Veenendaals dagblad Geen revaluatie van D-Mark Al ruim vijf miljoen Oe Thant ziet toekomst niet rooskleurig Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ederveen deed het zonder foto Vrij warm weekeinde Zendelingen gearresteerd op W.-Irian „Staatsloten per giro" gaat door NEDERLAND GUL VOOR „BISSCHOP BEKKERS" „Verlaging van belasting wellicht in 2 etappes" dringende dolfijnen nieuwe stijl DIEP IN DE NACHT PAPOEA-JONGEREN HIELDEN DEMONSTRATIEVE OPTOCHT Pompidou belooft TELEVISIE-UITZENDING TOT MISSCHIEN HOGERE EXPORTBELASTING Minister Schiller oneens met kabinet Misschien nog maar 10 jaar tijd Verdacht VOETBALMATCH TOCH OP TV ÜRS. DEIS UYL: ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk - Tel. 03410 2569 COMMENTAAR OOK ÉÉN EUROPESE CHR. VAKBOND Ook laatste vermiste Urker zeeman gevonden Vogelschouwspel Bur. voor radactie en administratie Prins Bernhardlaan 26, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w.f 4,15 p. 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De VaHei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 10 MEI I969 - 43e JAARGANG no. 109 EDERVEEN In Ederveen aijn al le affiches van de emmeractie opge hangen met verwijdering van de foto van mgr. Bekkers. Het bovenste ge deelte van de affiche werd wegge haald. Er bestond in Ederveen weinig animo affiches met een portret van een rooms-katholiek bisschop op te han gen. Ederveen is overwegend streng protestant. Om de actie te „redden" heeft het comité besloten de foto's er af te halen. Slechts op één plaats was mgr. Bekkers te zien: in de hal van de plaatselijke Raiffeisenbank. In Utrecht heeft de emmeractie de politie handen vol werk bezorgd. Aan vankelijk dacht men dat bedriegers die Duits spraken, voor zichzelf met emmers waren rondgegaan. Het num mer van de auto waarmee zij vertrok ken waren werd doorgegeven. Na veel naspeuringen, waarbij de politie van andere steden werd ingeschakeld, werd bekend dat de zogenaamde bedriegers, de trainer van DOS, de heer Done- feld, en enkele van zijn spelers waren, die volkomen legaal meededen. De organisatie van de actie in Hee renveen liep niet helemaal volgens plan. Johnny Kraaykamp, die daar rond moest gaan, had zich vergist en stond in Amstelveen. In allerijl werd toen Leen Jongewaard, die in Bols- ward stond naar Heerenveen gebracht. Hetty Blok kreeg in zijn plaats in Bols- ward assistentie van Piet Hendriks. DEN HAAG Manchester United - AC Milan, de halve finale van de Eu ropa Cup I, komt 15 mei (Hemelvaarts dag) toch rechtstreeks op de televisie. De Koninklijke Nederlandse Voet balbond kwam vrijdagavond laat van zijn besluit terug de directe uitzending te verbieden. DEN HAAG De Nederlandse Staatsloterij heeft besloten de loten per giro te gaan verkopen. Met ingang van 1 juli kunnen alleen hele loten van 25 gulden per giro wor den besteld. De verkoop van staatslo ten blijft gehandhaafd bij de ongeveer vierhonderd collecteurs en collectrices. Bdj een girobestelling wordt geen lot toegezonden. Men krijgt alleen een nummer. Als op dit nummer een prijs valt, wordt het geld automatisch op de girorekening overgeschreven. Ook gaat de Staatsloterij een bro chure uitgeven om de Nederlanders te wijzen op de mogelijkheden van de lo terij. De brochure, samengesteld met hulp van de Rijksvoorlichtingsdienst, is vooral bedoeld voor de grensgebieden waar buitenlandse kansspelen een gro te concurrent zijn van de Staatsloterij. De collecteurs en collectrices krijgen een garantieregeling. De regeling is bedoeld om te voorkomen dat het inko men van hen terugloopt. Iedere twee maanden worden een miljoen loten verkocht. Als de belang stelling stijgt, kan dit aantal loten wor den verhoogd door meer series uit te geven. (Van onze weerkundige medewerker) Aan de voorzijde van een actieve regendepressie die naar het j Engelse Kanaal optrekt, zal het vooral zondag vrij warm weer zijn. Zuidelijke en zuidoostelijke winden voeren dan lucht aan, waarin de temperatuur in Gelderland tot dicht hij de 20 graden, mogelijk er over heen, zal oplopen. Dit gebeurt tij dens zonnige periodenNog steeds echter blijft het weertype geken merkt door wisselvalligheid. Daar door neemt zondag later op de