Christine Deutekom dreigt Willem Duys met proces Kabinet krijgt 't moeilijk met Witteveens plannen 'cuum 25 stuks 1.75 Sijtje Boes boos over eerdere boycot Op 21 mei behandelt Kamer acci j nsverhoging PLAATOPNAMEN VERKOCHT AAN BIJENKORF Deze week nota over kosten stijging Lijk van schipper „Wiron" geborgen Discussiekrant naar scholen Oude CHgISTIN£peUTSKOM -%4'ARCCj È4K SLECHTE KWALITEIT SANCTIE BEERPUT STUNT AFSCHUWELIJK V.V.V. Marken geroyeerd „Wij willen meepraten*' Protestrit met auto's naar Den Haag VERHOGEN BTW OM LOON- EN INKOMSTENBELASTING TE CORRIGEREN STUIT OP VERZET PARLEMENT ONDER DRUK SPANNING OVER HOBBEL VIJANDELIJK PLANNETJE NIET BEST >rs noemen hun drieling naar arisen DINSDAG 13 MEI 1969 ADVERTENTIE anders dan andere caballero Toneelspeler en TV-ecteur Hulb Booymene ROTTERDAM Er zijn grote moeilijkheden ontstaan rond een langspeel plaat van de zangeres Christine Deutekom en de zanger Marco Bakker die onlangs door de Bijenkorf op het (eigen) merk Corbeille is uitgebracht. De „wereldberoemde opera- en operettemelodieën" die ze op deze plaat van 8,95 gulden zingen blijken namelijk zonder dat ze er van wisten door Willem Duys via de N.V. Intermedia in Baarn te zijn verkocht aan de Bijenkorf. De twee aria's komen al voor op 2 Iramac-platen van Christine Deute kom en een van Marco Bakker. Prys: f 19,90 per stuk. De advocaat van Christine Deute kom, mr. D. A. van den Noort uit Am sterdam, heeft de Bijenkorf schrifte lijk gesommeerd om de plaat onmid dellijk uit de handel te nemen en te vernietigen. Indien dit niet gebeurt zal hij een kort geding aanspannen. Mr. Van den Noort stelt het volgen de: „Ten eerste is de plaat van een ontstellend slechte kwaliteit, die mijn cliënte onwaardig is. Verder wordt op de hoes ten onrechte gesuggereerd dat de beide kunstenaars duetten zingen. Ook is het onrechtmatig dat er zonder toestemming van mevrouw Deutekom een foto prijkt van haar op de hoes. Bovema is bijzonder gebelgd over de verkoop van de grammofoonplaat van Christine Deutekom aan de Bijen korf. Deze maatschappij heeft bij de Bijenkorf geprotesteerd tegen „het misbruik dat van deze artiesten is ge maakt". „Ten eerste", zegt men in Heemstede, „is hun belang duidelijk geschaad en ten tweede is die prijs van f 8,95 buiten elke verhouding". De derde verontwaardigde partij in GRONINGEN Minister Witteveen (financiën) zal eind van de week aan de Tweede Kamer een nota aanbieden over de kostenstijgingen. De minister, die gisteren in Groningen sprak zei, zich in te kunnen denken dat velen bezorgd zijn over de prijsstijging van zes pet. Aan die prijsstijging is de begrotings- politiek van de regering gedurende de laatste drie jaar haar zeer ten dele schuldig. De minister die sprak op een bijeenkomst van het departement Gro ningen van de Nederlandse maatschap pij voor nijverheid en handel, zei dat de uitgaven voor gemeenschapsvoorzie ningen in die tijd stabiel zijn gebleven. Wat de prijsstijgingen als gevolg van de invoering van de b.t.w. betreft zei de heer Witteveen, dat door nog niet aanwijsbare oorzaken het prijseffect aanzienlijk hoger is geworden dan de anderhalf procent waarop het geraamd werd. Hij vermoedde dat veel bedrij ven de nieuwe omzetbelasting naar bo ven hebben afgerond. Sprekend over de komende begroting ver geleek de minister zichzelf met een „fietser die een berg afrijdt en uit al le macht moet remmen om te voorko men dat hij steeds sneller gaat". KATWIJK Het lijk van de Rat- wijkse schipper C. Haasnoot (35) van de kotter Wiron I is gisteren gebor gen. Het vissersschip verging bijna twee weken geleden op de Noordzee met zes man aan boord. De reder van het schip, de heer P. J. Smit in Hippolytushoef, schakelde