Suikerprobleem onder de loep in „Riet contra Biet" Actie VPRO-leden voor nieuwe omroep Minister Klompé naar Man van La Mancha Geen Russische film op festival Cannes Nur eine Fahrt" in Amateurs Actief" Spaanse liederen in „Verbinding met. Nationaal programma op maandag 5 mei ^Eindp kansspei nen RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S Smidje Verholen en het geheim van De Uylenborgh Hogere omzet bij Vihamij Wm H. Müller verhoogt dividend Verslaving PILOOT STORM TEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE TELEVISIE MORGEN T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN UIT DE KERKEN 100 MILJOEN Pagina 2 MAANDAG S MEI 1969 Als hij Nico en haar samen zag, drukten hem opeens de jaren, dan kreeg hij het gevoel dat zijn geluk zeer wankel stond en dat het niet kon duren. Het was hem niet aan zijn verstand te brengen dat een vrouw van over de veertig in de ogen van een nog zo jonge man als Nico allang ..passé" was. Nico hield veel van haar en zij van hem, maar met lief de had dit toch werkelijk niets te ma ken. Het speet haar dat ze niet bij machte was die zorg van Koen af te nemen. Ze vreesde wel dat hij voor zijn zuster en zwager bepaald geen gezellige logé zou zijn. En Nico liep te piekeren over de laatste brief die hij van Nella gekre gen had. Een verschrikkelijk neer slachtige brief. Als het aan hem lag, zou hij de eerste de beste trein naar Oeynhausen nemen om haar terug te halen. Maar hij kon niet weg, nu de Terborgen bij hun dochter logeerden en de verantwoordelijkheid voor Ho- gerheide op zijn schouders rustte. Het ging over Karel-Christiaan. De dokters, die hem daar onderzocht hadden, waren tot de afschuwelijke veronderstelling gekomen, dat het slechte en late lopen van de jongen, het trage gebruik van zijn linker handje en de moeite die het hem kostte, geluiden voort te brengen en woorden te vormen, in de richting wezen van een beschadiging in de kleine hersenen veroorzaakt door de tangverlossing. Het viel niet te zeg gen in hoeverre het nog terecht kon komen, of hij een licht of een zwaar spastisch kind zou worden. Dat woord zei Nico niets, maar hij was ten diepste geschokt door Nella's wan hoop. Hij wist dat ze bij de minste tegenslag met Karei-Christiaans ge zondheid weer verviel in onvruchtba re zelfbeschuldigingen. Hij zou er nu wel graag met Vera over praten, maar hij kende zijn vaders strenge principes op het punt van opgelegde geheimhouding en hij vreesde dat zij niets wist van hun gang naar Utrecht. Vreemd genoeg viel het hem moeilijk daarover te beginnen. Hij die ande ren wel kon troosten, werd schuw en terughoudend, als hij zelf in de misè re zat. Zijn hart kromp ineen, als hij aan zijn zoon dacht, die misschien ln een beugel zou moeten lopen, ver lamd en mismaaktgeestelijk niet normaal. Van alles haalde hij zich in het hoofd. Oh waarom gaf de Heer hun zo'n onmenselijk zwaar kruis te dragen? Op dat moment werd hij in zijn ge dachten gestoord door een moordda dig gebrul van Claartje, die gestrui keld en languit in het gras geduikeld was. „Kom, sta op Claartje! Het i6 niet erg. Je kunt je geen pijn gedaan hebben in dat zachte gras," zei Vera die al bezig was de appels op te ra pen die uit Claartjes schort gevallen waren. Maar zij bleef voorover lig gen, schopte, trapte en gilde: „Pappaik wil mij's pappa heb ben pappa moet bij Caaltje ko men..." Nico deed geen moeite om haar te troosten, hij pakte het spartelende kind eenvoudig op en droeg het als een bundeltje over zijn schouder naar huis zonder acht te slaan op de schoppende voetjes, die hem soms gevoelig raakten. Claartje, die van haar vader zo'n behandeling niet gewend was, hield van verbazing op met gillen, stak haar armpjes uit naar Vera, die ach ter hen aan kwam en zei, onderbro ken door pathetische snikken: „Mam ma!" Alsof ze in handen van de beul gevallen