Veenendaals dagblad Hogeschool Tilburg is weer geopend Buiten met zes man vergaan Socialisten kiezen Gaston Defferre Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Samkalden voltrok huwelijk van zoon ALS BIJDRAGE TOT OPLOSSING VAN DE MOEILIJKHEDENZEGT BESTUUR Studenten hadden vanmorgen gesprek met minister Veringa Husak: niet naar Stalin terug in Iralv Arabisch blad bepleit erkenning van Israël Brand na inbraak Doodstraf voor S.S.'er Geen kandidaat verenigd links tegen Pompidou Nixon denkt niet aan een snelle terugtocht Arrestaties in Baskenland Enkele buien eerste contact en mr. Pieter S van Vollen hove j legden krans bij dodenherdenking in Apeldoorn vermoedelijk door explosie oorlogstuig Twee executies 2*% eren dicht fatale botsing in v.s. Elegance tentamens tuchtrecht boeien en veel wrakstukken gevonden wrakstukken dode en 2 gewonden bij botsing rookbommen gelegd bij monument MITTERRAND israëli bombarderen kamp in jordanië westduitse majoor overgelopen ojoekwoe generaal Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Te lef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., f 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgerioht bi 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern b.u Advertentietarieven op aanvraag MAANDAG 5 MEI I969 - 43e JAARGANG no. 104 TILBURG De Tilburgse Katholieke Hogeschool in weer open. De curato ren en de rector-magnificus hebben hiertoe gisteravond laat besloten „om een bijdrage te leveren tot de oplossing van de bestaande moeilijkheden'". De Algemene Studentenorganisatie heeft als reactie hierop een „onvoorwaar delijke oproep" doen uitgaan om de bezetting van de hogeschool vol te houden, omdat „geen genoegdoening is gedaan aan de eis tot medebeslissingsrecht". PRAAG De Tsjecho-SIowaakse par tijleider Gustav Husak heeft zondag „een terugkeer naar de oude bureau cratische methoden" van de hand ge wezen. Het mocht dan schijnen alsof de toestand met zulke methoden ge makkelijker onder controle kon wor den gebracht, ze zouden „in de toe komst als een boemerang" werken. „Wij mogen daar nooit meer naar te rugkeren", aldus Husak in een toe spraak tot het Slowaakse centrale par tycomité. De partijchef betitelde „de strijd te gen de anti-socialistische rechtse krach ten als eerste taak van de partij, maar zei dat erkend moest worden, „dat ook de links-conservatieve, bureaucratische extremen, ons niets goeds brengen". Zowel in Slowakije als in de Tsjechi sche deelstaat kwamen „tendensen ten gunste van een terugkeer naar de poli tiek van voor januari 1968" voor. Hu sak verklaarde daarop te willen wij zen omdat „ik elke revanchepoging, el ke poging om de leidende rol van de partij door methoden van willekeur te groot 'kwaad Vanochtend om tien uur hadden vier studenten van de hogeschool in Den Haag een gesprek met minister Ve ringa (onderwijs en wetenschappen). Onder hen waren twee bestuursleden van de Algemene Tilburgse Studenten organisatie. Het initiatief tot het gesprek is van de minister uitgegaan. Het besluit de hogeschool weer open te stellen kwam na een weekeinde vol overleg. Zo heeft de senaat van hoogleraren zaterdag en gisteren overleg gepleegd over een eventuele bemiddeling in het conflict door wijze mannen. Het bestuur van de senaat heeft voor het eerst sinds de bezetting, op neutraal gebied een gesprek gehad met het be stuur van de ATSO. Volgens de prorector van de senaat, prof. dr. J. E. A. M. van Dijck, is het eerste contact met de studenten gunstig verlopen. „Over en