Bezetting opgeheven Tilburgse hogeschool NS-minitrips zijn 'n groot succes Hoe vaak hoor je niet: Royal Club Tonic zal wel veel duurder zijn dan gewone tonic Prins Bernhard loste schot Vrijgezellen-landdag in teken van „Protest" flmtotia Televisie Win met de 'n kwart miljoen aan prijzen! Om een jong geluk dat strandt in Peyton Place. LagerKüislecten rebelleren Wrak „Wiron I" gevonden bij Scheveningen Britten verspil den defensiegeld België schaaft aan BTW Franse slakken in gevaar Sov j et-genera al overleden Jongeren spuien kritiek in brief aan Geref. Synode Openlijk verzei tegen Husak Verklaring Senaat over democratisering aanvaard Eindhoven Vrije Universiteit: Extra Wie maakt de beste Seven-Up slagzin van zeven woorden? de enige Begrijpelijk. Royal Club Tonic is ook zo goed. En toch is de prijs maar 75 cent voor een grote fles. Dit is de heer Van Vliet hij wil volgende maand op vakantie, en hij heeft nog niet geboekt WAGONS-LITS/f COOK reist met u mee REQUIEM VOOR HITLER DONDERDAG 8 MEI 1969 ADVERTENTIE TILBURG Na negen dagen is de bezetting van de katholieke hogeschool in Til burg opgeheven. Die beslissing viel na een vergadering die vele uren duurde en waaraan ongeveer 1.500 studenten deelnamen. Ook werd besloten de verklaring van de senaat en het curatorium over de democratisering van de hogeschool op basis van medebeslissingsrecht van alle geledingen op alle niveaus te aanvaar den als uitgangspunt voor het overleg. Aan de aanvaarding verbond de vergadering met vrijwel algemene stemmen het verzoek dat aan curatoren zal worden gedaan om hun zetels ter beschikking te stellen. Daarna zal het episcopaat worden ge vraagd een nieuw college van curato ren aan te stellen. Die aanstelling moet gebeuren op voordracht van de vier geledingen van de hogeschool, te we ten de senaat, het wetenschappelijk personeel, het technisch en het admi nistratief personeel en de studenten. Met betrekking tot enkele procedure kwesties die in de verklaring van se naat en curatorium waren genoemd heeft het bestuur van de Algemene Tilburgse Studentenorganisatie de op dracht gekregen, om in overleg met de geledingen van de hoogeschool een procedure te ontwerpen die kan dienen om bij verschillen van mening in de structuurcommissie die nu aan het werk moet gaan hun oplossin te bieden. ENSCHEDE Studenten aan de Technische Hogeschool Twente hebben een ultimatum gesteld met eisen over medezeggenschap. Een enige tijd gele den ingediend ultimatum werd door het bestuur van de TH niet behandeld. Wageningen geen acties WAGENINGEN De studenten aan de Landbouwhogeschool in Wageningen gaan voorlopig niet tot actie over. Zij zouden aanvankelijk vandaag de beslo ten senaatsvergadering binnendringen. De rector-magnificus heeft laten weten dat een commissie zal nagaan of deze vergaderingen openbaar kunnen wor den. Op 30 mei brengt de commissie rapport uit. twee moties EINDHOVEN Achthonderd studen ten aan de TH te Eindhoven hebben gis termiddag twee moties aangenomen waarin medezeggenschap wordt geëist. Curatoren is verder gevraagd om voor 1 juni een openbare hogeschoolraad bij een te roepen. Rector-magnificus Van Trier heeft gezegd dat het bestuur zich positief opstelt ten aanzien van werk bare structuren waarin het principe van medebeslissingsrecht, is verwezenlijkt. afkeuring AMSTERDAM Studenten van de Vrije Universiteit hebben gistermiddag een motie aangenomen waarin zjj af- LONDEN De Lagerhuisfractie van Labour is openlijk in opstand gekomen tegen de regering-Wilson. Op een ver gadering van de fractie heeft de frac tievoorzitter, Douglas Hougton, laten weten, dat de fractie in haar geheel te gen aanvaarding van de wet tegen wil de stakingen is. Volgens Hougton leidt de regeringspolitiek, onder het mom van redding der economie, tot uiteen vallen van de partij, de val van de re gering en een zware nederlaag van La bour in de volgende parlementsverkie zingen. keuren dat de colleges van curatoren en directeuren niet principieel hebben