Volledig op de hoogte van stand van zaken VREDE VOORDEEL VOOR ARABIEREN Mevr. Meir gelooft niet in directe Arabische aanval Rusland wil Bonn olie en aardgas leveren Hoessain Generaal Lemnitzer nam afscheid AMRO-LENING Over de grenzen Franse cabaretiers missen De Gaulle het meest 3 voorbeelden: f 62,07 p.m. (18 mnd.) f 118,37 p.m. (24 mnd.) f 189,39 p.m. (24 mnd.) Reeks arrestaties in Praag Stuttgart en Bonn zaal aan N.P.D. weigeren Hitiers bureaumoordenaars voor het gerecht België toomt de economie in Twee matrozen al 4 maanden gevangen in China Jonge Arabieren veroordeeld Vrijwilligers in Vietnam zoek VOORWAARDEN EXCLUSIEF VOOR Elk bedrag tussen f 700,- en f 10.000,-. In die 18 mnd betaalt u: 18xf 62,07«f 1117,26. Dat is f 117^26 aan financieringskosten, incl. rente, vergoe ding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus maan delijks ca. f 6,50. In die 24 mnd betaalt u: 24 x f 118,37 f2840,88. Dat is f 340,88 aan financieringskosten, incl. rente, vergoe ding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus maan delijks ca. f 14,20. In die 24 mnd betaalt u: 24 x f 189,39 f4545,36. Dat is f 545,36 aan financieringskosten, incl. rente, vergoe ding administratiekostenen overlijdensrisico. Dus maan delijks ca. f 22,70. Komt u eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in uw buurt. (Bellen of schrijven mag ook!) Wij vertellen u graag alles over de bedragen die u kunt lenen (elk bedrag tussen f 700,- en f 10.000,-), over het aantal terugbetalingstermijnen, over de kwijtschelding bij overlijden. Een uitgebreide folder met alle inlich tingen en tarieven ligt voor u klaar. Gerald Brooke mocht Consul spreken Nieuwe schets Geen publiek 1» DINSDAG 6 MEI I969 JERUZALEM Premier Golda Mier van Israël heeft verklaard, dat terwijl de Israëlische strijdkrachten voorbereid zijn op elke eventualiteit, zij niet ge looft dat de Arabische landen klaar zijn voor een oorlog op volledige schaal. In het Knesseth zei zij„Nu en dan wordt ons gebied afgeschilderd als op het punt van ontploffen te staan, een uitbarsting die zich buiten dit gebied zou kunnen verspreiden. Voor deze bewering bestaat geen rechtvaardiging. Wij wo nen in dit gebied en zijn volkomen op de hoogte van de huidige stand van zaken. Israël kan zich niet veroorloven zich te vergissen in zijn beoordeling van de toestand of de ernst van de gevaren te onderschatten noch ze te over drijven. Wij hebben geleerd onszelf niets wijs te maken". In haar boodschap aan het parlement zei zij met nadruk „Voor zover wij het beoordelen, kunnen de Arabische landen zich op het ogenblik niet veroor loven een totale oorlog te ontketenen". Zij voegde er aan toe, dat hoewel de ze beoordeling op een sterke basis be rust „de Israëlische strijdkrachten op alles voorbereid zijn, zelfs op de mo gelijkheid van een fout in deze voor spelling." Sprekend, na een maand van gesta dig toenemende vijandelijkheden tus sen Israël en zijn Arabische buren, zei de 70-jarige premier in haar tweede belangrijke politieke verklaring sedert zij aan het bewind kwam: „Ik kan het volk niet beloven dat wij spoedig een verlichting in de toestand aan de grenzen en langs de bestands lijnen zullen krijgen." „Ik vertrouw op het volk en op onze bereidheid alles het hoofd te bieden, nodig om onze po sitie te handhaven, evenals in het ver leden. Er is geen vervangmiddel voor consolidatie langs de bestandslinies met het oog op het feit dat de Arabie ren nog steeds weigeren vrede te slui ten. Bij afwezigheid van vrede zijn de bestandslinies de beste waarborgen voor Israël." Mevrouw Meir, die er de nadruk op legde dat rechtstreekse onderhandelin gen „de enige uitweg zijn" uit de im passe in het Midden-Oosten, noemde de zes voorwaarden van Israël voor vre- ADVERTENTIE de op: 1. De definitieve en verklaarde liqui datie van het Arabisch-Israëlische con flict. 2. Ondertekende verdragen tussen Is raël en elk van zijn buurlanden. 3. De regeringen van het gebied „en geen buitenlandse factoren" zijn verantwoordelijk voor het uitwerken en opstellen van de verdragen. 