Rhenense biljarters gaan voetballen en hengelen LEDEN VAN WITTE BRIGADE 1 VONDEN BIJ DE BEVOLKING ERG VEEL WAARDERING I Dagen vol tragiek, rouw en Iverschrikking in Veenendaal DE KERKEWIJK VAN BESCHIETING GERED Rebergen her opende heren modezaak Tweeling liet ambtenaren schrijven N. Pauk en Zn. heropende CAMERA- INRUILACTIE FOTO JANSEN Causerie over Het Dorp voor Groene Kruis I I t De Driehoek bestaat in 1970 twintig jaar P. Alderlieste werd nieuwe secretaris Jong blijven en oud worden Organisatie van warme bakkers Artifoto opende grotere zaak BURGERLIJKE STAND Radio-uitzending van kerkdienst Ons ware verhaal door Rik Valkenburg Aanval Ontroe ?ring Brand Ziekenhuis Brug OPGEVEN VOOR DE BEJAARDENTOCHT ..«-.I..»—nmvr DONDERDAG 8 MEI 1969 Tijdens de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de biljartvet» „De Driehoek" heeft de actieve secretaris Verwoert afscheid moeten ne men wegens te drukke werkzaamheden. De voorzitter dankte hem hartelijk voor ï*et vele werk dat hjj voor de vereniging heeft verricht. De vergadering koos P. AiderJist tot opvolger van de heer Verwoert. Wegens de groei van de vereniging werden nog twee bestuursleden gekomen, waardoor de bezetting als volgt is ge worden: Voorzitter J. van Oovt. secretaris P. Alderüeste. penningmeester D. Hovestad, bestuursleden J. van Baren en J. Schrijvershof. Aangezien er uit de leden een behoor lijk voetbalelftal van actieve spelers kan worden samengesteld, is besloten ciït zomerseizoen minstens twee wed strijden te spelen. Gezien het grote suc ces van vorig jaar zal getracht wor den ook nu weer één of twee hengel- wedstrijden te organiseren. Er wordt gehoopt op de volle medewerking van de Rhenense Hengelsportvereniging „De Voorn". Het spelen om het clubkampioenschap ls gezien de grote belangstelling moei lijk op één avond te verwezenlijken. Daarom zijn er 3 poules van 12 man gevormd, die zullen uitmaken wie van hen het sterkst is op hpt groene laken. Oe drie poulewinnaars spelen dan op ©en nader te stellen datum om het kampioenschap. Op deze zelfde avond zal Verwoert zijn vorig jaar met biertappen verdien- dfe wisselbeker moeten verdedigen. De jury zal waarschijnlijk gevormd wor den door Van Ee- Veenendaal. Snaken- broek-Rotterdam en Hensen-Elst. De deelnemers aan de wedstrijden voor het clubkampioenschap kunnen op hun speelavond van 20 tot 20.20 uur aan de biljartlessen deelnemen, die door één van de leden worden gegeven. Er zal getracht worden het kampioenschap van Rhenen te verspelen voor perso nen van 50 jaar en ouder. Begin 1970 hoopt de vereniging het vierde lustrum te herdenken. Het be stuur heeft reeds een tip van de slui- VEENENDAAL „Deze zaak heb ik nu twee en een half jaar. maar in die korte tjjd is mjjn bedrijf zo tot bloei gekomen, dat uitbreiding nood zakelijk was". Dat zegt de heer W. Rebergen. de trotse eigenaar van een herenmodezaak aan de Hoofdstraat. Gisteren heropende hij zijn winkel, die door de verbouwing bijna twee keer zo groot is geworden als voorheen. Het interieur, dat nog vrij nieuw was, is waar nodig aangepast. De heer Rebergen vertelt dat het nieuwe deel van de winkel kortgeleden nog een tuin Was. „Het achterstuk van de zaak is een geheel nieuw gebouw. Achter de winkel zijn nog een werk plaats en een magazijntje gebouwd. Dat magazijntje is nogal klein, want ik zeg altijd: het magazijn hoort in de winkel te zijn". In die winkel heeft de heer Rebergen een geheel uitgebreide collectie heren mode en confectie. Nieuw is een hoek je met hippe kleding voor jongens, waar vooral een grote collectie getail leerde colberts de belangstelling trekt. De eigenaar heeft een verklaring voor de grote toeloop naar zijn zaak: „Mijn vader