ge steld dat de VU algeheel gedemocrati seerd moet worden. Zij willen dat curatoren en directeu ren zich voor eind volgende week hier over uitspreken. Het universiteitsbe stuur was voor de vergadering uitgeno digd, maar liet verstek gaan. Het vond dat het van de studenten niet voldoende tijd had gekregen een standpunt te vor men. De studenten noemen dit „onzin". Zij stellen dat er op de VU al twee jaar over democratisering wordt gepraat en dat curatoren en directeuren deze discussie kennelijk niet serieus hebben genomen. Minister Veringa heeft het bezoek dat hij op 14 mei aan de VU zou brengen om fysieke redenen afgelast. De studen tenraad van de VU vindt dat deze hou ding van minister Veringa past in het rijtje Luns inzake Griekenland. De Block in zijn prijzenbeleid en Roolvink ten aanzien van de cao's. De raad ver wijt het kabinet als geheel een wei nig slagvaardig beleid. De Algemene Studentenvereniging Amsterdam (Asva) heeft zich terugge trokken uit de werkgroep waarin met bestuursleden van de gemeentelijke uni versiteit werd gepraat over de struc tuur. Dit is besloten nadat de rector-mag nificus prof. Belinfante had geweigerd zich achter de standpunten van de Til burgse studenten te stellen. AMSTERDAM Steeds meer Nederlanders maken gebruik van de mogelijkhe den die de N.S. bieden om buiten het vakantieseizoen minitrips te maken. Dit treinverkeer is het laatste jaar met twintig procent toegenomen. Van oktober '68 tot 1 mei (dus buiten het seizoen) verkochten de Spoorwegen 17.000 van dergelij ke reizen. De twee-, driedaagse reis naar Am sterdam had het meeste succes (6300), maar ook de Terschellingreizen. de vijfdaagse Londenreizen en de nieuwe Kerst- en Paasarrangementen bleken in de smaak te vallen. De NS zijn tot de conclusie gekomen dat de korte toeristische trips buiten het seizoen een vaste plaats hebben verworven, evenals het achtdaagse abonnement en de achtdaagse vakan tiereizen. De Spoorwegen blijven geïnteres seerd in bijzondere gebeurtenissen, die extra vervoerscapaciteit vragen. Over- DEN HELDER Een marineduiker heeft gisteren het wrak van de kotter Wiron 1 (Y 210) gevonden op ongeveer 95 kilometer uit de kust van Scheve ningen. Het IJmuidense vissersschip werd sinds vorige week donderdag met zes man vermist. De duiker van het duikvaartuig trof geen lijken aan. Evenmin ontdekte hij schade aan het vaartuig. Dit sluit waar schijnlijk uit dat het schip zou zijn vergaan als gevolg van ontploft oor logstuig in het net. Het lijkt nu ook een moeilijk te aanvaarden oorzaak dat het schip zou zijn overvaren door een supertanker. Eerder kan worden gedacht aan de zelfde wijze waarop onlangs de Urker kotter UK 204 op het IJsselmeer met man en muis verging. In dit geval is de scheepvaartinspec tie van mening zoals wij al eerder meldden dat het vaartuig zichzelf heeft omgetrokken toen het vistuig overboord was gespoeld. ADVERTENTIE Haal nu een fles met deelnemers- formulier en spaar de woorden onder de doppen, 't Is makkelijk, 't is spannend. En iedereen kan meedoen, iedereen kan winnen! 'n Koel glas Seven-Up brengt u allicht op bruisende ideeën Seven-Up Seven-Up" and "7UP" ara ttia registered trademarks of the Seven-Up Company, St. Louis, Missouri, USA. wogen wordt extra treinen in te leg gen naar Madrid als Ajax daar gaat voetballen om de Europacup. Het zal van de belangstelling afhangen of dit doorgaat. Tot nu toe zou er één extra trein kunnen rijden. Voor Feyenoord is de belangstelling nooit een probleem. Regelmatig laten de NS extra treinen naar Rotterdam rijden voor voetballiefhebbers. Hier door wordt de druk op het wegver keer verlicht. Het gaat dan om hon derden treinen per jaar. In de maanden juni, juli en augustus wordt gestart met de campagne „Eten met de NS". Op vijftig (herken bare) stations kan men dan uitgebrei de maaltijden gebruiken, die niet duurder zullen zijn dan zes tot acht gulden inclusief. „We zullen eens laten zien dat goed koop eten nog mogelijk is. Door de ho reca krijg je de indruk dat alles duur moet zijn of dat je afgezet wordt", al dus een woordvoerder van de NS. Ook zullen speciale kindermenu's worden geserveerd. 