Over de grenzen Wilson en Barbara Castle praten verder met TUC VenhcJk koek Griekse beklaagden zeggen gefolterd te zijn CEAUSESCOC BLIJFT HAMEREN OP NEUTRALITEIT Reis Mevr. Mandela in arrest Kunstgebit? Zuidafrikaan vrijgesproken van rassenvermenging Mogelijkheid tot compromis in Engeland Debré blijft De Gaulle volgen SOVJET-VLOOT ACTIEF Doodstraf voor negerleider G.M. stoppen met Corvair Irak jaa«t op spionnen Fokker neemt lichtwerk over China betaalde Rusland Wereldrecord pijproken Nigerië wijzigt opperbevel Fransman jaar met kunsthart GELADEN CARLISTISCHE BUREAUS GESLOTEN geef ze morgen eens wat anders mee mals en kruidig STUDENTENOPROER IN ECUADOR 591 ste Staatsloterij OOGTRANSPLANTATIE MISLUKT Terug DINSDAG 13 MEI 1969 ADVERTENTIE LONDEN Premier Harold Wilson van Engeland heeft maandagavond de plannen van de vakbonden om voortaan stakingen vrijwillig te beteugelen van de hand gewezen, maar meer tijd geboden voor verdere besprekingen om een compromis te bereiken tussen regering en vakbonden. De algemene raad van het Trade Union Congres (TUC) heeft het aanbod van Wilson aanvaard. De TUC verzet zich krachtig tegen de plannen van de rege ring, boetes op te leggen aan stakers die de nieuwe stakingsreglementen over treden. Regering zowel als TUC, wilde niets toegeven. Maar zowel Wilson als Victor Feath ers, de secretaris-generaal van de TUC, die negen miljoen Engelse ar beiders vertegenwoordigt, hielden de deur open voor een compromis. Men heeft afspraken gemaakt voor nieuwe formele en informele besprekingen. Minister Barbara Castle van haar kant heeft toegezegd, de wet op de stakingen nog drie weken in porte feuille te houden tot na het spoed- congres dat de TUC op 5 juni aan de voorgestelde stakingswetgeving zal wijden. Tot die tijd kunnen de TUC-leiders in ieder geval de kwestie nog eens uitvoerig onder ogen zien. Wilson heeft van zijn kant nog een gebaar van goodwill gemaakt, waar uit zijn verlangen naar een compro mis blijkt. Hij heeft toegezegd dat de onderhandelingen met de vakbond zul len voortgaan tot de nieuwe wet uit eindelijk aan koningin Elisabeth II wordt voorgelegd ter ondertekening. Dit gebaar van Wilson kent geen precedent in de Engelse geschiedenis. De besprekingen van de regering met de 40 leden tellende algemene raad van de TUC werden gehouden in de ambtswoning van de premier, Dow- ningstreet 10 en duurden twee en een half uur. Feather legde een rapport over van de TUC, waarin deze uiteenzet, welke hervórmingen zij denkt door te voe ren teneinde de betrekkingen tussen werkgevers en werknemers te verbe teren. De TUC wil een actiever rol gaan spelen bij het opsporen van moeilijke sectoren in het bedrijfsleven en verlangt grotere bevoegdheden voor functionarissen opdat deze snel en met gezag kunnen optreden bij wil de stakingen, geschillen tussen de ver schillende vakbonden, stakingen en verzoeningspogingen. Maar Wilson en met hem mevrouw Castle oordeelden het plan niet effec tief genoeg. Wilson beloofde donder dag zijn kritiek punt voor punt schrif telijk te zullen overleggen aan het TUC. De stemming in de vergadering was volgens deelnemers geladen. Iedereen besefte dat het lot van de Labourregering kon afhangen van het al dan niet bereiken van een compro mis over deze kwestie. BARBARA CASTLE niet afbreken LUXEMBURG De Franse minis ter van buitenlandse zaken Michel De bré is in de bres gesprongen voor de politiek van oud-president De Gaulle, Groot-Brittannië en andere kandidaten buiten de EEG te houden. „Onze these is zo goed dat wij er aan moeten vast houden", zo verklaarde hij in een vraaggesprek voor de t.v. Sinds het aftreden van De Gaulle kwam de