Veenendaals dagblad Geruchten over inkrimping V.S.-troepen in Vietnam prijs de kleuren en kies hatéma liatéxxia. Buiten Polier toch kandidaat Fokker bundelt krachten met Duitse „YFW" Wijkbewoners verjagen ongewenst gezin Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Geruchten over China Vier doden bij autobotsing Chauffeursnel van drank af „Breedhand-mil j oenen" naar kleine spaarders NIXON SPREEKT MORGEN Dajan waar schuwt Egypte Het einde van i zes uur bezetting Harriman: neem initiatief Uit hoeveel kleuren kunt u kiezen Uit meer dan 50! Bekijk ook de prijzen! Hatéma Enkalon Standard 95.- Hatéma Enkalon Record 99.- Hatéma Enkalon Perfect 119.- Hatéma Enkalon Extra 129.-. Hatéma Moket 129.-. Alle kwaliteiten op kamer breedte (390 cm) en per strekkende meter. Speciaal voor de slaapkamer: Hatéma tapijt Doryl (360 cm breed) 85.-. Exclusieve garantie en service: garantie bewijs in de vorm van 'n plintplaatje en service-cheques voor de nazorg van uw Hatéma tapijt. Helmond Weer Sovjet-generaal overleden CO Pirus V.N. Nachtelijke rel in Den Haag invoer voor Vrije reizigers in E.E.G. ruimer STEUNTJE BIJ KOPEN EIGEN HUIS OF EFFECTEN VEER LATEN r HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS Zomers en onweer sachtig I Bur. voor redactie en administratlê Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m„ f 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 13 MEI I969 - 43e JAARGANG no. II ADVERTENTIE MOSKOU Rode Ster, het orgaan van het Russische ministerie van De fensie, heeft de dood bekend gemaakt van generaal N. Silajef, reserve-gene raal van de luchtmacht. Generaal Silajef werd in 1911 gebo ren. Hij begon zijn militaire loopbaan bij de luchtmacht in 1931. In de afgelopen drie weken is reeds melding gemaakt van de dood van een 12-tal Russische generaals. 0 j rjoor de sneeuwrijke winter heb- ben de konijntjes, getempteerd 1 door de hongerveel hout tot op de J grond geschild; slechts weinig soor- ten ontsnapten aan de knagende tanden. Zo stonden ook alle brem- struiken bij het eenzame vakantie- huis op de hei met blote benen en j dat ziet er met het bottende lente- groen rondom armetierig en schraal j uit. Er zat niet veel anders op dan J dit dorre hout, dat geen sap-stroom meer kon optrekken, kort af te snij- den. Ongetwijfeld loopt het straks op de ondergrondse delen weer tie- rig uit, want de geharde planten op de hei zijn voor geen klein gerucht- je vervaard en als die brem zich nu in de voorzomer groen zal hebben i ontplooid, moet mijn dochter maar f hopen, dat op hun beurt de reeën en hazen er geen trek op krijgen, wanl J die behoeven geen sneeuwwinter, 5 om op de bremstruiken te azen. Aan de pirus japonica, die iemand jaar en dag geleden in de 5 omgeving plantte, doet het wild ge- lukkig niets. Hun zachte geel-groen contrasteert levendig met de donkere douglas en 1 het Veronese van de lorken en nu ik j er een paar takken van in de zie- j kenkamer heb staan, zal ik van het j ontluiken der fraaie, oranje-rode 5 appelbloesems, die al langs de twij- 5 gen ontbotten, op mijn gemak kun- 2 nen genieten. Deze japanner, graag j in tuin en park gezien, behoort in- 2 derdaad tot de appels, al eten wij j ze, naar ik meen, niet zoals de on- S telbare soorten zure, zoete, hand-, 5 keuken- of moesappels. Alevel wil t het oog ook wat hebben en moeten we blij wezen, dat deze pirus door i de konijnen wordt ontzien, vooral nu de brem verstek moet laten S J gaan op de plaatsen, waar knage- g 5 lijn haar heeft geschonden. 13-5-1969. SAIGON Een reeks besprekingen op top-niveau en de verklaring van een Amerikaanse generaal, dat hij tevreden is met de verbetering van de Zuidviët- namese strijdkrachten, heeft de geruchten over een ophanden zijnde verkla ring van president Nixon morgen over een inkrimping van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam, nieuw leven ingeblazen. De Amerikaanse ambassadeur Ellsworth Bunker en de Zuidviëtnamese presi dent Ngoejen Van Thieu hebben dinsdagmorgen voor de tweede maal in nog geen 24 uur met elkaar gesproken. Elk gesprek duurde ongeveer anderhalf uur. Met de politieke ontwikkelingen viel een aanzienlijke inkrimping van de com munistische raket-, mortier en terreuraanvallen, waar te nemen. In de nacht van maandag op dinsdag werden nog 159 geallieerde steden en stellingen ge teisterd. 