weer zijn de stand punten duidelijker geworden", zei hij. De senaat zal zich er terdege van be wust zijn dat ,de wijze mannen' niet al leen 't vertrouwen moeten hebben van curatoren, maar ook van de studenten. De Politieke Partij Radik' <_n heeft in een telegram aan de st1 -'enten geschre ven, dat net besluit vai. de curatoren om de "hogeschool te sluiten „kortzichtig en 0 0 0 Prinses Margriet s 0 APELDOORN Tijdens de doden herdenking hebben gisteravond prin ses Margriet en mr. Pieter van Vol lenhoven in het Oranjepark een krans gelegd bij het monument voor de ge vallenen. HOOGEVEEN Met ingang van vandaag wordt het bedrijf in Hoogeveen' van de NV Pianofabriek Rippen voor minstens twee weken gesloten. Dit is een gevolg van de brand die vorige week bij het hoofdbedrijf in Ede de frame-afdeling en de houtbewerkings- verwoestte. Uit het afgebrande gedeelte kwa men de toeleveringsprodukten voor het bedrijf in Hoogeveen. Binnenkort zal er in een nieuwe hal in Ede worden geproduceerd. De inrichting hiervan vraagt minstens twee weken. Zodra dit voltooid is kan men in Hoogeveen weer met de produktie beginnen. ELLIOTT (Illinois) Acht personen zijn zondagavond omgekomen bij een frontale botsing tussen twee auto's in Elliott (Illinois) Zes van de acht waren beneden twintig. de YTroeger scheidde het Dijkwater het gebied Schouwen van Duive- land; we hebben dit op school nog geleerd en meester J. Vijverberg van Noordgouwe vertelde mij vele jaren geleden, dat hij deze water gang eens van het begin tot het eind met een boot had afgelegd. Nu kan dit allang niet meer, doch er bleven in de buurt van Sirjansland gelukkig ettelijke plassen en som- pige restanten, schelp stranden en zilte gronden over, die een rijke moerasvogelwereld garanderen. Opzichter Jansen van het Staats bosbeheer houdt er terdegé de hand aan en ik weet mij met hem in goed deskundig gezelschap op de groene stranden, zoete en brakke slikken, prielen en vlakten. Daar wonen ve le kieften, strandpluvieren, grutto's, eenden en drukke kapmeeuwen in een kolonie langs de kreek, maar de edelste en meest aantrekkelijke figuur blijft toch wel de kluut een langbeen van heel bijzondere distinctie, al heeft hij geen ander-e kleuren tot zijn beschikking dan wit en zwart. Darmee weet zo'n kluut echter grandioze effecten te berei ken door sierlijke maaibewegingen met de omhoog gewipte snavel, rank getrippel en allerlei afleidings manoeuvres, om ons van het nest met eiren of joegen af te voeren. Dat kan zich op een schor bevinden of op de karige weidegrond van de New Forest pony's. Er nestelen daar op het Dijkwater ettelijke klu ten, zodat we eigenlijk weinig moei te voor een home behoeven te doen er eerlijk gezegd zou mij dat van de bontbekplevier aangenamer wezen, want dit snelle trippelaartje van het Nederlandse strand is er helaas een schaarse verschijning geworden. Jansen probeert deze soort door het verschaffen van kunstmatige schelpplateaus aan te lokken en nie mand, die zijn proef met zoveel animo volgt dan uw 5 mei 1969 A. B. WIGMAN ilissingsrëcht voor allen" staat ip^'t tele *ram. Het is ondertekend door <53 ".Qcrzitter van de PPR mr. E. C. M. Jui ;ns. Ook de jongerengroep van de KV staat achter de studenten. Intussen blijkt ook dat een aantal hoogleraren, ondanks de sluiting van de hogeschool, de tentamens toch door heeft laten gaan. Prof. dr. J. van Gode- froy vertelde dat hij vorige week, om dat hij het nu eenmaal niet eens is met de maatregel van de curatoren, zelf in de hoge school