Ortiz-Sanz bezorgd over Papoea-opstand Portugees verzetsstrijder uit gevangenis ontsnapt Overleg in Libanon Pompidou gereed voor 'n verkiezingscampagne voor FLORYH moet U bij Uw slijter zijn! Winst AKU steeg met 43.8 procent PASHA NIEUW VREDESPLAN VAN VIET-CONG Op Biak sfeer van oorlog .°P Israël ontkent bezit A-bom RELLETJES IN KOPENHAGEN fflijnHRRDrs Overstromingen in Noord-Italië 20 Polen kozen vrijheid Bezorgdheid voor missionarissen Kardinaal Beran misschien terug Wijk ontruimd voor giftig gas Winst Kon./Shell steeg 13.9% Dobbelman tast in de beurs Chinese troepen in Laos en Cambodja Aanslag beraamd Israëlisch schip SI PAI R| Studenten ook in V.S. onrustig Risico's bij de pil Ex-president van Opp er- Volta veroordeeld Grote parkeerplaats bij metrostation PLA1S Wallische nationalisten voor gerecht PRIJS OP HOOFD VAN 6200 GULDE1S Zesde Sovjet-generaal in 2 weken overleden Die tweede zondag in mei is Bloemendag. Wees royaal. Met kleurige boeketten of bloeiende planten. in vacu-pak FILTER-GEMALEN MOGELIJK BASIS VOOR GESPREK Negatief VRIJDAG 9 MEI 1969 TEL AVIV Israël heeft de berich ten als zou het beschikken over vijf 20 kiloton atoombommen en daarmee de zesde kernmacht van de wereld zijn ge worden, „speculatief, onnauwkeurig en niet gezaghebbend" genoemd. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Gideon Saggi, verklaarde ten aanzien van de berich ten, die in het West-Duitse blad „Der Spiegel" zijn verschenen: „Israël is geen kernmogendheid en zal, zoals her haalde malen in het verleden is gezegd, niet als eerste atoomwapens in zijn deel van de wereld introduceren. De be richten zijn speculatief, onnauwkeurig en niet gezaghebbend". Hoewel Israël zich toelegt op atoom onderzoek sinds 1948, is de volledige omvang van zijn speurwerk en de resul taten daarvan met grote geheimzinnig heid omgeven. In verband met berichten in jauari dat de Amerikaanse geheime dienst zou hebben ontdekt dat Israël een atoom bom had of spoedig zou hebben, heeft de Israëlische commissie voor atoom energie destijds verklaard „in deze be richten schuilt geen waarheid". Weinigen betwijfelen echter dat Is raël beschikt over de know-how voor de vervaardiging van atoombommen, en zijn weigering het verdrag tegen de spreiding van kernwapenen te tekenen heeft bij velen wantrouwen gewekt. Het officiële standpunt hier luidt: waarom zou Israël voorlopen, het heeft nog tijd genoeg. KOPENHAGEN Duizenden beto gers en herrieschoppers hebben gister avond gevochten tegen de politie in het centrum van de stad Kopenhagen en volgens een politieman „waren dit de heftigste onlusten die hier ooit plaats gehad hebben". Op de vierde achtereenvolgende avond zijn jonge linkse studenten de straat opgegaan om te demonstreren te gen de John Wayne-film „The green barets". Hoewel het de laatste voor stelling van de film was, trokken de jongelui in protest door de hele binnen stad. Voor de bioscoop op Vesterbrogade, enkele honderden meters van het cen traal station kwam de oproerpolitie in botsing met betogers die gewapend wa ren met gummistokken. Het verkeer in de hoofdstraat kwam stil te liggen en enkele betogers probeerden auto's te kiepen en trams tegen te houden. Alle ruiten van het kantoor van Pan Ameri can werden ingegooid toen een bende betogers en herrieschoppers stenen uit de trottoirs trokken. ROTTERDAM Met 28 tegen vijf tien stemmen (onder de tegenstem mers waren de wethouders mr. H. Po lak (VVD) en Worst (AR )nam de ge meenteraad van Rotterdam gisteren een voorstel aan om een parkeerplein met twee lagen te maken bij het nieu we metro-station Slinge. Deze parkeerplaats moet volgens