Bloedige veldslagen aan het Italiaanse front Polen veroverden ruïnes van Monte Cassino Prummel-Optiek LIMBURGSE OPPERWACHTMEESTER: Ik ben weggez Gabri de Wagt naar VARA-gids Atheïst als koster beton - timmerlieden De wonderlijkste brilleglazen uit onze kollektie! FIRMA OBDEYN N.V. DEZE MAAND VIJFENTWINTIG JAAR GELEDEN Slagers w illen op zaterdagmiddag verplichte winkelsluiting Eierveiling Varkensbeurs Utrecht NA V O-oefening hoge officieren Hongaar dook na 23 jaar op Monetair beraad in Bonn Pater met ruil- hart door crisis Treinreizigers krijgen meer aanwijzingen Ook studenten in V.S. onrustig INVASIE Vroege peren in Rijswijk WETENSCHAP DE GAULLE KOEHANDEL WRAAK Artsen en fondsen praten over nacalculatie Gevraagd RIJKSPOLITIEMAN ZOEKT ZIJN RECHT BIJ KAMER EN AMBTENARENGERECHT Drijfjachten „De kardinaal" Comité Bij N.S, meer dienstbetoon: UIT DE KERKEN DINSDAG 6 MEI 1969 TV[a de oorlog hadden velen de vaste overtuiging dat het - maar tobben is geweest aan het Italiaanse front. In vergelijking met de sensationele veldslagen die elders wer den gevoerd, is er van het Italiaanse front nooit erg veel te melden geweest. De oorlog in Italië deed sterk denken aan de eindeloze oorlog van 19141918, toen miljoenen soldaten jaren lang zeer bloedig vochten zonder dat er door een van de De Duitsers waren in staat ten zuiden yan Rome een paar hechte verdedi gingslinies op te werpen en te bemannen, met als centrum het vroeg-middel- eeuwse klooster op de Monte Cassino. Het front verstarde en een poging om hierin verandering te brengen op 20 januari 1944 ging een sterke Ameri kaanse troepenmacht bij Anzio aan land mislukte, doordat bevelvoeren de generaal Lucas zijn troepen achter het strand liet ingraven in plaats van hen naar het niet door Duitsers verdedigde Rome te laten optrekken. partijen een schijn van een beslissing kon worden bereikt. De slag was begonnen op 10 juli 1943 toen 's nachts Britse, Amerikaanse en Canadese troepen op Sicilië aan land waren gegaan. Op 17 augustus 1943 was Sicilië ver overd en op 3 september stak Montgomery met zijn legers over naar Zuid-Italië. Tegelijk landden er toen Amerika nen bij Salerno, maar zij ontwikkelden te weinig kracht om de overrompelde Duitsers blijvend in paniek te hou den. Pas na lange bloedige gevech ten, vele bombardementen en helse beschietingen waren de Duit se troepen, die het klooster van Monte Cassino bezet hielden, bereid te capituleren. Britse soldaten speuren hier tussen de puinhopen naar sluipschutters. ZWOLLE De heer D. Groene weg, voorzitter van de Algemene Nederlandse Slagershond, wil *n wettelijke verplichte sluiting van de winkels op zaterdagmid dag. Hij pleitte daarvoor gisteren in een rede voor de jaarvergadering van zijn bond in Zwolle. Zijn bond neemt hier mee een afwijkend standpunt in in mid denstandskringen. De heer Groeneweg vreest dat een eventuele verhoging van de b.t.w.-tarie- ven de vleesconsumptie in ons land na delig zal beïnvloeden. Hij verweet de overheid dat zij de consument eenzijdig en onvolledig inlicht over de b.t.w. Het bedrijfsleven heeft daar volgens hem veel nadeel van ondervonden. Generaal Lucas was geen uitzonder lijk dom man, maar hij wilde zich zo als de meeste officieren in een oorlog aan de door hem bestudeerde handboe ken houden. In wezen werd de eindfa se van de Tweede Wereldoorlog gevoerd door een perfect gemechaniseerd leger, dat werd geleid door topofficieren die met cavaleriecharges waren opgeleid. De Slag om Europa die nu 25 jaar