Veenendaals dagblad Dode en gewonden op Biak Papoearebellen actief bij hoofdstad West-Irian Buiten Fa. A. P. VAN GINKEL union Kiesinger; GEEN revaluatie mark tapytvoor {gangers voe Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Tilburger zou kind van vriendin hebben doodgeslagen Vier doden bij autobotsing Leed en berusting op A lien by-br ug Moederdag 11 mei - Bloemendag Hijskraan 1 viel om hatéma bitterkoekjes JAMIN Franse ministers wilden troepen naar Parijs T. en D.-Verblifa niet bereid tot uitstellen bedrijfssluiting Wisselvallig POLY SELECT matras in onze soeciale kluis v.a. f 8,50 bont suude diezerstr. 43 zwolle tel. 19688 Inlagen (II) VOLGENS FRANS BLAD ONDANKS PRIJSSTOF WERD LEVEN TOCH IETS DUURDER WAARSCHUWING GEEN INMENGING -Cs 4S -C® -g&-€o 43 Bijzondere PLANT Leuk BLOEMSTUKJE Verse SNIJBLOEMEN 4SS -Ce "BS"-€p -€6 NIEUW RECORD LN LUCHTRACE MELKPRIJS GAAT NOG NIET OMHOOG Wilde handel op Europese beurzen Het is Hatéma tapijt! Het tapijt voor veeleisende voetgangers. Tapijt waarop mensen met gevoel voor schoonheid kunnen lopen, leven, wonen en werken. Hatéma tapijt! In 6 verschillende kwaliteiten en meer dan 50 kleuren. Voor élke wens, voor élke smaak, voor élke ruimte, voor elke beurs. Hatéma tapijt! Met de exclusieve garantie en service: een garantiebewijs in de vorm van een plintplaatje èn service-cheques die uw tapijt een koesterende nazorg geven. Uniek Inderdaad Helmond iKCintiets. Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement i 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.vt Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 8 MEI I969 - 43e JAARGANG no. I07 TILBURG De Tilburgse politic heeft de negentienjarige Tilburger J. van den R. aangehouden. De man wordt ervan verdacht het driejarig zoontje Nico van de vriendin bij wie hij in woont te hebben doodgeslagen. Het jongetje werd dinsdagmorgen dood in zijn bedje gevonden. De politie werd gewaarschuwd, omdat een te hulp geroepen arts vond dat er verdachte omstandigheden waren. Van den R. was alleen met twee kin deren van zijn vriendin in huis, om dat de vrouw in het ziekenhuis lag. Hij vertelde de politie dat het jongetje was gevallen. Nadat sectie was verricht, bleek dat het kind door andere bles sures moest zijn overleden. Toen Van den R. later werd gearresteerd, gaf hij toe het kind te hebben geslagen. Hij ontkende echter dat het daardoor zou zijn overleden. ADVERTENTIE Q "[Vaar de andere inlagen langs de Oosterschelden (Schouwen) wordt de vogelbeluste natuurvriend vanzelf de weg gewezen door de Plompe Toren, die als een vinger tegen de blauwpaarse zeelucht en de duinen van Westerschouwen om hoog steekt en over een groot deel van het eiland zichtbaar is. Zet ge vol vertrouwen koers op dit merk waardige baken, dan komt ge bij een boeiend moerasland vol kreken, kolkjes, oude doorbraken, sompen en slikken, waar de vogelwereld meer verscheidenheid oplevert dan in het domein van v. d. Hoek, waar we gisteren even neerstreken. Dit prachtig gevarieerde complex opent zich gezien van de dijkkruin als een ornithologisch panorama en wanneer ge het met de kijker uiteenplukt, ontdekt ge telkens nieuwe figuren, dl naar de tijd van het jaar op het nest, fouragerend of pleisterend op de verre reis noord-, c.q. zuidwaarts. Hier en daar zit in het gras een kievit te broeden, een grutto stapt langs de slijkerige over, overal kleuren fel de schol eksters en blinkt het wit-zwart der klutenveel niet genoeg. De unieke zitplaats op de hoge Dijk schenkt over dit alles een vrije blik. Een z.g. „stille tijd" kent men hier nauwelijks; stand- en trekvogels wisselen elkaar af, er zijn zwervers en overzomeraars, genoeglijke boe melaars die langs onze kusten voortreizen naar Ce tropen. Soms zien we dwaalgeesten en omdat veel van die trekkers zich in de rui doch ook in het prachtkleed verto