Veenendaals dagblad ONRUST BREIDT ZICH UIT Ook studenten in Nijmegen en Delft roeren zich nu Buiten Militaire acties op Nw.-Guinea Palestijnse guerilla's in Libanon doden soldaat Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Plaatselijk buien Staatsloten per giro Griekenland blijft in Raad van Europa CbeGuevara in schuimplastic Dreigement in Tilburg hogeschool onmogelijk functioneren te maken Nieuwe regering in Bolivia Strijd laait op in V ietnam Agent geslagen met kunsthand Duclos voor communisten kandidaat Vemis-raketten dichtbij doel Australische omroep: OPSTAND Ontvoering door moed mislukt I RIJAG BESLISSING Vreemde vlinder MOEILIJKHEDEN BIAK NIEUWE MOEILIJKHEDEN GEVREESD Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10965 (red Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De VaHef, opgericht in 1926. Uitg. Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 6 MEI I969 - 43e JAARGANG no. 105 V DEN HAAG Staatsloterij en giro dienst beslissen vrijdag of goklustige Nederlanders voortaan hun staatslot per giro kunnen bestellen. Men krijgt dan het bestelde lot niet toegezonden, men wordt alleen op de hoogte gesteld van het nummer. Als daarop een prijs valt, wordt het geld automatische op de girorekening ge stort. Iedere twee maanden worden een miljoen loten verkocht door ongeveer vierhonderd collecteurs en collectrices. Een deel van deze loten zou dan per giro kunnen worden besteld. Als het plan doorgaat, dan zullen alleen hele loten van 25 gulden per giro kun nen worden besteld. De verkoop hiervan is niet zo groot, zodat niet is te verwach ten dat het aantal collecteurs vermin derd zal moeten worden. Sommige collecteurs hebben overigens voor hun vaste klanten al de mogelijk heid geopend per giro loten te bestellen. LA PAZ President Salinas van Bolivia, die vorige week de bij feen helikopterongeluk omgekomen presi dent Barrientos opvolgde, heeft een nieuwe regering gevormd, waar meer burgers dan militairen zitting in heb ben. Salinas heeft vier ministers uit het oude kabinet gehandhaafd, onder wie die van Defensie, generaal Gallardo. Hij heeft de portefeuille van Buiten landse Zaken gegeven aan Medeiros Querejazu van de sociaal democrati sche partij. Minister van Binnenland se Zaken, justitie en Immigratie is ge worden kolonel Padilla. Nieuwe geheime dienst in Zuid-Afrika KAAPSTAD Het Zuidafrikaanse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft een wetsontwerp gepubliceerd, inzake de instelling van een nieuwe staatsveiligheidsdienst, „het bureau voor openbare veiligheid". Deze in stantie zal onafhankelijk naast de al bestaande inlichtingendiensten van po litie en leger optreden. De leiding zal worden toevertrouwd aan generaal H. J. van den Bergh, die momenteel vei ligheidsadviseur van premier Vorster is. Floor het tegenhoudende weer ran april kon men van de bolcr vlucht der houtsnippen nog nauwelijks genieten, want daarvoor zijn lauwe avonden, eventueel mei een zijïg-zacht regentje op het lentegroen, een voorwaarde en die hebben we nog haast niet gehad. Ook zijn er niet zoveel milieus, waar die snippen hun vreemde voorstelling geven en geschieden deze' op een deel van de dag, dat er niet zoveel mensen meer in het bos wandelen. Het Kennemer Duin Gaasterland, het Sticht en ons Gel ders gewest bieden de beste kan sen en wij voelden ons destijds zeer bevoorrecht te mogen wonen in een bosrijk gebied, waar de wespen- dief horstte, de zwarte specht zijn woning hakte, de appelvink in een oude noteboom nestelde en wel elk voorjaar konden kennismaken met de uit hun winterverblijf terugge keerde houtsnippen, van welke la ter nu en dan een home met het kwartet eieren tussen de ruigte werd gevonden. Als