„Verplichte bloedproef in Nederland niet nodig" Ideeën opdoen i teamverband Het communisme van China Kopenhagen Te-wee In de keuken PROEFSCHRIFT OVER VERKEER EN ALCOHOL DENKBRIES VOOR F 15, PER UUR NINA IS VEEL LIEVER HUISVROUW êevov-lty) J^cbenégk, ALLES MOGELIJK TEGENSPEL SNELPRATER STUNT HUWELIJK UPSPORISG DINSDAG 13 MEI 1969 bezit, op het Spaanse eiland Ibiza een grote verbouwde boerderij en in Genè- ve een flat. In die Zwitserse stad wo nen ook de ouders van Frederik. Dit jaar traden Nina en Frederik nog op in Kopenhagen (de stad waar hun succes begon), in Frankrijk en Spanje. Verder maakten ze een tournee door Engeland. Hun leven bestaat tegen woordig uit korte tounees en uit pe riodes in een van hun drie woningen daar tussendoor. Hun oudste kind. de achtjarige Nico las. gaat nu in Engeland op school, daardoor zijn ze wat meer aan hun flat in Londen gebonden. De meisjes Krista van vijf jaar en Annemarie van drie gaan meestal mee op reis. Op dit moment is Frederik ergens in het Kanaal samen met een vriend zijn nieuwe zeilboot aan het proberen. Nina heeft die boot onlangs gedoopt. Met ro- zewater. Dat mag ook wel met een vaartuig, dat de romantische naam Al- gosa heeft. „Dat is een oud Perzisch woord dat de naam weergeeft van een houten blaasinstrument'verstellen ze. Het reisdoel van Frederik is Ibiza om ADVERTENTIE ASSEN Maandagmiddag reed een personenauto onverwachts de linker weghelft op van de provinciale weg Assen-Hoogeveen bij Spier. De bestuurder, de heer J. Kikkert uit Elim, botste tegen een tankauto en was op slag dood. daar met zijn gezin een lange vakantie te houden. De kinderen gaan er met Ni- na per vliegtuig heen. Nina en Frederik zijn een begrip op het gebied van romantische volksliedjes van vrijheidslicdjes ook. Maar hun grootste succes hadden zc toch steeds met het zoetige genre. Island in the sun. Puff the magic dragon. Listen to the Ocean en Little donkey zijn er de bekendste voorbeelden van. Voor veel mensen is dit het heerlijk ste wat er bestaat op liedjesgebied, maar velen is hel ook te wee. Nina heeft eens bekend, dat zij er nu net zo over denkt: „Als ik die platen nog wel eens hoor. krijg ik klamme handen". Het wonderlijke van dit aardige, be scheiden, zeer talentvolle aristocratische echtpaar, is dat het eigenlijk nog niet eens zo lang in de showbusiness is, na melijk sinds 1957. Zij kennen elkaar al van hun jeugd af aan, uit de tijd dat Frederik met zijn ouders in Kopenhagen woonde. Vader Van Pallandt was daar toen Neder lands gezant. Nina's moeder was een bekende society-gastvrouw. Nina en Frederik werden dikke vrienden. Maar deze periode duurde niet lang. want baron Van Pallandt werd overge plaatst. De kinderen bleven elkaar trouw schrijven, ook toen Denemarken door de Duitsers was bezet. Frederik reisde naar tal van landen waar zijn vader diplomatieke posten be zette, tot hij in 1956 naar Trinidad ging om er tropische landbouw te stu deren. Daar raakte hij verzot op calyp- somuziek. Het jaar erop ging Frederik terug naar Kopenhagen. In de keuken van Nina's ouderlijk huis zong hij toen vaak met eigen gitaarbegeleiding. Nina zong al gauw mee. en het duo was ontstaan. Vrienden daagden hen uit om in een cabaret te gaan optreden. Ze deden het voor twaalf gulden per avond. Na weken ingespannen repeteren had den ze een repertoire van drie num mers. Het sloeg enorm in en Nina en Frederik werden in een ommezien het droompaar van Denemarken. In 1960 zijn Nina en frederik ge trouwd. Voor haar was het het tweede huwelijk. Veel fans dachten al van het begin af aan dat dit knappe blonde stel met hun