DRONKEN CHAUFFEUR BLEEF ONGEDEERD Dodenrit eiste twee levens en een gewonde Enorme ravage op Cuneraweg VRC IS KAMPIOEN! van Fruittelers Betuwe blij met de „late lente" Nieuwe sluis bij Tiel gaat dertig miljoen kosten Ds. E. E. de Loose is met emeritaat Familie Ruiswijk klopte veteranen van Advendo (3-2) Hoop gevestigd op Na ongeval overleden Spuitgasten deden examen mooi bloeiweer" Ontwikkeling duwvaart maakt bouw noodzakelijk Kersen Appelbomen ,Oud Renswoude' op excursie naar schansen CPB Ederveen komt bijeen BURGERLIJKE STAND MAANDAG 12 MEI 1969 RHENEN Zaterdagavond omstreeks zeven uur heeft de vrachtwagen chauffeur G. v.d. H. uit Overberg op de provinciale weg tussen de Rijnbrug in Rhenen en de buurtschap Achterberg 'n verschrikkelijke ravage aangericht. In beschonken toestand over de weg zigzaggend reed hij eerst een uit de tegen overgestelde richting komende kleine Austin aan, bestuurd door de heer M. uit Opheusden, en reed daarna enkele honderden meters verder frontaal op een Opel, waarin het echtpaar v.d. G. uit Nistelrode was gezeten. Na com pleet over deze tweede personenauto te zijn „gewalst" kantelde de zware vrachtwagen op het rijwielpad, waarmee een einde kwam aan deze „doden rit". Het echtpaar uit Nistelrode was op slag dood, de heer M. werd zwaar gewond overgebracht naar het Julianaziekenhuis, de chauffeur van de vracht wagen, die niets mankeerde, werd door de politie aangehouden en opgesloten. Over enkele honderden meters lagen de wrakstukken van de beide personen auto's verspreid. Er waren slechts twee hoopjes blik over. Van de zware vrachtwagen, die ongeladen was, werd het linker voorwiel afgerukt. Rijkspoli tie, waterstaat en slepers hebben uren lang werk gehad om de overblijfselen van deze trieste gebeurtenis op te ruimen en het drukke verkeer over de noord- zuid-verbinding in goede banen te leiden. Ooggetuigen hebben aan de politie medegedeeld, dat V. al in de Betuwe aan het slingeren was. Met een snel heid van 80 a 90 km. reed hij over de weg. Twee automobilisten hebben ge tracht voor hem te komen, maar zij zagen er geen kans toe. Eén van hen heeft bij een tankstation in Ochten nog de politie willen waarschuwen, maar men wist niet in welke richting men de politie moest dirigeren. In allerijl is men toen weer achter de vrachtwa gen aan gegaan, die met grote snelheid in de richting van de Rijnbrug bleek te rijden in de richting Veenendaal. Tel kens moesten tegenliggers alles in het werk stellen om de vrachtwagen te ont wijken. Van een tegemoetkomende bus reed V. een achteruitkijkspiegel in dig gelen. Even voorbij de tweede poort in de buurtschap Achterberg greep de vracht wagen de kleine Austin van de heer Moesbergen uit Opheusden. De perso nenauto kwam in tegenovergestelde richting tot stilstand, geheel opengere ten en ingedeukt. Door de klap vloog de vrachtwagen in de rechterberm. Vandaar schoot de zware wagen als 'n raket dwars over de rijbaan opnieuw naar de linker weghelft, waar hij fron taal op de naderende Opel reed waar in 't echtpaar Van de Gastbeek wat gezeten. Deze wagen zag er na het on geval uit, alsof er een tank overheen was gegaan. Vermoedelijk is de vracht wagen in volle vaart in de lengterich ting over de personenauto geschoven en door de schok enkele nieters ver der tot stilstand gekomen en gekanteld. Met groot materieel rukten brand weer en politie van Rhenen uit. De brandweer heeft het wrak van de Opel uit elkaar moeten trekken om de slacht offers, die vreselijk verminkt waren, uii i de wrakstukken te kunnen halen. De heer M. was toen al uit zijn wrak be vrijd en naar het Julianaziekenhuis ver voerd. De vrachtwagenchauffeur, die aanvankelijk naar hetzelfde ziekenhuis was overgebracht, werd later op het politiebureau in Rhenen ingesloten. De dertigjarige ongehuwde chauffeur VEENENDAAL Mevrouw Van de Gaast uit Assen, die afgelopen woens dag met haar echtgenoot op de Munni- kenweg in Veenendaal ernstig gewond