Syrië vist in troebel water Felle gevechten in het zuiden van Libanon IV© ROKL *°n(Wa POHER AARZELT MET KANDIDATUUR Hoge spaarrente tot zelfs 6ï7»vooru en... Zaak-Marcovic blijft nog voorlopig raadsel Groot verschil van mening over partijvernieuwing in Nederland... THEODORUS NIEMEYER Wie zei er ook weer dat alle verpakte brood hetzelfde was? Indonesië wil kiesraden democratiseren PASHA voordelig uit met NS de bank waar ook zich thuis voelt King Com •••'t enige dat u weggooit, is de verpakking zaterdag heen, zondag terug voor slechts f1.-méér dan een dagretoun Zware regens in Italië Vreemd gevolg transplantatie Tsjechische top hij Russen op bezoek Maar over Voortrekker Pijptabak zijn ze het eens. Voortreffelijk! Aan geen generatie gebonden. Die twee roken er best van. Vragen over de Papoea-opstand Overvallers depot bekennen Vijf Biafraanse kinderen genezen terug PAI R 'CT.\ [REDUCTIE Dat is helemaal de NMB. Meer rente, meer spaarvor- men (kies uit 6 mogelijk heden en bovendien ook nog 61/>°/o spaarbrieven). En daarbij een service waar de NMB ook beslist niet zuinig mee is. Daarom is voor ieder een sparen zo aantrekkelijk bij de NMB. COMPROMIS Pompidou "Voel es hoe glad geweldige snelscheercrême, die Bartex!" Wastafel verstopt. Is er nog Fifax? Nee! Haal het even bij de drogist. NIEUW! DENK OVERAL, EN ALTIJD WEER, AAN HET KIND IN 'T VERKEER Profiteer ervan. Elk weekend kunt u extra voordelig reizen met NS. Op een weekendretour. Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist in vacu-pak FILTER-GEMALEN EXCLUSIEF VOOR 51 \NUj -éi— DONDERDAG 8 MEI 1969 ADVERTENTIE ADVERTENTIE BEIROET Hasbaya, in de Zuidlibanese bergen, wordt praktisch belegerd door een strijdmacht van ongeveer 2000 Arabische guerrillastrijders, die door Syrië worden gesteund, aldus wordt in regeringskringen in Beiroet vernomen. In de afgelopen dagen is het herhaalde malen tot schermutselingen tussen afde lingen van het Libanese leger en deze guerrilla-eenheden gekomen. Het gebied grenst aan Israël. De gevechten zijn steeds ernstiger geworden en dinsdag hebben de guerrilla eenheden een militaire kazerne in de stad Hasbaya zelf bestormd en een leger post in het dorp Kbarbikha aan gevallen. Een afdeling die naar Kbarbikha werd gezonden om de post te ontzetten liep in een hinderlaag. Nu hebben de guerrilla-strijdkrachten Hasbaya zo goed als geheel omsingeld. Zij hebben vrijwel onneembare stellingen ingenomen in de bergen die hoog rondom de stad oprijzen. ADVERTENTIE Behoud van Uw tanden. 75ct-f1r Hasbaya ligt in Zuid-Libanon, dat de Palestijnse guerrilla-ofganisaties wil len gebruiken als basis voor hun ac ties tegen en in het aangrenzende Is raël. Het Libanese leger, dat represailles van de zijde van Iraël vreest, heeft gtracht de guerrilla-eenheden binnen PARIJS Gespannen vraagt geheel Frankryk zich af of Alain Poher, de waar nemend president, zich kandidaat zal stellen voor de presidentsverkiezingen. In de ogen van veel Fransen heeft hy de beste kansen om Pompidou te verslaan en daarmee de terugkeer van een zekere mate van Gaullisme te voorkomen. Alain Poher zelf heeft gisteren enigszins de domper gezet op deze verwachtingen. Hy verklaarde geen kandidaat te zyn en dit ook niet te ambiëren. Hy zou er zich echter niet aan onttrekken, wanneer hy ertoe genoodzaakt werd. Wanneer hy deze noodzaak aanwezig achtte, wilde hy niet zeggen. Inmiddels heeft hij een bijzonder succes geboekt. Dank zij zijn actie in de senaat heeft hij van de regering ge daan gekregen, dat aan de presidents verkiezingen kunnen deelnemen al de genen, die voor 31 mei van dit jaar 21 jaar worden. Dat zijn 2r7.000 jongens en meisjes. Zowel de regering, als het parle ment heeft medewerking toege zegd om de kieswet in deze zin te ver anderen. Onder de huidige bepalingen zouden zij pas met ingang van 1 ja nuari 1970 mogen stemmen. ADVERTENTIE de heer C. H. M. Mackaay, Commerciële Voorlichting, Centraal Kantoor voor Amsterdam. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 270 vestigingen in Nederland Poher blijft intussen alle mogelijke politici ontvangen, vermoedelijk om 'hun advies te vragen. De oud-premier Antoine Pinay, die hij bij zich ontbo den had, schijnt het hem afgeraden te hebben zich kandidaat te stellen. Hij schijnt hem te hebben voorgere kend, dat hij, als centrumlid eenmaal tot president gekozen, gedwongen zou zijn de huidige kamer met zijn over weldigende gaullistische meerderheid te ontbinden. Daarna zou hij echter bij eventuele verkiezingen niet meer dan 15 pet. van de stemmen op het Centrum kun nen verenigen. Hij zou daarmee onge wild en automatisch terugvallen naar de zo verfoeide praktijken van de Vierde republiek. Aan de andere kant weet Poher. dat hij niet alleen gevraagd wordt door het Centrum, de radicalen, maar zelfs door een groot deel van de gematigde socialisten, die zich nu voor Defferre hebben uitgesproken. Daarom acht hij zelf zijn kansen zeer groot. Ui t tactische overwegingen zou hij willen wachten tot het laatste ogen blik. een driehoek aan de voet van de berg Hermon geconcentreerd te houden. Het Libanese leger werpt in een com muniqué de schuld voor de recente ge vechten volledig op de door Syrië ge steunde El Saika (bliksemstraal-organi satie. De gevangen genomen leden van guerrilla-groeperingen zijn volgens het Libanese leger geen van allen Palestij- nen en een van de guerrilla-strijders die zijn gedood, was afkomstig uit de Syri sche havenstad Latakia. De hernieuwde gevechten in Zuid-Li banon hebben in de Libanese pers fel le reacties tegen het Baath regime ln Syrië uitgelokt. „Het leger slaat opnieuw Syrische agressie af", aldus een kop in een der bladen. Een ander blad noemt de guerrilla-soldaten „slange" en voegt daaraan toe „moge God hun armen ver lammen". Het linkse blad AI Shaak vraagt om een topconferentie van Syrië en Li banon, ter bespreking van de gespan nen situatie langs de grens. El Saika zelf ontkent bij de gevech ten betrokken te zijn. Zij verlangt een commissie uit het Libanese leger en de guerrilla-organisaties die een onderzoek moet instellen naar de gevechten. Li banon probeert intussen met de guerril la-organisaties tot een vergelijk te ko men ten aanzien van de eis dat' de guerrilla-acties vanuit Libanon mogen plaatshebben. In een toepsraak heeft president Charles Helou tot de natie dinsdag avond gezegd, dat Libanon alles wil vermijden wat zijn eigen veiligheid in gevaar brengt. Volgens regeringsfunctionarissen wil Libanon tot eén regeling komen waar- by de guerrilla-organisaties een zekere vrijheid van handelen wordt gelaten, maar hun niet wordt toegestaan Liba nees grondgebied te gebruiken als ba sis voor hun activiteiten tegen Israël. Men betwijfelt echter of de organisa ties in hun huidige militante stemming zulk een regeling zullen accepteren. Sinds 25 april is Libanon zonder regering. Premier Rashid