„Fighting Mack" op de vuist met zijn bruid Zondag 11 mei in het ,0rderbos' ongekende motocross-strijd Somber vooruitzicht voor DC-team in strijd tegen Canada Cruijff speelt niet mee tegen Polen Weekendspart op radio en tv DIVIDENDEN CUBANEN SNAKKEN NAAR ROKERTJE llv Geen goede melding in sporttoto AFGEBROKEN SPANJAARD SAEZ NAM LEIDING OVER Marijke Schaar en Ada Bakker in finale in Bournemouth Van Ravens leidt finale Europa Cup 2 uortnieuws Dusica-jeugdronde Britse leiding bij Nederland-Polen FINANCIËLE Duits bod op Diesel Holland Polen maandag in Nederland Nu 102 Sociale functie Vaste klanten Minder uren Voor acht ton KAMPIOENSSTRIJD IN APELDOORN VOORLOPIG KLASSEMENT TULPENRALLYE Teleurstellend oefenduel tegen Niéuw Zeeland Ronde van Spanje RECHTER VERBIEDT TWEEDE BEROEPEN- TELEFOONGIDS ZATERDAG 3 MEI 1969 Sporthallen: supermarkt voor sport en recreatie ROTTERDAM Sporthallen een soort supermarkten voor sport én recrea tie. Van naakt sportfcêdrijf zijn zij op weg naar veel meer omvattende ontmoe tingscentra. Evenementenhallen du« ak een remedie tegen het tekort aan beweging van de moderne mens. Bén vraag wat gaan we in de toekomst bouwen, ziekenhuizen om te herstel len of sporthallen om te voorkomen. Door het loslaten van het statussym bool waardoor één sporthal twee miljoen of meer kostte zijn sporthal len ook voor kleinere gemeenten een haalbare kaart geworden; voor gemid deld negen ton. Nog klinkt de kreet „Er zijn er veel te weinig", maar er zit nu wel schot in. De jaren voor 1966 zijn er in Nederland twee tot drie per jaar gebouwd. Daarna sahoot de produktie omhoog: 27 in 1967, 32 In 1968. Dit jaar zullen het er wel dik veertig worden. Bij elkaar staan er nu 102 (specifieke) sporthallen. Nauwelijks is er weer zo'n hal in ge bruik genomen, of zij begint een enor me aantrekkingskracht uit te oefenen. Vijf zes jaar geleden werd gedacht aan een bezetting van één hal op honderd duizend inwoners. Met een 125 hallen /ouden we klaar zijn. Klopt niets meer van. Het ministerie van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk koestert nu het denkbeeld van één op twintigdui zend. Dat zou betekenen 360 hallen. Intussen krijgen de sporthallen bijna automatisch een meer sociale functie. Waar een restaurant, kantine of redelijk buffet aanwezig is, gaat die verandering het snelst. Actieve en passieve recreatie varen er wel bij, de laatste door sport- \ritvoeringen als kijkspel. Er zijn sporthallen in het land, waar sportinstuiven tot heerlijke festijnen zijn gemaakt. Hele gezinnen trekken er op vrije dagen naar toe: uurtje kij ken, zelf een partijtje spelen, luieren op ligweide of in het restaurant, baantje zwemmen. Zo leren de mensen uit de nieuwe wijken elkaar al doende kennen. Ook dat is winst. Lidmaatschap is niet nodig. In Papendrecht kan dat allemaal prachtig. Vlak bij de sporthal liggen een instructiebad, overdekt en open- luchtbad, lig- en speelweide. Compleet met perfecte parkeerterreinen. Restau rant en motel zijn in wording. Dertien sportverenigingen en twee bonden zijn er vaste klanten. In de drie gymlokalen onder één dak wordt zeven tig uur per week aan schoolkinderen les gegeven. De sporthal heeft drie voor Pa pendrecht nieuwe sporten tot ontwikke ling gebracht en andere tot bloei. Kosten van de hal: 1,4 miljoen, waar van vier ton gedragen door anderen dan óm gemeente. Een uitkering van O.K. en W. voor de gymlessen verlicht de ex ploitatie. In Dordrecht hetzelfde geluid: „We zitten helemaal vol, ook op zaterdagen en