heeft altijd een kleerma kerij gehad en ikzelf ben van huis uit ook kleermaker. Daardoor kunnen we een goede service verlenen op het ge bied van het vermaken van confectie- kleding. En dat is voor veel klanten •en voordeel". Tijdens de openingsdagen laat firma Rebergen het publiek delen in de feest stemming door het geven van geschen ken bij grote aankopen. RHENEN Een gisteren gebo ren tweeling heeft txoee ambtena ren van de burgerlijke stand aan het schrijven gezet. Toen de fami lie Van Bijnum in de gemeente Amerongen werd verblijd met een dochter moest moeder hals over kop naar het Julianaziekenhuis worden overgebracht, waar een zoon werd geboren. Vader Van Bijnum moest zijn dochter aange ven bij de ambtenaar in Ameron gen en zijn zoon bij de ambtenaar van de burgerlijke stand in Rhenen, omdat in die gemeente het zie kenhuis is gelegen. Moeder en de beide kinderen maken het goed. AMERONGEN „Ik kan jong blijven en oud worden". Dit gegeven leek voor het actieve bestuur van de afd. Ame rongen van de Ned. Huisvrouwenvereni ging interessant genoeg om hiervoor Mevr. A. Mac Gillavry-Verlinden op 20 mei uit te nodigen naar Amerongen te komen. Het „Jong Blijven" zal niet be staan uit het dragen van te „hippe" kleren of het toepassen van allerlei ver jongingsfoefjes, maar de aandacht zal vallen op het gezond en evenwichtig houden van lichaam en geest. Veel van de kennis van mevr. MacGillavry heeft zij reeds samengevat inm het boek ,.Ik kan jong blijven en oud worden". In dit boek heeft zij de prestatie ge leverd om de „jeugdige schoonheid" van alle vrouwer licht en zelfs met •en knipoog te behandelen. er opgelicht. Het deelde mede, dat men voornemens is een receptie te houden, een grote feestavond te geven en in dien maar enigszins mogelijk de orga nisatie van een Nederlands kampioen schap. Biljart-cracks komèn niet zo vaak in Rhenen, zodat men hoopt Scholten, Wijnen, Vultink ed. te kunnen aantrekken. De jaarlijkse feestavond wordt gehouden op 9 mei. Mederwer- king wordt daarbij verleend door onder andere het trio „Graodus van Nimwe- gen". AMERONGEN De bejaarden van 65 jaar en ouder, die de Bejaarden- tocht 1969. welke plaats zal vinden op 11 juni willen meemaken kunnen zich hiervoor opgeven op zaterdag 10 mei in het zaaltje van het gebouw Lieven- dael tussen half drie en vier uur. Opga ven na dit tijdstip kunnen niet meer in behandeling worden genomen. Door het comité is intussen de collecte voor deze tocht weer gehouden. VEENENDAAL De firma N. Pauk en Zn. uit Renkum heeft gisteren haar filiaal aan de Hoofdstraat in Veenen daal heropend. De winkel in luxe en huishoudelijke artikelen en speelgoed is geheel verbouwd en opnieuw inge richt. De oppervlakte van de winkel is bijna verdubbeld, doordat de panden Hoofdstraat 9 en 11 bij de in het pand Hoofdstraat 7 gevestigde zaak werden getrokken. „Er is nieuwe vloerbedekking en een geheel nieuwe inventaris. Bovendien is er op de bovenverdieping een groot ma gazijn, dat in de ^toekomst als ver koopruimte dienst 'zou kunnen doen", aldus de eigenaar de heer P. Pauk. „De uitbreiding van de zaak was hard nodig, want we probeerden in een té kleine ruimte té veel te proppen. We hebben een sortering van liefst vierdui zend verschillende artikelen en die kan je nou eenmaal niet in een klein win keltje kwijt. In de nieuwe zaak kunnen we de koopwaar beter uitstallen". De heer Pauk vertelt verder nog dat het niet zijn bedoeling is nu ook andere artikelen te gaan verkopen. „We blij* ven ons beperken tot de luxeartikelen, de huishoudelijke artikeleh en het speel goed. We streven er niet naar de col lectie verbreden, we willen die ver diepen. In de nieuwe zaak zullen we de klanten beter