GESCHIKT TERREINEN FINANCIERING VORMEN VOORNAAMSTE PROBLEMEN DELM heeft plannen voor zweef vliegveld Enquête onthulde behoeften personeel Accordeonvereniging uit Mannheim (Did.) bezoekt „Crescendo" Vijf oorlogsslachtoffers uit Biafra in Leersum Voor revalidatie in De Hoogstraat „Oorlog is een politieke zaak" Rien Nijhof optimistisch: Bekende solisten bij uitvoering van oratorium „Elias" Concert in Ginkelduin Voor moeder REIN KOK Provinciale brandweer wedstrijden Afstand Kader Gasten kosten Leersumse vereniging circa i 2000,- Druk Links parkeren niet in alle gevallen fout Majoor Scholts voor SGP-studievereniging Veenendaal kan toetreden tot ^asgemeenschap CULTUREEL EVENEMENT IN VEENENDAAL Series Bewogen WMÊmÊk WÊÊÊËÊm i Luxe dozen zeep Eau de Cologne en parfums Diverse „petit point1 artikelen Drogisterij-Parfumerie VEILINGEN Veiling Zaltbommel WOENSDAG 7 MEI 1969 ELST Grote plannen rijn geboren binnen de hekken van het Depot Elektro nisch Materieel van de Kon. Luchtmacht in Eist. De commandant, luitenant kolonel A. J. Fokker wil een zweef vliegveld aanleggen, waar zowel burgers als militairen toegang hebben. Het is de bedoeling dat de „strip" zo dicht mo gelijk bij het luchtmachtonderdeel wordt opgezet. Of dat te realiseren is, is nog een open vraag, maar overste Fokker weet wat hij wil, en hij staat in zijn en thousiasme voor dit project niet alleen. Het idee voor de zweefvliegerij in Eist is namelijk ook naar voren gekomen uit een enquête, die begin dit jaar onder het DELM-personeel is gehouden. „Het liefst zien we het veld bij Eist zelf, maar ook in de Betuwe, bijvoorbeeld bij Lienden, zou het wel aanvaardbaar zijn", aldus de overste. Enthousiasme voor het zweefvliegen is er genoeg in Eist. Meer dan hon derd personen hebben verklaard on middellijk lid te zullen worden als er een vereniging zou worden opgericht. Bovendien is het gebied rondom Eist en Rhenen volgens kenners van de sport een ideale omgeving voor zweef vluchten. Het probleem blijft echter, hoe een geschikt terrein te vinden, dat als start- en landingsstrip kan worden ingericht. Ook de financiering van het project staat nog op losse schroeven. Overste Fokker: „mis schien is de luchtmachtstaf ervoor te interesseren. Wie weet, is langs die weg materiaal te krijgen, zoals bij voorbeeld een lier, die voor het star ten gebruikt wordt". Het liefst ziet de DELM-comman- dant het zweefvliegveld vlak bij het depot werkelijkheid worden. De voor uitzichten zijn echter niet erg gunstig. Er is weliswaar genoeg ruimte, vooral achter het DELM, maar dat terrein zal moeilijk voor de zweeftoestellen kunnen worden vrijgemaakt. Het is thans als landbouwgrond in gebruik. Voorts is bekend dat het niet voor be bouwing mag worden benut. Inmiddels heeft overleg plaats ge had met de civiele en militaire aëro nauten in Malden en Nijmegen. „De (militaire) vereniging in Malden is op het ogenblik min of meer noodlij dend", zegt overste Fokker, „en zou ons graag als leden verwelkomen. Honderd man is nu eenmaal geen kleinigheid. In principe voelen we er wat voor om ons aan te sluiten, maar dat zit je toch nog met de vrij grote afstand tussen de woonplaats van de leden en het vliegveld. Voor de ware liefhebber zal het niet zo'n groot be zwaar zijn, maar je hebt ook mensen nodig die zich als hulp beschikbaar stellen en de hele dag op de strip aanwezig zijn als vrijwillig personeel. Ik denk dat het enthousiasme dan, juist door de grote afstand, snel zal afnemen" De plannen verkeren nog maar in het beginnende experimentele sta dium. Overste Fokker, geruggesteund door twee DELM-personeelsleden, die zich eveneens inspannen voor de zweefvliegerij, legt momenteel links en rechts contacten, oriënteert zich, benadert zakenlieden en gemeentebe sturen in de omgeving, met de bedoe ling zich zoveel mogelijk informatie te verschaffen, waarmee hij straks goed beslagen