romantische liedjes, al lang een echtpaar was. Het kenmerkt Nina en Frederik, dat hun huwelijk in alle stilte werd geslot- ten. Nina's blauwe ogen tintelen als zij zegt: „Als een man en een vrouw sa men in de showbusiness werken wor den ze doodsvijanden van elkaar of ver liefd. Wij kozen het minste van de 2 kwaden. Er zijn maar weinig landen waar Nina en Frederik niet zijn opgetreden. Zij werkten ook veel voor de televisie: in januari waren zij nog in het be faamde programma van David Frost. In maart was hier hun muzikale ko medie, die zij in Denemarken maak ten, op de televisie. Populariteit in het lichte genre is een vreemde, grillige zaak. De meeste sterren zijn jongelui van heel gewone komaf, geen aristocraten zoals Nina en Frederik. Maar toch gaan ook zij met hun tijd mee. Dat bleek wel toen Frederik in Amerika in de ban raakte van de vrijheidssongs: „De vrijheids beweging," zegt hij. „de geleidelijke emancipatie van de mensen, is een der grootste gebeurtenissen^-m de'wer?)d". En wat gaat er nu gebeuren met Ni- na en Frederik, na hun Zuiaafrikaarise tournee? Gaat Frederik werkelijk zijn zeildroom vervullen? Er is hun een aantrekkelijke serie aangeboden voor de Engelse televisie. Wie weet stelt hij zijn droom nog wel een poosje uit. HEN HAAG Het is niet nood zake- kelijk om in Nederland de bloed proef verplicht te stellen, in ons land kan thans beter de verplichte adem test worden ingevoerd r.ic' daaraan gekoppeld de vrijwillige bloedproef. Als men aan die verplichte ademtest dan gevolgen verbindt analoog aan Belgie (rijverboden in preventieve zin), .dan is er geen reden om nog lan ger te talmen. Dit is het standpunt van de heer D. van Ooijen, commissaris van politie te Middelburg, in zijn proefschrift „verkeer en alcohol", een' crimino logische studie over deelneming aan het verkeer onder invloed van alco hol, waarop hij gistermiddag aan de Rijksuniversiteit in Gent is gepro moveerd tot doctor in de criminolo gie. Een toelichting op zijn standpunt for- DRAINSTORM (ofwel „denkbries") is uiteraard een uitvin- ding van de massa-beïnvloedende Amerikanen. Voor reclamebureaus in de VS is het een noodzakelijk onderdeel bjj het bepalen van een reclamecampagne, althans volgens het systeem Whiting. Die onderscheidt drie hulptechnieken by het bevorderen van de creativiteit: de vrije associatie (lees brainstorm) is daar een van. En dan nog in drie technieken: gewone brain storm. omgekeerde brainstorm en de zogeheten Gordon- techniek. Brainstorm-Nederland gebruikt ze alle drie. Maar hoofd>- zaak is dat iedereen alles zegt wat hem in de mond komt. De woordjes of zinnen worden door anderen opgepakt, ver anderd. aangevuld. Net zolang tot het idee compleet is. De snelheid waarmee en de druk waaronder zo'n sessie wordt gehouden, wordt wel met het woordeje ...storm" omschreven. Vandaar brainstorm. In het Haagse Congrescentrum zijn tijdens het pas gehouden reclame- congres aan alle deenemers bloemen uitgereikt, zijn alle rollen we-papier verwisseld voor andere en zijn in de grote congreszaal drie forse papierba- nen opgehangen. Het waren de eerste in praktijk ge brachte ideeën van Brain Storm Neder land in Den Haag, een groep van elf particuliere Nederlanders, die tegen be taling iedereen aan ideeën helpt. Sinds 12 februari van dit jaar offi cieel. Het idee - want dat is het - is geleverd en uitgevoerd door Aad van Deudekom (35). Hij zegt: „Het was de noodzakelijke vijfde pijler. Ik heb al zo'n anderhalf jaar een Object Orga nisatie Service, die houdt zich bezig met veranderingen. Om dat te kunnen doen heb je nodig