zondagen". En: „Nieuwe behoeften worden losgeslagen. In de zomer trek ken drommen scholieren naar de hal voor hun vakantie-kinderfeesten." De sportverenigingen hebben met aanzienlijk minder uren genoegen moe- Ten nemen dan zij hadden aangevraagd. Nieuwe clubs zijn opgericht, bestaan de hebben een grotere toeloop. Omdat het niet anders kan, komen tennislief- hebbers 's avonds tussen tien en elf nog spelen. De leiding heeft moeten kiezen: De tentoonstelling weren of de sport eruit. De sport won, ook al omdat de veer krachtige houten vloer in de grote zaal te kwetsbaar is. Geen mens mag er op zonder gymschoentjes, blote voeten of met een „slof" om zijn schoenen. Dat bezwaar klinkt overal. Misschien niet zo lang meer, want er zijn vloe ren in ontwikkeling die voor alle doel einden geschikt zijn, tot en met huis houdbeurzen en beatavonden. „De Enk" in Rotterdam-Zuid is een buitenbeentje. Voor bijna vier miljoen gulden is een sporthal neergezet met restaurant en aparte zaal voor huisvrou- wengymnastiek en tafeltennis. De gro te zaal is alle werkdagen tot zes uur uitsluitend beschikbaar voor tennissers (tien man per uur). Voor gymnastiek lessen kunnen de scholen er niet te recht. De avonden zijn voor competitie wedstrijden gereserveerd. Leiden en Lisse moesten het anders aanpakken. Voor één miljoen (de grond niet meegerekend) kreeg de le plaats een standaardgebouw waarin de mensen net zo goed en prettig spelen als elders. Wie zich vroeger moest behelpen in een gymlokaal zijn nu enthousiast over hun sporthal. Maar: wil Leiden voldoende ruimte hebben voor georganiseerde training en wedstrijden, dan zijn er drie hallen no dig. Met de recreatieve sport meegere kend zouden er nog wel een paar bij kunnen. In Lisse is gezegd: „Het hoeft niet al tijd miljoenen te kosten". Daar en in 25 andere plaatsen staat voor acht ton (met grond en inrichting) een hal met alles erop en eraan. (In juni krijgt Lis se vlak ernaast er een zwembad en in structiebad bij). Afgezien van enkele bezwaren: dit zijn objecten die ook voor kleinere ge meenten betaalbaar zijn. Zonder een dergelijke prijs zouden Lisse en andere plaatsen nooit een sporthal hebben ge kregen. Zonder een enkel symbool van status, biedt deze hal veel vreugde en mogelijkheid tot gezonde sportbeoefe ning. Sportieve mensen zullen er zich net zo goed of misschien beter thuis voe len dan in een heel dure. Hier ontbre ken de bordjes met allerlei verboden. Was het niet minister Vrolijk die jaren geleden al zei: Een sporthal is een sport- weide? De Antilliaanse bokser Fighting Mack" is gistermorgen op het stad huis te Zandvoort in het huwelijk ge treden met mej. A. Gonzalez-Gonzales. Na de plechtigheid raakten zij onmid dellijk ,,tn gevecht" om de kampioen geen training te laten missen. APELDOORN Z:ndag 11 mei wordt voor Apeldoorn en omgeving een gran dioze motorsportdag. De Apeldoornse motorclub „VVR" organiseert dan de vijfentwintigste motocross op het prach tige circuit in het „Orderbos". En juist bij dit jubileum wel een heel bij zondere. De KNMV heeft voor deze spe ciale gelegenheid de VVR een van de vijf kampioenscrosses in de 125 cc-kl. toegewezen. Dit spectaculaire gebeuren heeft altijd een heel bijzondere sfeer. Immers, alle coureurs zijn bijzonder ge brand op de punten, die in deze cross te verzamelen zijn. Ze spelen een grote rol bij promotie en degradatie. Vijf kampioenscrosses staan dit jaar op de wedstrijdkalender. De eerste is inmiddels verreden in Harfsen, waar Jo Roelofs uit Diepenheim