Produktie naar Lookeren (Belg.) Onzekerheid bij personeel Concrete gegevens ontbreken ARP-RAADSLID VRAAGT OVER UITBREIDING DIERENPARK Massaal protest van „Opheusden" Bestuur NVV- Jongeren wil ophouden OME CHRIS' GAAT MET PENSIOEN „Veenendalers zien mij als vraagbaak..." Ongegronde kritiek op burgemeester na dodenherdenking „KESTEREN" KAMPIOEN Herdenking van illegalen REIN KOK PANTALONS Recreatieschap komt bijeen Namen van boosdoeners nu bekend bij KNVB Voor Pinksteren „schoon" zijn? Belangstelling te gering Marktmeester had al heel wat baantjes Geen cent Fietsendief Krantenmjk Niets doen Grote bazaar „Ons Genoegen'" Vijf inbraken in één nacht Operette Rozelijn werd *n succes Wedvlucht van „De Snelpost" VEENENDAAL - Het personeel van de Leidsche Wolspinnerij N.V. in Veenendaal is ongerust. Gistermiddag circuleerden in het bedrijf hardnekkige geruchten, dat een verhuizing van de produktie-afdelingen naar Lookeren in België op til zou zijn. Voor het naar schatting 250 koppen tel lende personeel betekenen de geruchten onzekerheid, te meer omdat van directie zijde niets over de mogelijke verhuizings plannen is meegedeeld. Wanneer een aan tal produktie-afdelingen inderdaad zou worden overgeplaatst naar België vreest men ontslag voor een belangrijk aantal personeelsleden. f 27.50 MAGAZIJN UITBREIDING schoonmaakmiddelen verf behang V NIEUWE ZAAK n nieuubouivuijk ,,'f Hoorntje SCHERPENZEEL Pagina 3 DINSDAG 6 MEI 1969 LEIDSCHE WOLSPINNERIJ ZOU WILLEN VERHUIZEN Gistermiddag kon geen der directieleden van de Leidsche Wolspinnerij bereid worden gevonden commentaar te geven op de geruchten. De directeur van het bedrijf in Veenendaal wilde een van onze redacteuren niet te woord staan en liet de telefoniste verwijzen naar de centrale directie op het hoofdkantoor in Leiden. Ook daar bleek de telefoniste niet in staat een gesprek met de directeur tot stand te brengen. De Leidsche Wolspinnerij werd bijna vijftig jaar geleden in Veenendaal ge vestigd. Ook in het Belgische Lookeren beschikt het bedrijf over een vestiging, die in de afgelopen tien jaar, volgens een afdelingschef in Veenendaal, al ruim 60 procent van de produktiefasen zou zijn gaan uitvoeren. „Vanmorgen gonsde het in de fabriek van de ge- richten, dat ook de Veenendaalse pro- duktieafdelingen naar Lookeren (in de buurt van Gent red.) zouden worden verplaatst. Officieel is echter nog niets meegedeeld. Trouwens dat verwacht ook niemand want over het algemeen ADVERTENTIE lichtgewicht kreukherstellend door Trevira leuk sportief model met riem vanaf VEENENDAAL Goed van Van der Zee gaat langer mee RHENEN De heer H. Grifiioen, lid van de gemeenteraad van Rhenen voor de AR-partij, maakt zich ongerust over het feit dat Ouwehands Dierenpark nog steeds niet kan beginnen aan de zo hoog nodig uitbreiding. Hij heeft voor de eerstvolgende gemeenteraadsvergade ring de volgende vragen afgevuurd op het college van B en W. 1. Is uw college met mij van mening dat uitbreiding van Ouwehands Dieren park voor de toekomst noodzakelijk is? 2. Is het juist dat deze uitbreiding ver hinderd wordt door het Utrechts Land schap dat niet genegen is de nodige grond voor dit doel af te staan? 3. Zo ja, kan door de gemeente dan aan deze stichting geen plaatsvervan gende grond worden aangeboden? 