Veenendaals dagblad Vluchtkapitaal moet uit Duitsland terug Buiten Mammoettanker liep feilloos van stapel DE GAULLE ZEGT DE POLITIEK VAARWEL Volksstemming in W.- Irian van 10 juli-5 aug. Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Centrale banken spraken in Bazel De Gaulle heeft genoeg van Elysée en Colombay PvdA-uitspraak over KV P geldt ook voor ARP en CHU Hakenkruizen op school gekalkt Egypte wil ook Oost-Duitsland erkennen Veerbootramp in India Vliegtuig met proefinstallaties neergestort Chinees voorstel aan Rusland Belgisch scheepje gezonken Twee meisjes dood na aanrijding Elf doden door leeuwen Kamerfracties krijgen meer Aftellen van Apollo-10 zal heden beginnen Spaanse politi' tegen Carlisten DRS. DEN UYL Vliegende ankers SNELLER DENEMARKEN Koud kunstje TIJDENS BEDEVAART VAKANTIE IN HOTEL ALLEEN IN IERLAND Enige gast ARTILLERIEDLEL AAN SUEZ-KANAAL GESPREK IN LEIDEN TUSSEN ALLE GELEDINGEN VAN UNIVERSITEIT IRAK WIJST PERZEN UIT Zomerweer Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adrn.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 0,97 p. w.. 4,15 p. m.t 12.35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. j Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 12 MEI 1969 - 43e JAARGANG no. 110 UTRECHT „De verantwoordelijk heid voor alle narigheid die het kabi net-De Jong heeft veroorzaakt, geldt voor alle partijen die dit kabinet in stand houden. Zolang zij elkaar vast houden is de uitspraak van het niet-re- geren met de KVP ook voor de ARP en de CHU bedoeld". De leider van de Tweede-Kamer fractie van de PvdA, drs. J. M. den Uyl, zei dat zaterdag in Utrecht op «en vergadering van de partijraad. Hij zag geen reden om dit kabinet één dag langer te laten zitten. „Ik ben ervan overtuigd dat het verdwijnen ervan een voorwaarde is voor het op gang komen van de zo noodzakelijke struc tuurveranderingen". Drs. Den Uyl deed een beroep op partijgenoten en anderen om het eens te worden over een minimumprogram dat een alternatief kan zijn voor het achter de tijd aanhinken van het be leid van vandaag. HEEMSTEDE Op de Bronstee- school voor mavo in Heemstede zijn dit weekeinde hakenkruisen gekalkt. In leuzen worden de burgemeester van Heemstede en het schoolhoofd Voor nazi's uitgemaakt. Het schoolhoofd, de heer J. G. Gor dijn had de leerlingen als straf op zater dag op school laten komen, omdat zij op Bevrijdingsdag en bloc waren weg gebleven. UF'anneer er onverwachts iets pre- cies samenviel met een voor val, waarop geen mens gerekend had, placht mijn moeder vol ver bazing te constateren ,,'t Is, of het spul er mee spreekt!" We begrepen dat als kinderen best en ook nu nog wel al is mij de herleiding der zegswijze nooit duidelijk ge worden. Gisteren hoorde ïk er een naklank van, toen een groot natuur liefhebber uit de Gelderse Vallei, jagersman, visser en rondzwalker mij kwam opzoeken, met zijn bui- tenverhalen verkwikte en zei, dat hij daags tevoren (Koninginnedag de eerste gierzwaluw had ge zien. En kijk hij had nauwelijks het ziekenhuis verlaten, of ik zag een half dozijn dezer snelle krijters langs de hemel schieten, als zwarte ankers snijdend het blauw en het lichte hamerslag: ,,of het spul er mee sprak Vermoedelijk zijn dezelfde iag de gierzwaluwen, of althans een aanzienlijk gezel schap ervan uit de verre tropen van Afrika wel tot de Kaap toe teruggekeerd naar hun vader land. Wanneer het weer warm en aangenaam blijft, ontwikkelt zich spoedig de insektenwereld, waar van deze vogels uitsluitend leven. Op regenachtige dagen kunnen ze overigens wel een dag of vier bui ten voedsel. Ge kent die gier- of torenzwaluwen aan de sikkelwie- ken, scherp en snel-bewogen, als ook aan het schrille, nimmer op houdende ,,grie grie". Nestelen doen ze aan torens en hoge gebou wen, maar nooit komen ze op de grond. Met de gewone" zwaluwen hebben ze niets te maken. 