structuur-analyses, ideeën, beoordeling van die ideeën, testen en experimenteren op kleine schaal en het in beginsel opzetten van activiteiten. Het klinkt :.g. maar clat komt vindt de heer Van Deudekom, doordat letterlijk alles mogelijk is, van een ontwerp-idee voor een bankgebouw tot de smaakverandering van pils. Hij zegt: „Men gelooft in het absolute ka rakter van het specialistendom. maa in wezen zijn alle ideeën creatieve ideeën. Daarnaast heb je analytische problemen, dat is wetenschap, een denksysteem op grond van axioma's" „Die zijn ook alleen maar op te los sen met logica: 1 en 1 2. Daar is niets aan te veranderen. Maar een mens en een mens zijn geen twef mensen, die blijven een mens en eer mens. Dat kan wel geschematiseerc zijn in een bepaald gedrag maar nie' absoluut." Het is duidelijk, de heer Van Deude kom heeft zich als basis een flink brok mensenkennis eigen geoifcd.n. Twv. jaar bij het reclamebureau De la Ma: vijf jaar op de elektrotechnische markt in Duitsland en wat jaartje als sales promotor in de internationa le handel deden de rest. Al in Duits land begon hij aan een studie creativi teit - „Dat hoort gewoon bij de mens En nu weet hij: ..Elke benadering van een creatief probleem is dezelfde: alleen met zoveel mogelijke ideeën. Ja, hoe kom je tot een originele ge dachte. In een brainstorm, concentre ren in de produktie van ideeën". Deskundig zijn op het gebied van de voorgelegde problematiek is niet no dig. integendeel - dat stoort alleen maar. De heer Van Deudekom: „Je moet mensen hebben die open aan problemen gaan staan. Onze samen leving is gebouwd op twee pijlers, twee dogma's: de groei (bv. van hét nationaal inkomen) en het individua lisme. Maar het is verbazingwekkend dat men zich daar zo weinig op con centreert. Zo krijgen ze bijvoorbeeld in het zakenleven geen kans. Daarop wallen wij ons nu concentreren" En daarom verscheen op 8 januari van dit jaar deze advertentie: „OOS vraagt voor een brainstorm-team op basis van winstdeling medewerkers in de avonduren. Ervaring niet noodza kelijk". De volgende avond zaten 25 liefheb bers in een Amsterdams café. Veer tien dagen daarna was er een team van elf man en een reglement. De heer Van Deudekom: „Ze moe ten het gevoel hebben dat die zaak van hen is. Dus heb ik ze eerst in de kou gezet, dan gaan ze het bij elkaar zoeken en als groep een eigen leven leiden. Zo krijg je tegenspel en dat heb je nodig." Daarom staat in artikel 2 ad 1: „BSN is een groep met een eigen sta tus, een eigen organisatie, leden met eigen kunnen en een bestuur." Boetes voor het niet nakomen van reglementaire verplichtingen maken het spel compleet. Minimum denkloon per uur vijftien gulden. Voor een een voudige brainstorm van een uur (er zijn drie soorten stormen) betaalt de liefhebber 350 gulden. Maar daarvoor krijgt hij dan ook ideeën. Niet één. maar tientallen. Tot nu toe lag het minimum aantal gele verde ideeën op 74 en het maximum op 165. De mensen van de ideeën: een monteur, drie huisvrouwen, een heilgymnast, een grafische ontwerper, een journalist, een student een assis- tent-bedrijfsmanager, eep verkoper en een kantoorbediG*de. Leeftijd varieert lussen twintig en veertig. De heer Van Deudekom krijgt als „vertegen woordiger" van deze denkbries de helft van alle inkomsten. „Geen slechte zaak, maar cok lyt gevolg van een goed idee", zegt snel- prater Van Deudekom. Bovendien zijn het zware uurtjes, door de denkers zelf omschreven als „het communica tiemedium van creativiteit" en „laxeermiddel voor de verbeeldings kracht". En dat zonder chemische stimuleringsmiddelen als een forse pils. De heer