was en nu regelrecht naar het schavot gedragen werd. Vera lachte haar bemoedigend toe en zei: „Ja hoor, mamma gaat ook mee Claartje naar bed brengen. En de ap peltjes die leggen we op een rijtje in de vensterbank en over een paar daagjes als de zon er goed op ge schenen heeft, dan hebben ze nét zul ke rode wangetjes gekregen als Claartje en dan is pappa ook weer thuis. Weet je wat die dan zegt? Hèwie heeft de appelwangetjes van mijn Claartje in de vensterbank gelegd? Daar wil ik wel eens in bij ten." Vera deed een uitval naar Claartjes gezichtje. „Hap".,. Claar tje schoot in de lach en juichte: „Hap.hap hap Toen Nico haar met een zwaai op haar benen gezet had boven aan het bordes, liep ze uit eigen beweging de gang in en naar de koepelkamer om te helpen bij het uitleggen van de ap pels. Zonder een kik te geven liet ze zich uitkleden en naar bed brengen. Goedgunstig nam ze er genoegen mee, dat Nico het ritueel volbracht van stoeien, instoppen en kusjes ge ven. Vera, die vanuit de verte mocht toekijken, dacht: Hoe spijtig dat juist deze man het geluk van veel kinde ren ontzegd was. Later toen ze thee gingen drinken in de koepelkamer, omdat het op het bordes te vochtig werd, zat Nico in de brede vensterbank uit te kijken over de weilanden en de rivier, waar boven de nevels opkwamen, nu de zon gezonken was en het daglicht ge leidelijk uitdoofde. Een laat zwalu- wenpaar scheerde nog over het gras veld. Ze flitsten telkens in razende vaart voorbij het raam. Vera, aan de ronde tafel achter het theeblad had al een paar keer onder zoekend naar zijn gezicht gekeken. Ze was niet gewend dat hij zo rustig en zwijgzaam was. Ze nd dat hij er neerslachtig uitzag. W i dat nu al leen, omdat Nella er niet was? Ze zocht naar een onderwerp, waarmee ze zijn belangstelling zou kunnen prikkelen, maar zij vond er geen. Het werd in de kamer te donker om te lezen of te handwerken en toch wilde ze niet om de lamp bellen, zo lang hij daar zo afwezig zat. Einde lijk vroeg ze: „Wil je je thee daar hebben?' Ze zag hem opschrikken en het hoofd naar haar toe wenden. „Ach neem me niet kwalijk, Veer, dat ik zo ongezellig ben. Neen ik kom daar wel. Het wordt toch te donker om nog veel te kunnen zien." Hij schoof een stoel bij de tafel en ging tegenover haar zitten. Zijn breed gezicht met de diepliggende ogen zag er weer heel gewoon en vertrouwd uit. Ze gaf hem zijn kopje aan en belde daarna om de lamp. Toen die gebracht was en de gordijnen geslo ten waren, dorst ze wel te vragen: „Weet je al Wanneer Nella terug komt?" „Neen. Het plan was dat ze terug zou komen, zodra haar moeder de kuur beëindigd had, ongeveer eind van deze maand. Maar ik laat haar daar zo lang niet. Als de Terborgen terug zijn ga ik haar halenAl dat tobben is niet goed voor haar." „Wat zeg je me nou? En ik dacht dat ze het er juist zo heerlijk had en dat het Karel-Christiaan zo goed deed?' Hij glimlachte een beetje triest naar haar verbaasd gezicht en zei met een zucht vol ontmoediging: „Karel-Christiaan zal daar niet vooruit gaan en hiér ook nietIk loop er al een paar dagen mee rond. Ik heb een brief van Nella gekregen. Een ellendige brief. En dat ik er nu niet heen kan gaan, dat vind ik nog het ergste van alles... Haar ouders zijn beste brave mensen, maar ze duwen haar nog dieper de put in „Ja maar waarover zit ze dan zo in de put?" „De doktoren daar schijnen van mening te zijn dat Karel-Christiaan lichamelijk nooit helemaal een nor maal kind zal worden, omdat er in zijn hoofd bij de zware bevalling iets beschadigd is. Misschien zal hij met zijn linkerbeentje in een beugel moe ten lopen en zijn linkerhand en -arm zal hij ook niet goed kunnen gebrui ken. We mogen heel dankbaar zijn, als er niet nog meer defecten te voorschijn komen, ook geestelijk." Bij het zien van Vera's dodelijk verschrikt gezicht werd het hem te machtig. Hij