Boek over verzet door besturen en leerkrachten van bijzonder onderwijs Canadese Eskimo's en Indianen paria's Gunstig jaar voor Centrale Raiffeisenbank Ministerie achter Bekker-actie Vanavond amusant blijspel CLAARTJE - en TELEVISIEPROGRAMMA'S Smidje Verholen en het geheim van De Uylenborgh FINANCIËLE NOTITIES Ned. Gasunie leent a 7^2% Bij Mees en Hope 23% meer winst Opname hij RPS Kostenstijging bij N.D.U. PILOOT STORM TEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE MORGEN TELEVISIE T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN Protestanten kregen van kat/wlieken weinig steun Eenheidsonder w i js Protestants verzet Niet prettig Pagina 2 DINSDAG 6 MEI 1969 V VI TXX1 {TEN 33 Zijn ouders zijn er om hem het leven zo draaglijk mogelijk te maken. On ze liefde zal hem altijd omringen en beschermen en als hij later niet zijn eigen brood kan verdienen dan zal zijn vader voor hem blijven zorgen. We verkeren gelukkig niet in om standigheden, dat we ons kind uit be delen hoeven te sturen. Neen, ik zit het meest in over Nella. Als er met de jongen iets mis is, gaat ze zich dadelijk verwijten ma ken en ik zie er mijn schoonouders niet voor aan om dat meteen de kop in te drukken. Integendeel, ze zullen mee jammeren en het op hun fatsoen trekken dat ze een gebrekkig klein kind hebben. Ze zullen zoveel moge lijk trachten het voor de buitenwe reld geheim te houden of te verdoe zelen." Hij zuchtte diep en vermeed het Vera aan te kijken. Ze vroeg ver baasd: „Verwijten maken? Maar dat is toch dwaas? Wat kan je eraan doen als je een ze aarzelde even ge brekkig of laten we liever zeggen, een lichamelijk niet helemaal nor maal kind krijgtwant je maakt mij niet wijs dat Karel-Christiaan ook geestelijk een afwijking heeft. Het jong heeft een paar deksels pientere ogen in zijn hoofd." Nu keek Nico op en lachte haar dankbaar en verrast toe. „Ja, is het niet zo? Daar kan met zijn verstand niets mis zijn, dat wei ger ik te geloven. Zie je Ve: ik dacht eigenlijk dat jij er wel alles van wistIk bedoel, ik dacht dat vader er, al had hij mij geheimhou ding beloofd, toch met jou wel over gesproken zou hebben. Ik heb het hem verteld de dag, nadat jelui Claartje geboren was en Nella nog in het ziekenhuis lag. Het is dom van mij, want ik had kunnen weten dat bij vader een geheim ook werkelijk een geheim blijft." „Beste jongen ik begrijp er werke lijk niets van, je spreekt in raadse len. Ik weet in de verste verte niet waar je het over hebt." „Och, ik geloof eigenlijk dat het er niet veel meer toe doet of we het nog langer proberen geheim te houden. Op de een of andere manier schijnt er toch iets van uitgelekt te zijn. Nel la en ik verlangden zo heel erg naar een kind en er kwam maar niets. Toen jij Claartje verwachtte, werd het haar te machtig. We zijn in alle stilte naar Utrecht gegaan om ons door een professor te laten onderzoe ken. Daarna heeft Nella in het zie kenhuis een kleine operatie onder gaan en elf maanden later werd onze Karel-Christiaan geboren. Sindsdien steekt bij Nella telkens de angst de kop weer op, dat ze tegen Gods wil haar zin doorgedreven heeft en nu gestraft wordt voor haar doordrijven van een wens, waarvan de vervulling haar door Hogerhand ontzegd was. Ik ben de enige die haar dat waandenk beeld uit het hoofd kan praten. Dus je begrijpt wel hoe het haar nu te moede zal zijn, alleen en zo ver weg Dat maakt me wanhopig en opstan dig. Ik wil naar haar toe. Ik geloof dat ik de boel de boel maar laat op Hogerheide en er morgen heen reis, al zal het me wel mijn baantje kos ten." „Doe dat niet Nico! Heb nog even geduld. Je zult zien dat je vader het in Den Haag niet lang uithoudt en er tussenuit trekt, zodra hij zijn kans schoon ziet. Als je het hem vraagt zal hij zeker naar Oeynhausen willen gaan om Nella te halen. Het komt al lemaal best terecht," zei Vera en ze stak hem ter bemoediging haar hand over de