de eerste twintig punten in de wacht sleepte, al zal de Diepenheimer zelf moeten toege ven, dat dat gebeurde dank zij veelge- luk. De grote man in deze strijd was Jo Lammers, die zich een ronde voor het einde door pech de titel zag ontgaan. Apeldoorn heeft dus de tweede kam pioenscross. Alle kopstukken zullen aan de start komen en fel zal er om de punten gevochten worden. De telling van de punten is als volgt. De eerstaan- komende krijgt 20 punten, de tweede 19, de derde 18 enz. Er worden vijf crosses verreden en de vier beste klasseringen tellen. Het ma ximaal te behalen aantal punten voor de titel bedraagt dus 80. Vorig jaar was de grote man uit Bakel, Frans Sigmans, Nederlands kampioen. Ditmaal start de Brabander in de strijd om de titel in de SCHEVENINGEN Er zullen dit jaar weinig Davis Cup-lauweren te oogsten zijn voor het Nederlandse ten nis. Nick Fleury en Jan Hordijk, die hoogstwaarschijnlijk over een week zullen worden opgesteld in het treffen tegen Canada, werd vrijdag ge ducht de les gelezen door de 21-jarige Onny Parun en de één jaar jongere Brian Fairlie. De 23-jarige Nick Fleury, die twee jaa r geleden in militaire dienst bij hetzelfde onderdeel diende als Tom Okker en in vele oefenpartijen het een en ander bijleerde, bracht het te gen de hoekige - kennelijk nog niet aan de trage banen gewend zijnde - Onny Parun tot vier sets (36, 75, 46, 46). Jan Hordijk (19 jaar) werd binnen het uur van de baan gezet door Brian Fairlie, een speler aan wie Ok ker op een minder goede dag zijn handen vol zou hebben (16, 2—6, 16). Trouwens, onlangs bij de kam pioenschappen van Italië, kwam Fair lie tegen Okker in de eerste set met 50 voor en verloor uiteindelijk op het nippertje. Met gave groundstrokes dwong hij Hordijk diep in de verdediging, waar na hij met weergaloos volleren de punten scoorde. Voor zover dat nodig was tenminste, want onder druk maakte Hordijk al snel de fout om van elke slag een winner te willen maken. „Op zo'n trage baan moet je niet op elke slag proberen te forceren. Bouw rustig op en wacht tot de kans zich voordoet", was de welgemeende raad van Fairlie aan Hordijk. De "Nieuwzeelandse kampioen, die dit jaar reeds overwinningen boekte op Newcombe, Anderson, Ruffels en Stan Smith, had ook een opbeurend woord voor Fred Hemmes, di met /.eer matig spel de achttienjarige Nieuwzeelandse nummer vier, Jeffrey Simpson, bedwong (62, 6—4, 26, 64): „De manier waarop je speelt is niet slecht. Maar je moet de bal eerder nemen. Er bovenop zitten. Dat aanvallende spel leer je alleen maar op snelle banen en het beste op gras". Ook Nick Fleury, de enige van de Nederlandse Davis Cup-spelers, die zijn tijd gelijkelijk verdeelt over ten nis en studie (de anderen tennissen alleen) toonde enkele zwakheden. De ze lagen op het mentale vlak. Na met goed doordacht spel en weinig missers de tweede set te hebben gewonnen, kwam hij in de derde met 31 voor. Op dat moment stokte er iets in zijn acties. Hij ging verkrampt spelen en verloor na vijf setpoints te hebben ge houden de set met 46. In de vierde set een soortgelijk beeld: ditmaal stond de Amsterdammer met 20 voor toen de zenuwen hem verlam den. Parun stoof van 33 via twee lovegames door naar 35 en maakte de partij op het eerste matchpoint uit. Die uitkomst zal de nieuw-benoemde Davis Cup-aanvoerder ir. Velds er overigens waarschijnlijk niet toe bren gen straks tegen Canada andere spe lers voor de enkelspelen op te stellen. Fred Hemmes heeft in de voorberei dingsperiode teveel partijen