tentamens heeft afgeno men. De rector magnificus, prof. dr. C. F. Scheffer, meent dat de studenten nog onvoldoende inzien dat de verantwoor delijkheden van het universiteitsbestuur in de wet zijn omschreven. Curatoren kunnen onmogelijk overleg beginnen nadat zij ingestemd hebben met in spraak voor alle geledingen op alle ni veaus, omdat de wet dan veranderd zou moeten worden. Volgens prof. Scheffer staan de cura toren geen doelmatige maatregelen ten dienste. Herhaaldelijk heeft men vol gens hem overwogen het tuchtrecht toe te passen. Dit zou'echter verouderd zijn. Bovendien wisten ook de curatoren de namen niet van de studenten die de aanstichters van bepaalde relletjes wa ren. NEW YORK Een Arabisch tijd schrift in New York heeft vandaag een artikel gepubliceerd, waarin staat dat „het het beste zou zijn, dat de Arabieren de Joodse aanwezigheid en de staat Israël zouden aanvaarden in een deel van Palestina." Het artikel stond in de „Arab World", een maandblad dat wordt ge publiceerd door het Arabisch informa tiecentrum in New York. In de kop van het blad staat dat het blad bij het Amerikaanse ministerie van Justi tie staat ingeschreven als „een bureau van de regeringen van de liga van Arabische staten." De schrijver is George F. Hourani, hoogleraar in de wijsbegeerte aan de staatsuniversiteit \^an New York in Buffalo, die heeft gestudeerd in Ox ford en Princeton, Hourani schreef dat de resolutie van de algemene vergadering van de Ver enigde Naties van 1947 over de ver deling van het onder Brits bestuur staande Palestina, de staat Israël „internationale legale geldigheid" heeft gegeven „binnen de grenzen die door de Verenigde Naties zijn ge steld" (en niet door de wapenstil standsovereenkomsten van 1949 of 1967). TILBURG In de nacht van zon dag op maandag heeft in Tilburg in de gebouwen van de drukkerij Hoes een uitslaagde brand gewoed. De schade wordt op ruim f 200.000,geschat. Er bestaat een ernstig vermoeden dat het vuur is gesticht door inbrekers. In ver schillende kantoren zijn daarvoor de aanwijzingen gevonden. IJMUIDEN Alles wyst erop dat de IJmuider kotter Wiron I op de Noordzee door een explosie uit elkaar is geslagen. Veertien vissersschepen en het fregat Panter van de Koninklijke Marine hebben gisteren tal van wrakstukken opgevist, die vrijwel zeker van de Wiron I afkom stig zijn. Ook werden enkele boeien opgevist met de registratie van de verdwenen kotter IJM-210. De wrakstukken dreven verspreid over een vrij groot gebied op gemid deld zeventig kilometer ten westen van Scheveningen. Van de zes opvarenden is geen spoor teruggevonden. Voor de reder, de heer P. J. Smit uit Hippolytushoef, staat het vast dat de Wiron 1 donderdagochtend tussen 7 en 9 uur is onder gegaan. „Om zeven uur is het schip nog gezien. De schip per had de gewoonte om 9 uur andere schepen van onze maatschappij op te roepen. Dit heeft hij donderdag niet gedaan." Het staat eveneens vast dat de kot ter woensdagavond oorlogstuig heeft opgevist. „Ik heb het de schipper zelf over de radio tegen andere schepen ho ren zeggen", aldus de heer Smit. „Maar het is niet gezegd dat deze vangst de oorzaak van de ramp is. Meestal wordt dat goedje direct over boord gezet." De heer Smit maakte anderhalf jaar geleden de eerste reis van de Wiron I mee. „De eerste nacht visten we negen bommen op." De vissers zijn verplicht om via Scheveningen Radio onmiddel lijk de Koninklijke Marine te waar schuwen wanneer zij een projectiel hebben opgevist. Over de vangst van woensdagavond