tafel toe. Ze had diep mede lijden met hem en misschien nog meer met Nella. Ze dacht wat ge schokt: Het leven kon vreemde spron gen maken. Zij kreeg van een oude vader een oersterk kind en deze ge zonde jonge mensen, na veel opoffe ringen en lijden, een stumper. Op dat ogenblik schrokken ze bei den op door het woedende geblaf van de waakhond, die bij het huisje van Berend de tuinman aan de ketting lag. Vera vroeg wat angstig: „Er zal toch geen onraad zijn? De hond slaat gewoonlijk alleen aan als er vreemd volk op het erf komt." Nico was al opgestaan en naar het bordes gelopen. Vera volgde hem wat aarzelend. Hij zei: „Het is net of ik over het grint een rijtuig hoor aanko men." „Ja, ik zie lichtschijnsel van rij tuiglantarens langs de bomen glijden in de oprijlaan. Wie kan dat zo laat nog zijn?", antwoordde Veer. Nu draaide er een vigilante het voorplein op. Het paard kwam met veel hoefgeschrap voor de stoep tot stilstand. Nog voor de koetsier van de bok was geklommen om de passa giers bij het uitstappen behulpzaam te zijn, zei Vera met een triomfante lijk lachje tegen Nico: „Nou, wat heb ik je gezegd? Daar is je vader al!" Maar daarna wijzend op de met bagage volgeladen impe riaal, vervolgde ze aarzelend: „Al leen begrijp ik niet waar hij al die koffers heeft opgedaan, hij is ver trokken met één handvalies." „Dat," schreeuwde Nico achterom tegen Vera, terwijl hij de treden af stormde, „zijn de koffers van Nella!" En zijn vader, die juist uitgestegen was, opzij duwend dook hij het rij tuig in. „Welja," sputterde Koen de Bock ter Bye kwaad, „nu nog mooier!" Maar op zijn gezicht overwon de lach. Hij liep bijna even snel de tre den op als Nico ze afgegaan was. Zonder zich om de koetsier te be kommeren kuste hij Vera dat het klapte en zei: „Kom ga mee, die twee redden zich wel. Ik moet je een heleboel ver tellen." En hij trok haar mee naar binnen. „Ja dat zou ik menen! Je bent me wel enige uitleg schuldig, of niet?" Ze voelde zich. opeens opgewekt en van alle zorgen verlost. Hij was er weer! Nu pas besefte ze hoe ze hem gemist had. In de kamer liet ze toe, dat hij haar nog eens en nog eens omhelsde. Toen Nico even later met de sla pende Karel-Christiaan in zijn armen binnenkwam en op een stoel ging zit ten, was Koen de Bock ter Bye al naar beneden geweest om zich ervan te overtuigen dat Claartje werkelijk in haar bedje lag, niets mankeerde en rustig sliep. „Maar hij ziet er prachtig uit," zei Vera, die Nella in de gang tegemoet was gegaan, waar ze bezig was hoed en mantel af te leggen, waarna zij samen binnen kwamen. Ze boog zich over het kind heen. „Hij is bruin ver brand en zo te zien lijkt hij me ge weldig gegroeid. Ik zal dadelijk naar beneden gaan om de meisjes op dracht te geven het kinderbedje op de logeerkamer in orde te maken." Ze spoedde zich naar de deur, draaide zich om en vroeg: „Hebben jelui eigenlijk wel gege ten?" „Ik niet of althans niet genoeg. Ze leven daar in Den Haag op dieet en denken dat ieder mens boven de zes tig aan maag- en ingewandsstoornis sen moet lijden." „Ik heb in de trein gegeten, maar het was zo slecht dat je er de stoor nissen van zou krijgen waar vader het over heeft," antwoordde Nella, die er wat bleek en moe uitzag en naast Nico op een stoel neerzeeg. Ka rel-Christiaan sloeg de ogen op en lis pelde met een glimlach van blij her kennen: „Pappa!" Toen Vera terug kwam, zei ze: „Nu weet ik nog altijd niet hoe je lui hier in eikaars gezelschap komen binnenvallenNeen, ter Bye, jij hoeft geen uitleg te geven. Jij bent er gewoon vandoor gegaan, toen je een gaatje zag... Blijf maar waar je bent. Bij mij hoef je niet met smoesjes aan te komen, ik geloof ze toch niet. En denk maar niet dat ik het aardig van je vind tegenover je zuster en zwager. Wat moeten die mensen wel van je denken?" „Ze mogen denken wat ze willen. Ik heb ze trouwens helemaal niks op de mouw gespeld en ik heb ook geen smoesjes verkocht. Wat drommel denk je wel? Ik heb gewoon gezegd, dat het me speet, maar dat ik het niet langer uithield zonder Claartje en jou. En ik heb ze bedankt voor hun jaarlijkse invitatie en gezegd, dat ik bijzonder erkentelijk was voor hun goede bedoelingen, maar dat het geroezemoes en de drukte van de grote stad me doodmoe maakten en dat we nu de rollen eens moesten omdraaien en dat zij het volgend jaar maar naar het Wiede moesten ko men En daarmee basta!" mtsmmm. 