Leiden is een arme stad Candia versloeg CDN met 1-4 RHC greep zege in eerste helft Tennis in cijfers s.v. Amerongen derde in Utrecht TULPEN(RALLYE) VOOR FORD! ford wijst tk, jy. VAN DE PEPPEL GELDERS KAMPIOEN EERSTE KLASSE Twee ritten van „De Valleirenners" Cap bereikte draw tegen STV-Climax 4 Match van „Rhenen" werd gestaakt MEER STEUN VAN IS BITTER NODIG ENORM TEKORT NOODKREET VECHTLUST Ford Escort algemeen winnaar in de 2ie Tulpenrallye. Een bijzonder zware rallye. Wéér een overwinning voor Ford. Wéér een bewijs van Escort kwaliteit en prestatie. Maak nü een proefrit. Ford Escort vanaf f5.533,-* (incl. BTW) bij uw Ford dealer. Handbal Dammen Tafeltennis Lawntennis MAANDAG 5 MEI 1969 1" eiden: een stad van sjieke studenten en haring en wittebroodEen stad, waar prinsessen studeren en hospita's amicaal omgaan met „heren' van gegoede stand. Leiden nog steeds de stad van Nicolaas Beets, vol monumenten en stille grachtjes. Dat is het beeld van de derde stad van Zuid-Holland en het is vals. Zo vals als het maar kan zijn. Leiden, met ruim honderdduizend in woners viert slechts één dag per jaar feest (Leidens ontzet op 3 oktober) en levert de rest van het jaar een keihard gevecht voor een behoorlijk bestaan. Het gemiddelde gezinsinkomen van de Leidenaar ligt ver onder het provinciaal en landelijk gemiddelde. De sociale dienst van Leiden geeft ruim zestien miljoen gulden per jaar uit aan steun. De sanering en krotopruiming komt, door gebrek aan geld, uiterst langzaam op gang, sjieke studenten van weleer studeren nu op een krappe beurs en vechten in de studentenvakbeweging voor wat meer inkomen. De deftige hos pita's bestaan niet meer en zijn vervan gen door mensen, die kamers verhuren om een nieuwe bromfiets te kopen. De gemeente moet op de sociale zorg voor 3.500 minderdraagkrachtigen. elk jaar ruim drie miljoen gulden toeleg gen. Leiden kan daardoor de eindjes niet meer aan elkaar knopen. Voor dit jaar wordt een tekort van 3,8 miljoen verwacht. Burgemeester mr. G. C. van der Wil ligen: „Als er niet snel wat op lande lijk niveau gebeurt, zal dat tekort ieder jaar hoger worden, hoewel de plaatse lijke belastingen al tot de hoogste van het land behoren". De problematiek van Leiden is bijzon der moeilijk op te lossen omdat het al lemaal zo verschrikkelijk ingewikkeld is. Door het gemiddeld lage inkomen, zijn de huren van de nieuwbouwwonin gen te hoog voor het gros van de dui zenden ingeschreven woningzoekenden. Het inkomen stijgt maar weinig doordat de Leidse industrie eenzijdig is gericht op ongeschoolde arbeid. Nieuwe industrieën komen niet of worden afgeschrikt door het onbreken van 'n goed geoutilleerd industrieterrein. Zo'n terrein kost handen vol geld en dat kan de toch al arme stad niet be talen. Die armoe wordt weer voor een groot deel veroorzaakt door de vele mil joenen die jaarlijks aan sociale bijstand moeten worden uitgekeerd aan de laagstbetaalden. Een vicieuze cirkel, waar bijna niet uit te komen is. Begin dit jaar heeft het Leidse colle ge van B. en W. daarin gesteund door de hele gemeenteraad, 'n noodkreet la ten horen. Er verscheen een boekje ge titeld: „Leiden in Last?" waarin een pleidooi wordt gehouden voor de her ziening van de financiële-verhoudings- wet, die de rjjksuitkeringen aan de ge meenten regelt. Met klem van argu menten vraagt Leiden om meer geld om zjjn inwoners een menswaardig