dag en anders vanaf maandag de kans op regen en onweer toe. De tem peratuur zal ook maandag nog wel aan de hoge kant zijn, ondanks het feit, dat we dan in de zgn. IJs- heiligen-periode zijn (van 11 tot en met 14 mei). Zon op: 4.53 onder: 20.21 Maan op: 3.13 onder: 14.54 kennis gesteld? Gezien de toezegging en de recente gebeurtenissen in West- Irian, welke gedragslijn wil de minis ter volgen, zo vraagt dr. Geelkerken. UTRECHT De fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, acht de mogelijkheid niet uitgesloten dat de verlaging van de ta rieven voor de inkomstenbelasting in twee etappes zal worden uitgevoerd. Op een bijeenkomst van de PvdA- partijraad, vanochtend in Utrecht ver klaarde hij dat naar verluidt het ka binet, onder druk van de anti-revolu tionairen en ondanks een uitspraak van de jaarvergadering van de VVD, die om onverkorte uitvoering van de belastingverlaging vroeg, tot de con clusie is gekomen dat de belastingver laging in twee etappes zal worden doorgevoerd, een deel op 1 januari 1970 en een deel in 1971. Drs. Den Uyl legde er de nadruk op geen principiële bezwaren te hebben tegen een verlaging die is bedoeld om de zwaardere belastingdruk ten gevol ge van de inflatie ongedaan te maken. Maar in de behoeften voor verhoging van de belastinguitgaven onderwijs, ontwikkelingshulp, krotopruiming kan niet worden voorzien zonder een verzwaring van de belastingdruk. Drs. Den Uyl herhaalde dat her-financiering van een verlaging van de inkomsten belasting door verhoging van de BTW-tarieven en de accijnzen „bur gerbedrog" is. Drs. Den Uyl verklaarde dat de in komensverhoudingen verder scheef blijven groeien, en kondigde aan dat de PvdA zal blijven pleiten voor struc turele verhoging van de AOW- en AWW-uitkeringen met geleidelijke in voering van een vakantiebijslag in de loop van dit jaar, voor een verhoging van het minimumloon die verder gaat dan de gemiddelde loonontwikkeling, voor verbetering van de ziekenfonds verzekering van bejaarden, voor de in voering van een progressief tarief op de vermogensbelasting en voor een verhoging van successie- en schen kingsrechten waartoe nog voor het be gin van de nieuwe zitting van de Tweede Kamer in september, een ini tiatiefwetsontwerp zal worden inge diend. Wijzend op het toenemend verschil in werkelijk verdiende lonen tussen de randstad en de rest van het land meende drs. Den Uyl dat de regio's extra steun en geld dienen te ontvan gen. EDE De 74-jarige Edenaar R. van Manen is gisteravond in zijn woonplaats om het leven gekomen toen hij met zijn bromfiets de Lunterse weg overstak en gegrepen werd door een zware vrachtauto. In een korte verklaring van het Amerikaanse ministerie van Financiën over het Westduitse besluit niet te re valueren staat alleen, dat de VS niet eerder commentaar op het besluit van de regering in Bonn willen geven voor zij volledig op de hoogte zijn van de andere maatregelen die de regering nu wil nemen. In Franse regeringskringen toonde men zich vrijdagavond tevreden met de blijkbaar categorische weigering door West-Duitsland de mark te her waarderen. „Laten wij hopen dat zij de komen de dagen niet van mening veranderen", zei een van de hoge ambtenaren van het ministerie van Financiën. Hij her innerde aan de tegenstrijdige verkla ringen door Westduitse regeringsfunc tionarissen in de afgelopen dagen af gelegd. Deze hebben volgens de Fran sen bijgedragen aan de run op de Mark en daarmee de onzekerheid ten aan zien van de Frank vergroot. Het ligt niet in de bedoeling het Franse kabinet in spoedzitting bijeen te roepen ter bespreking van de mo netaire situatie. De particuliere bankwereld in Pa rijs toonde zich minder optimistisch dan de regering. Een bankier voor spelde dat de valutaspeculatie voor korte tijd zou verzwakken maar daarna opnieuw beginnen. „Speculanten geloven niet in officiële verklaringen", zei hij. „Sommigen van hen zullen denken dat Duitsland de re valuatie alleen maar uitstelt tot na de verkiezingen in september". Gisteravond is uit ingelichte kringen in Bonn vernomen, dat de Westduitse regering zou kunnen besluiten tot een verhoging van de tijdelijke exportbelas ting, misschien wel tot zes procent. Hier