wethouder H. W. Jettinghoff helpen duizend automobilisten uit de stad te houden en hen te bewegen per metro te reizen. Hij vond een uitgave van drie miljoen voor deze parkeerplaats goedkoper en aantrekkelijker dan het bouwen van peperdure parkeergarages in de bin nenstad. Wethouder Polak verzette zich te vergeefs tegen dit voorstel omdat hij een parkeerplaats tussen woonwijken lelijk vond. Automobilisten hebben niet het recht het stadsbeeld te vernielen, vond hij. DJAKARTA De afgezant van de Verenigde Naties voor West-Irian, de Bo liviaan Ortiz-Sanz, heeft heden zijn grote bezorgdheid uitgesproken over de Papoea-opstand in het gebied. Hij verklaarde dat hij probeerde na te gaan, wel ke gevolgen de acties van anti-Indonesische opstandelingen zullen hebben voor de tegen augustus te houden volksraadpleging over de toekomst van het gebied. Hij had alle betrokkenen opgeroepen tot uiterste zelfbeheersing. Intussen heeft een blad van de Indonesische marine. El Ba har, gemeld dat se paratisten in West-Irian een eigen kabinet hebben gevormd en ook een „parle ment van West-Nieuw-Guinea". Volgens het blad had het net van de afschei dingsbeweging zich uitgebreid tot Australië, Nederland, Japan en de Verenig de Staten. EI Bahar beschuldigde een Amerikaanse organisatie, PC genaamd, van financiële steun aan de opstandelingen door middel van „gelddroppings". ADVERTENTIE In de stad Biak heerst een sfeer van oorlog, zo wordt in Westirianese kringen in Djakarta gezegd. West- irianezen, die na tien uur 's avonds op straat worden aangetroffen, worden tot half zes de volgende ochtend opge sloten. Onder de bewoners neemt de vrees toe. Soldaten in gevechtstenue patrouilleren dag en nacht in de stra ten. Patrouilleboten van de marine kruisen langs de kust. In genoemde kringen zegt men ver der dat de beweging „Vrij Papoea" in Biak wordt geleid door Baldus Mo- fu, die kortgeleden uit gevangenschap is vrijgelaten. Men wist niet of hij op nieuw is gearresteerd. Sinds begin april zijn 187 Westirianezen, voor het merendeel regeringsemployés, gear resteerd. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Adam Malik, gaf de mogelijkheid toe dat Indonesische pi loten in het gebied van Enarotali, in h,et centrale bergland, raketten heb ben afgevuurd. Maar deze zouden dan alleen als waarschuwing zijn bedoeld. Hij was er zeker van dat niemand was getroffen. Dr. Sudjarwo Tjondroncgoro, hoofd van de afdeling Westirianese zaken van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft gewaar schuwd tegen terreuracties in geheel het voormalige Nederlands Nieuw- Guinea. Dr. Sudjarwo deed dit op een persconferentie waar verslaggevers van niet-Indonesische persinstellingen waren geweerd, nadat eerder de Indo nesische regering journalisten en bui tenlandse functionarissen had verbo den West-Irian te bezoeken. De recente gevechten in West-Irian waren het begin van de tenuitvoerleg ging van een plan van een onder grondse beweging om in het gehele gebied terreuracties te beginnen, al dus Sudjarwo, die hieraan toevoegde dat de in Nederland gevestigde bewe ging „Vrij Papoea" en een nieuwe groep die zich „West-Papoea vrij heidscommando generatie-69" noemt, Indonesië welgezinde leiders in West- Irian hadden ontvoerd of geïntimi deerd, onder wie een leider van de wetgevende vergadering. Indonesische troepen hebben docu menten in beslag genomen met gede tailleerde ontvoeringsplannen bij ge vechten door kleine groepen verzets strijders. „Als zij met deze terreurac- tiviteit beginnen moeten we tegen hen optreden", aldus de Indonesische functionaris. Eerder had een functionaris van het ministerie