raakte bij een verkeersongeval is, tij dens het afgelopen weekeinde aan haar verwondingen overleden. Links de auto waarin het echtpaar reed dat bij het ongeval werd gedood. Rechts de auto van de Opheusdenaar M., die zwaar werd gewond. De vrachtwagen, waarmee de beschonken chauffeur zijn dodenrit maakte. mankeerde zelf niets, maar was zondag totaal van streek toen men hem ver telde wat hij de avond ervoor had aan gericht. RHENEN Elf leden van de brand weerkorpsen uit de gemeente Rhenen deden met goed gevolg examen voor het brandwachtdiploma. Van het korps in Rhenen-stad waren dat de volgende heren: C. van Doorn en C. Mol jr. voor brandwacht le klas en A. Evers en J. Nieuwenhuis voor het diploma brand wacht 2e klas. Van het korps Achterberg de heren: J. van Gesink voor brandwacht le klas en J. v. Kreel, J. Mugge, D. F. v.d. Scheur, alsmede R. v. d. Pol voor 2e klas Van het korps Eist de heren: W. van Rotterdam en D. J. Wildeman voor 2e klas. Alle kandidaten werden opgeleid door de heer Alblas uit Doorn. Er behoefde niemand te worden afgewezen. Het examen, dat uit een theoretisch en een praktisch gedeelte bestond werd af genomen door een commissie, waarvan de leden door de officiële brandweer instanties waren aangewezen. Veenendaal. Geboren: Gerrit Jan, z.v. J. van den Brink en R. Pitlo; Heieen Rozetta, d.v, D. J. Minderhoud en A. W. van Oor schot; Cornelis, z.v. C. Kroon en G. W. Onink; Caroline Agatha, d.v. K. Pa ter en A. van Leeuwen; Wilfred Johan nes B., z.v. B. W. Jansen en M. M. G. Kalkhoven; Bernardus Cornelis H., z.v. J. A. C. de Jong en H. M. G. van Din- ther; Cornelis Antonius, z.v. C. A. van Zadelhof en J. A. Budding; Frouke Ca rolina, d.v. J. R. Riedstra en C. A. Boes; Bernedien Ellen, d.v. G. J. Heer- sink en H. G. Rotmensen. Ondertrouwd: J. van Baren en M. van Geerenstein; C. J. Diepe veen en nM. Oelderik; C. van den Broek en W. H. van den Berg; P. Müsse en J. C. Muller; A. Robbertsen en M. M. G. Bolthof. Gehuwd: E. Schurer te Anna Pau- lowna en C. Zuidema; J. H. Morren te Woudenberg en J. G. van de Boven- kamp; H. Dekker en A. A. de Kaste; J. M. Epskamp en C. P. Ackerman; J. Bruijs en J. Wolswinkel te Scherpen- zeel; A. Spies en A. A. Hoef akker te Scherpenzeel. RENSWOUDE Jan Jannis, J. Jansen. Geboren: Gerrit z.v. Ghr. Hardeman en J. Ondertrouwd: J. J. Overeem, Scher penzeel en Ch. van Herk; N. van Set ten, Veenendaal en G. S. Overeem. Getrouwd: A. Haanschoten, Wouden berg en D. J. Teunissen; D. van Voort huizen,- Woudenberg en C. Moesbergen. BETUWE De wat late inzet van de lente kan voor de fruittelers wel eens gunstig zijn, want de kans op nachtvorstschade wordt daardoor kleiner. Zo het zich laat aanzien staan de telers er goed voor. Dank zij het milde voor jaarsweer van de laatste dagen heeft de bloei van vruchtbomen zich nu defini tief ingezet. Dit betekent voor de toeristen een uitstekende gelegenheid om één van de Betuweroutes te beproeven. Hoewel er de laatste jaren honder den hectaren oude en niet meer renda bele boomgaarden - al of niet met sub sidie van de overheid - zijn gerooid, is er toch nog voldoende gelegenheid de Betuwe in al zijn pracht en praal van bloeiende vruchtbomen te bewonderen. Niet alleen de toerist schenkt aandacht aan de bloeiperiode; voor de fruitteler is de bloei een zekere garantie voor de te verwachten oogst. Ook in het gun stigste geval kan de natuur roet in het eten gooien, maar de teler weet zeker VEENENDAAL In augustus wordt de bouw van een tweede sluis in het Amsterdam-Rijnkanaal bij Tiel aanbesteed. Naast de huidige Prins Bernhard- sluis wordt een nieuwe gebouwd, met eenzelfde capaciteit. Verwacht wordt dat de sluis tegen 1974 gereed zal zijn. De kosten van het werk worden ge schat op dertig miljoen gulden. Op het ogenblik worden voorbereidende werk zaamheden uitgevoerd door het verleggen en vernieuwen van het kabelnet Hiermee hoopt men in juni klaar te zijn. De tweede sluis bij Tiel is