Functies van Rhenens burgemeester wekten verwondering van SGP P.V.D.A. OP DE BRES VOOR BESCHULDIGDE AMBTENAREN Omschakeling van melk- op vleesproduktie dubieus Verandering structuur Gereformeerde kerken noodzakelijk geworden MOEDERDAG REIN KOK 2 HORLOGERIE VAN MANEN VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Raadsleden betreurden de (te) hoge gasprijzen Stoel Gas Droevig Burgemeester opent 14 mei N.Y. Stenman Voorbeeld ACV-studiedag in Lunteren NCYB houdt pakjesavond Yerloren en gevonden Vastenactie Verontrusten Exploitatie Zendings middag Jeugd weekends Aanklacht Buitendag VAN WOUT BLAUWKOUS KELTUM SOLA elite 5 x 2 Va VAN DER ZEE Permanent FORD-show in showroom VRIJDAG 9 MEI 1969 VEENENDAAL „Welke maatregelen heeft het college van B. en W. ge- AC S%nomen om de ambtenaren in dienst van de gemeente Veenendaal te bescher- Ijrl Myf fVVV men tegen ernstige, niet gerechtvaardigde beschuldigingen, geuit door het lid ^rli van de raad, mevrouw H. Buddingh-de Vries Lentsch (VVD) in de raadsver gadering van 25 juni 1968". Zo luidt de eerste van "n drietal vragen, die gister avond tijdens de gemeenteraadsvergadering bij monde van de heer B. van Rem- merden namen de PvdA-fractie aan het college zijn gesteld. Het VVD-raadslid beschuldigde vorig jaar enkele ambtenaren van de dienst gemeentewerken van malversaties. Een justitieel onderzoek, dat werd ingesteld, toonde aan, dat van de vermeende malversaties geen sprake is. „Is het college bereid en in staat binnen afzienbare termijn opheldering te geven over het naar aanleiding van de beschuldigingen van mevrouw Buddingh gehouden onder zoek en zo ja, op welke wijze zo vervolgde de heer B. van Remmerden. Tot slot vraagt de PvdA-fractie„Doe denkt 't college om, indien het antwoord op de tweede vraag ontkennend is, de onkreukbaarheid van de ambtenaren in dienst van de gemeente Veenendaal buiten twijfel te stellen Consumentenbond de burgemeester van Rhenen is, die anderzijds ook me de namens Veenendaal commissaris is van de Nederlandse Gas Maatschap pij. Hierdoor heeft hij zijn fiat moeten geven aan de gasprijzen, waarvan la ter onder zijn leiding gewag wordt ge maakt in het orgaan van de Consu mentenbond," aldus de heer Van de Berg die dit een wat wonderlijke com binatie vond. Hij stelde het college de vraag of de burgemeester van Rhe nen B. en W. van Veenendaal de nodi ge voorlichting heeft gegeven over de gasprijzen. Volgens de overleveringen zou een horde van enkele honderden Vla mingen de eerste stoot hebben ge geven tot de textielindustrie in on ze gemeenschap. Ik sta voor de juistheid van dit verhaal niet in, ook al om degenen die in de loka le geschiedenis beter thuis zijn van m'n lijf te houden. Maar laten we 't voor waar houden, 't Is in ieder geval een mooi ver haal. Ene rijke meneer Van Schoonbeke jaagt zo'n vierhonderd jaar geleden een troep van z'n Vlaamse werknemers de woeste venen in om turf weg te halen die hier maar voor het steken ligt. De ze bezigheid heeft op zich nog niks te maken met de wolproduktie en de andere vormen van textielnij verheid die zich daarnaast heb ben ontwikkeld. De Vlamingen kwamen in de eerste plaats voor de turf, maar in de vrije uren be gonnen ze wol te kammen. Als huisnijverheid en waarschijnlijk ook als bijverdienste. Zo is het gekomen. De bezigheden van de Vlamingen verplaatsten zich van lieverlee buitenshuis in fabriekspercelen, waarmee de grondslag was gelegd voor de tex tielindustrie van vandaag den dag. Dezelfde