is Scheveningen Radio in ieder geval niet ingelicht. „Wij ma ken ons nog al eens zorgen over de roekeloosheid waarmee de vissers te werk gaan", aldus een woordvoerder van de marine. Over het lot van de Wiron I ontstond ongerustheid toen het schip vrijdag avond niet in IJmuiden was terugge keerd. Toen een Neptune van de Ma rineluchtvaartdienst zaterdagmiddag wrakstukken had gesignaleerd voer de Panter uit. De Wiron I had een blauwe romp, een witte opbouw en gelo mas ten. Tot gisteravond waren een massa blauw wrakhout opgevist, 'n gele mast, stukken van netten, een vat, twee blauwe overalls en matrassen. Alles werd aan boord gebracht van de Pan ter. Het fregat zal vandaag proberen om grotere delen van het wrak met behulp van sonar op de zeebodem te localiseren. De opvarenden van de kot ter komen allen uit Katwijk. Het zijn: Schipper C. Haasnoot (35), stuurman Rijn Krijgsman (27), de motordrijvers Willem Nijgh en Hendrik Messmaker (35), matroos Dirk van Beelen (38), en de 16-jarige jongen Nico van Rijn. TUBBERGEN Bij een foutieve in haalmanoeuvre in Tubbergen is gister avond de 29-jarige C. Tasscha uit Tub bergen met zijn auto op een tegenlig ger gebotst. De bestuurder van deze te gemoetkomende auto, de 21-jarige G. van Os kwam in de vlammen om. zijn echtgenote M. van Os-Donkersloot werd levensgevaarlijk gewond in een zieken huis te Almelo opgenomen, evenals de bestuurder van de inhalende auto. BERLIJN Een rechtbank in Erfurt (Oost-Duitsland) heeft een vroegere korporaal der SS ter dood veroordeeld voor zijn aandeel in de executies in de Sovjet-Unie en Polen in de tweede we reldoorlog, zo heeft het officiële pers bureau ADN meegedeeld. ADN zei dat Joseph Blösch „ter dood veroordeeld was wegen oorlogsmisda den en misdaden tegen de mensheid". De vroegere SS-er werd ook ontzet uit zijn recht als Oostduits staatsburger, al dus ADN. Volgens het perbureau heeft Blösch deelgenomen aan de executies van Rus sische burgers en de vervolging van Joden en Polen uit Warschau. .-Ijl Kirkoek (Noord- IrakË zijn vorige week twee Iraakse* militairen geëxecuteerd, zb is zondag officieel in Bagdad meegedeeld. De twee militairen, chauffeurs bij het le ger, waren door de revolutionaire rechtbank schuldig verklaard aan het plaatsen van explosieven in de auto van de bevelhebber van het district Kirkoek, met de opzet hem te ver moorden. De aanslag werd echter ver ijdeld. Het tweetal zou hebben gehandeld in opdracht van de leider van de op standige Koerden, Moellah El Baraza- ni. UTRECHT De Utrechtse politie heeft gisteren de 25-jarige G. B. P. en de 22-jarige F. V., leden van de anar chistische groep Tatatantan, aangehou den. De jongelui hadden tijdens de doden herdenking in Utrecht een krans met rookbommen bij het herdenkingsmonu ment gelegd. Twee andere jongens werden uit vei-% ligheidsoverwegingen meegenomen," omdat een woedende menigte zich te gen hen keerde. De politie was voorbereid op onge regeldheden. Eind vorige week waren al pamfletten verspreid, waarin tot ac tie werd opgeroepen'. Zaterdagnacht heeft de politie vanuit een school het monument op het Domplein bewaakt. Tot laat in de avond was het giste ren onrustig in de Utrechtse binnen stad. Het congres, dat al de hele zondag bijeen was geweest, had eerder beslo ten tot de oprichting van een nieuwe Franse socialistische party. Deze moest oorspronkelijk alle niet-communistische linkse groeperingen omvatten, maar vertegenwoordigt nu wegens de grote onderlinge verdeeldheid van links, wei- ni^meer