be staan te kunnen bieden. Burgemeester Van der Willigen: „On danks alles blijven wij beleefd. Daar om hebben we achter de titel „Leiden in Last" een vraagteken gezet. In feite moest daar natuurlijk een uitroepteken staan, maar daar stoot je misschien de parlementariërs mee voor het hoofd". Het boekje is goed ontvangen. De Leidse raadsfracties hebben de draad opgepakt en voeren besprekingen met hun geestverwante fracties in de Twee de Kamer. Ook burgemeester Van der Willigen heeft zich in het strijdgewoel geworpen en is op bezoek geweest in de Tweede Kamer. Samen met het col lege heeft hij gesproken met minister Beernink (Binnenlandse Zaken). De burgemeester heeft de indruk dat voor het eerst in het bestaan van Lei den buiten de stad begint door te drin gen wat er werkelijk aan de hand is. Maar er moet verschrikkelijk hard ge werkt worden om het verkeerde, lieve, burgerlijke beeld van Leiden af te bre ken. In afwachting van de helpende hand uit Den Haag, blijft de Leidse welvaart achter bij die van andere gemeenten, trekken de bewoners naar de randge meenten omdat te weinig huizen ge bouwd kunnen worden, verkommert de binnenstad in de wurgende greep van de half afgemaakte sanering en maakt zich langzamerhand een gelaten en moe deloze stemming van de stad meester. Burgemeester Van der Willigen: „Bij het gemeentebestuur is de vechtlust nog niet verdwenen, maar het is allemaal verschrikkelijk moeilijk geworden. Ik wilde dat ik zoveel geld mocht beste den dat ik weer eens met de wethou ders in de clinch kon over de vraag wat we het eerst zullen aanpakken. Dat is er nu niet bij. Leiden, een van de armste steden van de Randstad, vecht om het hoofd boven water te houden. Het parlement kan de helpende hand bieden, maar de grote vraag is of dit gebeurt. UTRECHT Zaterdagavond werd in de Utrechtse Sporthal „De Dreef" een groot volleybaltoernooi georganiseerd voor seniorenploegen, waaraan niet min der dan 50 teams deelnamen. Door SV Amerongen werd deelgenomen met een dames- en een herenploeg. De Amerong- se dames kwamen niet door de voor ronden heen, maar de heren hadden meer succes. Zij wonnen alle wedstrij den in de voorronden en bereikten, als grote kanshebber om dit toernooi te win nen, de halve finale. De Amerongse ploeg kwam echter niet verder dan een derde plaats in de eindklassering, het geen toch nog een goede prestatie mag worden genoemd. Het gebied waarin de nood het hoogst is, gevat tussen twee kerktorens. RHENEN Candia '66 heeft de uit wedstrijd tegen CDN met 1-4 gewon nen. Tijdens de eerste helft van de wedstrijd werd er niet gescoord. In de tweede helft werd tijdens het nood weer doorgespeeld en pas in de twin tigste minuut na de hervatting viel het eerste doelpunt via een penalty, ver oorzaakt door een CDN-achterspeler, die hands maakte op de doellijn. Jan ter Braak schoot feilloos in (0-1). Kees van Esterik legde de basis voor het tweede Candia-doelpunt. Hij schoot hard in, de keeper sloeg de bal terug in het veld en Geurt van Veenendaal retourneerde het leer keihard (0-2). Jan ten Braak zorgde voor nummer drie. Hij omspeelde in een wervelende solo niet minder dan drie spelers en doelpuntte (0-3). Hierna liet CDN het enige tegenpunt aantekenen. Candia's achterhoede dacht dat de CDN-voorhoe- de buitenspel stond, bleef staan en CDN kon gemakkelijk 1-3 scoren. Jan ten Braak schoot hierna nog eenmaal