12 mei 1969 A. B. WIGMAN BAZEL De presidenten van de centrale banken hebben zondag op hun conferentie in Bazel besloten, snel maatregelen te nemen tegen het „vlucht kapitaal'' dat West-Duitsland tijdens de jongste monetaire crisis is binnenge komen. De bedoeling is het speculatieve geld zo spoedig mogelijk te laten terugvloeien naar de landen van herkomst. Dit is medegedeeld in een communiqué dat is verstrekt na afloop van de con ferentie van de presidenten van de centrale banken van West-Europa, de Ver enigde Staten, Canada en Japan. Verder is medegedeeld, dat de pre sident van de Westduitse centrale bank, professor Karl Blessing, de vertegen woordigers van de andere centrale banken een boodschap van Bondskan selier Kiesinger heeft overgebracht, waarin de Westduitse regering catego risch verklaart, dat niet zal worden ge tornd aan het besluit de huidige pari teit van de Mark te handhaven. Tege lijkertijd heeft de Bondsregering de centrale banken laten weten, dat het besluit zal worden begeleid door mone- tair-politieke maatregelen. Uit de delegatie werd vernomen, dat Blessing de vergadering een heel ar senaal van mogelijke maatregelen van Duitse kant heeft voorgelegd, waarover de regering Bonn woensdag a.s. een be slissing zal nemen. Tot de maatregelen behoren invoering van een „negatieve rente" op buitenlandse tegoeden bij Duitse banken en verhoging van de minimum reserve van de Duitse ban ken tot boven de honderd procent van de buitenlandse tegoeden bij de banken. Uit het communiqué blijkt verder, dat in de naaste toekomst overleg zal worden gepleegd over maatregelen die al op een vroeger tijdstip de strijd te gen de toevloed van speculatief geld kunnen aanbinden. De presidenten van de centrale banken zullen constant met elkaar in contact blijven en zich bera den over nieuwe maatregelen zo die nodig mochten blijken. Het lid van de directie van de Deut sche Bundesbank Ottmar Emminger verklaarde na afloop van de onderhan delingen in Bazel, dat zij niet moeilijk waren geweest. Dat de besprekingen lang hebben geduurd kwam volgens hem doordat een groot aantal aspec ten moest worden behandeld. In het bijzonder multilaterale vraagstukken. Woordelijk verklaarde Emminger dat hij met het resultaat van de onder handelingen „zeer tevreden" was. Volgens goed ingelichte deskundigen in Bonn overweegt de regering ook een verhoging van de exportbelasting van vier tot zes procent en een over eenkomstige verlaging van de import belasting. Dit zou evenals in novem ber, toen de exportbelasting werd inge steld een verkapte revaluatie betekenen. In ruil voor marken is de laatste twee weken buitenlands kapitaal ter waarde van bijna vijf miljard dollar naar West-Duitsland gestroomd. Als ge volg hiervan heeft bijvoorbeeld Dene marken de officiële rente (disconto) moeten verhogen. De Deense regering heeft drastische bezuinigingen aangekondigd om de deviezenreserves weer op peil te bren gen. CAIRO Do mogelijkheid, dat Egypte het voorbeeld van Irak zal voU gen en Oost-Duitsland volledige diplo matieke erkenning zal verlenen, wordt thans een realiteit geacht door een be richt dat de Oostduitse vice-premier aanstaande donderdag voor een bezoek van veertien dagen in Cairo zal aan komen. Het gezaghebbende dagblad Al Goemhoerriya schrijft, dat het ver zoek wordt gebracht op uitnodiging van de Egyptische minister van Justi tie Mohammed Aboe Noesseir. De Oostduitse vice-premier, volgens het blad een zekere dr. Machn, be heert tevens de