Oud-minister Clifford ziet geen heil meer in Vietnam-politiek Ipedeplj INTRODUCTIE WEGENER AAN DE BEURS IN VOORBEREIDING van Tilburg vraagt ontslag Onthulling voor Senaatscommissie: prinses margriet bij historisch défilé jongste lagerhuislid in optocht Over de grenzen 25 doden Treinramp in Bulgarije Er zijn donderbui vaders Uitbreiding kapitaal door 20 pet. bonus en conversie Zwartkijkers! aangifte formulier Dan kijkt n gerust! Vrouwen bieden prins Claus verzoekschrift aan over Verblifa Regiment Geneeskundige Troepen herdacht honderdjarig bestaan Queen Elizabeth II te laat door hom-alarm Vissers vingen vaten vol vuige vloeistof COLLARD WIL FRONT MET KATHOLIEKEN I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I maar er zijn alleen maar lieve moeders en lieve moeders zijn op moederdag een elektrische pede snijmachine waard I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I NIKT EENS Brand in Oostenrijks bejaardenhuis LIJK VAN VERMISTE URKER VISSER GEVONDEN BURGEROORLOG OP PARIJS LYCEUM „OPEN DEUR" KRIJGT OECUMENISCHE REDACTIE AUTODIENST SOVJET UNIE-BENELUX Ir. Smeding inspecteur hoger landbouwonderwijs ZATERDAG 3 MEI 1969 ADVERTENTIE Kijkgeld betalen moeten we allemaal. Dat staat in de wet. Wees verstandig en vraag een aan. Dat doet u zo Schrijf uw naam en adres achter op een lege envelop en stuur die - zonder postzegel - aan WENEN Donderdag is in Bul garije een trein ontspoord waarbij 25 mensen gedood en 38 gewond werden, zo bericht het Bulgaarse blad Rabot- nitsjesko Delo. Het officiële communiqué op de ach terpagina luidt: „Gisteren om precies 03.00 uur is de motortrein 2102 tussen Tsjerven Bryag en Orjakhovo ont spoord en omgeslagen. 25 mensen wer den gedood, 38 gewond. Medische hulp werd onmiddellijk verleend. Een rege ringscommissie onder leiding van de voorzitter van de commissie voor staatstoezicht, Ninko Stefanof, is inge steld voor een onderzoek. Het spoor wegverkeer tussen Tsjerven Bryag en Orjakhov is hersteld". BRUSSEL De voorzitter van de Belgische socialistische Partij, Col- lard, heeft in een 1-mei toespraak ge pleit voor frontvorming met linkse katholieken. „De tijd van verzuiling op basis van religieuze opvattingen behoort tot het verleden", zo verklaarde hij. Het ogen blik is gekomen om een stap verder te doen en ons te wenden tot de linkse christenen en de organisaties waarin zij gegroepeerd zijn. Wij moeten hun zeggen dat rechts of links voor ons meer synoniem zijn met al of niet ka tholiek. Volgens Collard is de vraag aan de orde, of men bereid is met wederzijd se eerbied voor de eigen organisaties en in een eerlijke geest van gelijkheid, samen te onderzoeken hoe een front van progressieven georganiseerd zou kunnen worden tegenover een concen tratie van conservatieven en met als eerste en onmiddellijke doel: de pas af snijden aan elke poging van rechts. ADVERTENTIE WASHINGTON Clark M. Clifford, een krachtig voorstander van de Ame rikaanse Vietnam-politiek toen hij in 1968 minister van Defensie werd, heeft gezegd, dat hij is heengegaan omdat hij ervan overtuigd was geraakt dat de Amerikaanse militaire krachtsinspanning daar uitzichtloos is. Clark Clifford, die van 30 januari 1968, tot president Johnson eerder dit jaar zijn ambt neerlegde, minister van Defensie is geweest, heeft tegenover enige leden van de Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen die door senator J. W. Fulbright waren bijeen geroepen, uiting gegeven aan zijn desil lusie. Fulbright, een van de krachtigste te genstanders van de strijd in Vietnam, had de vergadering voor 22 april uit geschreven, nadat hij vernomen had dat Clifford geheel van inzicht was ver anderd. Clifford, een van de naaste