van Voorlichting, Subagio, gezegd dat een verbod voor buiten landse functionarissen en journalisten om West-Irian te bezoeken van tijde- CARDIFF Tijdens een proces te gen negen Wallische nationalisten, dat in Cardiff, wordt gevoerd, is een vlug schrift getoond van „het bevrijdingsle ger van Wales", met een oproep aan de aanhangers om op 1 juli a.s. de instal latie te verhinderen van prins Charles van Engeland als „Prins van Wales" in het kasteel van Caernarvon. De negen nationalisten worden ervan beschuldigd, wapens en ontplofbare stoffen in hun bezit te hebben. LISSABON De Pide, Portugals po litieke geheime politie, zoekt in het he le land naar de 47-jarige Herminio Da Palma Inacio, een felle tegenstander van het Portugese bewind, die donder dagmorgen ontsnapte tijdens een on weer uit een gevangenis in Oporto. De politieke politie heeft Palma, die de leider is van een in Portugal verboden organisatie, een „zeer gevaarlijk man" genoemd. Wie hem overlevert aan de politie of inlichtingen verstrekt die tot zijn arrestatie leiden, kan rekenen op een beloning van ruim 6200 gulden. Palma ontvluchtte uit de gevangenis op de dag dat een rechtbank in Opor- tot hem zou veroordelen wegens het il legaal binnenkomen van Portugal, het bezit van vuurwapens en plannen om de regering omver te werpen. Palma had later nog terecht moeten staan in Coimbra wegens het organiseren van een bankoverval, de grootste die ooit in Portugal is gepleegd. Palma en nog enkele mannen zouden in mei 1967 een bank overvallen hebben in Figueira Da Foz en er in een klein vliegtuig van door zijn gegaan met bijna 3Va miljoen gulden. De overval verliep vlot, omdat zij eerst de elektriciteitskabels hadden doorgesneden waardoor de stad in duisternis was gehuld. De overvallers vluchtten naar Frankrijk, waar Palma verklaarde dat het geld voor politieke doeleinden was gestolen.De Franse re gering wilde hem niet uitleveren. Later ging Palma met nog zes leden van zijn organisatie terug naar Portu gal, waar zij werden gearresteerd. De rechtbank in Oporto verdeelde Palma later toch, zij het bij verstek, tot 15Vs jaar gevangenisstraf. In 1963 werd Palma bij verstek tot 14 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn aandeal bij. het kapen van een Portugees lijntoestel in november 1961. De bemanning van de Supercon- stellation, welke van Lissabon naar Casablanca onderweg was, werd over meesterd en boven de hoofdstad wer den later vlugschriften nuitgeworpen waarin opgeroepen werd tot een revol te. Het meesterbrein achter deze actie zou Henrique Galvao geweest zijn, die eerder ook gezorgd had voor het kapen van het Portugese passagiersschip San ta Maria dat hij naar Brazilië liet overbrengen. Galvao, die nu in ballingschap in Zuid-Amerika zou wonen, werd bij ver stek tot 25 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. lijke aard is. Hij zei te hopen dat het verbod kan worden verzacht tegen de tijd dat in juli en augustus de „daad van vrije keuze" wordt uitgevoerd waarbij de bevolking haar toekomst moet bepalen. Volgens Sudjarwo is het vliegveld Enaratoli thans hersteld en is het garnizoen aldaar van 35 man ver sterkt met een honderdtal militairen van een andere Westirianese post. (Maar volgens een krantebericht van donderdag uit West-Irian, heeft gene raal Sarwo Edhie gezegd, dat 400 man troepen naar Enaratoli zijn gezon den). Uit Westirianese bron is vernomen, dat in de avond van 1 mei opstande lingen Papoea-vlaggen gehesen heb ben op het Mandala-plein in Biak, voor het bestuursgebouw en op het militaire vliegveld van Manoea. MOSKOU „Rode Ster", het blad van het Russische