geleden vrij spoedig naar een drama tisch hoogtepunt zou wervelen, werd niet zelden vertraagd door gebrek aan fantasie en gebrek aan aanpassingsver mogen. Toen op 11 mei 1944 in Italië de be slissende slag werd geopend, stonden een half miljoen soldaten ten zuiden van Rome tegenover elkaar. Aan geallieerde zijde mocht men met recht van een wereldleger spreken: be halve Amerikaanse, Britse en Canade se troepen, waren er Poolse, Franse, Zuidafrikaanse en Nieuwzeelandse le geronderdelen. In de geallieerde gele deren vochten tevens twaalfduizend Ma rokkanen, een zelfde aantal Brits-In diërs en enkele tienduizende Italiane. Al deze troepen moesten naar één (Brit se) bevelhebber luisteren en dat bracht soms spanningen. Op de elfde mei werd 's avonds om elf uur de aanval op de Duitse stellin gen geopend met een bombardement door tweeduizend kanonnen, waarna aan geallieerde kant zo'n tweehoderd- duizend man in beweging kwamen. Na een week bloedige strijd alleen al aan geallieerde zijde sneuvelden in die ene week dertienduizend man werd het Duitse front doorbroken: op 18 mei veroverde de Polen de ruïnes van het oude klooster en hesen er hun nationa le vlag. Onmiddellijk hierna onbrandde er aan het geallieerde front in Italië een prestigeslag: welk leger zou het eerst in Rome zijn? Uiteindelijk was Rome de eerste Eu ropese hoofdstand die op de nazi's her overd zou worden. De Amerikanen won nen: op 4 juni 's avond kwart over ze ven trok de 88ste Amerikaanse divisie naar het centrum van de stad. Een jonge priester zei de volgende dag in zijn bevrijdingspreek: „Zoals ge woonlijk heeft de fascistische propa ganda gelogen toen zij beweerde, dat het Amerikaanse leger na het binnen trekken van Rome zich op onze vrou wen zou storten; integendeel, het wa re onze vrouwen die het Amerikaanse leger aanvielen en overmeesterden". Het Italiaanse front had in mei 1944 niet meer de echte belangstelling van de geallieerde leiders: in Zuid-Engeland tonden twee miljoen soldaten klaar om de sprong naar Frankrijk te wagen. De bedoeling was dat er op de eerste inva siedag aan de Normandische kust op vier plaatsen troepen aan land zouden gaan. Ongeveer vijftigduizend man zou den tot de eerste invasiegolven behoren. Binnen de vierentwintig uur moesten er RIJSWIJK Het ziet er naar uit, dat de heer A. Ousen dit jaar vroeg peren kan eten van eigen teelt. Toen hij in het najaar weinig tijd had om een pereboom die in de weg stona bij de bouw van een schuur totaal te rooien, bleef een gedeelte van de stam staan. De boom ging niet dood. Waarschijnlijk tengevolge van de warmte uit de koeiestal kwam de boom tot nieuw leven. Al vroeg in hel voorjaar vertoonde de boom bloesems, en thans hebben zich enkele goed- gezette peren gevormd. Wanneer de natuur een beetje meewerkt kan de eigenaar binnenkort al de peren pluk ken. Het is niet bekend of de heer Ousen de boom nu toch nog gaat rooien. Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld. Aanvoer 401.760 stuks, stemming vlot. Prijzen in f per 100 stuks: Eieren van 53/54 g 9.46-10.20, 56/57 g 10.00-10.76, 60/61 g 10.80-11.50, 64/65 g 11.75-12.50. Op de Utrechtse varkensbeurs werd voor de week tot 10 mei een verwach tingsnotering opgesteld ide voor ge slachte varkens van middenkwaliteit, gewichtsklasse 63 '85 kg en levering franko-slachtbedrijf, een prijs aangaf van f 3,16-3,18 wat 2 cent hoger is dan voorgaande week. Voor levende varkens bleven de prij zen onveranderd f 2,51-2.53, voor var kens tot 110 kg en f 