toe zou, zo meent men in deze kringen, worden besloten door de speciale kabi netscommissie voor economische vraag stukken, die in de komende dagen zal nagaan welke maatregelen kunnen wor den genomen om het besluit niet te re valueren te steunen. De belasting op de uitvoer werd inge steld tijdens het hoogtepunt van de in ternationale monetaire crisis van novem ber vorig jaar. ADVERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in èen pro gramma. Tijden: 10.00 11.30 - 13.00 14.30 - 16.00 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART Uit betrouwbare kringen in Bonn is vernomen dat minister Schiller van Economische Zaken, bondskanselier Kiesinger heeft verzocht zelf het voor zitterschap op zich te ,emen, wan neer in de komende dagen op het mi nisterie van economische zaken in Bonn zal worden overlegd over maat regelen ter ondersteuning van het be sluit niet te revalueren. Waarnemers in Bonn leiden uit deze stap van Schiller af, dat de meningen in het kabinet over de kwestie van de revaluatie nog sterker verdeeld zijn dan regeringswoordvoerder Ahlers heeft willen toegeven. Volgens deelne mers aan de kabinetsbijeenkomst had minister Schiller het kabinet voorge steld met 6,25 procent te revalueren. Daardoor zou de Mark een koers van 3,75 ten opzichte van de Dollar hebben gekregen. Het besluit van de regering is in economische kringen in Frank fort goed ontvangen. Uit bankkringen werd echter vernomen dat toch nog een revaluatie binnen afzienbare tijd wordt verwacht. In een verklaring van de Vrije De mocratische Partij (oppositie) wordt verklaard, dat de beslissing een „cha otische" toestand schept voor de West duitse economie en zwaar zal wegen op de betrekkingen met de buitenwe reld. Een woordvoerder voor de partij voegde er aan toe, dat de Vrije De mocraten een waakzaam oog zullen houden op alle bijkomende maatrege len die door de regering aanvaard zijn om na te gaan of zij werkelijk de Duitse economie en de internationale handels- en monetaire betrekkingen ten goede komen. PARIJS Georges Pompidou. Gaul listisch kandidaat voor het president schap van Frankrijk, heeft een vijf de republiek „in nieuwe stijl" beloofd, waarin het parlement een grotere rol zal spreken. „De stijl van de vijfde republiek zon der De Gaulle", aldus Pompidou, „kan alleen maar anders zijn dan hij onder De Gaulle geweest is. Het referen dum heeft een verlangen naar veran dering laten zien". Onder de verplich tingen die hij op zich wilde nemen noemde Pompidou de vrijheid van nieuwsgaring en een grotere rol voor het parlement, dat „volledig en vrij zijn rol dient te spelen bij de voorbe reiding van de wetten en het toezicht op de regeringspolitiek". De voorma lige premier die toen hij zijn kandida tuur bekendmaakte, verklaarde dat het probleem van Engelands toetre ding tot de EEG opnieuw bekeken moet worden, leek nu weer vast te houden aan het traditionele Gaullistische voorbehoud op dit punt. Hij zei name lijk te hopen dat „Europa groter kan worden, als eventuele partners vol daan hebben aan de noodzakelijke voorwaarden voor toetreding tot dit Europa". AMSTERDAM Nederland is gisteravond weer bijzonder goedgeefs geweest. De landelijke actie, op touw gezet door de Stichting Bisschop Bekkers, bracht al meer dan vijf miljoen gulden op. Dat is ruim meer dan de 4,5 miljoen die de organisatoren voor ogen hadden, toen zij de actie begonnen te organiseren. En bij dit bedrag is nog niet het geld gerekend dat via banken en post- en giro is of nog wordt overgeschreven. BRUSSEL De Europese christe lijke vakbonden willen komen tot één Europese vakbond. Eerder hebben de vrije vakbonden ook dit besluit geno- Binnen een jaar zullen de christelij ke vakorganisaties de afzonderlijke vakbonden doorlichten en met die we tenschap een programma opstellen. Dan wordt ook een plan uitgewerkt om de toekomstige Europese vakbond aan fi nanciële middelen te helpen. Over drie jaar zullen de christelijke vakbonden in Europa de vorderingen bespreken. NEW YORK Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft vrijdag verklaard, dat de lidsta ten van de VN misschien nog tien jaar hebben om de problemen op te lossen die het voortbestaan van