kunnen helpen. Er is hard gewerkt om de winkel vóór de moederdag-verkoop te kunnen openen. Het kostte veel moeite, maar het is ons gelukt". Ter gelegenheid van de heropening van de zaak, die geleid wordt door de heer Bruinsma, kunnen profiteren van vele goedkope aanbiedingen. ADVERTENTIE De eigen bakwaren worden voortdurend op kwaliteit gecontroleerd door het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen. VEENENDAAL „Artifoto" aan de Hoofdstraat in Veenendaal is gisteren na een ingrijpende verbouwing her opend. De fotozaak is ongeveer twee en een half keer zo groot geworden, door dat de fotostudio achter de oude win kel bij de zaak werd getrokken. Daar- 'door moesten enkele muren worden uitgebroken. De studio is nu onderge bracht in een nieuw gebouw achter de winkel. Het interieur van de fotozaak is ge heel vernieuwd en het assortiment is enorm uitgebreid. De heer E. C. Dave- laar, eerste bediende in het bedrijf van de heer Hup: „Opvallende nieuw tjes zijn de hobbyhoek en het projec tiegedeelte. In de hobbyhoek hebben we allerlei zaken als fotopapier, films etc., die vroeger altijd in kastjes zaten weggestopt, overzichtelijk uitgestald. Nu kan iedereen er naar hartelust in rommelen. Achter in de zaak hebben we dan nog het speciale projectiege deelte. In de meeste fotozaken is dat een van de winkel afgescheiden ver trek. Door het werken met speciale „dim"-schakelaars kunnen wij echter dat deel van de winkel doker genoeg krijgen, zonder dat we het hoeven af te scheiden van de rest van de zaak". Bij de verbouwing, die drie weken duurde, is geen rekening meer gehou den met het VW-kantoor dat in de fo tozaak was ondergebracht. „Dat had weinig zin, want over enkele maanden krijgt de VW een eigen gebouw", al dus de heer Davelaar. Ter gelegenheid van de heropening heeft „Artifoto" en kele speciale aanbiedingea voor de klanten. De meest bijzondere daarvan is wel de all-risk-verzekering voor alle bij deze zaak gekochte apparatuur voor de tijd van een jaar. „Dat is een uni cum voor een fotozaak", aldus de heer Davelaar. ADVERTENTIE Uw ou-de camera is nu 7,50 - 10,15,- of 20,- WAARD Zandstraat 7 VEENENDAAL RHENEN Geboren: Heieen Rozette, d.v. D. J. Minderhoud en A. W. van Oorschot; Cornelis, z.v. C. Kroon en G. W. Onink; Caroline Agatha, d.v. K. Pater en A. van Leeuwen; Dirk Gerard, z.v. D. van Res teren en W. H. E. van Leeuwen; Iskander Willibrord Petrus, z.v. P. A. B. Verberne en E. M. Nijman; Arris, z.v. H. van der Klift en H. J. Winter; Reina, d.v. C. Beekhuizen en A. van Manen; Jelis William, z.v. W. van Laar en M. Breuer; Robert Jan, z.v. R. G. Fernhout en R. Otte; Peter Ego- dinus, z. v. G. E. Puijk en W. K. van Doorn. Ondertrouwd: Albert Jan Baarn, 27 j. en Johanna Antonia Spek, 20 j.; Ger- rit Albertus Gerritsen, 25 j. en Neeltje Anna Maria van Viegen, 21 j.; Corne lis van Drumpt, 20 j. te Resteren en Tonia van Baaren, 18 j.; Johan Buiten huis, 24 j. en Hijlkje van der Veen, 18 j. Overleden: Jan Thomas van Soest, 88 j„ echtgenoot met S. Oudshoorn. Ingekomen personen: H. H. A. Moha- med, van Veenendaal naar Rhenen, Cu- neraweg 352; H. M. van den Berg, met gezin van Rijswijk Z.H. naar Rhenen, Simon Stevinweg 27; A. J. Urgert van 's Gravenhage naar Rhenen, Spitsbergerpad 17, H. Dirkzwager, met gezin van Utrecht naar Rhenenl Papaverstraat 81; J. Honkoop, met ge zin van Arnhem naar Rhenen, Papa- verstr. 