toelating van Groot-Brittan- nië voor het eerst in de EEG-minis- terraad ter sprake. Functionarissen die de besloten vergadering bijwoonden zeiden, dat Debré rustig en niet agres sief was geweest. „Hij heeft minder dan normaal ge gromd", zo verklaarde één. Debré zou in antwoord op het beken de pleidooi van minister Luns voor de toelating van Groot-Brittannië hebben geantwoord, dat de gevolgen van de toelating van nieuwe leden nog niet voldoende zijn onderzocht. Na- afloop van de vergadering vertel de minister Luns aan verslaggevers, dat de toekomst van een verenigd Europa „in de nevelen van het najaar" ligt. „Zijn Belgische collega Pierre Harmei zei ook dat pas met een wer kelijke bespreking het najaar kan wor den begonnen. Hij doelde op dé Wesrtduitse verkiezin gen die voor 28 sept. zijn vastgesteld. Voor de t.v. zal Debré, dat sommige EEG-landen de EEG willen uitbreiden voordat deze zich inwendig heeft ont wikkeld terwijl andere leden de voor rang geven aan de interne ontwikke ling. „Uit gezond economisch belang willen wij Fransen de twee kwesties niet aan elkaar koppelen". De ministers gaven hun permanente afgevaardigden in Brussel opdracht te onderzoeken, hoe het Europees parle ment rechtstreeks gekozen zou kunnen worden en hoe dit enige werkelijke macht gegeven ka* worden. MADRID De Spaanse regering heeft een nieuwe slag aan de Carlisten toegebracht, door twee bureaus in Madrid te sluiten. Er werd geen re den opgegeven, maar van Carlistische zijde werd verklaard, dat de bewe ging beschuldigd wordt van tegen de regering gerichte activiteiten. Eerder had de politie in de bureaus huiszoe king gedaan, waarbij propagandamate riaal in beslag zou zijn genomen. Een aantal Carlisten is gehoord in verband met de betogingen van 4 mei tegen Franco, toen naar schatting een 10.000 Carlisten in Estella (Navarre) door een Guardia Civil uiteengedreven werden. Aan het slot vari hun jaarlijkse pelgrimage naar de berg Monte Jura trokken de betogers door de straten van Estella, het hoofdkwartier van de Carlisten met de leuzen „Franco is een verrader", „Franco imiteert De Gaulle" en „Wij willen de leden van de Carlis tische dynastie terug in Spanje". Gar disten losten verscheidene schoten in de lucht om de betogers te verspreidem en verrichtten enige arrestaties. Eind vorig jaar werden alle leden van de familie Bourbon-Parma uit Spanje gewezen op de politieke activiteiten op Spaanse bodem die buitenlanders verboden zijn. De Bourbon-Parma's hebben de Franse nationaliteit en hun herhaalde verzoeken om het Spaan se burgerschap hebben tot niets geleid. De Spaanse militante Carlisten, tel len ongeveer 100.000 leden. ADVERTENTIE bijvoorbeeld een dubbele plak Verkade Snijkoek met boter WXM BONN Elke Amerikaanse oor logsbodem van de grootte van een kruiser en groter, wordt „365 dagen van het jaar" door Russische schepen geschaduwd, aldus een artikel in „Sol dat und Technik", een militair maan blad dat nauwe betrekkingen onder houdt met het Westduitse ministerie van Defensie. Volgens het tijdschrift worden alle Russische schepen, zowel van de oor logsvloot als van de koopvaardij en de vaartuigen voor oceanografisch onder zoek, met behulp van uiterst moderne elektronische apparatuur rechtstreeks vanuit Moskou gedirigeerd. Het blad baseert het artikel op o.m. gegevens van de Amerikaanse admiraliteit. In de Middellandse Zee heeft de Sovjet-Marine bijna de sterkte van de Amerikaanse zesde vloot bereikt. De Oostzee zou tot een „rode binnenzee" zijn geworden, aangezien daar tegen over ongeveer 100 schepen van NAVO- landen, 800 vaartuigen van de rode vloot liggen. In de Indische Oceaan zouden de Russen hun