op gang, het economische maandag. Verder heeft burgemeester Becht van Tilburg, die ook curator van de hogeschool is, een gesprek gehad met een delegatie van de rebellerende studenten. Mr. Becht had de jongelui uitgeno digd bij hem te komen, maar de stu dentenvergadering besliste dat de bur gemeester naar de hogeschool diende te komen. „Met de burgemeester heb ben we niets te maken", zo werd ge roepen, „en een curator kan best naar de hogeschool komen". Dat gebeurde. DEN HAAG In maart zijn volgens de nieuwe cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek 9237 nieuwe wo ningen klaar gekomen tegen 9622 in maart 1968. In maart zijn 9986 woningen in aan bouw genomen tegen 10.813 in maart 1968. Van 1 april '68 tot 1 april '69 kwa men 122.209 huizen klaar en werden 126.572 woningen in aanbouw genomen. Aan het einde van maart waren 151.732 woningen in aanbouw tegen 148.319 op 31 maart 1968. ADVERTENTIE Ontdek nu hoeveel beter en prettiger Poly-Set is. Poly-Set - de ideale haarversteviger op alcohol-basis - is één van de speciale Poly Haarcosmetica- produkten, die geheel zijn af gestemd op de haarverzor- ging thuis. p Het gesprek had een informatief ka rakter, maar het past goed in de on overzichtelijke serie van bemidde lingsgesprekken, waarvan gisteren heel Tilburg gonsde. Een van de bemiddelingspogingen kwam van de kant van de wetenschap pelijke medewerkers en assistenten, die verenigd zijn in het zogenaamde stafconvent. Het nieuwe bestuur van het convent, dat door de democratise- ringsperikelen geruime tijd verlamd is geweest, heeft meteen contact opge nomen met de rector magnificus. Het zou vandaag gaan praten met het cu ratorium en de senaat en hoopte ook met de studenten overleg te openen. De medewerkers namen een stand punt in, dat het midden houdt tussen dat van het hogescoholbestuur en dat van de studenten. „Geen van de partijen heeft ons van zijn gelijk overtuigd", aldus de voorzitter, drs. L. Vladar. Volgens hem, zitten in de beide democratise- ringsnota's die 'n uitgangspunt voor de hervormingen op de hogeschool moeten zijn, aanknopingspunten voor een aanvaardbare oplossing van het conflict. Verder is de promotie van drs. Stassen die aanvankelijk door de slui ting van de hogeschool in gevaar was gekomen, toch doorgegaan. De plech tigheid vond gistermiddag plaats op het Tilburgse stadhuis. Tenslotte ging het studium-generale van drs. F. Elders over „manipula ties in de politiek", dat allang op het programma stond, gewoon door. \\eer dan 2850 broodjes, tachtig liter soep, achthonderd sinaas appels, ontelbare liters irisdrank en overstelpende hoeveelheden koeken hebben de opstandige Tilburgse studenten sinds dinsdag geconsu meerd. Ze lijken hongeriger dan ooit. Gisteren alleen al verdwenen ook nog eens vierhonderd liter melk en tweehonderd liter yoghurt in de dorstige kelen. De studenten zelf hebben de ra vitaillering geregeld. De eerste dag al werd een voedseldienst in het leven geroepen. De levensmidde lenbranche in Tilburg geniet dus op haar manier van de bezetting mee. Voor het schoonmaken draaien de studenten hun hand ook niet om. Voortdurend zijn ongeveer tien man bezig met vegen, schrobben, dwei len en proppen en peuken oprapen. HOE is het mogelijk!" riep koningin Juliana woensdagavond uit, toen Toon Jiermans plotseling op het toneeltje in een van de zalen van pa leis Soestdijk verscheen om haar verjaarsfeest met een anderhalf uur duren de show op te luisteren. ADVERTENTIE ADVERTENTIE de hele zomer feestl eo8 ROTTERDAM Prof. dr. C. J. B. J. Trimbos, hoogleraar in de preventie ve en sociale psychiatrie aan de medi sche faculteit in Rotterdam, heeft gis termiddag in zijn inaugurele rede aan dacht gevraagd voor een ernstig bijver schijnsel van de welvaartssamenleving: de psychische ongezondheid. Meer dan de helft van de ziekenhuis bedden in ons land wordt bezet door psychisch zieke mensen. Twintig tot vijftig procent van de klachten bij huis artsen betreft psychische aandoeningen. Onderzoekingen in de Verenigde Staten hebben aangetoond, dat een vierde tot een vijfde van de bevolking psycho-so- ciaal disfunctioneert, aldus prof. Trim bos. Hij spreekt 'van een ijsbergfeno