textielindustrie, waarin het nu zo af en toe rommelt. Want mogen we afgaan op de geruchten dan zou een plaatselijke wolin dustrie plannen hebben om in te genovergestelde richting te ver dwijnen als Van Schoonbeke met z'n Vlamingen vierhonderd jaar geleden. Dan zouden we nu aan België kwijtraken wat we destijds daar vandaan bèbfeeh gekregen. Het zijn inderdaad nog maar geruch ten, maar ik ben het met m'n buur Bram eens als hij zegt „dat derge lijke geruchten de betrokken werk nemers de angst geducht in de be nen kunnen jagen, omdat het nog maar kort geleden bij een ander textiel-producerend bedrijf ook met geruchten begon". En in ge ruchten zit een stuk werkelijkheid, als ze niet meteen door de mensen die het kunnen weten worden weg gewuifd. Afgaande op de verslag geving in dit dagblad meen ik te mogen zeggen, dat dit niet is ge beurd bij de Leidsche. Zowel de plaatselijke als de centrale directie kon geen „man van de krant" te woord staan. Dit stilzwij gen kan al genoeg onrust zaaien onder ons volkje, vooral onder de werknemers van het bedrijf. Als er niks aan de hand was is er voor degenen, die ons op de hoogte kun nen brengen van de juiste toe stand, geen reden om zich te ver schansen op de diverse directieka mers. Wil men dat toch doen, dan kan men nog altijd via de telefo niste de zaak afdoen met twee sim pele woordjes: „allemaal gezwam". Dit is niet geschied en daarmee is het gerucht in de wereld gebleven. Van harte hoop ik, dat er te zijner tijd geen berichten van directie- wege zullen verschijnen dat „voor tijdige publikaties in de krant de zaak helemaal hebben verknold", Dat is in het andere geval, een tijdje geleden, wel gebeurd. Van mij mag, in de eerste plaats, de krant er helemaal naast zitten met z'n bericht over de verhuizingsge ruchten. Daarmee is het belang van het personeel het meest ge diend. Maar ook in dat geval heeft men de werknemers onnodig in de piep zak laten zitten. Een mens is geen machine, waaraan men geen nade re uitleg van zaken verschuldigd is. Ik wil graag in het midden la ten in hoeverre een mens in een bepaalde situatie, b.v. als werkne mer, kan meebeslissen over zijn lot. Terwijl anderen dit in alle ge vallen als een recht van de mens heid zien, wil ik best begrijpen, dat dit recht niet altijd kan op gaan. Maar dat wil nog niet zeg gen, dat men iemand in onwetend heid en daardoor ook in ongerust heid mag laten verkeren. Helaas gebeurt dit nog maar al te vaak. Wout Blauwkous ADVERTENTIE ZONDAG 11 MEI Wie moeder echt wil verwennen, slaagt 't best bij DROGISTERIJ PARFUMERIE Gelderland, hoek Hoogstraat VEENENDAAL TEL. 12656 Bode antwoordde de SGP-er: „Een de belangen van MEVR. BUDDINGH (VVD) bui De PvdA deed de vraagstelling bij in terpellatie aan het slot van de vergade ring. Onmiddellijk, nadat de heer Van Remmerderi de interpellatie had ge motiveerd. bieek mevrouw Buddingh de bui te zien hangen. Zij tekende pro test aan en vond, dat de heer v. Rem merden voor zijn beurt zou gaan spre ken, wanneer dit zou worden toegela ten. Het VVD-raadslid doelde waar schijnlijk op de mededeling van het college, dat de dossiers van 't justitiële onderzoek zullen worden opgevraagd om alsnog te bezien of van gemeente wege maatregelen noodzakelijk zijn. De overige raadsleden zagen kennelijk geen reden om de heer Van Remmer den het woord te onthouden en keur den zijn interpellatie goed. Een onmiddellijk antwoord van b. en w. kregen de raadsleden gister avond niet. Burgemeester P. Bode constateerde, dat de vragen