het Haagse bedrijf Duikwacht Hol land in om naar de lichamen van de vermiste vissers te zoeken. Aan twee duikers, lukte het na veel moeite het gesloten stuurhuis binnen te gaan. Zij vonden alleen het lijk van de schipper. Het is niet de bedoeling van de reder nog meer op het wrak te la ten duiken. Het lijkt onverantwoord om op een diepte van 35 meter te proberen de verblijven van het schip binnen te dringen. deze onverkwikkelijke zaak is de de tailhandel. Een functionaris van een platenzaak: „Een duister zaakje, zo iets hebben we nog nooit meege maakt. Wat moeten we tegen onze klanten zeggen? Wij hebben wel pla ten van Christine Deutekom, dus als u een goedkopere plaat van haar wilt dan moet u maar naar de Bijenkorf gaan?" „Natuurlijk heeft Duys toen het met Iramac mis dreigde te gaan gauw nog even geprobeerd van twee walletjes te eten. Maar met zulke dingen jaag je je beste artiesten de vernieling in. Bo vendien heeft zo'n stunt krankzinnige consequenties voor de handel". De Nederlandse Vereniging van Grammofoonplatendetailhandelaren (N. V. G. D.) gaat ook stappen doen om de verdere verkoop van de omstreden lp door de Bijenkorf onmogelijk te maken. „De sanctie die wij bijvoor beeld kunnen toepassen is dat we de Bijenkorf kunnen verbieden om de plaat nog verder van NV Intermedia te betrekken. Die NV behoort name lijk bij de niet door ons erkende leve ranciers". „Langzamerhand komt aan het licht dat Duys en Jacobs in de maanden voor de overdracht aan Bovema din gen met sommige Iramac-platen heb ben uitgehaald die in onze branche niet kunnen. Het heeft allemaal iets van een stin kende beerput. Je kunt niet zo maar produkties gaan overdragen aan per soneelsverenigingen en dergelijke. Je kunt ook niet zo maar bij wijze van stunt ter gelegenheid van de opening van de Bijenkorf in Eindhoven een stel opnamen van een zangeres aan de Bijenkorf verkopen. Willem Duys heeft wel meer met Intermedia „ze zijn goed voor hun geld" zaken gedaan. Iramac en In termedia deelden dezelfde opnamestu dio. „De zaak via Intermedia met de Bijenkorf staat op zichzelf" zegt hij. Over de beerputtheorie van de NVGD. „Ach, weet je wat het is met die handel: Hoewel Iramac is opgehe ven, blijven er vorderingen lopen op de handel. Daar hebben ze de dood over in. Dan gaan ze platen terugstu ren onder het motto: „die hebben we nooit besteld enzo". Over de zaak Deutekom-Bakker: „Christine Deutekom heeft voor ons twaalf opera-aria's opgenomen. Ze heeft daarvoor een zogeheten loonsom gehad. Ongebruikelijk, maar ze wilde een bedrag per aria en verder wilde ze met die banden niets meer te ma ken hebben. Begin dit jaar er was weinig nieuws, een staking en we hadden geld nodig hebben we dat contract nog eens nagekeken. Daarin stond dat we er mee doen mochten wat we wil den. Toen kwam dat verzoek van de Bij enkorf. Ze wilden voor de opening van de Bijenkorf in Eindhoven een stunt plaat uitbrengen, met Deutekom en Bakker. Nou. dat kon, we hadden ze allebei. Intermedia zou de zaak ver der regelen". „Stom achteraf, maar we hebben nooit een contract daarvoor gemaakt. Anders hadden we kwaliteitsvoorwaar den kunnen stellen. Want ik ben ook allerminst gelukkig met het resultaat. Het is een afschuwelijk produkt zo als het daar ligt. Ik kan me heel goed voorstellen dat Christine Deutekom dit schadelijk vindt voor haar artistieke kwaliteiten". Willem Duys is vorige week met Pim Jacobs bij de advocaat van Chris tine Deutekom geweest, om hun kant van de zaak uit te leggen. Hij ver zucht: „Het rotte is dat ik er verder niets aan kan doen; ik heb geen maatschappij meer". zingen wereldberoemde opera en operette melodieën corbeille De hoes van de omstreden