4111. Toen het eenmaal zover was, dat Drago zijn gewillige onderdanen netjes overal aan 't werk had, achtte hij de tijd gekomen om persoonlijk eens het cylinderschip te bezoeken. Marnes had hem een keu rig onderwaterkostuum gemaakt, dat meteen als ge goten zat. Zuurstoftank en drukhelm voltooiden de uit rusting en zo stapte de kleine potentaat op zekere dag welgemoed op het Nevelmeer toe. Vergezeld van zijn trouwe lijfwachten Marnes en Folda daalde hij langs de glooiende oever af, tot het water zich boven zijn hoofd sloot. Hij begon te zwemmen en wist met veel moeite zijn ingeboren angst voor het natte element te verbloemen voor de twee Naugish, die glommen van trots, omdat hun de eer te beurt viel de Meester op deze hostorische tocht te begeleiden. Hun verknochtheid aan dit kleine tweebenige wezen was werkelijk aan doenlijk en dat, terwijl hij hun enkele maanden tevoren nog volkomen onbekend was... Wiens brood men eet, diens woord men spreekt 55. Het eerste ogenblik wist Tekko niet wat hij doen moest. Star van schrik bleef hij naar de grote lucht bellen staan kijken, die uit het groezelige water op stegen. Toen greep hij automatisch zijn zaklantaarn en dook gewapend met zijn kapmes onder water. Dank zij de elektrische toorts had hl zijn vriend gauw gevon den. De adellijke jager die in een kuil was gestapt, lag op de bodem van het moeras en zat vast aan de ste kels van een paar stevige waterplanten. Natuurlijk had de edele Patrick zelf direct moeite gedaan om los te komen, maar hoe harder hij rukte en trok des te vaster kwam hij te zitten. Hij kon de adem niet lang meer inhouden en z'n bewegingen werden lang zaam maar zeker trager en krachtlozer. Gelukkig kwam Tekko nog net op tijd. Bij het licht van de lan taarn hakte hij met zijn tracado op de taaie stengels los, die spoedig door waren en "leurde hij de haast levenloze Sir Patrick mee naar boven. Eenmaal boven de waterspiegel spoog de adellijke jager een straal vies water uit, opende de ogen en erkende met ont roering en ontzag dat men, zonder zijn vriend die kan zwemmen als een rat, verder alleen nog maar over „Wijlen Sir Patrick" had kunnen lezen en schrijven. Het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk staat positief jegens de Bisschop Bekkers-actie, die op vrijdag 9 mei ten behoeve van geeste lijk gehandicapte kinderen wordt ge houden. Staatssecretaris mr, II. J. van de Poel verklaarde zaterdagavond in een vraaggesprek voor de televisie ver heugd te zijn dat door deze actie een stuk leed in onze samenleving daad werkelijke belangstelling zal krijgen. De laatste dagen was enige verwar ring ontstaan omtrent het nut van een deel der bestedingen en omtrent de hou ding van het departement in dit opzicht. Een deel van de opbrengst wordt dooi de Bisschop Bekkers-Stichting besteed aan het oprichten van dagverblijven voor de geestelijk gehandicapte kinde ren. Hier en daar was het nut van de besteding in met name deze categorie in twijfel getrokken, gezien de overheids steun welke voor deze dagverblijven reeds wordt gegeven. Uit het vraagge sprek bleek dat de stichting het beste dingsplan enigszins heeft gewijzigd en dat thans 25 procent en niet plm. 45 procent zoals aanvankelijk de bedoe ling was besteed zal worden aan de dagverblijven, 30 procent aan medisch- sociaal onderzoek ei. 45 procent aan ontspanning en vakantie-verblijven. Juist door thans het accent te leggen op