dan de oude SFIO zelf. Twee maal zonde^ de socialisten zondag een delegrtie uifcYoor overleg mjjLde linkse republikeinen van Fran^oyw Mitterrand, die elde ^ik Parijs hun geh» congres hieKlèn. Alle ^gingen om,overeenstem ming te bereiken over een gczamenlifc* ke kandidaat lief stuk op tie weigering van Mitt r cs, akkoord te gaan met de oprieh ig van de nieuwe socialistische partyrn en af te stappen van de eis inzake een samengaan met de communisten bij de verkiezingen. Verbitterd keerde zondagavond laat de socialistische delegatie van haar tweede gesprek, gehouden in de woning van een schrijver, terug naar het con gres waar met „boe"-geroep op het noemen van de naam Mitterrand werd gereageerd. Mitterrand, die het bij de presidents verkiezingen van 1965 tegen De Gaulle opnam en toen 45 procent van de stem men kreeg, verklaarde op het congres van zijn „conventie van republikeinse instellingen (CIR) dat hijzelf geen kan didaat wenste te zijn, maar elke kandi daat die links als geheel vertegenwoor- de, trouw zou steunen. Op het derde congres van een linkse groepering in het gebied van Parijs keurde zondag de uiterst-linkse PSU formeel de kandidatuur van haar secre taris-generaal, Michel Rocard, goed. GASTON DEFFERRE weinig kans PARIJS De Franse socialistische partij heeft vannacht aan het slot van een chaotische marathonbijeenkomst Gaston Defferre gekozen tot haar presidentskan didaat, nadat zij een eerder besluit om eerst nog overleg te plegen met commu nisten en andere linkse groeperingen had herroepen. De mogelykheid van een ver enigd links front tegen oud-premier Pompidou bij de komende verkiezingen lykt daarmee definitief van de baan. Defferre, burgemeeste van Marseille, kreeg 2.032 van de 3.570 afgevaardigden naar het congres achter zich. Slechts 227 stemden tegen. Zijn tegenkandidaat, oud-minister Savary, trok zich voor de stemming terug. Aanvankelijk had het congres besloten de aanwijzing van een eigen kandidaat uit te stellen om eerst nog de andere linkse partijen te raad plegen over de mogelijkheid van een gemeenschappelijke kandidaat. De meerderheid bedroeg echter slechts ze ven stemmen, en na de bekendmaking van de uitslag brak een tumult los. Defferre sprak van een onregelmatig verloop en eiste een nieuwe stemming. Als het resultaat van de tweede stem ming gelijk was aan dat van de eerste zou hij zijn kandidatuur intrekken. Daarop besloot het congres met 1.815 tegen 1.500 stemmen over te gaan tot de verkiezing van een presidentskandi daat, waarna Savary zich terugtrok, wat een deel der afgevaardigden vijan dige kreten aan het adres van Defferre ontlokte. Deze werd niettemin met rui me meerderheid gekozen. Het congres besloot toch nog contact op te nemen met de andere linkse partijen, en sprak de hoop uit dat Defferre de steun krijgt van het gehele linkse blok, met inbegrip van de communisten. Dat lijkt zeer onwaarschijnlijke. In een motie werd tenslotte als hoofd doel voor de komende verkiezdnen aan gemerkt „het verzekeren van de neder laag van de neo-gaullistische kandidaat Ppmpidou". Egypte heeft langs de gehele wes telijke oever van het Suez-Kanaal nieuwe onderkomens gebouwd voor de waarnemers van de Verenigde Naties om de veiligheid van het VN-personeel te verzekeren. Zij zijn uitgerust met mo derne apparatuur om de verbinding tus- de verschillende waarnemingsposten te vergemakkelijken. WASHINGTON President Nixon denkt niet aan een versnelde vermin dering van zijn troepen in Zuid-Viët- nam. Met deze vaststelling