Karami, die op die datum zijn ontslag aanbood, zal waarschijnlijk opnieuw de leiding ne* men van een coalitiekabinet, maar ver langt dat eerst de partijen overeen stemming hebben bereikt ten aanzien van de kwestie der guerrilla-organisa ties voor hij opnieuw premier wil wor den. Intussen groeit bij de bevolking in de Arabische landen de overtuiging, dat een nieuwe oorlog met Israël voor de deur staat. Vele buitenlanders, vooral in Amman, hebben voorbereidingen ge troffen om met hun verwanten in de kortste keren het land te kunnen ver laten. In Beiroet en Amman circuleren berichten over omvangrijke Israëlische troepenbewegingen in de richting van de grenzen met Libanon en Syrië. In het Jordaandal en in de Sina. Kran ten en radio maken dagelijks melding van incidenten, acties van commando's, artillerieduels en luchtbombardemen ten, die bij de bevolking de indruk wek ken dat een „strijd op alle fronten" in feite al gaande is. PARIJS Franpois Marcantoni, tot nu toe de enige verdachte in de zaak- Marcovic, heeft een vierde verdediger gekregen, de bekende Franse politicus strafpleiter, mr. Jacques Isorni. Marcantoni wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan de moord op Stefan Marcovic, de secretaris en lijf wacht van de Franse acteur Alain De- lon. Met mr. Isorni, die enkele jaren ge schorst is geweest omdat hij zich al te zeer had laten meeslepen door zijn af keer van De Gaulle, doet de politiek zijn intrede in deze zaak. Zijn eerste daad was dan ook het toe voegen van, wat hij noemde, een zeer belangrijke brief aan het dossier, dat de rechtercommissaris mr. Patard in handen heeft. Mr. Isorni zei, dat hij het als zijn taak ziet te voorkomen, dat Marcantoni de zondebok wordt van een bloedige afrekening tussen enkele po litici. In dit verband wordt men eraan herin nerd dat kort na de ontdekking van het drama, reeds gefluisterd werd. dat by dit schandaal enkele politici betrokken zouden zijn. Zelfs de naam van oud-pre mier Pompidou werd toen genoemd. Inmiddels is de toestand voor Mar- ROME Tengevolge van bijzonder zware regenval in Italië zijn ongeveer 15.000 personen in de stad Mortara ten zuiden van Milaan geëvacueerd. Ten zuidwesten van de stad is een boer dood aangetroffen die door een muurtje was bedolven dat tengevolge van de zware regen was omgevallen. ADVERTENTIE cantoni er niet beter op geworden. Bij een huiszoeking heeft de politie gevon den: 1. Een hoes, waarin matrassen ver pakt plegen te worden, van hetzelfde merk, als waarin het lijk van Marcovic gevonden werd. 2. Visitekaartjes ten name van Mare Anthony. In de brieven aan zijn fami lie beschuldigde Marcovic deze (aan vankelijk geheimzinnige) persoon er van hem naar het leven te staan. 3. Een hoeveelheid pistoolpatronen van hetzelfde kaliber als waarmee Marcovic werd vermoord. Miami Beach (Florida, V.S.) Van sommige mensen die ruilhartcn hebben gekregen werden de geestelijke ver mogens aangetast, zo ttëeft dr. Donald T. Lunde, de psychiatrische adviseur van het harttransplantatieteam van de Stanford Universiteit meegedeeld. Voor een congres van de Amerikaan se psychiatrische vereniging verklaar de hij, dat vijf van de 13 persöhen die in Stanford een ruilhart hadden gekre gen spoedig daarna psychotisch zijn geworden. Drie zijn gestorven, on der wie een. die geestelijk gestoord was vanaf de dag van de operatie. Nog drie patiënten hadden tijdelijk gelast had van sterke emoties. Een an dere