4. Deze verdragen moeten overeen stemming inhouden inzake „overeenge komen veilige en erkende grenzen." 5. Deze verdragen „moeten een ein de maken aan belligerentie, blokka den, boycots, inmenging in de vrije scheepvaart en het bestaan en het wer ken van organisaties of groepen, die sabotage-operaties van bases en oplei dingskampen op de gebieden van de landen die de vredesverdragen onder tekenen, voorbereiden of uitvoeren. 6. Geen land zal een verdrag teke- PRAAG Volgens een Praags avondblad zijn op 1 mei in Tsjecho-Slo- wakije 58 mensen gearresteerd. Zij had den zich aan vandalisme, waaronder het neerhalen van Sovjet-vlaggen, schuldig gemaakt, aldus het blad, dat evenwel zegt dat er geen grote inciden ten zijn voorgekomen. nen met enige andere staat die gewa pend is, tegen zijn nabuur die mede ondertekenaar is van het vredesver drag." „Wij geloven, dat als de Arabische afgevaardigden hun weerzin overwin nen en in het stadium komen van rechtstreekse onderhandelingen, de transformatie zo groot zal zijn dat zij zelf en hun volk zich bewust zullen worden hoeveel voordelen zij, en niet alleen Israël, van de vrede zullen heb ben". „Het is mogelijk dat wij in onze strijd voor vrede de ernstigste politie ke beproevingen zullen moeten door staan. Wij zullen niet instemmen met illusies en efemere oplossingen." STUTTGART De gemeenteraad van Stuttgart wil niet dat de uiterst rechtse NPD (National Demokratische Partei Deutschlands) in deze stad een buiten gewoon congres houdt. De raad liet we ten dat de NPD alleen maar een zaal gehuurd heeft voor een bijeenkomst tij dens het komende weekeinde van de plaatselijke partijafdeling en dat er ze ker geen toestemming zal worden ver leend voor het houden van een buiten gewoon congres. Eerder had de gemeenteraad van Bonn al verklaard niet bereid te zijn de NPD een zaal te verhuren voor een bui tengewoon congres op 10 en 11 mei. De campagne dient ter voorbereiding van de verkiezingen voor de Bundestag de tweede kamer van het Westduitse parlement, die op 28 september worden gehouden. NPD-voorzitter Adolf von Thadden, de voornaamste spreker op het congres bij Stuttgart, heeft voor speld dat zijn partij 12 percent van de stemmen zal kunnen halen, hetgeen neerkomt op ongeveer 50 zetels voor de NPD in de Bundestag, die in totaal 510 leden heeft. BERLIJN Het eerste van 18 pro cessen tegen ongeveer 100 van Hitiers „bureaumisdadigers" is begonnen te gen nazi-officieren die ervan beschul digd worden, papieren opgesteld te hebben waarin bevel gegeven werd voor het sturen van duizenden Joden naar concentratiekampen. De hoofdbeklaagde in het eerste proces tegen 10 voormalige nazi-officie ren, is de voormalige SS-kapitein Fritz Wöhrn (64), beschuldigd van moord op „enige duizenden Joden" tussen 1940-'45. Wöhrn, die werkte als officieel des kundige op de Joodse afdeling van het nationale veiligheidsbureau van Hitier, wordt beschuldigd van het uitgeven „onder het kleinste voorwendsel" van bevelen dat Joden „in beschermende hechtenis" genomen moesten worden een stap die meestal leidde naar het concentratiekamp. De rechtbank beschuldigt de mannen ervan verantwoordelijk te zijn voor de moorden, omdat zij ook de officiële doodsberichten van gevangenen in con centratiekampen behandelden en daar om wisten dat de bevelen voor „be schermende hechtenis" veelal gelijk stonden aan doodvonnissen. De rechtbank zei, dat Wöhrn, die verantwoording schuldig was aan de medewerker van Hitler, Adolf Eich- mann, tot kort voor het einde van de oorlog bij de Sicherheitsdienst werkte en toen ontsnapte met behulp van ver valste identiteitspapieren. Hij ging toen naar Dusseldorp en la ter naar Bad Neuenahr, bij Bonn, waar hij werkte als verkoper van elek trische artikelen totdat hij in 1967 ge arresteerd werd. Sedert twee jaar zit hij in voorar rest. De andere acht beklaagden, in leef tijd variërend van 58 tot 76 jaar, wordt medeplichtigheid ten laste gelegd. Een van hen verklaarde: „Dit is een poli tiek proces waarbij wij alleen