ten ijs kan verschijnen. Straks, als de plannen in een duidelij ker zichtbaar kader zijn vastgelegd. Een van de zaken die in dit zweve rig verband de volle aandacht van de overste en zijn medestanders hebben, is de vorming van een kader, bestaan de uit potentiële instructeurs, mensen met een brevet, deskundigen, die de technische leiding van de te stichten vereniging op zich kunnen nemen. Er i§ al een lijstje van namen gemaakt van mensen, die voor dergelijke func ties in aanmerking komen. Het zweefvliegveld is een onderdeel van de initiatieven die in het DELM met hoge frequentie worden genomen. De enquête, die de voorkeur voor het vliegen aantoonde, leidde er intussen LEERSUM Voor de accordeonvereniging Crescendo in Leersum staan er drukke dagen op het programma. Op Hemelvaartsdag arriveert een groep van 50 leden van de Handharmonikakameratschaft Rheingold uit Mannheim Kafertal. De Duit se accordeongroep zal tot en met 18 mei in Leersum blyven. Omstreeks 15.30 uur zullen de gasten aankomen in Maarsbergen waar het bestuur van Crescendo ter begroeting aanwezig zal zyn. Na een borreluurtje vindt in restaurant Darthuizen een diner plaats. 's Avonds is de kennismakingsbijeenkomst voor de gasten met hun gastvrouwen en -heren. Er worden o.a. dia's getoond van de corso's der afgelopen drie jaar en twee films van het eerste bezoek van het Rheingold-orkest aan Holland. Vrijdag 16 mei is er om half tien een ontvangst door het gemeentebestuur van Leersum in restaurant Darthuizen, waarna omstreeks 10.45 uur een excur sie wordt gemaakt naar het vogelreser vaat De Leersumse Plassen. Het gezel schap zal hier worden rondgeleid door boswachter De Man. 's Middags om half een vertrekt het gezelschap naar Har derwijk. Hier staat o.a. een bezoek aan het Dolfinarium op het programma, 's Avonds om 8 uur wordt een interna tionaal concert gegeven in de zaal van vakantiecentrum „Ginkelduin". Zaterdag 17 mei vertrekt het gezel schap naar Rotterdam. Hier wordt een rondvaart gemaakt door de havens. Via een tocht langs de Nieuwe Water weg wordt in Hoek van Holland de lunchpauze gehouden. Door het West- land wordt vervolgens de terugtocht naar Leersum gemaakt, 's Avonds om kwart over acht wordt in restaurant Damlust een afscheidsavond gehouden. Zondag 18 mei zijn alle gasten vrij. Ze mogen uitslapen, eventueel naar de kerk gaan, de ochtend bij de gastge- vers doorbrengen of om half tien verza melen voor een wandeling door de Leer sumse bossen langs Uilentoren en Don- dertoren. 's Middags om half drie wordt de terugreis aanvaard naar Mannheim. De voorzitter van Crescendo, de heer O. P. Putman, is de belangrijkste orga- Overste A. J. FOKKER strip al toe dat verscheidene clubs in het depot werden opgericht. Vastomlijnde plannen zijn er ook voor het realiseren van clubs voor auto-hobbyisten, foto grafen, hout- en metaalbewerkers, modelbouwers, beoefenaars van diver se sporten, hengelaars en verzame laars. Overwogen wordt zelfs 'n eigen zwembad in het DELM aan te leggen, een manege en een tennisbaan. Het z weef vliegproj eet spring het meest in het oog. Of, hoe en waar het ooit zal worden gerealiseerd is in dit stadium niet aan te geven, maar aan overste Fokker zal het niet liggen. Hij weet wat hij wil. ADVERTENTIE I' van veel beroemde huizen en nog héél veel meer bij Gelderland-hoek Hoogstraat VEENENDAAL - Tel. 12656 VEENENDAAL Veel automobilis ten in Veenendaal verkeren in de ver onderstelling dat het links parkeren nergens meer is toegestaan. Dit deel de men ons gisteren telefonisch mee. De ze foutieve mening zou hebben postge vat na de plaatsing van een artikel in deze krant, enige maanden geleden. Daarin werd erop gewezen dat de po litie streng zou optreden tegen over treders van de nieuwe parkeerregels, die, in het algemeen gesproken, het links van de rijweg parkeren verbie den. De werkelijkheid is echter dat nog