wonderlijke bruine avond vlinders bewogen de grote snippen zich voort langs de boszoom, met omlaag piekende snavel en wanke lend van uilevlucht. Telkens lieten ze een kikkerachtig ,,kwor" horen, gevolgd door een naaldfijn ,,psiep" en niet zelden vlogen er twee tege lijk over ons huis of langs de li- sière van het Staatsbosbeheer. Vaak valt het spel door wind en koude wat tegen, want de sfeer van de voorjaarsschemering 's och tends of 's avonds behoort er onverbrekelijk bij: Gelukkig volgt er na het preludium nog een her haling voor het tweede broedsel. 6 mei 1969 A. B. WIGMAN TILBURG De onrust in de Nederlandse studentenwereld heeft zich uitge breid van Tilburg naar Nijmegen en Delft. Vanavond beslissen de Nijmeegse studenten of zij de aula en het auditorium van de universiteit zullen bezetten. De Delftse Studentenraad heeft van de cu ratoren van de Technische Hogeschool geëist dat deze zich vóór morgen voor de standpunten van de Tilburgse studenten uitspreekt. Het curatorium zal in ieder geval antwoorden. Het bestuur van de hogeschool in Til burg heeft van de studenten tot mor genmiddag de tijd gekregen om te ant woorden op hun eisen. Mocht dat ant woord niet naar hun zin uitvallen, dan willen zij maatregelen nemen die het functioneren van de hogeschool „in de huidige autoritaire structuur" onmoge lijk zullen maken. De studenten eisen, zoals bekend, een vergaand medebeslissingsrecht. Wegsturen Zij denken ook aan een verzoek aan het episcopaat (de hogeschool is katho liek) om het curatorium naar huis te sturen, iets wat de wetenschappelijke staf gisteren onder geestdriftige bij val van de studenten al eiste. De heropening van de hogeschool heeft weinig verandering in de situatie gebracht. Van de tien hoogleraren die college hadden moeten geven verschenen er maar twee; prof. mr. dr. J. J. Loeff en prof. dr. D. B. J. Schouten. Prof. Loeff nam zijn roerig gehoor de wind uit de zeilen door een discussie college te ge ven; prof. Schouten die daar niet voor voelde, kreeg moeilijkheden met zijn studenten die zo hoog liepen, dat hij het college staakte en vertrok. De colleges die de studenten zelf had den georganiseerd, verliepen naaf wens. Uitstel De studenten eisen van curatorium en senaat dat tegen de deelnemers aan de bezetting geen represailles zullen worden genomen. Zij willen tenminste twee weken uitstel van examens en ten tamens. De heropening van de hogeschool heeft grote groepen studenten aan he+ aarze len gebracht. Dat bleek bij de stem ming over een voorstel om colleges on gestoord te laten doorgaan als tenminste vijf studenten dat wilden. Het voorstel kreeg 183 stemmen voor en 193 tegen, zodat het maar net werd verworpen. Geen antwoord De onrust in Nijmegen is eer gevolg van het uitblijven van een antwoord op een ultimatum dat de studenten de se naat hadden gesteld. Dit antwoord had vrijdag binnen moeten zijn. De studenten vroegen de senaat een openbare vergadering te houden over o.a. de organisatie van de universiteit. Studenten van de hogeschool van Til burg hebben vanmorgen om elf uur weer de telefooncentrale bezet. Het zelfde geschiedde met de kamer van het bureau 'van de senaat. Elders in dit blad: Studenten spraken met minister Veringa. SAIGON Noordvietnamcse troe pen, die vermoedelijk ontsticht zijn over een grootscheepse actie van de Amerikaanse grond- en luchtstrijd krachten in een gebied van 5.000 km2 bij de Cambodjaanse grens, hebben twee zware tegenaanvallen uitgevoerd op Amerikaanse bases en troepen. Hoewel de Amerikanen verliezen le den, moesten de Noordvietnamezen een zware tol betalen. Volgens een Amerikaanse woordvoerder, zijn ten minste 133 Noordvictnamese soldaten gesneuveld, terwijl 33 anderen, waar