de vakantie-verblijven is naar het oordeel van staatssecretaris Van de Poel een goed samenspel met de overheid verkregen. „Ik vind het prettig dat deze actie nu voor een belangrijk deel ge richt gaat worden op het tot stand brengen van vakantie-verblijven. Hier door komt in een goed samenspel met de overheid ook deze sector beter aan zijn trekken. Ik ber er erg blij mee", aldus staatssecretaris Van de Poel. Ook het medisch-sociaal onderzoek is vol gens de staatssecretaris een zinvolle en belangrijke zaak, daar dit werk nog vrij nieuw is en er bij de ouderverenigingen en de sociaal-pedagogische diensten be hoefte bestaat aan vroegtijdige onder kenning van de zwakzinnigheid. De staatssecretaris achtte het juist dat in de besteding voor de dagverblijven thans met een lager percentage wordt volstaan maar ook deze besteding noem de de staatssecretaris zeer zinvol voor de aanloop van bepaalde plannen. „Hiervoor is geld nodig dat niet door de Overheid wordt verst ekt. Een fonds als door de Bisschop Berkkers-Stichting wordt bedoeld maakt in deze sector de aanloop tot en de afronding van de overheidssteun mogelijk". De staatssecretaris zei het voorts toe te juichen dat de Stichting heeft mede gedeeld regelmatig verantwoording te zullen afleggen over de besteding van de gelden, die vrijdag, naar men hoopt, door het Nederlandse volk zullen wor den bijeengebracht. De Tros brengt vanavond weer een toneelstuk op de televisie, dat geliefd is btf massa's mensen. Het is het blijspel „Je kunt het toch niet meenemen!", dat te zien is via Nederland 1 van 20.22 tot 21.50 uur. Het blijspel werd gecreëerd door het Amerikaanse schrijversduo George S. Kaufman en Moss Hart. De eerste op voering was in 1936 in New York. „Je kuijt het tóch niet meenemen!", dat midden iii de Crisisjaren ontstond, laat op een komische manier zien, dat het best mogelijk is otm in minder gun stige financiële omstandigheden te leven zonder het goede humeur te verliezen. De laatste keer, dat het stuk in Neder land op de planken werd gebracht, was in 1967, toen „Ensemble" het op zijn re pertoire had. De regie had toen Jan Re- tèl, die ook de televisiebewerking regis seerde. HILVERSUM I 18.00 Stereo: In de volksmond: volksliedjesprogramma. 18.19 Uitzen ding van de Pacifistisch Socialistische Partij. 18.30 Nws. KRO: 18.46 Actuali teiten. 19.05 Licht ensemble en solis ten. 19.40 Conciliepostbus. 19.45 Zoe kend geloven: godsdienstige lezing. 20.00 Stereo: Radio Kamerorkest met zangsoliste: moderne en klassieke mu ziek. 20.45 Verzuiling ontzuiling?, beschouwing. 21.00 Moderne en klassie ke kamermuziek (gr.). 21.30 Babel: kunstkroniek. 22.30 Nws. 22.38 Parle mentair overzicht. 22.45 Mededelingen 22.47 Overweging. 22.50 De zingende kerk. muzikale lezing. 23.05 Kontekst: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Nightwatch: Jazz muziek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.16 Radiojournaal. 18.25 Stereo: Licht instrumentaal sextet met zangsoliste (opn). 18.50 Paris vous parle. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Trefpunt: discussierubriek voor actuele zaken. 19.35 Vanavond: geva rieerd programma. 22.30 Nws. 22.38 Radiojournaal. NRU: 22.55 Stereo: Muziek van deze eeuw (opn). 23.55- 24.00 Nws. NEDERLAND I 18.50 In kleur: De Fabeltjeskr. 19.00 Journaal. IKOR/CVK/RKK: 19.07 Kenmerk: de wekelijkse informatieru briek over kerk en samenleving. TROS: 19.32 In kleur: Het spook en Mevr. Muir, TV-feuilleton. NTS: 20.00 Journaal. TROS: 20.20 Anjeraktie. 20.22 Je kunt het toch niet meenemen, TV-spel. 21.50 Griekse liederenrecital. Orde van Vry metselaren: 22.10 We zen en verschijningsvorm van de vrij metselarij, discussie. NTS: 22.40-22.45 Journaal. 23.00-23.30 Teleac: Levende wiskunde (les 6 herh.). NEDERLAND II NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjes krant. 19.00 Journaal. 19.03 Kapitein Zeppos, TV-feuilleton voor de jeugd. 