ministerie van De fensie, heeft gisteren opnieuw melding gemaakt van de dood van een generaal van het Rode leger, de zesde in nog geen twee weken. Het is luitenant-generaal Jewgeny Smirnof van de genie, die op het mi nisterie van defensie werkte. Hij over leed op 51-jarige leeftijd na een korte ziekte. Enig verband tussen het overlijden van zes hoge militairen in zo korte pe riode is niet aanwijsbaar. Men weet slechts dat twee generaals bij de lucht verdediging werkten, dat twee anderen politieke officieren waren en dat er twee „onder tragische omstandigheden" de gebruikelijke term voor een onge luk om het leven kwamen. HOOFDPIJN POEDERS BEIROET Een speciale gezant van de Egyptische president Nasser, Sabri al-Choli, heeft in Libanon overleg gevoerd met de autoriteiten en met vertegenwoordigers van de Arabische commando-organisaties. Waarnemers geloven dat hij tracht te bemiddelen in de huidige crisis over de vrijheid van optreden der commando's. Vorige maand kwamen bij botsingen tussen betogers die vrijheid van hande ling voor de commando's eisten en or detroepen zeker 15 mensen om het le ven, wat leidde tot het aftreden van het kabinet van premier Rasjid Karami. Sindsdien is president Helou er niet in geslaagd een nieuwe regeringscoalitie te vormen. Voor het overleg met de speciale Egyptische gezant was de voorzitter van de overkoepelende Palestijnse be vrijdingsorganisatie, Jasser Arafat, speciaal uit de Syrische hoofdstad Da mascus overgekomen. Al-Choli sprak 1 ter op de dag "met president Helou en met de afgetreden premier Karami. De Libanese autoriteiten beschuldi gen Syrië ervan, handlangers te zenden naar de Palestijnse verzetsbeweging Sal'iqa in Libanon en zich in de binnen landse aangelegenheden van het land te mengen. In Damascus wordt dit offi cieel tegengesproken. PARIJS Ex-premier Georges Pom pidou, die zich op 29 april als eerste kandidaat stelde voor de komende Franse presidentsverkiezingen, heeft een uitgebreid plan ontvouwd voor de verkiezingscampagne, die hem door het hele land zal voeren. Op 16 mei start Pompidou met een bezoek aan zes steden in het oosten des lands, in vijf dagen en een avond zal hij de 21 gewesten, al de regionale hoofdsteden en nog andere grote ste den bezoeken voor overleg met plaat selijke autoriteiten en partij-aanhan gers, het houden van persconferenties en toespraken en om de pols van het kiezersvolk te voelen. De campagne in de „provincie" wordt besloten met twee grote verkie zingsbijeenkomsten: in Rijssel, de ge boortestad van De Gaulle, en in Cler mont-Ferrand, hoofdstad van Pompi- dou's geboortestreek, de Auvergne. Een „comité van intellectuelen" met onder anderen Jean Rostand, Jean Vi- lar, Catherine Sauvage en Jean Fer- rat, heeft een oproep gedaan om tot de aanstelling van één kandidaat van links voor de verkiezingen te komen. De intellectuelen vinden dat zo spoedig mogelijk een eind moet komen aan de onderlinge verdeeldheid van links. Oud-premier Pierre Mendes-France is in het Elysée ontvangen door pre sident Alain Poher, op verzoek van het waarnemend staatshoofd. Hij wilde na afloop geen inlichtingen verstrek ken over het besprokene. Uit de omge ving van Mendes-France is vernomen dat deze in geen geval een eventuele Vele dagen zware regenval maakten dat de Arbognarivier overstroomde en dat de bewoners van Mortara zich in lieslaarzen en bootjes door hun stad moeten bewegen. Grote gedeelten van Noord-Italië zijn op dezelfde wijze gedupeerd. ADVERTENTIE ARNHEM Dc AKU heeft in 't eer ste kwartaal van dit jaar een enorme sprong vooruit gemaakt. Door een om zetstijging van 19,7 procent tot f 939,4 