altijd even goed Ouders van vermiste Bettie slachtoffer van oplichter I pede Tl j Commissaris promoveert op proefschrift over rijden onder invloed W esterschelde-tumiel komt bij Kruiningen T. en D.-Verblifa verwacht akkoord met bonden UW spaarbewijs van f25.- is in 1974 f36.-waard sparen... verstandig en handig J Er zijn preek- vaders 25 Stuks1.75 „WE GEVEJV HET OP" ZEGT MEVROUW KUNST I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I Fantast uit gesticht maakt gezin illusie en f 1300 armer Vlaggen halfstok in Zalthommel wegens sluiting ziekenhuis KLM KRIJGT TOEGANG TOT O.-AFRIKA 1 maar er zijn alleen maar lieve moeders en lieve moeders zijn op moederdag een elektrische pede snijmachine waard Ontmoeting Ademproef Bloedproef 1300 gulden meer magere melk werk voor eijsden McCarthy jr wil met in dienst VONDELING: „N/ET TEVREDENMAAR GESPREK WAS NUTTIG99 Reservering Veel lof DONDERDAG 8 MEI 1969 ADVERTENTIE Toneelïpeeletar an TV-actrica Shlreen Stroker toch maar^R liever caballero ADVERTENTIE ZWIJNDRECHT De ouders van de sinds 19 oktober verdwenen Bettie Kunst uit Zwijndrecht, hebben de na sporingen naar hun dochter gestaakt. Een ergerlijk geval van oplichting heeft de familie Kunst de genadeslag gege ven. „Wij geven het op", zei mevrouw Kunst. „Wat ons nu is overkomen, be tekent voor ons gewoon het einde". De achttienjarige Rob K.. ontsnapt uit het opvoedingsgesticht te Zeist, heeft de ouders van het verdwenen meisje hun laatste illusie ontnomen. Onder het voorwendsel dat hij met Bettie in con tact stond heeft hij de ouders voor der tienhonderd gulden opgelicht. Ruim een half jaar hebben de heer en mevrouw Kunst in een groot deel van Europa nasporingen gedaan. „Wij zijn op elke tip ingegaan", zegt me vrouw Kust. „Hoe groot de teleurstel ling na elke vergeefse speurtocht ook was, wij hadden veel steun aan de hulp en het medeleven van al die tip gevers". „Na deze klap echter, kunnen wij dat zenuwslopende gezoek niet langer op brengen. Wij weten best dat iedereen zal zeggen: wat zijn die mensen er met open ogen ingevlogen. Maar anderen kunnen zich niet of nauwelijks voor stellen wat je doormaakt als" je dochter van zeventien plotseling ls verdwenen. Onder die omstandigheden klamp je je vast aan elke strohalm". Alles wat K. hun heeft gezegd be rustte op fantasie. Op 26 april belde hij de familie voor het eerst op. Hij zei zojuist op Schiphol te zijn aangeko men. In Düsseldorf had hij Bettie ont moet De ouders van Bettie spoedden zich naar Amsterdam, waar zij een MIDDELBURG Verkeer en alcohol heet het proefschrift waarop maandag de heer D. van Ooyen, commissaris van politie te Middelburg zal promoveren tot doctor in de criminologie aan de universiteit van Gent. In deze studie heeft commissaris Van Ooyen het rtyden onder invloed van drank criminologisch benaderd. Als materiaal van onderzoek kreeg hy beschikking over alle processen-verbaal die de politie te Rotterdam in 1965 had opgemaakt wegens het besturen van een auto onder invloed van drank. „Dat waren 690 gevallen, die ik op zestien verschillende onderwerpen heb onderzocht", aldus de heer Van Ooyen. Het meest ontstellende feit dat in al deze gegevens opvalt is dat meer dan zestig procent van de 690 rijders onder invloed al eerder voor een misdrijf met de politie in aanraking is geweest. De Stichting wete, «schappelijk onder zoek verkeersveiligheid heeft het finan cieel mogelijk gemaakt dat het proef schrift volgende week ook in boekvorm verschijnt. In het gesprek dat wij gisteren met de heer Van Ooyen hadden toonde hij zich teleurgesteld over het wetsont werp waarin de bloedproef verplicht wordt gesteld. „Ik vind het jammer" aldus commissaris Van Ooyen, „dat ZALTBOMME. Het Groote Bom- melsche Gasthuis, dateren' uit de mid deleeuwen, moet worden gesloten. Zalt- bommel komt zonder ziekenhuis te zit ten. De vlaggen in de plaats gingen gis teren daarom halfstok. Het gasthuis zal over een half jaar geen verpleeginrichting meer zijn. Het wordt een medisch centrum met een polikliniek, een afdeling voor psychi sche therapie, eventueel een kraamkli niek, een e.h.b.o.