19.28 Scala: informatief programma. 20.00 Journaal. 20.20 Kleine potjes heb ben grote oren, TV-feuilleton. 20.50 Denk-Beeld: maandelijkse discussie over belangrijke verschijnselen in de Nederlandse maatschappij. 21.40 Ama teurs actief: Het Koor Animato uit Leeuwarden. 22.05 In kleur: Verbin ding met... Londen: Victoria de Los Angeles, begeleid door Gerald Moore. NTS 22.30-22.35 Journaal. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lich te gram. muz. met nws. en act. TROS: 8.00 Nws. 8.11 Luister uiten thuis verzoekprogr. voor de militairen. (8.30- 8.32 Nws.; 9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. 9.55 Moderne am- sementsmuz. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.02 Piek-Uur: wedstrijdprogr. 11.45. Act. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gev. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nws; 12.41 Act.; 13.00 Ra den maar...; 13.15 Ondernemend). NCRV 14.00 stereo: Omroep Orkest met zang solisten: operaconcert. 14.50 Klassieke gr.muz. 15.00 In 't zilver: progr. voor oudere luisteraars. 16.00 Nws .16.02 Ste reo: Voor de jeugd. 17.00 Twien-Popra- dio voor t(w)ieners. Overheidsvoorlich ting: 17.50 Mens en samenleving. Be ëindiging van de werkzaamheden van het CCKP (Centraal Comité van ker kelijk en particulier initiatief) t.b.v. de gerepatrieerden uit Indonesië. De heer J. Schipper, voorzitter van dit comité wordt ingeleid door dr. J. Th. A. H. van der Putten, raadadviseur bij het minis terie van CRM. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: Li. gr.muz. VPRO: 7.54 De ze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radio journaal. 8.20 Stereo: Li. gr.muz. (8.30-8.33 De Groenteman). 8.50 Mor genwijding. 9.00 Stereo: Hedendaagse muz. (gr.). 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (11.00-11.02 Nws.). 11.30 Fluit, ho bo en piano: moderne muz. 11.55 Beurs berichten. 112.00 Stereo: Promenade Orkest: amusementsmuz. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.29 Modem platteland, praatje. 12.32 Toppers van toen (gr.). 13.00 Nws. 13.11 Radiojour naal. 13.30 Stereo: Perchange to dream, musical. 1.30 Voor de jeugd. 16.00 Nws. 16.02 Van vier tot vijf, een ra- dioprogr. in een Notedop. 17.00 Ste reo: Pianorecital: moderne muz. 17.30 Stereo: Liveshow: licht gev. muz.progr. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Zing, zing, zing!: lichte vocale muz. 10.00 Nws. 10.03 Mengelmuze: nwe langspeelpla ten met kritisch commentaar. 10.30 Swingin' softly. NRU: 11.00 Nws. 11.03 Muziek-lezen. (12.00-12.02 Nws.). AVRO: 13.00 Nws. 13.03 Act. 13.06 Zet 'm op: licht pl.progr. (14.00-14.02 Nws.). 15.00 Nws. 15.3 Arbeidsvitaminen: populair verzoekplatenprogr. 16.00 Nws. 16.03 Gimmick: licht pl.progr. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Popmuziek. NEDERLAND I NTS/NOT: 11.00-11.50 Schooltelevisie. VARA: 17.00-17.35 Voor de kinderen. DUITSLAND I (Regionaal programma: NDR: 18.00 Reportage. 18.30 Zandmannetje. 18.40 Actualiteiten en regionale kroniek. 19.26 Afrikanische Tierwelt, TV-film. 19.59 Programmaoverzicht. WDR: 18.00 Kleur: Weltreisen und Aben- teuer, TV-film. 18.30 Kleur: Sendung und Echo, TV-film. 18.40 Journaal en Goedenavond. 19.20 Kleur: Informatief programma. 19.30 Kleur: Camera- schetsen uit Parijs). 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Internationaal amuse mentsprogramma. 21.00 Kleur: Pep permint frappé, Spaanse speelfilm. 22.30 Journaal, commentaar en weer bericht. DUITSLAND II (Herhaling). 18.05 Actualiteiten en muziek. 18.40 Amusementsprogramma. 19.10 Kleur: Abenteuer am Roten Meer, TV-film. 19.45 Nws., actualitei ten en weerber. 20.15 Sportjournaal. Aansluitend: Nws. 21.00 Kleur: High Chaparral, TV-film. 21.50 Cabaret programma (Niet geschikt voor jeug dige kijkers). 22.40 Nws. en weerber. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal van gis teravond. 