werden gericht aan het college en kondigde aan, dat hierover eerst zal worden beraadslaagd alvorens tijdens de vol gende raadsvergadering te antwoor den. Mevrouw Buddingh verbond aan de PvdA-vragen het verzoek of het college zou willen overwegen deze ter discussie te stellen. Hierdoor zou het o.m. in de gelegenheid worden gesteld de PvdA-fractie en misschien zelfs wel de gehele raad van repliek te die nen. De raad heeft zich gisteravond ge ruime tijd beziggehouden met de (vol gens velen te) hoge gasprijzen. Ook het voorstel tot toetreding tot de ge meenschappelijke gasvoorziening cen traal Nederland leverde veel stof tot discussie. Burgemeester P. Bode zag met een duidelijke uiteenzetting kans de be zwaren, die tegen de toetreding bij som mige raadsleden bestonden weg te ne men. Het voorstel werd dan ten slotte ook zonder hoofdelijke stemming aan vaard. Dat nam echter niet weg, dat de bezwaren tegen de hoge gasprijzen in Veenendaal bleven bestaan. De heer G. van de Berg (SGP) toonde zich verheugd, dat door het or gaan van de Ned. Consumentenbond aan het licht was gebracht, dat in Veenendaal de gasprijzen tot de hoog ste behoren, die in ons land berekend worden. „Die Consumentenbond ver richt zijn taak op een uitstekende wijze en dat is alleen mogelijk onder een goede leiding. Nu heeft het mij verbaasd, dat de voorzitter van de Burgemeester P. op de vraag van commissaris dient zijn vennootschap te behartigen. Met de gemeentelijke belangen heeft hij in die functie weinig te maken". De heer Van de Berg bleef het een duis tere zaak vinden, dat je in de ene runctie de gasprijzen kunt bepalen en dat je in de andere functie kunt aan tonen dat ze te hoog zijn. Dit ontlokte de voorzitter de opmerking „Het hangt er maar van af op welke stoel je zit". De heer C. van Genderen (CHU) bleef het jammer vinden, dat de even tuele gevolgen van eep slechte be drijfsvoering vöorlopig de hoge gas- prijs nog-zouden Wijven bepalen. ,.Ik betreur het dat het gemeentebestuur geen bemoeiingen meer heeft bij het vaststellen van deze prijzen," aldus het CHU-raadslid, dat er bij het colle ge op aandrong stappen te onderne men bij de Gas Maatschappij Neder land om tot een beter prijsbeleid te komen. Het voorstel van het college om te beginnen met de uitvoering van de eerste fase in de realisering van het „Koopcentrum-Veenendaal" vond de instemming van de raadsleden op één onderdeel na. De heer B. van Rem merden (PvdA) maakte als eerste be- ztoaar tegen de plannen van b. en w. om de aanleg van wegen, parkeerter reinen e.d. openbaar aan te besteden. De PvdA-er gaf de voorkeur aan een aanbesteding op uitnodiging. „Ik ben niet gelukkig met een openbare aan besteding. De markt op het gebied is duidelijk overspannen en dat zou ons bij een openbare aanbesteding wel eens meer dan nodig is kunnen gaan kosten", aldus de heer Van Remmer den. Ook mevrouw Buddingh voelde veel voor een aanbesteding op uitno diging, evenals de heren Van Hal en Van Wagensveld. Laatstgenoemde wil de er echter de clausule aan verbin den, dat een en ander zou plaatsvin den in overleg met de commissie openbare werken. Na wat heen en weer gepraat stelde de heer Van Remmerden voor de aan besteding op uitnodiging te laten plaatsvinden (zonder de clausule van de heer Van Wagensveld red.). Het voorstel werd verworpen met 7 stem men voor en 14 tegen. Vervolgens deed de heer Van Wagensveld hetzelf de voorstel aangevuld met de clau sule. Het KVP-raadslid de heer M. G. H. Hendriks vroeg