Van Deudekom: Hooguit een kopje thee en een koekje, om een vertrouwde sfeer te creëren waarin iedereen kan toegeven aan de eerste impuls die hij krijgt, binnen bedoeld kader natuurlijk." Zo zijn al ideeën ontstaan voor een stunt voor een overheidsorgaan, een extra service van een reclamebureau, nieuwe toepassing van een bestaand artikel, voor een distributiesysteem en voor een nieuwe opzet van een detail zaak. Eert bescheiden begin, door de heer Van Deudekom toegeschreven aan de Nederlandse kruideniersmentaliteit. Hij zegt: „Daar zou eens wat aan ge daan moeten worden." Een goed idee.* De heer A. van Deudekom (35), handel in creatief denken: hoogst een kippje thee met een koekje op z n ,,Ik wist dat ik een kans had als ik zelf naar Amerika ging", dat zegt een tevreden Fred Haayen, manager van de Haagse beatgroep, de Gol den Earrings". De groep had een moeilijke start. Enkele uren voor het vertrek vanuit Amsterdam naar New York, kreeg zij te horen dat de machtige Amerikaanse vakbond van musici toestemming voor optreden in de Verenigde Staten weigerde. Fred Haayen zag als laatste kans; zelf naar New York gaan en praten. En dat bleek goed gezien. Na lange gesprekken waren de leiders van de vakbond te overtuigen. Haayen kon de Golden Earrings uit Holland laten overkomen. Nu, ruim een week na hun aankomst in New York, heb ben George Kooymans, Barry Hay, Rinus Gerritsen en Jaap Eggermont twee grammofoonplaten opgenomen en een groot aantal keren optreden staat geboekt voor de komende an derhalve maand. Over een week komt op de Ameri kaanse markt hun 45-toeren plaatje Where will I be". En in juni ver schijnt een lp. Nu de platenopnamen achter de rug zijn beginnen de Ear rings met hun optreden voor het Amerikaanse publiek. Deze week in Detroit. Daarna vijf dagen in de New Yorkse club Ungara. En dan naar de westkust van de VS. Tien dagen in Seattle, een week in Los Angeles en tot slot San Francisco. muieerde hij als volgt: het is zaak slechts die verboden op te leggen of die verplichtingen in het leven te roepen, die voor het goed functione ren van de gemeenschap strj^bj noodzakelijk zijn. Dit uitgangspunt geldt te meer als een gedeelte van de bevolking op religieuze of andere gronden bezwaren tegen een verbod of verplichting heeft. Beschouwen wij de rijder onder in vloed van alcohol zelf, zo schrijft de heer Van Ooijen, dan blijken zowel voor Nederland als voor België de volgende punten op hem van toepas sing te zijn: hij is bijna altijd van het mannelijk geslacht; hij is in de meerderheid der gevallen jonger dan veertig jaar; hij is in ruim zestig procent der gevallen reeds terzake van een ernstig commuun delict, met de politie en/of justitie in aan raking geweest; hij staat in ruim dertig procent van de gevallen reeds gesignaleerd voor een alcoholdelict; hij bezit in 62 procent van de geval len voor Nederland en in 85 procent der gevallen voor België, een bloed- alcoholgehalte, dat de vraag doet rijzen of men te doen heeft met een alcoholist; hij heeft in aanzienlijk hogere mate een gestrand huwelijk dan de bevolking in het algemeen; hij komt in de meerderheid der ge vallen uit de gemeente waar het de lict werd gepleegd of uit de directe omgevingdaarvan (niet onderzocht voor België); hij is er in zeer veel ge vallen van overtuigd, dat hij zonder meer in staat was om naar behoren te rijden (niet onderzocht voor België); en hij behoort in hoofdzaak tot de categorie van de bedrijfshoofden en de handenarbeid verrichtende werk nemers. Het rijden onder invloed van alcohol blijkt in Nederland de volgende be langrijke aspecten te