Luchtrace over de Oceaan blijft spannend 25 GOLDEN FICTION FILTER-KINGS 1 nu Onwetendheid is grootste oorzaak van bosbranden VERSTOPPING? JONGE-BANDEN de JONGE BANDEN Bonden leggen T. en D.-Verblifa een zestal eisen voor totaal nieuw en mild amerikaans Jaarlijks gaan 900 hectaren hos en hei verloren BRILLEN EN GEBITTEN IN ENGELAND VEEL DUURDER RIJSCHOOLHOUDERS IN ITALIË KNOEIDEN RUSSEN WEIGERDEN DUITSER ASIEL Zeeuwse vlag voor Zeeland (V.S.) Onder overweldigende belangstelling organiseerden wij vorig jaar in Apeldoorn banden- inspectiedagen. Deze unieke gelegenheid bieden wij U dit jaar weer. De vacantia en zomer-uitstapjes staan voor de deur. Maak nu gebruik van deze betrouwbaarheids inspectie. In onze moderne hal( speciaal uitgerust voor deze inspectie bieden wij alle automobilisten uit Apeldoorn en omgeving een kosteloze bandeninspectie. Deze duurt 10 a 15 minuten. Op een controlekaart geven wij de toestand van de banden zwart op wit DE In samenwerking met Michelin aan ons bedrijf ARNHEMSEWEG 64 - APELDOORN. De controle heeft plaats op: van 10.00-12.30 uur 14.30 - 20.00 uur Maandag 5 mei Dinsdag 6 mei Woensdag 7 mei Donderdag 8 mei Vrijdag 9 mei Zaterdag 10 mei van 9.00-13.00 uur. Een leuk souvenir ligt op u te wachten loopvlakvernieuwing in onze eigen fabrieken levering van nieuwe banden voor bedrijfs- en personenwagens gespecialiseerd in Michelin X ombouwen van gewone banden naar Michelin X radiaalbanden opsporen en verhelpen van elke verkeerde wielstand statisch en dynamisch balanceren van band/wiel in elke afmeting. DINSDAG 6 MEI 1969 NEW YORK De Britse pilote, Sheila Scott, die de vlucht van Engeland naar de Verenigde Staten alleen heeft gemaakt in haar eenmotorige kleine Piper Coman che vliegtuig is maandagnamiddag op het La Guardia vliegveld van New York ge land. Mejuffrouw Scott heeft de vlucht via Ierland en New Foundland gemaakt in 26 uur, 54 minuten en 0,81 seconden. Toen men haar vroeg hoe ze kans heeft gezien om zo lang wakker te blijven zei ze „Als je alleen vliegt heb je het zo druk dat je wel wakker blijft". ADVERTENTIE de extra milde ARNHEM Al heeft het voorjaar het tot nu toe niet zo geweldig gedaan, het hoort toch al weer tot het normale beeld, het rode wagentje van de bosbrand- weercommandant, dat met loeiende sirene en wapperend zwaailicht op weg is naar een grasbrandje. Of naar een onstuitbaar loeiend kopvuur dat zich ra zendsnel een weg door de boomtoppen baant. Tina, de chimpansee, het enige dier dat aan de wedstrijd deelneemt, zal vanmiddag op het Kennedyvliegveld van New York aankomen in een Brits lijntoestel. Een Amerikaanse piloot die deel neemt aan de transatlantische race is maandagavond bij de noordkust van Schotland in de zee beland. Frederick Clauser uit Pennsylvania heeft met zijn tweemotorige lichte vliegtuig een noodlanding gemaakt na bij de Far öer eilanden. De piloot was niet gewond maar het toestel was vol ledig vernield. Een Tsjechisch-Amerikaanse waag hals in de transatlantische luchtrace is na een vlucht van 23 uur en 35 min. in zijn lichte sportvliegtuig uit New York aangekomen en binnen een kwartier weer naar New York teruggevlogen Met zijn tijd nam hij de leiding in deze klas se van de wedstrijd. Toen men trachtte Vladmir J. Kazan te overtuigen dat hij eerst moest rusten antwoordde hij: „Wat u ook zegt, ik ver trek toch weer meteen. Ik heb nu het he le vluchtplan in mijn hoofd zitten. Ik moet niet afgeleid worden." Snelste De snelste tijd werd gisteren ge maakt door het revolutionaire straal vliegtuig Harrier van de RAF, dat be- LONDEN Engelands minister van Openbare Gezondheid, Richard Cross- man, heeft in het Lagerhuis bekendge maakt, dat de door het ziekenfonds ver strekte brillen en kunstgebitten binnen kort 25 procent duurder zullen worden. Deze mededeling bracht onmiddellijk in het Lagerhuis een storm van protest teweeg. Leden van Labours linkervleu gel