4. B. WIGMAN. De generaal, die tevreden was met de verbetering van de Zuidvietnamese strijdkrachten, was brigade-generaal James V. Galloway. Er zijn thans 542.500 Amerikaanse soldaten in Vietnam. In het geregelde Zuidvietnamese leger zijn 400.000 man ingelijfd. Bovendien tellen de regionale en volksstrijdkrachten van Zuid-Viet- nam nog 400.000 man. Tenslotte zijn 182.000 man opgenomen in de nationa le politie en andere paramilitaire troe pen. De Amerikaanse ambassadeur in al gemene dienst W. Averell Harriman heeft verklaard, dat de Vernigde Staten moeten beginnen met het verminderen van hun militaire activiteiten in Viet nam, teneinde de weg vrij te maken voor serieuze vredesonderhandelingen. ..Ik ben van mening, dat wij het ini tiatief moeten nemen en welbewust de militaire acties moeten verhinderen", verklaarde Harriman op een persconfe rentie voor hij een rede hield op de jaarvergadering van het Amerikaanse Rode Kruis. Harriman. die hoofd was van de Ame rikaanse delegatie bij de vredesbespre kingen in Parijs onder de regering Jonhson, zei dat elke de-escalatie van de oorlog door de Verenigde Staten en Zuid-Vietnam zou worden beantwoord door een soortgelijk gebaar van Noord- Vietnam. Hij voorspelde, dat de confe rentie in Parijs niet veel zal bereiken als de strijd in Vietnam niet minder wordt. Hoe dan ook, zullen de onderhan delingen lang duren, aldus Harriman. Bij de Verenigde Naties is men bezig met voorbereidingen voor het toezicht op een eventuele terugtrekking van bui tenlandse troepen uit Vietnam, zo is in goedingelichte kringen in New York ver nomen. Deze reageerden op een verkla ring van secretaris-generaal Oe Thant, die maandag zei, dat de Verenigde Na ties, wanneer de betrokken partijen daarom zouden vragen, een taak zou den kunnen vervullen bij de uitvoering van een eventueel akkoord. De Viet-Cong, heeft gisteravond het vliegveld van Saigon met raketten beschoten. Drie raketten beschadigden de rolbaan. Op het vliegveld arriveert heden de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers. Ook in Saigon zelf vielen raketten, die enkele gewonden en schade veroor zaakten. Achttien vrouwen en kinderen verlo ren gisteravond het leven bij een aan val' van de Viet-Cong op de in het noor den gelegen stad Kwang Ngai. Een bus met arbeiders van een tex tielfabriek is dinsdag in Saigon door een van dè vrouwelijke inzittende, in brand gestoken. De vrouw had eerst met een pistool de chauffeur gedwon gen te stoppen, waarop deze en de an dere passagiers de bus uitgevlucht wa ren. Het is niet bekend, of het hier een ge val van sabotage door de Viet-Cong betreft. HONGKONG Chinese zeelieden hebben verklaard, dat een klandestien radiostation in communistisch China de minister van Defensie Lin Piao ver wijt, de macht voor het leger in han den te hebben genomen in een staats greep tegen Mao Tse-Toeng. Het radiostation heeft een beroep ge daan op de communistische lucht macht en marine om een tegenaanval te ondernemen. Het ondergrondse radiostation, dat zich ergens bij het stadje Yentai op de kust van Sjantoeng moet bevinden, roept marine en luchtmacht op „Mao Tse-Toeng te redden uit de handen van de aartssamenzweerder Lin Piao, om het leger de politieke macht te ontne men en om het land te redden". MONNIKENDAM. Op Rijksweg E 10 in de gemeente Katwoude tussen Monnikendam en Edam zijn van nacht twee personenauto's met grote snelheid op elkaar gebotst. Van de in totaal vier inzittenden van de beide au to's zijn er drie ter plaatse overleden. De vierde is later in de nacht in een ziekenhuis overleden. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. De beide auto's werden geheel vernield. In één der beide auto's zaten de ne ven J. M. de V. uit Utrecht en A. van E. (plm. 20 jaar) uit Katwoude. In de an dere auto zat het echtpaar H. J. P. O. uit Amsterdam. PARIJS Waarnemend president Alain Poher van Frankrijk heeft zich officieel kandidaat gesteld voor de ko mende presidentsverkiezingen. Poher deelde in een korte verklaring mee, zich kandidaat te stellen in het „teken van de vereniging en verzoening van de Fransen". De taak van de pre sident is, volgens Poher. de grondwet telijke vrijheden te garanderen. De nieuwe kandidaat voor het pre sidentschap wordt beschouwd als de enige die oud-premier en gaullist Pom pidou nog van een zeker schijnende overwinning kan weerhouden. Behalve Pompidou en Poher zijn de belangrijk ste kandidaten de socialistische burge meester van Marseille Gaston Defferre en de communist Jacques Duclos. Waarnemers geloven dat de kandida tuur van Poher, Pompidou en Defferre zeker stemmen zal kosten. Boyendien zijn zij van mening dat de kans dat op 1 juni een van de kandidaten zal wor den gekozen geringer geworden. Zij zien dan ook een tweede ronde, op 15 jur.i, als hoogst waarschijnlijk. „Ik ben niet verrast", aldus de re actie van Georges Pompidou op de kandidatuur van Alain Poher. Pompi dou zei dit voorzien te hebben, sedert Poher zijn intrek nam in het Elysée. De Franse nationale vrouwenoewe- ging heeft mevrouw Bonnaard Pontay, advocaat bij het hof van beroep van Parijs, kandidaat voor het president schap gesteld. In een communiqué zegt de beweging dat voor de Fran- gaises de tijd is aangebroken actief deel te nemen aan het leven van de republiek en hun stem te laten horen. DEN HAAG Op de Larserweg, een stuk dijkvak van de Zuidelijke IJssel- meerpolder. is gisteren de 29-jarige Duitser Jürgen Jeckel uit Bottrop met zijn auto van de rijbaan geraakt. De auto sloeg enige malen over de kop en de bestuurder werd uit de wagen ge slingerd. Hij overleed ter plaatse. 0 J 0 0 0 5 AMSTERDAM Maandag mid- dag om vier uur hebben de stu- denten die het Maagdenhuis bezet hielden, zich overgegeven aan de J politie, die inmiddels ingeschakeld was. Op de foto verlaten enkelen van hen het pand. DEN HAAG Bewoners van de Haagse Schilderswijk (ee»\ saneringswijk met circa 50.000 inwoners) hebben gisteravond het negen leden tellende gezin van de chauffeur Rinus van 't Klooster ondubbelzinnig laten blijken dat het uit de Jan de Baenstraat in de wijk dient te verdwijnen. De familie zou de wijk in de tele visie-uitzending „Mensen van goede wil" van de K.R.O. zondagavond in een verkeerd daglicht hebben gesteld. De woning werd belaagd. De politie haalde de zeven kinderen, van wie de oudste 14 jaar is, weg en bracht hen met hun moeder voorlopig onder in het politie bureau. Tot half drie 's nachts hebben dui zenden bewoners van de wijk, onder wie veel jongeren de rqweg voor het huis van de bedreigde familie en de straten in de omgeving bezet gehou den en het verkeer er van tijd tot tijd onmogelijk gemaakt. Terwijl de poli tie voor het huis de wacht hield, wer den van de woning van de familie Van 't Klooster de ruiten ingegooid. De man weigerde de woning te verlaten. WORMERVEER Op de verbindingsweg tussen Westzaan en Wormerveer raakte gistermiddag een chauffeur van de drank af. Hij verloor een gedeelte van zijn biervracht tijdens het nemer, van een bocht en even later was ae ■straat overdekt met kostelijk schuim. De schade was groot. De politie haalde hem later uit zijn woning. Hij ging gewillig mee en stap te in de politieauto, die onder een re gen van stenen naar het politiebureau reed. De politie ontruimde de straat en plaatste dranghekken om de weg af te sluiten, terwijl zij met stenen werd bekogeld. Er sneuvelde ook een aantal ruiten van huizen en winkels in de buurt. Bij de woning van de fami lie Van 't Klooster verscheen later op de avond nog de cineast-journalist Hans Koekoek, de maker van de tv- film. Hij werd door omstanders gesla gen tot hij de straat uitvluchtte. Ter plaatse verschenen ook de voorzitter van de KRO, mr. Van Doorn, het hoofd van de tv-sectie, mr. Schmitz en het