„Operatie-lcarus"reportage van een parachute-sprong Wijzigingen in het radioprogramma Vocalistenconcours kende prijzen toe Gelders programma R.O.N.O. CLAARTJE - en TELEVISIEPROGRAMMA'S Franse hulp Smidje Verholen en het geheim van De Uylenborgh Radio-contact FINANCIËLE NOTITIES Dubbele emissie van KI uwer Dividend Norit Stijging omzet bij De Meteoor Alex Adam geen dividend Kahrels thee in De Gruvter PILOOT STORM TEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE MORGEN TELEVISIE T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN HHHMSH UIT DE KERKEN Pagina 2 MAANDAG 12 MEI 1969 38 Tine zou er niets van begrij pen en hem gemakshalve voor niet conservatiever dan een sergeant-ma joor uit de garde van Napoleon. Vera zou zijn ideeën zeker toejuichen, maar ze was te beschouwend, te pas sief om haar tot daden te kunnen be- goed snik verklaren. Marie was nog wegenNella!Met een vrouw als Nella naast zich zou hij tot alles in staat zijn. Al wat kind was, rijk of arm, zou ze in haar hart sluiten. En juist haar hulp moest hij zich ontzeg gen. Een ogenblik later zat hij in zijn kantoor achter het bureau. Het was zonde om de lamp die er al aange stoken was nog langer voor niets te laten branden. Hij plantte het lorg netje op zijn neus, streek in een ge woontegebaar zijn snor glad, greep de pen en boog zijn naar corpulentie neigende figuur over zijn werk. Voor korte tijd had hij Nella uit zijn geest verbannen. Diezelfde middag, terwijl de man nen zaten te vergaderen, spoedde Ma rie zich in een voor haar doen snelle pas naar Sabine's huis in de Krom- mekerkstraat. Het visiteuur was nog niet aangebroken. Daarom haastte ze zich zo. Vóór de „jour" begon wilde ze Sabine spreken. Marie had eerst plichtsgetrouw haar uur in het plant soen volgewandeld. De dokter had haar dat voorgeschreven, omdat ze te dik en daardoor wat kortademig werd. Och, zijzelf vond het eigenlijk onzin. Ze was nu eenmaal fors ge bouwd net als haar moeder, maar ze had gelukkig het ijzersterke gestel van haar vader. Ze verfoeide die dok ter met zijn weegschaal en zijn dieet hartgrondig. En stellig zou ze niet naar hem toe gegaan zijn, als ze niet vermoed had dat ze een baby ver wachtte. Dat was wel even een schrik geweest. Nu Gerrit, de jongste, al weer de schoolgaande leeftijd had be reikt, hadden ze er niet meer op ge rekend. Niet dat een vierde kind niet welkom zou zijn, maar er naar ver langd hadden ze niet. Tegen de druk te en zorg die een baby nu eenmaal meebracht zag ze niet op. Ze had uit stekend personeel. Ook niet tegen de bevalling. De drie andere kinderen waren zo vlot geboren, dat de dokter amper tijd had gehad om zijn hoed en jas aan de kapstok te hangen. Het was alleen een beetje vervelend, dat Koen en Christientje al zo groot wa ren dat ze, naar ze vreesde, het ooievaarsverhaal niet meer zouden accepteren. En wat dan als straks haar figuur haar ging verraden? Ze had de veters van haar korset al een beetje moeten vieren. Niemand had er nog een flauw vermoeden van, hoe het er met haar voor stond. Van de booien was ze niet helemaal zeker, maar de familie wist in elk geval nog van niets. Ze tekende gelukkig niet en ze was de eerste maanden ook niet misselijk zoals de meeste vrouwen. Ze hoopte haar geheim nog een poosje te kunnen bewaren, want het kwam wel heel slecht uit nu het seizoen met bals en diners weer voor de deur stond. En dan was er nog iets wat haar tegen de borst stuitte. Over enkele maanden zou ze naar va der moeten gaan om de wieg te vra gen. Het was nu eenmaal een tradi tie geworden, dat de kinderen De Bock ter Bye hun baby's in de antie ke spijlenwieg deponeerden die al meer dan een eeuw in de familie was. Ze zou haar vader stellig diep beledigen als ze een moderne wieg aanschafte. Claartje had erin gelegen en het laatst Karel-Christiaan. Dat was het wat haar dwars zat, hoewel ze het van zichzelf