verloren om nog een kans te maken en de Su rinamer Kenneth de Koning, die als vierde man in het team is opgenomen, is de laatste maanden wel sterk voor uitgegaan, maar mist nog te veel rou tine. DEN HAAG Bij het bureau van de sporttoto in Den Haag hadden zich vrijdagmorgen nog geen deelnemers gemeld met een foutloze kolom. Voor de tweede prijs (12 goed) waren zes, voor de derde prijs (11 goed) 201 ge gadigden. Voorts komen 220 personen in aanmerking voor de extra-prijs. Ingevolge artikel 17 lid 1 van het to- toregelement is de meldingstermijn voor toto 37 verlengd tot en met vrij dag 9 mei. 500 cc-klasse, zodat de strijd in de 250 cc-klasse weer geheel open is. Dat de punten volgende week duur verkocht zullen worden staat al bij voor baat vast. De cracks kunnen, willen zij hun kans behouden, geen of weinig punten meer verliezen. Bovendien is de ze klasse dit jaar zeer sterk bezet met jonge opkomende renners. Een daar van willen we slechts noemen en dat is het WR-lid en de plaatselijke favoriet Bertus van de Brink. Bertus ster schoot in enkele jaren als een komeet omhoog. In de tot nu toe verreden wedstrijden in de 250 cc-klasse was Bertus steeds in de voorste gelederen te vinden. Op eigen grond is de Harskamper dan ook zeker een van de kanshebbers voor een hoge klassering. Apeldoorn zal de scheiding tussen de sterken en de zwakkeren brengen. De stand na de strijd in Apeldoorn kon in de komende crossers van Lochem, Win terswijk en Venray wel eens niet zo heel veel verandering meer ondergaan. Wij houden het op de sympatieke Jo Lammers uit Schijndel, maar we zeg gen er direct bij: er liggen veel ka pers op de kust. Naast de kampioenscross staat nog een tweetal bijzonder interessante num mers op het programma. Allereerst de 250 cc junioren. Niet minder dan 67 in schrijvingen werden in deze klasse ont vangen, waaronder de gehele top van jong talent. Verder is een vijentwintig- tal inschrijvingen binnengekomen voor de 50 cc senioren met A. Gebben uit Rouveen als grote kanshebber. Hier ook weer als grote outsider een WR- lid, de jongere broer van Bertus van de Brink, Wim. MOSKOU De achtste partij uit de schaaktweekamp om het wereldkampi oenschap tussen titelhouder Petrosjan en uitdager Spasski is na 41 zetten afgebroken. Spasski, die in de twee kamp een voorsprong van 4-3 heeft, be zit positioneel voordeel in de afgebro ken stelling. De eerste partij uit de beslissings tweekamp om het Nederlands jeugd kampioenschap schaken is door Ligte- rink (met wit) in dertig zetten gewon nen van Böhm. Wanneer vandaag Böhm de tweede partij zou winnen, wordt de tweekamp voortgezet tot er een beslissing is gevallen, anders is de titel voor Ligterink. 't Zuidafrikaanse hockey-elftal heeft vrijd. in Versailles met 2-0 van Frank- krijk gewonnen. De springbokken, die in alle opzichten superieur waren, had den bij de rust een voorsprong van 1-0. REUS Ramon Saez heeft vrijdag Raymond Steegmans verdrongen van de eerste plaats in het algemeen klas sement van de Ronde van Spanje. De twintig seconden bonificatie, dié Saez als tweede achter zijn landgenoot José Lopez Rodriguez verwierf, brachten hem in de algemene rang schikking vier seconden voor op de Belg, die in de massale sprint van 93 renners aan het eind van de negende etappe Benicasim - Reus, niet bij de eersten eindigde. De uitslag van de negende rit, 169 kilometer van Benicasem naar Reus, was: 1. Lopez Rodriguez (Spa) 3 uur, 56 minuten en 02 seconden (met boni ficatie 3.55,22); 2. Saez (Spa )3.56,02 (met