4. Zo dit is gebeurd is uw college be reid te bevorderend dat op zeer korte tijd wijziging van het uitbreidingsplan tot stand komt teneinde zo nodig deze grond voor dit doel langs deze weg te verkrijgen. RHENEN Op maanuag 19 mei 1969 wordt ten gemeentehuize van Rhenen om 10.00 uur in de ochtend een open bare vergadering gehouden van het re creatieschap „Rijn- en Lekoevers". Hierin komt o.m. aan de orde een voorstudie over de recreatieve ontwik keling in het gebied van het recreatie schap, waarin wordt melding gemaakt van een in overleg met rijkswaterstaat voor Rhenen opgestelde plan voor een aanleghaven voor toervaarders op de rivier. RHENEN Maandagochtend om ne gen uur heeft burgemeester jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosen thal. in gezelschap van talrijke oud-ille- gale werkers, tijdens de tweede wereld oorlog gevallen kameraden herdacht. Op de betreffende graven werden bloemen gelegd. is men bij de Leidsche nogal terug houdend met mededelingen betreffende het bedrijfsbeleid", aldus de afdelings chef gisteravond. Een chauffeur die voor het Veenen daalse bedrijf werkzaam is vertelde dat dagelijks twee grote vrachtwagens met half-fabrikaten tussen België en Nederland worden vervoerd. Het zou zelfs voorkomen, dat eenzelfde partij grondstoffen voor het ondergaan van diverse deelbewerkingen tweemaal het traject visa versa aflegt. Dit verhoogt uiteraard de kostprijs. Sommige personeelsleden uitten de voorzichtige veronderstelling, dat het in de bedoeling zou kunnen liggen in de toekomst in Veenendaal alleen een groot magazijn (zoals in Leiden) en een expeditieafdeling te handhaven. Concrete mededelingen kon niemand van het personeel gisteren echter doen. Men blijft zich echter afvragen hoor de gèruchten dan zijn ontstaan. Aan de ene kant is het moeilijk te veronderstellen, dat op korte termijn ingrijpende vernaderingen bij da Leid sche zullen plaatsvinden, temeer omdat opnieuw volgens niet-bevestigde be richten een belangrijke uitbreiding van het bedrijf in Veenendaal op stapel zou staan. Aan de andere kant blijft het natuurlijk zeer wel mogelijk dat men het bedrijfseconomisch meer ver antwoord acht om de productieafdelin gen te verhuizen naar België en dat men van de mogelijke uitbreiding heeft afgezien. Zowel in Lookeren als in Veenendaal zijn naar schatting 250 personeelsleden werkzaam. Daarbij dient echter te wor den aangetekend, dat in Lookeren een in verhouding groot aantal vrouwelijke arbeidskrachten in dienst is van het bedrijf. Vakbondsbestuurder J. C. Havinga van de textielbond „Unitas" was gis teravond nog niet op de hoogte van de geruchten. OPHEUSDEN De voetbalvereniging Opheusden heeft, direct nadat de KNVB, afdeling Nijmegen, de straffen had uitgesproken met betrekking tot de ongeregeldheden in Opheusden tijdens de wedstrijd OpheusdenNijmeegse Boys, gereageerd met een aantal brieven naar de Nijmeegse bond. Een woordvoerder van deze bond deelde gisteren mee, dat in de brieven „onder nieer de namen zijn genoemd van de „boosdoeners''', die zich schuldig hebben gemaakt aan wangedrag tegenover de Bemmelse scheidsrechter". Massaal protesteert v.v. Opheusden nu tegen de geëiste straffen zoals bekend werden negen spelers van de eerste zondaguitgave geschorst voor de periode van twee jaar en de zaak komt nu voor de commissie van hoger beroep van de KNVB. ADVERTENTIE DAT KAN MET VAN Gelderland hoek Hoogstraat VEENENDAAL TEL. 12656 Verhuur van de HOOVER shamporalautomaat voor een schone kamer in-een- handomdraai. VEENENDAAL Opnieuw dreigt Veenendaal een stuk jeugdwerk kwijt te raken. Ditmaal is het het NVV-Jon gerencontact, dat op het punt staat zichzelf op te heffen. Het huidige be stuur heeft in het afgelopen jaar zo weinig bijval gekregen, dat het ernstig overweegt zijn functie neer te leggen. Het bestuur, Joh. van Beldhuizen (voorzitter), mej. E. Meijering (secre taresse), A. v.d. Pol (penningmeester), G. Dietewig en mej. B. van Remmer den heeft vandaag contact met de jon- gerensecretaris van het district Utrecht van Jongerencontact. Uit het gesprek tussen deze functionaris en het Veenen- daals bestuur zal