vlootstrijdkrachten aan zienlijk hebben versterkt, hiermee vooruitlopend op de situatie die ont staat als Engeland zich uit het gebied ten oosten van Suez terugtrekt. Een zelfde versterking zou hebben plaats gehad in de Stille Oceaan, met name in het gebied van Japan, Vietnam, de Philippijnen en in de Beringstraat. Voorts merkt „Soldat und Technik" op, dat in het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan de Russische vloot vooral ten tijde van NAVO-oefeningen zo sterk is, dat het opstellen van „vijandelijke vlooteenheden" niet no dig is. Wat ook opvalt is dat de Sov jet-schepen steeds verder van hun ba ses opereren. Zij worden op zee be voorraad. Hierdoor kunnen b.v. Rus sische duikboten vijf maanden onon derbroken op zee blijven. Het aantal duikboten wordt geschat op 350 waar van 50-A-boten. QUITO De minister van Binnen landse Zaken van Ecuador, Hugo Lar- rea, is afgetreden na vier dagen van onlusten onder de studenten in Quito en Guayaquil, waarbij tientallen gewon den zijn gevallen. In Quito hebben de studenten maan dag de universiteit bezet. Bij een po ging van de politie de gebouwen te ont ruimen, zijn zeker 24 gewonden geval len. 13 MEI 1969 EERSTE KLASSE Prijzen van f 10.zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van 50.zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van 50.zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van 100.zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van 100.zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van 200.zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van 400.zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van f 1000.zijn gevallen op nrs. eindigende op Een Een Een Een Een De De 2000.is gevallen op het nummer f 2000.is gevallen op het nummer 2000.is gevallen op het nummer 2000.is gevallen op het nummer 2000.is gevallen op het nummer prijs van 5.000.is gevallen op het nummer prijs van f 25.000.is gevallen op het nummer pri|s prijs prijs prijs prijs van van van van van 1 02 43 431* 455 456 937 1511* 000682 010026 012553 044019 081464 088071* 010358 De extra prijs van 50.000.is gevallen in de serie C op 't nr. 043672 En de troostprijs van 1000.op nummer 043672 Let wel op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. ATHENE Geschreeuw „Wij zijn gefolterd, wij zullen u de nagels van onze vingers laten zien", onderbrak het getuigenis tijdens het begin van een proees tegen 16 mensen die ervan beschuldigd worden geprobeerd te heb ben het Griekse militaire regime om ver te werpen. Het geschreeuw was afkomstig van twee kroonbeklaagden die er door de aanklager van beschuldigd worden achter het ijzeren gordijn opgeleid te zijn in ondermijnende tactiek tegen het regime. De 16 beklaagden werden verleden jaar november in Athene gearresteerd. Veroordeling onder de beschuldiging van opruiing kan leiden tot de dood straf. Alle 16 worden berecht onder een 22 jaar oude wet die van kracht werd tij dens de Griekse burgeroorlog, om de communistische activiteiten de kop in te drukken. In de tenlastelegging, die voorgelezen werd tijdens de opening van het proces worden de beklaagden onder wie twee vrouwen, ervan be schuldigd lid te zijn van een ondermij nende organisatie, die „partijorganisa tie van Athene (KOA)" heet en waar van het doel is de gewelddadige omver werping van het regime. Getuigen van de veiligheidspolitie verklaarden voor het uit 5 man be staande tribunaal, dat de groep, onder leiding van "Gregory Farakos, (46), Generaal De Gaulle heeft zich voor het eerst buiten vertoond tij dens zijn vakantie in Ierland. Hij was in gezelschap van zijn vrouw en kapi tein Frangois Flohic, zijn