2,48-2,50 voor var kens van 111-120 kg, met een tarra van 4 kg. ongeveer 172.000 soldaten op de Fran se stranden vechten: twee maanden la ter moesten er twee miljoen geallieer de soldaten in Frankrijk zijn. Jarenlang hadden grote staven we tenschapsmensen aan deze gigantische operatie gewerkt. De modernste ver voermiddelen, het meest uitgekiende voedsel, verzorgingsmiddelen van aller lei aard van tandartsstoelen tot lik doornpleister en onvoorstelbare hoe veelheden wapens en munitie. In de wiskundig opgestelde schema's moest alles een plaats krijgen ook de schepen die werden aangewezen om duizenden loden doodkisten naar Frank rijk te brengen want de generaals had den berekend dat er in de eerste 24 uur van de invasie ongeveer tienduizend soldaten zouden sneuvelen. De voorbereiding tot de invasie had zonder dat de mensheid zich daar van bewust was een nieuw tijdperk ingeluid: in de laboratoria van Ameri ka hadden medici, ingenieurs, scheikun digen, sociologen en specialisten van tientallen andere wetenschappen zich gezamenlijk over de technische vraag stukken gebogen. Een wonderlijk auto- tje als de jeep was het resultaat van een langdurig wetenschappelijk onder zoek geweest. Bijna geruisloos nam de wetenschap tijdens de Tweede Wereldoorlog het lot van de mensheid stevig in handen. Gehuld in hun vredelievende witte jas sen zouden de anonieme wetenschaps mensen vanuit hun laboratoria de we reld gaan leiden dat is nu 25 jaar la ter, voor de meeste mensen nog steeds een bang sprookje dat niet geloofd be hoeft te worden. Na 1940 zou de wetenschappelijke ba gage die de mensheid in miljoenen ja ren had vergaard, in enkele tientallen jaren worden verdubbeld en er zou een bijna onoverbrugbare kloof groeien tus sen deze alles bepalende wetenschap en de machteloze mens, wiens lot door de wetenschap wordt bepaald en die zich niet verdedigen kan, omdat hij niet deskundig genoeg is om de argu menten van de wetenschap te weerleg gen. De nieuwe machthebbers verscholen zich achter de klassieke leiders de politici en de militairen en deze worstelden in 1955 zoals nog steeds met klassieke problemen. In Lon den brak Churchill zich in mei 1955 het hoofd over wat er moest gebeuren met de steeds koppiger wordende ge neraal De Gaulle, die te dien tijde mokkend in Algiers zat, waar hij al ruim een jaar een niets ontziende zui vering hield onder alle Fransen die het niet met hem eens waren. De tacticus Churchill wilde de Fran sen een aandeel gevan in de bevrij ding van hun vaderland. Met veel moeite wist hij De Gaulle over te ha len naar Engeland te komen. Daar werd het Franse bevrijdingscomité ge vormd en aan dat comité zou het voor lopige bestuur van 't bevryde Frankrijk worden opgedragen. Tegenstribbelend arriveerde De Gaulle eind mei 1944 in Londen, waar na het leger van generaal Leclerc hals overkop uit Algerije moest worden ge haald om aan de invasie deel te ne men. Het Franse leger kwam echter tweeduizend voertuigen te kort en noch de Amerikaanse noch de Engel se bevelhebbers waren bereid deze voertuigen uit hun eigen arsenaal te halen, omdat ze van een De Gaulle mét leger nog minder plezier ver wachtten dan van een De Gaulle zon der leger. Het Franse leger kreeg de voertuigen toch en inrtiiddels waren Amerikaanse kranten met veel lawaai aan een prin cipieel debat begonnen: Wat zou er met het fascistische Spanje gebeuren als de geallieerden bezig waren West- Europa van het nazisme te zuiveren? „Als dit werkelijk een strijd om de beginselen