man. die het ruilhart van een vrouw had gekregen maakte zich zor gen, dat hij zijn manlijkheid zou ver liezen. Een man in de 40, die het hart van een twintigjarige had gekregen, voelde zich evenwel jong en herboren. Een man die vernam, dat hij het hart van een vooraanstaand burger had gekregen, gaf te verstaan dat hij zich verplicht voelde te leven volgens de standaard van de donor. Dr. Lunde zei, dat Stanford later als beleid had gevoezd de identiteeit van de donors geheim t» houden. ADVERTENTIE PRAAG Generaal Svoboda, presi dent van Tsjecho-Slowakije en opper bevelhebber van de Tsjechoslowaakse troepen, Husak, eerste secretaris van de Tsjechoslowaakse communistische partij, Cemik premier van Tsjecho- Slowakije, Stougal, secretaris van het centrale comité van de communis tische partij, Sadofsky, eerste secreta ris van de Slowaakse communistische partij en generaal Dzoer, minister van Defensie van Tsjecho-Slowakije, heb ben een bezoek gebracht aan de cen trale groep van de Russische strijd krachten, die op 't ogenblik in Tsjecho- Slowakije verblijft. Volgens het Tsjechoslowaakse pers bureau CTK zijn de Tsjechoslowaakse leiders ontvangen door generaal Maio- rof, commandant van de centrale groep van de Sovjetrussische strijdkrachten, generaal Zolotof, lid van de militaire raad en hoofd van de politieke leiding en door andere vertegenwoordigers van het Russische leger. De Tsjechoslowaakse leiders namen vervolgens deel aan een bijeenkomst,- georganiseerd door de Sovjetrussische militairen, ter herdenking van het feit, dat Tsjecho-Slowakije 24 jaar geleden bevrijd werd. Voortrekker Naturel. Licht en geurig. Eerlijke tabak. Puur natuur. Recht op de man af. 1.45 per pakje. Een creatie apart: Voortrekker Aromatic! Dezelfde eerlijke tabak, iets aromatisch van geur. Ook 1.45. U kunt zich gratis abonneren op „Het Nieuwsblad voor Pijprokers". Briefkaartje aan Postbus 41 N - Groningen, is voldoende. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid E. J. Harmsen (groep Harmsen) heeft de minister van buitenlandse za ken gevraagd, bij de Indonesische re gering te protesteren tegen het gebruik van strijdkrachten om het Papoea-ver zet tegen het Indonesische bestuur te breken. Volgens de heer Harmsen is het op treden van de Indonesische regering onverantwoordelijk en ontoelaatbaar. DEN HAAG De Indonesische regering is gezwicht voor de aandrang van de V.N. en van Nederlandse politici, de raden die over de toekomst van West-Irian moe ten beslissen door de bevolking te laten kiezen. In West-Irian zyn nu acht volle dig gekozen kiesraden gevormd, die in juni de beraadslagingen zullen beginnen over de toekomstige status van het gebied. De raden bestaan totaal uit 1025 kiesmannen. De Indonesische regering heeft de bestaande acht regentschapsraden in West-Irian voor de volksuitspraak ontbon den. Zij hoopt hiermee tegemoet te zijn gekomen aan de ook in Nederlandse po litieke kringen geuite wens, dat de kies raden op democratische manier door de bevolking zouden moeten worden gekozen. Deze Nederlandse politici zou den dan bereid zijn een uitspraak door middel van kiesmannen te zien als het onder de gegeven omstandigheden uit- voerbaarste. ADVERTENTIE Zeker niet die mevrouw die vorige week voor de verandering eens géén King Corn nam. King Corn wordt elke nacht overal in Nederland vers gebakken en komt dus dagelijks vers op tafel. King Corn blijft dagen langer vers. (alleen