noodzake lijk geworden door de enorme vlucht die de duwvaart heeft genomen. Het nieuwe bouwwerk wordt breder dan de Prins Bernhardsluis: 24 meter. De hui dige kering bedraagt 18 meter. De lengte is kleiner: 250 meter, tegen 360 meter nu. De capaciteit van de sluizen zal echter vrijwel gelijk zijn. De sluis wordt uitgerust met twee hefdeuren, waardoor de bouw van een RENSWOUDE Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is door de provinciale kerkvergadering van Noord-Holland met ingang van 1 mei 1969 emeritaat verleend aan ds. E. E. de Looze, predikant van de Hervormde Gemeente van Hilversum. aantal torens noodzakelijk is. Het is niet alleen de toeneming van het aantal pas serende schepen, dat de noodzaak van de nieuwe sluisbouw uitmaakt. Hoewel rond 50.000 vaartuigen Tiel per jaar op hun tochten aandoen, is het vooral de grote ontwikkeling Y«?n de duwvaart, die doorslaggevend woïdt genoemd. Om Amsterdam „een graantje te laten mee pikken" moet het Amsterdam-Rijnka naal aan deze ontwikkeling worden aan gepast. Na het gereedkomen van de tweede sluis zal het mogelijk zijn onaf gebroken duwkonvooien te schutten. De konvooien bestaan doorgaans uit vier bakken, twee naast en twee achter elk aar. De afmetingen van een dergelijk samenstel bedragen ongeveer 180 bij 22 meter. Intussen zal tegelijkertijd de bouw van een sluis bij Wijk bij Duurstede worden aanbesteed. Dit project zal eer der in uitvoering worden genomen dan de nieuwe Tielse sluis. Aangenomen wordt dat met de bouw in Tiel drie ja ren zullen zijn gemoeid. Everard Egidus de Looze werd op 5 augustus 1903 in de Hervormde pasto rie van Oud Vossemeer op Tholen in de provincie Zeeland geboren. Hij be zocht eerst de rijks h.b.s. te Wagenin- gen, deed naderhand staatsexamen gymnasium A. en studeerde vervol gens aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij op 26 juni 1929 zijn kandidaatsexamen theologie en onge veer een jaar later ook zijn kerkelijk voorbereidende examen aflegde. Nadat de heer De Looze op 5 novem ber 1930 door het provinciaal kerkbe stuur van Groningen was toegelaten tot de evangeliebediening in de Neder landse Hervormde Kerk werd hij op 12 april van het daaropvolgend jaar (1931) door zijn vader, nu wijlen ds. P. de Looze, toen nog predikant van de hervormde gemeente van Wad- dinxveen, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Rens- woude in de classis Doorn. Op 6 mei 1934 verwisselde ds. De Looze deze gemeente met die van Den Ham in de classis Zwolle, vanwaar hij jp 7 augustus 1938 naar die van Gou da vertrok en op 22 juni 1941 werd hij door zijn vader, nu wijlen ds. P. de Looze, toen nog predikant van de her vormde gemeente van IJsselmuiden, bevestigd als predikant van de her vormde gemeente van Hilversum. Ds. De Looze heeft in de loop der ja ren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in verschillende colleges en commissies. Zo was hij o.a. tijdens zijn ambtsbediening als predikant van de Hervormde Gemeente van Rens- woude voorzitter van het bestuur van de Christelijke school. Thans is hij nog bestuurslid van de Bond tegen het vloeken en bestuurslid van de Bijbel-Kioskvereniging, doceert hij nog godsdienstonderwijs aan het Christelijk College in het Gooi. Van zijn hand verschenen tal van ar tikelen en bijdragen in verschillende maand- en weekbladen en bij de Bij bel-Kioskvereniging verscheen van zijn hand „Het Begin...", een bewer king van het Evangelie naar Marcus in drie deeltjes. dat wanneer er geen bloei is geweest er ook geen oogst te verwachten is. Naar deskundigen ons verzekerden, kan van de diverse kersenrassen een volle bloei worden verwacht. De boom gaarden hebben op vele plaatsen het loodje moeten leggen, doch niettemin vindt men in elk dorp nog grote en klei nere kersenpercelen. Bij goed weer tij dens de vruchtafzetting is een redelijk optimisme voor de te verwachten oogst op zjjn plaats. Voor nachtvorst be hoeft men thans minder