drukte de handen tegen zijn ogen en zat daar met trillende lippen. Een ogenblik hing de stilte in de kamer. Vera stond op en liep naar hem toe, ging achter zijn stoel staan, legde haar beide handen op zijn schouders en zei diep bewogen en met licht verwijt: „Jongen, en dat zeg je me nu pas? Daar loop je al die tijd al mee rond?" „Ik kon en niet over praten, echt niet, met niemand! Je denkt mis schien dat ik het meest inzit over Ka- rel-Christiaan. Maar dat is niet zo De jongen blijft mij even lief zoals hij is of zoals hij misschien wordt. (Wordt vervolgd) 4110. De gezapige rust en de overvloed aan zorm- voedsel, vormden een gekende weelde voor de Nau- gish, die eigenlijk nooit anders dan op schrale rantsoe nen hadden moeten leven. Zij voelden zich bij Drago in een veilige haven en beschouwden hem als de Gro te Leider, die hun toekomst verzekerde. Deze gevoe lens van geborgenheid uitten zich in een snelle aanwas van de bevolking; een soort geboorte-explosie zorgde in korte tijd voor verdubbeling van het zielental. Het 54. Een beetje teleurgesteld en enigszins beteuterd keken de beide vrienden elkaar aan. Een rivier of een beek met koel helder water was hun welkom geweest, maar dit moeras waarvan men niet zeggen kon hoe groot het was en waaruit dampen opstegen, die zelfs de paarden afschrikten, zette een grote domper op hun ondernemingslust. „Het is me wat moois!" bromde de edele Courage onthutst. „Heb ik me daarvoor al die dagen bijna een lamme arm gekapt? Ik houd van recht toe, recht aan! En nu dit! Die vervelende Po well Power ook met zijn gezanik over Zuid-Amerika! Geef mij Afrika maar! Toe! Zeg ook eens wat knaap! HILVERSUM Enkele anonieme le den van de VPRO overwegen de op richting van een nieuwe vrijzinnige omroep. Zij hebben daartoe onder de naam „vrijzinnige Omroep 1969" een actiegroep gevormd. Eind vorige week heeft deze groep aan een aantal VPRO-leden en andere mogelijke belangstellenden een circu laire gestuurd, waarin om adhesiebetui gingen wordt gevraagd. Uit de samenstelling van het be stuur, zoals dat op 26 april in Utrecht op de eerste vergadering van de le denraad van de VPRO werd gekozen, en uit uitlatingen van de nieuwe voor zitter Jan Kassies, concludeert de ac tiegroep, dat „over de ruggen van vele vrijzinnige protestanten en sympathisan ten heen de VPRO zich zal ontwikkelen to een soort Eldorado". Eldorado is de door het Hoepla-team opgerichte om roep, die door geringe belangstelling op een mislukking uitliep. De heer Kassies, de eerste niet vrij zinnig-protestante voorzitter van de VPRO, reageerde: „Een dergelijke ac tie zat er in, maar ik ben er niet gewel dig van onder de indruk. Voorlopig ben ik geneigd er niet zo veel betekenis aan te hechten". DEN HAAG Minister Klompé van c., r. en m. zal op 21 mei in de Heer- lense Stadsschouwburg de première van de landelijke tournee van de musical De man van La Mancha bijwonen. De musical is onder d oede genomen van het Operagezelschap Forum uit Ensche de met steun van c., r. en m. CANNES Voor de eerste keer in zestien jaar zal d® Sovjet-Unie geen film insturen voor het filmfestival in Can nes. Het festival wordt van 8 tot 23 mei gehouden. Zowel de Russische experts als de organisatoren -'an het festival vinden, dat er dit - geen Russische film voldoende kv heeft om in Can nes te worden md. HILVERSUM I 18.00 Stereo: Meisjeskoor en licht in strumentaal sextet. 18.19 Uitzending van het Gereformeerd Politiek Verbond. Spreker: Ing. P. van Leeuwen, lid van de Verbondsraad. NCRV: 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.46 Actualiteiten. 19.05 Literama: radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 19.20 NCRV-Vocaal ensemble: Nederlandse volksliederen. 19.45 Stereo: Promenade-orkest en so list: moderne muziek. 20.25 Op de man af, praatje. 