900.0.0028 Dailies 400mm Zeven Zin promotion. ed. page. May, 8 1969 APELDOORN Onder het motto Wij zijn solidair", gaat de Neüeï-.'and- se Vrijgezellenbond op Hemelvaartsdag in Orpheus congresseren. Het is voor de eerste maal gedurende het 15-jarig bestaan van de bond, dat de landdag in Apeldoorn gehouden zal worden. De dag zal geheel in het teken staan van het protest. Protest tegen de te hoge belastingen, protest tegen de m ;2?' heden rondom de huisvesting en pro test tegen de onbillijke oplegging van sociale verzekeringspremiën. De Nederlandse Vrijgezellenbond heeft samen met de „Nederlandse Bond van Vrouwen werkzaam in Bedrijf en Be roep" een rekest gezonden aan de mi nisterraad, waarin 't vertrouwen wordt uitgesproken, dat de wetgevende macht bereid en in staat zal zijn thans op kor te termijn een einde te maken aan de fiscale discriminatie tegen ongehuwden, die al bijna 30 jaar wordt toegepast. In het rekest wordt aangedrongen op een afschaffing van de tariefgroepen 1 en IA van de inkomsten- en loonbe lasting waarvan de onevenredig hoge tarieven nog steeds op de ongehuwden drukken. In de strijd tegen dit onrecht werd in 1967 al een klein succesje ge boekt: voor vrijgezellen boven de veer tig jaar maakte de tarief sgroep 1 plaats voor tarief IA. Het doel van de bond blijft volledige afschaffing van het ongehuwdentarief in loon- en inkom stenbelasting, 'n rechtvaardige rege ling in de heffing van bijdragen van on gehuwden in de sociale verzekeringen ne het verkrijgen van meer en betere woonruimte voor deze groep. De bond komt op vooi de belangen van meer dan 600.000 ongehuwden boven de 25 jaar, en is als zodanig de spreekbuis van 7 pet. van de gehele werkende be volking in Nederland. Het programma voor Hemelvaarts- LONDEN Groot Brittannië heeft in de afgelopen 15 jaar aanzienlijke be dragen verspild aan militaire projecten welke later geannuleerd werden. Een commissie van het Lagerhuis heeft ge durende anderhalf jaar de uitgaven voor defensie-onderzoekingen nagegaan, wel ke 11 procent van de Britse militaire begroting uitmaken en per jaar onge veer 250 miljoen pond bedragen. Zij klaagt, dat het Britse systeem van kos- tencontrole door de schatkist gefaald heeft te reageren op wijzigingen op kor te termijn in het defensiebeleid en de volkomen uit de hand gelopen ontwik kelingskosten. Het was ongebruikelijk dat een belangrijk defensieproject vol tooid werd tegen kosten die enigs zins te vergelijken waren met de oor spronkelijke ramingen. De commissie adviseert het particu liere bedrijfsleven, dat de nieuwe wa pens moet vervaardigen, veel eerder op basis van gelijkheid bij de research en ontwikkeling in te schakelen. De indu strie moet samen met de regering nieuwe projecten financieren als zij daarvan de winst wil oogsten, aldus het rapport. Geadviseerd wordt contracten af te sluiten tegen vaste prijs of volgens een ander» methode om kostenbesparingen aan te moedieren. dag begint na ontvangst van de deel nemers om één uur met een welkomst woord van burgemeester mr. A. L. des Tombe van Apeldoorn. Hierna is het woord aan een tweetal gastsprekers. Dr. Th. van Vossenberg van de Nor bertijnenpriorij „De Essenburgh" te Hierden zal spreken over het thema „Wij zijn solidair" en radio-pastoor A. Klamer spreekt over „Het recht om alleen te zijn".. Er zal gelegenheid tot discussie zijn over beide onderwerpen. Rients Gratama (cabaretier) zal voor het nodige amusement zorgen. De dag wordt besloten met een diner en een groot bal. ADVERTENTIE Onmogelijk? Speciaal voor late vakantie-planners reserveerde Wagons-Lits//Cook hotelkamers in zonnige streken. Meneer Van Vliet weet dat al jaren. Praat ook eens met vrouwen en mannen die de prettigste plekjes ter wereld kennen. En die voor u graag in dienstregelingen duiken, hotels uitzoeken, tickets klaarmaken, geld