meen: Wij zien slechts de top ofwel de meest ernstige aandoeningen. Het antwoord van de gemeenschap op deze ernstige problemen bestaat o.m. uit de wetenschap van de psychiatrie, die zich steeds meer ontwikkelt tot een sociale psychiatrie. Het wetenschappe lijk speurwerk op dit terrein zal, vol gens de nieuwe hoogleraar, oplossingen moeten zoeken voor de bestrijding van de psychische ongezondheid. Ook is z.i. nodig, dat economen en technologen bij het plannen van de maatschappij van morgen niet alleen de materiële voor uitgang, maar ook de psychische en so ciale gevolgen in hun waardenschaal opnemen. De sociale evolutie heeft, zo zei prof. Trimbos, in onze maatschappij de vorm aangenomen van secularisatie, verste delijking. emancipatie van de vrouw, snelle stijging en daling op de maat schappelijke ladder en een aantasting van traditionele normen. Voor velen betekent dit een op drift raken en een niet meer aankunnen van de snelle ver schuivingen. Ons huidig bestaan is onvast, het is een proefbestaan. Het wordt steeds dui delijker, dat deze sociale evolutie ge volgen heeft voor de psychische gezond heid van de individuen. Wil de sociale psychiatrie haar taak naar behoren kunnen vervullen, dan is het aandragen van bouwstenen door de wetenschap noodzakelijk. Nieuwe on derzoeksvelden in de preventieve en so ciale psychiatrie zijn: de zuivering van psychiatrische be grippen: vooral dank zij de inscha keling van de computer is duidelijk geworden, dat nog te veel met va ge begrippen wordt gewerkt. Het onderzoek naar de verspreiding van psychische ziekten (epidemio logie). waarbij vooral het onder zoek bij de bevolking, naast onder zoek van ziekenhuisopnamen en huisartsen, patiënten, stimulering behoeft. De verklaring van de gevonden cij fers. Hoewel er vele samenhangen bekend zijn geworden tussen psy chische ziekten en bepaalde milieu omstandigheden blijft toch het zoe ken naar verklarende theorieën. Samenvattend stelt prof. Trimbos: de mogelijkheden om in de toekomst op lossingen te bieden voor de bestrijding van psychische ongezondheid worden bepaald door de ontwikkeling van het wetenschappelijk speurwerk. Daarom is het verheugend, dat de staatssecre tarissen Bartels en Kruisinga zoveel po sitieve belangstelling toonden resp. tonen voor dit speurwerk. Dit resulteerde eni ge maanden geleden in de installatie van de studiecommissie psychohygië- ne, die spoedig tot een TNO-instituut hoopt te komen. DEN HAAG De voorzitter van de Partij van de Arbeid, dr. A. Vondeling, heeft de Socialistische Jeugd gisteren verweten dat „zij zich heeft schuldig gemaakt aan daden die de democratie on waardig zijn". Hij meende dat de onlusten in Am sterdam van woensdagavond de reactie daarop in de kaart spelen. Ook leiden zij de aandacht af van de grote pro blemen in de wereld. „Daarbij komt nog", aldus dr. Vondeling, „dat de feestvreugde van duizenden anderen werd verstoord." Ook het dagelijks bestuur van de fe deratie Amsterdam van de Partij van de Arbeid veroordeelt „het geweldda dige en vandalistische optreden in Am sterdam." „De federatie wil niets te maken heb ben met die groepen die door hun op treden de democratische rechten en vrijheden in deze stad aantasten", al dus een verklaring. Het afdelingsbestuur van de Fede ratie van Jongerengroepen in de Par tij van de Arbeid, afdeling Amsterdam, heeft zich bij dit standpunt aangeslo ten. Het vindt dat de ongeregeldheden van woensdagavond met politiek niets te maken hadden en dat wederzijdse provocaties de omvang van de onlus ten hebben veroorzaakt. De Socialistische Jeugd zelf, vindt dat de onlusten het gevolg zijn van het feit „dat men geweigerd heeft ons de gelegenheid te geven onze opvattingen over koninginnedag in de speciale stu dio op de Dam naar voren te brengen. Toen de politie onze secretaris wilde arresteren heeft dit tot gevolg gehad, dat de gebeurtenissen snel op elkaar volgden. Het is jammer dat hierdoor onze eigenlijke manifestatie „Oranje naar Rood" niet kon door gaan". DEN HAAG Het uitstel van mili taire dienst, dat eerstejaarsstudenten in de geneeskunde en de tandheelkunde kregen is ingetrokken. De maatregel, die gisteren is inge gaan, is