steeds vier gevallen bestaan, waarin het parkeren aan de linkerzijde van de weg, met de voorkant van de auto in de rijrichting, wel is toegestaan. Het mag op links van de weg gelegen parkeerhavens, ook wanneer aan de rechter zijde van de weg spoor- of tramrails liggen, wanneer voor de rechterzijde een stopverbod geldt, en op wegen met éénrichtingsverkeer. In alle andere gevallen is en blijft links parkeren verboden en strafbaar. Gevonden en verloren SCHERPENZEEL Gevonden: een reiswekker, een kanarie, een Lips huissleutel. Verloren: kunstleren bood schappentas, een fototoestel, een bank biljet van f 10,-, en een rood-witte skelter. Aan komen lopen: een jonge zwarte Rottweiler. LEERSUM In het revalidatiecentrum De Hoogstraat in Leersum zijn vijf slachtoffers van het gewapende conflict tussen Nigeria en Biafra opgenomen. De Biafranen, in gezelschap van een verpleegster, kwamen in de nacht van vrijdag op zaterdag op vliegbasis Soes- terberg aan, rechtstreeks uit Afrika. Ze maakten deel uit van een groep van twintig. De overigen zijn onder meer ondergebracht in centra in Fin land en Oostenrijk. Verwacht wordt dat de revalidatie van de vijf oorlogsslachtoffers onge veer vijf maanden zal vergen. Hun verblijf in Leersum is het gevolg van initiatieven van het Internationale Ro de Kruis en van „De Hoogstraat" zelf. Het Rode Kruis vroeg enige tijd gele den welke instellingen bereid waren voor de revalidatie van Biafranen, die in het land zelf niet kunnen worden ge holpen, zorg te dragen. De kosten van de verpleging in Leersum worden ge dragen door het Rode Kruis. De Hoogstraat zette haar deuren on middellijk wijd open. De patiënten heb ben bijna allen verwondingen aan le dematen, waarbij in een geval moest worden geamputeerd. Geneesheer-directeur A. Verkuyl vertelde gisteren dat de Biafraanse patiënten zich inmiddels al heel goed hebben aangepast. Het contact met de overige gasten van De Hoogstraat ver loopt bijzonder soepel, ondanks een taalbarrière, die overigens door velen doorbroken kan worden, omdat de Biafranen allen Engels spreken. LEERSUM Zaterdag 17 mei komt een groot aantal brandweerkorpsen naar Leersum. De Leersumse Vrijwil lige Brandweer organiseert op deze dag de Provinciale Brandweerwed strijden. Hieraan zullen in totaal 26 brandweerkorpsen uit de gehele pro vincie Utrecht deelnemen. Deze wed strijden worden in Leersum georgani seerd in het kader van het 30-jarig be staan van de Leersumse Brandweer. Er wordt gewerkt in 2 groepen, nl. bedrijfsbrandweren en vrijwillige korpsen. Waar de wedstrijden in Leersum worden gehouden blijft uiteraard ge heim. De prijsuitreiking vindt plaats bij hotel Damlust. nisator van het bezoek. De totale kos ten zullen door Crescendo zelf worden betaald. Met het Duitse bezoek is een bedrag gemoeid van totaal f 2000,--. Crescendo heeft hiervoor jaren ge spaard en de centjes werden zuinig be heerd. Er zijn tal van acties gehouden, o.a. de wildloterijen en de bingo-avon den. Het grootste probleem voor Crescen do vormde de plaats waar het interna tionale concert moest worden gehouden. Zalen zijn er niet in Leersum om iets dergelijks te organiseren. Het bestuur slaagde erin ..Ginkelduin" te krijgen. Deze zaal biedt plaats aan 400 perso nen. Het contact met „Rheingold" heeft Crescendo te danken aan de voorzitter van het accordeoncentrum Zeist, die een aantal jaren geleden tijdens zijn va kantie bevriend raakte met iemand van „Rheingold". In 1965 kwam „Rhein gold naar Zeist. Het Zeister Accordeon centrum riep de hulp in van Crescendo, omdat in Zeist niet alle gasten onder gebracht konden worden. Achttien per sonen overnachtten in Leersum. Crescendo en Zeist brachten in 1966 een tegenbezoek. Dit waren onvergete lijke dagen. Het contact met de Zeister vereniging is intussen verbroken. Daar om financieert Crescendo het komende bezoek helemaal alleen. De Leersumse