20.30 Stereo: Omroep Or kest en solist: klass. en mod. muz. 21.20 De zorg voor het geestelijk gehandicap te kind, rep. 21.50 Nederlands licht allerlei (gr). 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 De Nederl. Kultuurka mer, documentaire pr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.16 Radiojournaal. 18.30 Stereo: Schatten der toenkunst, liede- renprogr. 19.15 The Dutch Swing Colle ge Band. 19.30 Nws. RVU: 19.35 Israël, dat grote andere, door Herman Em- mink. NRU: 20.05 Nieuw Nederlands Cabaret. 21.05 Noordelijk Rhythmisch Strijkorkest (opn). 21.30 Jazz in actie. 22.00 Vrijheid - toekomstmuziek: lichte gr.muz. Bond zonder Naam: 22.20 Denk... Durf... Doe, lezing. NRU: 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojourn. NRU: 22.55 Stereo: Metro's Midnight Music: gevarieerd muz.progr. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.50 In kleur: De Fabedtjeskr. 19.00 Journ. 19.09 Scala: informatief pro- de strijd voor de vrijheid. 20.00 Journ. VARA: 20.20 Nicholas Nickleby, TV- feuill (deel 11). 20.45 Per sekonde wij zer, quiz. 21.15 Achter het nieuws: het vraagstuk van de Rijke Landen. NTS: 22.25-22.30 Journ. 23.00-23.30 Teleac: Filmkunde in het voortgezet onderwijs (les 3 - herh.). NEDERLAND I NTS: 18.50 In kleur: D eFabeltjeskr. 19.00 Journ. 19.03 Scala: informatief pro gramma. KRO: 19.30 Tristan da Cun- ha, TV-film uit de Engelse serie Sur vival. NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 Alledaags Fascisme: Russische docu mentaire film. NTS: 22.30-22.35 Journ. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Lichte grammofoonmuziek. (8.30- 8.33 De Groenteman). 8.50 Morgenwij ding. NRU: 9.00 Uitgebreide reportage of herhaling NRU-programma. 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen en Re naissance (opn). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00-11.02 Nws.). 11.30 Stereo: Ope ra-aria's (gr.). 11.55 Beursberichten. 12.00 Stereo: Opera-aria's (gr.) (ver volg). 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. Overheidsvoorlichting: 12.29 Uitzending voor de landbouw. AVRO: 12.39 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojourn. NRU: 13.30 Spiegel van België muziek en nieuws van onze zuiderburen. 14.00 De lichte muze be licht: filu, iuziek. AVRO: 15.00 Ste reo: Wijs: Joodse wijsheden met Is raëlische en Jiddische wijsjes. 15.05 Stereo: Oude kamermuziek (opn). 15.40 Weerklank uit het verleden (XV, slot)stemmingsbeeld rondom een muzikaal onderwerp. 16.00 Nws. 16.05 Braziliana: lichte muziek uit Latijns- Amerika. 16.30 Land der muzen: kunstkroniek. 17.00 Stereo: Big Band Beat: tnoderne orkestmuziek. 17.35 Jazz Spectrum. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws.). 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde vi site. (12.00 Nws.). 13.00 Nws. 13.03 Ekspreslicht platenprogramma. (14.00 Nws). 15.00 Nws. 15.03 Drie- draai: licht platenprogramma. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Mix: licht platenpro gramma. (17.00-17.02 Nws.). NEDERLAND I NTS/NOT: 11.00-11.50 Schooltelevi sie. AMSTERDAM Een paar honderd scholieren hebben zaterdagmiddag in Amsterdam in optocht een brief naar het kantoor van de officier van justitie gebracht. Zij vroegen om strafvervolging van alle besturen van scholen waar eindexa mens wordën afgenomen. De optocht, waartoe was opgeroepen door de Scholieren Belangen Organisa tie en de Kritische Leraren Organisatie, begon in het Vondelpark. Betoogd werd dat met het afnemen yan idexamens de Wet op de kansspelen; overtre den. De - Meier vap.- vJU d wóu8!°' "5 m£aag" tpLvqi A-ing moet,,fov3gaan. heldsvoorlichting'17 00 Hefdag^lTs leven in de Nederlandse Antillen. Een HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lich te grammof oonmuziek met nws. en ac tualiteiten. 8.00 Nws. 8.11 Stereo: Klas sieke gewijde muziek. 