mede standers van president Johnson, nam de leiding van het departement van Defensie over, nadat hij openlijk had verklaard dat de Amerikaanse -Inter ventie daar noodzakelijk was, niet slechts om Zuid-Vietnam te redden, maar ook om te verhinderen dat ande re landen in Zuid-Oost-Azië in com munistische handen zouden vallen. Voor een senaatscommissie die zich beraadde over zijn benoeming verklaar de hij op 25 januari 1968„Volgens mij is het geen kwestie variëren, maar van weken en maanden dat, als wij daar niet waren, het ene na het ande re land in Zuid-Oost-Azië zou vallen". Op de vergadering van de vorige maand vertelde hij echter de senatoren, dat toen hij zijn ambt neerlegde, hij het voor een groot gedeelte niet meer eens was met het Yietnambeleid van Johnson en dat hij ook overtuigd was dat de domino theorie onjuist was dat de val van Vietnam tot communis tische machtsoverneming in andere landen zou leiden. Clifford vertelde de senatoren verder, dat hij van mening was dat president Nixon niet voldoen de geprobeerd heeft de VS uit de Viet namese nesten te halen. De zegslieden zeiden dat de verkla ring van Clifford een van de redenen was geweest waarom senator George D. Aiken donderdag heeft geëist, dat de VS onmiddellijk zouden beginnen met de terugtrekking van hun troepen uit Vietnam. ZAANDAM Tijdens het bezoek van prins Claus gistermiddag aan de lino- leumfabrieken in Krommenie heeft mevrouw P. Ponte-Bak namens het ac tiecomité van vrouwen van werknemers bij Verblifa een petitionnement over handigd aan de prins. Mevrouw Ponte vroeg de prins, of hij zijn invloed zou willen aanwenden om de sluiting van de fabriek tegen te gaan. De prins antwoordde haar, dat hij de kwestie met de betrokken auto riteiten zou bespreken. Mevrouw W. Pruyssen-Kingma, lid van het actiecomité tegen de vesti ging vain de zwavelkoolstoffabriek Pro- gil 1 in Amsterdam, heeft prins Claus een brochure en een rapport overhan digd betreffende de vestiging van het Franse bedrijf. De prins zei dat hij het rapport en de brochure zeer zeker zou doornemen. WENEN Bij een brand in een bejaardentehuis te Klosterneuburg na bij Wenen, zijn zes mensen omgeko men. Dank zij een hond die bij het uit breken van de brand in een vleugel van het tehuis begon te blaffen, kon men voorkomen dat de vlammen over sloegen naar het hoofdgebouw, waar 29 bejaarden sliepen. De brand zou veroorzaakt zijn door een brandende sigaret, vermoedelijk van een vrouw, die de gewoonte had in bed de ene na de andere sigaret te roken. Zij is in de vlammen omgeko men. Tijdens het défilé bood een marke tenster prinse Margriet een glas sherry aan. Op de achtergrond lU-kolonel H. Putters, commandant van het regiment. URK Gistermiddag is het stoffe lijk overschot van één der twee nog vermiste opvarenden van de drie weken geleden op het IJsselmeer vergane UK 204 aan land gebracht. De bemanning van de Noordzeekotter UK 152 op weg van Kornwerderzand naar Urk, ontdek te gisterochtend een drijvend lijk, dat later de 15-jarige zoon Jan Willem van de eveneens verdronken schipper De Boer bleek te zijn. Het lijk werd ge borgen door de via Radio Scheven'ingen gewaarschuwde rijkspolitie te water uit Lelystad. Ook de Urker reddingboot begaf zich naar de plaats waar het stoffelijk overschot gevonden was. Van de bemanning van de UK 204 wordt nu alleen nog vermist de 22-jari- ge T. Vink. PARIJS In een Parijse middelba re school, genoemd naar Lodewijk de Grote, zijn vrijdag rechtse en linkse jongeren met elkaar slaags geweest. Tijdens de strijd deed zich een explo sie voor, waardoor veel schade werd aangericht. In totaal liepen ongeveer tien scholieren verwondingen op, van wie er enkele ernstig