Veenendaals dagblad Wellicht Kamerdebat over hogeschoolcrisis Tilburg Buiten Gesprek in Chabarovsk over grenskwesties Polier wil geen staatsinvloed bij verkiezing Prins maakt kennis met Zaanse baby? Methode ontwikkeld om op Schouwen eventueel uranium te winnen „Onzepolitiemacht kan orde in de stad handhaven alsnalleen in de winkel staat... flandria Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Over sluiting vrijwel algehele afkeuring Von Papen overleden Warm en onstabiel NA VERKLARING MINISTER VERINGA W eer stakingen in Italië Russen doen China voorstel MAISON KRAMER Amsterdams burgemeester na onongeregeldheden VEEL KLEINER FORMAAT KLEUREN-TV Turken mogen in Deventer blijven werken Ojoekwoe: maak een einde aan deze oorlog GEEiS BEZWAAR SOLIDARITEIT Cavia s SCHERMUTSELINGEN zingende dolfijnen ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk - Tel. 03410-2569. Nixon wenst kruistocht tegen onzedelijkheid VEERTIEN TWEEDE ONTMOETING MANCHESTER-MILAAN NIET OP TELEVISIE VLIEGRACE KANDIDATEN TWAALFJARIGE MET BROMFIETS OP OVERWEG OMGEKOMEN BERECHTING Beroep op de wereld Dan gaat het erom dat u de beste tapijt- keuze doet Bedenk dan dat Hatéma al jarenlang ervaring heeft in het maken van eersteklas tapijt. En dat de keus van Hatéma enorm is... 6 kwaliteiten en ruim 50 gloedvolle kleuren, te bewonderen op grote stalen. Uw vakman-woning inrichter en wij van Hatéma geven u bovendien een exclusieve garantie en service: een garantiebewijs in de vorm van een plint plaatje en... service- cheques die uw tapijt een koesterende nazorg geven. Uniek? Inderdaad! Helmond Wat een topper die brommer 2 jaar garantie op blokmotoren 20 modellen vanaf 1419 (incl. B.T.W. Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. 4,15 p. ro„ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Gonoern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 3 MEI I969 - 43e JAARGANG no. I03 TILBURG Minister Veringa (Onderwijs) zal dinsdagmiddag in de Tweede Kamer een verklaring afleggen over de crisis aan de Tilburgse Katholieke Ho geschool. De socialistische fractieleider, drs. J. M. den Uyl, had hierom ge vraagd. De heer Den Uyl wil daarna een openbaar debat over de Tilburgse affaire. ADVERTENTIE Andere feiten van het studentenfront: Vrijwel algehele afkeuring uit alle universiteitskringen van de sluiting van de Katholieke Hogeschool; Het streven naar „invallers" om de colleges in Tilburg te laten door gaan; 0 Het aftreden van burgen, .ester Becht als curator van de Katholie ke Hogeschool omdat hij het „on verenigbaar" vindt zowel bestuur der van de hogeschool als hoofd van de politie te zijn. (Men zie daarover ook elders in dit nummer). Minister Veringa noemt de bezetting van de Tilburgse hogeschool „ongerecht vaardigd en onnodig". Tien wetenschappelijke medewerkers van de Nederlandse Economische Hoge school in Rotterdam hebben al toege zegd in Tilburg te zullen invallen. Hun rector-magnificus heeft hiervoor toe stemming gegeven. Ook drie docenten aan de Amsterdamse Vrije Universiteit is gevraagd de colleges in Tilburg op gang te willen houden. Het dagelijks bestuur van d senaat van de Groninger rijksuniversite' heeft evenmin bezwaar tegen invallen van le den van het wetenschappelijk corps in Tilburg. Over de sluiting van de Til burgse Hogeschool wilde het dagelijks bestuur geen uitspraak doen. De Nederlandse Studentenraad heeft ook bij de Katholieke Universiteit van Nijmegen aangeklopt om invallers voor Tilburg. Het antwoord is nog niet be kend. Studenten van de Amsterdamse Vrije Universiteit zien het als hun plicht het onderwijs in Tilburg op de been te hou den. Zij zullen hoogleraren en weten schappelijke medewerkers vrage in Tilburg colleges te gaan geven. Ook het NW is ingesprongen om de Tilburgse studenten te helpen. Het keurt de sluiting van de hogeschool af en over legt met de studenten over de wijze van hulpverlening. Uit alle delen van het land zijn gis teren solidariteitsbetuigingen binnenge komen bij de Tilburgse studenten. Stu denten van de Amsterdamse Vrije Uni versiteit