portefeuille van Justi tie. CALCUTTA (India) Gevreesd wordt, dat meer dan 50 mannen, vrou wen en kinderen zijn verdronken toen een overladen boot midstrooms in de Gandokrivier bij Motihari in de staat Bihar (India) kapseisde. Volgens officiële berichten, die zon dag te Calcutta zijn ontvangen is het ongeluk zaterdag gebeurd, toen meer dan 200 personen met de veerpont over de rivier naar huis terugkeerden. Officiële verliescijfers zijn nog niet gepubliceerd. DEN HAAG Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag in de Van Merlenstraat in Den Haag 300 dozen gestolen met een inhoud van di verse soorten verpakt consumptieijs. Van de dieven ontbreekt elk spoor. Het voor hen blijkbaar koude kunstje om er ongezien met drie kubieke me ter ijs vandoor te gaan betekent voor de betrokken ijsfirma een schade van 4000 gulden. O c* LOS ANGELES Een verbouwde bommenwerper uit de tweede wereld oorlog, die geheime elektronische appa ratuur van het Amerikaanse leger be proefde, is zaterdagavond kort na het opstijgen van het internationale vlieg veld van Los Angeles in de stad neer gestort. Een vleugel van het toestel rukte het dak van een gebouw af. Het vliegtuig kwam terecht op een tweede gebouw, dat in brand raakte en verwoest werd. De vier bemanningsleden kwamen om het leven evenals twee mensen wier lij ken in het puin werden gevonden. Een vrouw wordt vermist. De piloot slaagde er nog in, een park waar honderden kinderen speelden te ontwijken. Hij probeerde tussen de twee gebouwen te landen. Het ongeluk is te wijten aan motor storing. De bommenwerper, een B-26, was verbouwd tot een vliegend elektronisch laboratorium voor het beproeven van nieuwe zeer geheime transmissie-appa- ratuur waardoor vliegtuigen en schepen in contact kunnen blijven met installa ties te land. TOKIO Communistisch China heeft heden de Sovjet-Unie voorgesteld, in het midden van de komende maand een bijeenkomst te beleggen van de gemengde commissie inzake de grens riviervaart. Dit heeft Radio-Peking be kendgemaakt. Volgens dit bericht, is het aan de Russen te wijten geweest, dat deze commissie vorig jaar niet haar vaste bijeenkomst heeft gehouden. De com missie zou nu op 15 juni in de Oost- siberische stad Chabarofsk moeten bijeenkomen. DEN HAAG Het Belgische vissers schip „Deo Gratias" (Z 428) is vanmor gen nabij het lichtschip Noordhinder vergaan. Een Noors en een Duits schip hebben reddingboten uitgezet om over levenden op te pikken. Het Noorse schip heeft één opvaren de gevonden, drie anderen worden nog vermist. De eerste meldingen kwamen vanmorgen van de Duitse „Helma" die het Belgische scheepje zag zinken. SCHUILINGSOORD In de nacht van zondag op maandag is in Schui- lingsoord, gemeente Zuidlaren, de 22- jarige G. N. M. Menninga uit Zuidla ren met zijn personenauto tegen een boom gereden. De bestuurder was op slag dood. ROTTERDAM Met opvallend ge mak is zaterdag b(j de werf van Ver- olme op Rozenburg de mammoettanker Esso Cambria van stapel gelopen. Drie ministers, acht ambassadeurs en een legertje burgemeesters volg den de tewaterlating van de gigant. Met haar draagvermogen van 225.000 ton betekent de Esso Cambria een nieuw record voor de Nederlandse scheepsbouw. Voor Esso is nu in een maand tijd 750.000 ton aan scheepsruimte te water gelaten in Europa. Op een Duitse en een Britse werf liepen zusterschepen van de Esso Cambria van stapel. „Van nu af aan zal de internationa le scheepsbouwindustrie weer reke ning met ons moeten houden", zei de heer C. Verolme. Hij stelde het ver trouwen van de Esso in zijn bedrijf ten voorbeeld aan de Nederlandse OSS Twee twaalfjarige meisjes uit Oss zijn gistermorgen om half vijf om