61; M. El Quazzani, van Vee nendaal naar Rhenen, Cuneraweg 411; J. Koopman, met gezin van Maasdam naar Rhenen, Dennenweg 8; L. Talleh van Ede naar Rhenen, Cuneraweg 411; H. Struijk, met gezin van Harder-n wijk aar Rhenen, Middelbuurtseweg 11; G. van Dorland, van Resteren naar Rhenen, Nieuwe Veenendaalse- weg 96; A. Abdeslam Mohamed van Resteren naar Rhenen, Cunera weg 411; F. G. C. van der Mast, met gezin van Gilze-Rijen naar Rhenen, Papaverstraat 55; L. H. Hassan, van Echteld naar Rhenen, Cuneraweg 411; A. van Wijk, van Wageningen naar Rhenen. Nieuwe Veenendaalseweg 51; M. J. N. Coesel, van Amsterdam naar Rhenen, Afweg 6; A. Th. M. van Brug gen, van Amsterdam naar Rhenen, Cu neraweg 352; B. A. Baktit van Nijme gen naar Rhenen, Cuneraweg 352; A. C. W. M. Mol met gezin van Veenen daal naar Rhenen, School weg 1, Eist. Vertrokken personen: E. M. Peek, naar Wageningen; A. Evers, naar Apeldoorn; G. H. M. J. Feijth, naar Arnhem; A. Albers, naar Lienden; J. van Neerbos, met gezin naar Resteren; M. Ahmed Messaoud naar Wageningen; S. A. van Ommeren, naar Amerongen; J. Wort- man, naar Resteren: C. Klomp, naar Wageningen; G. N. Baars, naar Zeist. AMERONGEN AMERONGEN Geboorten: Wil- helmina Johanna, d.v. G. J. Bruggink en A. Haalboom; Gerard, z. v B. Jansen en S. Luitwieler; Marissa Jo hanna Bianca, d.v. H. Jager en J. M. Lok. EDERVEEN Er was ook ditmaal weer weinig animo voor de jaarlijkse ledenvergadering van het Groene Kruis te Ederveen. Men had dit jaar als bij zondere attractie de heer Scholten uit Rhenen gevraagd die een zeer interes sante uiteenzetting gaf over de opbouw van Het Dorp te Arnhem, waarinder- tijd het Nederlandse volk 21 miljoen gulden voor samen gebracht heeft. De vergadering werd geopend door de voorzitter, dr. Rademaker, waarna de notulen van de vorige ledenvergade ring en het jaarverslag door de secre taris M. Borgwerff werden gelezen. De finaciële kant werd toegelicht door de penningmeester G. v. Heerdt, die vertelde dat het Groene Kruis met een groot exploitatieverlies heeft ge werkt, zolang men gevestigd is in het nieuwe wijkgebouw. Stappen bij de ge meente en aanvragen bij de Raad van de Gemeente bieden weer perspectief zodat men verwacht in 1969 met een sluitende begroting te kunnen eindigen. Na de pauze met koffie van de wijk zuster) was het woord aan de heer Scholten die met behulp van dia's een zeer uitvoerige uiteenzetting over Het Dorp gaf. RENSWOUDE Het Convent van Kerken zal zondag 11 mei om 17 uur een rechtstreekse radio-uitzending ver zorgen van de kerkdienst in de Geref. Kerk in Renswoude. Predikant is ds. J. C. Jonkers. V/M/Z/Mmw fMr//////////////#///////#///#/#///#//f/A m/#/////////////////##/////#M/////r#/jM ry###///////////M////i r////////#/////im Het zou te ver voeren, op alle details in te gaan van de gebeurtenissen in Veenendaal tijdens de april-niei-dagen in 1945. Er passeerde zo onnoeme lijk veel. We zullen hier en daar een greep doen uit de ter beschikking staande ge gevens. Welnu, het blijkt dat de eerstkomende dagen, na de verschrikkelijke 19e april, er rustig verloop hebben. Op dinsdag, 24 april, gaat het echter weer hevig toe. Er vallen doden in de Savornin Lohmanstraat. *s morgens om ongeveer 11 uur. 's Middags om 1 uur wordt het nog erger. Van Asselt en Kranenburg zijn dan juist op weg naar 't kamp Dijkstraat met voedsel voor de mensen daar, als plotseling het granaat-bombardement weer in volle kracht losbarst. De granaten vallen rond en op het kamp, wat het tweetal danig doet schrikken. Terwijl het bombardement voort duurt gaan v. Asselt en kranenburg, na eerst enige ogenblikken dekking gezocht te hebben, er toch op af. Onderweg wordt hun hulp ingeroepen door boer Gerrits uit Achterberg, die bij v.d. Meent is; hij smeekt om hulp voor zijn zwaargewonde vrouw. Als Van Asselt bij het bakhuis aan komt kan hij niet anders constateren dan dat zij reeds is overleden. Daarna is er een Duits soldaat die hulp nodig heeft. Van Asselt helpt de militair, die met een beenfractuur en