8.30 Nws. 8.32 Voor de vrouw (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Opstanding en nieuw leven in de bijbel, lezing. 10.15 Stereo: Promenade-orkest met zangsoliste: Operaconcert. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelin gen. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws. 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar...). 14.00 Conciliepostbus. 14.05 Schoolra dio. 14.30 Pizz'cato. muzikaal middag- De scholieren? bepleiten een systeem van tentameps. Op hun tocht naar het kantoor van de officier aan de Prinsen gracht maakten zij hun bedoelingen dui delijk door spreekkoren als „Wat eind examen, niks eindexamen" en „Eind examen, kansspel". Na het bezorgen van de brief trok men verder naar het jeugdcentrum Paradiso voor een slot bijeenkomst. serie klankbeelden van Raymundo De- brot. Vandaag: De Arubaanse televi sie. KRO: 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammo- foonmuziek. VPRO: 7.54 Deze dag. DUITSLAND I (Regionaal progr.: NDR: 18.00 Wenn die Musik nicht war', TV-film. 18.30 Kleur: Zandmannetje. 18.40 Act. en sportjourn. 19.26 Kleur: Gefahrlicher Alltag, TV-serie. 19.59 Progr. overzicht. WDR: 18.00 Kleur: Programmaoverz. Aansl.: Kleur: Super-Max, der Meister spion, TV-film. 18.30 Kleur: Voor de kleuters. 18.40 Journ. en Goedenavond. 19.20 Kleur: Robert Houdin, de tove naar, TV-film. 19.30 Kleur: TV-portret) 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Filmre portages. 21.00 Kleur: Quiz. 21.45 TV- discussie. 22.30 Journ., commentaar en weerbericht. 22.50 Muzikaal progr. DUITSLAND II 18.05 Actualiteiten en muziek. 18.40 Kleur: Circusprogr. 19.10 Kleur: König- lich Bayerisches Ambtsgericht, TV-film. 19.45 Nws., act. en weerber. 20.15 Film- reportage. Aansl.: Nws. 21.00 Two for the Seasaw, Amerikaanse speelfilm. 22.50 Nws. en weerbericht. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal van gister avond. 10.30 Reportagë. 11115 Beatpro- gramma. 12.00-13.30 Actualiteitenkro niek met internationaal persoverzicht en journaal van de vorige avond. 16.35 Nws. 16.40 Voor dr kinderen. 16.55 Kleur: Voor de kindOen. 17.10 Voor de kinderen. 17.55-lrtf0 Nws. DUITSLAND II 17.30 Nws. en weerber. 17.35 Raum 1st in der kleinsten Hütte, TV-film. cylinderschip fungeerde als incubator en het kleine grut schoot als paddestoelen op in de kweekkamers. Eenmaal per etmaal mocht het jonge goedje naar de wal zwemmen om Oom Drago te begroeten, die er een gewoonte van maakte om dan wat extra lekkernijen voor ze te hebben. Op die manier wist hij zich reeds vroeg van hun genegenheid te verzekeren. „Jullie gaan een grote toekomst tegemoet, ventjes" beloofde hij zoet sappig. moeten we soms omkeren en zeggen dat de tocht mis lukt is?" „Dat nooit Sir Patrick! antwoordde Tekko fier. „We moeten proberen er om heen te trekken". En dat deden zij dan ook. Het moeras bleek echter zo uitgestrekt te zijn dat het devies tenslotte luid de: „Er door heen!" Sir Patrick hing zich de patronen- gordel om de nek, hief het geweer hoog boven het hoofd en stapte als eerste het gore water in. Tekko volgde en met hun rijdieren aan de teugel waadden zij tot het middel door het moeras. „Blub!Blub!" Plotseling zakte Sir Patrick weg en kwam niet meer boven. Grote bellen vertelden alleen waar hij onder gegaan was. Willen wij strijd of samenwerking met de (suiker)-industrieën van de ontwikke lingslanden en de onze? Moet de Neder landse ontwikkelingshulp beperkt blij ven tot „hulp" in de vorm van gelde lijke bijdragen en vrijwillige dienstver lening, of komen er herverdeling van industriële taken en grondige vernieu wing en democratisering van de we reldhandel aan te pas? In het laatste geval; moeten wij dan niet oppassen dat dit niet ten koste zal gaan van on ze nationale en Europese belangen in landbouw, industrie en werkgelegen heid? Deze en soortgelijke vragen worden besproken in het