adjudant. HOUSTON De fotograaf John Mad den, die op 22 april een oogtransplan tatie onderging, waarbij, met behoud van eigen netvlies en oogzenuw, het voorste gedeelte van de oogbal werd vervangen, kan desondanks niet zien. Hij verliet maandag het ziekenhuis in Houston. Hoewel hij zijn gezichts vermogen niet terug heeft gekregen, is de man in esthetisch opzicht er toch beter op geworden, omdat het geope reerde oog verder normaal functioneert, verklaarde de echtgenote van de foto graaf. CLEVELAND Rechter George J. McMonagle heeft maandag de neger Fred „Ahmed" Evans veroordeeld tot de dood op de elektrische stoel. Het doodvonnis zal worden voltrokken op 22 september. Een volledig uit blanken bestaande jury sprak maandag het schuldig uit over Evans en heeft geen gratie aan bevolen. Evans, een 37-jarige oud-sergeant van het Amerikaanse leger, stond terecht, op beschuldiging van moord op drie po- litie-agenten en een burger bij een vuurgevecht tussen politie en „zwarte nationalisten" in de wijk Glenville van Cleveland op 23 juli van dit jaar. DETROIT General Motors hebben dinsdag bekendgemaakt dat zij de pro- duktie van de Chevrolet Corvair staken. De verkoop van deze enige Amerikaan se wagen met de motor achterin is aanzienlijk teruggelopen nadat Ralph Nader, een bekende figuur in pe Ver enigde Staten die dikwijls ongezouten kritiek op de veiligheidsvoorzieningen in auto's levert, aanmerkingen op de Cor vair had gemaakt. Van dit in 1959 op de markt gekomen merk zijn in het topjaar 1961 317.000 stuks verkocht. Hoewel General Motors verbeteringen aanbracht die aan Naders kritiek tegemoet kwamen daalde de ver koop echter zienderogen. De fabriek heeft al verscheidene schadevergoedings processen tegen Nader gewonnen. BAGDAD Radio-Bagdad heeft maandagmiddag meegedeeld, dat in 't land opnieuw een spionagenet, dat werk te voor Israël en Perzië. is opgerold. Vijf leden daarvan zijn door de revo lutionaire rechtbank ter dood veroor deeld. Het zijn twee militairen en drie burgers. Radio-Bagdad maakte maandagavond ook bekend, dat opnieuw drie personen, die voor de Amerikaanse inlichtingen dienst zouden hebben gewerkt, door de revolutionaire rechtbank ter dood zijn veroordeeld. Het zijn een Syriër en een Saoedi-Arabiër en een luitenant van wie geen nationaliteit werd opgegeven. SVHIPHOL Fokker heeft de NV Lichtwerk, een metaalbedrijf in Hooge- veen, overgenomen. Lichtwerk is een jonge onderneming die van belang is als toeleveringsbedrijf voor de vliegtuigindustrie. Alle Ne derlandse activiteiten op het gebied van de vliegtuigbouw zijn nu in één be drijf verenigd. Het Drentse bedrijf heeft ruim 150 mensen in dienst. Omdat Fokker enke le projecten naar Hoogeveen wil over hevelen, moet het aantal arbeidsplaat sen worden verdubbeld. PEKING Het „Volksdagblad" van Peking heeft beweerd, dat China reeds in 1965 alle schuld aan de Sovjet-Unie heeft afgelostë Het blad herinnert nu ook, aan de uitspraak van Mao's officiële oopvolger Lin Piao op het negende congres van de Chinese communistische partij, dat het land in 1968 al zijn schulden heeft betaald, zoals het altijd ook onder de moeilijkste omstandigheden heeft gedaan. Volgens het „Volksdagblad" heeft de rupubliek Buiten-Mongolie "een ko lonie van de Russische revisionisten sinds 1958 voor 600 miljoen roebel (volgens de officiële koers 24 miljoen gulden) leningen^ van Rusland ontvan gen en op het ogenblik de groot ste schuld van alle landen ter wereld heeft een vooraanstaand lid van het politie bureau van het centrale comité van KOA, opereerde op bevelen van de partij, die door „stem van de waar heid" per radio gegeven werden. Farakos, aldus de