onder vele gewonden, zich overgaven, toen zij in een bunker omsingeld wer den. De verliezen van de Amerikaanse eerste luchtcavaleriedivisie bedroegen 13 doden en 84 gewenden. De strijd golfde op en neer in oor logszone c, sinds lang een communis tische basis ten noord-westen van Sai gon. De gehele luchtkavaleriedivisie van 17.000 man is deze communisti sche basis binnengetrokken. Zij trekt vanuit patrouillebases door de onbe woonde oerwouden. Meer dan 300 B 52 bommenwerpers hebben in veertien dagen tijds een mil joen kg bommen op communistische bunkers en opslagplaatsen doen neer komen. ASHTON-UNDER-LYNE In Enge land is maandag de 20-jarige John Bolton tot 200 gulden boete veror- deeld, wegens gebruik van een aanvals wapen.... zijn kunsthand. Hij kreeg nog eens 200 gulden boete voor het slaan van een politieagent met die hand en 45 gulden wegens dronkenschap en ordeverstoring. Agent Willock vertelde de rechter, dat Bolton zijn kunsthand had losge maakt en hem ermee op het hoofd had geslagen. PARIJS De Franse communisti sche partij heeft Jacques Duclos, een 74-jarige senator, aangewezen als haar kandidaat voor het president schap. De benoeming van Duclos kwam na beraadslagingen binnen de linkse Franse partijen die uitliepen op her rie, onenigheid en een proliferatie van kandidaten. De secretaris-generaal van de par tij, Waldeck Rochet, noemde de desin tegratie van de linkervleugel „een pijnlijk schouwspel". Jacques Duclos, een voormalig ban ketbakker, is al bijna vijftig jaar lang een militant lid van de communisti sche partij. Hij werd 43 jaar geleden in het centrale partijcomité opgeno men. In hetzelfde jaar, 1926, kwam hij in het parlement. Duclos, een kleine gezette man die briljante, vaak striemende, redevoe ringen kan houden, was een der op richters van de communistische par tij na de eerste wereldoorlog. Bij zijn aanhangers staat hij bekend ais de „grote kleine man". Op het ogenblik is hij voorzitter van de communisti sche partijfractie in de Senaat. Eer der bekleedde hij deze functie in de nationale vergadering. Duclos werd in 1896 in de Pyre- neën geboren uit arme ouders. Als infanteriesoldaat werd hij in 1916 tij dens de strijd om Verdun gewond. Na zijn herstel nam hij opnieuw aan de oorlog deel en werd in 1917 door de Duitsers gevangen genomen. In 1938 voerde hij een campagne tegen het akkoord van München. Tijdens de Duitse bezetting in de tweede wereld oorlog was hij een der leiders van de communistische verzetsbeweging in Parijs. Hij heeft verscheidene boeken over politieke geschiedenis geschre ven en onlangs zijn memoires uitge geven. Later op de avond hebben de Fran se trotskisten hun eigen kandidaat aangewezen voor de presidentverkie zingen. Hun kandidaat is Alain Kri- vine. De groep heet officieel „door de communisten, Trotskisten. geleide Franse afdeling van de vierde inter nationale." J. M. Gorter treedt af als hoofddirecteur Kluwer DEVENTER Op de agenda van de algemene vergadering van aan deelhouders van N.V. Uitgeversmaat schappij A. E. E. Kluwer te Deventer van vrijdag 9 5 staat o.a. vermeld, dat de heer J. M. Gorter wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd als hoofddirecteur van Klu wer zal aftreden. Voorgesteld zal wor den hem tot commissaris te benoe men. In augustus 1957 werd hij mededi recteur naast de heer A. E. E. Klu wer van N.V. Uitgeversmaatschap pij A. E. E. Kluwer te Deventer. De groei van Kluwer weerspiegelt zich in het aantal personeelsleden, dat van 1957 tot heden steeg van 340 tot 1700. Ook buiten 't bedrijf vervulde de heer Gorter belangrijke functies. Zo was hij vijf jaar voorzitter van de Neder landse Organ-'satie van Tijdschriften Uitgevers. Sinds 1965 is hij lid