de mensheid bedreigen. Het waren de meest sombe re woorden die Thant ooit aan de we reldsituatie heeft gewijd in de zeven jaar dat hij secretaris-generaal van de Verenigde Naties is. Thant verklaarde: „Ik wil overdra- matisch klinken, maar ik kan uit de gegevens waarover ik als secretaris generaal beschik slechts concluderen, dat de leden van de VN slechts mis schien nog tien jaar hebben waarin zij hun oude twisten kunnen bijleggen en tot wereldwijde samenwerking komen teneinde de bewapeningswedloop te be perken, het milieu waarin wij leven te verbeteren, de bevolkingsexplosie te be dwingen en het vereiste tempo te geven aan de pogingen tot ontwikkeling in heel de wereld. „Als die wereldwijde samenwerking niet tot stand gebracht wordt binnen de komende tien jaar, dan vrees ik dat de problemen die ik heb genoemd zulke verbijsterende afmetingen zullen heb ben aangenomen, dat wij ze niet meer aan zullen kunnen". Thant vervolgde: „Wij verspillen onze rijkdommen aan oorlog en de steeds gevaarlijker wordende bewapenings wedloop terwijl wij de bedreigingen van onze beschaving negeren die toch aller eerst onze aandacht zouden moeten hebben". „Het wordt zeker tijd dat wij het be grip solidariteit zodanig uitbreiden dat het heel de mensheid omvat", aldus Thant. Oe Thant heeft ook zijn ongerust heid uitgesproken over incidenten, die zich in West-Irian hebben voorgedaan en over de mogelijke invloed daarvan op het referendum, dat in augustus in dat gebied gehouden wordt. Oe Thant heeft de vertegenwoordiger van Indonesië bij de VN en de VN- vertegenwoordiger in West-Irian ver zocht, inlichtingen over genoemde in cidenten in te winnen. De actie heeft ook in Apeldoorn weerklank gevonden. De beide televisieomroepsters Mary Schuurman en Marian Bierenbrood spot hebben hun tocht met de emmer gemaakt, vergezeld van de drumband van de Koninklijke Marechaussee. Het begon met een ontvangst van de da mes op het gemeentehuis, waarna zij per heftruck vervoerd" naar de win kelpromenade, waar zij geassisteerd door een tiental ander coliectantesde emmers begonnen te vullen. En met succes. Omringd door tienduizenden bloe men uit de Keukenhof heeft een steeds glimlachende Mies Bouwman gister avond in theater Carré in Amsterdam een urenlange televisieuitzending ge presenteerd, waar emmers vol met geld uit het gehele land werden bin- kind. Tweehonderd bekende Nederlan ders hebben in een 90-tal gemeenten met hun emmertjes gerammeld, die in sommige gevallen met duizenden gul dens werden gevuld. Mies zelf gaf het goede voorbeeld en startte gistermorgen vroeg in de trein van Amsterdam naar Leiden. Vandaar ging zij naar het vliegveld Valken burg en met emmer en al vloog zij per helikopter naar de Waddeneilanden. Behalve de emmers kwamen gedu rende de uitzending vele andere giften binnen. Onder andere van koningin Ju liana en de moeder van wijlen mon seigneur Bekkers. Een speciale repor tage werd verzorgd vanuit St. Oeden- rode, de geboorteplaats en laatste rust plaats van de bisschop, die vandaag drie jaar geleden overleed. De opbrengst van de actie zal wor den besteed aan 'de bouw van dagver blijven en vakantiehuizen voor gehan dicapte kinderen. Ongeveer 10.000 banken en girokan toren hielden gisteravond hun deuren geopend voor de gevers. Telefonische aanmeldingen werden in de RAI in Amsterdam genoteerd door 131 telefo nisten. Maar niet alleen in Nederland, ook in het buitenland hebben mensen hun portemonnee geopend voor de stich ting. Rudy Carrell collecteerde in New York en kon Mies Bouwman gister avond een bedrag van 1500 Amerikaan se dollars overhandigen. Het Belgi sche zangeresje Tonia kwam persoon lijk een bedrag overhandigen namens de BRT. Een blijde Mies kondigde om streeks kwart voor elf aan dat het eer ste miljoen was gepasseerd. De andere miljoenen volgden snel: het tweede miljoen een uurtje later en om kwart voor één was er al meer dan de verwachte vier en een half miljoen binnen. Behalve geld werden ook in natura geschonken. De goederen zullen ten bate van de stichting worden ver kocht. Er waren de meest vreemde aanbiedingen bij, waaronder een witte muis en een haarlok van de „Zangeres zonder naam". De stroom van