nen, wordt er heel wat van uw vo gelkennis gevergd bij het nagaan van alle langpoten, langsnavels, dribbelaars, ruiters en strandlopers in deze kostelijke vrije volière, on- keder de veilige handen van Vo gelbescherming 8-5-1969, A. B. WIGMAN DJAKARTA Volgens in Djakarta ontvangen berichten, heeft een groep gewa pende opstandelingen op 24 april geprobeerd het vliegveld Sentani bij de West- irianese hoofdstad Djajapura (het vroegere Hollandia) te bezetten, maar werd zy na een kort vuurgevecht verdreven door Indonesische troepen. Radio-Djajapura, beluisterd in Djakarta, meldde dat de Indonesische marine in de haven van Djajapura een post had gevestigd, om de stad in geval van nood te verdedigen. ADVERTENTIE PARIJS Het Franse weekblad „Canard Enehainé" schrijft dat enke le ministers in het Franse kabinet in de nacht van generaal De Gaulle's ne derlaag, legereenheden naar het ge bied van Parijs hadden willen dirige ren, maar dat anderen zich met kracht tegen dit idee hebben verzet. Het satirische weekblad is anti-re geringsgezind, maar zijn politieke be richten worden in brede kring als goed geïnformeerd beschouwd. Volgens „Canard Enehainé" hadden minister van Buitenlandse Zaken Mi chel Debré en minister voor parle mentaire betrekkingen Roger Frey in de nacht van 27 april, voorgesteld pantsereenheden naar het Parijse ge bied te laten komen, om het hoofd te bieden aan een chaos die men ver wachtte. Hoge militairen, onder wie stafchef generaal Fourquet waren het hiermee eens geweest, maar premier Couve de Murville en minister van De fensie Pierre Messmer hadden zich er krachtig tegen verzet. In de week daarna waren, aldus Canard Enehai né, verscheidene malen extreme Gaul listen door de politie opgepikt om hen van provocaties te weerhouden. Later waren zij vrijgelaten. In het bijzonder was men van plan om bij de 1 mei-viering te provoceren. De CGT, het onder communistische invloed staande vakverbond, had vo rige week de mei-optocht afgelast, om dat het van de voorgenomen provoca ties had gehoord. BOXTEL Vier bezoekers van de Nationale Werktuigendagen in Liemp- de zyn woensdag te Boxtel ver ongelukt toen hun personenauto by het oprijden van Rijksweg-64 werd ge grepen door een zware Belgische trans portauto. De chauffeur van de vracht auto bleef ongedeerd. De slachtoffers zijn allen uit Monster afkomstig. Het zijn de bestuurder van de troffen waren, de 48-jarige W. La- gerwey, die tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed, de 54-jarige C. Olsthoorn, zijn 22-jarige zoon en een 19-jarige neef. Een vijfde inzittende, de 23-jarige A. V., werd licht gewond. DEN HAAG De prijsstop zal waar schijnlijk niet kunnen verhinderen dat de prijsindex toch met 0,7 tot 0,8 pun ten oploopt. Het ministerie van econo mische zaken haudt deze styging voor mogelijk. De prijzen van aardappelen en som mige groenten zijn gestegen; de huur verhoging liet zich gelden, evenals de verschuiving van winter- naar zomer kleding. Het nieuws over de aanval vormde de eerste melding van activiteit van opstandelingen in de buurt van de hoofdstad van West-Irian. In een eerdere regeringsverklaring was meegedeeld dat rebellerende Pa poea's de afgelopen twee weken in het westelijk deel van het centrale berg land vijf vliegveldjes onbruikbaar had den gemaakt, maar door Indonesische commandotroepen gedwongen waren zich terug te trekken in de jungle. Vol gens gouverneur Kassiepo van West- Irian, momenteel op bezoek in Djakar ta, hebben leden van de ondergrondse beweging Vrij-Papoea, de bergbewo ners in het gebied van Enarotali bij de Wisselmeren helpen ophitsen tegen het Indonesische gezag. Ook op het eiland Biak is sprake ge weest van onrust. Daar vond bij een gevecht met opstandelingen een Indo nesische marinier de dood en werden enkele anderen gewond. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Adam Malik, verklaar de tegenover het persbureau Antara, dat de veiligheidstroepen in West- Irian sterk genoeg waren „om de toe stand onder controle te houden." Zijn regering zou verzet langs democrati sche weg tegen het Indonesische be stuur dulden, maar degenen die on rust stookten, moesten worden gear resteerd. Zijn woorden vormden de eerste openlijke waarschuwing van de regering aan het adres van de opstan dige Papoea's sinds de troebelen dins dag bekend werden. Minister Malik verklaarde dat de re gering in weerwil van de moeilijkhe den met groepen opstandelingen in ver schillende delen van het gebied zal doorgaan met haar plannen voor de ,daad van vrije keuze", een binnen drie maande te houden volksraadpleging over de toekomst van het gebied. „Wij zijn ons ervan bewust dat in deze pe riode de anti-pepera (daad van vrije keuze-elementen) in het land en daarbuiten zullen blijven proberen de uitvoering van de daad te dwarsbo men", zei Malik. De Verenigde Naties zien in de hui dige omstandigheden geen aanleiding zich te mengen in de moeilijkheden tussen Indonesië en rebellerende Pa poea-stammen in West-Irian. Dit heeft een VN-woord voerder te New York in antwoord op vragen meegedeeld. Het akkoord van 1962 waarbij Ne derland het bestuur van het gebied overdroeg aan Indonesië, verbood In donesië niet troepen naar West-Irian te sturen. De VN-afgezant Ortiz-Sanz, be last met het toezicht op de voorberei ding en uitvoering van de in augustus te houden volksraadpleging over de toekomst van het gebied, hield secreta ris-generaal Oe Thant geregeld van de toestand op de hoogte. De VN-woordvoerder deelde voorts mee, dat Ortiz-Sanz met de Indonesi sche regering de mogelijkheid naging van uitbreiding van de vertegenwoor digende raden die de „daad van vrije keuze" moeten verrichten. Vondeling objectief ondersoek beloofd DEVENTER Geen uitstel van de beslissing drie bedrijven van Thomassen en Drijver-Verblifa te sluiten, wel de bereidheid later objectieve deskundi gen te laten nagaan welke fouten de reorganisatie hebben begeleid. Deze toezegging kreeg gisteren gele genheids-aandeelhouder dr. A. Vonde ling in de jaarvergadering van Thomas sen en Drijver-Verblifa. na een vurig pleidooi zijnerzijds om de bedrijfsslui tingen op te schorten. Gedurende drieëneenhalf uur werd hoofdzakelijk gediscussieerd over de pijnlijke ingreep in het concern, die ne genhonderd mensen hun baan kost. (Zie verder elders in dit blad). A Twee Arabische vrouwen die over de Allenby brug naar Jordaans grondgebied wilden, werden door de Jordaanse politie teruggewezen. Zij wachten hier hoopvol bij hun bagae tot de Jordaniërs van gedachten veran deren en hen toch zullen toelaten. ADVERTENTIE Wy adviseren u graag voor een Waar u MOEDER ECHT BLIJ moe kunt maken Voor iedere BEURS iets leuks. BLOEMSIERKUNST - FLORA Kerkewijk 27 - Tel. 12827 - Veenendaal ADVERTENTIE morgen 250 gram van 92 voor 82 niet te geloven voor die prijs! LONDEN Een Phantom-straalja- ger van de Britse marine heeft woens dag een nieuw wereldrecord gevestigd bij het overvliegen van de Atlantische Oceaan. Het toestel, dat meedoet aan de trans-atlantische luchtrace, die thans gaande is, legde de afstand van het New Yorkse Floyd Bennett vlieg veld naar het vliegveld Wisley, bij Lon den, in vier uur, 53 minuten en 10 se conden af. Zondag deed een andere Britse Phantom er 11 minuten langer over. WERKENDAM Woensdag is een hoge kraan, die in gebruik was bij de constructie van een 120 meter hoge hoogspanningsmast in de Bies- j bosch, omgevallen. De oorzaak van dit ongeval is vooralsnog een raad- sel. Met de kraan die op dat mo-j ment niets hees viel ook de ma- chinist naar beneden, doch hij werd slechts licht gewond. De omgeval- j len kraan ligt nu ernstig be scha- j digd op de in aanbouw zijnde hoog- spanning smast. DEN HAAG De melkprijs gaat voorlopig niet omhoog. Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft dit gisteren geconcludeerd uit een brief van het ministerie van economische zaken. Het bestuur van dit schap is over de ze gang van zaken niet te spreken. Het wil nu met de minister gaan praten. pussen een lagedrukgebied boven de Britse eilanden en een hoge- drukgebied, dat zich uitstrekt van de Azoren over Zuidwest-Europa naar het Alpengebied staat een westelijke tot zuidwestelijke stro ming. In deze stroming trekken oceaanstoringen naar West-Europa. Een ervan, die in Frankrijk en Bel gië plaatselijk regen veroorzaakte, bevond zich vanochtend, in beteke nis afgenomen, boven ons land. Een volgende oceaanstoring die zich ten westen van de Golf van Biscaje be vindt, trekt het komende etmaal in oostelijke richting verder, zodat het weer wisselvallig zal blijven. De temperaturen zullen in het alge meen weinig veranderen. ADVERTENTIE SAARBRÜCKEN Kanselier Kurt Georg Kiesinger heeft herhaald, dat er geen revaluatie van de Duitse mark zal komen. In antwoord op vragen van journalisten zei hy: „Ik heb geen reden myn huidige houding te wijzigen, elke andere opmerking zou alleen maar aanleiding geven tot nieuwe interpretaties. Het blyft daarom by deze ene zirt ik heb geen reden myn houding te veranderen". De woordvoerder voor de regering, Conrad Ahlers, deelde dc pers in Bonn mee, dat Kiesinger de leden van zyn kabinet verzocht had hun verklaringen over re valuatie te beperken, om geen verdere verwarring te veroorzaken. De mark blijft evenwel stijgen en de meeste wisselmakelaars zijn nu zeker van een opwaardering, al of niet ver gezeld van een devaluatie van het pond en mogelijk de Franse frank. De Bundesbank heeft haar swap- koersen ingetrokken, zodat dollars ponden, francs en andere betaalmid delen gemakkelijker naar hun land van oorsprong kunnen worden terugge- heveld, maar ondanks dit steeg de waarde van mark ten opzichte van de andere Westerse valuta's. Het Britse pond en de Franse frank, welke het bij de huidige speculatie- golf het hardst te verduren hebben, zakten tot op het niveau waarop de banken van Engeland en Frankrijk verplicht werden door goud en dollars de waarde van hun betaalmidde len te ondersteunen. Op de meeste wisselmarkten was de handel zenuwachtig en wild. Een aantal bankiers gelooft dat de revaluatie 8 procent zal zijn als deze eenzijdig is en 6.75 procent als deze een onderdeel wordt van een verder gaande koersherziening, waarbij het pond en de frank met ongeveer 10 procent zouden moeten devalueren. In het laatste geval zouden Franse en Britse exporteurs een voorsprong van 16.75 procent op andere exporteurs naar West-Duitsland krijgen. Voor vrijdag is plotseling een verga dering van de monetaire commissie van de EEG bijeengeroepen, welke een herwaardering vqn betaalmiddelen bin nen de EEG moet goedkeuren. Dit weekeinde zullen verder de presiden ten van de centrale banken in de 10 belangrijkste industrielanden in Bazel bijeenkomen, om maatregelen te be spreken tegen de monetaire specula ties. De Britse schatkist voelt bijzonder zwaar de monetaire speculaties. Groot- Brittannië, waar de rentevoet 8 pro cent is, is een voordelige parkeer plaats voor speculatief geld als de stand rustig is. Maar in tijden van on zekerheid of als de speculanten menen dat er een dikke winst is te behalen, vloeit dit speculatieve geld weg uit Londen en lopen de Britse deviezen reserves snel terug. In dit opzicht was de opheffing van de swap rates door de Bundesbank belangrijk omdat dit betekent dat de Bank of England ge makkelijk van de Bundesbank ponden kan lenen welke vandaag bij de spe culatieve golf zijn verloren gegaan. ADVERTENTIE ADVERTENTIi Koop °iaa Ën toch al vanaf 435-^ Kiikent Psst VanaJ0Roermond, Tel. 04750 - 57 57 N.V. Nedespa, Koern

De Vallei | 1969 | | pagina 1