bonificatie 3.55,42); 3. Cueva (Spa) 3.56,02; 4. Sgarbozza (Ita); 5. Neri (Ita) en vervolgens het peloton in dezelfde tijd als Lopez Rodriguez. Het algemeen klassement ziet er na negen etappes als volgt uit: 1. Saez (Spa) 5.41 uur 16 minuten 20 secon den; op 4 seconden: 2. Steegmans (Bel); op 26 sec.: 3. Wright (GBr); op 33 sec.: 4. Echevarria (Spa); op 36 sec.: 5. Michelotto (Ita); 6. Lopez Rodriguez (Spa); op 43 sec. :7. Roger Pingeon (Fra); op 47 sec.: 8. Marine (Spa), 9. Bellone (Fra), 10. Linares (Spa), op 56 sec.: 12. Wagtmans (Ned.); op 1 minuut 11 seconden: 18. Dolman (Ned); op 1 min. 20: 30. Haast; op 2 min. 06: 34. Van Katwijk; op 2 min. 10: 35. Ottenbros; op 3 min. 02: 49. Nijdam; op 5 min. 18: 61. Zil verberg. Bertus van de Brink uit Harskamp, van wie we in de komende kam pioenscross van de VVR op „eigen grond" hoge verwachtingen koesteren. Aan Bertus om ze waar te maken. BOURNEMOUTH Ada Bakker en Marijke Schaar-Jansen hebben de eind strijd gehaald van het dames-dubbel spel in het toernooi te Bournemouth. De Nederlandse dames versloegen het Australische paar Karen Krantzcke Kerry Melville met 64 en 64. De finale heren-enkelspel zal gaan tussen de Zuidafrikaan Bob Hewitt en de Australiër John Newcombe. Laatst genoemde versloeg zijn landgenoot Fred Stolle met 6—3, 6—4, 7—5. De halve-finalisten van vrijdag be klaagden zich unaniem over de slechte toestand van de banen. Door de regen was het oppervlak volkomen doordrenkt van water. Zowel Bob Hewitt als Ro ger Taylor kwam in hun 107 minuten durende duel (61, 63, 61 voor He witt) verschillende malen ten val. Bij de andere halve-finale tussen Newcom be en Stolle (63, 64, 75) verzwik te Stolle in de derde set zijn enkel. Onder deze omstandigheden waagden de dames het niet om naar het net te komen. Vanaf de achterlijn was de 22- jarige Schotse Winnie Shaw sterker dan de titelhoudster van Forest Hills, Virgi nia Wade (36, 62, 62). Margaret Court (Australië) legde meer kracht in haar slagen dan de 23-jarige Ameri kaanse Julie Heldman, die vorige week de open Italiaanse titel won (62, 60). DEN HAAG De Schiedamse scheidsrechter Lou van Ravens zal de finale-wedstrijd van het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars tussen FC Barcelona en Slovan Bratislava leiden. De wedstrijd wordt op 21 mei in Bazel gespeeld. Ook in een eventuele replay, die op 23 mei in Lausanne plaats vindt, zal Van Ra vens de leiding hebben. Voor de finale zijn ook twee Nederlandse grensrech ters uitgenodigd. Zij zijn echter nog niet aangewezen door de KNVB. De Amsterdammer Jan Krom is door de Nederlandse Boks Bond als scheidsrechter en jurylid aangewezen voor de Europese bokskampioenschap pen, die van 30 mei tot 8 juni in de Roemeense hoofdstad Boekarest wor den gehouden. ZEIST Het contact tussen de club arts van Ajax, J. Rolink en de KNVB- arts dr. W. Mosterd van vrijdag heeft het zeker gemaakt dat Johan Cruyff aanstaande woensdag niet met het Ne derlands elftal kan spelen in de wed strijd tegen Polen. Zoals bekend heeft Cruyff nog hinder van de blessure, die hij opliep in de uitwedstrijd tegen Spar- tak Trnava. De mogelijkheid bestaat dat bondscoach Kessier nog een speler zal toevoegen aan zijn selectiegroep van achttien spelers, die door het af vallen van Cruyff tot zeventien is gere duceerd. ROTTERDAM Volgens het vrijdag morgen bekend gemaakte voorlopige klassement hebben zich van de 86 ge- strte wagens er vierenveertig geplaatst, voor de slotklassementsproef van de Tulpenrallye, die vandaag