bezitten: het heeft vooral ernstige aanrijdingen tot gevolg; de gevolgen blijken in de eerste plaats funest te ziin voor de alcoholgebruiker zelf, in het bijzon der als hij gebruik maakt van een tweewielig voertuig; het delict vindt in hoofdzaak in de nachtelijke uren plaats; gedurende de weekeinds wordt het delict meer gepleegd dan gedurende de overige dagen van de week; de alcohol wordt in een zeer groot aantal gevallen genuttigd in ca fés; het bloedalcoholgehalte blijkt voor de meerderheid der gevallen 1,5 promille of meer te bedragen en de opsporing van het delict hangt vooral af van de activiteit van de opsporingsambtenaren. Deze activi teit wordt op haar beurt weer sterk beïnvloed door de korpsleiding en het beleid van de Justitie. De opsporing van het rijden onder in vloed van alcohol zal aanzienlijk aan slagvaardigheid winnen, indien niet alleen opgetreden kan worden tegen het, op grond van artikel 26 van de Nederlandse Wegenverkeers wet, gevaarlijk aan het rijden deel nemen. Naast dit artikel 26 als ba sis zal er volgens de heer Van Ooijen in Nederland een mogelijk heid moeten komen om aan rijbe wijsbezitters, die boven bepaald pro millage aan het verkeer deelnemen, tijdelijk een rijverbod op te leggen. Naar de mening van de heer Van Ooijen zal dit alcoholgehalte in het >loed vastgesteld moeten worden op 0,4 promille (thans in België 0,8 pro mille). Dit gehalte zou met een ademtest kunnen worden vastge steld. FREDERIK'S DILEMMA: DE ZEE OF HET LIED I" ONDEN Ondanks de zeilplannen van Frederik niet minder dan een tocht om de wereld blijft het duo Nina en Frederik in elk geval tot september zingen. Van juli tot september maakt dit nog altijd populaire zangtweetal een tournee door Zuid-Afrika. Wat er daarna gaat gebeuren De 36-jarige. lange gebaar de Frederik Jan Gustaaf Floris, baron van Pallandt. zoon van een Nederlands diplomaat, heeft er zijn zinnen op ge zet om een hele lange zeiltocht te maken. Van jongs af aan al. ..De zee", zegt hij. „is een der zeer weinige waarheden die er in de wereld zijn overgebleven. De zee maakt nooit een vergissing". Hij beschouw t de zee als een grote uitdaging. Natuurlijk beseffen Nina en Frederik heel goed. dat hun bestaan in de show business als zangduo niet eeuwig kan duren. Nina is veel liever huisvrouw sn moeder van haar drie kinderen en Frederik heeft behalve zijn nieuwe zeilboot nog meer waar hij zijn tijd mee kan doorbrengen. Geld is geen probleem voor het tweetal, dat in Londen een grote flat TLfenigeen in het Westen voelt een soort van angstverlamming over alch komen, bij de gedachte aan het steeds machtiger wordende China van Mao Tse-Toeng en aan diens hyste risch fanatieke Rode Gardisten. Zul len zij, vandaag of morgen, als een alles vernietigende vloedgolf heel de wereld overspoelen? Wie zo redeneert, aegt de Poolse journalist K. S. Karol staat niet met beide benen op de grond. Het moge ongelofelijk klinken, maar Karol is van mening dat China en waarschijnlijk vroeger dan men denkt, de geallieerde van het Westen zal worden, in de stryd voor een recht vaardiger en menselyker wereld! Van de auteur-journalist Karol wordt gezegd, dat hy een van de best geïn- formeerden ter wereld is over het on derwerp communisme en dat hij res pect afdwingt door zijn objectief oor delen. Hij heeft een documentaire over China geschreven, waarvan nu de Fo rum Boekerij te Den Haag een Ne derlandse vertaling uitgeeft, onder dc titel: Eeuwig China in beweging". Ondertitel: „Het ware gezicht van het andere communisme" en daarin la zen wij zijn boven aangehaalde uit spraak. Het boek, dat