van de vrijheid is, dan moet het bewind van de facist Franco, dat steunt op de misdaden van de Spaanse staatspolitie, door de gealli eerden worden aangevallen en worden opgeruimd". Zo principieel wilde Churchill het echter niet zien: „Wij hebben geen oorlog met Spanje", meende Church ill. Als we alle totalitair geregeerde staten moeten aanvallen, komt er aan deze oorlog nooit een einde. Uitein- lijk zal er in Rusland weinig meer vrijheid heersen dan in Spanje en als De Gaulle zijn zin krijgt, zal er over een poosje in Frankrijk ook niet zo heel erg veel democratische vrijheid meer zijn". Franco zou op het politieke toneel van Europa de lachende derde wor den. Hij was door de Duitse nazi's en door de Italiaanse fascisten in het za del geholpen; hij had in zijn land het zelfde terreurbewind gevestigd dat Ita lië en Duitsland zo berucht had ge maakt. De Spaanse tiran had echter de verleiding kunnen weerstaan om op vreemde bodem krijgsmansroem te zoe ken. Daardoor werd het politieke leven van Franco gered. Hij zou alle we reldleiders van 1944 overleven, niet ten voordele van zijn land overigens. Toen in de zomer van 1944 de over winning duidelijk in het verschiet kwam, bleek dat de geallieerden zich beperkter doelen hadden gesteld dan men in de daaraan voorafgaande ja ren uit hun woorden had mogen op maken. Achter de schermen was de oude koehandéi weer begonnen. Als de Ame rikanen en de Engelsen de Russen hun gang wilden laten gaan in Polen en op de Balkan, waren de Russen dan be reid Griekenland en Oostenrijk aan het Westen te lten? Het akkoord kwam tot tot stand het zou een half jaar la ter vele duizenden conservatieve ver zetsstrijders in Warschau en tegelijker tijd vele duizenden communistische ver zetsstrijders iin het bergland van Noord- Griekenland het leven kosten. Langzaam maar zeker schoven in de zomer van 1944 de twee nieuwe we reldmachten naar elkaar toe; tussen hen in werd Duitsland verpulverd. De verbitterde Duitsers namen voor al hun tegenslagen aan de fronten wraak op de burgers in de door hen bezette gebieden. In Frankrijk werden in enkele maanden meer dan 1200 men sen als „represaille" neergeschoten. Ook de Nederlandse kranten publiceer den dagelijks lange lijsten van men sen die door de Duitsers waren ver moord. Hoe snel echter de geallieerde le gers optrokken en hoe fel ook het ver zet in de bezette landen van zich af sloeg, na de oorlog zou blijken dat juist in het laatste oorlogsjaar miljoe nen gevangenen in de concentratie kampen door de nazi's werden ver moord. In het concentratiekamp Bergen Bel- sen schreef een 24-jarige secretaresse uit Amsterdam, een van de ruim hon derdduizend gedeporteerde joodse Ne derlanders, op donderdag 25 mei 1944 in haar dagboek: „Ik zal nooit meer zeggen dat heimwee onzin is. Ik ver lang zoo ontzettend naar Holland, naar Amsterdam, naar huis. Vader, heel even in de groote leeren stoel bij je zitten, een cigaret van je krijgen en trachten te zeggen wat ons leven was... Vader, zul je er nog zijn als wij terugkomen? Komen wij terug? Ik ben niet erg sen timenteel, ik huil nooit en van binnen doet alles pijn van verlangen". UTRECHT De ziekenfondsen en de Landelijke Huisartsen Vereniging gaan opnieuw onderhandelen over de nacal culatie voor 1968. De ziekenfondsraad heeft de overeen komst die beide partijen waren aange gaan, afgekeurd. Het ging er bij de besprekingen om of de artsen ieder 116 gulden zouden krijgen net als het overheidsperso neel of 0,88 procent van de jaarho