op het cir cuit van Zandvoort wordt gehouden. De uitslagen waren: TOURWAGENS: 1. Gilbert Stapelae- re/ Andre Aerts (Belg) met Ford Es cort Twin Cam 635 str. pnt. 2. Rob Slotemaker/Ferry van der Geest (Ned) met BMW 2002 TI 837 3. Hans Lans- jöe/Hans Sundin (Zweden) met Opel Kadett Rallye 1175; 4. Jean-Louis Hax- he/ Christiaan Delfreier (Belg) met DAF 55 1887; 5. Claude Laurent/Jacq Marche (Fr) DAF 55 1933; 6. Manfred Gudladt/Heido Henneking (Did) met Alfa Romeo 1750 Berlina 2066; 7. Theo Koks/ Rob Wiedenhof (Ned) met DAF 55 2080; 8. Theo Schoonderbeek/ Hans de Jong (Ned) met BMW 2002 TI 2214; 9. Egon Oulmbacher/Wolfgang Streh- low (Did) Wartburg 353 2427; 10. Huub Vermeulen/ Bob Boekhout (Ned) NSU 1000 TTS 2504. Klassement van de klassen bij de tourwagens: boven 1600 cc: 1. Rob Slotemaker/Ferry v. d. Geest (Ned) BMW 2002 TI 837 str. pnt; 2 Hans Lans- jö/Hans Sundin (Zweden) Opel Kadett Rallye 1175. Klasse 1500-1600 cc: 1. Gilbert Stape- laere/Andre Aerts (Belg) met Ford Escort Twin Cam 635 str. pnt. 2. Bo Baeckman/Roine Heiander (Zwe) met Saab V4 3071. Klasse 850-1150 cc: 1. Jean-Louis Hax- he/Christiaan Delfreier (Belg) met DAF 55 1887 str; 2. Claude Laurent/ Jacq Marche (Fr) met DAF 55 1933. In het NRU-sportprogramma „Langs de lijn" zondag (14.30-17.00 uur via Hilversum I) zal aandacht worden besteed aan de volgende sport gebeurtenissen: voetbal: de bekerwedstrijd Vites se PSV en de amateurwedstrijden Veersche Boys Middelburg, Roer mond SC Irene en Alcides SC As sen, honkbal: Sparta ABC in Rotter dam, hockey: Laren Hattem, paardenkoersen in Mereveld en Groningen, tafeltennistoernoooi in Roelofs- arendsveen om zilveren Anjer. Samenstelling: Roel Rengers. Het programma NTS-sport komt te vervallen in verband met de herden- k i ngsprogramma 's In het RONO-programma „Sport voor Sport", dat zondag van 18.30 tot 19.30 wordt uitgezonden wordt aan dacht besteed aan: de voetbalwedstrijden Vitesse PSV in de kwartfinale om de KNVB- beker en aan Veendam Wagenin- gen, uitslagen en verslagen van en over het amateurvoetbal; een nabeschouwing over de trial in Amersfoort en de gebruikelijke se rie uitslagen van de andere sporten. SEMMERING De tweede etappe van de Dusica-ronde, een etappewed strijd voor renners onder 18 jaar, is vrijdag geëindigd in een dubbele Oos tenrijkse overwinning. Siegfried Denk legde de 95 kilometer van Wenen naar Semmering het snelst af in 2 uur 19 minuten 50 seconden. Hij was daar mee een halve minuut sneller dan zijn landgenoot Wolfgang Priglhofer. De Amsterdammer Ben Jurriaans was de beste Nederlander. Hij werd achtste met een achterstand van 2 min. 37 sec. op de winnaar. In het algemene klassement nam Denk de leiding over van Henk Poppe. Uitslag tweede etappe: 1. Denk (Oost) 95 km in 2.19,50; 2. Priglhofer (Oost) op 30 sec.; 3. Miksik (Tsj.) op 40 sec.. De plaatsingen van de Nederlanders waren: 8. Jurriaans op 2 min. 57 sec.; 20. Koot op 6 min. 06 sec.; 32. Poppe op 6 min. 58 sec. Het algemeen klassement na twee etappes ziet er als volgt uit: 1. Denk (Oost) 4.09.14; 2. Priglhofer (Oost) op 30 sec.; 3. Miksik (Tsj.) op 40 sec. De plaatsingen van de Nederlanders zijn: 8. Jurriaans op 2 min. 37 sec.; 20. Johan Koot op 6 min. 06 sec.; 26. Henk Poppe op 6 min. 58 sec. In het ploegenklassement, dat wordt aangevoerd door Tsjecho-Slowakije en Union uit Oostenrijk, staat de Neder landse ploeg op de zevende plaats met een achterstand van 6 min. 24 sec. op de Tsjechen. DEN HAAG De Engelsman Kevin Howley zal woensdag in