Veenendaals dagblad Voorontwerp van wet gepubliceerd Jaarlijkse aanpassing van loon- en inkomstenbelasting Opstand jongens- internaat Buiten Bondsregering inzake revaluatie zeer verdeeld DRQSTE Mies Bouwman vroeg in actie Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei op moederdag! Verrassende ontwikkeling aan Nijmeegse universiteit in SYSTEEM IS INTERNATIONAAL NOG VRIJWEL ONBEKEND Jgg dan Pief i~ Versteeg egenwachten Ia-ij gen 12% pet. Debacle voor Labour JAMIN MAISON KRAMER l WERKWIJZE Vandaag valt beslissing .A melkhazelnootjes Iets warmer MINISTER VRAAGT ADVIES UNIVERSITEITEN EN WETENSCHAPPELIJKE BUREAUS POLITIEKE PARTIJEN Twee knapen voortvluchtig nog Bewakers mishandeld Kroenekraan Leiden morgen Amsterdam Groningen Vergoeding verlangd voor ambtenaren prijscontrole SLECHT ONRUSTIG Speciale Moederdagtaarten Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaat, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 9 MEI I969 - 43e JAARGANG no. 108 AMERSFOORT Tijdens een op stand in een afdeling van het rijksjon- gensinternaat Op de Berg aan de Utrechtseweg in Amersfoort zijn in de nacht van donderdag op vrijdag grote vernielingen aangericht, terwijl enkele bewakers van het internaat werden mishandeld. Drie pupillen van zeventien jaar zijn met gestolen auto's gevlucht. Eén hun ner werd later in de nacht bij Bunscho ten aangehouden. De beide andere vluchtelingen heeft men nog niet kun nen opsporen. Twee jongens werden in het internaat gearresteerd. De moeilijkheden begonnen, toen de achttienjarige A. K. naar het toilet moest. Hij kreeg twee bewakers viel hij plotseling Onmiddellijk schoten enige kornuiten van K. te hulp. Ze vernielden het inte rieur en gingen met tafelpoten en der gelijke de bewakers te lijf. Eén van de zen raakte daarbij vrij ernstig gewond. De gewaarschuwde politie vond de deuren van het gebouw later gebarrica deerd. Met veel moeite slaagde men er in met een hond het gebouw binnen te dringen. Daar trof men A. K. en de achttienjarige D. N. nog aan. Ze wer den onmiddellijk gearresteerd. De drie andere pupillen bleken ech ter te zijn gevlucht .Kort na hun ont snapping kreeg het politiebureau talrij ke meldingen van diefstallen van auto's of pogingen daartoe binnen. Uit auto's die ze niet aan de gang kregen stalen de jongens papieren en er werden ver- s cheidene vernielingen aangericht. Uit eindelijk bleken drie wagens te zijn ont vreemd. Later in de nacht werd door de rijkspolitie in Bunschoten op Rijks weg 23 de zeventienjarige F. D. aange houden. De zeventienjarige A. H. en de even oude J. van L. zijn nog voortvluch tig. TAoor de emoties van de laatste vier weken kwam ik er helaas niet meer toe zoals in mijn voor nemen lag met u een kijkje bij de kraanvogels te nemen, die in maart/april over ons land naar de noordelijke broedgebieden in de Scandinavische landen trekken. Voornamelijk geschiedt dit over het oosten van Nederland, maar de zuidwaartse reis in het najaar is veel duidelijker. Wanneer in de Gelderse Achterhoek de aardappels zijn gerooid en het aangestoken oude loof blauwig rookt in de herfstlucht, horen de boeren de fanfares van de kroenekranen, die in lijnenstrepen en V-vorm langs de hemel trekken. Men spreekt dan van een kranenzomer en Staring van ,,de Wildenborch" heeft er een mooi gedicht op gemaakt, dat ik in mijn rubriek al eens heb aange haald, evenals ,,Die Kraniche des Ibykus". We bezitten niet veel poëten, die serieus over de een of andere vogel schrijven en dat met kennis van zaken kunnen doen, zo als vriend Staring, die een ras- Achterhoeker was. Maar goed. Dat ik toch nog terugkom op deze grote, bijzondere vogels vrijwel de grootste, die we bezitten