een absurd idee vond en zich telkens voorhield dat "Karel-Christiaans gebrek niet overer felijk was. Ze had nu eenmaal een af keer van alles wat abnormaal was. Voor haar waren de twee baby's die het laatst in de wieg gelegen hadden verre van normaal. In ieder geval zou ze de wieg van binnen en van buiten grondig ontsmetten en op nieuw bekleden. Ze zou geen stuk ba- bygoed van anderen accepteren en alles zelf maken. Enigszins gerustge steld begon ze, nu ze vlak bij haar doel was, langzamer te lopen. Ze pro beerde in de spiegelruiten die ze pas seerde een glimp van haar figuur op te vangen om te zien of haar hoed wel recht stond en haar fluwelen mantel met randen bont afgezet even voornaam stond als het haar thuis voor de spiegel geleken had. Fluweel maakte haar wel erg zwaar, maar Gerrit hield ervan. Hij vond dat het haar iets koninklijks gaf en dat spe ciaal deze blauwe kleur zo goed stond bij haar blonde haar en roze blos. Ze nam de plooien bijeen, stak de straat over en ging de stoep van Sabine's huis op. Terwijl ze naar de bel reikte schoot haar het doel van haar komst weer te binnen. Het leek haar opeens niet zo'n heel gemakkelijke taak die ze zichzelf had opgelegd. Maar plicht was plicht en moest volbracht wor den. Haar hart bonsde een beetje van het snelle lopen en ook wel van opwinding. Uiterlijk viel daar niet veel van te bespeuren. Sabine's keu rige binnenmeisje, al in zwarte japon met witte schort en kanten mutsje op het hoofd, deed open. „Is mevrouw thuis?" „Ja. Als u vast in de ontvangka mer wilt gaan dan zal ik mevrouw waarschuwen. Wilt u uw mantel uit doen?" „Neen dank je. Ik blijf niet lang. Ik kom niet voor mevrouw's jour.'" „Oh!, zei het meisje lichtelijk inde war en ze haastte zich om voor te gaan en de deur naar de salon wijd open te doen. Daar binnen was alles al voor de ontvangdag in gereedheid. Het haard vuur brandde achter een gazen roos ter. Er stonden bloemen in de vazen, er viel nergens een stofje te beken nen. De theetafel blonk van het ge poetste zilver. En toch leek het Ma rie of er iets ontbrak. Of de kamer killer en minder sfeervol was dan ge woonlijk. De palm achter de canapé en de chevelures op de ijzeren bloe- mentaféls voor de ramen zagen er niet zo fris uit als vroeger. Lang tijd om rond te kijken kreeg ze niet. Het meisje kwam terug om te vragen of mevrouw boven wilde komen. Onder aan de trap zei Marie tegen het meisje: „Blijf maar beneden, ik weet de weg." Ze trof Sabine in de slaapkamer voor haar toilettafel bezig met het friseren van de korte haarlokken die niet in de vlecht konden worden op genomen. De tang rustte op een spi ritusvlam, er naast lag een stuk pa pier om de hitte van de tang te con troleren voor ze het haar er tussen klemde. Sabine keerde het gezicht naar Marie toe en vroeg: „Ben jij zo vroeg of ik zo laat? Ga zitten, ik ben zo klaar. Het is wel niet zoals het hoort dat ik je hier ont vang, maar beneden wachten leek me nog vervelender voor je." „Ik kom expres zo vroeg en ik ga meteen weer weg als er visite komt. Ik moet je iets vertellenIets heel vervelends wat ik net ontdekt heb. Ik vind dat je het toch weten moet." Marie trok een stoel naast de kapta fel, legde haar gehandschoende hand op Sabine's arm en zei fluisterend alsof ze bang was dat de muren oren konden hebben: „Die Franse mamsel van jouis een sloerie! Weet je, wie ik zag daar net in het plantsoen? Mamsel, op een bankje en naast haar zat een ke releen heer als je zo'n individu zo noemen wilt. Ze lachten en koeter waalden samen en zagen niets. Een heel eind verder waren de kinderen aan het spelen." machine b dusseljee Marie zweeg even om het effect van haar nieuwsbom af te wachten. Sabine scheen er niet eens erg van te schrikken. Ze bleef manoeuvreren met de tang en het papier en pas toen ze de haarlok stevig er tussen geklemd hield, zei ze: „Ik had daar al wel een vermoeden