norering. De tweede mogelijkheid zou de zie kenfondsen ruim twee en een half mil joen gulden kosten. De eerste zou een miljoen gulden vergen. In het gesprek kwam men overeen dat de percentage- gewijs berekende uitkering zou worden betaald. Gabri de Wagt 48), thans tijdelijk chef van de reportage-afdeling van de Vara-radio, is benoemd tot chef van de redactie van de Vara-gids. De heer De Wagt is sinds 1 januari 1946 in dienst van de Vara. Hij kreeg bekendheid als samensteller van klank beelden en van het kritische radio-ma gazine Marimba, dat zeven jaar lang onder zijn leiding voor de Vara-micro- foon werd gebracht. CASTEAU Meer dan 400 hoge of ficieren van de luchtmacht, de land macht en de zeemacht van de NAVO zullen morgen deelnemen aan een gro te oefening waarvan de bedoeling is na te gaan hoe het Europese opperbevel reageert „in tijden van toenemende spanning". De oefening heet „Shapex 69" en zal drie dagen duren. Zij staat onder lei ding van genraal Lyman Lemnitzer, de geallieerde opperbevelhebber en het zal zijn laatste in Europa zijn, want hij treedt af op 1 juli aanstaande. Frankrijk zal niet aan de oefening deelnemen. De „oefening" te Casteau, waar het hoofdkwartier van de NAVO is geves tigd, staat los van een manoeuvre van Europese NAVO-luchtmachten van Af- cent (Allied Forces Central Europe) die heden, woensdag of donderdag wordt gehouden en „CO-OF 69-1" zal heten. Deze laatste manoeuvre wordt door de bevelhebber van Af cent, generaal Ben- necke, beschouwd als een „routine-test van de geallieerde luchtverdediging in reactie op een voorgewende noodtoe stand". BOEDAPEST Een Hongaar is na zich 23 jaar schuilgehouden te hebben te voorschijn gekomen. Hij had per on geluk een vriend doodgeschoten en de Hongaarse dagbladen schreven, van daag dat hij zei: „Ik ben in briljante intellectuele toestand te voorschijn ge komen, na de meeste tijd naar de ra dio geluisterd te hebben en dagbladen te hebben gelezen". Hij kwam te voorschijn omdat ver schillende punten, waaronder dood door ongeval, na 20 jaar onder de Hongaar se wet op de verjaring verjaart. Gyula Doroghazi, bracht de tijd door op de vliering van zijn ouders in het dorp Feledbrö in Midden-Hongarije. Hij sliep in een schuur. Hij zei dat hij die tijd een speciale studie van aard rijkskunde had gemaakt. Hij zei niet wanneer hij uit zijn schuilplaats te voorschijn gekomen was, maar dat moet al enige tijd geleden zijn, omdat de dagbladen schreven dat zijn mede dorpelingen hem niet langer meer aan keken „als een geest". Hij werkt nu op een coöperatieve boerderij. BONN Bondskanselier Kiesinger heeft maandag bondsbankpresident Blessing en de Westduitse ministers van Financiën en Economische Zaken, Strauss en Schiller .ontvangen voor een „topconferentie" over de monetaire toe stand. Naar in Bonn verluidt ging het uitsluitend om een gedachtenwisseling over de nieuwe stroom van kapitaal die de Bondsrepubliek binnenkomt, als ge volg van speculatie op een reva luatie van de mark. Er zou niet ge praat zijn over een verandering van de koers van de mark. Officieel is niets meegedeeld. Door het aftreden van president De Gaulle is de speculatie op een reva luatie van de D-mark, mogelijk ge paard gaande met een devaluatie van het pond en de Franse frank, weer op gelaaid. Vooral in Engeland heeft men de verklaring van Strauss dat een reva luatie van de Mark niet uitgesloten is bij een algemene heraanpassing van wisselkoersen, uitgelegd als een aan kondiging van een revaluatie. Minister