miljoen en doordat de kostenstijging beperkt bleef tot 16,1 procent, kon de nettowinst met 43,8 procent stijgen. Deze belieu f 47,6 miljoen tegen vorig jaar f 33,1 miljoen, of f 4,68 v.j. f 3,30) per aandeel van f 20. Deze bijzonder fraaie ontwikkeling heeft zelfs het doorgaans zo mooie vierde kwartaal nog overtroffen. Ver geleken met het vierde kwartaal 1968 liep de omzet nog met 2 procent en de nettowinst met 12,8 procent op. Doordat de kosten zo goed in de hand konden worden gehouden liep de winst marge verder op. Het bedrijfsresultaat bedroeg in procenten van de omzet 17,3 tegen 14,7 in het eerste kwartaal van 1968 en 17,2 procent in het vierde kwar taal. Hoewel de onderhandelingen met de Staatsmijnen op niets zijn uitgelopen, blijft de AKU uitzien naar samenwer king op elk gebied. Dit jaar of in 1970 kan de introductie van het aanöeel op de Duitse effec tenbeurzen worden verwacht. Uit het jaarverslag van de AKU blijkt dat het forse herstel in 1968 kan wor den toegeschreven aan de wending ten goede in de conjunctuur, waardoor een hoge bezettingsgraad werd bereikt. Bo vendien droegen een toegenomen sprei ding in het produktiepakket en de gro tere mogelijkheden voor toepassing daarvan een steentje bij. Zo vond vorig jaar ongeveer de helft van de omzet zijn weg naar andere toepassingen dan kledingtextiel. De AKU behaalde in 1968 een omzet van f 3,3 miljard tegen f 2,65 miljard in 1967. Inclusief de minderheidsdeel nemingen kwam de omzet uit op f 3,7 miljard. Hiervan werd een bedrijfswinst over gehouden van f 512 (v.j. f 225) mil joen en een nettowinst van f 199 (f 94) le deelnemingen waarvan het concern ADVERTENTIE Zet moeder eens gezellig In de bloemetjes! •08 meer dan 50 procent van het uitstaan de kapitaal bezit. Uit dit sterk gestegen resultaat stelt AKU een dividend voor van f 4 (v.j. f 3,60) per aandeel van f 20. miljoen. Als het aandeel van derden hiervan wordt afgetrokken komt de geconsolideerde nettowinst uit op f 143 (f 65) miljoen. Onder geconsolideerd dient te wor den verstaan AKU-Nederland plus al- OSLO Twintig Poolse toeristen, voor het merendeel jonge geschoolde arbeiders, zijn niet teruggekeerd aan boord van hun schip, de 14.287 ton me tende Batory, dat woensdagavond na een bezoek van een dag uit de haven van Oslo vertrok voor een tocht langs de Noorse kust. Van de twintig hebben zich er tot dusver negen bij de politie gemeld met het verzoek om politiek asiel en werkvergunningen. Waar de elf anderen zijn is niet bekend. Commissaris Finn Fehn van de Noor se vreemdelingenpolitie zei donderdag, dat de jonge Polen hadden geklaagd over de moeilijke arbeids-omstandighe- den en de lage lonen in hun land. BIAK In Biak wordt gevreesd voor de veiligheid van twaalf Nederlandse priesters en elf zusters van missiepos ten in het gebied van Enarotali (West- Irian). waar Indonesische troepen een opstand van Papoeas proberen te on derdrukken. De missieradio van Enarotali is kort na het uitbreken van de opstand uit de ether verdwenen. In Biak worden enke le vliegtuigen van de missie gereed ge houden om de missionarissen en zusters zo nodig te evacueren. VATICAANSTAD In Vaticaanstad doen geruchten de ronde dat Josef kar dinaal Beran, de aartsbisschop van Praag die In zelfgekozen ballingschap verkeert, waarschijnlijk spoedig terug zal keren naar Praag. De Tsjecho-Slowaakse regering zou het verbod op de terugkeer naar Praag van de 80-jarige, ziekelijke, kardinaal willen intrekken. Van 1951 tot 1956 zat Beran in de ge vangenis. Daarna kwam hij naar Ro me na onderhandelingen tussen de rege ring in Praag en het Vaticaan. Daar voor zat hij van 1940 - 1945 in het nazi kamp Dachau. AVIGNON (Frankrijk, Een tank wagen met giftige chemicaliën is van nacht in de buitenwijken van Avignon verongelukt. 