raak, waarmee de eindstand van 1-4 werd bereikt. Het had 1-5 voor Candia kunnen worden, maar uit de penalty die de Rhenenaren nog toegewezen kre gen, belandde de bal tegen de paal. Candia sloot daarmee de competitie met een trotse zege af. Candia-zaterdag won dit weekend met 6-1 van Baarn,. De doelpunten kwa men van Karei van' den Berg (3x), Jan de Gier (lx), Jan Derks (lx) en Bud ding, die een penalty benutte. Van de drie doelpunten, die Karei van den Berg scoorde, werd er eveneens één uit een penalty gemaakt. v- Y': :y; ★adviesprijs af •fabriek Amsterdam (excl. BTW f4.940.-) RHENEN Onder prachtige om standigheden namen de RHC-heren gis teren op Candia in de eerste speel- helft reeds een 8-3 voorsprong op te genstander Achilles. Er werd snel naar voren gespeeld, niet eerder geschoten dan bij doelrijpe kansen, welke dan ook acht van de tien keer werden benut. Vooral Alfons Bekker scoorde enkele voortreffelijke doelpunten. Al spoedig na aanvang van de twee de helft maakte Kees van de Pol er 9-3 van. Daarna verviel RHC in fanta sieloze aanvalspogingen. Daarbij was de verdediging bepaald zwak te noe men. De enige, die hier een voldoende haalde was,good old Dick de Heus. Bij een 9-4 stand benutte Kees van de Pol een toegewezen strafworp (10-4). De Achillesverdediging, die stijf op de cir kel opereerde werd na rust geen enke le maal door RHC uit positie gespeeld. Nadat een ogenblik het spel was opge houden, omdat het publiek achter de Achillesgoal de keeper uit zijn concen tratie haalde kwam de stand op 10-6. De RHC-aanvallen werden steeds tra ger opgezet en slecht afgewerkt en ook de verdediging liet te wensen over. Ook doelman Bijker ging in de algehele ma laise delen door weing attent te reage ren. Bij de stand 11-8 bracht Kees van de Pol met een fraaie dribbel het initia tief weer bij GHC terug. Met een om niet geheel duidelijke redenen gegeven penalty tegen RHC eindigde de wed strijd bij een stand van 13-10. De jongensjunioren overklasten even eens op Candia tegenstander Amers foort volkomen. Reeds bij de rust was de stand 7-1 in het voordeel van de thuisclub. De verdediging was in han den van voorval Dik de Fluiter en Arie de Wit. Aan doelpuntenmakers was er geen gebrek: Wim van Buytene scoor de 8 maal, Theo Jansen 3 maal, Oeno Cuperi 2 maal, Jan van Ruyl 2 maal en Bertie van Meegdenburg en Ger- rit Munnik elk eenmaal (17-5). VEENENDAAL In de finale van het persoonlijk damkampioenschap van Gelderland le klasse eindigden M. J. v.d. Peppel (WSDV-Wag.), A. W. A. Janssen (Slagvaardig-Wamel) en P. Ronner (DVA-Arnhem) gedrieën op de eerste plaats, waardoor beslissingswed strijden noodzakelijk waren om de Gelderse kampioen aan te wijzen. De eerste baragepartij tussen M. J. v.d. Peppel en A. W. A. Janssen eindig de in een fraaie overwinning voor de Edenaar Van de Peppel. De in Arn hem gespeelde tweede barragepartij tussen A. W. A. Janssen en P. Ronner werd door Janssen gewonnen, waar door de kansen voor Van de Peppel uiters gunstig werden, want hij had nu aan remise voldoende om zich dam- kampioen van Gelderland te kunnen noemen. Deze derde barragepartij tus sen M. J. v.d. Peppel en P. Ronner werd in Ede gespeeld. Het werd een uiterst spannende en, ondanks de zenu wen, fraaie strijd. Ronner gaf Van Pep pel geen duimbreed toe, maar werd vooral in het eindspel onder zware druk gezet. De Arnhemmer zag echter