aan toe waren. AMERSFOORT Ter gelegenheid van de herdenking van het 100-jarig bestaan van het regiment Geneeskundige Troepen heeft prinses Margriet gisteren een be zoek aan Amersfoort gebracht. Zfl arriveerde omstreeks kwart over tien by de Juliana van Stolberg-kazerne in gezelschap van haar secretaresse, mejuffrouw M. L. de Ferrante en luitenant-kolonel H. van Oordt, adjudant van de Koningin. In de leerlingenmess werd een groot aantal militaire- en burgerlijke autoriteiten aan de prinses voorgesteld. Hierbij werden een herdenkingsboekje en een herdenkingstegel aangeboden. Om kwart voor elf begon een historisch défilé, dat een overzicht gaf van personeel, materieel en voertuigen van de militaire geneeskundige dienst van 1830 af tot heden. Tijdens dit de- filé begaf een marketenster zich naar het podium om prinses Margriet de regimentsroemer aan te bieden. Om kwart over elf was er een demonstra tie van de werkwijze van de militaire geneeskundige dienst te velde: een lan ding van parachutisten en helikopters, een demonstratie-behandeling en af voer van gewonden, een bezichtiging vaif een mobiele operatiekamer te vel de en een bezichtiging van een batal jonshulppost. Wegener's Couranten Concern N.V. te Apeldoorn zal het geplaatste kapitaal ver groten en haar certificaten aan de beurs te Amsterdam introduceren. Dit biykl uit een bericht, dat de directie gistermiddag heeft verstrekt, naar aanleiding van de resultaten in het boekjaar 1968. In aansluiting op het voorlopig bericht, gepubliceerd in december 1968, deelt de directie mede, dat ook in het vierde kwartaal van 1968 de resul taten van de onderneming zich bevre digend hebben ontwikkeld. Behalve een gunstige toename van abonnees op dag en nieuwsbladen en een voortgaand herstel, na de inzinking in 1967, van de advertentie-omzetten, droegen ook nieu we uitgaven, die in vorige jaren aanloop verliezen met zich brachten, tot een aanmerkelijke verbetering van het re sultaat bij. Na afschrijvingen, reservering voor belastingen en andere voorzieningen, bedraagt de netto-winst over- 1968 UTRECHT Het veertiendaagse apostolaire blad ,.De Open Deur/On derweg" krijgt twee rooms-katholieke redacteuren. Pater dr. J. B. F. Gott- schalk. verbonden aan het r.k. Open Deurwerk in Amsterdam, en de heer Richard Auwerda, redacteur van De Volkskrant. Deze uitbreiding van de redactie is tot stand gekomen in over leg tussen Kerk en Wereld (Neder lands-hervormd) en de rooms-katholie ke instellingen St. Willibrordusvereni ging en de Horstink. De Open Deur/ Onderweg is hiermee het eerste apos tolaire blad met een oecumenisch sa mengestelde redactie. Behalve rooms- katholieken maken ook evangelisch- luthersen, gereformeerden en her vormden deel uit van de redactie. Gedurende de laatste jaren werd bij de samenstelling van bijzondere num mers van het blad (kerst- en paas- nummers) al nauw met rooms-katho- lieken samengewerkt. De Open Deur/ Onderweg wordt tweewekelijks ver spreid in een oplage van ongeveer 130.000 exemplaren. De kerst- en paas- nummers halen een veelvoud van die oplage. f 1.162.000.— tegen f 647.000,— over 1966 en f 473.000,— over 1967. De omzetten namen met 22 toe (v. j. 15,9 Gezien dit resultaat en het relatief ge ringe. geplaatste kapitaal in aanmerking nemend, hebben commissarissen en di rectie, met goedkeuring van de priori- teits-aandeelhouders, besloten aan de op 13 juni te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen een fiscaal vrije agiobonus van 20 0 in aan delen uit te keren en aldus aandeelhou ders in de groei van het bedrijf te doen delen. Houders van oorspronkelijke aandelen Wegener, genummerd 1 t.m. 250 kunnen voor de hun toekomende