„Wij zullen de zaken flink aanpakken..." Burgemeester G. Heij van Scherpenzeel geïnstalleerd Troosteloze puinhoop werd een sieraad van de Gelderse Vallei De Betuwe bloeit weer HERVORMDE SCHOLEN IN VEENENDAAL WOONDEN PLECHTIGHEID NIET BIJ DODENHERDENKING 1969 Veel belangstelling voor uitvoering van D.E.S. Grote belangstelling op de Grebbeberg MOEDERDAG REIN KOK Opgeruimd staat netjes Vier gewonden bij botsing in Kesteren Marokkaan reed kamer in Veiling Kesteren Eisen Autonomie Grebbe Kransen Felicitaties Materiële schade Be j aardentocht Rode Kruis BEKENDMAKING VEENENDAAL - In vele steden en dorpen in ons land vond gisteravond de nationale dodenherdenking plaats De plechtigheden concentreerden zich in de Gelderse Vallei en op de Utrechtse Heuvelrug voornamelijk op de Grebbeberg9 maar ook in VeenendaalAmerongen en Leersum nam een groot aantal inwoners aan de herden kingen deel. In Renswoude en Scherpenzeel werden de doden zaterdagavond herdacht. SCHERPENZEEL „Tijdens de 33-jarige ambtsperiode van mijn voorgan ger, inr. Hoytema van Konijnenburg, is Scherpenzeel van een troosteloze puin hoop in 1940 tot een sieraad van de Gelderse Vallei geworden. Het is geen een voudige taak hem op te volgen". Deze lovende woorden over zijn voorganger sprak de nieuwe burgemeester van Scherpenzeel, de heer J. Heij, tijdens de in stallatierede zaterdagmorgen in een buitengewone raadsvergadering, gehouden in de conversatiezaal van het bejaardencentrum Het Huis in de Wei. Om tien uur werd de nieuwe burge meester feestelijk ontvangen bij de ge meentegrens tussen Renswoude en Scherpenzeel. Hij werd daar verwel komd door de loco-burgemeester en de gemeentesecretaris. Aan zijn vrouw en zijn dochter werden bloemen aangebo den. Vervolgens stapte het burgemees tersgezin in een open koets, en verge zeld door een ruitergroep van De Val- leiruiters en het muziekkorps Caecilia, begon het toen de tocht naar Het Huis in de Wei. Om 10.30 uur begon daar de installatievergadering. Na het openingsgebed en het voorle zen van het Koninklijk Besluit van 3 april waarbij de heer Heij benoemd werd, hield de heer J. van den Ham, de loco-burgemeester, een toespraak. Hij gaf in het kort een karakterschets van Scherpenzeel en wees er op dat het burgemeestersambt in een kleine gemeente als Scherpenzeel andere ei sen stelt dan diat in een grote gemeente. „Hier zult u niet alleen burgemees ter moeten zijn, maar obk werkelijk burgervader. Het persoonlijk contact met de bevolking staat hier centraal aldus de heer Van den Ham. Ook voor de nieuwe „first lady", mevrouw Heij zag de loco-burgemeester in Scher penzeel vele taken. Tenslotte merkte hij nog op dat de vele relaties van de heer Heij in Arnhem en Den Haag van veel nut voor Scherpenzeel zou den kunnen zijn. ren kennen zullen we beiderzijds enige tijd nodig hebben, maar ik ben er ze ker van dat er wederzijds veel vertrou wen is. Een bredere oriëntering in Scherpenzeel zal voor mij een eerste noodzaak zijn. Nu het woonprobleem is opgelost en mijn gezin en ik ons over veertien dagen hier zullen vesti gen, hoop ik daarmee snel een begin te maken". De heer Heij sneed vervolgens enke le hoofdzaken van het toekomstig be leid aan. „Het beginsel van de plaat selijke autonomie is een zeer belang rijk punt waar we mee te maken zul len krijgen. We zullen trachten het ge meentelijk zelfbestuur een zo goed mo gelijke inhoud te geven. Het beleid voor de werkgelegenheid zullen we in samenwerking met het bedrijfsleven nog beter proberen te Loóo-burgemester J. Ham hangt de heer ambtsketen om. van den J. Heij de De nieuwe burgemeester werd bi) de gemeentegrens opgewacht dooi de gemeentesecretaris en de loco burgemeester. Pagina 3 MAANDAG 5 MEI 1969 KESTEREN De Betuwe staat weer in bloei. Tijdens het afgelopen weekeinde hebben duizenden dagjesmensen van de bloesempracht geno ten. De belangrijkste verkeersknooppunten konden de