komt door het prach tige, voor de rest van Europa on bekende schouwspel, dat zij op een bepaalde plaats in Zweden als een echte sightseeing opvoeren, aleer naar de broedgebieden koers te zet ten. Heel Zweden bemoeit zich on geveer met die komst der kraan vogels en allerlei organisaties doen een duit in 't zakje. De bekende wildfotograaf H. J. Verdonk ver telt erover en het laatste nummer van de Nederlandse jager" en ik neem er voor de krant van morgen wat van over. 9 mei 1969 A. B. WIGMAN DEN HAAG Vandaag is een voorontwerp gepubliceerd van een wet, waarin voorzieningen worden getroffen voor een jaarlijkse bijstelling van het tarief van de inkomsten- en loonbelasting. Tot publikatie van een voorontwerp is be sloten om de discussie over dit onderwerp op gang te brengen. Een jaarlijkse bijstelling van het tarief brengt een geheel nieuw element in de belastingwet geving. Over de verschillende kanten ervan en over de concrete uitwerking zijn nog weinig oordelen in de openbaarheid gekomen. Een systeem van automati sche aanpassing is ook internationaal gezien vrijwel onbekend. Om deze redenen hebben de minister en de staatssecretaris van Financiën het voorontwerp toegezonden aan de universiteiten en hogescholen, de wetenschap pelijke bureaus van de politieke partijen, de Vereniging voor Belastingweten schappen en de Vereniging voor de Staatshuishoudkunde met een verzoek om daarover vóór 1 september advies uit te brengen. Het voorontwerp is ter ken nisgeving aangeboden aan de vaste commissies voor Financiën van de Tweede en de Eerste Kamer. In de toelichting op het voorontwerp wordt opgemerkt dat de stijging van de inkomens zonder inflatie in sa menhang met de progressiviteit van het tarief er toe leidt dat de opbrengst van de belasting in verhouding tot het nationaal produkt bij voortduring stijgt. Dit betekent dat de belasting plichtige wel meer belasting moet be talen, maar dat zijn draagkracht over eenkomstig toeneemt. Een dergelijke ontwikkeling dwingt de regering telkens tot de politieke keuze op welke wijze de meerdere op brengst moet worden aangewend. Zo als bekend wordt in de huidige kaoi- netsperiode deze opbrengst voor over heidsuitgaven bestemd, maar er is ook een andere keuze mogelijk en op den uur noodzakelijk,. i-vcnWer tègen eeif andere werking van de progressiviteit. Er kan zich ook een verzwaring van de belastingdruk voordoen indien de stijging van geldinkomen louter nomi naal is, dat wil zeggen indien zij ge paard gaat aan een overeenkomstige prijsstijging. In dat geval moet de be lastingplichtige meer belasting betalen zonder dat zijn draagkracht toeneemt. Deze verzwaring van de belasting druk komt tot stand zonder dat de re gering en het parlement hiertoe een besluit hebben genomen. Er is geen af weging van de totale belastingdruk te genover het uitgavenniveau en er is geen bewuste verdeling van de belas tingdruk over de burgers. Het tot dusver gevolgde systeem van incidentele aanpassingen, die schoksge wijs en met tussenruimten van onge veer 4 jaren tot stand komen, heeft verscheidene bezwaren. In de eerste plaats het bezwaar dat de inflatiewerking haar invloed heeft uitgeoefend op de belastingdruk voor dat de neutralisering plaatsvindt. Een ander bezwaar tegen de thans gevolgde methode van incidentele aanpassing met betrekkelijk grote tussenruimten, spruit voort uit het feit dat het onvermijde lijk altijd om grote bedragen gaat. De ervaring leert dat dit steeds opnieuw tot problemen leidt, zowel op budgettair terrein als in het kader van het con junctuur-politiek overheidsbeleid. Ten slotte komt men bij de neutralisering van de inflatiewerking over een perio de die bij het voorstellen