grammofoonplaat van Christine Deutekom. De Bovema is boos over het feit, dat Willem Duys de plaat toespeelde aan de Bijenkorf; Duys is met het ontstane produkt bepaald niet gelukkig. DEN HAAG De wetsontwerpen om accijnzen te verhogen waardoor de benzine met ingang van 1 juli 3.5 procent duurder moet worden zullen zeer waarschijnlijk op 21 mei in de Tweede Kamer worden behandeld. MARKEN ..Ik heb Marken tot in de hele wereld bekend gemaakt. Dat heeft me handenvol geld gekost. Maar inspraak, ho maar". Dit zegt Sijtje Boes, voorzitster van de VVV Marken. De afdeling werd za terdag van de ledenlijst van de VVV's in Noord-Holland boven het Noordzee kanaal afgevoerd, omdat enkele ja ren achter elkaar geen contributie betaald werd. De 73-jarige Sijtje, voorzitster en be langrijkste lid van de totaal zeven Markense leden, zegt, dat er met opzet niet is betaald. Het zit haai en de an dere leden dwars, dat Marken enkele jaren geleden tijdens een VW-bestuu- verkiezing werd geboycot. „Wij zijn maar klein, maar we be talen zelf tienduizenden guldens per jaar voor reclame in het buitenland. Daarvoor zouden we toch echt wel wat meer inspraak mogen hebben". Zij is hel eens met federatievoorzit ter D. Breebaart, die zaterdag tijderïs de federatiebijeenkomst zei, dat men een armzalige afdeling wel wil ontzien, maar dat dat Sijtje niet armlastig is. Sijtje zegt: „Ik ben inderdaad niet armlastig. Ik bei. trouwens ook niet gek. Als ik mijn geld weg wil geven, doe ik dat". „Laatst was de EHBO afdeling Pur- merend hier. Alle patiënten hebben van mij een cadeautje gehad. Dat was erg leuk, maar ik geef niet aan de VVV- federatie, waar je nooit iets van hoort". Ze wacht af of het federatiebestuur het dreigement zal uitvoeren om langs gerechtelijke weg de contributie over 1967, 1968 en 1969 in te vorderen. Het gaat haai niet om het bedrag maar om het recht van de kleine af deling om met de grotere mee te pra ten. De vaste commissie voor financiën stelt vandaag het voorlopig verslag vast dat nogal kritisch is over de voorstellen van minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus (beiden financiën). Aan het einde van de week wordt reeds een memorie van antwoord verwacht, waarin minister en staatsse cretaris zullen proberen om de bezwa ren van de commissie te weerleggen. In de VVD ontstaat intussen ongerust heid over het sociaal-economische be leid van het kabinet. De afdeling Den Haag de grootste afdeling van deze partij zal binnenort een openbare vergadering houden over de moeilijk heden aan het sociaal-economische front. Achttien leden hebben hierom ge vraagd. Ze zijn verontrust door de ont wikkeling van de laatste tijd. Een juis te datum is nog niet bekend. UTRECHT De Stichting Voor lichting Vorming Onderwijs, die onder auspiciën van de Nederlandse Studen ten Raad tot stand is gekomen, is gis teren begonnen met de verspreiding van een speciale discussiekrant „Ha die meester..." De krant wordt op alle instellingen van onderwijs, behalve de universi teit en lagere- en kleuterscholen ver spreid. Dc oplage is 400.000 exempla ren. Het ministerie van onderwijs, waar aan f 8000,- subsidie was gevraagd, heeft geen bijdrage willen verstrek ken. AMSTERDAM In Amsterdam is een „Automobilisten actiecomité opge richt dat naast de actie van de officië le organisaties van wegverkeer en wegvervoer een eigen protestactie wil voeren tegen de verhoging van de ben zineaccijns. Het particulier comité, waarvan de heer H. Koopman uit de Aakstraat in Amsterdam-Noord voor zitter is, organiseert zaterdag 17 mei een protestrit met auto's naar Den Haag. Men vertrekt om tien uur van het Museumplein naar Den Haag. Het verzamelpunt in Den Haag is het Ma