accordeonvereniging die in mei 1956 werd opgericht neemt een warme plaats in bij het Leersumse verenigingsleven. De vereniging telt 30 spelende en 40 ondersteunende leden, alsmede ruim 300 donateurs. De vereni ging heeft een A en B orkest. De leden zijn behalve uit Leersum ook afkom stig uit Amerongen, Driebergen, Doorn en Veenendaal. VEENENDAAL „Als een met voedsel geladen vliegtuig, op weg naar Biafra, door een Nigeriaans toestel zou worden aangevallen, is het geoor loofd het voedsel te beschermen, en het Nigeriaanse vliegtuig uit te schakelen". Dit zei dinsdagavond de aan het mi nisterie van Defensie verbonden ma- jaar Scholts, op de bijeenkomst van de SGP-studievereniging Petrus Datheen in de consistorie aan de Fluiterstraat. Majoor Scholts sprak, voor een vrij talrijk gehoor over de problemen van oorlog en vrede, over bewapening en ontwapening. „Het probleem van de oorlog is zo oud als de mensheid", al dus majoor Scholts, „alleen de midde len die men erbij gebruikt zijn steeds verschrikkelijker geworden. De vraag blijft bestaan of we uit de gegevens van vandaag kunnen concluderen of een oorlog te voorkomen is. Los daarvan moet altijd het streven bestaan oorlo gen te vermijden. We moeten proberen een wereldbrand te voorkomen", aldus de spreker. Hij merkte op dat pasklare oplossin gen voor het probleem niet bestaan. Er bestaan stromingen die algehele ont wapening voorstaan, of een gedeeltelij ke ontwapening, of ook een handhaving van enkel conventionele bewapening. „De meningen zijn legio", aldus ma joor Scholts, „maar wat stelt dat alles voor wanneer politieke besluiten kun nen worden genomen om de bewape ning op te voeren? Want oorlog is een politieke zaak". De majoor merkte voorts op dat VEENENDAAL Voor de gemeen te Veenendaal bestaat de mogelijk heid toe te treden tot een gemeen schappelijke regeling van de gasvoor- ziening in centraal Nederland. Burge meester en wethouders adviseren de raad tot deze toetreding te besluiten, omdat verscheidene financiële en technische voordelen het gevolg ervan kunnen zijn. De schaalvergroting van de gas distributie-bedrijven zal zich binnen de regio concentreren binnen het ver band van het Gasbedrijf Centraal Ne derland. Dat is een samenwerkingsor gaan op publiekrechtelijke grondslag van alle daaraan deelnemende ge meenten, met het doel de belangen van de gasvoorziening van die ge meenten te behartigen. Op het ogenblik wordt de gasvoor ziening in Veenendaal geregeld door de Nederlandse Gas Maatschappij waarvan het aandelenpakket inmid dels in handen is van het GCN. Bin nen het verband van het GCN worden op het ogenblik voorbereidingen ge- troLen om de NGM te liquideren. De gemeenten Amerongen, Rhenen, Ron.'.v. >ude en Scherperzeel hebben al eerder besloten tot de gemeenschappe lijke regeling toe te treden. kernwapens tegenwoordig worden ge zien als een waarborg voor het even wicht tussen de wereldmachten. „Een levensgevaarlijke zaak", zei hij. „Al leen het evangelie kan hier uitkomst brengen, door het grote gebod, God lief te hebben boven alles en de naas te als onszelf. Onze eigen IK moet sterven....". Na de inleiding van majoor Scholts volgde een interessante en geanimeer de discussie. Tielse motocross brengt 140 deelnemers aan start VEENENDAAL De Christelijke Oratorium Vereniging Veenendaal zal woens dag 14 mei een uitvoering geven van het oratorium „Elias" van Felix Mendels- sohn-Bartholdv in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan in Veenendaal. Er is sprake van een werkelijk cultureel evenement, want de solisten behoren tot de beste van Nederland. Annette de la Bije, sopraan, trad reeds vele malen in Vee nendaal op en ook Henk Smit (bas) en de Belg Willy van Hese (tenor) zijn hier niet onbekend. Zy waren vorig jaar te zien en te horen in een uitvoering van „A child of our time". TIEL De jonge Tielse vereniging De Springschans