en centrum verklaarden „diep ge schokt" te zijn. Een vanvhen sprak zelfs van „verraad". De minister verdedigde zich door erop te wijzen, dat de impopulaire maatre gel noodzakelijk is om de prijzen van brillen en kunstgebitten aan te passen aan de sinds 1961 voortdurend gestegen kosten van het materiaal en het ar beidsloon. De prijzen van de brillen en kunst gebitten waren echter sinds 1961 niet meer gestegen. Dit was niet langer meer verantwoord. ROME In het proces te Rome tegen ruim 200 rijschoolhouders en hun trawanten, die onbevoegden in staat hebben gesteld een rijbewijs te krijgen, heeft de openbare aanklager maandag in totaal ruim 15 eeuwen gevangenis straf geëist, tegen 707 verdachten. Het requisitoor heeft vier dagen geduurd. De rijschoolhouders, hun assistenten en een aantal artsen zouden rijvaardig heidsbewijzen hebben getekend, zonder voldoende onderzoek. Volgens het open baar ministerie was het medisch onder zoek soms zo oppervlakkig, dat men gehandicapten, onder wie een man met een glazen oog, geschikt verklaarde om een auto te besturen. stuurd werd door squadronleader Tom Lecky-Thompson, 6 uur 11 min. van Londen naar New York. Gisteren heeft It. Paul Waterhouse in een supersone Phantom vanuit New New York een tijd van 5Va uur ge maakt, de snelste tot nu toe. Maar bij de berekening van de einduitslag zal er rekening mee worden gehouden dat normaal de oversteek in oostelijke richting sneller is, omdat men in wes telijke rcihting meer te kampen heeft met tegenwind. In een van de klassen New York-Lon- den leidt de Amerikaanse kapt. t/zee W. D. Martin (38) met een tijd van ze ven uur en 20 min. Martin vertelde dat hij met een zwarte kap door de straten van Manhattan had gehold, zodat hij gebruik kon maken van zijn zesde zin tuig en om er zeker van te zijn de heli kopter aan West side 30th straat te vinden vanwaar een helikopter hem naar zijn toestel van Trans World Air lines op het vliegveld Kennedy heeft ge bracht. Zak Aan verslaggevers vertelde hy: „Toen ik enige jaren geleden in Singapo re was, ontmoette ik een Indische fakir die een hand op mijn voorhoofd legde en met zijn andere hand naar de maan wees waardoor ik van hem een zesde zintuig kreeg, een soort eigen radar. Tijdens mijn transatlantische vlucht kreeg ik het gevoel dat het toestel niet zo hard ging als ik wilde. Ik trok toen weer de zwarte zak over mijn hoofd en liet wind-mee ontstaan." De twee laconieke Amerikanen kwa men na 27 uur en een minuut na hun vertrek van het Empire State Building boven in de Londense toren aan. De 68- jaar oude grootvader Gordon Blair zei: „Niet een erg beste tijd, maar we gaan terug naar New York en hopen dan een snellere tijd te maken." Blair maakte in zijn Gruman Mallard amfibietoestel de oversteek met William Daltin, een 40-jaar oude verkeersvlieger. Het was de langste vlucht die hij met het in 1948 gebouwde toestel heeft gemaakt. KROMMENIE Ruim tweehonderd leden van het personeel van de vesti ging in Krommenie van Thomassen en Dryver/Verblifa hadden gisteravond gevolg gegeven aan de oproep van de gezamenlijke werknemersbonden in spoedvergadering byeen te komen. Die personeelsleden is een concept verklaring van de gezamenlijke bonden voorgelegd waarin de volgende zes eisen zfjn vervat: 1. De directie dient werknemers die dat wensen in de gelegenheid te stellen elders in een van de concernvestigin gen een nieuwe tenminste gelijkwaar dige functie te aanvaarden. 2. De directie dient werknemers die, om welke reden dan ook, menen niet WARSCHAU Vier jonge Polen zijn kortgeleden wegens het verspreiden van pamfletten veroordeeld tot gevangenis straffen variërend van zes maanden tot een jaar. In de pamfletten werd geprotesteerd tegen de invasie van landen van het verdrag van Warschau van Tsjecho- Slowakije. ADVERTENTIE van woonplaats te kunnen of te moe ten veranderen niet te ontslaan maar door inschakeling van de gewestelijke arbeidsbureaus en met volledige mede werking der directie van het concern naar andere werkgevers in een passen de functie te bemiddelen. 