Canada versloeg Nederland in Davis Cup-ontmoeting met 2-3 Gebroeders Vlot oppermachtig in de Ronde om de Haarlemmermeer Stewart winnaar Wereldtijd van Duitse atletes Joel Robert winnaar NON-PLAYING CAPTAIN VELDS: „HET DUBBELSPEL GING ONNODIG VERLOREN" De Philip Morris Company vestigde zich dezer dagen in Nederland fó en bracht een schat van verworven kennis en technische ervaring mee Nu zijn wij in staat u sigaretten van echt-Amerikaanse kwaliteit aan te bieden voor een gunstige prijs. Voor nieuw rookgenot, dat nu ook minder kost, vraagt u voortaan het internationaal befaamde merk - Philip Morris - in het nieuwe pakje van 25. Philip Morris Holland Verbazingwekkend Te sterk Verklaring MAANDAG 12 MEI 1969 SCHEVENINGEN Nederland heeft het driedaagse Davis Cup-duel tegen Canada, dat door de regen van zaterdag grotendeels werd gereduceerd tot 'n tweedaagse gebeurtenis, verloren met 2-3. „Een paar dagen geleden zou ik blij zijn geweest met zo'n resultaat. Maar nu we alles kunnen overzien, ben ik van mening dat we hadden moeten winnen. Het dubbelspel ging onnodig verloren", aldus non-playing captain ir. J. Velds, die hiermee vrij omzichtig het ongenoegen vertolk te, dat het grootste deel van het weinig talrijke publiek en het bondsbestuur had bevangen bij het aanschouwen van de verrichtingen van Fleury en Hordijk. De kritiek richtte zich vooral op Jan Hordijk. Fleury heeft immers al te kennen gegeven dit seizoen niet voor grote buitenlandse toernooien in aanmerking te willen komen en wordt bovendien niet van bondswege onderhou den. Maar Hordijk wordt gezien als representatief voor de ge neratie, die nu al geruime tijd met uitsluiting van elke andere bezigheid, zich concentreert op tennis. „Bijzonder zwak voor iemand, die nu al drie jaar op de baan staat", was 't oordeel van oud-kampioen Henk Tim mer. „Het zit 'm hier", vervolg de hij wijzend op zijn voorhoofd: „Ge brek aan inzicht en mentaliteit". Trai ner Rinus Buytelaar zei het anders: „Niet slecht gespeeld jongen", trooste hij Hordijk na diens kansloze neder laag tegen Mike Belkin in het laatste enkelspel, die de beslissing bracht in het voordeel van Canada (16, 16, 2—6). „Er waren alleen nog wat tac tische tekortkomingen. Maar dat mag als je pas negentien jaar bent". Zo ziet het ernaar uit, dat de verrichtin gen in de Davis Cup de tennisbond heeft gesplitst in twee kampen; waar van de één geen geld meer ten koste wil leggen aan het tweetal Hemmes/ Hordijk, terwijl de andere partij deze jongens juist zoveel mogelijk wedstrijd routine wil laten opdoen. Een sterk argument van deze laatste richting is, dat de na-Okker-genera- tie wel heel pardoes werd blootgesteld aan de spanningen, die het spelen in Davis Cup-verband met zich mee brengt en dat de onervaren spelers weinig daadwerkelijke steun ondervon den van hun aanvoerder, omdat deze zelf vreemd tegenover de hele situatie stond. Het dubbelspel waar alles om draai de, strekte zich uit over twee dagen. Zaterdagmiddag werd in gestage re gen één set afgewerkt: met 64 ge wonnen door Harry Fauquier en Mike Belkin, waarna zondag nog drie sets volgden: 64, 5—7, 62 in het voor deel van de Canadezen. Het meest ver bazingwekkende was dat Fauquier, die geen smash kon slaan en bij het door buigen naar de forehandzijde pijnlijk trok met het rechterbeen geen service verloor en mede doordat er slechts met mate op hem werd gespeeld de minste fouten maakte. Hordijk deed nauwelijks iets goeds. Door zenuwen verlamd bleef hij keer op keer besluitenloos staan in het nie mandsland tussen net en service-lijn en volleerde dan in het net. Hij ser veerde zwak en werd bij het oplopen verrast door op de voeten gespeelde returns. Kortom het was uitsluitend aan de vaak met harde forehandreturns sco rende Fleury te danken, dat Nederland nog enige tijd in the running bleef. Dank zij hem