-post en een ambulan cedienst. Het Zaltbommelse ziekenhuis voldoet niet lang meer aar. de eisen die aan een modern ziekenhuis kunnen worden ge steld. Er zal een afvloeiingsregeling worden getroffen voor de twee specialisten en 69 andere werknemers die vast aan het ziekenhuis zijn verbonden. daarin de ademproef ook niet verplicht wordt gesteld. In België, Duitsland en Engeland waar men al jaren ervaring heeft met de verplichte bloedproef, heeft men daarnaast ook de ademproef verplicht gesteld". „Zonder die verplichting zal het voor een politiefunctionaris een hachelijke zaak zijn te beslissen of wel of geen rijverbod moet worden opgelegd. De uitslag van de bloedproef komt immers pas vier weken later. Zonder adem proef moet de politieman maar gokken of de aangehoudenen nog in staat is verder te rijden. Na vier weken zal het rapport van het gerechtelijk labo ratorium pas uitsluitsel geven of het alcoholpromillage boven of beneden de 0,5 was. In het minder, dan heeft de politie man goed gegokt. Ligt het promillage boven een half promille dan moet de gene die aanvankelijk mocht doorrijden toch nog worden vervolgd. De politie heeft dan iemand laten doorgaan met het plegen van een misdrijf". Betty Kunst uit Zwijndrecht, het meisje dat op de avond van de 19e oktober op raadselachtige wijze spoorloos verdween. Haar ouders hebben kosten noch moeite gespaard om haar op te sporen, maar de laatste desillusie, teweeggebracht door de 18-jarige Rob K., heeft hen doen besluiten niet meer zelf aan de opsporing deel te nemen. ontmoeting met hem hadden in Ameri- cain. Hij vertelde daar dat Bettie in han den was gevallen van doortrapte ex ploitanten van verdachte huizen in Düs seldorf. Met enkele vrienden kon hij haar daar wel uithalen. Die eerste dag nam hij honderd gulden mee. De ontmoeting mislukte telkens. Bij elke volgende ontmoeting was er meer geld nodig: vierhonderd gulden; vijf honderd gulden en daarna nog eens driehonderd gulden. Op 1 mei ontmoette het echtpaar K. in Zeist. Hij zag er haveloos uit: onge schoren, geen stropdas om en geen veters in zijn schoenen. Volgens zijn verhaal was hij met zijn vrienden te pakken genomen door de tegenpartij. In werkelijkheid was hij die nacht ontvlucht uit het opvoedingsgesticht, nadat hij na een kort proefverlof zich op 29 april daar weer had gemeld. De volgende dag bleek ook, dat de politie in Amsterdam hem zocht. Hij had daar in een pension gelogeerd en was zonder betalen vertrokken. Op zijn kamer was o.a. een foto van Bettie Kunst gevonden. Het was de foto die hij van de ouders had gekregen. Dinsdagavond had hij opnieuw een afspraak met de heer en mevrouw Kunst in Americain. Daar werd hij arresteerd. Hij is inmiddels aan de politie te Zwijndrecht doorgegeven. „Wij hadden al eerder mensen geld gegeven die ons wilden helpen. Tot nu toe dachten wij steeds dat die mensen het goed met ons voor hadden. Aan reiskosten zijn ook duizenden guldens opgegaan". „Wij stoppen nu met ons onderzoek De Zwijndrechtse politie gaat door. Zo'n onderzoek is