hoofd van de actualiteitenru brieken Jacques Grijpink. De politie, die veel duldde, moest herhaaldelijk charges met de gummi knuppel uitvoeren om groepjes jon gens te verspreiden. Twee politieman nen werden gewond. Er werden enige arrestaties ver richt. Twee jongens vluchtten het wijk centrum „De Bouwsteen" binnen. Zes gehelmde politiemannen stormden het pand ook binnen. Daar kregen de jon gens voor ze werden afgevoerd enige rake klappen te incasseren voor de ogen van enige functionarissen van 't opbouwwerk en journalisten die aan het werk waren. LUXEMBURG De ministerraad van de Europese Gemeenschap heeft maandag in Luxemburg besloten de hoeveelheid goederen die reizigers vrij mogen invoeren te verruimen. Bij reiden binnen de EEG en bijvoor beeld bij terugkeer van vakantie, zal men per persoon goederen ter waarde de van f 270,(kinderen tot 15 jaar f 72,--) mogen meebrengen uit een an der EEG-land. Invoer uit een land bui ten de gemeenschap is gesteld op f 90,— voor een volwassene en f 36,-- voor kinderen tot 15 jaar. In het EEG-verkeer worden voorts vrij van accijnzen en boven het maxi mum bedrag toegelaten: Tabak: 200 sigaretten of 100 sigaril- los of 50 sigaren of 250 gram rooktabak; Gedestilleerd van meer dan 22 pro cent: 1 fles van het gebruikelijke type (dat wil zeggen 70 centiliter tot een li ter) of 2 liter likeuren of mousserende wijn. Voorts wordt accijnsvrij toegelaten twee liter gewone wijn, 50 gram par fum, een kwart liter toilet water, 500 gram koffie en 100 gram thee. De bepalingen inzake tabak, drank en koffie gelden niet voor kinderen tot 15 jaar. Deze regeling geldt nadrukkelijk al leen voor het echte reizigersverkeer en niet voor grensbewoners en bijvoor beeld chauffeurs die regelmatig voor hun werk de grenzen moeten passeren, zo verklaarde men maandag in kringen van deskundigen in Luxemburg. De re geling moet uiterlijk op 31 december van kracht worden, doch men zal er naar streven de verruiming vóór het va kantieseizoen, d.w.z. op 1 juli van kracht te laten worden. In kringen van deskundigen verklaar de men maandag dat Nederland de ver ruiming zal toepassen zodra in Duits land een regeling is getroffen om de te ruggave van de BTW bij uitvoer van goederen in het reizigersverkeer op te heffen. SCHIPHOL De vliegtuigfabriek Fokker in Amsterdam gaat intens sa menwerken met de Vereinigte Flug- technische Werke (V.F.W.) in Bremen. Met dit Nederlands-Duitse akkoord is de eerste grote vrijwel volledige fu sie over de grenzen van Europa tot stand gekomen. Zowel de Nederlandse als de Duitse regering juicht de over eenkomst toe. De krachtenbundeling zal worden ver wezenlijkt door de oprichting van een nieuwe, centrale onderneming: De Zen- tralgesellschaft VFW-Fokker in Düs- seldorf. De beide partners zullen ieder voor vijftig procent deelnemen in het kapi taal van honderd miljoen gulden. Een volledige fusie is door het ont breken van een uniform Europees ven nootschapsrecht op dit moment niet mogelijk. Daarom werd een constructie gekozen die in economisch opzicht ge lijkwaardig is aan een volledige fusie. De onderhandelingen dateren al van 1965. Zij liepen een jaar later vast omdat de Duitsers een belang van 60 procent in het gemeenschappelijke bedrijf eis ten. Fokker wilde slechts genoegen ne men met een gelijke verdeling. Vorig jaar kwamen de besprekingen weer op gang. De enige veer die Fok ker moest laten was dat de zetel van de nieuwe onderneming in Duitsland zal worden gevestigd. De twee ondernemingen beschouwen de fusie als een eerste stap naar een reorganisatie van de Europese vliegtuig industrie. „Zodra de situatie in Euro pa dit toelaat, staat de nieuwe onder neming open voor toetreding door an dere maatschappijen. Deze afspraak hebben wij nadrukkelijk gemaakt", al dus de heer H. During. een directeur van Fokker. (Zie verder elders m dit blad). TEL AVIV De Israëlische minis ter van Defensie. Mosje Dajan. heeft gewaarschuwd dat Israël tot de aan val zou kunnen overgaan wanneer ar tilleriegevechten bti het Suez-Kanaal met