van. Het is geen onfatsoenlijk meis je, maar ze heeft heimwee. Daarom papt ze met iedereen aan die haar taal machtig is." „Dan toch zeker alleen met heren, niet?" wierp Marie vinnig tegen. „Ik heb haar al opgezegd. Met we derzijds goedvinden gaat ze direct na Nieuwjaar naar huis terug. Ze is te jong om leiding te geven aan kinde ren." (Wordt vervolgd) wmmm 4116. Het toeval kan soms een beslissende rol in ons leven spelen en Drago zou weldra het ogenblik verwen sen, waarop hij zich het Naugish-schip liet demonstreren. Want uitgerekend op dat tijdstip passeerde er een Vo- rak-patrouillevliegtuig. Het kon niet anders of de enor me cylinder, die bovendien nog het zonlicht fel weer kaatste, moest de wachter in het oog springen. Onmid dellijk schoot de jager omhoog om een nader onderzoek in te stellen. Het zou een fatale manoeuvre blijken te zijn voor de twee bemanningsleden.... Voraks laten over 60 Zodra zij weer op de oever stonden en afgestegen waren, zagen zij dat de poten der paarden deerlijk ge havend waren. De lappen vel hingen er letterlijk bij en het was duidelijk dat de dieren zich ergens aan bezeerd moesten hebben. Zoiets gebeurt per slot niet vanzelf. „Hé! Pas op! Onze carbonaadjes zijn in het water ge vallen" riep Sir Patrick die op het dode waterzwijn tje doelde, dat door de schokken van het steigeren los geraakt en in het water gegleden was. „Ga jij je gang maar! Ik zal dat varkentje wel even wassen!" Hij maakte het touw van het zadel los, waarvan het andere eind om de kop van het zwijntje bevestigd zat, zette Met ingang van 12 mei, de dag waar op het zomerschema in de radio werd ingevoerd zullen enkele wijzigingen op treden in het NRU-rpogramma: Onder de titel ,,'t Was in hetzelf de jaar" zal wekelijks in de pauze van het zondagmiddagconcert een pro gramma worden uitgezonden, geba seerd op artikelen uit kranten en tijd- schroften vanaf ca. 1900. Een vast onderdeel zal zijn een ge sprek met de man of vrouw die toen in het nieuws was of zijn/haar visie op de gebeurtenis van toen. Produktie: Bert van der Zouw. De rubriek „Radiorama" zal in de zomermaanden in plaats van op zondagmiddag weer te beluisteren zijn op zijn „oude" tijd: de late maandag avond (22.55-23.25 uur, eenmaal per 14 dagen). Deze rubriek „Radiorama" zal in de komende aandacht besteden aan de volgende onderwerpen: het variété, de politieke witz, het café-chantant, de beiaardiers, de kermisgasten en de ge luidsjagers. De eerstvolgende uitzen ding, op maandag 19 mei. gaat over de „Kermis- en de gasten"; opnamen: Hans Gobes. Onder de titel „Storing" wordt een nieuwe rubriek ingevoerd (te horen op woensdag, 22.10-22.00 uur, Hilversum I) voor de niet-professionele liefheb bers van electronica, zoals leden van DX-clubs, geluidsjagers, zendamateurs, gebruikers van bandrecorders, stereo tuners e.d. Samenstelling: Jan van Riemsdijk. De toeristische rubriek „Toerismo" zal in plaats van tweewekelijks op vrij dag nu elke week te horen zijn op din- derdag (17.30-17.45 uur). Een vast ele ment in dit programma is een informa tierubriek van de ANWB over de we gen en het verkeer in Europa en over bijzondere evenementen in het eigen land en de buurlanden. Ook zal elke week een camping in Nederland wor den belicht. Eerste uitzending van „Toe- rismo": donderdag 15 mei. Produktie Ben Dingerdus; samenstelling en regie Chiel de Kruijf. DEN BOSCH In de Stadsschouw burg te Den Bosch heeft zaterdagmid dag de finale plaats gehad van het con cours voor Nederlandse vocalisten dat is georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging in samenwerking met de stichting 's- Hertogenbosch muziekstad. De voor ronden van dit concours hebben in de af gelopen weken plaats gehad in de con servatoria te Amsterdam, Rotterdam, Tilburg en Maastricht. De jury bij de finale bestond uit Johan van den Boo- gert, voorzitter en voorts Herman Schey, To