Strauss heeft deze interpretatie van zijn woorden echter herhaaldelijk tegenge sproken. NORWICH Een predikant in de Engelse stad Norwich heeft een atheïst aangesteld als koster van zijn kerk. „De ideale man voor die baan", noemde dominee Roy Flindall van de 15de-eeuwse St. George-kerk maandag zijn keus, de 30-jarige luchtmachtkor poraal Michael Harvard. De nieuwe koster zei: „Ik heb van tevoren duide lijk gesteld dat ik een ongelovige ben. Maar dat wil niet zeggen dat ik de mensen niet wil helpen. In een wereld van atoombommen, kan ik niet in God geloven". Zij veranderen van tint als een kameleon. Schijnt de zon fel? Dan worden de glazen zo donker als die van een zonnebril. Betrekt de lucht? Dan klaren deze wonder- glazen op tot de helderheid van een gewoon brilleglas. Wilt U meer weten van zo'n „kameleon- bril"? Komt U dan eens langs. Wij staan voor U klaar met deskundige adviezen. Erkend leverancier voor ziekenfondsen KiES UW NIEUWE BRIL BIJ KERKEWIJK 17A - TELEFOON 10313 VEENENDAAL F14 KEIZERSTRAAT 37 DEVENTER Aanmelden bij de uitvoerder, Riool Water zuivering, Slaperdijk, Veenendaal. MAASTRICHT „Ik mag alles ver liezen, behalve mijn eer", zegt opper wachtmeester N. de Jong (50) uit het middenlimburgse Herten. Na drie en een half jaar postcom- mandant te zijn geweest in het 3200 inwoners tellende forenzendorp werd hij op 1 november van het vorige jaar benoemd tot ambtenaar voor bijzondere diensten aan de opleidingsschool voor de rijkspolitie te Baexem. „Weggezuiverd", beweert de opper met klem. Hij vermoedt achter zijn overplaatsing de machinaties van de machtige rentmeester van de grafelij ke familie Magnee in Horn. Hoewel de dorpelingen hem waarschuwden voor de gevolgen, heeft hij de rentmeester, de bejaarde heer J. Cruchten, twee maal bekeurd. De eerste maal in 1966, omdat het gierwater uit een boerderij van de kas teelheer dwars over de weg stroomde. De tweede maal toen een jaar later het onwelriekende vocht nog steeds over de weg kabbelde. Bovendien heeft de opper de rentmeester de voet dwars gezet, omdat deze onrechtmatig drijf jachten op het land van de boeren zou hebben georganiseerd. Veroordelingen zijn uitgebleven. „En het was toch een keiharde zaak", zegt de opper niet-begrijpend. Hij stelt geen vertrouwen meer in de hoogmogende heren van justitie. Hij heeft zijn zaak aanhangig gemaakt bij het ambtenaren gerecht, bij de minister en bij de Twee de Kamer. Met vaardige hand heeft hij een rap port van 68 bladzijden samengesteld. PARIJS Pater Boulogne, die op 12 mei als eerste Fransman een jaar lang met een ruilhart geleefd zal heb ben heeft in de afgelopen week een kleine crisis overwonnen. Deze manifesteerde zich kort na zijn terugkeer uit Milaan, waar hij enkele lezingen had gehouden. De crisis werd overwonnen door een verhoging van de dosis van het serum, dat het afstoten van het ruilhart dient tegen te gaan. Pater Boulogne zelf schijnt er nau welijks iets van gemerkt te hebben. „Ik was een beetje moe", zei hij gis teren in het ziekenhuis. „Maar ik voel me nu kiplekker." Hij wil weer postcommandant van Herten worden. „Ik ben al tientallen ontroerende brie ven en telefoontjes ontvangen", zegt oppder De Jong. Zijn collega's zij houden zich op de vlakte, meent opper De Jong kwalificeren hem als een voortreffelijk politieman, die zichzelf echter niet meer kent. Als een persoon met een manie voor recht, met tal van extremi teiten ook op religieus gebied. „Wij noemden hem vroeger de kardinaal", herinnert