Egypte niet ophouden. Bij het Suez-Kanaal is nu een be slissend stadium bereikt en „het is moeilijk aan te nemen dat wij van on ze kant een zuiver verdedigende poli tiek zullen blijven voeren wanneer de Egyptenaren doorgaan met hun oor logvoering langs het Suez-Kanaal". Egypte heeft het bestand gebroken maar nog geen poging gedaan de be standslijn te overschrijden. Egypte is daartoe niet in staat, zei Dajan. „Het gaat er niet om of wij in staat zijn nog meer gebied te bezetten. Wij kunnen in een klap Amman en Damascus bereiken", zei hij. Vice-premier Yigal Allon verklaarde „Als de Arabieren niet met ons wil len praten, moeten wij onze grenzen eenzijdig vaststellen en ik verkies vei ligheid boven erkenning". Allon, die maandag uit Londen is teruggekeerd van besprekingen met de Engelse regering, wilde zich daar over niet uitlaten. ADVERTENTIE DEN HAAG Het kabinet wil het kopen van een eigen huis cn het aan schaffen van effecten door kleine spaar ders mensen met een inkomen be neden de vijftienduizend gulden fi nancieel steunen. Het geld hiervoor is afgezonderd van het bedrag dat het rijk enige jaren kreeg door de verkoop van de aande len Breedband In een wetsontwerp, dat de ministers Roolvink (Sociale Zaken Volksgezond heid) en Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) bij de Tweede Kamer hebben ingediend, worden drie maatregelen voorgesteld: 1. Het geven van een eenmalige ren teloze lening tot ten hoogste twee duizend gulden bij de aankoop van een eigen huis. De lening, die bij de aan koop van nieuwe of oude huizen kan worden gegeven, moet in vijf jaar wor den afgelost. 2. Het rijk zal onder bepaalde voor waarden voor de helft deelnemen in gemeentelijke garanties tot negen tig procent van de hypotheek als deze garanties worden gegeven voor bestaan de huizen, die geen woningwetwoning zijn. 3. De koper van een spaareffect kan na acht jaar een belastingvrije pre mie van 35 procent tot een maximum van 250 gulden per jaar krijgen. Het wetsontwerp van oud-minister Veldkamp om honderd miljoen gulden van de opbrengst van de aandelen Breedband voor de bezitsvorming te gebruiken wordt ingetrokken. Minister Roolvink zei gisteren in Den Haag, dat het te ingewikkeld was en dat er be tere methoden waren om het doel van de bezitsvorming te bereiken. Vandaar het nieuwe wetsontwerp. De honderd miljoen gulden is inmiddels aange groeid tot 120 miljoen. Er is nog geen verdeling gemaakt tussen de bedragen die voor de aan schaf van een huis en voor de premie op het bezit van effecten worden uit getrokken. Datzal van de belangstel ling afhangen. Er wordt overigens wel op gerekend dat het eerste jaar renteloze leningen kunnen worden gegeven voor twintig duizend huizen. Dit aantal kan het twee de en derde jaar stijgen tot 22.500. Van het vierde tot het achtste jaar wordt het weer twintigduizend en daarna zakt dit aantal. Minister Schut zei, dat als over tien jaar het fonds zou zijn uitge put naar nieuwe geldmiddelen moet worden gezocht. De inkomstengrens van vijftiendui zend gulden zal zeker als de lonen en prijzen sterk blijven stijgen, over eni ge tijd worden herzien, aldus minister Roolvink. (Van onze weerkundige medewerker) gisteren is op de meeste plaatsen in Gelderland de eerste zomer se dag van het jaar waargenomen. In Apeldoorn en vele andere plaat sen werd het 25 tot 26 graden. Lim burg en Oost-Brabant kwamen ot 27 graden, Parijs tot 29, en stations ten zuiden van Bordeaux re gistreerden 32 graden C. De aanvoer van warme lucht uit het Middellandse Zee-gebied houdt aan tussen een hogedruk boven Zuidoost-Europa en een stationaire oceaandepressie. De zuidelijke luchtstroming is echter niet stabiel. Uit het Engelse Kanaal nadert bo vendien een storing, die vanaf he denmiddag of -avond de kans op enkele onweersbuien doet toene men. Het heeft er de schijn van dat deze ijsheilig en-warmte eigenlijk een paar dagen te vroeg is gekomen. Het gevaar bestaat namelijk dat het nu juist op Hemelvaartsdag tot afkoeling zal komen.

De Vallei | 1969 | | pagina 1