wisselen, reischeques verzorgen, verzekeringen afsluiten, ingewikkelde reizen uitstippelen, of u een prettig geprijsde ail-in vakantie adviseren. Wagons-Lits//Cook wéét hoe belangrijk die paar weken vakantie zijn, en handelt daarnaar. Vandaar dat alomvattende programma: zon, zee, bergen, sneeuw, vliegtuig, boot, trein, hotel, apartement, bungalow... Loop eens binnen bij Cook voor een vrijblijvend advies. U bent er welkom. Ook in al die buitenlandse kantoren. *0 Kantoren In 56 linden Voor Nederland in Alkmaar, Almelo, Amaterdam Amstelveen, Apeldoorn, Arnhem. Bilthovan. Eindhoven. Enschede. Groningen, Den Haag Haarlem, Hllveraum, Leeuwarden, Nijmegen. Rotterdam, Utrecht, Zwolle. NAARDEN Met het afvuren van een op de ,,Lage Flanst' opgesteld tya- nan heeft prins Bernhard gisteren of ficieel'de uitbreidingvan het Vestings museum te Naarden geopend. Man schappen in mariniersuniform uit 1765 waren hem behulpzaam bij de voorbe reidingen tot het te lossen schot. Op de foto: de prins achter het kanon. BRUSSEL De Belgische minister van Financiën, Snoy et d'Oppuers, heeft beloofd, dat de regering de plan nen voor de BTW (die in België op 1 januari a.s. zal worden ingevoerd) enigszins zal wijzigen, om wat tege moet te komen aan de zware kritiek van zowel politieke kringen als be drijfsleven. Door een ruimere spreiding van de aftrekbaarheid van de belasting op voortraden (tot drie jaar) en door de veiligheidsreserve te verlagen die was voorzien, zal het bij wijze van proef mogelijk zijn, de druk van de BTW in 1970 met elf miljard frank in totaal (d.i, circa 800 miljoen gulden) te ver lagen, zo deelde hij mede in de se naatscommissies van Financiën en Economische Zaken te Brussel. Voorts zal de regering nagaan of een van de middelste aanslagvoeten (die volgens de huidige plannen 6, 15, 20 en 25 pet. zullen bedragen) wat kan worden verlaagd en of een aantal goe deren en diensten in een categorie met lagere BTW-voet kan* worden ge plaatst. De senaatsvoorzitter merkte op, dat de regering spoedig iets moet doen om een einde te maken aan de onzeker heid, die reeds een prijzenpsychose tot gevolg heeft gehad. Hij hoopte dat de regering beide middelste aanslagvoe ten zou kunnen terugbrengen tot resp. 14 en 18 pet. REIMS Niemand zelfs niet de dierenbeschermingis er tot nu toe in geslaagd, de arme slakken in Frankrijk ervoor te behoeden, dat zij tenslotte belanden in de hete knoflookboter. Maar uit het hart van Champagne is woensdag de stem vernomen van een man die voor hun belangen op komt. Dr. Jean Amlin, lid van de depar- tementens-raad van Marne, heeft voorgesteld dat alle slakken-vangers een me et-ring krijgen. Alle slakken die niet door een be paalde ring kunnen moet hun vrij heid worden teruggegeven, aldus dr. Amelin. De situatie in de streek is zo ern stig geworden voor de slakken, zei een ander lid van de raad Jean At- tier, dat alleen slakken op de militai re schietbanen nog veilig zijn. MADRID Een groep van ongeveer honderd mannen, hoofdzakelijk leden van het Spaanse „blauwe legioen" dat in de tweede wereldoorlog aan het Oost front met de Duitsers samen heeft ge vochten, heeft gisteren een requim- mis voor Adolf Hitler in de San Martin kerk laten opdragen. Er deden zich geen incidenten voor, maar van twee fotografen werden de camera's in beslag genomen en zij werden voor een verhoor naar het MOSKOU Generaal Majoor Igor K. Antonof, een van de leidende poli tieke officieren in de luchtafweerstrijd- krachten van het rode leger, is op 57 jarige leeftijd na een lange, ernstige ziekte overleden, aldus bericht woens dag het blad van het ministerie van De fensie Krasnaya Zevezda (rode ster). Het was het achtste overlijdingsbe- richt van een Russisische generaal dat de rode ster in de afgelopen 15 dagen heeft gepubliceerd. Niets wijst er ech ter op dat er samenhang bestaat tus sen deze sterfgevallen. De directe doods oorzaak werd in geen der gevallen, zo als gebruikelijk in de Sovjet-Unie gege ven. DEN HAAG Voor