10.30 El Cochecito, Spaanse •speelfilm. 12.00-13.30 Act.kroniek met internationaal persoverzicht en jour naal van gisteravond. 16.35 Nws. 16.40 Internationale jeugdkroniek. 17.10 Der Schritt ins Leben, TV-spel. 17.55-18.00 Nws. DUITSLAND II 17.30 Nws. en weerbericht. 17.35 Pro gramma voor oudere kijkers. Aanslui tend: Lief dad igheidsoproep. CYn zeer bijzonder onderdeel van het Nederlandse verzet in de jaren 1940-1945 is het verzet dat werd gepleegd door de besturen en leer krachten van het bijzondere onderwijs. Hierover is een studie verschenen, die in opdracht van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie werd ge schreven door de thans 81-jarige dr. J. C. H. de Pater, die op 73-jarige leef tijd aan dit diepgravende werk begon. Uit zijn studie blijkt, dat de protes tanten tijdens de oorlog niet hebben kunnen rekenen op de steun van de rooms-katholieken die hun bondgenoten waren toen in Nederland omstreeks de eeuwwisseling de parlementaire strijd om vrijheid van onderwas werd voerd. Ook het verzet van de protestanten kwam vrij laat. Aanvankelijk heeft men geprofiteerd van het meningsver schil tussen de Duitsers en de N.S.B.: de Duitsers wilden zo snel mogelijk eenheidsonderwijs om daarmee de ge hele Nederlandse jeugd nazistisch te kunnen beïnvloeden. De N.S..B meen de dat de verscheidenheid van onder wijs in Nederland moest worden ge handhaafd, maar dat de scholen onder 1232: „Ja... dat goud", zei smidje Verholen. „We weten tenslotte helemaal niet zeker of het er nog wel ligt. Het kan in de loop der tijden best door de een of andere gouddief per ongeluk ontdekt zijn en toen stiekem meegenomen. Bo vendien weten we niet eens waar het ligt". „En tóch geef ik de moed niet op", zei Gozewijn van Uylr. vastbesloten „In mijn winkel heb ik een boek en daar staat iets in over een gouddetector. Dat is een toestel, dat als een razende begint te tikken, als je het boven goud houdt. Ik denk, dat strenge controle van de overheid dien den te komen. Pas toen in 1941 deze vrijheid en met name de vrijheid van het benoe men van leerkrachten dreigde te worden aangetast, kwamen de protes tanten tot verzet. De schoolbesturen die tot dan toe de onderwijsmaatrege- len van de bezetter hadden opgevolgd, zochten naar wegen om de schadelijke invloed te voorkomen. Uit de vele voorbeelden die dr. De Pater in zijn boek geeft, wordt het dui delijk dat de scholen in dit streven vooral werden gedwarsboomd als er in het onderwijskorps of onder de leerlin gen aanhangers van Hitiers „nieuwe orde" waren. Zeer dramatisch was dit het geval in Arnhem en Nijmegen, de twee enige plaatsen waar het bestuur van een protestante school door een na zistisch „beheerder" werd vervangen. De afzijdigheid van de rooms-katho lieken, die toch ook hun bijzonder on derwijs bedreigd zagen, wijt dr. De Pater aan de centrale organisatie van de rooms-katholieke kerk in Neder land. Het verzet van de rooms-katholie- ken werd vanuit één punt door kardi naal De Jong geleid, waardoor de be sturen van de rooms-katholieke scho len op de achtergrond konden blijven. Door de organisatorische verdeeld heid bij de protestanten moest het ver zet niet zelden door een schoolbestuur alléén worden gevoerd. Dit had tot ge volg dat het verzet vooral gestalte kreeg bij de individuele bestuurder of leerkracht, waarbij lang niet alle schoolbesturen de beginselvaste onder wijskracht steunden als financiële moeilijkheden volgden. Ook werd het in het boek duidelijk, dat het verzet pas op gang kwam, toen de eigen organisatie werd bedreigd. Het tekeken van de „ariër-verklaring", bijvoorbeeld, de voorbereiding tot het ontslag van Joodse leerkrachten werd niet als een principiële zaak her kend. Dr. De Pater geeft zijn boek een hoofdstuk dat tot nu toe uniek is in de beschrijving van het Nederlandse ver zet. Hij schrijft hóe na de oorlog het goede werd beloond en het kwade ge straft. Geen prettige