3. De directie dient voor werknemers van de vestiging Krommenie die er1» niet in slagen ander werk te vinden, b.v. door minder validiteit of door leeftijd, ter plaatse de gelegenheid te scheppen bij het bedrijf werkzaam te blijven. 4. Voor de bovengenoemde werkne mers zullen de directie en de vakorga nisaties zodanige regelingen moeten treffen dat het inkomen van die werk nemers wordt gegarandeerd en dat de kosten verbonden aan eventuele om scholing en overplaatsing worden ver goed. 5. De datum van sluiting van de ves tiging Krommenie oorspronkelijk ge steld op 1 januari 1971 zal zoveel moe ten worden verschoven als nodig zal blijken voor het voor de werknemers opvangen van de sociale gevolgen der sluiting. 6. De directie dient er, met hulp van de overheid, naar te streven dat de gebouwen in Krommenie worden bestemd voor de vestiging van nieuwe industrie die voldoende arbeidsplaatsen biedt en de economische structuur van de Zaanstreek kan versterken. Het merendeel der gisteravond aan wezige personeelsleden heeft zich ak koord verklaard met de inhoud der verklaring, die dinsdagochtend aan de directie zal women aangeboden. De directie, die bij haar besluit blijf om vier bedrijven te sluiten, heeft mee gedeeld dat ze bereid is deskundigen van de werknemersbonden een volledig inzicht te geven in de gegevens die de grondslagen hebben gevormd voor het gevoerde beleid. De vakorganisaties menen dat de di rectie bereid is het door haar gevoerde beleid, dat zoveel reacties heeft opge roepen, achteraf te doen onderwerpen aan een kritische beoordeling door on afhankelijke deskundigen. De vakorganisaties zullen niet eerder de besprekingen met de directie over het schetsontwerp van een sociaal plan voor de gevolgen van de bedrijfssluiting hervatten voordat ze meedeelt ak koord te gaan met de genoemde zes eisen. „Het is zo ongelooflijk jammer", zegt Bert Schut, een van de mensen die iets met bosbranden te maken hebben. Niet als spuitgast of brandto- renwachter, maar als natuurbescher mer. „Zelfs de man die de brand heeft aangestoken gaat de volgende keer niet meer op dat plekje zitten. Het is dan echt niet mooi meer", is een van zijn stellingen. „We moeten dat heel nuchter bekijken: veel natuurschoon is er niet. Laten we daarom verschrik kelijk zuinig zijn met wat we hebben". Onwetendheid is de grootste oorzaak van alle bosbranden. Daarbij speelt niet zozeer een rol dat we flessen in de hei gooien (de befaamde vergroot glaswerking waartegen sinds jaar ep dag wordt gewaarschuwd) maar meer het feit dat de droogte de mens over valt. Hij is zijn winterslaap nog niet uit of het bosbrandgevaar is er. De droge voorjaarswinden zorgen voor een uiterst licht ontvlambare natuur als de mensen er voor het eerst weer eens een dagje op uit trekken, nog her lemaal niet denkend aan zinderende zon en rode haan. De meeste bosbranden doen zich dan ook voor in het voorjaar. Cijfers uit het boekje dat de heer Schut als voorlichtingsman van de Koninklijke' Nederlandse Heidemij, het licht deed zien geven aan dat de nog dorre vege tatie in maart, april en mei en de zor geloosheid van de dagjesmensen zor gen voor een piek in het aantal bos branden. „Met Pasen is het gebleken" aldus de heer Schut. Bij de Dee- lerhei brandde een flink stuk af... „Zo erg als in Frankrijk, waar je dagenlang enorme branden kan heb ben, dat kennen we hier niet. Rennen voor je leven voor een brand waarbij de vonken door de enorme stijgwind wel honderd meter vooruitwaaien komt in Nederland gelukkig niet voor. Maar het effect is zoveel groter. We hebben immers zo veel minder". Zo'n bosbrand veroorzaakt je wat schade: er moet blusloon worden betaald, de rotzooi moet worden opgeruimd, de bosbouw stagneert en van de