maar als zondebokken dienst moeten doen." Men verwacht dat het proces een jaar zal duren. Er zijn meer dan 200 getuigen opgeroepen. BRUSSEL De Belgische regering gaat maatregelen nemen om de over heidsuitgaven te beperken, teneinde te voorkomen dat het financiële overheids beleid kan bijdragen aan een overver hitting van de conjunctuur, zo heeft eerste-minister Evskens na een kabi netsraad in Brussel verklaard. Er wordt een beperking voorzien van de buitengewone begroting met 7,5 mil jard frank (ruim 500 miljoen gulden), d.l. 15 pet. van het totaal. Ook wordt gedacht aan beperking van een aantal posten van de gewone begroting, doch Eyskens kon nog niet zeggen om wel ke bedragen het hierbij ging. De Belgische regering overweegt ook maatregelen ter beperking van de ver koop op afbetaling. De eerste minister zegde maandag voorts toe, dat de politiek van economi sche expansie selectief zal worden voortgezet. Hierbij kan eraan worden herinnerd, dat de Belgische nationale bank onlangs haar disconto heeft ver hoogd en vorige week maatregelen trof om de groei van het bankkrediet en de herdiscontering te beperken. DEN HAAG Nederland heeft nog steeds niets gehoord over de twee Ne derlandse matrozen, die al enige maanden gevangen zitten in China. Vier maanden geleden werd de 21- jarige Sijmen Algra gearresteerd om dat hij met een windbuks schoot op de gipsen buste van Mao-Tse-toeng. Dat geberude in Sjanghai. Een maand later werd in dezelfde stad de Nederlander Otto Revier aan gehouden. Een reden werd niet opge geven. Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft via de Nederlandse ambas sadeur in China aan de Chinese autori teiten om opheldering gevraagd. Hier op is nog steeds geen antwoord geko men. Ook de moeder van Sijmen Algra heeft nog steeds niets van haar zoon gehoord. Hij voer als matroos op het Amsterdamse vrachtschip Amstelstad. Zij heeft ten einde raad een brief ge schreven naar de Chinese ambassade in Den Haag. Daarin schrijft zij dat zij ernstig on gerust is, omdat zij niet weet wat er precies is gebeurd. „Dat hij om poli tieke redenen is gearresteerd heb ik uit mijn hoofd gezet. Sijmen is poli tiek niet geïnteresseerd en hij is bij geen enkele politieke stroming aange sloten", aldus mevrouw Algra in haar brief. De 21-jarige Otto Revier is een radio officier uit Rotterdam. Hij was aan boord van de Woensdrecht van Phs. van Ommeren toen de Chinezen hem aanhielden. Er werd alleen meege deeld dat hij „iets verkeerds" had ge daan. De aard van de beschuldiging werd ook niet aan de gezagvoerder meegedeeld. ADVERTENTIE Geld voor u: fiooo,- f2500,- f4000,- Als u daar de voorkeur aan geeft kunt u deze folder ook opvragen bij Postbus'342, Amsterdam. EEN SERV ICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Generaal Lyman L. Lemnitzer heeft zijn commando over de Amerikaanse strijdkrachten in Europa overgedragen aan generaal Andrew J. Goodpaster (links). Hier de beide generaals tijdens de persconferentie die zij gaven in de Patch kazerne. BONN De regering in Bonn heeft bevestigd, dat zij een aanbod bestu deert van de Sovjet-Unie om goedko pe Russische olie en aardgas per pijp leiding uit de Oeral naar West-Duits- land te pompen. Het aanbod werd gedaan door de Sovjet-minister voor de Buitenlandse Handel, S. Patolitsjef aan de Westduit se minister van Economische Zaken Karl Schiller, in een haastig belegde be spreking op de jaarbeurs in Hannover tegen het einde van april. De woordvoerder voor de regering, Conrad Ahlers, die dit meedeelde op een gewone persconferentie van de regering zei, dat zijn regering het Russische aan bod „met belangstelling bekijkt". Hij deelde mee, dat de staatsautoriteiten van Neder-Saksen dat aan communis tisch Oost-Duitsland grenst, verzocht is mogelijke plaatsen uit te kiezen voor de bouw van een olieraffinaderij. Tot dus verre hebben de Russen hun uitgebrei de olieleidingennet via Polen naar Oost- Duitsland uitgebreid, aldus deskundigen hier. Als dit plan verwerkelijkt wordt, zal dit een klap betekenen voor de