bevreesd te zün. Een herhaling van de pere-crisis zoal» in 1968 (als gevolg van de overvloedi ge oogst) behoeft dit jaar niet verwacht te worden. Wel zyn hier en daar de perebomen in bloei gekomen. Met enige uitzonderingen is de bloei van pruimebomen over het algemeen maar matig. Inzonderheid het oudere hout geeft een bescheiden bloei te zien; jon gere percelen staan er over 't algemeen wat gunstiger voor. Wanneer de temperaturen een beetje op peil blijven, zullen de vroeg bloeien de appelrassen niet lang meer op zich laten wachten; men verwacht dan ook een redelijke tot goede bloei. Dit slaat dan op de meest gevraagde - moderne - variëteiten als Cox Orange Pippin, Golden Delicious en Jonathans. Een bijzonder gunstige uitzondering maakt dit jaar de Goudreinet. Deze ap pelsoort zal vermoedelijk een overma tige bloei te zien geven, iets wat kon worden verwacht, want in 1968 waren er haast geen Goudreinetten. Vandaar dat het geringe aanbod van deze nog altijd goed gewilde appel tot voor het afgelopen fruitseizoen tegen ongekend hoge prijzen kon worden afgezet. Al met al staan de Betuwse fruittelers redelijk optimistisch ten aanzien van de te verwachten oogst. En voor de leek valt er veel te genieten. RENSWOUDE Zondag 18 mei zal de Historische Vereniging „Oud Renswou de" 's middags een excursie houden naar de schansen rond Renswoude. Ieder dit voor deze tocht belangstelling heeft, wordt verzocht om half drie aan wezig te zijn, op de hoek Kerkstraat- Van Reedeweg, vanwaar zal worden vertrokken. Als men in het bezit is van een auto, wordt men verzocht deze mee te brengen. Bezocht zullen worden, de schans bij de Buurtsteeg, de Rode Haan, de Schalm, de Engelaar, en het werk aan de Daatselaar VEENENDAAL De kampioens- ploeg van VRC is zaterdagavond door het voltallige college van burgemees ter en wethouders in het raadhuis ont vangen, in verband met de promotie naar de tweede klasse. Burgemeester P. Bode feliciteerde voorzitter J. H. H. Jansen met het succes van zijn club (foto). De muziekvereniging „Cae- cilia" had zaterdag de kampioenen op gewacht, en in triomftocht ging het naar het raadhuis. Op de sportpagina meer over de VRC-prestatie. EDERVEEN Een flink aantal toeschouwers was zaterdag getuige van een enerverende voetbalwedstrijd tussen de veteranen van Advendo en de Eder- veense familie Ruiswijk. De familie Ruiswijk, bestaande uit vader (64), acht zoons en twee kleinzoons, wist de veteranen met 3-2 te bedwingen. Al na vijf minuten namen zij de lei ding dank zij een doelpunt van Dik Ruiswijk, veelbelovend jeugdspeler van AHvpnilik Advendo. De veteranen deden hun best, maar hun spel bleef onsamenhangend. Pa Ruiswijk behoefde tot zijn plezier geen moeilijk werk te doen in zijn door pa len en lat afgebakend domein. Na rust was het opnieuw Dik Ruiswijk, die tot scoren kwam, maar niet veel later verkleinde Advendo de achterstand, toen N. van Beek voor 2-1 zorgde. De Ruiswijkers waren even aange slagen, maar ze kwamen snel terug. Een penalty, die scheidsrechter A. Jansen Het Ruiswijk-elftal poseert na de overwinning voor dh fotograaf. toekende aan de kleine Gert Ruiswijk, toen Dik in het strafschopgebied on reglementair van de bal was afgezet, leidde tot 3-1. Een paar minuten later liet Pa Ruiswijk een hard schot van T. van Laar door z'n handen glippen. Dik Rijswijk, die zaterdag de fami lie-eer hoog hield door twee doelpun ten op zijn naam te zetten, bleek ook verder goed op dreef. Hij scoorde vijf maal in de wedstrijd van de adspiranten van Advendo tegen G.V.V.V. EDERVEEN De Ederveense afde ling van de CPB houdt dinsdag de laat ste vergadering van dit seizoen. Ds. Overduin uit Veenendaal zal dan spre ken over „Geloof en Karakter". De ver gadering wordt belegd in het bijgebouw van de Ned. Herv. Kerk en begint om kwart voor acht. Men kan zich dan tevens opgeven voor het jaarlijkse uit stapje dat in augustus wordt gehou den.

De Vallei | 1969 | | pagina 3