kans om de fel aanvallende Van de Peppel te pareren. Hoewel Van de Peppel 'n voor deliger eindstand van vier om vier over hield. bleek dit net niet voldoende voor de volle winst en deze spannende kamp eindigde dan ook in 'n remise. Ronner was uiterst tevreden met dit gelijke spel en Van de Peppel was evenmin on tevreden, want de Edenaar greep hier mede de kampioenstitel van Gelder land van de eerste klasse. SCHERPENZEEL Afgelopen za terdag werd op parcours „De Moorst" door „De Valleirenners" de zaterdag middagcompetitie verreden, ditmaal met als gast r. en t.c. „Amersfoort". Beide verenigingen reden wederom hun eigen koers. Bij de nieuwelingen won Co Janssen de sprint voor Jos v.d. Berg en Jan Hoksbergen. Bert v. Egmond en Berty Quint, die wat waren achterge raakt, staakten respectievelijk 4 en 2 ronden voor het einde de strijd. Bij de adspiranten was Arend Langelaar in goede vorm .Hij won met glans van zijn rivalen Ted Sas en Evert Bloten- burg, diein deze volgorde binnenkwa men. Bij de jeugd zegevierde Louis v. Hamersveld. Zondag was „Valleirenners" te gast bij de Pedaalridders in Amersfoort. De uitslag bij de 8-9-jarigen was 1. R. Deys, 2. C. Burgsteden. 3. P. Burgsteden. 4. J. Staal, 5. J.v. Leyenhorst. 10-11 ja rigen: 1. J. Jansen, 2. H. v. Eldert, 3 R. Bronkhorst, 4. G. v.d Hoek Bij de 12-13 jarigen wist Loet v. Ha mersveld het niet verder te brengen dan een 7e plaats. De uitslag was: 1. H. Jan sen, 2. G. v.d. Heuvel, 3. J. Admi raal, 4. F. Snabel, 5. J. Kleverwal, 6. A. Verhaar. De veteranen, amateurs, nieuwelingen en adspiranten gingen ge zamenlijk van start. Al vlug had zich een kopgroep van 4 man gevormd en de rest van het peloton viel in groepjes uiteen. In de eindsprint won Scheffer voor 2. R. Sas, 3e werd Co Janssen (Vair), 4e T. v. Ekeren (Ped), 5e J. v.d. Berg (Val)., 6e G. Langelaar (Val), 7e H. Stouten (Ped), 8e N. de Vries en 9e B. Admiraal (Ped). Bij de adspi ranten werd Ted Sas eerste, gevolgd door Arend Langelaar, W. v.d. Kant (Ped) en Kapteyn (Ped). Gerard v.d. Berg kwam ten val in het mulle zand en staakte de strijd. VEENENDAAL Deze week trok STV-Climax 4 naar Cap 2 voor het spe len van een promotiewedstrijd voor de 2e klasse. Daar de eerste wedstrijd te gen KEV 2 met 73 werd gewonnen, ging men met goede moed naar Arn hem. Cap 2 had echter de eerste wed strijd met 91 van Arena 5 uit Berg en Dal verloren en vocht nu voor zijn laatste kans om het 2c klasserschap te behouden. J. v.d. Brink startte met een neder laag tegen Gerrits (13/21, 21/12, 21/18). Doordat invaller G. de Man van De Boer won met 18/21, 20/22 was de stand weer gelijk. N. van Manen zorgde er voor dat STV-Climax 4 op 21 kwam door Van Eek met 25/27, 8/21 terug te wijzen. Ook het dubbelspel ging met 11 21, 10/21 naar Climax. v.d. Brink won vervolgens van De Boer met 19/21, 21/15, 19/21 zodat de stand 41 was in het voordeel van STV-Climax 4. Toch gaf Cap 2 zich niet gewonnen. Gerrits won zijn 2e partij van H. van Manen (21/19, 21/14) en De Man ging vervolgens ten onder te gen Van Eek (21/13. 19/21, 21/16). De Boer won in twee games van M. v. Wa ven (21/18, 21/15), zodat de stand weer gelijk was, v.d. Brink bracht door een overwinning op Van Eek met 17/21, 21/19, 11/21 de stand op 5—4 voor STV- Climax, doch de laatste partij verloor De Man met 21/15, 21/15 van Gerrits zodat de uitslag 55 werd. STV-Climax 4 zal uit de laatste wed strijd minstens 1 punt moeten behalen om over te kunnen gaan. Zes jaar lang bleef Wilhelm Bun- gert ongeslagen tegen landgenoten. Zon dag kwam aan dit record een einde toen hij in de finale van het toernooi te Stuttgart verloor van Christina Kuhnke (6-2, 2-6, 0-6. 