noemen de sluiting „in strijd met de belangen van allen die aan de hogeschool zijn verbonden". Ook in Lei den. Eindhoven en Delft zijn solidari- teitsvergaderingen gehouden. Unaniem keert men zich ook tegen de dreiging van de Tilburgse curatoren te- V^an kijkbeestje op de kermis en langs de huizen kreeg het al- j oude marmotje" een veel belang- j rijker taak toebedeeld en deze sii- muieerde v. d. Mark tot het schrij- J ven van zijn boek, dat ik gisteren g hier introduceerde. De cavia heeft nl. als laboratoriumproefdier in de g loop der jaren zijn nut ruimschoots 2 bewezen, ook al marcheren ratten g 5 en muizen vóóraan in de gelederen, g j Niettemin keek ik er van op, dat het j proefdierenfokbedrijf van het TNO J 5 Nederland maandelijks circa g 20.000 muizen en ratten en jaar g lijks 17.000 cavia's aan diverse la- 5 boratoria aflevert. Daarbij moeten nog vele duizenden exemplaren, af- g komstig van diverse fokkerijen wor- g 5 den geteld. Verder doen ze weinig nut hetzij als zachtzinnig, vrien- g delijk huisgenoot hoogstens dient het bont oranje-rode pelsje g voor het overtrekken van speel- goedbeestjes, maar van een grote g industrie is nooit sprake geweest. J 5 B{j de oude Inka's stonden ze eveng j wel in hoog aanzien als volksvoed- j 5 sel en tijdens de laatste twee oorlo- gen, werden ze als zodanig dooi t Duitsers en Italianen op prijs ge- g stnld. Typisch is, dat men bij deze g rolronde, staartloze dieren spreekt g van zeugjes en beertjes! Als uiting 5 van creatieve vrijetijdsbesteding is g het fokken en kruisen een aanmoe- g diging waard en wie het serieus wil proberen, moet "het plezierig ge- schreven werkje van uitgever Thie- g me als vademecum bij de hand g houden, ook voor de meer weten schappelijke achtergronden. Want die zitten er heel wat in. 3-5-1969. A. B. WIGMAN gen leden van het wetenschappelijk korps die 't onderwijs in Tilburg voort gezet willen zien. Studenten en weten schappelijk personeel van de Leidse universiteit eisen „onmiddellijke steun aan de actie van de Tilburgse studen ten". Alleen in Utrecht staakten de stem men over een resolutie tot steun aan de Tilburgers. Volgende week wordt er op nieuw gestemd. Er waren in Utrecht nogal wat schermutselingen doordat stu denten bij de ingang van het universi teitsgebouw andere studenten de toe gang beletten. Van een bezetting was echter geen sprake. De leiding van de universiteit had toe stemming gegeven voor de discussie in het universiteitsgebouw. De rector-mag nificus, prof. dr. J. Lanjouw. verloor in het gedrang een hak van zijn schoen, waardoor hij viel en een rib kneusde. ROME In Italië zijn gisteren on geveer 150.000 employés van semi- overheidsbedrijven voor twee dagen in staking gegaan ter ondersteuning van looneisen. Ongeveer 35.000 ambtenaren legden voor negen dagen het werk neer, omdat zij administratieve hervormin gen wensen. Bovendien hebben zij ge zegd vanaf 12 mei nog eens vijf dagen te gaan staken. In Rome demonstreerden bovendien 600 personeelsleden van de staatspen- sioendienst. In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één pro gramma. Tijden: 10.00 11.30 - 13.00 -14.30 -16.00 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART WASHINGTON. President Nixon heeft de Amerikanen opgeroepen een kruistocht tegen obsceniteit te beginnen. Hij vroeg gisteren het parlement om nieuwe wetsbepalingen met boeten tot maximaal 100.000 dollar en gevangenis straffen tot tien jaar, waarmee hij een halt wil toeroepen aan de verspreiding per post van op sex gericht materiaal. De Amerikaanse huizen worden, zei Nixon, tegenwoordig bestookt met de grootste hoeveelheid „sexpost" in de geschiedenis, meestal ongevraagd, onge wenst en uitermate kwetsend voor de ontvangers." „Wij hebben behoefte aan een kruis tocht van de burgers tegen de schun nigheid. Wanneer er voor onzedelijke boeken geen markt meer is, wanneer pornografische films geen publiek meer trekken, wanneer schunnige stukken voor lege zalen spelen, dan zal het getij keren", zo meende het Amerikaanse staatshoofd. Tl/ïOSKOU