van der Sluys, Marylin Ty ler, Frans van de Ven en Frans Vroons. De jury heeft de prijzen als volgt toegekend: eerste prijs (duizend gulden) Joan Bröcheler bariton, Vaals, tweede prijs (500 gulden) Robert Holl bass, Heenvliet. Eervolle vermelding en beurs voor het volgen van de interna- tionale vocal irtencürsus in Vught: Jac queline Jacobs, mezzosopraan, Hoens- broek. Eervolle vermelding met aan moedigingsprijs van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst: Willy Peeters, sopraan, Tilburg. Deze laat ste prijs werd namens genoemde maat schappij uitgereikt door de algemeen secretaris Wouter Paap. De overige prijzen werden uitgereikt door de bur gemeester van Den Bosch, mr. G. van de Ven. t algemeen weinig van hun gevoelens blijken, zelfs wanneer zij met z'n tweeën zijn, maar nu kon de pi loot zijn verbazing niet verbergen. „Maar... hoe is dat mogelijk? Dat moet één van die vijandelijke ruimte vaartuigen zijn van onbekende herkomst, waarvan er 'n paar ontsnapt zijn bij de Grote Heelalslag van en kele jaren geleden...." De ander knikte en tastte naar enkele knoppen vóór zich. „Ik zal het onmiddellijk rap porteren aan de Thorim-basis" riep hij uit. zich schrap tegen een steen en trok. „Pats!" met een koddige buiteling, alsof het touw plotseling brak, tui melde de adellijke jager achterover, zodat Tekko moest lachen of hij wilde of niet. Als onze vriend echter gewe ten had wat de oorzaak van dit alles was, zou hem het lachen zeker wel vergaan zijn. Het touw was namelijk in het geheel niet gebroken, maar het zwijntje had plot seling helemaal geen gewicht meer, omdat het deel dat in het water gelegen had in een oogwenk tijd tot op het bot was kaal gevreten. Behalve de kop zat er geen draadje vlees meer aan. HILVERSUM I 18.00 Stereo: Meisjeskoor met instru mentaal sextet. 18.19 Uitzending van de Katholieke Volkspartij. Kaarten op tafel, een uitzending over politieke zaken die de aandacht verdienen. 18.30 Nws en weerpraatje. 18.41 Act. 19.00 Literama: radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 19.15 Muziek en dienst, program ma met informatie over kerklied en kerkmuziek in klank en geschrift. 19.45 Stereo: Muziek rond de klok van ach ten: licht gevarieerd muziekprogram ma. 20.30 Stereo: Amsterdamse Kamer orkest: moderne en klassieke muziek. (21.00 De leeuw van Bazel (2): beschou wingen over leven en werk van prof. dr. Karl Barth) 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Med. 22.45 Mod. snaar instrumenten, hun voorlopers en oer vormen, muzikale lezing. 23.10 Licht vocaal ensemble (gr). 23.25 Blaasmuz. vroeger en nu: Grepen uit de histori sche ontwikkeling van de blaasmuziek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.25 Ik verbind u door..., praatje. 18.30 A la carte: tafelmuziek (stereo) 19.30 Nws. 19.35 RVU: Muzikaal Spectrum, door Klaas A. Posthuma NRU: 20.05 Open bare bijeenkomst van de Lou-mensen in Ruimte, reportage. Orde van Vrij metselaren. 20.20 Lezing. NRU: 20.30 Met het oor op Noord en Zuid: schakel programma in samenwerking met de B.R.T. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjes krant. 19.00 Journaal. NCRV: 19.07 Twee kamp, quiz tussen studententeams. 19.32 In kleur: Pick up: presentatie nieuwe grammofoonplaten. NTS: 20.00 Journaal NCRV: 20.20 Act. 20.45 Muzikaal onthaal showprogramma met Trini Lopez (pro duktie: I.T.C.). 21.30 In kleur: De slag om de Waddenzee, filmreportage. 22.20 Avondoverdenking. NTS: 22.2522.30 Journaal. 23.00-23.30 Teleac: Filmkunde in het voortgezet onderwijs (Les 4 herh.) NEDERLAND II NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjes krant. 19.00 Journaal. 19.03 Scala: in formatief programma. AVRO: 19.30 In kleur: Vaders tegen wil en dank, TV- feuilleton. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 AVRO's Regiovizier. 20.45 In kleur High Chaparral, TV-feuilleton. 