gekomen toen zij te voet deelnamen aan een bedevaarttocht naar Den Bosch. Het ongeluk gebeurde in Heesch bij een onoverzichtelijke bocht in de Rijks weg. Van de meisjes liep er een op de rijweg, de ander liep vlak naast haar, net buiten het fietspad waar de overige deelneerhsters liepen. De twee kinderen, Annemarie Vos en Francien Vermulst, werden door een personenauto gegrepen en waren op slag dood. De chauffeur draaide de wa gen onmiddellijk en waarschuwde de politie in Heesch. Het is in Brabant gebruikelijk op ie dere zondag in mei een bedevaart van Oss naar Den Bosch te houden. Een grote wolk van smeulend vet liet de reuzentanker Esso Cambria op de helling achter toen hij als super zwaargewicht zaterdagochtend bij Ve rolme op Rozenburg statig te water ging. Duizenden mensen op de werf, aan de overzijde van de rivier en in tientallen boten waren naar deze ge beurtenis komen kijken. banken. „Deze maatschappij heeft ons een order toevertrouwd van tweehon derd miljoen gulden". SNEEM, (Ierland) Generaal Charles de Gaulle heeft zich volledig terugge trokken uit de Franse politiek en geniet van de palmbomen en de andere genoe gens van een der mooiste streken van Ierland. De Gaulle verblyft in een eenvoudig hotel met een grote tuin die uitziet op de woeste kust. Het hotel wordt onopvallend bewaakt door een vijftigtal agenten. De komst van De Gaulle zaterdag naar Ierland was volkomen onverwacht. De voormalige president en zijn vrouw zullen een maand in Ierland blijven. Zij hebben hun intrek genomen in een hotel in het toeristenplaatsje Parknasilla. In regeringskringen werd gezegd, dat generaal De Gaulle niet betrokken wil worden in de komende verkiezingscam pagne. De eerste verkiezingsronde zal op l juni zijn. De Gaulle en zijn vrouw zijn zater dag met een helikopter in Colombey-les deux-Eglises opgehaald en naar een ge heim gehouden militair vliegveld ge bracht. Een Caravelle van de lucht macht bracht het echtpaar, een adju dant en een lijfwacht naar Ierland, waar ook al niemand in het geheim was ge kend. De Gaulle heeft daar het hotel met twaalf kamers helemaal afgehuurd. De enige gast die er was, moest op stel en sprong vertrekken. Vanwege de grote lengte van de ge neraal was er een buitengewoon lang bed besteld bij een fabriek in Dublin. Mocht hij op 1 juni nog in Ierland zijn, dan zal hij zelfs niet zijn stem kunnen uitbrengen. De Franse kieswet kent voor met vakantie in het buiten land vertoevende Fransen slechts één mogelijkheid om te stemmen. Dat is als zij op doktersvoorschrift moeten kuren op een voorgeschreven plaats. Het besluit om met vakantie te gaan heeft De Gaulle pas enkele dagen ge leden genomen. Hij had er meer dan genoeg van, in Colombey belegerd te worden door toeristen en journalisten die hem wilden ziep en fotograferen. Ook wilde hij demonstreren dat hij geen enkele invloed wenste uit te oefe nen op de gang van zaken bij de ver kiezingen en dat hij geen enkele kan didaat wenst te steunen. CAIRO De Israëlische en Egypti sche troepen hebben vandaag langs het Suez-Kanaal opnieuw een artillerieduel geleverd. Volgens een Egyptische woordvoerder troffen de Israëli's Port Said, waarbij een persoon om het leven kwam en ne gen gewond werden. DJAKARTA De Indonesische rege ring zal de „daad van vrije keuze" in West-Irian van 10 juli tot 5 augustus laten uitvoeren. Dit heeft een regerings woordvoerder zondag in Djakarta be kendgemaakt. In een regeringsverklaring werd ge zegd, dat de volksraadpleging over de toekomst van het gebied zou doorgaan, ondanks de jongste moeilijkheden in het centrale bergland waar papoea's tegen het Indonesische bewind in ver zet