programma „Denk beeld" dat de NTS op dinsdag 6 mei van 20.50 tot 21.40 uur op Nederland 2 onder de titel: „Riet contra Biet" uit zendt. Dit naar aanleiding van de zoge naamde Rietsuiker-actie die door be paalde groepen in Nederland wordt ge voerd en waartegen bezwaren en beden kingen worden geopperd vanuit de we reld van de Nederlandse bietenbouw en bietsuiker-industrie. In een directe uitzending uit de fa briekshal van de Verenigde Coöperatie ve Suikerfabriek Dinteloord", de grootste bietsuikerfabriek ter wereld, discussiëren onder leiding van H. F. Heymans, parlementair redacteur van 1231: „Zeg, luister eens, vriend Verholen," zei Gozewijn van Uylen. „U blijft toch gezellig een weekeindje bij me logeren, hè! Wel sakkerloot! U heeft zo goed voor me gezorgd, toen ik ziek was. Daar mag ik best eens wat voor terugdoen, vind ik. Kom op, we sluiten de zaak. Het is bijna tijd en ik verkoop vanmiddag tóch niks meer. En dan nodig ik U uit voor een lekker etentje op de Grote Markt in De Posthoorn!" „Ah juist..., de Posthoorn," grinnikte smidje Verholen, die wel wist, dat elke stad met ook maar een béétje zelf respect het onmogelijk zonder een „Posthoorn" kon doen... „Tja, dat was dom van me," peins de Gozewijn, toen ze even later op het Posthoorn- tèrrasje zaten aan de dromerig-stille Grote Markt. „Ik ben veertien dagen lang als een idioot tekeer gegaan in het Rijkhuyzer Bos. Het eind van het liedje was, dat ik een mooi proces-verbaal aan mijn streepjesbroek kreeg. Ik heb nu eenmaal opstaand hout vernield..., bomen omgehakt en zo..., maar dat ik berekuilen groef, is natuurlijk je rein ste waanzin!" „Toch zult u de aangerichte scha de wel moeten vergoeden," zei de smid en hij keek vertederd naar het romantische paardetram- metje, dat rustig over de Grote Markt sukkelde. In Ravelijn was de nerveuze gejaagdheid van de moderne tijd blijkbaar nog niet doorgedrongen... „Ik vrees, dat U gelijk heeft," zuchtte de boek handelaar. „En vond ik dat goud nu maar, dan kon ik de schade makkelijk vergoeden. Eilaas..., dat goud zal ik wel nooit vinden." het Algemeen Dagblad: drs. G. J. van Apeldoorn van de Economische Facul teit aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, dr. Ir. J. J. Eshuis, president- directeur van de Centrale Suikermaat schappij te Amsterdam, ir. F. C. de Jong, secretaris van de Suiker Unie, drs. J. P. Pronk van de Nederlandse Economische Hogeschool in Rotter dam, de heer P. Reckman, secretaris van de Sjaloomgroep en mr. J. F. G. Schlingemann, lid van de Tweede Ka mer voor de VVD. Bij deze rechtstreekse uitzending is ook publiek aanwezig dat bestaat uit be langstellenden uit de kringen van de bietsuikeractie en dat met korte inter rupties en vragen aan de discussie mag deelnemen. Wie aanwezig wil zijn kan zich schriftelijk of telefonisch opgeven bij de NTS, Denk-beeld Maatschappe lijk, Emmastraat 54 te Hilversum, tel. 02150—81110, toestel 2503. De regie van deze uitzending is in handen van W. van Baarle, de eindre dactie in die van S. Jelsma. Redactio nele medewerking wordt verleend door H. van den Berg. Mevrouw W. Prummel uit Leeuwar den, lid van het koor „Animato", schrijft al enige jaren opera-libretto's die met succes worden uitgevoerd. On langs heeft zij een nieuw stuk geschre ven, „Nur eine Fahrt", dat „Animato" te zijner tijd gaat opvoeren. 