Rotterdam de wedstrijd Nederland - Polen, voor de voorronden van het toernooi om het we reldkampioenschap leiden. Hij wordt geassisteerd door zijn landgenoten Jennings en Hitschman. Eric Jennings was enkele weken geleden ook in Ne derland. Hij leidde toen de wedstrijd Ajax - Spartak Trnava. LIPS EN GISPEN Dividendver hoging van 8 tot 10 pet. door de bete re resultaten over 1968. ALEX ADAM De jaarvergadering 20 mei wordt voorgesteld de winst van f 60.000 op nieuwe rekening over te brengen. Over 1967 werd f 339.000 verlies geleden. S-" HAARLEM Het bestuur der N..V Haarlemse machinefabriek en handd mij. Diesel-Holland gevestigd te Haar lem deelt mee, dat overeenstemming is bereikt over een bod pari op aHè aandelen uit te brengen door of namens de firma Battenfeld Machinenfabriken GmbH in Meinerzhagen/Westfalen. De firma Battenfeld Maschinenfabriken GmbH is een wereldbekende onderne ming welke zich op de bouw van kunst stof v erwerkende machines heeft gespe cialiseerd. Deze onderneming beschikt niet alleen over meer dan 10 bedrijven en dochterondernemingen in de Bonds republiek, doch ook over dochteronder nemingen en produktie-bedrijven in Oostenrijk, Spanje, Zwitserland, Frank rijk, Nederland, Engeland, USA, Cana da, Australië en Brazilië. Het is de bedoeling de bedrijven van Diesel-Holland in Haarlem en IJmuiden bij het servicen en het fabricagepro ces van de firma Battenfeld Maschinen- fabriken in te schakelen, hetgeen een uitbreiding van de werkzaamheden met zich zal brengen. Bij Diesel-Holland in Haarlem en IJmuiden werken ca. 60 personeelsleden, aldus een woordvoer der van Diesel-Holland. Het bod zal worden uitgebracht na de algemene ver gadering van aandeelhouders, welk» eind mei zal worden gehouden en wear- in eventueel de uittering van een be scheiden dividend over het boekjaar 1968 zal worden voorgesteld, afhankelijk van het nog definitief vast te stedlen re sultaat over 1968. Groot-aandeelhouders die tezamen ruim driekwart van het aandelenkapi taal bezitten hebben dit bod reeds bjj voorbaat aanvaard, aldus een communi qué. AMSTERDAM Er komt naast de vorig jaar juni verschenen telefoonbe roepengids voor Den Haag, de zoge naamde „Gele gids", niet nog zo'n gids. Daar komt het vonnis op neer dat de president van de Amsterdamse rechtbank gisteren heeft gewezen in het kort geding dat de uitgeefster van de Gele gids, de Handelstelefoongid sen Mij uit Amsterdam, tegen haar concurrent, de uitgever van de .Alge mene beroepengids" de heer J. F. C. Rutz uit Amsterdam had aangespan nen. De heer Rutz is bezig met een beroepentelefoongids voor Den Haag, De president beval hem zich te ont houden van elke verveelvoudiging en openbaarmaking van de thans door hem voorbereide „zaken- en beroe pengids voor Den Haag" of gedeelten van die gids op straffe van een dwangsom van f 5000. De heer Rutz werd veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding, f 400. De raadsman van de uitgeefster van de Gele Gids had twee katerns van de gids van de heer Rutz overgelegd waar op 92 in de Gele gids voorkomende fouten (foqtieve telefoonnummers, drukfouten enz.) precies zo waren overgenomen. De president overwoog in zijn vonnis dat daardoor voldoende aannemelijk is dat de Handelstelefoon gidsen Mij wordt bedreigd met in breuk op haar auteursrecht op de Ge le gids. DEN HAAG Het Poolse nationale voetbalelftal, dat woensdag 7 mei in het stadion Feijenoord te Rotterdam tegen het Nederlands elftal zal spelen in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap, komt