lieveld. Vandaar gaat men te voet naar het Binnenhof waar een protest brief aan de Kamerleden bij de griffie van de Tweede Kamer zal worden over handigd. ADVERTENTIE lies" van het resterende deel zou dan met spoed het wetsontwerp moeten worden ingediend voor een automati sche teruggave van het progressie-ef fect met1 ingang van 1 januari 1971. De verhoging van de BTW en de volgende belasting zouden dan vervallen. Is aeze suggestie die uiteraard nog nader moet worden uitgewerkt haal baar? Ze is in ieder geval wel moei lijk. Allereerst voor minister' Witteveen, die de gehele correctie van negenhon derd miljoen gulden graag wil doorvoe ren. Bovendien heeft hij het vorige jaar onder druk van zijn a.r. collega's in het kabinet niet kunnen bereiken dat er een wetsontwerp voor die automa tische teruggave zou komen. Onder het mom van „het is allemaal al moeilijk" moet hij nu naar buiten verdedigen dat er voorlopig niet meer dan een voorontwerp, voor nadere be studering door deskundigen, zojuist is verschenen. Het is voor hem wel moei lijk om nu toch met een „echt" ont werp te komen, maar waarom zou de DEN HAAG Vorige week zijn nog verborgen voor de buitenwereld de voorhoedegevechten begonnen van de belastingoperatie die minister Wit teveen (Financiën) in 1970 wil doorvoeren. Het gaat enerzijds om een correctie van de loon- en inkomstenbelasting, die noodzakelijk is omdat we de „volle mep" betalen over loonsverhogingen welke we al kwijt zijn omdat de prijzen zijn gestegen. Daartegenover wil het kabinet de BTW op 1 januari verhogen. Het heeft dit geld nodig om o.a. een blijvende dek king te zoeken voor de verlaging van de belastingvrije voet, die al op 1 januari 1969 is ingevoerd. Aan deze operatie zijn we nog niet toe. De Tweede Kamer wacht met spanning op het wetsontwerp, dat dr. Witteveen nog steeds niet in de brieven bus van Binnenhof IA heeft gestopt. En toch zijn de voorhoedegevechten begonnen. De vaste commissie van fi nanciën uit de Tweede Kamer hield woensdag een „inbrengvèrgadering" over de wetsontwerpen om de accijn- ben op benzine, bier en alcohol te verhogen. Zo'n inbrengvergadering heeft niets om de hakken. De leden leveren hun verhaaltje hun inbreng in voor het voorlopig verslag. Hierin komt te staan hoe ze over de wetsontwerpen denken. Dit verslag is nog niet openbaar. We weten dus niet wat erin staat. Het is echter duidelijk, dat er zwaar zal wor den gesputterd tegen de voorgestelde verhogingen, en dit dan niet alleen door de oppositie, maar ook door de regeringsp a rti jen De christelijk-historische fractievoor zitter, drs. A. D. W. Tilanus, zei in een interview met onze krant onlangs, dat hij de benzine hoogstens met anderhal ve in plaats van met 3.5 cent per liter duurder wil laten worden. De a.r. G. A. Kieft keek in een arti kel in de Nieuwe Haagse Courant ook wat moeilijk tegen deze accijnsverho gingen op en mr. R. J. Nelissen (kvp) zei al in een Kamerdebat dat hij de voorstellen voor deze verhoging kri tisch zal bezien. De libetalen zullen wel bezwaren ma ken, maar het ziet er niet naar uit dat ze „neen" tegen een of meer van de voorstellen zeggen. Wij geloven dat het kabinet wel over deze hobbel zal schuiven, zeker als het niet op zijn strepen blijft staan en be reid is om met name de benzine met minder dan de voorgestelde 3,5 cent per liter te verhogen. Er is goede re den om aan te nemen dat minister Wit teveen op dit punt inderdaad soepel zal zijn. Op de achtergrond speelt echter het veel moeilijker probleem van de belas tingoperatie. De oppositie is tegen de correctie van het inflatie-element al thans zeker tegen een correctie in 1970. De a.r. kijkt er nog steeds moeilijk tegenaan maar ze