De Sovjet-Unie heeft China voorgesteld deze maand in Cha- x barovsk bijeen te komen om de grenskwesties te bespreken, die on langs leidden tot gevechten tussen Chinese en Russische troepen aan de rivier de Oessoeri, zo meldt het persbureau Tass. Chabarovsk is de hoofdstad van het gelijknamige gebied in Oost-Siberië. Op 12 april maakte Moskou bekend, dat het China had aangeboden over de grenskwestie te gaan praten, Peking antwoordde op 27 april dat het het aan bod overwoog. Volgens de verklaring van „Tass" heeft Moskou een conferentie van de bestaande Russisch-Chinese grenscom- missie voorgesteld. In de verklaring wordt een overeenkomst van 1951 aan gehaald. die bepalingen bevat voor de navigatie op de rivier de Oessoeri en andere waterwegen in het grensgebied, zoals de Amoer, Argoen, Soegantsja en het Chanka-meer. De commissie zou nu ..kwesties kunnen bespreken die ver band houden met de verzekering van de navigatie op de grensrivieren in 1969". Er zijn sedert 1951 veertien «conferen ties van de grenscommissie geweest, die beurtelings in de Sovjet-Unie en China werden gehouden, de laatste in 1967. Op een Russisch voorstel in 1968 weer bij een te komen werd door China niet in gegaan. De gevechten in maart in het grens gebied hebben aan 50 Russische militai ren en een onbekend aantal Chinezen het leven gekost. Het geschil betrof het eiland Damansky door de Chinezen Tsjen Pao genoemd in het midden van de ftoen) dichtgevroren Ossoeri. HILVERSUM De KNVB heeft de NTS meegedeeld geen toestemming te zullen geven voor een televisie»-uitzen ding van de voetbalwedstrijd Man chester UnitedAC Milaan op donder dag 15 mei (Hemelvaartsdag). Hoewel deze wedstrijd in de halve finale om de Europa Cup voor lands kampioenen waarin de tegenstander van Ajax in de finale bekend wordt 's avonds wordt gespeeld, wenst de 5 KNVB geen toestemming te geven, van- 5 wege de in Nederland 's middags te 5 spelen competitiewedstrijden. De NTS heeft de KNVB met grote klem tele- J grafisch verzocht in het belang van het Nederlandse publiek zijn standpunt te willen herzien. LONDEN Morgen begint in Lon den en in New York een vliegrace, waarbij de deelnemers in de kortst mogelijke tijd van de top van een televisietoren in Londen naar de top van het Empire State-gebouw in New York moeten reizen of andersom. Iedere vorm van transport mag wor den gebruikt. Er zullen ongeveer 400 personen aan de race deelnemen. De wedstrijd gaat door tot zondag 11 mei. De race wordt gehouden als een herinnering aan de vlucht van Alcock en Brown vijftig jaar geleden, die voor het eerst non-stop de Atlantische Oceaan overstaken in 1919. Ook de Nederlandse artiest Rudi Carrell zal aan de race meedoen. (Van onze oorrespondent) PARIJS. De Franse presidentsver kiezingen zyn vastgesteld op 1 juli en zo nodig 15 juni. De kandidaten daarvoor kunnen worden ingediend vóór 13 mei om 24 uur. Dit is gisteren bekend gemaakt na afloop van de eerste Ministerraad sedert het heengaan van de Gaulle. Het gaullis tische kabinet werd nu gepresideerd door een lid van het centrum, de waar nemende president Alain Poher. De sfeer was, zo werd later gezegd, koud en zo nu en dan ijzig. Voor een groot deel kwam dit door het feit, dat de president in zijn inlei dende rede duidelijk te verstaan gaf, dat hij niet zou dulden, dat de staat of open bare instellingen invloed zouden uit oefenen op de keuze van het volk. Onder de Gaulle kwam dit herhaaldelijk voor, vooral via radio en televisie. Alain Poher heeft laten weten, dat hij zich met ingang van maandag in het Elysée zal installeren. Inmiddels hebben zich een vijfde en zesde kandidaat aangemeld voor het presidentschap: prof. Guy Héraud (43) uit Straatsburg en Marcel Locquin, die mikt op de steun van de kleine linkse beweging „Techniek en Democratie". Héraud verwacht steun van de Franse afdeling van de Europese federalistische bewering en van andere organisaties, die ijveren voor een .