van de aan passing nog niet is voltooid, voor het bezwaar te staan dat de inflatie over een deel van de te corrigeren perio de nog niet bekend is. In de toelichting wordt erop gewe zen dat het geheel onjuist zou zijn er van uit te gaan dat na de invoering van het nieuwe tariefstelsel, er nooit aanleiding is de inkomstenbelastingdruk te wijzigen. Uiteraard kunnen door besluiten van regering en parlement verhogin gen en verlagingen van de loon- en de inkomstenbelasting normaal voort gang vinden. Deze verhogingen of ver lagingen zullen lan het bestaane ta rief tot uitgangspunt hebben zoals dit na de laatste wettelijke wijziging is vastgesteld en in een tabel is uitge- HOOFDSTRAAT 54-56 VEENENDAAL werkt. Na verhoging of verlaging zal het alsdan vernieuwde tarief weer het tarief zijn zoals dat, gecorrigeerd voor inflatie of deflatie, jaar voor jaar in tabellen wordt neergelegd. De hier ge noemde wijzigingen van het tarief zul len in tegenstelling tot aanpassingen aan de koopkrachtwijzigingen van het geld echte verhogingen en verlagingen zijn, in die zin dat ze wel een wijzi ging brengen in de verhouding tussen de draagkracht en belastingoffer. Het gevaar van het wegnemen van harde kanten van inflatie is dat de weerstand, ook de psychologische .daar tegen wordt verzwakt. Ten aanzien van het treffen van deze maatregelen is dan ook grote behoedzaamheid geboden. De voorgestelde maatregel heeft ech- ÏÖF verband denkt: indexatie (aanpas sing van nominale geldbedragen aan bijvoorbeeld prijsstijgingen ter bescher ming van de crediteuren). Een dergelij ke indexatie is bij de inkomsten- en loonbelasting niet nodig. Door de kop peling van de inkomens is de belas ting niet alleen reeds „geïndexeerd", maar door de progressie zelfs „overge- indexeerd", zowel bij stijging als da ling van de inkomens. De nieuwe ta riefstelling beoogt alleen deze „overin- dexering" weg te nemen. Een ander bezwaar is dat de door de progressie in de inkomsten- en de loonbelasting inge bouwde conjunctuurstabilisator wordt verzwakt. Door het progressieve tarief stijgen de opbrengsten van deze belas ting procentueel meer dan het nationaal inkomen. Dit verschijnsel is sterker naarmate de inkomens meer stijgen. Men heeft daardoor een effect dat te gen de conjunctuurbewegingen ingaat. De jaarlijkse bijstelling van de tabel len doet dit effect teniet voorzover het de nominale beweging van het inko men betreft. De stabilisator blijft ech ter werken voorzover het de reële inko mensveranderingen betreft. Aangezien deze de prijsveranderingen plegen te overtreffen, blijft de stabilisator ook bij jaarlijkse tabelbijstellingen, dus groten deels bestaan. Door het scheppen van een zekere speelruimte voor de datum van ingang van de jaarlijkse tabelbijstelling zou conjuncturele aanwending mogelijk wor den. In verband met de technische be zwaren daartegen lijkt het beter al dus de toelichting een ander conjunc- tuurpolitiek instrument in de belasting wetgeving in te bouwen. DEN HAAG De aanpassing van de belastingtabel zal moeten geschieden aan de hand van het verloop van het prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie. Aan gezien indexcijfers eerst achter af worden vastgesteld, zal de jaarlijkse aanpassing van de be lastingtabel in beginsel moeten plaatsvinden door vergelijking van de indexcijfers van twee op eenvolgende jaren. In het voorontwerp is gekozen voor een vergelijking van de mid delen van vier cijfers die met een tussenperiode van 12 maan den worden gepubliceerd. Uit het gemiddelde van de laatste perio de wordt het effect verwijderd van tariefwijzigingen in de indi recte belastingen en van wijzigin gen in kostprijsverlagende over heidssubsidies sedert de vorige periode. De twee te vergelijken perioden moeten uiteraard voor afgaan aan het tijdstip van de invoering van de nieuwe tabel len en wel zodanig dat er vol doende tijdruimte is voor de tech nische voorbereiding van de ver schillende inkomsten- en de loon belasting. Uit dit systeem ont staan dus jaar voor jaar zekere afwijkingen tussen werkelijke prijsstijgingen en aanpassings maatstaf. Deze zullen zich ech ter in de loop der jaren compen seren. De jaarlijkse bijstelling van 't tarief van de^k-romsten- en de r..