De droom van negen kinderen ZIEZO Wachten Criteria Studie-object risico MACHINIST CLOWN DANSERESJE mNSTtNAM „Wat zou |e't liefst willen worden .T Duizenden jongelui komen bin nenkort van de scholen en gaan een beroep kiezen, of heb ben dot al gedaan. Zij staan nu voor de werkelijkheid. De droom is voorbij. In deze tijd van de beroepskeuze hebben wij ons eens even ge wend tot het kind, dat nog middenin die droomperiode zit van „wat ik later worden wil". Zij mochten een beroep kiezen en hun favoriete keuze niet alleen argumenteren, maar ook tekenen. Het resultaat was een even verrukkelijk beeld, in tekst en tekening, ais het onbezorgde kinderleven zelf. Hoewelhier en daar komt toch al een zorg je om de hoek kijken. Men oordele zelf. Voor de televisie lijkt me leuk en dan overal heen gaan en in woestijnen met arme mensen praten en geld verzamelen bij rijke mensen en naar de cup gaan en vertellen hoe gemeen ze doen, pootje haken en nog meer. zaterdag 3 mei 1969 li Ik wil laier machinist worden. Het is wel een beetje gevaarlijk, want treinen kunnen op elkaar botsen of uit de rails vliegen. Dat heb ik van mijn vader gehoord. Maar het is een mooi vak. Je vervoert kolen, kiezelstenen en soms ook olifanten. Daar hebben ze aparte wagons voor. Je moet alle namen van de plaatsen waar je heen rijdt uit je hoofd weten. Daar moet je drie jaar voor leren. Ik word later clown. Want ik vind het leuk om mensen aan het lachen te maken. Dan neem ik een trui en daar zitten vijf gaatjes in. Als ik dan in de piste kom, spuiten er vijf straaltjes water uit mijn trui. Als ik mijn hoed op til, valt er een groot ei op de% grond. Daar komt een olifant uit die heel hard gaat toeteren. Ik zou wel eens een Spaans danseresje willen worden en dan op een groot toneel dansen. Dan zie je veel mensen naar je kijken. En ze klappen en je krijgt mooie kleren aan, en je man is stierenvechter. Je krijgt er geld voor, het is echt leuk. Ja, dat wil ik worden. Ik wil graag kunstenaar worden, want ik teken al een beetje en het lijkt me fijn hoofden te doen en dan ook met een baard en een snor zo aan elkaar, u weet wel. Maar mijn vader zegt, dat je daarmee geen geld verdienen kan, maar is dat nu zo erg DOKTER GEWONE VROUW T.V.-REPORTER FLUITSPEELSTER KAPSTER j W1 mm jgg m Ik wil graag dokter worden. Ik vind het een mooi vak. Je helpt andere mensen, die ziek zijn. En als ze weer gezond worden, dan zijn de mensen gelukkig. Ik heb al wat geleerd verbinden, een mitella omdoen en brandwonden beter maken, 's Nachts word je wel eens voor een spoedgeval uit je bed gehaald. Ik wil graag een gewone vrouw zijn, want thuis wil ik heel hard werken. Maar ik kan nog niet bij de gootsteenAls ik niks te doen heb vraag ik aan mijn moeder Mamma, mag ik u helpen Ik denk steeds, was ik maar groot, dan kan ik wel bij de gootsteen. Later trouw ik met een man, ik trouw met een lange sluier en dan lekker hard werken. M wm - --sJb II wil fluitspeelster worden. Ik kan al een klein beetje blokfluit spelen. Wouter uit onze klas kan het veel beter. Hij kan al noten lezen. Ik kan dat nog niet, maar ik kan al een liedje spelen. Ik ben een keertje voor de klas geweest. Wouter is, geloof ik, al twee of drie keer met zijn blokfluit voor de klas geweest. Ik speel iedere dag op mijn blokfluit. Als ik groot ben word ik kapster. Dat lijkt me leuk. Mijn moeder zegt dat ik mijn moeders haar dan ook kan doen. Dat zou fijn zijn, als ik mijn moeders haar ook deed, dat kost geen geld. En Ansje, mijn zusje, zei tegen me Elly, je kan mijn haar ook doen, maar dan heel mooi. En Froukje, mijn andere zusje, zei ook dat ik haar haar moest doen. Maar mooier dan Ansjes haar. Dat vindt ik best, heb ik gezegd. Ruilhart in Nederland Sein no: „Ik verwacht de eerste harttransplanta tie in ons land toch wel binnen drie tot vijf jaar, maar voor de veiligheid moet ik daaraan toevoegen dat het ook morgen kan gebeuren. Technisch-chirurgisch ge sproken is een transplantatie in Nederland zeker een haalbare zaak. Wat dat betreft kan het direct hier in Amsterdam gebeu ren onder leiding van prof. dr. N. G. Mey- ne". Volgen, dr. Van Dam ligt Nederland ze ker niet achter. „Men kan o.'