naar het motief om de aanbesteding op uitnodiging te la ten plaatsvinden in overleg met de commissie openbare werken. De heer Van Wagensveld zei geen toelichting te kunnen geven, wel in een besloten zitting. De nieuwsgierigheid van de raad was zo groot, dat werd besloten achter gesloten deuren de toelichting 55 VEENENDAAL Bij de behan deling van een voorstel om een nieuwe school voor Chr. Nat. On derwijs te stichten, probeerde raadslid M. G. M. Hendriks (KVP) terug te komen op het besluit van het schoolbestuur van de Ned Herv. scholen om niet deel te nemen aan de dodenherdenking op zondag 4 mei. De heer Hendriks noemde dit besluit niet erg nationaal en weinig christelijk. Verder kwam hij evenwel niet, want onmiddellijk re ageerde burgemeester Bode door de KVP'er er op te wijzen dat hij buiten de orde was en er alleen ge sproken mocht worden over het be treffend voorstel. ,,Toch blijft het een droevige zaak", repliceerde de heer Hen driks nog juist vóór hem het woord ontnomen werd. Het voorstel werd overigens aanvaard ADVERTENTIE r HOOGSTRAAT 28 VEENENDAAL VEENENDAAL Burgemeester P. Bode opent woensdag 14 mei de nieuwe fabriek van N.V. Stenman Holland aan de Energiestraat-Laan der Techniek. De N.V. is de Nederlandse vestiging van het in Eskilstuna (Zweden) werken de concern K.G.N. Stenman A. G. De afkortingen KGN heeft betrekking op de nauwe samenwerking van de Sten man-groep met het Britse Guest, Keen en Nettlefoldsconcern. Met een honderd tal fabrieken, die over de hele werled zijn verspreid is GKN in het Verenigd Koninkrijk de grootste metaalindustrie. Stenman Holland houdt zich voorname lijk bezig met de produktie van sloten, waaronder fietssloten. G. v. d. BERG (SGP) vreemd aan te horen. Na heropening van de vergadering werd het voorstel van de heer Wagensveld in stemming ge bracht en aangenomen met 14 stem men voor en 7 tegen. Het initiatief van de Stichting Inter kerkelijk Bejaardenwerk (SIB) om 104 bejaardenwoningen extra te bou wen, naast de reeds in uitvoering zijn de 240 bejaardenflats, werd door de raadsleden toegejuicht. De heer Vrie- ling (ARP) noemde de SIB een goed voorbeeld van interkerkelijke samen werking. Om het bouwrijpmaken van de benodigde grond onderhands aan te besteden aan de fa. Bruil ontmoet te bezwaren van het SGP-raadslid de heer Van de Haar. Hij stelde voor om ook deze aanbesteding op uitnodiging te laten plaatsvinden. Burgemeester P. Bode zette uiteen, dat het de voor keur verdiende het werk te gunnen aan de fa. Bruil omdat dit bedrijf ook de grondwerkzaamheden voor de eer ste 240 flats in uitvoering heeft. De raad aanvaardde het voorstel met uit zondering van de heren Van de Haar, A. de Kievid (BRjt_*n mevrouw Bud dingh. die alle^jHi aanbesteding op uitnodiging De raad benoemde heer C. Sollaart tot hoofd van de Rijk van Gaasbeek- school. LUNTEREN Het is nog een vraag terijbedrijf zal men per jaar zo'n 80 of het economisch voor de veehouderij wel aantrekkelijk is om de bedrijven om te schakelen van melkvee op mest- vee. Met andere woorden of de rund- vleesproduktie lonender zal zijn dan de melkproduktie. Toch is dit een kwestie die vandaag de dag actueel is omdat men in landbouwkringen van de te groot wordende melkplas af wil terwijl er in de EEG nog een vrij grote be hoefte aan rundvlees is die nog niet door eigen produktie gedekt wordt. De ze kwestie en ook enige meer tech nische zaken kwamen aan de orde tij dens de AVC-studiedag die woensdag in het conferentiecentrum „De Blije