destijds geplante bomen valt uiteraard geen profijt meer te verwachten. Voeg daarbij de indirecte schade doordat geen toerist meer in de zwartgebla kerde boel gaat zitten (dc kinderen worden er zo vuil van), dan blijkt wel wat een financiën er over de balk wor den gegooid bij een bosbrand. Evenwicht Maar daarenboven, en dat spijt voorlichter Schut minstens even erg, wordt het evenwicht in de natuur ver stoord. „Het bos is een levensgemeen schap; verschillende lagen van vegeta tie, van mos via struiken tot bomen, ieder met hun eigen bewoners, insek- ten, vogels met hun jongen, eekhoorns en zelfs herten. Een bos is meer dan alleen maar bomen, het is een milieu. Het bos heeft ook zijn eigen klimaat. Overdag is het er koeler dan in het veld, 's nachts warmer". We moeten de zaken nuchter bekij ken, vindt de heer Schut. Niet kweze lig doen van: trap niet op een miertje, maar wel beseffen dat een lucifer ^wel iswaar een kop heeft, maar niet kan denken. Dat moeten wij voor hem doen. En dat gebeurt nogal eens niet. De gekste dingen kom je tegen, dat kan de heer Schut getuigen. „Als je het soms ziet: midden in de gortdroge hei zitten ze op een primus eieren te bak ken. Het is alsof ze smeken om brand". Een derde van alle bosbranden komt op een dergelijke manier tot stand. Ook een groot percentage wordt (helaas) nog altijd door kwaadwillen den gesticht. In een bepaald jaar wer den 78 van de 416 branden aangesto ken. Zo gaat er in het geheel per jaar gemiddeld 900 ha bos en hei verloren. Met sigaretten is het eigenlijk al net zo. „Als je dan wilt roken, zoek dan een plekje op zonder brandbaar mate riaal. Op een zandverstuiving is er plaats genoeg om je peuk weg te gooi en. Maar je moet het eens zien als je met een groene jas aan door het bos loopt. Steeds weer zie je ze om het hoekje nog gauw even een peuk weg moffelen". Die angst moet er een beetje uit, is de mening van Bert Schut. „Met dat verbieden help je niet zo veel". Hij ziet er meer in de mensen een beetje belangstelling voot de natuur bij te brengen. Bij de Heidemij heeft hij daarvoor in elk geval ruim de kans. Overdrukken van zijn artikelen uit het Heidemijtijdschrift gaan\iaar de scho len. „Platanen op het schoolplein" en „De school in het bos" helpen mee de jeugd vertrouwd te maken met wat de ouderen nu nog vaak vergeten: „Ne derland is het bosarmste land van het Europese continent. Laten we in vre desnaam proberen zo zuinig mogelijk te zijn op het weinige dat we hebben". BERLIJN Een inwoner van West- Berlijn heeft maandag asiel gevraagd in de Sovjet-Unie, maar de Russen heb ben dit geweigerd en hebben hem over handigd aan de politie van West-Duits- land. De man die 26 jaar oud was, vroeg aan Russische soldaten bij het Russische oorlogsmonument (gelegen in Westduits gebied) om asiel. Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen fclAIIDII IV bestaan? Nourypharma In Oss maakt ze» FlvlUluLMA DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het bestuur van het stadje Zeeland in de staat Michigan (VS) toestemming gegeven de Zeeuwse vlag als stadsvlag te voeren op voorwaarde dat in de vlag zoals in de heraldiek gebruikelijk een kleine wijziging aangebracht wordt, in dit geval in de vorm van een smalle omranding. Het stadje Zeeland is in 1847 gesticht door een groep van 452 Zeeuwen die op 20 april van dat jaar met drie schepen vertrokken was om het geluk in de nieuwe wereld te beproeven, met als achtergrond het verlangen eigen kerkelijke geloofsbelevenis en economische onafhankelijkheid. Nu, na ruim 120 jaar, heeft Zeeland bijna 5000 inwoners. Het stadje is zeer welvarend, wat het te danken heeft aan de landbouw, maar ook in belangrijke mate "aan de industrie. Per 400 inwoners is er één kerkgebouw. Zeeland ligt op ongeveer 10 kilometer van de plaats Holland aan het Michigan-meer. ADVERTENTIE KOSTELOZE - BANDEN - CONTROLE

De Vallei | 1969 | | pagina 11