zich een collega. „Een lastige man", zegt generaal W. de Gast van het korps rijkspolitie, „aan zijn overplaatsing is een hele lan ge voorgeschiedenis verbonden". In Herten ziet men het anders. Er is een comité gevormd dat een hand tekeningenactie gaat voeren onder het motto: „recht voor opper De Jong". Het kasteelachtige huis van de rent meester is omringd door gesloten poort jes, muren en bosschages. De heer Van Cruchten verbaast zich in zijn moeilijk toegankelijke veste over alle deining. „Ik begrijp niet waarom zoveel slechts over mij wordt verteld. Opper wachtmeester De Jong was hier ge woon niet op zijn plaats". UTRECHT Binnen twee jaar zullen twintig Nederlandse stations zijn uitge rust met trein-aanwijsinstallaties om het dienstbetoon aan de reizigers uit te brei den. Er zullen in totaal ongeveer 150 aanwijsbakken worden geplaatst. De in vesteringskosten bedragen 1,8 miljoen gulden. Het station Rotterdam C.S. krijgt een „speciale" bak waarin ook een klok wordt aangebracht. Op de grote stations komen aanwijsbakken met aanduidingen van de vertrektijden. Op de kleinere stations geven de bakken geen vertrek tijden aan. De eerste installaties met vertrektij den zullen in september worden ge- pïaatst. Als eerste station komt Rotter dam aan de beurt met 22 aanwijsbakken. Dan volgt Leeuwarden (acht), Groningen (twaalf), Utrecht (tien), Maastricht (ze ven), Venlo (vijf), Roosendaal (zes), Dordrecht (acht), Zwolle (dertien), Arn hem (twaalf), Nijmegen (acht), Haarlem (negen) en Den Bosch (zeven). NEW ORLEANS Een aantal stu denten heeft maandag korte tijd de kan toren van de zuidelijke universiteit in New Orleans, in de Amerikaanse staat Louisiana, bezet. De gouverneur van de stad, John Mc- Keithen heeft daarop bevel gegeven dat 500 leden van de nationale garde zich naar de universiteit dienden te begeven en heeft nog 750 andere leden van de garde bevel gegeven zich gereed te houden. De gouverneur zei op een persconfe rentie in Baton Rouge „ik heb gezegd dat we dat soort dingen niet gaan tole reren in Louisiana... en we zullen het ook niet tolereren". De manschappen van de nationale garde zijn echter uiteindelijk niet naar de universiteit gegaan, omdat de mees te studenten de gebouwen reeds hadden verlaten. Ned Herv. Kerk Beroepen: te Driel (in pastoraal ver band met Eist): mr. J. W. Koelman te Lichtenvoorde; te Avereest-Balkbrug (toez.): M. Jansen te Hengelo (Gld.)te Hollandscheveld: S. W. Verploeg te Leerdam; te Waddinxveen: J. Koele te Nijkerk; te Gouda (toez.): J. Smit te Put ten; te Dinteloord: C. van Schoonhoven te Vreeswijk, die bedankte voor Som- melsdijk. Aangenomen naar Nieuwolda (Gron.): P. A. Geluk, predikant voor b.w. te Scheemda. Bedankt voor Kesteren: S. de Jong te Houten. Benoemd tot hulppred. te Babiloniën- broek D. Stolk, hulppred. te Oude Pe- kela, die deze benoeming heeft aange nomen. Geref. Kerken Beroepen: te Rotterdam-Hillegersberg: G. van Loenen te Alkmaar; te Ameron- gen: J. P. E. Verheul, kandidaat te Rijs wijk (Z.-H.). Beroepbaarstelling: Kandidaat J. P. E. Verheul, Amstelkade 163 te Amster dam-Zuid, is beroepbaar. Benoemd tot docent godsdienstonderwijs aan het Chr. lyceum voor Delft en Rijswijk H. G. A. Meinders te Nieuwveen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Veenendaal J. J. Rebel te Hilversum-Centrum. Bedankt voor IJm'uiden P. van Zonneveld te Papen- drecht. Geref. Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Leek T. Dekker te Goes.

De Vallei | 1969 | | pagina 15