blijken of het NVV- Jongerencontact voor Veenendaal be houden zal blijven. Veel heil zien de Veenendalers er niet meer in, aldus de. secretaresse. De opdracht van het bestuur was onder meer „iets voor de jeugd in Veenendaal te doen". Maar zelfs beatavonden, die werden georga niseerd trokken nauwelijks een aan vaardbaar aahtal bezoekers. Nog gerin ger was de belangstelling voor voor- lichtings- en discussieavonden. Gezien het feit dat het enthousisame voor de diverse georganiseerde festiviteiten met „slecht" kan worden gekwalifi ceerd, voelt het bestuur er weinig voor op deze wijze voort te gaan. VEENENDAAL „Veel Veenendalers beschotiwcn mij als een vraag baak en komen met allerlei problemen mij me. Ik woon nu 48 jaar in Vee nendaal en ben hier zo ingeburgerd dat ik de gemeente niet graag zou ver laten". Dat zegt de 80-jarige Christiaan van Rijswijk, bij de bevolking be ter bekend als „ome" Chris. In september zal hij 20 jaar marktmeester zijn en dat is voor „ome" Chris het moment om ermee op te houden. „Er is een nieuwe markt in Veenendaal-Zuid bij gekomen. Ik geloof dat het nu toch beter is als een jonge kracht mijn werkzaamheden overneemt". Hij is in zijn leven al van alles geweest: hulpbesteller bij de PTT, boer, hulpverpleger in een krankzin nigeninrichting, politie-agent, pers muskiet en marktmeester. „Ome Chris": „Ik ben op 13 september 1888 geboren in Eek en Wiel in de Betuwe, waar ik mijn verdere jeugd heb doorgebracht. Op 23-jarige leef tijd-trouwde ik en huurde ik een wo ning met een mooie tuin voor veer tig gulden per jaar. Ik was toen hulpbesteller bij de PTT. Ik ver diende drie kwartjes per dag en was dan zo'n twaalf tot dertien uur in de weer. Alle bestellingen moesten te voet gedaan worden, want fietsen had je in die tijd nog vrijwel niet". „Ik had in die tijd geen cent, maar dank zij een lening van mijn ouders kon ik in 1912 het huis waar ik toen in woonde voor f 650,- ko pen. In 1914 brak de eerste wereld oorlog uit en werd ik gemobiliseerd. Toen ik in 1916 uit dienst kwam wil de ik boer worden. Ik verkocht mijn huis en kocht voor het geld dat ik ervoor kreeg vee. Ik huurde boer derij „De Kabeljouw" in Renkum en begon een boerenbedrijf. Het viel me echter erg tegen en nog hetzelfde jaar werd ik hulpverpleger in Wolf- heze. In het begin was dat ver schrikkelijk. Soms was je met 29 patiënten in een zaal en dan stond er hier één te bidden en daar één te vloeken en te schelden. Dan was je blij als je 's avonds naar huis kon". In 1917 begon de heer Van Rijs wijk zijn lange loopbaan bij de poli tie als agent in Heelsum met een salaris van vijfhonderd gulden per jaar. In 1921 werd hij aangesteld bij de Veenendaalse polite als agent eerste klas en tot 1 januari 1946 bleef hij dat. Maar in '46 werd hij 55 jaar en ging hij met pensioen. „Ook toen bleef ik nog actief voor de politie. Kort nadat ik gepensio neerd was, betrapte ik een fietsen dief uit Rhenen op heterdaad. Iede re Nederlander heeft de bevoegdheid een verdachte aan te houden, dus vatte ik de man bij de kraag en bracht ik hem naar de politie. Hij heeft acht maanden gevangenisstraf gekregen. De fiets is aan de eigena res teruggegeven. Ik ben overigens in 1961 benoemd tot onbezoldigd ambtenaar van de gemeentepolite. Maar van die aanstelling heb ik nooit gebruik hoeven te maken". vlug te vervelen. Hij werd hulp-ge- meentebode, belast met het beteke nen van aangetekende stukken. Dat duurde tot september 1949, toen hij op voordracht van B. en W. tot marktmeester benoemd werd. „De markt was tijdens de oorlogsjaren helemaal verlopen. Bij mijn benoe ming was er pas een begin gemaakt met het weer op poten zetten er van. In die eerste jaren bracht de markt de