politie, was Grie kenland klandestien in de zomer van 1968 binnengekomen om cellen te vor men en met vier andere beklaagden, die ook leden van de KOA waren, op te leiden. Van welingelichte zijde in Athene is vernomen, dat Panajotis Kritikos, een leider van de jeugdbeweging van de Griekse centrumpartij, is gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van „ondermij nende activiteit". Zes andere leden van de jeugdbeweging van de centrumpar tij zouden eveneens in hechtenis geno men zijn. ARONA (Italië) Alessandro Cor- sellini heeft zondag de vijfde Europese kampioenschappen pijproken gewon nen na er in geslaagd te zijn zijn pijp na een keer stoppen 3 uur, 3 minuten en 45 seconden brandende te houden. Corsellini (30) won het van 144 me dedingers, onder wie vijf vrouwen. De deelnemers mochten maar drie gram tabak gebruiken. JOHANNESBURG Het Afrikaan se blad Die Werelt bericht de arres tatie van de echtgenote van de Afri kaanse nationalistische leider Nelson Mandela, die voor levenslang naar het Robben Eiland is verbannen. Het blad meldt dat een vriend van de familie heeft bevestgd. dat mevr. Winnie Mandele door de politie is wegge voerd, na een razzia op het dorp So- weto bij Johannesburg. De reden voor de arrestatie is niet bekend. Mandela werd naar het Rob ben Eiland, enige km voor de kust van Kaapstad, gestuurd, nadat hij in 1962 veroordeeld was wegens zijn poli tieke activiteiten in het verboden Afri kaans nationalistische congres. LAGOS Het Xigeriaanse leger heeft officieel bevestigd, dat een ingrij pende verandering heeft plaatsgehad in het opperbevel van de troepen te velde in de strijd tegen Biafra. Kolonel Benjamin A. Adekocnle („de zwarte schorpioen") is ontheven van het commando over de derde ma riniersdivisie èn benoemd tot hoofd training en planning op het hoofdkwar tier in Lagos. Hij wordt in Port Harcourt opge volgd door kolonel Oloesegoen Obasan- jo, oud-commandant van de troepen in West-Nigerië. Adekoenle, de meest omstreden, maar dok meest succesvolle commandant van het Nigeriaanse leger, heeft scher pe kritiek ondervonden wegens zijn on beheerst optreden. Zijn divisie heeft na de verovering van Owerri in sep tember 1968 geen overwinningen meer geboekt en nu is onlangs ook Owerri door de Biafranen heroverd. Kolonel Mohammed Shoewa, com mandant van de eerste divisie, die op 22 april Oemoeahia innam, wordt mi litair secretaris van het hoofdkwartier in Lagos en te velde opgevolgd door zijn voorganger kolonel I. D. Bissala. Tenslotte wordt kolonel I. B. M. Ha- roena van de tweede divisie, die nu reeds 14 maanden bij Onitsja ligt en geen vorderingen maakt, benoemd tot generaal bij de intendance. Hij wordt opgevolgd door lt.-kolonel Bige en kolonel Gibson S. Jallo. ADVERTENTIE Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den- lofix houdt ook de odem fris. Geen onoan« gename smaak, of hinderlijk gevoel. Prijs per strooibus slechts f. 2,51, bij apotheken en drogisterijen. BOEKAREST Nicolae Ceausescoe, partijleider en president van Roemenië, heeft aangespoord tot ontwikkeling van „normale betrekkingen tussen de staten", ook al zouden die staten tot aan elkaar tegengestelde militaire en economische organisaties behoren. Ceausescoe heeft dit twee dagen geleden in een interview met een Italiaans jour nalist verklaard. Dit interview is vandaag weergegeven door het Roemeense persagentschap Agerpres. T~)e Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, William P. Ro gers begint deze week intensief over leg met de Zuidvietnamese leiders in Saigon, over kwesties die verband houden met het uit 10 punten be staande vredesplan van de Viet-Cong. Rogers vertrok