van de persraad. MOSKOU De iwee onbemande Rus sische ruimteschepen die op weg zijn naar Venus, sinds vier maanden, nade ren hun doel. Volgens de laatste berich ten komt de Venus-5 op 16 mei bij de planeet aan, de Venus-6 vólgt de dag daarop. De ruimteschepen, die ieder ongeveer 2491 pond wegen, zijn uitgerust met ap paratuur voor het onderzoek van de at mosfeer en het oppervlak van Venus. Zij zullen, naar men aanneemt, een zachte landing maken. De Venus 4 daalde op 18 oktober 1967 langzaam af naar Venus, maar de ra- dioseinen hielden op voor de planeet was bereikt. Uit de gegevens die nog van de Venus-4 gekregen werden, bleek dat de atmosfeer rond Venus vrijwel volledig bestond uit kooldioxide en dat er temperaturen heersten van 536 Fah renheit. 17 maart heeft Tass de laatste offi ciële berichten over de Venus-5 en -6 gepubliceerd. Alles verliep toen naar wens. PORT MORESBY Indonesië is in het centrale bergland van VVest-Irian een mi litaire operatie begonnen om een opstand onder circa 30.000 bewoners van het ge bied te onderdrukken, zo meldde de Australische radio. Volgens de correspondent van het radiostation in Djakarta, had een Indonesische bommenwerper raketten afgevuurd bij een aanval op de stad Enarotali, na een aanval van rebellen op een vliegtuig dat de legerbevelhebber van West-Irian ver voerde. Zondag waren twee Indonesische com mandocompagnieën aan parachutes in het oerwoud bij Enarotali geland voor een opmars naar de stad. De moeilijkheden waren volgens de correspondent van de „Australian Broadcasting Commission" twee we ken geleden begonnen,toen „groeiende wrok onder primitieve stamleden amb tenaren van het Indonesische bestuur en hun gezinnen noopte Enarotali te verlaten". Toen de laatste Indonesische ge zinnen vorige week vertrokken waren, hadden de Papoea's de landingsbaan opgebroken en er bamboe-barricaden opgericht. Het vliegtuig met de Indomesische le- gerbevélhebber brigade-generaal Edhie was woensdag jl beschoten toen het laag over de landingsbaan van Enarotali scheerde. Toen het toestel later bij een naburige stad was geland, waren in de romp vijf kogels aangetroffen. Daarna was besloten tot inschakeling van pa ratroepen. Bij beschieting van het vlieg tuig was een inspecteur van politie ge wond geraakt. Enarotali ligt on het westen van het centrale bergland, dichtbij de Wissel- Sudjarwo Tjondronegoro niets gehoord meren en de vijf Carstenstoppen, die ruim 5.000 meter hoog zijn en bedekt door sneeuwkappen. In Djakarta gaven dinsdagochtend Indonesische functionarissen toe, dat zich in het gebied van Enarotali moei lijkheden hebben voorgedaan, maar ze zeiden niets af te weten van een op stand of een militaire actie als door de Australische radio gemeld. Sudjarwo Tjondronegoro, assistent van minister van Buitenlandse Zaken Malik voor West-Irian, zei dat hij daar niets over had gehoord. „Wij hebben in de buurt van Enarota li wat moeilijkheden gehad, maar niet in de stad zelf, zoals het bericht zegt. Er was bij die stad een districtshoofd dat geen goed districtshoofd was en wij wilden hem verwijderen. Maar hij wei gerde te gaan en stookte de bevolkking daar op. Er zijn in de buurt van Enaro tali, maar niet in de stad zelf, enkele maatregelen genomen", aldus Sudjar wo. Volgens de Australische radiocorres- spondent, die maandag uit West-Irian in Djakarta was teruggekeerd, is er ook een militaire operatie op het eiland Biak voor de noodkust van West-Irian gaande tegen de ondergrondse bewe ging „Vrij-Papoea". De correspondent had van Indonesische militaire autori teiten te horen gekregen dat bij recen te gevechten op Biak minstens zes ver moedelijke leden van de beweging en een Indonesische marinier om het