bonus-uitkering kiezen tussen aandelen of niet-royeerbare certificaten. Alle uit deze uitkering voortkomende aandelen, resp. niet-royeerbare certifi caten zullen tevens gerechtigd zijn tot het contante dividend over 1968. Aan de jaarvergadering zal worden voorgesteld het contante dividend wederom op 25 °/o te bepalen. Met het oog op de" te verwachten be langrijke investeringen in de bouw van een nieuwe boek- en offsetdrukkerij en een reproductie-bedrijf op het industrie terrein in Apeldoorn en de verdere groei van de onderneming, wordt het wense- ROTTERDAM Rutges' Internatio nale Expeditie Gouda NV, behorende tot de Pakhoed-groep, heeft de ver tegenwoordiging voor de Benelux ver kregen van het Russische staats-weg- transportbedrijf Sovtrans Avto in Mos kou. Het ligt in de bedoeling om een wekelijkse autodienst te gaan uitvoe ren tussen de Sovjet-Unie en de Be- nelux-landen. Dit verkeer zal worden uitgevoerd zowel met Russische als met vrachtwagencombinaties van Rut ges. De eerste Russische vrachtauto's, geladen met elektronische apparatuur zijn inmiddels uit Minsk in Gouda ge arriveerd. SOUTHAMPTON De Queen Elizabeth II vertrok gisteren op de eerste reis van Engeland naar New York met een vertraging van ongeveer een kwartier. Dit zou het gevolg zijn van een vertraging bij het inladen van de bagage. Thans is bekend gemaakt dat er, 40 minuten voor het vertrek, bericht was ont vangen, dat zich aan boord een bom bevond, en wel een helse machine in de vorm van acht aan elkaar gebonden handgranaten. Bliksemsnel en onopvallend werd een onderzoek ingesteld, en toen werd ten slotte het sein tot vertrek gegeven. De Queen Elizabeth II" vertrok 15 minuten te laat. maar in werkelijkheid vier maanden en een kwartier te laat. wegens moeilijkheden met de turbines en omdat een deel van de afwerking in de passagiersverblijven nog niet gereed was, of slordig uitgevoerd. lijk geacht het eigen kapitaal der n.v. te versterken. In verband hiermede is besloten de uit 1966 daterende conver teerbare obligatielening per 15 juli 1969 vervroegd aflosbaar te stellen en tot de plaatsing van een post aandelen in de vorm van niet-royeerbare certificaten tegen ongeveer de marktprijs over te gaan. Indien houders van obligaties tot conversie overgaan, zullen zij niet- royeerbare certificaten ontvangen, wel ke gerechtigd zullen zijn tot het dividend over 1969. De uit de conversie voortko mende certificaten zullen delen in de 20 agiobonus, terwijl over deze bonus het contante dividend, verbonden aan het boekjaar 1968, zal worden uitge keerd. Indien alle houders van de uitstaande converteerbare obligaties van hun con- versierecht gebruik maken, zal het geplaatste, gewone aandelenkapitaal, na de bonusuitkering, stijgen van f 750.000,— tot f 1.350.000,—. Op grond van de huidige inzichten in de ontwikkeling van de onderneming is de directie van oordeel dat handha ving van een dividend van 25 o over het vergrote kapitaal geen bezwaren zal ondervinden en daarnaast voldoende ruimte zal laten voor het tot dusver gevoerde beleid van een adequate ver sterking van de open reserves van de vennootschap. Tenslotte deelt de directie mede dat het in het. voornemen ligt binnen af zienbare tijd notering in eensgevend geld aan de Amsterdamse Effectenbeurs voor de aandelen en de niet-royeerbare certificaten aan te vragen. TILBURG Burgemeester mr. G. C. J. Becht van Tilburg heeft het episcopaat ontslag gevraagd als cura tor van de hogeschool. Dit werd vrij dagmiddag meegedeeld op een pers conferentie door de president-curator van de hogeschool, mr. P. van Boven. De burgemeester, zo vertelde hij. heeft al enige tijd het gevoel dat hij in een conflict van plichten kan