gemeente maar vierhon derd tot vijfhonderd gulden per jaar op. Tegenwoordig is de op brengst ongeveer twaalf tot dertien duizend gulden". De laatste jaren was „One" Chris niet alleen marktmeester, maar ook journalist en vraagbaak voor de Veenendaalse bevolking. „Ik was en ben nog steeds corres pondent van dag-, week- en vakbla den. En ik probeer al jarenlang iedereen zo goed mogelijk met raad en daad terzijde te staan. Zo kwam er eens een vrouw uit Veenendaal bij me op bezoek, die gescheiden van haar man leefde. Ik kreeg sterk de indruk dat ze weer graag met haar man wilde samenleven. Ik heb toen haar man in Ede op gezocht en hem gevraagd 's avonds naar- het Gemeentehuis te komen. Ook de vrouw nodigde ik uit, maar ze wisten geen van beiden dat ze elkaar daar zouden ontmoeten. Bij de plotselinge confrontatie vielen ze elkaar in de armen. Ze zijn daarna weer samen door het leven ge gaan". Toen „Ome" Chris met pensioen was, begon het niets doen hem al Nu gaat de heer Van Rijswijk voor de tweede maal met pensioen. „Ik blijf alleen nog bestuurslid van de Bond van Gepensioneerde Ambte naren. Verder doe ik niets meer. „Niets?" „Nou", zegt „Ome" Chris (3 kinderen, van wie één over leden, 13 kleinkinderen en 5 achter kleinkinderen) lachend, „misschien neem ik nog wel een krantewijk je". Een lid van de strafcommissie van de KNVB afdeling Nijmegen zei gister avond- na een vergadering desge vraagd: „De betrokken spelers komen nu al len voor de commissie van hoger be roep en worden gehoord in een geheel nieuwe zaak". De Betuwse vereniging, waarvan het eerste zondagelftal inmiddels is gedegra deerd naar een lagere afdeling, reageer de aanvankelijk niet op het ultimatum dat de KNVB stelde en dat inhield, dat de vereniging op korte termijn de da ders zou moeten aanwijzen. De Opheusdense delegatie ontkende toen zij voor de eerste maal voor de strafcommissie verscheen, arbiter Stoffels uit Bemmel te hebben gemoles teerd. waarna de commissie de zware straffen wuirmee reeds was ge dreigd over het team uitsprak. Wanneer de betreffende voetballers voor de commissie van hoger beroep moeten verschijnen was gisteren nog niet bekend. AMERONGEN De muziekvereni ging „Ons Genoegen" in Amerongen houdt zaterdag 10 mei een grote bazaar in het dorpshuis in verband met het 50-jarige jubileum van de vereniging. Zusterverenigingen zullen meewerken aan deze bazaar, waarvan de opbrengst gebruikt zal worden voor de aanschaf van nieuwe instrumenten. De bazar wordt gehouden van 14.30 tot 23.00 uur. Om 22.45 uur zal notaris Stolk uit Ame rongen de trekking verrichten van de loterij die door de muziekvereniging is uitgeschreven. VEENENDAAL In de Veenen daalse nieuwbouwwijk ,,'t Hoorntje" zijn in de nacht van zaterdag op zon dag vijf inbraken gepleegd. De buit bestaat voor de daders uit kleine be dragen aan geld, een aansteker, een gouden ring en een armband. Het po litieonderzoek is in volle gang. RHENEN De stoet, die zondagavond op de Grebbeberg was geformeerd voor de tocht naar het nationaal legermonument ter herdenking van de gevalle nen uit de Tweede Wereldoorlog, werd geopend door burgemeester mr. L. H. N. F. M. Bosch, ridder van Rosenthal. Naast de burgemeester liepen (in burger) een dame en een heer. Achter het drietal wandelden hoge militaire autoriteiten. Dit heeft in Rhenen hoe on begrijpelijk het ook moge klinken tot kritiek geleid. De burgemeester van Rhenen wordt nu van verschillende kanten verweten, dat hij twee familieleden aan het hoofd van de stoet zou hebben geplaatst, hetgeen men hem hoogst kwalijk neemt. Burgemeester Bosch deelde mee, dat de dame en de heer in kwestie in het geheel geen familieleden van hem zijn. Beiden zijn dragers van de