21.35 Nationaal Allerlei (7): Nederlandse mini-filmpjes. 22.05 AVRO's Televi- zier. NTS: 22.30-22.35 Journaal. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lich te muz. met nws en act. 8.00 Nws. 8.11 Gewijde muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnas tiek voor de huisvrouw). 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Opstan ding en nieuw leven in de Bijbel, le zing. 10.15 Stereo: Hoogtepunten uit: l'Elisir d'amore, opera van Donizetti (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Stereo: Operet temuziek (gr.). 11.15 Voor de zoeker 11.55 Med. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. progr. (Om 12.22 Wij van het land; 12.26 Med. t.b.v. land- en 12.30 Nws; 12.41 act.; 13.00 Raden maar...). 14.05 Schoolradio. 14.30 Piz zicato: middag magazine. (16.00-16.02 Nws). Overheidsvoorlich ting: 16.30 Klankbeeld van Raymundo Debrot over Muziek van de passaat. KRO: 16.40 Voor de kinderen. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte gr.- muz. (8.30-8.33 De groenteman.) 8.50 Morgenwijding. NRU: 9.00 Uitgebreide reportage of herhaling NRU-program- ma. 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen: populair verzoekplatenprogram- ma. (11.00-11.02 Nws.) 11.30 Rondom 12: programma voor de vrouw. (11.55- 12.00 Beursberichten.) 12.30 Overheids voorlichting: Uitzending voor de land bouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojoum. NRU: 13.30 Klein chanson. 14.30 Spiegel van België: mu ziek en nieuws van onze zuiderburen. AVRO: 15.00 Stereo: Operafragmenten (gr.). 16.00 Nws. 16.02 Kunstkroniek. 16.20 Stereo: Radio Kamerorkest: klas sieke muz. 17.00 Stereo: Big Band Beat: The Skymasters met zangsoliste. 17.25 Jazz Spectrum. 17.55 Mededelin gen. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws). 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde vi site. (12.00 Nws). 13.00 Nws. 13.03 Eks- pres: platenprogr. (14.00 Nws). 15.00 Nws. 15.03 Driedraai. 16.00 Nws. 16.03 Mix: licht platenprogr. voor de jeugd. (17.00-17.02 Nws). 18.00 Einde. NEDERLAND I NTS/NOT: 10.35-11.50 Schooltelevisie. DUITSLAND I (Regionaal programma: NDR: 18.00 Wenn die Musik nicht war, TV-serie. 18.30 Kleur: Zandmannetje. 18.40 Act. 18.55 Sportjournaal. 19.26 Kleur: Ge- fahrlicher Alltag, TV-serie. 19.59 Pro gramma-overzicht. WDR: 18.00 Kleur: Programma-overzicht. Aansluitend: KL: Super-Max, TV-film. 18.30 Kleur: Voor de kinderen. 18.40 Journaal en Goeden avond. 19.20 Kleur: Die Eintrittskarte, TV-feuilleton. 19.30 Kleur: Von Baby- Ion bis übermorgen, TV-serie) 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Repor tages, analyses, meningen. 21.00 Kleur: Muzikaal amusementsprogramma. 21.45 Kleur: Culturele kroniek. 22.30 Journaal, commentaar en weeroverzicht. 22.50 I Sowersive, Italiaanse speelfilm. (Niet geschikt voor jeugdige kijkers.) 0.20 Journaal. DUITSLAND II 18.05 Act. en muz. 18.40 Kleur: Auf dem Jahrmarkt, poppenspel. 19.10 Kleur Königlich Bayerisches Amstgericht, TV- film. 19.45 Nws, act. en weerbericht. 20.15 Medische kroniek. Aansluitend: Nws. 21.00 Les dames du Bois de Bou logne, Franse speelfilm. Aansluitend: Filmkritiek. 22.55 Nws. en weerbericht. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Joum. van gister avond. 10.30 Das Ratsel von Forest- house, TV-spel. 11.45 Der Mann von ne- benan, korte Japanse film. 12.00-13.30 Act.kron. met intem. persoverz. en het journ. van de vorige avond. 16.35 Nws. 16.40 Voor de kinderen. 16.55 Voor de kinderen. 17.20-17.45 Kleur: Voor de kinderen. 17.55-18.00 Joum. DUITSLAND II 17.30 Nws en weerber. 