gisteren en zal woens dagavond in Saigon aankomen. Hij verwacht tenminste gedurende twee dagen overleg te plegen met de auto riteit in Saigon en afgevaardigden van andere landen die troepen in Vietnam hebben. Hij blijft in het ge heel vier dagen in Vietnam. lVa z(jn ontmoeting met de Zuid vietnamese president Ngoejen Van Thieu en andere autoriteiten, zal Ro gers op 19 mei naar Bangkok (Thai land) vliegen voor een vergadering van de ministers van de ZOAVO (Zuid-Oost-Aziatische verdedigingsor ganisatie). Daarna zal hij ook een bijeenkomst hebben met landen die troepen in Vietnam hebben. Verwacht wordt dat hij, behalve over het vredesplan van de Viet-Cong, ook ondervraagd zal worden over moge lijke terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam. Er zijn voortdurend berichten geweest dat WILLIAM P. ROGERS poolshoogte 50.000 Amerikaanse soldaten voor het einde van het jaar uit Zuid-Vietnam teruggetrokken zullen worden. De autoriteiten in Washington wezen er echter op, dat Richard Nixon nog geen definitieve beslissing over te rugtrekking van Amerikaanse troe pen genomen heeft. De fundamentele politiek van de pre sident is de terugtrekking van troe pen vast te stellen in het licht van de bereidheid van Saigon meer man schappen in de strqd te werpen, de vorderingen in Parijs en de omvang van de aanvallende operatics van de communisten in Zuid-Vietnam. Rogers zal ook korte bezoeken brengen aan Nieuw-Delhi (India), Lahore in Pakistan en Kaboel in Afghanistan. Van Kaboel zal hij 25 mei naar Iran vliegen voor een bijeenkomst van CENTO (Centrale Verdedigingsorga nisatie). Officieel zal hij waarnemer zijn. Hij keert 29 mei in Washington te rug. Belangrijk genoeg omdat als resultaat van deze tocht een beslissing over de troepen in Vietnam wel zal volgen. De president refereerde aan de be trekkingen van Roemenië met Turkije en Griekenland, beide leden van de NAVO. „Roemenië" is lid van het ver drag van Warschau. Hij zei, dat Roe menië voor de ontwikkeling was van de betrekkingen met Griekenland en Tur kije. Naar zijn mening was de laatste ja ren „een zekere ontspanning" ontstaan in de Europese internationale betrek kingen. Het verlangen van de volkeren naar „vrede, ontspanning en vreedza me samenwerking" had een steeds in kracht toenemende invloed gehad op de politiek van de staten". Hij herhaalde de Roemeense eis voor de afschaffing van militaire blokken, terugtrekking van vreemde troepen achter hun eigen grenzen en erkenning van de twee Duitse staten en de be staande grenzen. Wat dit laatste betreft zei hij, dat dit de knoop was die ontward moet wor den teneinde een klimaat van duurzame vrede en veiligheid in Europa te ver zekeren. Na te hebben verklaard, dat Roeme nië bereid was elk voorstel te onder zoeken en te bespreken, dat zou kun- nep leiden tot een Europese veiligheids conferentie, zei hij, dat het gebruik van geweld in de betrekkingen tussen de staten moet worden uitgesloten en dat geschilpunten alleen door onderhande lingen moeten worden opgelost. De president zei verder, dat Roeme nië met geen enkel van de Balkan- landen een geschil had, er aan toevoe gende, dat Roemenië ook met Albanië van oudsher verbonden was door tra ditie van vriendschap. Albanië is China's enige Europese bondgenoot en is herhaaldelijk krachtig aangevallen door de Sovjet-Unie en an dere communistische Europese landen, die de Sovjet-Unie volgen. Zonder de Tsjechoslowaakse invasie te noemen, gaf Ceausescoe toe, dat er zekere verschillen in de communisti sche beweging bestaan, maar deze wa ren slechts van een tijdelijk karakter. Roemenië zal de volgende maand de wereldconferentie van communistische