Militaire Willemsorde en op grond daarvan hebben DE MILITAIRE AUTORITEITEN dit tweetal de ere plaats in de stoet toebedacht. RESTEREN De korfbaladspiranten- a van de sportvereniging „Resteren" speelden in het afgelopen weekeinde te gen Midlandia uit Bunnik, in een wed strijd die het kampioenschap tot een feit maakte. Het werd een 70 overwin ning, die duidelijk de superioriteit van de Kesterense korfballers onderstreep te. Namens de jeugdcommissie van de Gooische Utrechtse Korfbalbond reikte de heer A. M. van de Maagdenberg de medaille uit. Daarna werden de kam pioenen bloemen aangeboden door de verliezers, en door de afdeling korfbal van de eigen vereniging. Resteren 1 speelde zaterdag tegen Aus- terlitz II. In een matige wedstrijd won Resteren met 51. Het tempo was laag, waarschijnlijk onder invloed van het warme weer. Twee doelpunten kwamen uit strafworpen tot stand. De eerste maal miste Jan van Kleef de straf- worp, maar toen hij hem mocht overne men, omdat hij door een tegenstander was afgeleid, wist hij alsnog de bal in de korf te mikken. De adspiranten-B wonnen van RDZ uit Zeist. De pupil len verloren een belangrijke wedstrijd tegen Arenal in Rhenen met 72. Pu pillen II speelde tegen SKF I uit Vee nendaal. De jongelui wonnen, en staan daardoor bovenaan de ranglijst. EDERVEEN Zaterdagavond werd door het kinderkoor „Van knop tot bloem" de operette „Rozelijn" opge voerd Het kinderkoor dat voor het eerst met een operette op de planken kwam, had een uitverkochte zaal. Het publiek genoot bijzonder van de prestaties, die de kinderen voorschotelde. De koningin, Rozelijn, de hofmaarschalk en kabou terkoning Langhaard vertolkten bijzon der goed hun rollen. Het is voor de di- rigente mevrouw J. Boeve-Tollenaar uit Ede en haar assistente mejuffrouw M. Braafhart uit Veenendaal een grote prestatie geweest om de kinderen de operette in te studeren. 1 Geboren te Scherpenzeel: Willem Jan z.v. H. H. van de Kraats en M. Ver steeg, Grebbelaan 3, Gerrit Breunis z.v. S. Blaaqwendraad en C. M. van Setten, Dorpsstraat 254, Johannes Engelbertus z.v. C. M. Zonneveld en A. W. M. Val- kering. Oosteinde 101, Michel Alexan der, z.v. D. van Wijk en J. Hofman Bruinhorsterlaan 17, Teunis Bernard Herman, z.v. H. Geijtenbeek en T. An- beek, Pr. Marijkelaan 41, Jan Cornelis, z.v. A. van Bruggen en H. van Galen, Pr. Marijkelaan 26. Gehuwd: E. J. van den Brandhof te Amerongen en L. E. Methorst te Scher penzeel, M. Moesbergen te Woudenberg en D. Pol te Scherpenzeel, J. L. Cozijn- sen en H. E. Manderslooet beiden wo nende te Scherpenzeel, R. D. Bielder- man te Woudenberg en D. D. Hazele- ger te Scherpenzeel. Overleden: E. van der Lee. oud 88 jaar w.v. E. Kruidhof, Vijverlaan 2. In de gemeente Amersfoort zijn ge boren: Helena Adriana. d.v. P. Osna- brugge en G. Oostenbrugge, Markt straat 35. Barend, z.v. H. van Ginkel en K. Hendriksen, Beeklaan 16. VEENENDAAL De uitslag van de wedvlucht vanaf Strombeek van p.v. „De Snelpost" was: W. H. Roek>fs1-18-27-32-45; A. v. As- selt: 2-42; H Heikamp: 3-34-56; R. v. Doorn: 4-6-29-48-51-60-75; J. Geeren- stein: 5-78; A. v. Doorn: 7-9-74; C. v. As- selt: 8-46-73; E. Heiwegen: 19-68; N. v. Barneveld: 11; G. de Geit: 12-16-19-25- 69; C. J. Manen: 13; C. Diepeveen: 14-15- 23-26-30-39-64; J .v. Amerongen: 17- 28-33-53-55; A. Leppers: 20-33-65-77; C. Donkelaar: 21-24-31-50-61-71; Joh. v. Manen: 22; Spluthoff v.d Burg: 36-37- 43-44-49-59-63-66; H. Ulrich: 38-58; D. Versteeg: 40; H. J. de Man: 41-52-76; E. Sukkel: 47; P. W. v. Zetten: 54-57-70; A. D. v.d. Bosch: 62; D. G. Schans: 67; Th. Harmsen: 72. De duiven werden gelost om 7.40 uur; eerstaankomende duif 9.21.07 uur; anel- heid 1491.3 m per min.

De Vallei | 1969 | | pagina 3