werd in de derde set een achterstand van 24 ongedaan ge maakt, waarna prompt aan Canadese zijde de hypernerveuze Mike Blekin het met zichzelf te kwaad kreeg. Een scherpe forehandcross van de Amster dammer dwong Fauquier tot een felle sprint waarbij deze ten val kwam. De ommekeer leek aanstaande, want Fleury/Hordijk pakten de set. Maar wie gedacht mocht hebben, dat de nu duidelijk hinkende Fauquier zwaarder onder pressie zou worden gezet, kwam bedrogen uit. Wilde missers gaven Canada in enkele minuten een veilige voorsprong van 40, waarna op het vijfde matchpoint Canada het belang rijke winstpunt binnenhaalde. Met name zijn service was wederom niet sterk, terwijl zijn returns lengte misten. Een netrusher als Okker zou die tekortkomingen ongetwijfeld heb ben afgestraft. Maar tussen Okker en de rest van de Nederlandse tennisge- meenschap gaapt een onoverbrugbare kloof, dat is deze drie dagen op de Metsbanen wel gebleken. De eindstanden van de diverse wed strijden waren: Groep A: Ierland - Luxemburg 50; Zwitserland - Engeland 0—5; Monaco- Bulgarije 32; Polen - Hongarije 32; Finland - Zweden 14; Denemarken - Tsjecho-Slowakije 23. Groep B: Portugal - Israël 14; Roemenië - Egypte 32; Noorwegen - Oostenrijk 05; West-Duitsland Nieuw-Zeeland 41; Griekenland - Rusland 14; Italië - België 41. MADRID Jackie Stewart, duidelijk op weg naar een wereldtitel der cou reurs in formule 1-renwagens, heeft zondag opnieuw in Spanje een triomf ge boekt. Op het circuit bij de hoofdstad toonde de Schot met zijn Matra Sport MS 7 zich de snelste in de Grote Prijs van Madrid voor formule 2-renwagens. Na vijftien van de zestig te rijden ronden nam Stewart de leiding in deze race voor de Europese titel om die niet meer af te staan. Uitslag: 1. Stewart (GB) met Matra Sport MS 7 de 202,24 km (60 ronden) in 1 uur 29 min. 36,7 sec. (gem. 136,762 km/u); 2 Beltoise (fr) met Matra Sport MS 7 1.29.37,9 3. Piers Courage (GB) met Brabham BT 230 1.29.57,2. Op een ronde: 4. Servos-Gavin (Fr) met Matra. Stand Europees kampioenschap: 1. Hahne (W-Dld) 24 pnt; 2. Servos-Ga vin 22 pnt; 3. Percarolo (Fr) 13 pnt; 4. Brambilla (It.) 8 pnt. BENDORF Het drietal dames-atle ten Christa Koppenschaleger, Sigrun Schumacher en Manuela Preiss van Olympia Wuppertal heeft op de sinds 1 mei jl. op het internationale atlethiek- programma voorkomende 3 x 1500 me ter estafette een tijd gemaakt van 15 min. 40,6 sec. Dit gebeurde zondag tij dens wedstrijden te Bendorf nabij Ko blenz. De Duitse atletiekbond zal deze tijd als wereldrecord aanvragen. ZWANENBURG. De 17de Ronde om de Haarlemmermeer is een triomf geworden voor de Drentse broers Wie- ger en Jans Vlot. Het tweetal ontsnap te ongeveer twintig kilometer voor de finish uit een kopgroep van vijftien man en vergrootte zijn voorsprong, mede door de steun die zyn ploeggenoten Nan- no Bakker en Jan Hordijk gaven bij het afstoppen van de groep tot ruim een minuut. In de eindsprint was de oudste van het tweetal, de 22-jarige Wieger, duidelijk sterker dan zijn twee jaar jon gere broer. De weinig boeiende klassieker kreeg door de acties van de Amstelrijders toch nog een verrassende ontknoping nadat de course tot ongeveer halverwege nauwelijks meer dan een afvalwedstrijd voor de „kleineren" en een valwed- strijd voor verschillende kanehebbers was geweest. In de eerste van de drie omlopen rond de Haarlemmermeer teisterde de eer ste valpartij het peloton al. Tot de ren ners, die op het verraderlijke asfalt van de Vijfhuizerweg, na nauwelijks acht kilometer vielen, behoorde favoriet Har ry Jansen en de op bekend terrein rij dende Vijfhuizer Jan Peetoom. Toen de renners voor de tweede keer op dit door verraderlijke winden moeilijke stuk van het parcours kwamen, ontstonden niet minder dan drie valpartijen waar door de wedstrijd ondermeer voor Wes- selius, Bols, Van Katwijk, Van