hebben goedingelichte kringen in Washington zondag gereageerd op een stroom van geruchten over de mogelijkheid van een eenzijdige en stapsgewijze terug trekking van Amerikaanse troepen uit Zuid-Viëtnam, die de komende weken al zou beginnen. Aanleiding tot deze geruchten waren verklaringen van verscheidene republikeinse congresle den, waarin een snelle terugtocht is geëist. Naar in kringen van het Witte Huis echter verluidt, zal Nixon vasthouden aan zijn reeds eerder gestelde voor waarden voor een dergelijke maatre gel, namelijk overeenstemming met Noord-Viëtnam over een wederzijds terugtrekken van de strijdkrachten, een duidelijke verbetering van de mi litaire situatie of een versterking van de gevechtskracht van de Zuidviëtna- mese strijdkrachten. .BILBAO, t— De Guardia Civil in Bil bao heeftMOven mensen, onder wie een katholieke priester en drie meisjes, ge arresteerd op beschuldiging van sa menvat r king ,'met de organLatie van vrije BaskenO^A)- meldt het Spaanse persbureau Euffepa Pres;. Zij zullen door eèn krijgsraad worden be recht. De ETA wil afscheiding van Spanje van de drie noordelijke provincies Alva, Vizcaya en Quipuzcoa en daar een on afhankelijke Baskische staat van ma ken. TEL AVIV Israëlische vliegtuigen hebben zondag een basis van Arabi sche guerilla's in Jordanië aangevallen. Het was een kamp van „volksfront voor de bevrijding van Palestina" ten zuiden van de Dode Zee. Een Israëli sche woordvoerder heeft gezegd, dat de aanval werd uitgevoerd door een klein aantal vliegtuigen die allen veilig zijn teruggekeerd na de operatie van 20 minuten. BERLIJN De Westduitse majoor Hans Joachim Kruse die sinds 3 april verdwenen was, is voor de Oostduitse t.v. verschenen. Hij verklaarde over gelopen te zijn vanwege de toegeno men invloed van de neo-nazistische NPD in de Bundeswehr. Hij verklaar de dat hij tevergeefs geprobeerd heeft de Westduitse nieuwsmedia te over tuigen van zijn bezorgdheid over de NPD-invloed. Kruse maakt er ook bezwaar tegen dat Bonn nog steeds niet het non-pro liferatieverdrag heeft ondertekend. ORLOE (Biafra) Kolonel Ojoe- kwoe, de Biafraanse leider, is op een bijeenkomst van leden van de raad gevende vergadering en de raad van stamhoofden tot generaal bevorderd, zo heeft radio-Biafra zondag gemeld. De bijeenkomst had afgelopen week in Owerri plaats. Volgens de radio hadden de aanwe zigen er bij Ojoekwoe op aangedron gen de strijd voort te zetten totdat Nigeria bereid is vreedzame onder handelingen te beginnen. AJ\i TERDAM rgemeester Samkalden heeft za- terda i het huwelijk jltrokken tussen zijn zoon Robert en mej. Brita Pailina Luymers. Hier het moment waar op de burgemeester het jonae paar hun trouwboekje overhandigt. In het afgelopn weekeinde stond het weer in een groot deel van West-Europa onder invloed van een vlak lagedrukgebied. De acm- wezige vochtige lucht was tot op grote hoogte onstabiel, zodat zien plaatselijk regen- en onweersbuien ontwikkelden. Er zijn hier en daar grote hoeveelheden regen gevallen. Zo werd vanmorgen in Ramspol bijna 20 mm regen afgetapt. Over Frankrijk trekt een storing langzaam naar het noorden. Deze zal morgen ons land bereiken. In verband daarmee wordt er een veranderlijke bewolking verwacht met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien en een zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende rich tingen. In het temperatuurverloop komt niet v*el verandering. Morgen zon op 5.02, onder 20.13; maan op 1.16, onder 7.45 u.

De Vallei | 1969 | | pagina 1