kwamen. Minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik verklaarde zaterdag na 'n kabinetsvergadering, dat de toestand in West-Irian nu normaal is. Hij leverde commentaar op berichten dat de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, had gewezen op de noodzaak van ver betering van de situatie in West-Irian alvorens de daad van vrije keuze zou kunnen worden uitgevoerd. Een woordvoerder van het Indonesi sche leger sprak berichten tegen, dat de opstandelingen in West-Irian naar het oerwoud zijn gevlucht, om van daaruit een guerrilla tegen Indonesië te voeren. In militaire kringen is meegedeeld, dat de Indonesische commandant in West-Irian, brigade-generaal Edhie, zijn hoofdkwartier van Djajapoera, de hoofdstad, naar Biak heeft verplaatst in verband met de strategische ligging van het eiland. Marcus Kaisiepo, leider van de be weging „Vrij Papoea" heeft vorige week secretaris-generaal Oe Thant te legrafisch om VN-troepen gevraagd, om de bevolking van West-Irian te be schermen tegen de Indonesische strijd krachten. Dit heeft een woordvoerder van de Papoealeider, die door bevol kingsgroepen tot president van het ge bied zou zijn uitgeroepen, in New York gezegd. In V.N. kringen voelt men niet veel voor dit plan dat de toestem ming van de Veiligheidsraad behoeft. West-Irian blijft nog gesloten voor journalisten en diplomaten. De vertegenwoordiger van VN-secre- taris-generaal Oe Thant voor Westiria- nese aangelegenheden, Ortiz Sanz, is vandaag uit Djakarta naar West-Irian vertrokken. Hij zei te willen nagaan in hoeverre de opstandige beweging van de laatste tijd van invloed zal zijn op de ..daad van vrije keuze", die binnen kort in West-Irian zal worden verricht. LEIDEN Vanmorgen praten de se naat van de Leidse universiteit en alle overige geledingen van de universiteit over wat begrippen als inspraak, ver antwoordelijkheid en medezeggenschap nu precies inhouden. Deze vergadering is een uitvloeisel van de discussies die worden gehouden in het Academisch Gebouw, dat door de studenten is „bezet" als permanent discussiecentrum. Zij willen met name van de senaat horen of het universi teitsbestuur bereid is het medebeslis singsrecht van alle geledingen als uit gangspunt te erkennen. Vanavond praten de studenten over hetgeen zij 's middags te horen hebben gekregen. Studenten aan de Nijmeegse univer siteit hebben de president-curator ir. J. ridder Van de Schueren in een brief gevraagd om ten principe-uitspraak van het curatorium over openbaarheid van beleidsvoering en medebeslissings recht. De studenten, die de aula nog steeds als discussieplaats gebruiken, vra gen verder geen curatoren te benoemen voordat iedereen in de universiteits gemeenschap zich heeft kunnen uitspre ken over de bestaansgrond, taak en po sitie van het curatorium. DAR ES SALAAM Elf personen zijn door leeuwen gedood in het dis trict Tunduru in Zuid-Tanzania, aldus hebben de plaatselijke autoriteiten aan Dar-Es-Salaam gemeld. De leeuwen zijn onverwacht in Tun duru opgedoken,, waar zij vee en elf mensen doodden. Negen van de elf waren vrouwen. Zeventien leeuwen zijn inmiddels ge dood maar in vele delen van het dis trict zijn zij nog gevaarlijk actief. TEHERAN De stroom van Perzi sche vluchtelingen uit Irak naar Per- zië houdt aan. Gisteren alleen al arri veerden uit Irak 3000 uitgewezenen aan de Perzische grenspost Chosravi, zo meldt de Perzische pers vanoch tend. Hele gezinnen, o.w. ouden van da gen, vrouwen en kinderen, werden op brute wijze gedwongen hun haardste den te verlaten en per vrachtauto naar de grens gereden, aldus de Per zische pers. DEN HAAG Het kabinet heeft in beginsel besloten de rijkssteun in de kosten van de medewerkers