60 leden van het koor zijn al maandenlang bezig met de repetities. Bij de eerste kos tuum-repetitie is een NTS-team ge weest en uit de opnamen die toen zijn gemaakt is het programma „Amateurs actief", dat de NTS dinsdag 6 mei van 21.40 tot 22.05 uur op Nederland 2 uit zendt, samengesteld. De Opera speelt zich af op een schip dat verschillende havens aandoet en tenslotte terechtkomt bij de Bey van Algiers. De muziek voor deze opera is afkomstig uit de meest uiteenlopende werken, o.a. Wagners „Fliegende Hol lander", een matrozenkoor, Meijer- beer's "L'Africain", Rossini's „L'Ita- liana in Algerië", en „Die Czardasfür- stin" van Kalman. Voorts zijn er popu laire en folkloristische melodieën en liederen in verwerkt. Mevrouw Prum mel heeft de tekst in het Duits geschre ven omdat zij dat dé taal acht voor opera- en operettelibretto's. Samenstel ling en regie van deze uitzending zijn in handen van Frans Boerlage. rr Het NTS-programma „Verbinding met..." van 6 mei komt weer uit Lon den, waar de sopraan Vittoria de los Angeles, begeleid door Gerald Moore, optreedt. Zij zal traditionele Spaanse liederen, liederen van Gabriel Fauré, populaire liederen van Maurice Ravel en Spaanse liederen uit de 20-ste eeuw zingen. De NTS zendt dit programma van 22.05 tot 22.30 uur op Nederland 2 uit. Het kan in kleur worden ontvangen. Op maandag 5 mei heeft het Natio naal Programma van de NRU, dat uitgezonden wordt van 20.05-24.00 uur via Hilversum II, een luchtig karak ter. Het begint met een uur Neder lands cabaret, samengesteld uit gram mofoonplaten-opnamen door Joop de Roo. Van 21.05 tot 21.30 uur kan men luis teren naar het Noordelijk Ritmisch Strijkorkest o.l.v. Frits Smienk.. Daar na volgt een half uur jazz door het Benny Baily-kwintet. Van 22.00 tot 22.20 uur: een programma van vrij heidsliederen, samengesteld door Har ry Gaarenstroom en Aad Bos. Na het nieuwsbulletin van 22.30 en de actualiteiten concerteert van 22.55 tot 23.55 uur het Metropole Orkest o.l.v. Dolf van der Linden onder de titel „Metro's Midnight Music". Ned. Herv. Kerk: Aangenomen: naar Wormerveer: J. Vis- beek te Kats en Wilhelminadorp. Geref. Kerken: Beroepen: te Almkerk: C. H. Appelo te 's-Gravenhage-Escamp. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Deil c.a.: B. C. Juckema te Marknesse; te Genderen (toez.): T. J. Kamerbeek te Rouveen; te Haaften: A. Vlietstra te Waarder. Aangenomen: naar Zaandam (toez.): G. Lijzenga te Bergum (Fr.); naar Utrecht als ziekenhuispred.: J. Sierat te Wes tervoort. Geref. Kerken: Beroepen: te Drachten (wijk Zuid): W. Haverkamp te Aalsmeer. Geref. Kerken Vr(jgemaakt: Beroepen: te Enschede-Zuid-West: C. J. Smelik te Bunschoten-Spakenburg; te Grootegast: A. R. Bosman te Gees. Bedankt: voor Leens: T. Dekker te Goes; voor Schiebroek-Hillegersberg: D. Noort te Tiel-Zaltbommel. Chr. Geref. Kerken: Beroepen: te Gorinchem: B. Witzier, kandidaat te Apeldoorn. ARNHEM De grootste omaeértij- ging werd wederom behaald in de af deling centrale verwarmingsartikelen. Nu ruim 75 pet. van de woningen met cv-installaties worden opgeleverd, is een stijgende tendens waarneembaar pok bestaande woningen van centrale verwarming te voorzien, aldus de direc tie van N.V. Verenigde Industrie en Handelmaatscahppij (Vihamij) in het jaarverslag 1968. De omzet exclusief agenturen voor 1968 was f 132,1 miljoen (v.j. f 116,9 mil joen) verscherpte concurrentie in enke le sectoren deed het gemiddeld bruto winstpercentage dalen van 17 pet. tot 16,5 pet. Door de hogere omzet steeg het bedrag van de brutowinst op voor- raadszaken echter met 10,1 pet. tot f 21,8 miljoen. Ten opzichte van 1967 stegen de totale kosten, inclusief de af schrijvingen op duurzame bedrijfsmid delen en de voorzieningen voor achter stallige vorderingen, met 8,7 pet. tot f 18,4 miljoen. De personeelskosten be droegen hiervan f 11,4 miljoen hetgeen 7,5 pet. hoger was dan in 1967. De winst over 1968 bedraagt f 1,9 miljoen (v.j. f 1,6 miljoen). Voorgesteld wordt het di vidend te bepalen op 1.1 pet. (v.j. 10 pet). De omzet over de eerste maanden van 1969 had een bevredigend verloop. Voor 1969 moet ten gevolge van externe fac toren rekening worden gehouden met een onvermijdelijke kostenstijging. De ze kostenstijging zal door verdere groei van de omzet moeten worden opgevan gen. De geleidelijke versterking van het verkoopapparaat en de voortdurende