geraken als hij curator blijft, terwijl er zich aller lei spanningen in en rond de hoge school voordoen. In dit verband is hem toen door de overige curatoren het advies gegeven kardinaal Alfrink te« vragen hem van zijn curatorfunctie te ontheffen. Zolang dit ontslag niet is gegeven blijft mr. Becht uiteraard curator. Er werd met nadruk bij gezegd dat de beslissing om weg te gaan als curator door mr. Becht was genomen vóórdat de hoge school door de studenten werd bezet. Er wordt voortdurend vergaderd om te pogen het conflict op te lossen- Een oplossing ervan is echter nog lang niet in zicht. Persoonlijk zou mr. Van Bo ven bemiddeling van een vooraanstaand Nederlander, bijv. de minister van Onderwijs en Wetenschappen dr. G. H. Veringa, op prijs stellen. SCHEVENINGEN/IJMUIDEN Ik vind het een onbehoorlijke en gemene streek om dat goedje in de Noordzee te dumpen. Dit zei de heer W. Sepp, com missaris van de politie in Velsen. Hij heeft 36 vaten dichloorpropaan op zijn hoofdbureau staan, die uit de noordzee zijn opgevist, oostelijk van de Doggers- bank. In Scheveningen zit de strand vonder met 23 vaten van het spul op gescheept. Dichloorpropaan is een zeer gevaar lijke stof: zeer brandbaar en licht ont plofbaar (laag brandpunt). Het is een gechloreerde koolwaterstof, die bij ver branding zeer giftige dampen produceert Dichloorpropaan is een bestanddeel waarmee een middel kan worden ge maakt om het aardappelaaltje te ver delgen. Verder valt er weinig mee te doen. Het onderzoek naar de herkomst van de vloeistof heeft tot nog toe niets opgeleverd. De strandvonders zitten ook met het spul in hun maag. De vaten, verschillend van kleur en uitvoering, hebben wel alle de zelfde inhoud: 200 liter. De vaten kunnen nog niet zo bar lang in de Noordzee liggen. Ze roesten, maar zijn niet begroeid. Ze werden door vissers met hun sleepnetten opge haald op het continentale plat. De in houd van de vaten is bovendien niet zuiver. Welke stoffen er nog meer in zitten behalve dichloorpropaan, kon niet, worden achterhaald. DEN HAAG Sedert 1 mei is het toezicht op het hogere, middelbare en lagere landbouwonderwijs enigszins ge wijzigd. Het aantal regionale inspecties werd van zeven tot zes verminderd, ter wijl het toezicht op de hogere agrari sche scholen van die. datum af wordt uitgeoefend door een voor dat doel aan de directie landbouwonderwijs (minis terie van landbouw en visserij) ver bonden inspecteur, die tevens belast is met de behandeling van vraagstukken met betrekking tol de samenhang van het wetenschappelijk onderwijs aan de landbouwhogeschool enerzijds en de ho gere agrarische scholen anderzijds. In bedoelde functie is thans ir. J. Th. Smeding benoemd, onder gelijktijdige ontheffing van zijn functie van direc teur der rijks middelbare landbouw school te Meppel. ADVERTENTIE LONDEN Bij de 1 mei-optocht in Londen liep ook het jongste Lagerhuislid, de charmante Bernadette Devlin, mee. Zij sprak over de wantoestanden in Noord-lerland. "Tke gisteren gestorven vroegere Duit- se Rijkskanselier Franz von Pa pen moge dan in Neurenberg door het geallieerde tribunaal zijn vrijge sproken als oorlogsmisdadiger, in werkelijkheid was hij door het be vorderen van het aan de macht ko men van Adolf Hitler, een van de beste promotors van het nazisme. Men kan hem misschien het best schetsen als „handig, maar net niet handig genoeg, ruim van geweten en zonder scupules tegenover vriend en vijand". Vrienden, echte en politieke, heeft hu ook nooit gehad. Mede-belangheb benden was er een betere term voor. l/ranz von Papen, uit een aanzienly- ke familie in Werl in Westfalen geboren, koos onder de keizer de mi litaire loopbaan. Hij bracht het