van de Tweede-Kamerfracties e« hun staf te verhogen. Het kabinet is geen voorstander van rechtstreekse subsidiëring van de poli tieke partijen. Het berraadt zich wel op een verzoek de wetenschappelijke instellingen van de politieke partijen een subsidie te geven. Minister Beernink (binnenlandse za ken) besprak met de fractie- en partij voorzitters de mogelijkheid om de rijks bijdragen in de tv-uitzendingen van de politieke partijen te verhogen. Voor dit jaar was op de begroting 700.000 uitge trokken als ..tegemoetkoming in de personeelskosten van de Tweede-Ka merfracties", Generaal De Gaulle is met zijn echtgenote zaterdag op het vlieg veld van Cork aangekomen voor een privébezoek aan het graafschap Kerry in Zuidwest-lerland. Op de foto drukt premier Lynch de hand van de vroe gere Franse president. Op de rug ge zien mevr. De Gaulle~ KAAP KENNEDY Het aftellen van de Apollo-10 begint heden te mid dernacht. Als alles goed gaat, zullen aanstaande zondag drie astronauten gelanceerd worden voor een reis om de maan. De Apollo-10 zal de maan tot op on geveer 17 km naderen. Dit zal de weg effenen voor de Apollo-ll om in juli te proberen een landing op de maan te maken. De Apollo A 10 zal bemand worden door veteranen: de kolonel van de luchtmacht Thomas P. Stafford en de marine-commandanten John W. Young en Eugene A. Ceman. Stafford en Young hebben elk al twee ruimterei zen gemaakt en Cernan een. Het aftellen zal 93 uur duren, maar uitgesmeerd worden over 5 Vi dag. In mei zijn er maar vijf dagen dat de maan in een gunstige stand staat om bezoekers van de aarde te ontvan gen. Als de Apollo-10 in die tijd niet ge lanceerd kan worden, zal de lancering uitgesteld moeten worden naar de vol gende gunstige periode, half juni. Daardoor zou de beraamde lancering van de Apollo 11 op 16 juli verschoven moeten worden naar augustus. Na drie dagen in de ruimte gevlogen te hebben zullen de astronauten zich in 'n baan op 111 km van de maan bren gen en zo goed als dezelfde weg vol gen als de Apollo-8 heeft gedaan tij dens de reis om de maan in december van het afgelopen jaar. Halverwege hun verblijf van 2Ht dag in een baan om de maan zullen Staf ford en Ernan overstappen in het maanmodule (LEM) dat bestemd is om mensen op de maan te brengen. Zij zullen het moduul los maken van het moederschip en de maan naderen tot op minder dan 16 km van de voor genomen landingsplaats op de maan van de Apollo-ll. Zij zullen foto's ma ken en radaropnamen doorgeven als zij boven het landingsgebied zijn na bij de krater Moltke in de zee van de rust. MADRID De Spaanse politie is het afgelopen weekeinde in actie geko men tegen de carlistènbeweging. In Madrid werden zeven vooraan staande carlisten aangehouden na huis zoeking, maar later vrijgelaten. Het se cretariaat van de verbannen prins Ka- rel-Hugo werd door de politie geslo ten. Het hoofdkwartier van de bewe ging in Madrid werd doorzocht en heeft politiebewaking gekregen, doch het is niet bekend of het ook gesloten is. (Van onze weerkundige medewerker) r|e weerkaart van dit ogenblik geeft hoopvolle vooruitzichten. Een hogedruk van 1025 millibaar boven de Alpen geeft samen met een depressie ten westen van de Britse eilanden een zuidelijke lucht stroming. Hierin loopt de tempera tuur in Gelderland vandaag en morgen tot boven twintig graden op. Een maximum van 24 a 25 gra den lijkt dinsdag bereikbaar. De kans op neerslag 'lijft vooreerst klein. Pas woensdag wordt een regen- oj onweersbui waarschijnlijker, maar ook dan blijft de temperatuur no< boven normaal. In Frankrijk werd het gistermiddac al 25 graden; ten zuiden van Box deaux zelfs 30 a 32 graden C.

De Vallei | 1969 | | pagina 1