50 Gezinnen moesten in nachtgewaad worden geëvacueerd. De vervoerde stof was een samenstelling van ethyl. Niemand werd gedood, maar onder de vogels vielen verschei dene slachtoffers en honden in de wijk kwamene r waggelend uit. De politie heeft door middel van luid sprekerauto's en vlugschriften gewaar schuwd dat alle levensmiddelen in het geïnfecteerd gebied vernietigd moeten worden. DEN HAAG In het eerste kwar taal van dit jaar heeft de Koninklijke/ Shell Groep een winststijging geboekt van 13,9 procent. De nettowinst steeg van 85,6 miljoen pond tot 97,5 miljoen pond. Deze vooruitgang werd bereikt doordat de kostenstijging, met inbe grip van belastingen, naar verhouding achterbleef bij de toeneming in de verkochte hoeveelheden. In alle be langrijke bedrijfssectoren buiten Noord-Amerika waren de kosten per eenheid produkt weer lager. In totaal stegen de verkopen in het eerste kwartaal met 6,4 procent tot 1.420,2 miljoen pond. Omzetbelastingen en accijnzen stegen met 10,8 procent. De kosten waren met 710,6 miljoen pond 6,1 procent hoger dan die van vorig jaar. De kapitaaluitgaven hebben in het eerste kwartaal 124 (v.j. 107) miljoen pond belopen. De kasmiddelen en kort lopende beleggingen waren eind maart 746,6 (vrj. 670,3) miljoen pond groot; de leningen op lange termijn beliepen 648,9 (v.j. 577,8) milj. pond. In deze periode steeg de bruto pro- duktie van ruwe olie met 10,8 procent. De verkochte hoeveelheid ruwe olie en olieprodukten was 5,7 procent gro ter dan vorig jaar, de hoeveelheid aardgas 20,5 procent. De winst van de Koninklijke per aandeel van f 20 was over het eerste kwartaal f 4,21 groot tegen vorig .jaar f 3,70. NIJMEGEN De directie van de KoninklijkeDobbelmanfabrieken heeft geld beschikbaar gesteld voor de aan schaf van speelwerktuigen voor een speelterrein in de buurt van de fabriek. Eerder had zij de gemeente een ter rein beschikbaar gesteld. De bewoners "van de buurt namen rond Pasen het terrein zelf clandestien in gebruik. Zij vonden dat de gemeente de zaak te langzaam afhandelde. presidentskandidatuur van Poher zal steunen. Mendes-France zou van plan zijn, zijn mening over de verdeeldheid van links te uiten in een vraaggesprek met een Frans weekblad. Alain Poher, waameménd president van Frankrijk, zal maandag beslissen of hij zich voor de komende presidents verkiezingen kandidaat zal stellen, zo is uit zekere bron vernomen. Men neemt aan dat Poher z(jn besluit in de vorm van een communiqué openbaar zal maken. Voor het geval Poher wel de strijd aanbindt tegen de andere genoemde kandidaten, zou de verdeling worden: Duclos 10 procent, Rocard 2, Defferre 11, Poher 35, Pompidou 42. Om in de eerste ronde op 1 juni ge kozen te worden heeft een kandidaat een absolute meerderheid nodig. Wordt die niet behaald, dan komen de twee kandidaten met het hoogste aantal stemmen op 15 juni in een beslissende stembusstrijd tegen elkaar. BANGKOK Communistisch Chine se strijdkrachten zijn noordelijke gebie den van Laos en Cambodja binnenge trokken waar ze nu grote delen van het grensgebied met China beheersen. Tegelijkertijd hébben Noo'rd-vietna- mese troelen zich genesteld in de Lao- tiaanse provincie Samnoea langs de grens met Noord-Vietnam. Dat heeft de Thailandse minister van Buitenlandse Zaken, Thanat Khoman, gisteren verklaard. Bergstammen in Noord-Laos zouden uit'hun dorpen zijn verdreven waarna communistische bergbewoners hun woonplaatsen hadden ingenomen. Noordvietnamese militairen zouden de