daarin ver. In 1914 werd hu militair attaché in Wash ington, toen wel niet een post van zo grote importantie, maar vol mo gelijkheden. naarmate de eerste wereldoorlog verder voortging. Hij misbruikte de gastvrijheid om op ruime schaal tegen de geallieerden in de toen nog neutrale Amerikaan se hoofdstad te spioneren. Het ge volg was, dat de Amerikaanse rege ring hem uitwees. Later bleek dat hij ook in Amerika zelf op ruime schaal sabotage had voorbereid. T^erug in Duitsland en na de vrede van Versailles ging hij in de poli tiek. Hij werd lid van het Katholie ke Centrum, maar kon zich niet ver- FRANZ VON PAPEN geen vrienden enigen niet de sociale stromingen, die onder de leider mgr. Kaas daai toonaangevend waren. Hij stond veel dichter bij de ultra-conservatieve en royalistische Duits-Nationalen on der Hugenberg. Door hen kwam hij in contact met de ex-maarschalk von Hindenburg, toen Duits rijks president. Toen de Centrum-man dr. Brüning als laatste parlementaire kanselier van de republiek van Weimar had moe ten heengaan, omdat hij een grote fraude met steun aan landgoederen in Oost-Pruisen had ontdekt, waar bij de zoon van Hindenburg ook was genoemd, kwam v. Papen op de kanseliersstoel. Hij trachtte een na- tionaal-conservatief bewind te voe ren, maar liep vast op de oppositie van links (sociaal-democraten) en rechts (nationaal-socialisten). Toen herhaalde rijksdagontbindingen, waarbij hij met de Rijksdagpresi dent Hermann Goering hooglopende ruzie kreeg, niet hielpen, moest hij aftreden. Hij intrigeerde echter zo doorlopend tegen zijn opvolger ge neraal Schleicher, bij Hindenburg, zodat deze gelegenheidskanselier de hopeloze strijd opgaf. Von Papen vormde nu via de Duitse wapenfabrikanten en de Keulse ban kier Schroder, eeri kabinet met Hit- Ier. Hij zag hem als de enige die nog ge zag genoeg kon uitoefenen. Groot was zijn sympathie voor de „Boheemse korporaal" zoals Hin denburg en hij Hitier plachten te noemen, niet. Maar hij geloofde dat hij en Hugenberg de fanatieke nazi leider wel in bedwang konden hou den. Maar Hitler liet zich niet in bedwang houden. Hij zette Von Papen en zijn aanhang opzij. Vlak voor de 30e juni 1934, toen Hitler de linkse oppositie in eigen gelede ren uitschakelde, door de S.A.-lei- ding te laten doodschieten met als eerste leider Röhm, poogde Von Pa pen zijn rol te spelen. Hitier zette hem evenwel af en be noemde hem tot gezant in Wenen. Hier intrigeerde hij ook voor de na zi's. Tenslotte werd hij gezant in Ankara, waar de Turken hem wei nig vertrouwden. Het toeval wil dat zijn bediende in de beruchte zaak-Cicero de officiële do cumenten van de geallieerde invasie in handen kreeg. Maar Von Papen, de „grijze vos van de Duitse diplo matie" geloofde er maar half in en Hitier helemaal niet. Tenslotte ver klaarde Turkije ook Hitier de oor log. "JVa de oorlog werd hy lang in Neu renberg gevangen gehouden om zich voor het tribunaal te verant woorden. Hij werd evenwel slechts schuldig bevonden aan „schending van de politieke moraal" en niet veroordeeld. Als ambteloos burger poogde hij daar na vergeefs in vele processen zijn officiële denazificatie te verkrijgen, daar hij nooit lid van Hitiers partij was geweest. Hij kreeg evenwel vier jaar dwangar beid voor een Duits zuiveringstribu naal. later verminderd tot vier jaar, die hij in voorarrest had uitgezeten. Met hem is een van de laatste verte genwoordigers van het intrigerende soort diplomaten heengegaan: een uitstervend ras. „Oppervlakkig, am bitieus, ijdel en een intrigant" noemde Franpois Poncet. Frans ambassadeur in de dagen van Hit- Ier, hem eens. Een oordeel van de ze mensenkenner dat vernietigend U.

De Vallei | 1969 | | pagina 5