— .ïAerride' geringere stijg^s a zien za ven dan tot dusverre. Hier komt nog bij dat de op brengst van een aantal naar hoe veelheid geheven verbruiksbelas tingen bij een louter nominale stijging van het nationale inko men tendeert achter te blijven. Voor de stijgingen van de o ver heidssalarissen die bij inflatie optreden zullen niet langer auto matisch voldoende middelen be schikbaar komen. Bij de oplos sing van het dan rijzende finan cieringsprobleem kan o.a. ge dacht worden aan een aanpas sing van de tarieven van ver bruiksbelastingen. DEN HAAG De salarissen van de wegenwachten worden met terugwer kende kracht tot 1 januari 1969 met 12,25 procent verhoogd. Dit percentage moest evenwel ge zien worden tegen de achtergrond van de huidige regeling arbeidsvoorwaar den Wegenwacht, die een looptijd' had van IV2 jaar, en waarin zich een aan tal loonstijgingen hebben voorgedaan. Dit is het voornaamste resultaat van het overleg tussen de ANWB en de drie vakbonden, t.w. de algemene bond „Mercurius", de katholieke bond ,St. Eloy" en de christelijke bedrijfs- bond HBV, dat gistermiddag werd af gesloten. LONDEN De gemeenteraadsverkie zingen die deze week in Groot-Brittan- nië worden gchoudén, lopen op een de bacle uit voor de Labourparty. Dat werd nog eens onderstreept door de verkie zingen in bijna 350 gemeenten in En geland en Wales. Toen byna alle uit slagen binnen waren stonden de socia listen op een verlies van 609 zetels, ter wijl de conservatieven er 591 gewonnen hadden. De Liberalen wonnen er vier en de communisten een. De nationalis ten uit Wales boekten een winst van vier zetels, wat voor hen een grote te leurstelling zal betekenen daar ze op meer hadden gehoopt. Eenzelfde teleur stelling ondergingen eerder deze week de Schotse nationalisten. Een schrale troost voor Labour was de „herovering" van Sheffield, dat zij vo rig jaar aan de conservatieven hadden moeten afstaan, na daar veertig jaar achtereen de meerderheid te hebben ge had. De uitslagen hebben geen onmiddel lijke invloed op de meerderheid van 71 zetels, die de Labour-regering van pre mier Harold Wilson nog steeds in het Lagerhuis heeft. BONN Vandaag valt in Bonn de beslissing over de kwestie van een revaluatie van de mark. Dat is vannacht uit betrouwbare kringen vernomen. De Westduitse regeringswoordvoerder Ahlers heeft na afloop van de urenlange besprekingen die Bondskanselier Kiesinger tot na middernacht voerde met poli tici en financiële experts van zijn Christen-Democratische Partij, meegedeeld, dat de kanselier vandaag in zjjn gesprekken met de leiders van de liberale oppositie, met de socialistische coalitiepartners en later tpdens monetair topoverleg op zijn bureau „met nadruk zijn standpunt zal blijven verdedigen, dat een revaluatie niet in aanmerking komt". Volgens welingelichte kringen wordt verwacht dat Kiesinger het kabinet zyn wil zal opleggen. ADVERTENTIE Uitstekend en smakelijk idee; Geef moeder die verrukkelijke Droste bonbons. Koninklijke Droste kwaliteit in speciale moederdag-verpakking. Mix-box 4.35-box 9.25 NIJMEGEN In de actie van de Nijmeegse studenten is de afgelopen nacht een