King Corn kan dat zeggen) ADVERTENTIE LEBACH (West-Duitsland) De fe derale openbare aanklager Ludwig Martin, heeft meegedeeld, dat de twee mannen die gearresteerd werden in verband met de overval in januari op een munitiedepot van de Westduitse strijdkrachten, bekend hebben dat zij verantwoordelijk zijn voor het doden van vier soldaten en het verwonden van een vijfde. De bankbediende, Hans Jürgon Fuchs en de voormalige ambtenaar Wolfgang Ditz, beiden 26 jaar, werden 17 april gearresteerd, maar zij weigerden te spreken, totdat een bergplaats ontdekt werd waarin zich de goederen bevonden die bij de overval gestolen werden. Onder de voorwerpen die gevonden werden bevonden zich twee slenguns, drie pistolen en een doos met 1000 in- fanterie-patronen. Verder een camera waarvan de filter ontbrak die eerder gevonden was op de plaats van de overval. De twee mannen werkten samen en maakten geen deel uit van een grote bende in de trant van de Mafia. Zij wilden blijkbaar angst aanjagen en po gen goed gesitueerde mensen te chan teren. ADVERTENTIE SCHIPHOL Weer gezond als vissen zijn vijl Biafraanse kindertjes die in ons land over hun elleende heen zijn gebracht, gisteravond weer op weg ge gaan naar Afrika. Zolang het oorlogs geweld in hun eogen land nog woedt zullen zij wonen in één van de vluchte lingenkampen die zijn ingericht bij Li breville in het buurland Gabon. Als zielige stumpers kwamen de vijf in oktober onder de hoede van de Stichting Luchtbrug Biafra naar Neder land om te worden behandeld in de kliniek van prof. dr. S. van Creveld in 't Gooi. Men vindt het voor de kinderen be ter dat ze, nu ze weer gezond zijn, te ruggaan naar hun eigen streek, hun eigen klimaat, echter wel naar een plaats waar de oorlog niet woedt. Gisteravond stapten ze de Boeing van Transavia in: Emanuel Omuoha (14), Fideiia Okafor (7), Margaret Ogbonna (7), Udo Etuk Akpan (9) /n Victoria Abraham (9). Hun ouders hebben ze in het Biafraanse conflict verloren. Onder de hoede van Terre des Hom mes verblijven in Arnhem nog enkele Biafraanse kinderen. De stichting Ter- re des Hommes beheert in Gabon twee opvangcentra voor Biafraanse kinde ren. Er verblijven daar in totaal vijf honderd kinderen. In zes opvangcentra in Biafra heeft Terre des Hommes de zorg voor nog eens dertien honderd kin deren. De kiesraden van nu zijn volledig ge vormd door gekozen vertegenwoordigers van de bevolkingsgroepen. De heer Ali Nekunam, lid van de staf van de ver tegenwoordiger van de VN in Indone sië Ortis Sanz, verklaarde na een re cent bezoek aan de kiesraden, dat zij inderdaad democratisch zijn gevormd. De kiesraden zijn van de volgende grootte: Djajapura - 110 mensen, Biak - 130, Manokwari - 75, Sorong - 110, Fak-Fak - 75, Merauke - 175, Paniai - 175, Wamena - 175, al naar de dicht heid van de bevolking in de betreffende regentschappen. Zowel leden van de staf van de VN in Indonesië als naaste medewerkers van mr. Sudjarwo Tjondronegoro die speciaal is belast met de organisatie en uitvoering van de volksuitspraak heb ben stellib ontkend, dat er ernstige me ningsverschillende zouden zijn met de heer Ortiz Sans over de gang van za ken in West-Irian. De heer Ortiz Sanz, zo is ons ge zegd, heeft wel te kennen gegeven per soonlijk de voorkeur te geven aan een kiessysteem van één man-één-stem in de ontwikkelde kustgebieden en het ge bied van Djajapura: ADVERTENTIE NORMALE -fl 89 PRIJS 1

De Vallei | 1969 | | pagina 7