-erenigd Europa. OBERSASBACH (West-Duitsland) Fransz von Papen, die de weg voor Hitier heeft geëffend en die later voor het tribunaal van Neurenberg werd vrijgesproken, is gisteren in het dorp Obersasbach op 89-jarige leeftijd ge storven, zo heeft zijn zoon, Franz, mee gedeeld. Begin april was hij ernstig ziek ge worden, waarbij complicaties ontston den als gevolg van zijn gevorderde leef tijd. Von Papen was van 1 juni tot 17 no vember 1932 kanselier van de republiek van Weimar. Na zijn aftreden speelde hij een rol bij manoeuvres achter de schermen welke leiden tot de vorming van een coalitieregering onder leiding van Adolf Hitler met Von Papen als zijn vice-kanselier. Binnen anderhalf jaar nam Hitier de absolute macht in handen en stootte hij de niet-nazi's on der wie Von Papen uit zijn regering. unnimMiiaiMMiiiiHii UTRECHT Er is een manier ge vonden om het uranium dat onlangs op Schouwen-Duiveland is gevonden, uit de grond te halen. De methode is ontwik keld door een groep medewerkers van het geologisch instituut en het Vening- Meinesz laboratorium Zwyndrecht van de rijksuniversiteit in Utrecht. Dit is gisteren op een persconferentie in Utrecht meegedeeld. Het uranium zou gewonnen kunnen worden door een zwa velzure oplossing in de grond te pompen. De fosfaatknollen, waarin het uranium zit, lossen dan op. Ook al zouden de technische proble men die hiermee gepaard gaan, worden opgelost, dan wil dat nog niet zeggen, dat men er werkelijk toe zou overgaan het uranium op Schouwen-Duiveland te winnen. De concentratie en de versprei ding kunnen bij een uitvoerig onderzoek tegenvallen. Bovendien is het op dit moment nog onbekend of op Schouwen-Duive land hoogste concentratie uraniumhou dend fosfaat aanwezig is. Het wordt niet uitgesloten geacht dat onder de Nederlandse bodem een betere vondst gedaan kan worden. DEVENTER De twaalfjarige Adrie Bordeves uit Deventer is vrij dagmiddag om kwart voor vijf ge dood bij een ongeluk op een niet- beveiligde overweg in de Fiersdijk bij Deventer. De jongen reed op een brom fiets. Hij kwam onder de trein van Nijmegen naar Zwolle. ADVERTENTIE MOEDERDAG - „TAARTENDAG" moeder leeft, als moeder gééft, van een taart KAN zij geven. Bij Speciale Moederdagtaarten AMSTERDAM Er is geen reden om in een paniekstemming te raken na de on geregeldheden die op Koninginnedag en, in mindere mate, ook op de avond van 1 mei, het straatbeeld in de Amsterdamse binnenstad beheersten. Die verzekering heeft gisteren Amsterdams burgemeester dr. I. Samkalden gegeven. De burgemeester meent dat de poli tiemacht, waarover Amsterdam be schikt, „bepaald in staat is om de or de in de stad te handhaven". Ook dr. Samkalden vindt het „een rotsituatie" als mensen het gevoel zouden krijgen dat lieden die op een rel uit zijn, het vieren van feesten als Koninginnedag op bepaalde plaatsen onmogelijk zou den maken. Duidelijk zou daarom moeten blijken, dat de burgerij het soort optreden van relmakers ver werpt. „De publieke opinie moet zich duidelijk tegen deze lieden keren". Burgemeester Samkalden ziet voor alsnog geen aanleidingen voor nieuwe ongeregeldheden. Voor de ongeregeldheden van Ko ninginnedag stelt de burgemeester de Socialistische Jeugd verantwoordelijk. De burgemeester heeft de gang van zaken tot in de nacht op het hoofdbu reau van politie gevolgd. „Het optre den van de politie was doelmatig en juist". „Hier en daar kon het optreden van de politie niet zachtzinnig zijn", aldus burgemeester Samkalden. ..Het is betreurenswaardig dat deze gebeurtenissen in Amsterdam zijn voorgekomen", zei dr. Samkalden gis teren. De Amsterdamse burgemeester, die er van overtuigd is dat de burgerij ongeregeldheden als die van Koningin nedag scherp afkeurt, verwacht een snelle berechting van de lieden die tij dens de rellen zijn gearresteerd. Op Koninginnedag waren dat er négentien. op 1 mei negen. Burgemeester Samkalden heeft gis terochtend vergaderd met de com missie van advies in zaken, die de openbare orde betreffen. In deze com missie zitten de voorzitters van de ge meenteraadsfracties. In deze vergade ring i% nog eens met nadruk gesteld dat het monument op de Dam zijn na tionale