le ven waren gekomen. Sinds half april waren op het eiland bijna tweehonderd personen gearresteerd maar er verschenen nog steeds „Vrij- Papoea"-vlaggen. De autoriteiten in Australisch Nieuw- Guinea zeggen niets van een opstand of een militaire tegenactie in het aan grenzende West-Irian af te weten. Opstandige papoeas zijn tegen het Indonesische bestuur in verzet geko men en hebben vijf vliegvelden ver sperd. Dit heeft het hoofd voor West- Irianzaken van het Indonesische minis terie van Buitenlandse Zaken, dr. Sud jarwo Tjondronegoro, vanmiddag in Djakarta verklaard. Hij zei dat vijfhondero parachutisten boven het gebied zijn neergelaten om een eind aan het verzet te maken, dat twee weken geleden begon. Een aantal leden van de plaatselijke politie heeft zich bij de opstandelingen aangeslo ten. ROME Even na middernacht heb ben de Italiaanse vakbonden van het post- en telegraaih een staking die 48 uur zal du oepen. De staking is protest te gen de houding ••:ui .isterie van de Posterijen ten opzichte van de eisen van de vakbonden betreffende bepaalde dienstvoorwaarden. HOOFDDORP In een atelier in Hoofddorp wordt deze dagen hard ge- werk aan het beeld van ,,Che" Gueva ra, dat een belangrijke rol gaat spelen in de opera Reconstructie"die op 29 juni in het kader van het Holland Festival in première zal gaan. ,,Che is vervaardigd van schuimplastic en wordt 11 meter lang. Op de foto de de corbouwers aan het werk. Boete voor smaadschrift Piet jegens AMSTERDAM Wegens smaad schrift jegens de Amsterdamse oud verzetsstrijder Piet Nak heeft het Am sterdamse gerechtshof gisteren in hoger beroep de 49-jarige hoofdredacteur van het weekblad „Rechts-om" de 49-jari- ge zakenman Max L. uit de hoofdstad, veroordeeld tot een boete van f 500. De zelfde straf had de rechtbank in eerste instantie opgelegd aan de hoofdredac teur, die van het arrest van het hof in cassatie gaat bij de Hoge Raad in Den Haag. LONDEN Uit diplomatieke bron in Londen wordt vernomen, dat de ac tie om het Griekse militaire bewind uit de Raad van Europa te zetten vrij wel op niets is uitgelopen. Volgens berichten uit deze bron is de kwestie reeds voordat ze officieel aan de orde zou komen als eerste punt op de agenda van de bijeenkomst van de ministers van de 18 landen, praktisch gesproken van de baan. De Scandinavische landen die hier bij worden geleid door Denemarken zouden volgens berichten uit deze bron erin hebben toegestemd, hun eis voor het uitzetten van Griekenland niet aan een stemming te onderwerpen. De reden hiervoor zou volgens deze berichten zijn, dat Engeland niet be reid is gebleken het Griekse militaire bewind uit te stoten. Zonder de Britse stem zou het vrijwel onmogelijk zijn geweest om de tweederde meerderheid te verkrijgen in de raad die er voor nodig is om het Griekse bewind uit te stoten. Engeland wil iedere beslissing betreffende Griekenland vorlopig 'uit stellen. HUNTINGTON (West Virginia VS) Een zwaar bewapende man en zijn zwijgende vrouwelijke partner, hebben de vrouw van een rijke industrieel ont voerd en zes uur gevangen gehouden. De ontvoerde vrouw wist evenwel haar vrijheid te herkrijgen, door bij 'n drive- inrestaurant, ondanks de kogels, die haar achterna gejaagd werden, hard weg te hollen. De 47-jarige mevrouw Howard P. McJonkin deelde tegenover de politie mede, dat zij in de voormiddag uit haar villa te Charleston werd ontvoerd, door een man en een jonge vrouw, die be weerden een koffer vol handgranaten en revolvers te bezitten. „Ik dacht dat dit mijn laatste kans was en daarom besloot ik de benen te nemen", verklaarde zij. De man had tegen haar gezeg: „Ik heb al eens ge moord en ik deins niet voor een tweede moord terug". De ontvoerder