Werelt" in Lunteren werd gehouden. De studiedag van de Stichting Afne mers Controle op Veevoeder, gevestigd in Ede, trok ook dit jaar weer grote belangstelling. Terecht stelde de voor zitter van de AVC, de heer H. Smit, in zijn welkomstwoord dat de aan de gang zijnde dynamische ontwikkeling in de veredelingslandbouw de vraag doet rij zen of de huidige bedrijfsvoering nog wel de juiste is en of niet meer naar nieuwe methoden dient te worden ge keken. Het officiële openingswoord werd ge sproken door de voorzitter van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, de heer W. H. Jas, die zich altijd posi tief tegenover de AVC heeft opgesteld. De heer Jas was van mening dat men in de agrarische bedrijven dient te streven naar een maximaal rendement hetgeen inhoudt dat men zo goedkoop mogelijk moet werken. Goed voer en een goede controle op dat voer zijn daarbij volgens de heer Jas onmis baar. De produktie van de Nederlandse landbouw zal ook in de toekomst nodig zijn om de voedselvoorziening in de hand te kunnen houden temeer omdat die produktie nergens anders te koop is. De goede ondernemer zal onmis baar blijven omdat zijn produkt onmis baar is. Hoewel de heer E. C. van Kraaikamp, oud-medewerker van de afdeling bedrijfsonderzoek veehouderij te Wageningen van oordeel was dat er nog heel wat kan worden gedaan aan de verbetering van het rundvlees in ons land, dacht hij toch niet dat omschakeling zonder meer van de melkproduktie op de vleesproduktie te verwezenlijken is zonder al te grote ri sico's. Dat zou wellicht wel anders ko men te liggen als men op andere rund veerassen zcu overgaan. Met name het ras Charolais, uit Frankrijk en Zuid- België, staat als vlees-rund gunstig be kend. Voorts is het houden van ossen op graslandbedrijven wel een aantrek kelijke zaak alhoewel, gezien Duitse voorbeelden, stieren houden rendabeler schijnt te zijn. In ons land is gebleken dat de inkomsten van het mesten onge veer 2/5 bedragen van die van de melkveehouderij. De hogere kosten van de. mestveehouderij worden overigens voornamelijk verodtrzaakl door de aan koop vagr rr.ier krachtvoer. Moet men er bij dé' melkveehouderij van uitgaan dat er op een gezinsbedrijf zo'n dertig melkkoeien moeten zijn, voor een mes tot 100 ossen moeten kunnen afleveren. Wil men echter een goed renderend mestveebedrijf op zetten, dan zal men doorgaans over de dubbele oppervlak te grasland moeten beschikken als bij de melkveehouderij. En daar liggen be zwaren want het aantal graslandbe drijven van meer dan 50 ha is in ons land niet groot. Het zijn bovendien bedrijven met meer vreemde arbeids krachten die niet gemakkelijk naar het gezinsbedrijf kunnen omschake len. De heer Van Kraaikamp zag op akkerbouwbedrijven meer mogelijkhe den tot het houden van mestvee. Overi gens zal ook de consument een ander eetpatroon moeten gaan aanhouden. Wij eten hier weinig en slecht vlees, aldus de heer Van Kraaikamp, die erop wees dat meer dan 55 procent van het rundvlees dat hier gegeten wordt van vaak oudere koeien afkomstig is terwijl men in het buitenland meer vlees eet van jonge ossen of stieren. Wil men tot een betere vleesproduktie komen dan zal dat voorlopig ten koste moeten gaan van de kalfsvleesproduk- tie. En de vraag is of men dat wel wil want het mesten van een kalf duurt 120 dagen, van een os 2Vz jaar. Tijdens de drukbezochte studiedag in Lunteren werd door ir. N. P. de Jong, Rijksconsulent voor de veevoe ding te Wageningen, nog gesproken over een andere methode