a.s. maandag aan in Nederland. De ploeg zal om 12.10 uur op Schiphol landen, de spelers vertrekken daar vandaan naar hotel Atlanta in Rotterdam, waar zij zullen logeren. HAVANA Schaarste van siga ren en sigaretten doem duizenden Cubanen snakken naar een goed rokertje. Zij heeft ook de zwarte handel in gerantsoeneerde artikelen doen toe nemen. Deze handel omvat in Cu ba dit jaar zo goed als alles. Een sigaar b.v. kost twee biertjes en een halve doos sigaren is een fles rum waard. Om een pakje lich te sigaretten te krijgen, heeft men een blik gecondenseerde melk no dig. De sigaretten met zware donkere tabak zijn niet gerantsoeneerd, maar ze zijn te zwaar voor de ge middelde roker en laten een be paalde geur achter, die de rokers uren omzweeft. De beste Cubaanse sigaretten voor gebruik in huis, thans gerant soeneerd tot twee pakjes per week, zijn gemaakt van een licht goud kleurige tabak en kosten 25 dollar cents (0,85) per pakje. Tengevolge van de waardever mindering van het geld, wordt niet om geld zwarte handel in tabak ge dreven. Het systeem is nu, het ene moeilijk te verkrijgen artikel te ruilen tegen een ander zoals een goedgerolde Havanasigaar. Sigaretten voor de export vinden ook hun weg naar de handen van de handelaar. Een van de meest gevraagde is een nieuw merk, „Cuervo" („hert") genaamd. De verpakking is een opvallende imitatie van die van de Amerikaan se „Camel", alleen staat hier eer hert in plaats van een dromedarh tussen de piramiden. Het vorige jaar is de regering ge ruisloos begonnen, de Cubanen t rantsoeneren op twee pakjes licht' sigaretten of twee sigaren per wee' Aangezien de meeste vrouwen d' voorkeur geven aan de lichtere t? bak, veroorzaakte dit ruzie in ge zinnen met zowel sigaren- als siga rettenrokers. Ook kwam er weer een nieuwe rij bij de rijen der wachtenden voor levensmiddelen, kleding, ijs, brood en koffie en voor de restaurants, de bushalten, de taxistandplaatsen, de nachtclubs en de poliklinieken. Zegslieden uit handelskringen wijten de schaarste aan toegeno men export, meer roken en een ver mindering van de produktie van eerste kwaliteit tabak. Een deel van de vermindering van de oogst komt voor rekening van insekten. In 1966 heeft de regering de in dustrie georganiseerd onder een centrale organisatie „Cubatobaco" genoemd, die de produktie, de dis tributie en de export van tabak re gelt. Eind 1965, vlak voor „Cubatoba co", had het land een overschot van 79 miljoen sigaren. „De oprichting van „Cubatoba co" heeft het mogelijk gemaakt, de produktie van sigaren te regelen", schreef het communistische blad „Granma" 18 maanden geleden. Officieel heeft de regering geen verklaring gegeven voor de huidige schaarste van sigaren en sigaret ten. Premier Fidel Castro heeft kort geleden in een rede opgemerkt: „Het probleem van het roken van sigaren en sigaretten is zeer ern stig, aangezien het verbruik onge looflijk is toegenomen". Hij zei, dat hij niet tegen roken was, doch er alleen maar de nadruk op wenste te leggen, dat de mensen zich be wust moeten zijn van de mogelijke gevaren ervan. Castro rookt het liefst zelf een ange, lichte sigaar, „Trinidad" ge- laamd. Deze sigaren kosten 50 dol- arcents per stuk, maar worden wer het algemeen uitgevoerd. De ieeste Cubanen, ook de vrouwen, "'e roken, zijn gewend aan een zwa- 'e soort, die 20 tot 25 cents kost. In Cuba vervaardigde sigaren mogen in de V.S. niet worden Inge voerd maar worden in andere lan den gewaardeerd.

De Vallei | 1969 | | pagina 11