stroom auto's nau welijks verwerken. Ook op de veerponten was het een enorme drukte, die vaak lange files veroorzaakte. Er werd meer dan voorgaande jaren gebruik gemaakte van de VVV-bloesemroutes. De grote drukte wordt tijdens de beide volgende weekeinden verwacht, want dan pas zal de bloesempracht het mooist zijn. De dodenherdenking op de Grebbe- berg. ADVERTENTIE ZONDAG 11 MEI Wie moeder écht wil verwennen, slaagt 't best bij christelijke oratoriumvereniging „Eu- phonia" uit Rhenen, die respectievelijk ten gehore brachten „Nimrod" van E. Elgar en de slotkoraal uit "de Johan nes Passion. De aalmoezenier dr. P. C. M. J. Vriens hield een korte toespraak, die eindigde met een gebed. Nadat om acht uur twee minuten stilte in acht waren genomen, werden talrijke kransen gelegd, onder andere door de bevelhebber van de landstrijd krachten, de luitenant-generaal W. van Rijn, die daarbij werd geasiissteerd door de generaal-majoor V. d. Wolf na mens de chef luchtmachtstaf en door de commandeur Woldering, namens de chef marinestaf. i Als tweede legde burgemeester jhr. Mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal een krans namens de ge meente en namens de burgerij. Vele andere deputaties volgden, zoals de voorm. Binnenlandse Strijdkrachten, Irene", het voormalig KNIL, de voorm .Binnenlandse Strijdkrachten, het voorm. 8ste Regt. Infanterie, ver enigingen van oud-strijders alsmede de Nederlandse oorlogsgravenstichting. De plechtigheid werd besloten met het „Wilhelmus", gespeeld door de KMK en een rondgang langs de gra ven. Aan het hoofd van die stoet lie pen de chefs van staven en Rhenens burgemeester. Op het militair ereveld „Grebbe- berg' in Rhenen, waar 436 Neder landse gesneuvelden uit de tweede we reldoorlog hun laatste rustplaats heb ben gevonden, voornamelijk gevallen in de strijd op de Grebbeberg tijdens de meidagen van 1940, vond zondag rond het nationaal legermonument voor het eerst sinds 1945 de militaire herdenkingsplechtigheid plaats in de avonduren, waardoor deze gecombi neerd kon worden met de burgerlijke herdenking. Daarvoor bestond grote belangstelling van de zijde van de Rhenense ingezetenen. Maar ook vele RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter open bare kenpis, dat zij op dinsdag 6, woensdag 7 en donderdag 8 mei 1969 langs de normale route een vrachtauto zullen laten rijden, waarmee grof tuin en huisvuil kan worden meegegeven. Hierbij dient net volgende in acht te worden genomen: 1. alle vuil dient net jes te worden verpakt en gebundeld: 2. ieder pak, èoos of bundel mag niet zwaarder zijn dan 15 kg; 3. er wordt geen grotere hoeveelheid dan 1 m3 mee genomen; 4. ofschoon wel op dezelfde dag wordt gereden als met de roltrom- melauto, dient men het grof vuil vroeg tijdig langs de weg te zetten, omdat het tijdstip van ophalen niet gelijk is aan dat van het ledigen van de emmers. Voorts wijzen wij er nogmaals op, dat bij het ledigen van vuilnisemmers in geen geval grof vuil wordt meegeno men, zodat het langs de weg zetten op andere dagen dan de hierboven genoem de geen zin heeft. Degenene, die meer dan 1 m3 grof vuil heeft mee te geven, dient dit aan gemeentewerken op te geven vóór de 1 of 3e dinderdag van de maand, waarna dit vuil tegen betaling va, f 2,50 per m3 zal worden meegenomen. Voor zwaar vuil, zoals steenpuin, bo men en dergelijke, is een bedrag van f 5,- per m3 verschuldigd. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de maandag route op donderdag wordt gereden. Rhenen, 2 mei 1969. B. en w. voornoemd, De secretaris W. C. Pieters. De burgemeester, I*. Bosch van Rosenthal. voeren. Verder zullen zaken als sane ring en sociale voorzieningen onze aandacht vragen". De nieuwe burgemeester zal ook veel aandacht besteden aan de nood zakelijk geworden schaalvergroting, die bereikt kan worden door samen werking met de omliggende gemeen- tne. Tenslotte zei hjj nog: „Ik wil een goede communicatie tussen bestuur ders en bestuurden bevorderen. Een voorwaarde daarvoor is dat ik in de uitoefening van mijn ambt boven alle partijen zal staan". Na de installatierede werd de heer Heij toegesproken door de nestor van de raad, de heer H. Berendse, en door de gemeentesecretaris de heer B. van den Brink. De heer Berendse was het geheel met de burgemeester eens over het belang van samenwerken en sa men doen: „Uw ideeën daarover spre ken mij zeer aan, want ik ben van me ning dat op die manier de beste re sultaten bereikt kunnen worden". De heer Van den Brink verzekerde de bur gemeester dat hij hem op ieder ge wenst moment aan de jas kon trekken, als hij in de begintijd inlichtingen no dig had. Na de toespraken sloot de heer Heij de raadsvergadering met een dank woord tot de twee voorgaande spre kers. „Wij zullen hier in Scherpen zeel de zaken flink aanpakken. Er is hier een goede staf, waar ik veel ver trouwen in heb". Tot slot werd na de raadsvergade ring het woord gevoerd door een ne gental sprekers, die allen drie minu ten toegewezen kregen om de heer Heij te feliciteren met zijn benoeming. Achtereenvolgens spraken dhr. mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, dhr. A. Bennis (loco-burgemeester van Arn hem), dhr. B. Roest (voorganger Ge reformeerde Gem. in Scherpenzeel), dhr. G. J. Numan (burgemeester van Harderwijk, namens de kring van bur gemeesters van de N.W.-Veluwe), dhr. H. Alberts (lid van Prov. Staten van Gelderland), dhr. ds. G. C. Foeken (dominee van Ned. Herv. Kerk in Arn hem), dhr. L. J. Regt (voorzitter van de Gelderse C.B.T.B.), dhr. Timmer (voorzitter CHU-kamerkring in Arn hem) en dhr. H. Heij (broer van de burgemeester). In zijn slotwoord bedankte de heer J. Heij alle sprekers voor hun vrien delijke woorden en wees hij er nog maals op dat een goede samenwerking tussen burgemeester en raad onontbeer lijk is. 's Middags werd door de bevolking veel gebruik gemaakt van de moge lijkheid om persoonlijk met de burge meester kennis te maken op het ge meentehuis. KESTEREN Op de Noord-Zuidver- binding tussen Kesteren en Ochten ver oorzaakte tijdens het afgelopen week einde de heer A. van H. uit Kesteren een aanrijding toen hij plotseling op de weg wilde keren met zijn auto. Uit de richting Kesteren naderde een auto, be stuurd door H. B. uit Uden, die nog wel sterk afremde maar een aanrijding niet kon voorkomen. Er ontstond materiële schade aan beide voertuigen. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. KESTEREN De prijzen van de aan gevoerde produkten bij de veiling te Kesteren waren als volgt: Goureinette: I 65-75: 137. Golden Delicious: I 60-65; 49; I 65-70; 59; I 70-75: 70; I 75-80: 70; II 60-65: 37- 45; II 65-70: 45-58; II 70-75: 57-65; II 75-80. 61-66; II 80-85: 60-62. Jonathan: II 60-65: 26-36; II 65-70; 45-48; II 70-75: 51-53; II 75-80: 38-46. Winston: I 55-60: 46; I 60-65: 65; I 70-75: 85; I 75-80: 88. Conference: I 55-60: 52-53; I 60-70: 67-70. Kasaardbeien (Glasa): EI 113-132 p. doosje a 200 gram 10.500 d.; II 88-108 p. doosje a 200 gram. Prijzen genoteerd in centen per kg tenzij anders is vermeld. Gisteravond zijn in een groot aantal Veenendaalse kerken kanselboodschappen afgekondigd, waarin werd geprotesteerd tegen de dodenherdenking op zondag. Besloten werd er niet aan deel te nemen, niaar zelf een herdenking te houden na afloop van de middagdienst (Een en ander vond plaats in de Hervormde Kerken (Gereformeerde Bond), in de Chr.