in het belang van het Medisch- wetenschappelijk onderwijs genomen. Voor eindexamenkandidaten hbs en gymnasium, die zich voor 1 mei van dit jaar bij een plaatsingscommissie heb ben aangemeld voor een van de beide studieinrichtingen is een overgangs maatregel genomen. Toons optreden voor de koninklijke familie kwam als een enorme verras sing uit de lucht vallen. Alleen mr. dr. F. J. M. A. H. Houben, oud-commissa ris van de koningin in Limburg en vriend van de koninklijke familie, zijn zoon Philip, prinses Margriet en haar echtgenoot mr. P. van Vollenhoven (al lemaal fervente Hermans-fans) zaten in het „komplot". Vier maanden geleden was Toon Her mans al benaderd over een optreden op paleis Soestdijk ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van koningin Juliana. Alles moest in het diepste geheim worden voorbereid, omdat de Koningin er niets van mocht weten. Toon Hermans, die na zijn Canadese toernee in september vorig jaar niet meer op een toneel had gestaan re- perteerde speciaal voor deze show een paar keer in Maastricht, Amsterdam en Haarlem met zijn twee speciale be geleiders, de pianisten Rinus van Ga len en Cor Cools. Nu zegt hij er dit van: „Ik was echt SCHEVENINGEN De industriële vakbond van het CNV heeft minister Roolvink (Sociale Zaken) in bescher ming genomen tegen de vele kritiek op zijn beleid. Voorzitter J. Schotman van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centra le (CBC) meende dat men een minister naar zijn daden moet beoordelen en niet naar zijn politieke kleur. Over de daden van minister Roolvink zei hij: „Er valt veel te loven van wat onder het bewind van minister Rool vink tot stand is gekomen op sociaal maatschappelijk terrein. Het schijnt 'n soort vooruitstrevendheid te zijn het be leid van deze minister altijd en onder alle omstandigheden af te keuren". Tijdens het driejaarlijks congres van de CBC werd bekendgemaakt dat de textielbond van het CNV Unitas met het CBC een fusie zal aangaan. Unitas heeft zevenduizend leden en CBC onge veer 23.000 leden. De heer Schotman zei dat samenwerking met niet-christe- lijke bonden niet mag leiden tot aantas ting van de zelfstandigheid van de christelijke vakbeweging. TOON HERMANS geweldige mensen wel nerveus, maar ik was er na vijf minuten volkomen door heen. Wat een geweldige mensen zijn dat. Ze re ageerden meteen al zo enthousiast, dat we geweldig hebben kunnen werken." Dick Binnendijk, Toons impresario, voegt daaraan toe: „Vergeet niet dat Toon gewend is om voor grote zalen te werken. Hier zat het publiek, onge veer 120 mensen, bij wijze van spre ken op zijn lip. De hele koninklijke familie, inclusief prinses Armgard, die geweldig veel van het internationale theaterleven af weet, zat op de eerste rij. Dan ga je echt wel een beetje gespannen aa het werk". Toon Hermans bracht een half Ne derlands, half Engels programma. Ge deelten eruit wil hij gaan gebruiken in een show, die voor 1970 op stapel staat en waaraan hij iedere dag op papier bezig is. Daarom was dit programma ook een goede test voor een „show nieuwe stijl anno 1970". Na afloop bleven de koninklijke fa milie en haar gasten doorklappen. Prins Bomhard sprong van zijn stoel op en haalde Toon terug op het toneel. Onze internationale komiek en show man sprak daarna de historische woor den: „Mensen, ik heb niet meer". Prins Bernhard reageerde: „Doe dan het liedje „Dit is een plek om lief te hebben" nog een keer". En dat gebeurde. Tijdens een uurtja napraten regende het van alle kanten complimenten, vooral van Prins Bern hard („groots") en van prinses Arnv* gard („een openbaring"). Op de vraag of er voor dergelijke voorstellingen een honorarium wordt betaald, reageerde Dick Binnendijk* „Voor ons is zoiets een eenerezaak". DEN HAAG Minister De Block vertrekt zondag naar Iran om tot 8 mei de leiding van een economische missie op zich te nemen. Het initiatief van de missie is uitgegaan van de Centrale kamer van handelsbevordering. De missie heeft tot doel de economi sche betrekkingen tussen beide landen uit te breiden en te verstevigen. Er ne men dertig deskundigen aan deel. ADVERTENTIE PETEB STUYVESANT «.ia v. f

De Vallei | 1969 | | pagina 7