toch wel vakwerk. Dat wisten wij ook wel, maar wij kon den niet stilletjes afwachten" Nu willen wij ons gezin-niet langer ontwrichten. Ook niet meer denken aan die kaart", zegt ze. Een felicitatiekaart die zij kreeg met als afzender „Bettie". Handschrift en een fout in de adresse ring lieten er geen twijfel over dat de ze felicitatie afkomstig was van een on mens. DEN HAAG De afzet van tapte melk en magere consumptiemelkpro- dukten is vorig jaar aanzienlijk geste gen: van 22.179 ton in 1967 tot. 38.529 ton in 1968. Een belangrijk aandeel daarin heeft de medio 1968 in de handel geko men „gemodificeerde melk", melk- waarin een deel van het vet is vervan gen door eiwit. Van dit nieuwe produkt werd vorig jaar 6.539 ton afgezet. Toen het voor het eerst op de markt kwam werd er in vier weken 158 ton van omgezet, in de laatste vierweekse periode, waarvan een cijfer bekend is (ongeveer overeen komend met de maand februari 1969) was het 1.774 ton. Andere magere pro- dukten die aan de omzetstijging mee hielpen: verpakte taptemelk steeg van 3.120 ton in 1967 tot 4.475 ton in 1968., taptemelkyoghurt van 5.615 tot 8.689., magere chocolademelk van 12.006 tot 17.194 ton. UTRECHT De Amsterdamse poli tie heeft gisteren de 17-jarige scholier Henk Heer uit Vleuten aangehouden, die sinds april werd vermist. De Am sterdamse politie voelt hem aan de tand over zijn logeeradressen. MIDDELBURG Een tunnel onder de Westerschelde (of een combinatie van een tunnel en een brug) zal niet komen bij Terneuzen, maar tussen Kruiningen en Perkpolder, waar nu een dubbeldekspont vaart. Het zal een toltunnel worden, het rijk heeft er mee ingestemd, dat een combinatie van tien aannemers de tunnel op conservatieve wijze zal bouwen. Het plan-Lievense, dat een tunnel buis als een gasbuis onder de rivier ADVERTENTIE wilde doortrekken, heeft het niet ge haald. De minister van verkeer en water staat, drs. J. A. Bakker, heeft de commissaris van de Koningin in Zee land, mr. J. van Aartsen, kunnen over tuigen, dat de oversteek bij Terneuzen technisch een hachelijke, financieel een veel zwaardere en wat de bouw betreft een veel tijdrovender zaak zal worden dan de bouw van een tunnel bij Krui ningen. Het voorbereidende werk zal door rijkswaterstaat worden verricht. De kosten ervan worden op tien miljoen ge schat. Die zullen bij de bouwsom van 500 miljoen gulden worden gevoegd. De tunnel zou over ongeveer acht jaar in gebruik kunnen worden genomen. EYSDEN De machinefabriek Dar- ley in het Limburgse Heer gaat in Eys- den een fabriek bouwen, waar in de toe komst honderd mensen werk kunnen vinden. Darley was aanvankelijk ingesteld op toelevering aan het mijnbedrijf. Nu worden o.a. hydraulische gereedschaps werktuigmachines gemaakt. WASHINGTON De 18-jaar oude zoon van senator Eugene McCarthy heeft als gewetensbezwaarde vrijstel ling van militaire dienst gevraagd. Michael Benet McCarthy vertelde aan de Washington Post, dat z'n vader het niet helemaal met zijn besluit eens is. DEVENTER Dr. A. Vondeling, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de Party van de Arbeid, heeft als aandeelhouder in de jaarvergadering van Thomassen en Drqver-Verblafa NV een vurig pleidooi gehouden om de uit voering van de reorganisatie van het be- dryf op te schorten. Het gaat hier, zoals bekend, om de sluiting van de fabrieken te Dordrecht, Utrecht en Krommenie, met inbegrip van een kleine afdeling te Leiden. Door de sluiting zullen 900 ar beidsplaatsen wegvallen. Dr. Vondeling was speciaal naar de jaarvergadering van de vennootschap gekomen naar aanleiding