zal, evenals de an dere drie regeringspartijen toch wel zeggen: een man een man, een woord een woord. In het regeringsprogram ma is immers tot deze correctie beslo ten. Minister Witteveen moet echter, zo als gezegd, de B.T.W. verhogen. Deze zaak ligt bij alle partijen bijzonder moeilijk. Iedereen is ervan overtuigd dat we de stijging van de lonen en de prijzen moeten intomen. Mag de rege ring dan eerst via de accijnzen op 1 juli en prompt een half jaar la ter door hogere tarieven voor de BTW en het duurder maken van de wegen belasting de prijzen opjagen? Het algemene gevoelen is „neen". Dat is bijvoorbeeld duidelijk tot uiting gekomep in de Stichting van de Ar beid, die alleen met het kabinet wil praten als het nog geen beslissingen heeft genomen. Het kabinet heeft in middels gezegd dat over alle punten kan worden gediscussieerd. Het is onvermijdelijk dat bij de be handeling van de komende accijnsver hoging ook wordt gesproken over de verhogingen van BTW en wegenbelas ting. Waarschijnlijk worden er in het voorlopig verslag al opmerkingen over gemaakt; in ieder geval zal deze zaak tijdens het debat meespelen. Daarom hebben wij over voorhoedegevechten gesproken. Het ziet er naar uit dat deze voor hoedegevechten het kabinet en de rege ringspartijen in vijandelijke stellingen zullen drijven. Minister Witteveen, toch al weinig soepel als het gaat om „zijn" belastingoperatie, bal proberen een vei lig onderkomen te vinden waarop AR, KVP en CHU althans wat de ver hogingen van BTW en wegenbelasting betreft graag granaten gaan gooien. Het resultaat? Wellicht in het najaar een voltreffer op de stelling van het ka binet. Is er geen oplossing te vinden om de steeds dreigender wordende impasse te doorbreken? In kringen van economen is het volgende plannetje ontstaan: laat de belastingcorrectie die negen honderd miljoen gulden bedraagt voor ten hoogste de helft worden door gevoerd. Als vergoeding voor het „ver geest niet ineens over hem vaardig zijn geworden? Voor de VVD is het ook geen gemak kelijke zaak. Haar minister Witteveen ligt niet zo best in de markt, onder meer door de verhoging van accijnzen en de wegenbelasting. Met de correc tie kan ze nog enige eer halen. Bo vendien zit de fractie met de door mr. Portheine enthousiast, maar door fractieleider Toxopeus veel koeler ont vangen motie van de ledenverga dering, waarin wordt aangedrongen op „onverkorte doorvoering van de cor rectie op 1 januari 1970". Een kabinetscrisis met als inzet dr. Witteveen is echter voor hen ook wei nig aantrekkelijk. Als het plannetje van de economen zou lukken kunnen ze in elk geval zeggen: voor de toekomst zijn we van de narigheid af. Dat heb ben we bereikt. Biesheuvel en de zijnen zouden ook kunnen juichen: er is geen negenhon derd miljoen voor de schatkist verlo ren gegaan, maar veel minder. Ze moe ten dan wel wegmalen dat hun minis ters zich het vorige jaar tegen een wetsontwerp voor de automatische te ruggave hebben verzet Voor CHU en KVP is de zaak min der sterk omlijnd. Tilanus was echter wel de eerste die zich openlijk tegen de verhogingen op 1 januari uitsprak. Het zal ongetwijfeld een moeilijk be reikbaar compromis zijn. Toch lijkt het ons een reële moge lijkheid om een groeiende conflictsitua tie weg te werken. linoD ZWOLLE Het echtpaar Wijnen uit Zwolle heeft zijn drieling de namen meegegeven van de drie artsen die bij de bevalling betrokken waren. De drieling werd in het afgelopen week end in het Sophiaziekenhuis in Zwolle geboren. Willem Adriaan werd genoemd naar dokter Kaasjager, Frederik naar dokter Engel en dokter Kam zag zijn week enddienst beloond met de voornamen Benjamin Jan. ADVERTENTIE wajang'

De Vallei | 1969 | | pagina 8