heupverwondingen bij boer v.d. Meent in de kelder ligt. Als de mannen tenslotte bij het kamp aankomen, is het daar een droeve bedoening. Het mooie kamp heeft enkele voltreffers te verdu ren gehad. Ook zijn er gewonden gevallen. Van Asselt spoedt zich naar Vee nendaal en spreekt met burgemees ter Van Kuik over een eventuele ont ruiming van het verwoeste kamp. Hierover wordt overeenstemming bereikt en de burgemeester geeft de politiemannen Van Bruggen en Noordmans mee ter assistentie. De ontruiming verloopt vlot en na een uur is het vertrouwde mooie kamp een verlaten oord. De volgende dag 25 april, wordt weer een dag vol tra giek, rouw en verschrikking. Toen we de heer J. Bruis vroegen wat wel zijn meest dramatische er varing was, tijdens deze „granaat- tijd", antwoordde hij prompt: „Dat was op de 25e april. Wat we toen ervaarden heeft ons allen diep ge schokt en ontroerd". Jan Bruis vertelt ons het een en ander. We beschikken ook nog over dnder vergelijkingsmateriaal, .ge koppeld aan eigen waarneming. De ze drie „bronnen" kloppen. Na nauwkeurige bestudering en via fi- verse gesprekken konden we het vol gende relaas samenstellen: In de vroege morgen van de 25e april rijden tien vrij zware tanks Veenendaal binnen, om een tegen aanval te doen op de Canadezen, die in Renswoude gelegerd zijn. Ze ma ken veel lawaai op de toenmalige Veense klinkerbestrating, maar de inwoners slapen nog in hun kelders. Enkele wegen worden finaal stukge reden. Plots worden de tanks be schoten door Engels vuur. De Tom my's hebben een tip gekregen en komen er op af. Het geschut is ui teraard van lichter kaliber dan de zware kanonen die te Ede zijn op gesteld. maar door de bijzonder ho ge frequenties, waarmee de salvo's in Veenendaal inslaan, breekt er een hels kabaal los. Onophoudelijk gieren en fluiten de granaten door de straten. Het don dert en het davert dat de stukken er af vliegen. Vlak voor en naast de gevechtswagens ontploffen de pro jectielen. Steeds intenser wordt het vuren. Eindelijk komen er rake tref fers. Diverse tanks worden onklaar geschoten, waarna de anderen, soms in paniek, er vandoor gaan. Waar heen? Tja, weer door de Veense straten uiteraard; een bloedig spoor achter zich latend. De hele ploeg van de Witte Briga de rukt uit. Van alle kanten worden inslagen gemeld. Ook een zekere V. uit Veenendaal-Zuid, gooit de ver- bandtas over zijn schouder en gaat er op z'n eentje op uit, richting de Hoofdstraat. Als hij de Zandstraat inrijdt, ervaart hij iets wat hij zijn leven lang niet zal vergeten. Doch daarover straks meer. Eerst even het woord aan het „logboek":.„Van Asselt vertrekt met spoed naar Overberg, maar na enkele seconden is er weer granaat inslag te Veenendaal. Snel gaat hij dan weer naar zijn woonplaats en sluit zich aan bij de ploeg „Altijd klaar". Het vuur was deze keer in de Hoogstraat neergekomen en ter wijl de rook nog in de kelders stond, waren Hogend onk en Van Harde veld reeds ter plaatse. Enkele gewonden werden verbonden. Direct trok de colonne zich samen bij het zieken huis, maar nauwelijks aangekomen dreunden weer de granaten door de straten. Als de colonne daar wil uit rukken, staat er een tank voor de poort (bij de D.S.) en wil het fa brieksterrein oprijden". wacht V. verpletterd te zullen wor den tussen de twee zware, ijzeren wagens. Maar dan, in uiterste nood, springt hi> met een wijde boog op het trottoir en blijft daar liggen. Om hem heen exploderen nog steeds de granaten. Gelukkig raakt hij niet ge wond en hij sluipt naar de poort van de wolfabriek. Juist op dat moment komt de eer ste tank de poort binnenrijden, de grote rode-kruisvlag, die duidelijk zichtbaar is aangebracht, negerend. Maar dan is