-Geref. Kerken en in de kerk van de Geref. Gemeente. Er werd een minuut stilte in acht genomen en er werden twee coupletten van het volkslied gezongen. DROGISTERIJ PARFUMERIE Gelderland, hoek Hoogstraat VEENENDAAL TEL. 12656 ELST Vrijdagavond hield gym nastiekvereniging DES haar jaarlijkse uitvoering in de gymzaal van de O.L. School aan de Rijksstraatweg. Zeker tachtig personen, voor het merendeel ouders van de kinderen woonden de demonstraties by. Voor de pauze lieten de 4 tot 12-jari- gen zien, wat zij het afgelopen seizoen geleerd hadden, zoals bijv. ritmische gymnastiek en vrije ofeningen. Ook het klompendansje, door de kleinsten opge voerd, viel geweldig in de smaak. De leden tussen 12 en 20 jaar traden de pauze voor het voetlicht. Ook zij oogstten met hun vrije oefeningen, de evenwichtsbalk en de brug ongelijke leg gers veel succes. Tenslotte was er een verloting met aantrekkelijke prijzen die door de Els- terse winkeliers ter beschikking waren gesteld. Vervolgens hing de heer Van den Ham de nieuwe burgemeester de ambtsketen om, waarna de heer Heij zijn installatierede hield. Hij zei te vertrouwen op een zo goed mogelijke samenwerking met de raad en merkte op: „Wij zijn hier van meet af aan zo hartelijk door u ontvangen, dat wij ons nu reeds thuis voelen". Na de lo vende woorden over zijn voorganger mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg richtte de nieuwe burgemeester zich tot de raadsleden in het bijzonder. „Onze opgave is: in eenvoud en kracht samen te werken ten goede van Scher penzeel. Maar een goede en construc tieve samenwerking betekent geens zins het verdoezelen van de eigen me ning. Wij zullen in de toekomst dan ook zeker wel eens met elkaar in bot sing komen, maar wij zullen elkaar steeds vinden als wij allen dit doel voor ogen hebben: het naar beste we ten behartigen van /de zdken van Scherpenzeel. Om elkaar goed te le- Bij het verzetsmonument op de Kerke- wijk in Veenendaal werden dit jaar geen bloemen gelegd door leerlingen van de zeven hervormde scholen. Het schoolbestuur besloot, onder voorzit terschap van ds. A. Vroegindewey, om geen leerlingen naar de plechtigheid af te vaardigen, omdat deze op zondag plaats vond. Het bestuursbesluit volg de na het antwoord van burgemeester en wethouders op vragen van de SGP- fractie om de dodenherdenking op za terdag te houden. Het college wilde hier niet op ingaan, omdat de sobere plechtigheid de zondagsrust geenszins in gevaar zou brengen. Het bestuur van de hervormde scholen besloot ver volgens om geen der zeven scholen te laten vertegenwoordigen bij de doden herdenking in Veenendaal. nabestaanden, tot zelfs uit Zeeland, waren naar de berg gekomen. Medewerking werd verleend door de Koninklijke Militaire Kapel en de KESTEREN Bij/gen frontale bot sing tussen twee -*j§|-sonenauto's op de Noord-Zuid verbinding in Kesteren zijn vannacht vier personen gewond geraakt. Een auto, h&tuurd door de heer A. v. d. L., M&jÉfÖss, die uit de richting Rhenen -» werd gegrepen door een tegenliggMF bestuurd door mej. I. B. uit Wagfcningen. De auto waarin de dame reed raakte door on verklaarbare oorzaak in de slip. Een studente uit Utrecht die bij mej. B. in de auto zat moest met ernstige verwondingen in het Juliana-zieken- huis te Veenendaal worden opgeno men. De bestuurder van de andere au to en zijn passagier werden evenals mej. B. door de EHBO in Kesteren be handeld en later in de nacht werden zij naar hun woning vervoerd. KESTEREN Eèn Marokkaan is tij dens het afgelopen weekeinde met zijn bromfiets in volle vaart de huiskamer van de familie N. in de Jan Tóorop- straat in Kesteren binnen gereden. De bromfiets raakte bij de ongewilde ma noeuvre total loss, terwijl ook de spie- gelruit'van de woning het moest ontgel den. De Marokkaanse gastarbeider kwam in volle vaart op een bocht af, kon niet snel genoeg remmen, reed vervolgens door een platsoentje en een tuin en kwam in de woonkamer van de familie N. tot stilstand. Wonder boven wonder deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. RENSWOUDE De bejaardentocht van de afd. Renswoude van het Ned. Rode Kruis zal dit jaar gehouden wor den op woensdag 11 juni 1969. Deelnemers hiervoor wordt ver zocht zich vóór 19 mei te melden bij me vrouw Lans, Taets van Amerongenweg 42. I

De Vallei | 1969 | | pagina 3