om de ener- waarde van voeders te bepalen dan door de oude zetmeelwaardebepa- ling. Binnenkort zal een ander systeem worden ingevoerd voor varkens. De nieuwe energiewaardemaatstaf zal een belangrijk hulpmiddel zijn bij de sa menstelling van goede mengvoeders voor varkens en bij het op de juiste waarde afwegen van verschillende voe dermiddelen. Over het gebruik van ureum in de rundveevoeding sprak dr. A. Th. van 't Klooster, medewerker van de LHS te Wageningen. Dat ureum bevordert de eiwitvorming en is aan te bevelen als de rantsoenen een laag eiwitgehal te hebben. Overigens stelde de heer Van 't Klooster dat zolang de prijsverhoudin gen tussen zetmeelrijke (granen) en eiwitrijke produkten niet veranderen, de verwerking van ureum in de rund veevoeding economisch niet aantrekke lijk is. ADVERTENTIE Dit is de formule, waarmee een overhemd verkoopt. 5 ver schillende mouwlengtes met een verschil van 2% cm. Dat is één van de vele eisen, die wij als HERENMODE SPECIALIST stellen. VEENENDAAL Goed van Van der Zee gaat langer mee ELST De Nederlandse Christen Vrouwenbond in Eist houdt dinsdag 13 mei de laatste bijeenkomst van dit sei zoen in gebouw Pniël. Het is een pak jesavond, die wordt geleid door me vrouw Vlasblom. De opbrengst van de avond, die om kwart voor acht begint, is bestemd voor leden in nood. ELST De politie in Eist doet de volgende opgave van verloren en ge vonden voorwerpen: Verloren is een ro de damesjapon, en een dameshorloge met zwart bandje. Gevonden zijn een portemonnee en een kinder jasje. ADVERTENTIE Kerkéwijk 128 Veenendaal Te.lefooiï^^ (08385)12244 De gereformeerde kerken kunnen hun roeping in de wereld niet goed ver vullen wanneer zij geen veranderingen aanbrengen in hun kerkelijke orga nisatie. Tot deze conclusie komt een studiecommissie van acht sociologen, theologen en andere deskundigen in een rapport „Kerk en perspectief", dat bestemd is voor de generale synode van de Gereformeerde Kerken, die op 13 mei te Sneek wordt geopend. Opdracht tot deze studie over de struc tuur van de gemeente gaf de synode vier jaar geleden. Het rapport stelt dat de huidge structuur te zeer naar binnen ge richt is. Ze is te weinig open naar niet-kerkleden en niet-gereformeer- de kerkleden. Ook biedt ze te weinig zicht op de samenleving en op de vragen die daar aan de orde zijn. Ze is te weinig gericht op de taken die de kerk heeft te vervullen en de gemeente wordt te weinig gezien als draagster van alle bedoelingen van de kerk. Veel plaatselijke gemeenten zijn, aldus het rapport, te klein voor een goede taakvervulling. Grotere verbanden in de vorm van streek- gemeentn en groot-stedelijke ge meenten bieden meer mogelijkheden tot een gevarieerde aanpak van het werk. De huidige wijksgewijze in deling der pastorale werkzaamheden zou moeten veranderen in meer op de diverse groeperingen en leefsitua ties afgestemde indelingen. Behalve voor het pastoraat zou ook voor de kerkdiensten naar een meer gedif ferentieerde aanpak moeten worden gestreefd. Er laten zich, aldus het rapport, heel wat specialisaties ten aanzien van de verschillende bedoelingen van de kerk denken; naar diaconaat en naar pastoraat als geheel of naar bepaalde probleemgebieden; naar het onderricht, ten aanzien van de prediking en ook ten aanzien van verschillende samenlevingsverban den: industrie, gevangenissen, zie- kenhuiswerk; eveneens ten aanzien van speciale taken van de kerk als bijvoorbeeld de evangelisatie en ten aanzien van vraagstukken die in de