17.35 Raum ist in der kleinsten Hütte, TV-film. (Herhaling). Het programma „Operatie... Icarus" dat de N.T.S. dinsdag van 19.28 tot 19.56 uur op Nederland 2 rechtstreeks vanuit Gilze-Rijen uitzendt, is opge bouwd rond de eerste sprong van een leerling-parachutist, (lid van de para chutistenclub „Icarus") die alleen nog maar een grondtraining heeft gehad. In de uitzending zal hij vanaf het moment dat hij, vergezeld van de laatste in structies, in het vliegtuig stapt, tot aan het ogenblik waarop hij weer op de grond terecht komt, niet uit het oog worden verloren. Direct in het vliegtuig zal hij worden opgewacht door een verslaggever, die een gesprekje met hem zal hebben. Dank zij veel technisch vernuft zul len vervolgens de sprong zelf, de daling per parachute en de aankomst op de grond gevolgd kunnen worden. Direct na het neerkomen van de parachutist staat een verslaggever klaar om hem zijn eerste indrukken te vragen. Dit alles vergt uiteraard een grote tech nische inspanning. Maar liefst zeven ca mera's zullen ervoor moeten zorgen dat de parachutist geen moment uit het oog wordt verloren. De NTS heeft, teneinde deze recht streekse uitzending te kunnen verwezen lijken de hulp ingeroepen van de Franse 1237. „Wilt ge me nu nog even naar mijn woon vertrek dragen?" vroeg de kabouter. „Vooruit dan maar," gromde de smid en hij nam het vent je in een soort brandweergreep. Zo scharrelde hij een trapje af en even later bevond hij zich in een gezellig woonvertrekje, dat diep onder de oude boom was aangebracht. Daar deed de kabouter schoen en sokje uit en hij voorzag zijn gekwetste been van een steriel verbandje. Toen ging hij er gemakkelijk bij zitten en krabbelde zijn lieve lingskonijn strelend achter de flapoortjes. Smid- ja Verholen bekeek dit hele toneeltje met een televisie, de ORTF, die ervaring heeft met een dergelijke uitzending, maar vooral ook omdat de NTS niet de be schikking heeft over alle benodigde ap paratuur. Er zijn namelijk twee zeer kleine camera's nodig om deze uitzen ding te realiseren. Het zijn de kleinste camera's die bij een Europees televi siestation in gebruik zijn. Hun gewicht is 2,8 kg. De ORTF leent deze camera's aan de NTS en zal bovendien een equipe van ongeveer tien man sturen. Een van de mini-camera's zal in het vliegtuig worden geplaatst, de andere wordt be vestigd op de helm van parachutist Bert Wijnands, een der instructeurs van „Icarus". Het zal vooral deze camera zijn, die de leerling-springer tijdens de daling in het vizier zal houden. De heer Wijnands is een ervaren parachutist die zijn para chute voldoende in zijn macht heeft om de leerling precies te kunnen volgen. Hij zal gebruik maken van een parachute met een lage daalsnelheid want be halve de camera op zijn hoofd zal hij ook nog een zender van 3 kg en batte rijen moeten torsen. P UÜ voortdurend steigende verbazing en vroeg tenslot te schuchter: „Blijf ik nou altijd klein..., of word ik weer gewoon groot zo als vroeger?" „Maak je daarover maar geen zorg, Verholen," stelde de kabouter hem gerust. „Ik ben je zéér dankbaar voor wat je allemaal voor mij gedaan hebt, en als je straks weer weggaat, zul je buiten weer dezelf de smidje Verholen zijn van altijd. Je zult dan zelfs mijn huisje niet eens terug kunnen vinden. Het is toch anders wat, hé? Ik woon al meer dan driehonderd jaar in dit bos, en ken er werkelijk alle geheimen van. Maar dat ik ooit nog eens in een vosseklem van stroper Peer den Bonk terecht zou komen..., nee, dat had ik echt niet gedacht." „Woont U hier al meer dan driehonderd jaar!?" riep de smid verbaast uit. „Gunstdan kunt U mij misschien wel vertellen waar..." „Hoho, niks ervan!" zei de kabouter afwerend. „Wij ka bouters mogen aan de mensen geen bosgeheimen verklappen. Dat mag niet van de kabouterkoning. Doen we het wél, dan krijgen we straf en raken we onze rode puntmuts en onze voorrechten kwijt!" De leerling-parachutist is uitgerust met een microfoon, zodat alle eventuele uitroepen te horen zullen zijn. Behalve de leerling en de heer Wijnands springt ook nog de eigen instructeur mee, die radiocontact met zijn leerling kan on derhouden. De NTS heeft, behalve van de ORTF ook zeer veel medewerking