der Knaap en de Amsterdammer De Vos, die met een hersenschudding naar het hoofdstedelijke Wilhelmina gasthuis werd overgebracht, was afgelopen. Tegen het slot van die tweede oml tegen de straffe wind in, vormde na ruim 100 km, eindelijk een kopgroep van vijftien renners. Deze eerste wer kelijke aanval was ook meteen bestt*- send. Van der Kruys, Stem, Hordijk, Groen, Westrus, Luppers, ker. Nieuwkamp. Van de Ruit» Hol heide, Legierse. Wieger Vlot, Jans Viert en Bakker namen een voorsprong, dfc snel uitgroeide tot bijna drie mimrtéh. Het was een prestatie, die voorname lijk cp naam geschreven kan wordöb van de Amstelrijders, die met voorop lagen en keer op keer den weg te komen. Het streven Nanno Bakker en Jan HuxEftfc geen succes op, maar de „v kopgroep kon de laatste aanval van 1We ger en Jans Vlot niet weerstaan. Boe verdeeld het restant van de was, bleek m de slotfase. De noten Van de Ruit, Nieuwkamp en (Ketting), noch Van der Kruys, Legtear- se en Hoogerheide (Smith's Aciüt) staag den erin de bewaking te doorbretaan van Hordijk en Bakker. Louis Westrus kon nog wel wegkomen uit het groepje dat Bennie Groen (lekke band) en Luppers had verforen, maar vlak voor hij c|e oogst van zijn werk, de dandg kon binnenhalen, slipte hij in de bocht van het parcours. De uitslag: 1. Wieger Vlot (W-i perveen) 180 km m 4 uur 44 min. sec.; 2. Jans Vlot (Wanneperveen); op 1 min. 1 sec.: 3. Henk Nieuwkamp (Ber ne); 4. Peter van der Kruis (Helmond); 5. Jos Dekker (Enkhuizen); 6. Nanno Bakker (Wieringerwerf); 7. Jan Hor dijk (Rotterdam); 8. Peter Legierse (Maassluis); 9. Frans van de Ruit (Am sterdam); 10. Geee Stam (Wijde War mer). 0,8 Fred Boltons gok om ten koste van alles het duo Fauquier/Belkin bij elk aar te houden, was gelukt. De wed strijd was in feite beslist; hetgeen door Tom Okker, pas terug uit Tokio, met de voeten ontspannen tegen het gaaswerk steunend, werd beaamd. „Belkin is zonder meer te sterk voor Jan Hordijk". Het werd nog 22 door een overwinning in vier sets van Nick Fleury op Francois Godbout (75, 62, 68, 63), maar daarna werd de mening van de Haarlemmer door de praktijk bevestigd. Godbout speelde twee klassen beter dan vrijdag tegen Hordijk. In feite toonde hij met goede volleys en smash es over een groter talent te beschik ken dan Fleury. Maar zijn ongetraind heid speelde hem weer parten, terwijl in de vierde set zijn minder goede con ditie ging meespreken. Toch was het nog de aardigste partij van de drie da gen, waarvan de slagenwisseling op matchpoint aan de vergetelheid ont rukt dient te worden: zich bliksem- senl omdraaiend achterhaalde Fleury een passeerslag, passeerde Godbout, die een soortgelijke manoeuvre maak te, waarna de Amsterdammer attent het punt scoorde met een onbereikba re volley. In het laatste enkelspel probeerde Jan Hordijk tegen Mike Belkin een set *ang de netpositie te veroveren, maar toen hij keer op keer kansloos werd gepasseerd, probeerde hij het ge volg gevend aan een opdracht van bondstrainer Buytelaar vanaf de achterlijn. Veel maakte het niet uit voor Belkin, die na gedegen voorbe reiding de punten scoorde. Hordijk verklaarde de geringe tegenstand, die hij bood, door te wijzen op de capaci teiten van Belkin. Deze waren inder daad superieur aan die van de zwaar gebouwde Rotterdammer, maar of Bel kin werkelijk wereldklasse ten toon spreidde, dient te worden betwijfeld. SZCZEC Joel Robert, houder van de titel, heeft zondag in Szczechin de Grote Prijs van Polen, geldend voor het wereldkampioenschap in de 250 cc-klas- se, gewonnen. De 24-jarige Belg was met zijn CZ de snelste in beide man ches. Zijn landgenoot Sylvan Geboers werd, eveneens met een CZ, tweede. De Zweedse oud-wereldkampioen Tor sten Hallman eindigde met een Husq- varna als derde. 'n Breed gebaar. Philip Morris introduces 25 forl.75

De Vallei | 1969 | | pagina 8