mensen, die van snel en doelmatig werken houden, sijn de bestaande kerkelijke vergaderingen en ambten overblijfselen uit vervlo gen tijden dikwijls niet erg aanlok kelijk. Ze trekken door hun vaak loef ficiënt en tjdrovend karakter meestal mensen uit bepaalde sociale groep erf, en (oudere) leeftijdsgroepen. Er kan in de gemeente veel meer gebruik worden gemaakt van het aanwezige potentieel van capaciteiten op velerlei gebied. Aldus een open brief van veertig g«- reformeerde jongeren aan de gerefor meerde synode, die zij deze week schreven op een weekend-conferentie op het vormingscentrum Den Alerdinck te Laag-Zuthem (Ov.) welke werd ge houden in samenwerking met de „Ge reformeerde Stichting gemeentetoerus ting". Volgens de jongeren zijn de huidige vormen van samenkomst voor kerkle den nauwelijks insprirerend te noemen Een nieuwe taal en nieuwe vormen voor kerkelijk samenkomen zijn nodi zodat een plurifome gemeente kc ontstaan en de alleenheerschappij va de zondagse samenkomsten doorbroker, wordt. Ook vraagt men zich af of kerbouw nog wel is toegestaan. In ieder geval' wenst men niet langer gereformeerde kerkbouw. De gemeenten kunnen beter gemeenschapscentra, samen met ande ren, bouwen en daar bij in gaan wonen Het bestaande beroepingsbeleid word; door de briefschrijvers als inefficiënt en chaotisch gekarakteriseerd en men vraagt de synode hierin met spoed ver betering te brengen. De kerkdiensten moeten voor een deel werkvergaderin gen worden, waar door middel van stu die, informatie, opinievorming en actie planning gewerkt wordt aan de leef baarheid van het bestaan. Aan quasi - moderne stunts om de kerkdiensten maar weer eens wat aantrekkelijker te maken verklaren de jongeren geen be hoefte te hebben. De kerk moet of opgeheven of to taal vernieuwd worden. Teneinde de communicatie te herstellen, kan het katholiek pastoraal concilie model staan. Ten aanzien van de ambten verklaren de jongeren, dat niet gezocht moet wor den naar mensen voor bestaande amb ten, maar dat nieuwe ambten en funt ties moeten worden gecrëerd, al naar dat in de gemeenten al allerlei specia-, lismen, capaciteiten en mogelijkheden; voorhanden zijn, aldus de brief. PRAAG De Tsjechoslowaakse aca demie van wetenschappen heeft woens dag publiekelijk de censuur uitgedaagd en haar steun betuigd aan de populair»- leiders Josef Smrkofsky en Alexander Dubcek die beiden hun functies verlo- ren toen Husak leider van het partij- presidium werd. In een verklaring zegt de vakbond commissie van de academie van weten schappen woensdag „Wij zullen nooiL, ophouden de preventieve censuur ojT onze louter interne aangelegenheden te' beschouwen als onverenigbaar met de grondbeginselen van het socialisme en wij verlangen, dat die wordt afge schaft". De verklaring, die was opgenomen in het partijblad Rude Pravo vervolgt „Wij staan krachtig achter hen die tot nu toe onze leiders zijn geweest, in het bijzonder de kameraden Alexander Dubcek, Ludvik Svoboda, Josef Smrkof sky en Oldrich Cernik". Husak werd niet genoemd. ROTTERDAM De Industriële Handelscombinatie, IHC Holland, hee. vorig jaar de nettowinst met 18,6 pro cent zien stijgen. De door de regering; ingestelde rente-overbruggingsregeling was voor het concern een grote steu in de concurrentie met buitenlandse bedrijven. ADVERTENTIE Het leek zo rooskleurig. Maar misschien weet dokter Rossi nog iets te redden. In de volgende af levering, die ze zeker zal zien. Maar wat, als ze dan de knop van haar tévé in drukt, en er komt geen dokter Rossi? Wat als er een beeld komt dat tolt en rolt? Dan is het drama compleet. Dan zal ze de buren benijden om het blijvende briljante beeld van hun Aristona, waarmee door een zorgzame constructie bijna nooit iets mis kan gaan. Welk merk zou kopen als u wel een drama op het scherm, maar niet in huis wilt hebben? (En welk type van de 28? Kleuren of zwart/wit? Palissander of noten, teak of hoogglans macoré?) voor mensen die het goed bekijken

De Vallei | 1969 | | pagina 15