gekregen van de Koninklijke Luchtmacht, die de vliegbasis Gilze-Rijen ten behoeve van deze uitzending twee dagen zal sluiten. Op 19 mei beginnen namelijk al de re petities. Dan ook, zal uit een aantal leerling-parachutisten de man of vrouw worden gekozen die in de rechtstreek se uitzending de sprong zal maken. De Luchtmacht stelde voorts een Fokker Troopship en een Alouette helikopter ter beschikking van de NTS. Drie para chutisten van het Korps Commando's zullen vooraf springen teneinde noodza kelijke gegevens zoals de snelheid van de wind e.d. te verzamelen. Samenstel ling, produktie en regie van deze spec taculaire buitenuitzending zijn in han den van Ger Roos. Verslaggevers zijn Joop van Zijl en Henk Terlingen, die evenals Ger Roos zelf enige ervaring hebben in het parachutespringen. Wegens deze „Operatie..." komt het programma „Scala" op 20 mei te ver vallen. In het Gelders programma van de RONO wordt dinsdag een vraagge sprek uitgezonden over de Bergse schutterijen. De heer A. G. van Dalen uit Rheden zal de historie van deze schutterijen belichten. In de rubriek „Van wiedaf en dich- tebi'j" laat Johan Vos horen, wat er nog aan Pinkstergebruiken leeft in Oost-Gelderland. In een reportage zal tevens aandacht worden geschonken aan de aanbieding van het rapport Gelders Perspectief. In het vrijdagprogramma (16 mei) valt weer de rubriek over het kinder spel te beluisteren en tevens een afle vering van het vervolgluisterspel Tronsler en Co. Het wordt gespeeld door de hoorspelgroep Winterswijk. De regie heeft Tob de Bordes. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te De Bilt (toez.): G. Mes- sie te Zwolle; te Windesheim: J. de Vos te Katwijk aan Zee. Aangenomen naar Muiden: M. van Ravenhorst te Nes en Wierum (reet.). Bedankt voor Terneuzen als zieken- huispred. (Julianaziekenhuis): W. H. de Jong te Maarn-Maarsbergen. Geref. Kerken Beroepen: te Laar (Did.) (Altrefor- mierte Kirche): W. Wanink te Campen (Did.) (Altreformierte Kirche); te Oegst- geest: J. Th. Heemskerk te Axel. Beroepbaarstelling - Kandidaat P. van Dijk, Doggerstraat 80 te Rotterdam is beroepbaar. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Bunschoten-Spakenburg: A. Kooij te Emmen. Aangenomen naar Den Ham: A. R. Bosman te Gees. Bedankt voor Grootegast: A. R. Bos man te Gees. Christ. Geref. Kerken Beroepen te Broek op Langedijk: B. Witzier, kandidaat te Apeldoorn. DEVENTER In de gisteren gehou den algemene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Uitgevers maatschappij JE E. Kluwer heeft het bestuur meegedeeld, dat in de tweede helft van juni de inschrijving zal wor den opengesteld op nominaal f 961.400 aandelen en op nominaal f 4.800.000 in aandelen converteerbare obligaties. Zo wel de aandelen als de obligaties wor den uitgegeven met recht van voorkeur voor de houders van de thans uitstaan de aandelen en de aandelen voortvloei ende uit de agiostocks. De aandelen emissie vindt plaats tot de koers van f 120 per aandeel van f 20 nominaal. De nieuwe aandelen zullen voor de helft delen in 't dividend over 1969. De aflos sing van de obligatielening geschiedt vanaf 1 januari 1976 in tien gelijke jaar lijkse termijnen. Vanaf 1 juli 1972 zal echter vervroegde aflossing mogelijk zijn. Vanaf 1 januari 1972 kunnen de obligatiehouders desgewenst hun obli gaties in aandelen omzetten. Wat de rentevoet en de conversiekoers van de obligatielening aangaat, komen nog na dere mededelingen. Bij de uitgeversmaatschappij Kluwer is de omzet in het eerste kwartaal 1969 met vijftien pet gestegen vergeleken met dezelfde periode van 1968. Daar mee kon de kostenstijging vrijwel wor den opgevangen. Het bestuur verwacht over 1969 eenzelfde dividend te kunnen uitkeren als over 1968 nl. vijf gld. per aandeel van twintig gulden nominaal. De geconcentreerde onderneming in België heeft in het eerste jaar zoda nig gewerkt, dat