voor naamste olieleveranciers van West- Duitsland onder leiding van Libië. Maar een woordvoerder voor het ministerie van Economische Zaken zette uiteen: „Diversificatie van deze soort zal het element van risico in het betrekken van olie uit onrustige gebieden verminde ren". Hij bracht de oliecrisis in herinne ring die West-Europa trof toen de voor raden beperkt werden ten gevolge van ADVERTENTIE de Suez crisis en de risico's die er lig gen in het conflict in het Midden-Ooste Libië levert 30 procent van de West duitse oliebehoeften tot een totaal van 100 miljoen ton per jaar. In West-Duits- land wordt 8 miljoen ton gewonnen, ter wijl naar schatting 4,4 miljoen ton dit jaar per schip uit de Sovjet-Unie inge voerd zal worden. Ahlers zei, dat het plan grondig geana lyseerd zal worden door Sovjet- en West duitse deskundigen. Uit de ontmoeting tussen Schiller en Patolitsjef kwam ook een overeenstem ming voort waarbij het Westduitse ijzer- en staalconcern van Thyssen zal samenwerken met een Sovjet concern voor de produktie van wijde buizen voor buisleidingen. De prijs van het Nederlandse aard gas al een oud zeer in Duitsland speelt ook een rol. Nog onlangs hebben de elf Westduitse deelstaten bij de bonds regering erop aangedrongen iets te doen aan die Nederlandse aardgas- prijs. MOSKOU De in de Sovjet-Unie ge vangen gehouden Britse onderwijzer Gerald Brooke heeft in Moskou voor het eerst sedert juni van het vorige jaar, een gesprek mogen voeren met de Brit se consul. Het gesprek duurde 50 minu ten. Brooke is gevangengezet voor vijf jaar wegens „anti-Sovjet activiteiten". De consul verklaarde na afloop dat Brooke, die 30 jaar oud is, er mager uitziet „maar toch niet zo dat zijn kle ren hem om het lijf wapperen". Zijn ge laatskleur was evenwel gezond en Brooke maakte een „redelijk gezonde" indruk. Brooke was naar Moskou gebracht vanuit zijn werkkamp dat zich 460 kilo meter ten zuidoosten van Moskou be vindt. Hij kwam daar terecht in het be gin van 1965. De Britse regering heeft reeds enkele malen getracht hem vrij te krijgen, en ook de Sovjets hebber, dit gedaan, naar men zegt, en dan op voorwaarde dat hij moest worden uit gewisseld tegen in het Westen gevan gen genomen Sovjet-spionnen. TEL AVIV Een militaire recht bank in Nabloes heeft drie jonge Ara bieren tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens het lidmaatschap van een verboden organisatie, infiltra tie en het beschieten van Israëlische militairen. De drie waren lid van het „volks front voor de bevrijding van Palestina". TTr. Zakir Hoessain, die vrijdag op 72- jarige leeftijd is overleden, is pas in de politiek gegaan toen hij reeds 55 jaar was. Maar op zijn 70ste had hij de top bèreikt, toen hij president van India werd. Zijn prestatie was des te opmerkelijker omdat hij een moslim was in een, overwegend Hindoe-land. Hoessain, die naam maakte als edu cationist iemand die van mening was dat onderwijs en niet politiek, een Indiase renaissance tot stand zou bren gen genoot de achting van Jawahar- lal Nehroe, de vroegere premier van India. Tijdens de bloedige onlusten tus sen Hindoes en Moslims in 1947, toen India onafhankelijk werd, is Nehroe eens 's nachts naar het huis van zijn mohammedaanse vriend gereden om hem te beschermen. Veel Moslim-fami lies werden ten tijde van de deling ge scheiden, omdat sommigen verkozen Pa kistani te worden, terwijl anderen in India bleven. yakir Hoessain en zijn broeder Mo- hammed maakten aan weerszijden van de Indiaas-Pakistaanse grens de zelfde carrière. Mohammed werd vice-kanselier van de universiteit van Karatsji, terwijl Za kir op 29-jarige leeftijd de leiding kreeg van de Jamia-millia universiteit en daar 22 jaar lang vice-kanselier bleef. Van 1948 tot 1956 was hij vice-kan selier van de Aligarh Moslim universi teit. Hoessain laat een weduwe, Shajehan ZAKIR HOESSAIN laat begonnen Begum, twee dochters en zeven klein kinderen na. Kort geleden is hij nog overgrootvader geworden. TXoessain werd op 8 februari 1870 ge- ■B-B- boren' in Hyderabad, een