zogenaamde Ho Tsji-minh-route, een bevoorradingsweg door Oost-Laos, vol ledig beheersen. De Laotiaanse rege ring heeft volgens Thanat Khoman de macht in dichtbevolkte gebieden nog in handen. Ook deze gebieden zouden voor een groot deel zijn omringd door de com munisten. NEW YORK Een man die samen gezworen had om het Israëlische pas sagiersschip Sjalom op te blazen en die toegegeven heeft lid te zijn van de Ame rikaanse .nazipartij, afdeling Daven port, (Iowa,) werd donderdag in Brook lyn voorgeleid. Charles S. Hofer, 34, werd gearres teerd nadat hij geprobeerd had de hulp te krijgen van een geheime agent van het ministerie van financiën. Schofer werd voor rechter Matthew Abruzzo van de federale rechtbank in Brooklyn geleid onder beschuldiging de wapenwet van 1968 overtreden te heb ben. Die wet eist dat houders van dy namiet of andere springstoffen dit ma teriaal aangeven. Hij werd er in het bij zonder van beschuldigd 10 staven dyna miet in zijn bezit gehad te hebben en deze met de slaghoedjes te hebben over gedragen aan de agent. Schofer had de agent verteld dat hij van plan was in duikerpak onder het Israëlische schip te kruipen en de dy- namietladihgen aan te brengen terwijl het schip in de haven van New York lag. De ironie, tenslotte, wil, dat de Sja lom, die oorspronkelijk eigendom was van de Israëlische scheepvaartmaat schappij Zim, met thuishaven Haifa, in 1967 verkocht werd aan de German-At lantic Line en herdoopt in Hanseatic. Het schip vaart nu op West-Indië met als Amerikaanse agent de Holl.-Ameri- ka Lijn en doet Israël niet aan. ADVERTENTIE EXCLUSIEF VOOR NEW YORK In het New Yorkse „City College", waar al geruime tijd spanningen heersen, is donderdag ze ker elfmaal brand gesticht. Het audi torium van de universiteit liep ernstige schade op. Er kwamen vechtpartijen voor tussen blanke en zwarte studen ten. Het „City College" was donderdag ochtend na een sluiting van twee weken in aanwezigheid van een grote politie macht heropend. De negerstudenten, die o.a. vrije toe lating van negers en Portoricanen tot de universiteit eisen, zonder de momen teel vereiste academische vooropleiding, verzetten zich tegen de heropening. Drie negers werden tijdens de ongere geldheden van donderdag gearresteerd. Op een andere New Yorkse universi teit, die van Queensborough, heeft de politie op aanklacht van universiteits functionarissen 29 personen aangehou den, onder wie drie docenten. Een van de docenten, Donald Silberman, die zichzelf marxist noemt, is vorige week ontslagen. Een demonstratie om hem te rug te krijgen leidcle tot de arrestaties. In Washington omsingelde de politie donderdagavond de Howarduniversiteit, waar zich 200 studenten hebben ver schanst. Zij weigerden gehoor te geven aan een gerechtelijk bevel om de ge bouwen op de campus, dinsdag door hen bezet, te verlaten.De politie greep niet onmiddellijk in. Howard is een van de grootste negeruniversiteiten in het land. WASHINGTON Dr. Roy Hertz van het Amerikaanse instituut voor de ge zondheidszorg heeft er bij de doktoren op aangedrongen, ernstig rekening te houden met de mogelijke „risico's" van borst- en baarmoederkanker bij het voorschrijven van de pil die nu door 10 miljoen Amerikaanse vrouwen ^ordt gebruikt. Hij acht het dringend noodzakelijk dat intussen uitgebreide proeven, mo gelijk met duizenden vrouwen geno men zouden worden, om zekerheid te verkrijgen of, zoals hij vermoedt, de pil op de duur het ontstaan van kan ker ten gevolge kan hebben. Hij achtte het mogelijk dat dit gebeurt tien jaar nadat een vrouw de pil begint te ge bruiken, ofschoon hij toegaf dat er op het ogenblik nog geen