karakter moet behouden. De commissie keurde daarom elke be kladding van het monument, zoals op Koninginnedag en op 1 mei voorgeko men, af. Vier Amsterdamse raadsleden heb ben B. en W. vragen gesteld over de ongeregeldheden. Mevrouw I. van de Weetering (Provo) vindt dat de politie zonder aanleiding met groot wapen- en machtsvertoon is opgetreden. Zij wijst erop dat de Amsterdamse bevolking, vooral de jeugd, allergisch is voor dit soort krijgshaftig optreden. Mej. Saar Boerlage en de heer Joop Steyger (beiden PSP) klagen eveneens over het optreden van de politie. Mr. H. F. Heierman (BP) wil dat degenen, die zich op Koninginnedag schuldig hebben gemaakt aan brand stichting. vandalisme en andere wan daden, worden vervolgd. EINDHOVEN. Philips komt zeer binnenkort met een wereldprimeur op de markt: een kleurenbeeldbuis met de omvang van de beeldbuis van een zwart - wit-toestel. Daardoo> zal het mogelijk zijn veel kleinere kleur-t.v.'s te maken. Ir F. J. Philips deed deze opzienbaren de mededeling gistermiddag tijdens de overigens uitermate lauwe algemene aandeelhoudersvergadering van de N.V. Philips, die door nauwelijks duizend houders van een Philipsaandeel werd bezocht. Philips verwacht dit jaar negenhon derdduizend kleurenapparaten te pro duceren (vorig jaar 460.000). Voor 1970 wordt op een produktie van 1,6 miljoen toestellen gerekend. DEVENTER De ruim zeventig Turken, die al enkele weken by Crane Nederland in Deventer werken, kry- gen een verblijfsvergunning. Daarover heeft enige tijd onzekerheid bestaan. De mogelijkheid was aanwezig dat ze uit gewezen zouden worden. De Turken werden door het bedrijf in België aangetrokken. In verband met 'n nieuwe regeling, die al enige tijd van kracht is. had het bedrijf in België bij de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging een zogenaamde machtiging tot voorlopig verblijf aan moeten vra gen. GENÈVE De Biafraanse leider, ko lonel Ojoekwoe, heeft een beroep op de wereld gedaan een einde te maken aan de burgeroorlog tussen Nigeria en Bia- fra, omdat deze volgens hem niet lan ger slechts een binnenlandse aangele genheid is, zo is gisteren van Biafraan se z(jde in Genève bekendgemaakt. Ojoekwoe zei dit op een donderdag in Owerri gehouden vergadering van de Biafraanse volksvertegenwoordiging en de raad van stamhoofden. Owerri is on langs op de Nigeriaanse federale troe pen heroverd. Het huidige confflict tussen Nigeria en Biafra is niet langer een regionaal of Afrikaans vraagstuk, zoals Viëtnam geen Aziatisch of het Midden-Oosten geen Arabisch probleem is. Nu de ge beurtenissen hebben getoond, dat Nige ria deze oorlog nooit kan winnen is het aan de wereld in te grijpen en 't bloed vergieten te beëindigen, aldus de Bia fraanse leider. Deze verklaarde voorts dat de Nigeriaanse mededelingen dat de federale troepen heer en meester in Oemoeahia zijn op „boosaardige leu gens" berusten. Oemoeahia is de voor malige administratieve hoofdstad van Biafra, die onlangs door federale troe pen is veroverd. I Prins Claus heeft vrijdag een bezoek aan dg Zaanstreek ge- bracht. Op de foto, genomen tijdens het bezoek aan de Zaanse Schans, toont de Prins belangstelling voor jj een baby, die met mama ook j even naar de hoge bezoeker was ko- men kijken. lumHimmumiiiimnmmiimManiHMiiiHimiiiniiiiiimiiiitiiiï ADVERTENTIE >/VV^^^AAAAAAAAA^AAAAA/V (Van onze weerkundige medewer ker). TJet weer zal dit weekeinde aan- vankelijk lente-achtig warm zijn met temperaturen tot 21 a 24 graden C in Gelderland. Als re actie hierop kan zich in de namid dag en avond een regen- of on weersbui ontwikkelen. Ook morgen zal het aanvankelijk nog voorjaar zijn, maar vervolgens ontkomen wij niet aan een over Frankrijk en Bel gië naderend kou-front, dat met re gen of onweer zal passeren. Een naar het noorden trekkende Biscaje-depressie zal vermoedelijk maandag koeler weer veroorzaken. Vrijdagmiddag ontstonden er on weersbuien in N.W.-Frankrijk en Z.W.-Engeland. Deze verplaatsten zich naar het noorden. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 1