2-6). De Linkshandige Kuhnke besliste de strijd in negentig minuten. Bij de dames versloeg in de eindstrijd de Amerikaanse Peaches Bartkwicz met 6-4, 6-3 de Westduitse Helga Niessen. RHENEN De zondagteams van tennisclub „Rhenen" hebben het afge lopen weekeinde hun zwaarste ont moetingen gespeeld. Rhenen 1 kwam in Apeldoorn uit tegen Daisy 4. Bij een 2-0 stand in het voordeel van de Rhe nenaren moest de wedstrijd worden afgebroken wegens de regen. Rhenen 2 ontving Quick 3 uit Apel doorn en wist met 5-3 te winnen Het zaterdagmiddagseniorefitf am speelde thuis tegen Barnevèjg^pn moest met 2-3 de eer aan de tegenstan ders laten. Het juniorenteam bezocht ETC 2 in Ede en verloor met 4-1. De Rhenena ren startten al met een verliespunt daar mej. K. Harwich niet beschik baar was. Hierdoor moest het dames- dubbel gewonnen worden gegeven. Rhenen 1 kwam in Apeldoorn niet verder dan 2-0, een stand waarvoor de dames C. en L. Visch in het dames enkel zorgden. Op Hemelvaartsdag wordt deze ontmoeting uitgespeeld. Rhenen 2 had het tegen Quick 3 zwaar te verduren, maar toch wisten de Rhenenaren de winst te pakken. F. Denekamp speelde een zeer goede par tij in het herenenkel (6-3, 10-12 en 7-5). Het juniorenteam kon het in Ede niet bolwerken. Het enige winstpunt kwam van mej. Fernée en de heer H. van Moorssel in het gemengddubbel (9-11, 6-3, 6-4). Vooral aan uithou dingsvermogen ontbrak het nog bij de junioren. J. Lagaay verloor zijn single met 5-7, 7-9 en met Hans van Moorssel het herendubbel in drie sets met 7-5, 3-6, 4-6. Volgende week speelt Rhenen 1 thuis. Rhenen 2 ontmoet in Nijmegen Rapiditas 11 en het zaterdagsenioren- team bezoekt VLTC in Veenendaal. Het tweede zondagteam leidt nu in haar afdeling met 6 punten, gevolgd door Rapiditas 11 uit Nijmegen met 4 punten. Hoofdklasse A: de MetselaarsLeimonias 72 (gest.) DashDDV 47 (DDV kamp.) HilversumThor RW 40 (gest.) Hoofdklasse B: ELTV—Tilburg 10—1 Toeg HillegersbergLucky Stroke Groen Geel 47 DDV IIFestina 65 (DDV kamp. en promoveert) Eerste Klasse: NoordwijkNijmegen Quick 65 GSTC—Thor RW II 7—4 Victoria—GLTB 10—1 BloemendaalOranje TC 56 DDV IIIRoomburg 56 (DDV 3 degr.) ShotBilthoven 62 (gest.) BeekhuizenRacketeers 65 DaisyICC 41 (gest.) HELMOND De uitslagen van het nationaal ranglijsttoernooi, dat zondag in de sporthal van Helmond werd ge houden, waren: Heren-enkelspel, halve finales: Huub van Ginneken - Anton Verhoof 15-9. 15-1; Vic Leunissen - Herman Leidel- meijer 12-15, 15-7, 6-15. Finale: Huub van Ginneken - Herman Leidelmeijer 15-4, 15-11. Heren-dubbelspel, finale: Huub van Ginneken/Leo Kountul - Hans Sweep/ Herman Leidelmeijer 11-15, 17-14, 10-15. Dames-enkelspel, halve finales: Ton- ny Pannemans/Henriette Siebert - Ernst 11-1, 11-5; Pim Jansen - Toos Liebregts 11-5, 11-0. Finale: Pim Jansen - Tonny Panne mans 11-4, 11-6. Dames-dubbelspel, finale: mevr. Bec kers (W.-Dld.)zPim Jansen - Irene Pes- kens/Tonny Pannemans 17-14, 15-10. Gemengd dubbelspel, finale: Henriet- te Siebert - Ernst/Huub van Ginneken - Tonny Pannemans/Leo Kountul 15-9, 13-15, 15-12.

De Vallei | 1969 | | pagina 10