lectuur: onder wijsgezinnen die door hun verzet wa ren verpauperd, moesten jarenlang vechten voor het achterstallige salaris; een van de felste bestrijders van het schoolverzet kreeg een ruim ambtena- renpensioen. „Het Schoolverzet" door dr. J. C. H. de Pater; uitgave Nijhoff Den Haag. Prijs: f 35,-. ik zo'n ding ga kopen om er het hele Rijkhuyzer Bos mee af te speuren". „Dat zijn peperdure toe stellen, meneer Van Uylen", zei smidje Verholen waarschuwend. „Wel sakkerloot, als wij van Uy- lens iets in ons hoofd hebben, dan zetten we het door en kan het ons geen sikkepit schelen wat 't kost!" riep de boekhandelaar geestdriftig uit. „Kom mee. Verholen. We hebben lekker gegeten, en nou laat ik je nog wat van de oude stad zien". En zo zien we de twee heren hier over de Grote Markt slenteren, langs het standbeeld van Brinio Aquacephalus, die 2000 jaar geleden een Romein se legerplaats bouwde op de plaats, waar nu het oude stadje Ravelijn ligt... „Het is een prachtig oud stadje, meneer Van Uylen, en ik heb een fan tastisch weekend", lachte smidje Verholen dank baar. Maar omdat aan alle pret nu eenmaal een eind komt, is het begrijpelijk, dat we de smid hier alweer zien terugrijden. Die bossen... dat is het Rijkhuyzer Bos. En... bewéégt zich daar niet iets in de verte tussen de bomen? Een man... met een geweer...? TORONTO De ruim 200.000 India nen en 13.000 Eskimo's van Canada hebben dringend sociale en economi sche bijstand nodig, willen zij in de toekomst een kans maken zich te ont worstelen aan hun bestaan als paria. Dit wordt gezegd in een rapport over de huidige situatie van de Canadese Indianen, Eskimo's en Mestiezen, in op dracht van de Anglicaanse kerk samen gesteld door dr. Charles E. Hendry, directeur van de school voor maat schappelijk >yerk van de universiteit van Toronto. Dr. Hendry is van mening dat de in cidentele en beperkte programma's ter verbetering van het lot van de 215.000 Indianen, 13.000 Eskimo's en 200.000 mestiezen beslist onvoldoende zijn en pleit voor een grootscheepse aanpak De helft van de Indiaanse gezinnen moet op het ogenblik leven van nog geen 1.000 dollar per jaar, het werk loosheidscijfer bij de Indianen is tien maal zo hoog als het nationale gemid delde in Canada en het aantal Indianen dat sociale bijstand krijgt, neemt steeds toe. Vele Indianen, aldus dr. Hendry in zijn rapport, die uit de reservaten weg trekken om te gaan werken in de „we reld van de blanken", blijven wrok te gen de blanken koesteren en leven ver der met gevoelens van wanhoop en waardeloosheid. De blanke Canadese gemeenschap heeft zich altijd „betrekkelijk onbuig zaam" getoond tegenover de Indianen en andere inboorlingen en gekozen voor het systeem van de reservaten 2.269 in totaal waar de oorspronke lijke inwoners van het land „op doel treffende wijze uit het oog en uit het hart van de moderne Canadezen blij ven". 1 11 li. UTRECHT Tegen de achtergrond van de conjunctuuropleving in ons land heeft de Organisatie der Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank 1968 als een gunstig jaar afgesloten. In de gestegen krediet-vraag kon op bevredigende wij ze worden voorzien, dank zij een rui me aanwas van spaargelden en girale gelden. De toeneming van de middelen was in 1968 zeer bevredigend en het resultaat van het gehele jaar was zo danig, dat van een nieuw record moet worden gesproken. De toevertrouwde gelden stegen met ruim f 1 miljard en de middelen namen aldus toe met 14,8 procent tegen 13,7 procent in 1967. Ook in de sector van de dienstverle ning breidden de activiteiten zich ver der uit. Het aantal privé-rekeningen steeg van 104.000 tot 231.000. Het aan tal vestigingspunten nam toe tot in to taal 1601. Er kwamen 89 nieuwe kan toren bij, echter daalde het aantal aan gesloten banken met 11 tot 649. Dit is een gevolg van fusies van banken bin nen de organisatie. Het personeel werd uitgebreid met 1038 