voorna melijk mohammedaanse stad in de hui dige staat Andhira Prades. Na een studie in India ging hij in 1922 naar Engeland, maar kwam uit eindelijk als student terecht in Duits land, waar hij zijn dokterstitel in de economie aan de Universiteit van Ber lijn behaalde. XJoessain besloot reeds op jeugdige leeftijd zich te wijden aan het ont wikkelen van een nieuw patroon van onderwijs in overeenstemming met de Indiase cultuur en filosofie. Op een moment dat vele jonge In- diaërs toetraden tot de congrespartij, volgelingen werden van Mahatma Gan dhi en tegenstanders van het Britse koloniale bewind, keerde Hoessain zich van de politiek af. In 1937 toen Gandhi het land een schema van basis-onderwijs voorlegde, deed hij een beroep op Hoessain om op te treden als hoofd van de nationale commissie van het programma. In 1952, op 55-jarige leeftijd, werd Hoessain gekozen in de Rajya Sabhda, de Eerste Kamer van het Indiase par lement. Vijf jaar later werd hij benoemd tot gouverneur van de staat Bihar en in 1962 werd hij gekozen tot vice-presi dent onder president Sarvepalli Rad- hakrisjnan. In die functie was hij vijf jaar voor zitter van de Rajya Sabhda. In 1967 koos premier Indira Gandhi Hoessain, tegen de bezwaren van enkele leden van haar partij, als kandidaat van de Congrespartij voor het presi dentschap. Bij de verkiezingen versloeg Hoessain gemakkelijk de kandidaat van de oppo sitie, Koka Subba Rao, de vroegere op perrechter van het hooggerechtshof. Tenslotte heeft de humorist Jean Ri- gaux zijn nummer over de G^ulle ver vangen door een schets over de werk zoekende ministers. Met grote spanning zien de Fransen uit naar het eerstvolgende nummer van het satirische weekblad Le Canard Enchainé. Dit weekblad placht vrijwel zijn gehele nummer te wijden aan de Gaulle en diens beleid. SAIGON Vijf Westduitsers, die vor een hulporganisatie in Vietnam werken, zijn waarschijnlijk in handen van de Viet-Cong gevallen. Het zijn drie vrouwen en twee man nen, Marie-Louise Kerber (20), Hin- drika Kortmann (29), Monika Schwinn (27), Georg Bartsch (25) en Bernhard Diehl (23). Zij werkten in Vietnam als vrijwilliger voor de katholieke hulpor ganisatie van de Maltezer Ridders. Sinds 27 april zijn ze zoek. Een jeep waarmee het vijftal een tochtje maak te werd aangetroffen op acht kilome ter van An Stoa, provincie Quang Nam. De Duitsers waren kennelijk een brug overgelopen en verdwenen in het dich te oerwoud. Het betreffende gebied wordt goeddeels beheerst door de Viet- cong. De hulporganisatie waarvoor ze werkten heeft in An Hoa een hospitaal voor 120 patiënten waar 49 mensen werken. PARIJS Met het vertrek van pre sident de Gaulle zijn de cabaretiers en de politieke liedjeszangers in Frank rijk een belangrijk onderwerp kwijtge raakt. Elf jaar lang hebben zij hun pro gramma's en hun coupletten volledig afgestemd op de Gaulle. Nu hij en zijn werken plotseling verdwenen zijn, is hun repertoire op slag uit de tijd. Zijn grootste slachtoffer is ongetwij feld Henri Tisot, die een fortuin had gemaakt met zijn onnavolgbare imita tie van de Gaulle. Deze was zo goed, dat de president zelf alle grammofoon platen kocht, die Tisot aan deze imita tie wijdde. Tisot heeft nu zijn optreden voor on bepaalde tijd gestaakt. Hij is gevlucht naar een onbekend oord, want hij werd gek van de mensen die hem medelij dend kwamen vragen, of hij nu werk loos was geworden. Andere slachtoffers zyn André Aib- bert en René Legueltel, die in het ca baret Galerie '55 elke avond een film parodie van ruim een uur vertoonden over een persconferentie van de Gaul le. Vanaf zondagavond is deze film uit hun programma verdwenen. Nu blijft het publiek weg. Hetzelfde geldt voor Jean Lacroix en Raymond Baillet, die elke avond drie sketches over de Gaulle plachten te brengen. Zij hebben een week vakantie gevraagd. Vermoedelijk om een nieuw programma op te bouwen. Jean Amadou, die in het Theatre de Dix-heures, zijn gehele optreden wijdde aan de Gaulle, heeft het voorlopig la ten afweten.

De Vallei | 1969 | | pagina 7