de verwachting van een mooie en krachtige ontplooiing in de komende jaren gewettigd is. Omtrent de mogelijkheden van ver strekking van informaties via compu ter en microfilm, blijft de leiding van het concern waakzaam, opdat t.z.t. een aangepast beleid kan worden gevoerd. Research vindt ook plaats op het ter rein van uitgaven in het Duitse en En gelse taalgebied, zodat ook daar t.z.t. deelname van Kluwer, als dat nuttig wordt, mogelijk zal zijn. Met applaus begroette de vergade ring de benoeming van de aftredende oudste directeur, de heer J. M. Porter. tot officier in de Orde van Oranje Nas sau. Hij werd benoemd tot commissa ris. AMSTERDAM De orderportefeuil le van Norit geeft gegronde hoop dat het dividend van f 5,20 per aandeel van f 20 nominaal gehandhaafd zal kunnen blijven, zo werd op de jaarvergadering medegedeeld. De omzet in de eerste maanden van 1969 is 10 procent hoger dan die van de overeenkomstige perio de in 1968. Deze tien procent stijging is nodig geweest om de toegenomen kosten op te vangen. DE STEEG In 1968 is de omzet der geconsolideerde ondernemingen van de nv. betonfabriek De Metoor bevredi gend toegenomen. Hierbij werd erva ren, dat de marktsituatie geen verbe tering in de marge toeliet, aldus het jaarverslag. Aan de stijging van de omzet hebben alle ondernemingen bij gedragen. De totale omzet nam toe met 16 pet. tw. van f 33,5 min. tot f 38,9 min. Aan de mechanisering van verschillende prod uktiesec toren werd veel aandacht besteed, waarbij belangri.j - ke vernieuwingen werden doorgevoerd. Uit de voor het eerst gepubliceerde geconsolideerde cijfers blijkt een bru- toresultaat incl. deelnemingen van f 4,4 min. (niet gecons. v.j. f 2 min.). Het sal do winst is groot f 1,6 min. (niet ge cons. v.j. f 868.143). Voorgesteld wordt zoals bekend een dividend van 12 pet. (v.j. 8 pet.) en f 275.000 v.j. f 350.000) toe te voegen aan de algemene reserve. 1969 werd ingegaan met een be vredigend onderbestand, terwijl de verkopen in de eerste maanden gun stiger waren dan in 1968. In hoeverre deze gunstige resultaten zich verder zullen voortzetten, hangt in sterke ma te af van de investeringscapaciteiten in de landen waar Meteoor werkzaam is, en bovendien van een duurzame ver betering in de produktiviteit die de di rectie nastreeft. DELFT De N.V. Koninklijke fa brieken voorheen Alex Adam heeft, blijkens het verslag over 1968, een con cern exploitatie-rekening behaald van f 530.960 (v.j. f 178.873). Na afschrijvin gen en interest resteert een winst van f 59.612, tegen vorig jaar verlies van f 339.182. Het dividend wordt gepas seerd. Het is te vroeg voor een prognose voor 1969. Wel kan worden meegedeeld, dat de gang van zaken in de eerste drie maanden van 1969 bevredigend is ge weest met stijgende omzetten in alle drie bedrijven. De directie acht een be scheiden optimisme op zijn plaats. Na het dieptepunt van 1967 heeft zich geleidelijk een herstel afgetekend, met name in het tweede halfjaar 1968. Het bestuur heeft zich uitvoerig in het pro bleem van de gezondmaking van het concern verdiept. Het is van mening, dat de vooruitzichten zodanig zijn, dat de opgaande lijn in de ontwikkeling kan worden voortgezet. DEN BOSCH De ontwikkelingen van de laatste jaren in de levensmid delenhandel hebben geleid tot het be sluit Kahral's thee NV. te Groningen volledig op te nemen in P. de Gruyter en Zoon NV. te 's Hertogenbosch. Tus sen beide ondernemingen bestaat reeds jarenlang een nauwe samenwerking. Aldus een communiqué van De Gruy ter. Kahrel's thee N,V. heeft in Groningen een produktie-afdeling voor koffie en thee, terwijl het overige deel van het assortiment, zoals o.a. chocolade, door De Gruyter wordt geproduceerd. Reeds gedurende een aantal jaren werd Kah rel's thee N.V. geconfronteerd met dc voortschrijdende concentratie in de le vensmiddelendetailhandel.

De Vallei | 1969 | | pagina 2