personen, waardoor het gezamenlijke personeel van de aan gesloten banken en de centrale bank een totaal van 5805 bereikte. De ver wachting bestaat, dat dit aantal nog verder zal toenemen. Het kostenniveau zal hierdoor onvermijdelijk een stijging ondergaan. De bedrijfsuitkomsten van de aangesloten banken over 1968 wa ren bevredigend. Het voordelig saldo op de exploitatierekening bedroeg f 19,8 min. tegen f 20,6 min in 1967, na bij zondere reserveringen van f 10,9 min. resp. f 10,6 min. Het resultaat van de centrale bank stemt tot tevredenheid. Het winstsaldo bedraagt f 8,3 min. (v.j. f 7,8 min). De zichtbare reserves zullen met f 8,5 min toenemen tot f 59,6 min. GRONINGEN De Nederlandse Gasunie gaat een 7V« procents obliga tielening uitgeven van f 100 miljoen tegen de koers van 100 procent. De lening wordt door een groot aantal banken op de markt gebracht. Dit syndicaat staat onder leiding van de Amro Bank, de Algemene Bank Ne derland en de Bank Mees Hope. De banken hebben de lening overgeno men. Zij zal in tien gelijke jaarlijkse ter mijnen worden afgelost, te beginnen in 1980. Vervroegde aflossing is mo gelijk van 1979 tot en met 1983 tegen lOlVt procent en gedurende de verdere looptijd tegen 101 procent. Op de lening, die verdeeld is in cou pures van f 1000, staat op 14 mei de inschrijving open. De stortingsdatum is 12 juni. Beursnotering zal worden aangevraagd. AMSTERDAM Ondanks een belang rijk gedrag aan fusiekosten is de winst van de gecombineerde bedrijven van de Nederlandse Overzee Bank, de firma Mees Hope en R. Mees Zoonen Assurantiën vorig jaar ruim 23 procent gestegen tot f 11,6 miljoen. Vrijwel alle in de consolidatie opge nomen vennootschappen hebben tot de verhoogde winst bijgedragen. Van deze winst wordt f 5,67 miljoen uitgekeerd aan de houdstermaatschappij, de Bank en Assurantie Associatie, die dit zal doorgeven in de vorm van f 5,50 (11 procent) dividend per aandeel van f 50. De rest gaat naar de reserves van de werkmaatschappijen. De inkomsten van het concern kwa men vorig jaar uit op f 90,64 miljoen, waarvan de posten intrest en wissels met f 43,32 miljoen en provisie mei f 37,50 miljoen de belangrijkste waren. Na aftrek van o.m. personeelskosten (f 4556 miljoen), overige kosten, waar in fusiekosten (f 18,35 miljoen) en af schrijvingen (f 4,04 miljoen) bleef een brutowinst over van f 19,15 miljoen. Met belastingen was f 7,30 miljoen ge moeid. AMSTERDAM Bij de Rijkspost spaarbank is de afgelopen maand meer opgenomen dan gespaard. Er werd f 123 miljoen ingelegd en f 133 miljoen opgenomen. In april vorig jaar was er een spaaroverschot van f 1 miljoen. De grote spaarbanken in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam boekten, zoals ge meld, daarentegen grotere spaarover schotten. Het totale inleggerstegoed bij de Rijkspostspaarbank bedroeg eind april f 5,309 miljoen tegen f 4,965 miljoen eind april 1968. DEN HAAG De omzetten van ad vertenties en ook van drukwerk van de Nederlandse Dagbladunie vertonen dit jaar een verheugende stijging, zo heeft de directie in de jaarvergade ring meegedeeld. „Minder verheugend is de sterke stijging van loonkosten. Een omzetstijging is dan ook heel erg nodig." De directie merkte daarbij op dai de kostenstijging ook verband houdt met de stijgende tendens van de ad vertentieomzetten. Daarmee moet het produktie-apparaat in groei gelijke tred houden. In de loop van 1968 is dan ook besloten tot grote investerin gen. Wat de vooruitzichten betreft werd meegedeeld dat die iets minder zeker zijn dan vorig jaar. In antwoord op een vraag van aan deelhouders over de schadevergoeding wegens de televisiereclame werd ge zegd dat 1969 het laatste jaar van de uitkering is. „Het is nog volstrekt on duidelijk wat daarna gaat gebeuren Voortzetting van de schadevergoeding zou gerechtvaardigd zijn, maar dat is een kwestie van de regering."

De Vallei | 1969 | | pagina 2