fascinerender is dan een spannende roman, is ge completeerd met een unieke verza meling fotomateriaal. Het is een uit gave in het populair-wetenschappelij- ke genre en kost f 27,50,-. Het mysterieuze China, waar men on danks de communistische doctrine Confucius nog altijd vereert en waar Jezus Christus een vrijwel onbekende figuur is, heeft voor miljoenen in de wereld nog steeds een gezicht als van moderne kunst: zonder deskundige uit leg herkent men er geen vie ante centimeter van. Dat Karei hier de goe de gids is, is men spoedig bereid te erkennen, reeds na enkele bladzijden. Hij toont openhartig zijn bedenkingen, maar toont aan, dat men de „Chine zen een Chinees" moet worden om de situatie door hun ogen te kunnen be kijken. Eerst als men die kunst ge leerd heeft kan men vergelijken en conclusies trekken. En dan leert men een China kennen, dat wel radicaal anders is dan wij tot nu toe geneigd waren aan te nemen. Dus een gerust- «tellend boek, dit Eeuwig China in beweging?' Nee, toch niet zonder meer. Karol heeft honderden interviews gehad en hij laat de Chinezen vertellen dat hun ou de geschiedenis cn van de recente. Hoe zich duidelijk de vijanden van het volk aftekenen tegen een achter grond van armoede en ellende: de heerszuchtige dynastieën van keizers, koningen en grootgronobezitters en... de China al de eeuwen door exploi terende rest van de wereld. Ware vrienden over de grenzen heeft dit Immens grote land zelden gekend, be halve dan een handjevol mensen van missie en zending, maar die hadden nauwelijks enige invloed. De Russische revolutie maakte in China diepe indruk en de gedachten van Sta lin vonden gretiger ingang da:i die van Christus en Confucius. Dit mag de Kerk zegt Karc\ die com munistisch grootgebracv.we d toch wel iets zeggen n.l. dat zij zijzelf slechts kan waarmaken wanneer zij de leer van Jezus Christus ook wer kelijk gestalte geeft. Stalin gaf het verdrukte volk zijn rech ten terug, dat wil zeggen: hij stelde de vrijheid van staat en ind.vitiu in het vooruitzicht, mits... En dat „mits" van Stalin hebben de Chinese commu nisten op hun eigen wijze geïterpre- teerd. zodat Karol als ondertitel kon schrijven „Het ware gezicht van hel andere communisme". Karol kent het Russische; eens vereerde hij het. Maar hij ging het gechicaneer onder kennen en de wreedheid van een Sta lin. Hij leerde de „voorgevelpolitiek" verachten, het onware gezicht en heel zijn boek door vergelijkt hij China en Rusland, beide communistisch, maar China anders. En eerlijker. De Maoïs ten wijzen het economische model van de Sovjets absoluut af. Zij hebben van het Stalinisme een op vatting overgejouden, die bij hun si tuatie past en waarvan zij denken dat zij de massa's kan stimuleren. Conse quent cn fanatiek (het rode boekje). Zij gebruiken de revolutionaire taal van het stalinistische tijdperk en rich ten oproepen „tot de klasse-broeders, gevangenen van het kapitalisme" enz. Maar het onderwijs dat de Chinese communistische partij verstrekt ver schilt radicaal van wat men in de Sov jet onderwees. De Chinezen willen de ontwikkeling van hun land bereiken zonder de toevlucht te nemen tot lijfs dwang (hoewel hun „correctie" van „onwilligen" niet mals is...) en zon der de stootarbeiders te bevoordelen. Bars en vaak schrikwekkend zegt Chi na hoe het over het Westen denk*. Zal het de wereld eens de rekening pre senteren voor onderdrukking en uit buiting? Karol geeft het advies: leer het ware gezicht van dit China kennen en leer het waarderen. Accepteren. Een volk van 700 miljoen kan men moei lijk langer negeren.

De Vallei | 1969 | | pagina 9