aanpassing van het artikelprogramma zijn daarop gericht. Gezien de behoefte aan financieringsmiddelen, is het wen selijk de liquide middelen verkregen uit de overdracht der deelnemingen in ei gen bedrijf aan te wenden. Dit resul teert in 'n interestbesparing die opweegt tegen de voorheen verkregen inkomsten uit deelnemingen. AMSTERDAM De totale omzet van de Persil-groep Nederland (huishoud- wasmiddelen en chemische industriële produkten) zal dit jaar de honderd mil joen gulden overschrijden. Dit deelde de president-directeur van de Neder- landsche Persil Mij. mede op een pers conferentie naar aanleiding van de bouw van een nieuw hoofdkantoor in Amstelveen. De groep heeft haar marktaandeel in de loop der jaren tot bijna 30 procent kunnen uitbreiden. DEN HAAG WM. H. Müller en Co. heeft',over 1968 winst behaald van f 13,6 miljoen tegenover f 10,3 mijjoen in 1967. Aan de op 5 juni te houden'aan- - i eelhoudersveargadering zal worden voorgesteld over 1968 op het met f 3,1 miljoen verhoogde aandelenkapitaal een dividend uit te keren- van 22^p*t. (1967: 20 pet) op de gewone aandelen en van 6 pet op de preferente winstdelende -aandelen. Ter vereenvoudiging van de kapitaal- stuctuur zal aan houders van 5 pet pre ferente winstdelende aandelen der c.v. nationaal bezit van aandelen WM. H. Müller en Co. het aanbod worden ge daan hun aandelen om te wisselen in gewone aandelen van deze vennootschap en wel in de verhouding van nom. f 3.000 preferente aandelen, ex divi dend over 1968, tegen nom. f 1000 gewo ne aandelen, ex dividend over 1968. Uit deze omwisseling zal bij de vennoot schap een fiscaal vrij agio resulteren van f 666,67 per omgewisseld preferent aandeel, terwijl voor aandeelhouders de omwisseling geen fiscale consequenties zal hebben. Een nader bericht hierover zal omstreeks 20 mei tegelijkertijd met het jaarverslag verschijnen, zo deelt de directie mee. TAe Spaanse literatuur levert door de politieke omstandigheden weinig uitschieters op. Wenceslao Fernandez Florez, die in 1964 overleed, is aan die druk ontkomen door in het buitenland te schrijven. Zyn roman 'Silencio' (Stil ten der stemmen) is een opmerkelijk boek, dat niet onder staatstoezicht heeft gestaan. Het boek is uitgegeven in de se rie Amstel Literaire Vierkanten van de uitgeversmaatschappij L. J. Veen N.V. uit Amsterdam. De serie bestaat uit uitgaven op een hoog literair niveau. Dat kenmerk heeft ook „Stilte der stemmen". Het verhaal gaat over een jonge intellectueel, die na een voorspoedige studie weer in zijn geboorteplaats terugkeert. Door zijn vrienden raakt hij echter in contact met de alcohol, die zijn verdere leven vergiftigt en hem vereenzaamt. Zelfs zijn vrienden laten hem in de steek. Ook de invloed van zijn verloofde, die hem probeert te redden van de onder gang, kan hem niet meer baten. In een korte en zeer effectieve stijl voortreffelijk vertaald door prof. dr. mr. J. A. van Praag, schildert Florez de psychische gesteldheid van de hoofd persoon, Felix Millan, die zelfs zijn baan als leraar aan de plaatselijke mid delbare school moet opgeven door zijn drankzucht. De compositie van het verhaal lijkt, wel een beetje op het klassieke drama. Na een expositie, waarin het pro bleem wordt gesteld, volgt een korte loutering, waarin de hoofdpersoon zijn fouten inziet, maar toch kan hij niet aan zijn noodlot ontkomen. Het verval tot de diepste eenzaamheid leidt bij Millan alleen nog maar tot zijn aan hankelijkheid en afhankelijkheid van de „fles", waardoor hij tot een geestelijk en lichamelijk wrak wordt. De breuk met en het vertrek van zijn verloofde ervaart Millan dan ook als een bevrij ding, als een niet meer gebonden zijn aan de hem omringende maatschappij, waardoor hij zich helemaal kan over geven aan de geneugten van de fles. Al met al een opmerkelijk boeiend boek.

De Vallei | 1969 | | pagina 2