had haar man om een losgeld van 100.000 dollar willen vragen aldus de politie. De vrouw nam de benen toen haar ontvoerders stopten bij een drive-in res taurant in Huntington. Zij wilden daar opbellen om van de heer McJunkin een losgeld te eisen. Toen zij wegholde loste de man een schot. De kogel miste, maar mevrouw McJunkin viel languit op het trottoir. Ooggetuigen in het restaurant holden naar de vrouw. De ontvoerder en zijn metgezelling gingen er als een haas met de auto vandoor. Mevrouw McJunkin was licht gewond. BEIROET Palestijnse guerrillastrijders hebben maandag een Libanese soldaat gedood, zo is in Beiroet bekendgemaakt. Het slachtoffer zat in een jeep, die b\j het verlaten van het Zuidlibanese stadje Hasbaja onder mitrailleurvuur kwam. De aanvallers behoorden volgens een militaire woordvoerder tot de door Syrië ge steunde commando-organisatie Sa'Iqa. Eerder op de dag hadden leden van dezelfde groep, twee Libanese militai ren ontvoerd die in de buurt van Has baja in een legertruck reden. Het twee tal was vier uur vastgehouden en pas vrijgelaten, nadat de legerleiding de commandostrijders een ultimatum had gesteld. Zondag hadden Sa'Iqa-mannen ook al een militair voertuig beschoten, o.a. met een bazooka. De twee inzittenden ble ven ongedeerd. De Libanese radio onderbrak maan dagavond zijn programma om een en ander mee te delen. Een militaire woordvoerder verklaarde, dat het leger ten aanzien van de verslechterde situ atie in het zuiden van het land steeds geduld had geoefend, maar deze dage lijkse incidenten, die een verspilling van kracht aan de frontlijnen met de vijand (Israël) vormden, verbitterd opnam. Het leger moest maatregelen nemen om zijn manschappen te beschermen. Er waren al stappen genomen. De door „onverantwoordelijke elementen" uitge lokte incidenten, hadden voornamelijk tot doel de langs de grens met Israël gelegerde strijdkrachten te verspreiden. De Palestijnse commandostrijders zorgen al geruime tijd voor onrust in Libanon. Ze zouden in een groot deel van het zuiden actief zijn. Het Engels talige blad Daily Star meldde enkele dagen geleden in Beiroet, dat Sa'Iqa- commando's een aantal politieposten in het gebied van Hasbaja belegerden. De districtscommissaris en de gendarme rie-commandant waren vertrokken. Bij gevechten elders zouden verscheidene gewonden gevallen zijn. In Beiroet en andere Libanese steden is twee dagen' geleden het uitgaansverbod opgeheven, dat op 23 april was afgekondigd na twee dagen van bloedige botsingen tus sen veiligheidstroepen en demonstran ten die eisten dat vanuit Libanon tegen Israël opererende Arabische commando strijders de vrije hand werd gegeven. Uit een hier door het blad Al Nahar ingesteld opinie-onderzoek is gebleken, dat 56,1 percent van de Libanezen, voor zover zij het blad lezen althans, er te gen is dat het land door de Arabische guerrilla's als basis wordt gebruikt. ADVERTENTIE OWARSfiEBAKÉN MATUUBWIT BÖERUN8RUW KRENTEN-ROZIJNENBROOQ KRENTENBOLLEN BOERENROG PUNTJES EN BOLLEN LVn frontale storing, die over Frankrijk in noordelijke richting trok, bereikte vanmorgen met re gen en onweer het zuiden van ons land. In de nacht vormde zich in de lucht, die met een zwakke tot mati ge noordoostelijke wind werd aan gevoerd, plaatselijk mist. Een andere storing, die nu boven de Golf van Genua ligt, veroorzaak te in de nacht in Zuid-Frankrijk plaatselijk 40 mm regen. Deze storing trekt het komende etmaal over de Alpen naar Zuid- Duitsland. In ons land wordt naast opklaringen plaatselijk regen of een bui verwacht. De wind zal in het al gemeen zwak en veranderlijk zijn. De temperaturen zullen ongeveer dezelfde waarden bereiken als van daag.

De Vallei | 1969 | | pagina 1