gevers was in Carré zo groot, dat het tv-pro- gramma is uitgelopen tot over twee. AMSTERDAM De Duitse mark zal niet worden opgewaardeerd. De woord voerder van de Westduitse regering Conrad Ahlers, heeft dit bekendgemaakt na een kabinetsberaad van vier uur en na een dag van chaotische toestanden op de valutamarkten van de wereld. De Westduitse regering zal de mogelijkheid van steunmaatregelen overwegen. In de afgelopen dagen hebben speculanten en bedrijfsleven voor miljarden mar ken gekocht in de hoop op snelle koerswinst. In New York zakte gisteravond na het bekend worden van het Duitse besluit, de mark in koers. DJAKARTA De Indonesische au toriteiten hebben in het centrale berg land van West-Irian missionarissen ge vangen gezet uit Nederland, Australië en andere westelijke landen. Enkele tientallen van hen werken in het centrale bergland. Uit Nederland zijn onder meer twaalf paters van de Franciscaner orde in Woerden, een Franciscaan uit Waghete en vier zus ters van de Kleine Zusters van de H. Jozef uit Heerlen in West-Irian. Noch in Woerden, noch in Heerlen had men gisteravond nader bericht. URK De vijfde en laatste opva rende van de Urker kotter UK-204 is gevonden. Het is de 22-jarige T. Vink. Zijn lichaam werd gevonden langs de dijk van de Noordoostpolder. De UK- 204 verging vier weken geleden in slecht weer op het IJsselmeer. Achteneenhalve gulden werd giste ren aan de Coöperatieve Venlose veiling in Grubbenvorst betaald voor een kilo peultjes. Het waren dan ook de eerste peulen van het seizoen. DEN HAAG Leden van de Papoea jongerenorganisatie Kobe Oser en sym pathisanten hebben gistermiddag een demonstratieve optocht door Den Haag gehouden en petities aangeboden bij de Tweede Kamer en bij de ambassades van de Verenigde Staten en Indonesië. De tocht vormde het sluitstuk van een „Vrijheidsmars West-Papoea". Het Tweede-Kamerlid mr. dr. N. G. Geelkerken (ARP) heeft minister Luns gevraagd wat hij heeft gedaan om zijn toezegging, alle aspecten van de toe komst der Papoea's voortdurend met de Indonesische regering te bespreken, na te komen. Als dit overleg tot concrete resulta ten heeft geleid, welke zijn dan deze resultaten en zijn de Papoea's ervan in TYe kraanvogels van gisteren be leggen elk voorjaar een reële samenkomst bij de golvende akkers van Bjurum (Zw.), waar veel aard appels in de grond achterblijven, die de dieren aantrekken en waar ze hun wonderlijke lentedans ver tonen. Nergens anders ter wereld kunt ge zulke tafrelen aanschou wen en het is geen wonder, dat kranten, radio en t.v. de mensen van uur tot uur op de hoogte hou den; zijn de vogels laat (begin mei) dan duurt het oponthoud n.l. heel kort. Voortdurend is het een ko- men-en-gaan van de pleisterplaats met een boeiend begroetingscere monieel bij de komst van nieuwe lingen. Fotograaf Verdonk kwam films en negatieven tekort, om dit alles vast te leggen uit zijn schuil hut. Soms had hij wel 3500 van deze indrukwekkende langpoten vóór de lens; het tumult en getrompetter beschrijft hij als oorverdovend, ja soms riepen er wel vijftig vogels tegelijk, want sterk sociaal-levende schepsels kennen een uitgebreid herkennings- en begroetingsspel, dat zich voorts manifesteert in een parademars, die in slow-motion tempo uitgevoerd wordt en waarbij men ,,hij" noch ,,zij" kan onder scheiden. Het staat er op zulke dagen zwart van de auto's; om 9 uur 's ochtends stonden er al pl.m. twintigduizend mensen te kijken (het record van een kranenzondag staat op 35.000 man!). De vogels zijn weinig schuw en vallen tot op 75 a 100 m te naderen. Bij onze korhoenders zouden wij zulke spektakels niet moeten uithalen, noch bij de herte- bronst of op de bolderplaats der kemphanen. Och, het is alles ver houdingsgewijs en die kranen kun nen we beschouwen als een piek in het natuurgebeuren. Niettemin zou ik er een lief ding voor hebben over gehad, als ik bij Verdonk in de schuilhut had gezeten. 10 mei 1969 A. B. WIGMAN Vele Amsterdamse artiesten begon nen gisterochtend hun emmertjesactie voor de Mgr. Bekkers stichting op de Dam. Op de foto: Johnny Jordaan, Tante Leen en Heintje Davids met vooraanstaande figuren van circus Boltini.

De Vallei | 1969 | | pagina 1