rechtstreeks be wijsmateriaal is om dit te staven qf te loochenen. Op een persconferentie tijdens dezelf de bijeenkomst heeft dr. William M. Allen, een pionier voor het medisch ge bruik van estrogenen, gezegd, dat hij geen enkel bewijs kent dat anti-con- ceptionele pillen leiden tot kanker van de borst of de baarmoeder. PARIJS De Parijse vredesonder handelingen werden gisteren verrast met een vredesplan in tien punten, in gediend door de delegatie van het Zuid- vietnamese bevrijdingsfront (FNL). Hoewel er ook de vijf punten van het oorspronkelijke (door de Amerikanen verworpen) programma van het FNL en de vier punten van Noord-Vietnam in verwerkt zijn, bevat het toch enkele nieuwe gezichtspunten, die zijn te be schouwen als kleine concessies van communistische zijde. De belangrijkste hiervan zijn: 1) De kwestie van de Noordvietname se troepen in Zuid-Vietnam dient gere geld te worden door de Vietnamese partijen. Dit betekent zowel een erken ning van de aanwezigheid van Noord vietnamese troepen in Zuid-Vietnam, als het accepteren van rechtstreekse onderhandelingen tussen Noord- en Zuid-Vietnam. 2) In de overgangsperiode tussen de wapenstilstand en de algemene verkie zingen heeft geen van de partijen het recht de Zuidvietnamese bevolking haar politiek stelsel op te leggen; 3) De vorming van een voorlopige coalitieregering, waarin niet alleen vertegenwoordigers zullen worden op genomen van alle politieke stromingen in Zuid-Vietnam (waaronder de com munistische), maar ook politicie, die om politieke redehen naar het buitenland gevlucht zijn. Verder voorziet het plan in onder handelingen over het vrijlaten van krijgsgevangenen, het vaststeHen van aan Amerika op te leggen herstelbeta lingen, internationaal toezicht op het terugtrekken van de Amerikaanse en andere buitenlandse troepen. De eerste reacties van de Amerika nen en Zuidvietnamesen op dit plan wa ren negatief. Amerikaanse deskundigen zeiden dat het programma van tien punten nieu we elementen bevat voor een regeling van de oorlog. Het belangrijkste ele ment schijnt te zijn dat Noord-Viet nam en de Viet-Cong nu bereid zijn tot ernstige onderhandelingen. Het nieuwe programma eist in ieder geval piet dat het programma van het nationale be vrijdingsfront uitgangspunt moet zijn voor een regeling in Zuid-Vietnam. Een ander nieuw element is de vor ming van een voorlopige coalifierege- rng welke zou moeten waken over de naleving van overeenkomsten over de terugtrekking van Amerikaanse en ge allieerde troepen. Het nieuwe N.F..L-plan bevat meer gedetailleerde bijzonderheden dan ooit eerder is gebeurd. OEAGADOEGOE De voormalige president van de republiek Opper-Volta Maurice Jameogo, is door een recht bank in Oeagadoegoe veroordeeld tot vijf jaar dwangarbeid op beschuldiging van corruptie. Jameogo heeft in januari 1966 de macht overgedragen aan een militaire regering onder leiding van luitenant-ko lonel Sangoele Lamizana. Jameogo en de gewezen directeur van zijn persoonlijk kabinet, Adama André Compaore, hebben volgens de tenlaste legging een bedrag van meer (jan 10 miljoen gulden verduisterd. Compaore is veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf. De 47-jarige Jameogo is de eerste president van Opper-Volta geweest. Hij aanvaardde die functie toen het land in 1960 onafhankelijk werd. Het leger van Opper-Volta greep de macht op 3 januari 1966, na een alge mene staking en vier dagen van beto gingen tegen de soberheidsmaatregelen van de regering. In december 1966 pro beerde Jameogo zelfmoord te plegen. In december 1967 wanden zijn bezittin gen verbeurdverklaard.

De Vallei | 1969 | | pagina 7