verrassende ontwikkeling opgetreden, toen rector magnificus prof. Van Wijnber gen zich distantieerde van de afwijzende houding die het dagelijks bestuur van de senaat enige uren tevoren had aangenomen ten aanzien van de eisen der stu denten. De rector, die al eerder had meegedeeld dat de afwijzing een kwestie was van een meerderheidsstandpunt en dat hy niet tot die meerderheid behoorde, ver klaarde na enige discussies gebruik te zullen maken van zijn recht om het bestuur üfefeAEoeneii on die beraadslagingen De vergadering zal maandag 19 mei worden gehouden. Als agendapunt zal dan dienen de door de studenten aangenomen motie waarin o.m. een met een redenen omkleed oordeel wordt verlangd over de toekomstige bestuursstructuur op basis van mede zeggenschap van alle geledingen in de universitaire gemeenschap. De rector zei het persoonlijk eens te zijn met dat verlangen naar medezeggenschap, al onderschreef hij het standpunt van het senaatsbestuur, dat hierover pas een gefundeerd oordeel is te vormen als in juni alle faculteitsadviezen binnen zijn. Ongeveer 1200 studenten van de Leidse universiteit hebben donderdag avond langdurig gediscussieerd over het antwoord dat het universiteitsbe stuur heeft gegeven op het eerder de ze week door de studenten gestelde ul timatum. De discussies worden nu zonder on derbreking voortgezet in het acade- ADVERTENTIE ISO gram van 125 voor 115 niet te geloven voor die prijs! Mies Bouwman was vanmorgen al heel vroeg uit de veren: in de trein die om 06.01 uit Amsterdam vertrok, was zij aanwezig om geld op te halen voor de .Stichting Bisschop Bekkers mlsch gebouw, als middel orri curato ren en senaat tot een positiever stand punt ten aanzien van de studentenei- sen te brengen. Nadrukkelijk werd gezegd dat deze voortgezette discussie niet het karak ter heeft van een bezetting van het ge bouw. Onderwijs en wetenschappelijk onderzoek zullen niet worden belem merd. In een door de ASVA uitgeschreven vergadering in de Oudemanhuispoort in Amsterdam is een ultimatum ge steld aan het presidium en curatorium van de universiteit van Amsterdam. Geëist wordt dat deze bestuurscolle ges zich uitspreken voor medebeslis singsbevoegdheid van alle geledingen op alle niveaus. Dinsdag om twee uur 's middags loopt het ultimatum af. Dan zullen de studenten spreken over de sancties die zij' zullen nemen, wanneer het bestuur niet aan hun ei sen heeft voldaan. De president,curator van de Gro ningse Rijksuniversiteit, de heer H. J. Dijkhuis heeft bekend gemaakt dat de commissie „Tussentijdse bestuurs vorm" volgende week een rapport zal uitbrengen waarin zij o.m. een voor stel ter discussie stelt, waarin de nieu we bestuursvorm van de universiteit met ingang van september aan het werk zal gaan. Hierin zullen twee cu ratoren, twee leden van de senaat, twee leden van de wetenschappelijke staf en twee studenten zitting krijgen. Voorts wordt in het rapport de plaats van het college van curatoren en de senaat ter discussie gesteld. De senaat bij monde van rector-magnificus prof. dr. J. Th. Snijders, was van mening dat de studenten recht hebben op infor matie en meespreken. UTRECHT De Centrale van rijks personeel vindt het een groot onrecht dat ambtenaren van de Algemene In spectie Dienst die als prijscontroleur werken, geen extra vergoeding krijgen. Volgens de Centrale kunnen deze ambtenaren geen vergoeding krijgen voor extra reis- en werktijd. Voor de prijscontrole moeten zij veel reizen en zelfs één dag in de week meer wer ken. Het ministerie van landbouw heeft hierbij aangetekend dat er voor het werk op zaterdag een vergoeding wordt gegeven. Dat gebeurt volgens een re geling, die is ingegaan op de eerste za