Hogendonk er als de kippen bij om daar een stokje voor te steken. Hij springt zomaar par does op de tank. al brullend tegen de bestuurder dat hij terug moet. Hij verbiedt de tankcommandant te blijven staan en wijst hem op de rode-kruisvlag. Dit stoute optreden brengt de tankbestuurder van zijn stuk. <>n jawel hoor, hij draait weer bij. Hij neemt haastig de vlucht en rijdt de Hoofdstraat in, niet wetend wat hij doen moet, om het moorden de Engelse vuur te ontwijken. De tweede tank, die ook het hazepad kiest, volgt hem op de voet. V. pakt 'zijn karretje weer op en smaakt het genoegen dat de fiets nog berijd baar is. Hij gaat de Zandstraat door naar de Gortstraat. Overal zijn ver se sporen van pas ontplofte grana ten. Bij de slager op het plein is 'n groot gat in het huis geslagen. In de Gortstraat is het nog veel minder pluis. Rode-kruismannen zijn er druk in de weer. V. gaat erop af en één van de be woners daar, wijst hem op een stuk geschoten huis waarin zich nog men sen moeten bevinden. De eerste die hij vindt is een zwaargewond meis je, een zekere mej. Spies. Hij knielt bij haar neer, om haar wonden te verbinden, maar zij reageert: „Ach, meneer, laat mij maar liggen.er valt aan mij niets meer te helpen. Ga alstublieft anderen helpen, die nog gered kunnen worden. Ik ga toch sterven.Het is bijzonder ontroerend. Het meisje probeert haar zwaar verminkte lichaam te buigen om te bidden. Eerbiedig luistert V. toe en opent dan zijn verbandtas. Doch dan komt er juist een dokter binnen. Hij geeft opdracht het meisje naar het noodziekenhuis te vervoeren. Jan Bruis: „Met nog enkele ande ren werd ik ook belast met het ver voer van mej. Spies naar het zieken huis. Onderweg lag het meisje steeds voor andere te bidden. Ze zat veel meer over de anderen in, dan over zichzelf. Ongelooflijk, maar ik heb het met eigen oren gehoord en met eigen ogen gezien. Soms bad ze wel om vrede voor haar hart. Ook ver langde ze er erg naar, haar moe der te spreken. Maar het was sper tijd!. Wat er bij zo'n vervoer door je heengaat, dat is niet te be schrijven*. Ook in het .ziekenhuis wa ren1 ze allen verwonderd over de houding vanr dit wel stervende, maar volkomen bij kennis blijvende slacht offer. Ze was bijzonder helder van geest, 's Avonds lukte het enkele le den van de Witte Brigade om de moeder van het meisje (waarvan nóg een dochter getroffen was) naar het ziekenhuis te vervoeren. Dat was het afscheid!... Moeder, ik ganaar Jezus. Ik weet het heel zeker! Hij heeft voor mijn zonden betaald. Wees maar niet verdrietig om mij, ik ben heel ge lukkig... zei ze. De aanwezige leden van de Witte Brigade bedankte ze heel hartelijk voor hun hulp; „Juilie zijn alen zo goed en lief voor mij geweest" Dit waren dusmannen die steeds in het vuur hadden gezeten, maar dit moment was voor hen het zwaarste, zeiden 7.e mij later. Ze durfden eerlijk bekennen dat ze het toen als kinderen uitgehuild hebben! Om acht uur in de avond ontsliep mej. Spies .zacht en kalm en in volle vrfede"... aldus de heer Bruis. Donderdag, 26 april, is het weer flink raak. Op deze dag wordt, na overleg met dr. Kets, dr. Engel en dr. Van Hees, het Julianaziekenhuis overgeplaatst naar de kelder van de Frisia. Het heeft niet aller mede werking, maar het komt toch voor elkaar. Zo nu en dan worden ook op deze dag weer granaatinslagen gemeld, o.a. van de Bergrand, Waar bij enkele burgers gewond raken en twee militairen de dood vinden. Ook is er Duits vuur dat vooral in het Ruisseveen schade aanricht. Tegen de avond komt er weer een zeer heftige aanval. Voor Midden-Vee- nendaal is het wel de zwaarste ka- nonnade totnogtoe. Het gaat ge weldig tekeer. Overal ontstaan bran den, vooral in de