van een brief die de gemeente Krommenie had gezon den naar de Tweede Kamer. De grote gehechtheid van de mensen aan het be drijf in Krommenie, dat in 1888 werd opgericht, is door de directie van Tho massen en Drijver onderschat. Het bekend worden van het reorgani satieplan heeft in de Zaanstreek een schokeffect teweeg gebracht, aldus de heer Vondeling. Hij zag het nut van de maatregelen zeker in maar vroeg zich af of de directie er niet beter aan deed met de uitvoering van de beslissing te wachten en, in overleg met de vak bonden, eerste een team van specia listen in te schakelen om zo ook an deren te overtuigen van het gelijk van de directie. Zodoende zal het gesprek in breder verband met directie, vak bonden en deskundigen kunnen door gaan. De heer Vondeling stoelde zijn mening op het feit, dat de directie oor spronkelijk had overwogen om het be kendmaken van de ingrijpende beslis sing nog enige maanden voor zich te houden. Zij is hier van af gestapt, om dat het geen eerlijk gebaar tegenover werknemers, aandeelhouders en zich zelf zou zijn geweest. Niettemin drong de heer Vondeling erop aan de hele zaak nog eens mede te laten onderzoe ken voor een team van deskundigen, voordat met de uitvoering van de be slissing wordt begonnen. „U verliest er niets mee, u wint er alleen maar het prestige mee terug dat de afgelopen weken verloren is gegaan", riep hij het bestuur toe. Hij vond dat de directie onvoldoende voorzichtig was geweest, door niets van de beslissing in de jaar stukken over 1968 te laten blijken. Met de maatregelen zijn aanzienlijke kos ten gemoeid, waarvan niets in de voor ziening sociale belangen tot uiting is gekomen, zo besloot dr. Vondeling zijn pleidooi. Het ligt niet op de weg van de onder neming om terug te komen op een eer der genomen besluit, zei dr. W. T. Kroe- se, voorzitter van de raad van commis sarissen in antwoord op de opmerkin- De voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer A. Vondeling, (rechts) heeft gisteren deelgenomen aan de jaarvergadering van T D- Verblifa N.V. De heer Vondeling had daartoe kort geleden aandelen gekocht. gen van de heer Vondeling. De heer Kroese wees erop, dat de gehechtheid van de man aan zijn bedrijf, dat in Krommenie zo duidelijk blijkt, en de leeftijd van de mensen een kern probleem vormen in de hele zaak. Het plan is zeer grondig voorbereid. Het kan zijn, dat er echter onvoldoende aandacht is besteed aan de reactie op de maatregelen gezien de mentaliteit in de Zaanstreek. We moeten nog veel dieper in de problemen duiken, aldus de heer Kroese. Mr. B. ter Haar, president-directeur, achtte het uitstel van de beslissing een zaak die al met de vakbonden is uit gepraat. Hij was wel bereid om met deskundigen (vakbeweging en Verbond van Ned. Ondernemingen) oorzaken en gevolgen van de sluitingen na te gaan, maar niet om een eerder genomen beslissing terug te draaien. Er zijn mis schien fouten gemaakt in het aan- ADVERTENTIE Dat kan! Voor elke f 25,— kunt u een spaarbewijs kopen. In 1974 ontvangt u dan, behalve de gestorte f 25,—, boven de vaste rente ook nog een belastingvrije spaarpremie van 20%. Dat is f 5,- per spaarbewijs. Als u en uw vrouw samen sparen, kunt u op deze manier van maxi maal f 500,- aan spaarbewijzen zelfs zo'n f 720,— maken. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21t/m59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar inkomen hadden van ten hoogste f 15.000,-. Het maximale spaarbedrag is f 250,— per deelnemer per jaar en f 500,— voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Spaarbanken, Postkantoren, Banken,Boerenleenbanken enRaiffeisen- banken zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaarplan aan vragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid, afdeling Voorlichting bezits/^S>worming, Postbus 51, Den Haag. (j /v e) voelen van de mensen in Krommenie. Een oplossing in het gesprek met vak bonden en ondernemingsraden is zeker mogelijk. Het zou alleen maar grote onzekerheid geven en het „imago" van de vennootschap niet ten goed komen wanneer de directie op haar beslissing terug zou komen, aldus de heer Ter Haar. De heer Kroese voegde er nog aan toe, dat er zekerheid bestaat dat het geld voor de afvloeiingsregeling er is. De werkzaamheden in Dordrecht worden op 1 januari 1970 beëindigd, die in Utrecht omstreeks 1 juli 1970 en die in Krommenie en Leiden rond 1 janu ari 1971. De heer Vondeling kreeg van de heer Ter Haar met te horen hoeveel de reorganisatie nu eigenlijk gaat kosten. „Nu liever niet", aldus de president directeur. „Ik kan het niet zeggen. Geef ons nog enkele maanden de tijd". De heer Vondeling had graag een reservering voor de sociale blauw druk in de jaarcijfers over 1968 ge zien, reden waarom hij hieraan zijn stem wilde verbinden. De heer Kroese, president-directeur van de Koninklijke textielfabrieken Nijverdal - Ten Cate in Almelo, had even eerder de leiding van de vergade ring overgenomen van de heer F. A. Drijver, oprichter van de blikemballage- fabrieken. Deze trad wegens het bereiken van de statutaire leeftijdsgrens voor deze func tie af als president-commissaris, nadat hem van vele kanten, ook van de zijde van de heer Vondeling, lof was toege zwaaid. De heer Kroese - „werknemers kun je zo maar niet van de ene naar de an dere hoek van het land overplaatsen" - verwacht wel, dat de leiding van het concern met de vakorganisaties tot overeenstemming zou komen, ook na het programma van zes eisen, dat de laatste gisteren bij Thomassen en Drij ver op tafel hebben gelegd. Commentaar van de heer Vondeling (die het jaarverslag wat de presentatie betreft een compliment waard vond en ook de goede naan van de vennoot schap op sociaal gebied roemde) na af loop van de vergadering: „Ik ben niet voor honderd procent tevreden gesteld, maar onze discussie is zeker nuttig ge weest". DEN HAAG Er is de laatste ti een aantal belangrijke resultaten ge boekt voor het verkrijgen van landin rechten. Dit zei staatssecretaris Keijzt (verkeer en waterstaat) gisteren in de Eerste Kamer. Met Tanzania, Oeganda en Ken worden binnenkort overeenkomsten af gesloten, die de KLM toegang geven to de belangrijke Oostafrikaanse markt. Voor de route naar Zuid-Afrika is eer. onlangs tot stand gekomen afspraak met Kongo-Brzzaville van betekenis. Ook met Cyprus en Korea zijn goede contracten afgesloten. De Air-Union, in de opzet van 1964 is dood, zei staatssecretaris Keijzer. Ne derland zou graag een vergaande vorm van samenwerking tussen de Europese luchtvaartmaatschappijen zien, maar in de onderhandelingen zit weinig schot. De technische samenwerking tussen KLM, SAS en Swiss Air gaat zeer ver en misschien komt hiervan op den duur een commerciële samenwerking. Op de Beneluxconferentie, die de vo rige week is gehouden, is besloten tot 'n nauwe samenwerking voor het lucht verkeer tussen de drie landen. Minister Bakker kon nog niets zeggen over de plaats voor een nieuwe lucht haven. Deze moet volgens hem echter in of vlak bij de randstand liggen, an ders gaat de met vliegen gewonnen tijd weer verloren door reizen van en naar het vliegveld.

De Vallei | 1969 | | pagina 9