terdag, waarop aan de prijscontrole werd gewerkt. De Westduitse minister van Eco nomische Zaken Schiller, heeft naar 1n Bonn bekend is geworden, bondskanse lier Kiesinger in een brief een revalua tie van de Mark met zeven procent voorgesteld. De minister heeft er naar verluidt hij Kiesinger op aangedrongen, onverwijld een besluit te nemen over de revaluatie daar anders nadelige ge volgen op het gebied van de prijzen te vrezen waren. Schiller had zyn brief met instem ming van de leidrs van zyn sociaal-de mocratische partij aan Kiesinger ge zonden. De Westduitse minister van Financiën Franz Josef Strauss, heeft donderdag verscheidene malen met nadruk ver klaard, tegenstander te zijn van een revaluatie van de Mark. Tijdens een ontvangst in Bonn deelde hij in een vraaggesprek voor de televisie mede: wij zullen de handel voor de valutaspe culanten grondig bederven". Ook sprak hij berichten tegen dat hij zou aftreden als de mark unilateraal zou worden gerevalueerd. De tegenstelling in de boezem van de Bondsregering kwam naar voren na een nieuwe dag van grote onrust op de deviezenmarkten. In Nederland was dit al merkbaar voor het winkelende pu bliek in de grensgebieden. Ee.n woordvoerder van de Bundes bank heeft bevestigd dat de bank van- geledën. De situatie was nog ernstiger dan toen de monetair- crisis van no vember vorig jaar zijn hoogtepunt be reikte. De woordvoerder wilde niet meedelen hoeveel dollars de bank heeft gekocht, maar volgens goed ingelichte kringen zal de bank wel flink meer heb ben gekocht dan de 850 miljn. dollar die tijdens het hoogtepunt van de interna tionale crisis vorig jaar november wer den gekocht. Volgens dezelfde kringen heeft de bank thans na het aftreden van generaal De Gaulle in totaal ongeveer 3 miljard dollar gekocht. Op de meeste wisselmarkten in West- Europa heeft de handel donderdag weer een danig nerveus karakter gehad. Datg old met name voor Amsterdam, Frankfort, Brussel, Zürich en Milaan. In Londen en Parijs was de stemming daarmee vergeleken betrekkelijk rustig. Tot de nervositeit droeg bij een verga dering van de directie der Westduitse Centrale Bank, die, naar op het laat ste moment bleek werd bijgewoond door minister van Economische Zaken Schil ler en enige andere regeringsfunctiona rissen. Bovendien speelde een rol dat tijdens het komende weekeinde de pre sidenten van de centrale banken der voornaamste westerse landen in Bazel bijeenkomen voor hun gebruikelijke maandelijkse béraad. Volgens de handelaren op de wissel markt in Amsterdam wa. de stemming daar donderdag erg onrustig. Aanvan kelijk was er aanbod van dollars maar dat werd vlot opgenomen. De vraag naar Marken was groot. Het Pond ster ling was zwak. De Nederlandsche Bank heeft zich niet met de handel bemoeid. In Brussel werd de wisselmarkt chao tisch genoemd. De dollar noteerde 54,75 frank bieden en 55 frank laten tegen woensdag 54,24/54,40. Sommige hande laren waren van mening dat de pa niek sedert de Kongo-crisis in 1960 niet zo groot is geweest. ILTet de IJsheiligen dichtbij (11 tlm 14 mei) gaat de temperatuur in stijgende lijn. Aan de voorzijde van een krachtige atlantische de pressie wordt geleidelijk warmere lucht naar ons land gevoerd. Hier in kan de temperatuur in Gelder land dit weekeind oplopen tot circa 20 graden C. De kans op een bui in de namiddag of avond is betrekke lijk klein. Wel neemt zondag de kans op neerslag weer toe. Ook in Scandinavië is de tempe ratuur nu belangrijk hoger gewor den: 16 tot 18 graden C. ADVERTENTIE MOEDERDAG - „TAARTENDAG" moeder leeft, als moeder gééft, van een taart KAN zij geven. Zeer exclusieve dozen bonbons. Ziet onze etalages. BIJ

De Vallei | 1969 | | pagina 1