partijen in Moskou bijwonen en zijn uiterste best doen zijn betrekkingen met alle communistische en arbeiders partijen, ongeacht of zij de conferentie bijwonen of niet, te ontwikkelen. Het is zeker, dat China de conferen tie niet zal bijwonen en de opmerking van Ceausescoe leek er op te wijzen, dat Roemenië zich ook in de toekomst buiten het Chinees-Russische ideologi sche conflict zal houden en een neutra le politiek zal blijven voigen. ADVERTENTIE JOHANNESBURG Dc 25-jarige in Zuid-Afrika geboren en thans een Frans paspoort bezittende zakenman Joseph Jacquesson, brak in tranen uit toen hij maandag werd vrijgesproken van „rassenvermenging" met zijn blanke 24-jarige vrouw Barbara, die in Engeland geboren is. Jacquesson. in Zuid-Afrika geregis treerd als gekleurd, en zijn vrouw wa ren vervolgd krachtens de Zuidafri- kaanse onzedelijkheidswet welke ge slachtelijke omgang tussen verschillen de rassen verbiedt. Op veroordeling staat een maximumstraf van zeven jaar gevangenis. Toen vrienden hem buiten de rechts zaal gelukwensten, kon Jacquesson een paar minuten lang alleen maar uit brengen „Die vreselijke wet, die vrese lijke wet." Hij en zijn vrouw gaan hun zaken hier regelen om zo spoedig mogelijk naar Engeland terug te keren. Rechter J. W. A. van Wyk zei dat Jacquesson had toegegeven dat hij ge kleurd was in de zin van de Zuidafri- kaanse wet, hoewel hij eerst beweerd had Frans te zijn. Zij moeder was In disch en zijn vader van Frans-Libanese afkomst. De rechter zei dat het paar tot ver schillende rassen behoorde en daarom schuldig kon worden bevonden aan overtreding an de wet op „gemengde huwelijken", maar zij gingen op 22 de cember 1966 in Londen een wettig hu welijk aan, voordat de wet in in 1968 zo gewijzigd werd dat zij ook gold voor huwelijken die buiten Zuid-Afrika wor den gesloten. Jacquesson had ook bewezen, dat hij geen Zuidafrikaanse burger door domi cilie was en de geamendeerde wet kon niet met terugwerkende kracht worden toegepast. Toen de zaak in Krugersdorp voor kwam, verklaarde Jacquesson, dat hij in Zuid-Afrika geboren was, maar uit dit land vertrok om zijn schooloplei ding in Engeland al te maken. Hij keerde in 1963 naar Zuid-Afrika terug alvorens zich vestigen. in 1965 in Engeland te Zijn vader, Alphonse Joseph Jac quesson, kon zijn zaken in Krugersdorp niet voortzetten, omdat dit hem door de regering wegens deelneming aan po litieke activiteiten verboden werd, keerde Jacquesson terug om de zaken van zijn vader af te wikkelen, met de bedoeling maar een paar maanden te blijven. Hij zou nooit zijn vrouw heb ben laten overkomen, als hij had ge dacht dat zij de wet hadden overtre den. Hij meende dat als hij als blanke werd beschouwd, omdat hij was opge roepen voor de militaire dienst in het Zuidafrikaanse (geheel uit blanken be staande) leger. Hij schreef terug uit Londen waar hij studeerde, dat hij in woner was van het Ver. Koninkrijk en niet van plan was om voor de militaire dienst terug te keren. Onlangs kreeg hij een persoonsbewijs waarop hij als „gekleurd" vermeld stond. Hij was van plan geweest hiertegen in beroep., te gaan. Rechter Van Wyk zei dat het duide lijk was dat mevr. Jacquesson in een eerste opwelling besloten had haar man te vergezellen. Het paar, dat van plan was om hun zoontje als hij vijf jaar was geworden naar een Franse school te zenden had een geheel gemeu bileerde huurflat in Engeland achterge laten. PARIJS De Franse pater Charles Boulogne heeft gisteren de eerste ver jaardag van zijn harttransplantatie ge vierd. His na de Zuidafrikaanse tandarts Philip Blaiberg de langst overlevende patiënt met een ruilhart.

De Vallei | 1969 | | pagina 7