Zandstraat en in De Vaartbrug werd vlak voor de bevrijding opgeblazen. De fo to toont de opruimingswerk zaamheden. De Julianakerk voor de beschie ting in 1945. het Kostverloren. De mare gaat door Veenendaal dat de VSW in brand geschoten is. Inderdaad woe* den er branden in de nabijheid van deze momenteel landelijk in de aan dacht staande onderneming (1969). De soldaten snappen dat ze door „de Tommy's" zijn opgemerkt en zoeken het vege lijf te redden. Doch zodoende wordt het vuur verlegd naar het noodziekenhuis en dat moet tot elke prijs voorkomen worden. Op dit moment komt de heer V. de Zandstraat infietsen en rijdt bijna tegen de tank op. Hij wil terug, maar vlak achter hem nadert nog een tank, die van de Nieweweg af komt. De bestuurder denkt er niet aan voor een Nederlandse Rode kruisman te stoppen en drukt' dpor. En dan plotseling draait de voorste tank in één zwaai rond en komt nu ook op hem af. Elk ogenblik ver- Emmertje na emmertje wordt hand aan hand doorgegeven voor het blussingswerk. Alle rangen en standen staan broederlijk naast eik kaar te helpen. Zelfs enkele SS-ers bieden hun diensten aan. Van een deur die niet open wil zullen zij het slot even stukschieten. Ze richten een automatisch pistool op het slot en vuren. Maar er komt niets. Het wapen vertikt het, zodat de deur dan maar met de bijl wordt open geslagen. Uit alle huisjes in de buurt van de VSW worden zoveel moge lijk meubels en verdere inboedel naar buiten gebracht. In korte tijd is een gedeelte van de Zandstraat bezaait met spullen, zodat het er veel van weg heeft, dat er een gro te veiling gehouden wordt. Enkele onverwachte na-salvo's, vegen de straat weer een poosje schoon, hoe wel de Witte Brigade-leden c.s. op hun post blijven. Als van deze dag de balans wordt opgemaakt, blijkt dat de Zandstraal, de Gelderselaan en het Kostverlo ren de meest getroffen straten zijn. Bovendien is er schade aangericht aan de Scheepjeswolfabriek en is de mooie, karakteristieke spits (za deldak) van de Julianakerk kapot geschoten. Het heeft geen zin aile aanteke ningen uit het „logboek" op de voet te volgen. Eén passage trekt nog de aandacht. Het voedselcomité luk te het om op zondag 6 mei, bij de Duitsers een behoorlijke hoeveelheid voedselvoorraden los te praten. Ze moeten worden weggehaald uit hui ze ..Tonia". De colonne wordt ermee belast en voert het karwei uit. Nau welijks zijn echter de eerste jongens op hun post teruggekeerd, of een oorverdovend lawaai klink hen in de oren. Heel Veenendaal trilt door een machtige explosie. Met schrik wordt geconcludeerd dat de Vaart- brug de lucht in gaat. Dc heer Jan Bruis: „Na het op- blazen van de brug waren wij met een groepje helpers bij de „Koren beurs". We zagen twee Duitsers met een stuk pantserafweergeschut de Sandbrinkstraat uitkomen. Het wa pen werd op de Kerkewijk gericht. Daar liepen enkele helpers en een stelletje burgers, om in de ravage, eventueel de helpende hand uit te steken. We schrokken ons wild. De heer Van Asselt rende op de Duit sers af en ging hevig tegen hen te keer. Hij vroeg hoe ze het in hun hoofden haalden om de Kerkewijk onder vuur te nemen.. Het scheen dat ze van mening waren dat er sa botage gepleegd was. Ze wilden de hele Kerkewijk in puin schieten. Misschien was het ook wel uit wraak omdat twee SS-ers tijdens de explo sie het leven lieten. En dat, terwijl Nederland, huiten Veenendaal, reeds bevrijd was! Van Asselt smaakte het genoegen dat de Duitsers afdropen, zonder een schot te lossen. Hij voegde zich weer bij ons groepje en was daar zeer vergenoegd over. En wij uiteraard niet minder!" ///w/rww/w r////w/w/////w//w/ww/F/w V//////////////////MWW////M

De Vallei | 1969 | | pagina 5