staat zondag voor de (moeilijke) opgave een motocross te organiseren met 140 deelnemers. Het zijn allemaal junioren, sportieve, geharde jongens, die misschien de fijne kneepjes van het crossen nog moeten leren, maar door hun durf en enthousiasme vaak voor sensationele races zorgen. Indien de weersomstandigheden meewerken valt er zondag heel wat te genieten voor de motorsportliefhebbers. De cross be gint om twee uur en vindt plaats op het terrein aan de Kellenseweg (naast de Betuwse Asfaltfabriek). Met deze nationale wedstrijd treedt De Springschans voor het eerst naar buiten uit. Indien het een financieel haalbare kaart is wil de vereniging volgend jaar een internationale cross houden. De rijders, die zondag naar Tiel komen, behoren allemaal tot de Nederlandse Motorsport Bond, bij wel ke organisatie ook de Tielse club is aangesloten. Onder hen bevinden zich verschillende kampioenen. Sommigen rijden in eigen dorp of omgeving. Dat geldt in de eerste plaats voor de Tielenaar Rien Nijhof. Hij traint keihard om zondag voorin te zitten. In voorgaande wedstrijden kampte hij met veel pech. „Het moet toch eens een keer kunnen lukken, nietwaar?" zegt hij vol optimisme. Een kanshebber voor de eindzege in de 250 cc-klasse is de Rhenenaar Adrie van den Berg, eveneens een lid van De Springschans. Hij heeft al en kele prachtige successen op zijn naam staan. Tot de streekgenoten behoort verder Wim van Zanten uit Kesteren. In de 50 cc-klasse gaat de belangstel ling uit naar het jeugdige Eek en Rien Nijhof uit Tiel in volle actie. Voor eigen publiek hoopt hij mee te strijden in de voorste gelederen. Wielse fenomeentje Gertje van Mau- rik. Een knaap met een ongelooflijke durf. In de 500 cc gaat Mas van Toorn uit Eek en "Wiel de Betuwse kansen ver dedigen. Er wordt zondag in series gereden. De besten mogen uitkomen in de fina le. De training begint al om twaalf uur. Het gaat daarbij hoofdzakelijk om een verkenning van het parcours. De organisatoren, die al wekenlang in touw zijn voor een goed verloop, tref fen dan de laatste voorbereidingen. De Tielse club wil niets aan het toe val overlaten. Het terrein in Tiel-oost heeft voor de cross een soort gedaanteverwisseling ondergaan. Het is geheel geëgaliseerd, er werd een springschans in aange bracht en afrastering. De Betuwse fa vorieten hebben al de nodige rondjes gedraaid op het parcours. Een grote re bekendheid kan zondag voor hen een voordeel zijn. Prysbericht d.d. 6-5-'69: Glasaardbeien: AE 87-114, AI 82-94, All 73-94, BI 77-90, Bil 62-88, Ong. 71- 92 per doosje van 2 ons. De alt Elisabeth Cooymans is in en kele jaren van huisvrouw tot één van Nederlands meest befaamde zangeres sen geworden. Na haar opleiding aan het conservatorium in Utrecht trad zij in het huwelijk en werd zij moeder van zes kinderen. Een paar jaar gele den hervatte zij echter plotseling haar studie. In korte tijd drong zij toen door tot de grote concertpodia. Zij werk te onder meer samen met de dirigen ten Jean Fournet. Hein Jordans en An- dré Rieu. ELISABETH COOYMANS van huisvrouw tot beroemd zangeres Het oratorium „Elias" is een zeer bewogen en dramatisch werk. Het handelt over de profeet Elia op de berg Karmel (1 Kon. 17). Bijzonder in drukwekkend wordt de strijd tussen Elia en de Baaipriesters uitgebeeld. Het koor van de Christelijke Orato rium Vereniging Veenendaal, dat daar bij de rollen van de Baaipriesters speelt, bereidt zich zich zeer inten sief op deze uitvoering voor. Mendelssohn (1809-1847) had het plan een trilogie Elias-Christus-Paulus te chrijven. De „Christus" bleef door de vroegtijdige dood van de componist on- oltooid. De „Paulus" en de „Elias" be horen echter tot de belangrijkste ora toria van die tijd Bij de uitvoering van woensdag 14 mei zal Gijsbert van Zanten het Utrechts Symfonie Orkest dirgeren. De aanvang is om 19.45 uur.

De Vallei | 1969 | | pagina 5