samenleving aan de orde zijn. Met de toeneming van de specia lisatie zal bij de gemeenteleden in zekere mate behoefte aan vrije pas- tor-keuze, catecheet-keuze enz. ont staan. Tengevolge van de speciali satie zal deze vrije keuze op de duur minder op voorkeur voor een per soon dan op zakelijke gronden ge baseerd raken. Het spreekt vanzelf dat dergelijke wijzigingen in de werkverdeling van de ambtsdragers uitvoerig overleg met de gemeenten noodzakelijk maken alvorens ze in een bepaalde plaats of streek wor den ingevoerd. Niet alleen echter dient in het werk van de predikanten, ouderlin gen en diakenen specialisatie aange bracht te worden. Ook dient de van uit het dagelijks beroep van de ge meenteleden beschikbare deskun digheid de gemeente in het vervul len van haar bedoelingen zoveel mo gelijk ten goede te komen. Allerlei gemeenteleden zijn immers deskun digen op hun terrein en kunnen in prediking, onderricht, pastoraat en dienstbetoon van dienst zijn. Deze dienst moet niet alleen de vorm krijgen doordat ten aanzien van bepaalde levensgebieden aan de ambtsdragers informatie verstrekt wordt waarover zij zelf niet beschik ken, maar zal als dat van belang is ook rechtstreeks zijn eigen inbreng in de prediking bijvoorbeeld moeten kunnen realiseren. Dat dit tot nieu we predikingsvormen (forumpredi- king, dialogische prediking, predi king door gemeenteleden enz) kan gaan leiden, is onmiskenbaar en be hoeft niet betreurd te worden. Pre diking als zodanig behoeft immers niet aan de predikan voorbehouden te blijven, als het zijn specialisme niet is of als hij door onvoldoende kennis van bepaalde zaken niet de meest aangewezen persoon is om het Woord van God dienaangaande te ontvouwen. Gespecialiseerde ouderlingen en diakenen zouden, waar dat gewenst is, ook erkenning moeten hebben in andere gemeenten. Daardoor zou de figuur van een „interplaatselij- ke" ambtsdrager ontstaan. Predi kanten zijn dat al, zodra ze in een andere dan hun eigen gemeente spreken. Voor een nauwkeurige registratie van de zorgen en noden ook binnen de gemeente stelt het rapport de in schakeling van contactpersonen voor. Per 10 gezinnen zou er een contact persoon moeten zijn, die nagaat wat er leeft onder de mensen en die de vragen kan verdelen over de daar voor geschikte ambtsdragers en ge meenteleden. Daarbij mag het niet alleen gaan om individuele noden, maar ook algemene, b.v. de plotse linge sluiting van een bedrijf, de zorgen van buitenlandse werknemers of de vestiging van een bejaarden centrum of en ziekenhuis in het eigen gebied. Woon- en werkgebied komen voor steeds meer mensen uit elkaar te liggen. Ook de onderlinge relaties, de kennissenkring zijn steeds min der gebonden aan de wijk of het dorp waarin men woont. Dit heeft tengevoulge dat „de plaatselijke ge meente" minder betekenis krijgt voor de gemeenschapsvorming. Toch is de organisatie van 't gereformeer de kerkelijke leven nog geheel ge baseerd op deze territoriale inde ling. Deze verregaande plaatselijke zelfstandigheid zal, aldus het oor deel van de commissie veel „be trekkelijker" moeten worden. De gehele studie wordt sterk be paald door de gedachte, dat de ge meente in haar verscheidenheid van gaven de draagster is van alle be doelingen. Dat wil zeggen dat de bedoelingen van de kerk primair door de gemeenteleden gerealiseerd dienen te worden. Het ambt is een van de gaven, die deze realisering door de gemeente ten dienste staat en mede mogelijk maakt. Het rapport „Kerk in perspectief" is verkrijgbaar f 3,25 per exem plaar bij het Evangelisatiecentrum, Postbus 71, Baarn. In het kader van de vastenactie 1969 hebben de leden van de r.