!s stellen dat Nederland de beste hartchirurg*... van Europa heeft. Wat hen echter weerhoudt, is het feit dat op dit moment op geen stukken na is te zeggen of een ruilhart zal blijven kleppen. Eerst moet de immu niteitsbarrière worden doorbroken". Daarom noemt dr. Van Dam een hart transplantatie op zeer korte termijn theo rie. landse immunologen (prof. Van Loghem in Amsterdam en dr. Van Rood in Leiden) zeer ver gevorderd met hun onderzoek dat zich richt op het voorkomen van afstoting van het ruilhart. Vandaar de lof uit het buitenland. „Wij wachten in Nederland, zoals prof. Brom in Leiden het heeft genoemd, op het groene licht van de immunologn, want zolang er geen betere middelen zijn gevon- de~ om afstoting van het ingebrachte or gaan tegen te gaan, zie ik het hier nog niet gebeuren". Volgens dr. Van Dam zijn de Neder „De Zuidafrikaanse tandarts met het nieuwe hart is een fenomeen, omdat het hart eigenlijk wordt afgestoten. Omdat hij zo oersterk is, verdraagt hij blijkbaar de vele stoffen d.e de immuniteitsreactie moeten onderdrukken. Door deze stoffen wordt men ook vatbaar voor andere ziek ten. Blaibergs sterke lichaam verdraagt dat allemaal". zal men niet langer afhankelijk zijn van een plotseling sterven". Neemt men in het buitenland meer risi co's? Dr. v. Dam: „Men .eemt de zaak ruimer op. Wij houden op dit gebied niet van onnodige experimenten. Hoewel wij dus niet afwijzend staan tegenover hart transplantaties, is hier wel de mening dat men in het buitenland voorbarig is, gezien de nog onvoldoende kennis over de afsto ting". Enkele chirurgen die harttransplantaties uitvoerden, hebben verklaard dat ze deze 'ien als tijdelijke lapmiddelen om een le ven dat iedere dag kan eindigen tenmin ste een paar maanden of een jaar te rek ken. Dr. Vari Dam: „Ja, dat vind ik een be perkte visie. Hier zit misschien het ver schil ln opvatting. Wij vinden dat het geen lapmiddel mag zijn als je iemand een nieuw hart geeft. De bedoeling daarvan is dat het bij wijze van spreken een onbeperkte tijd kan functioneren. Dat wil len wij op den duur bereiken". De Duitse Nobelprijswinnaar prof. Wer ner Frossman en anderen stellen dat de ethische grenzen overschreden worden als de hartchirurgen staan te wachten op het hart van een stervende. Dr. Van Dam: „Dat is ook een moeilijk terrein, waar zeer zorgvuldig te werk moet worden gegaan. Als er naast een bloedbank ook een organenbank kwam. zou dat een oplossing zijn. Er wordt bij voorbeeld door dr.. Offerijns hard gewerkt op dit gebied. Het gaat erom: hoe kunnen wij he+ hart bewaren. Daarmee zou dan tevens het probleem van de ethiek zijn c, ~elost. Ook de registratie van mensen die eventueel hun hart of andere organen wil' »n afstaan, is nog niet helemaal geregeld. Hierdoor „Ook de indicatie wie wel en wie niet voor een nieuw hart in aanme king komt, is moeilijk. Als men hierbij op de kwali teiten, de waarde van bepaalde mensen gaat letten, is men als medicus op de ver keerde weg. Als het bestaand hart geen levenskanzen meer biedt, wat vrijwel ob jectief is vast te stellen, en een transplan tatie kan succes hebben, moeten dèt de criteria zijn". „Ook op den duur blijft het waarschijn lijk een ingreep die niet op grote schaal kan worden toegepast, zodat het keuze probleem toch al moeilijk genoeg zal wor den. Daarom vind ik het jammer dat de chirurgie niet verder is op het punt van de slagaderverkalking. Als we halfverstop- te bloedvaten (hartinfarct veroorzakend) zouden kunnen schoonmaken, zou dat veel re schaal harten redden", ra schaal harten te redden". Wachtend op het groene sein van de im munologen, gaan de experimentele hart transplantaties bij honden en kalveren door, waarmee men onmiskenbare kennis verzamelt. Het doel daarvan is de chirur gische techniek; bestudering van de aan passing van het nieuwe hart aan het ze nuwstelsel en het verzamelen van gege vens over de afstoting. De cardiologische afdeling bestudeert in het bijzonder de elektrische eigenschap pen van het hart en de stoornissen in het hartritme. Bij een transplantatie staan de cardiologen de chirurgen bij op het ge bied van de begeleiding en beïnvloeding van de hartswerking. In het Wilhelmina Gasthuis werken op de afdelingen van prol Durrer en prof. Meyne talrijke specialisten al jaren aan een komende harttransplantatie, die voor lopig echter nog als studie-object te boek- staat. „Hoewel er altijd wel mensen zullen blij ven met een hart dat het door een afwij king nauwelijks meer doet, is er natuur lijk een methode die het hele probleem van het zieke hart goeddeels oplost. De kwaal wordt veroorzaakt in de eerste plaats door leefgewoonten en meer li chaamsbeweging zou voor velen de aller beste oplossing zijn, maar ja...", verzucht dr. Van Dam. De oude wijsheid voorkomen is beter dan genezen geldt ook hier onvermin derd.

De Vallei | 1969 | | pagina 17