-k.-parochie St. Wiüibrordus te Veenendaal 2100 gul den bijeengebracht. Het geld gaat naar 70 straatarme Indiase boeren. Hoewel de organisatrice van de actie, de pa rochie-adviesraad, verheugd is met het resultaat, werd het streefbedrag van 3000 gulden niet gehaald. Morgenmiddag houdt de vereniging van verontrusten in de gereformeerde kerken „Schrift en Getuigenis" een openbare vergadering. De bijeenkomst zal plaatsvinden in de Oosterkerk aan de Maliebaan te Utrecht. Spreker is dr. J. Schelhaas van Amsterdam over „Het gezag van de Heilige Schrift". zich geen snars aantrekt van uw buurman die verrekt; teveel aan uw eigen buik denkt en daar een afgod van maakt; uw mond vol hebt over medemense lijkheid en toch mensen die minder hebben nog steeds zoet wilt houden met kralen en zout". Rechts boven op het biljet: „Dit aan klachtbiljet blijft geldig totdat het is weerlegd". Linksonder: „Als u deze aanklacht wilt weerleggen dan verwachten wij van u dat u het toont door uw menta liteit. Begin in elk geval met twee pro cent van uw inkomen te besteden aan ontwikkelingssamenwerking". De kerkvoogdij van de hervormde buitengewone wijkgemeente in wording „Sola Fide" te Veenendaal heeft de voorlopige exploitatierekening over het jaar 1968 gepubliceerd. De rekening laat een nadelig saldo van 3800 gulden zien. Het totale tekort over de jaren 1967 en 1968 bedraagt 8600 gulden. De collecten leverden het vorige jaar 34000 gulden op, de vrijwillige bijdra gen 82.000 gulden. Ook in de toekomst komt de kerk voogdij van „Sola Fide" voor flinke lasten te staan, in verband met het opknappen van het kerkgebouw. In to taal zal dit karwei 30.000 a 40.000 gul den vergen. Aangezien een gedeelte van dit bedrag moet worden geleend kost de opknapbeurt per jaar 6000 7000 gulden aan rente en aflossing. Als verheugend verschijnsel noteren de kerkvoogden een meevaller, die komt uit de toegezegde vrijwillige bijdragen over 1969. De toezeggingen belopen on geveer 89.000 gulden, terwijl 82.000 gul den werd geraamd. De zendingscommissie van de chr. geref. kerken te Veenendaal Benne- kom en Ede houdt op zaterdag 7 juni a.s. een zendingsmiddag op het kasteel „Hoekelum" te Bennekom. Een van de sprekers is ds. J. Brons te Veenen daal. Verder verleent de chr. geref. zangvereniging „Chrigeza" te Veenen daal medewerking. Bij slecht weer wordt de zendings middag gehouden in de chr. geref. kerk te Bennekom. In het orgaan van de hervormde ge meente „Sola Fide" te Veenendaal le zen we, dat door de Katholieke Werken de Jongeren honderdduizend „aan klachtbiljetten" zijn verzonden. Ze heb ben de vorm van een aanslagbiljet van de belastingen. Op het stippellijntje on der „Naam van de aangeklaagde staat: „U, wereldburger". In het midden: „Dit is een aanklacht omdat u: teveel belangstelling heeft voor uw eigen welvaart; De hervormde jeugd van Amerongen heeft een uitnodiging ontvangen van haar „soortgenoten" te Grootenbroek bij Enkhuizen om daar op zaterdag 31 mei en zondag 1 juni a.s. een weekend te komen doorbrengen. De Grootenbroekse jeugd wil op haar beurt in de herfst van dit jaar graag een weekend naar Amerongen komen. De „Buitendag" van Sola Fide op Hemelvaartsdag gaat in tegenstelling tot de berichten in het kerkblad wél door. Aanvang om 13.30 uur in jeugd herberg „De Eikelkamp" in Eist

De Vallei | 1969 | | pagina 3